Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

hadis ve dua ezber derslerimiz (1 Kullanıcı)

VaVeyla

Kayıtlı Kullanıcı
3.gün hadis tekrarımız

11-Bir millete ALLAHü Teala azap göndermeyi hükmetti. Onların çocuklarından biri Fatihayı öğrenip okuyunca, ALLAHü Teala onların üzerinden kırk yıl azabı kaldırdı. (Beyzavi)

12-Eve girerken Ihlas suresini okuyan yoksulluk yüzü görmez. (T.Kurtubi)

13."Kur'ân-ı Azîmü'ş-şan her ne vakit hatmolunursa akabinde yapılan bir duâ müstecâbdır." (kenzül irfan 59 (Camiu's-sağîr'den) Dârimî, Fezailü'l-Kur'ân. 33)

14.güzel söz sadakadır(buhari)

15-en üstün cihad,nefsle yapılandır(ibni neccar)

16-hayra vesile olan onu yapan gibidir

17.İman, yetmiş küsur derecedir. En üstünü “Lâ ilâhe illallah (ALLAH’tan başka ilah yoktur)” sözüdür, en düşük derecesi de rahatsız edici bir şeyi yoldan kaldırmaktır. Haya da imandandır.

3.dua ezber tekrarımız

11.şifa duası:
ezhibil be’se Rabbennesi eşfi ve enteşşafi le şifae ille şifaüke şifaen le yüğadiru segame.

Anlamı: "Bu hastalığı gider ey insanların Rabbi! Şifâ ver, çünkü şifâ verici sensin. Senin vereceğin şifâdan başka şifâ yoktur. Öyle şifâ ver ki hiç bir hastalık bırakmasın." (buhari

12.Nazar değene okunacak dua:
(Euzü bi-kelimatillahittammati min şerri külli şeytanin ve hammatin ve min şerri külli aynin lammetin)(mevahib)

[Bu dua her sabah ve akşam üç defa okunup kendi üzerine veya hastanın üzerine üflenirse, göz değmesinden ve şeytanların ve hayvanların zararından korur
Manası:
Şeytanların, haşaratın ve kem gözlerin şerrinden ALLAH’ın kusursuz kelamlarına [âyetlerine yani Kur'ana] sığınırım zira ayetlerinde gizli açık her ilim, her ihsan, her tedbir vardır

13.ezan duası
"Allahumme Rabbe hazihi'd - da'veti't - tâmmeh. Vessalâtil kâimeh. Âti Muhammedenil vesîlete vel fadîlete ve'dderaceter rafîah. Vebashu makamen Mahmûdenillezî vaadteh. inneke lâ tuhliful mîâd

Bu duânın meâli şöyledir: "Allâh'ım! Ey bu tam dâvetin, yâni mübârek ezânın ve kılınmak üzere bulunan namazın mukaddes Rabbi. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)'e vesîleyi ve fazîleti ihsan et ve O'nu, kendisine va'd buyurmuş olduğun Makâm-ı Muhmûd'a eriştir. Şüphe yok ki, sen va'dinden dönmezsin

14.ağrıyan yere dua
euzu biizzetillehi ve gudretihi min şerri me ecidü ve ühazirumanası: korku ve acı veren şeylerin şerinden ALLAHın yüceliğine ve kudretine sığınırım..

15.kulak çınlayınca okunacka dua:
zekerani bi hayrin: beni ananı ALLAH ta hayırla ansın

can kırıkları

Kayıtlı Kullanıcı
3.gün hadis tekrarımız

11-Bir millete ALLAHü Teala azap göndermeyi hükmetti. Onların çocuklarından biri Fatihayı öğrenip okuyunca, ALLAHü Teala onların üzerinden kırk yıl azabı kaldırdı. (Beyzavi)

13."Kur'ân-ı Azîmü'ş-şan her ne vakit hatmolunursa akabinde yapılan bir duâ müstecâbdır." (kenzül irfan 59 (Camiu's-sağîr'den) Dârimî, Fezailü'l-Kur'ân. 33)

17.İman, yetmiş küsur derecedir. En üstünü “Lâ ilâhe illallah (ALLAH’tan başka ilah yoktur)” sözüdür, en düşük derecesi de rahatsız edici bir şeyi yoldan kaldırmaktır. Haya da imandandır.

3.dua ezber tekrarımız

11.şifa duası:
ezhibil be’se Rabbennesi eşfi ve enteşşafi le şifae ille şifaüke şifaen le yüğadiru segame.

Anlamı: "Bu hastalığı gider ey insanların Rabbi! Şifâ ver, çünkü şifâ verici sensin. Senin vereceğin şifâdan başka şifâ yoktur. Öyle şifâ ver ki hiç bir hastalık bırakmasın." (buhari

(Euzü bi-kelimatillahittammati min şerri külli şeytanin ve hammatin ve min şerri külli aynin lammetin)(mevahib)

[Bu dua her sabah ve akşam üç defa okunup kendi üzerine veya hastanın üzerine üflenirse, göz değmesinden ve şeytanların ve hayvanların zararından korur
Manası:
Şeytanların, haşaratın ve kem gözlerin şerrinden ALLAH’ın kusursuz kelamlarına [âyetlerine yani Kur'ana] sığınırım zira ayetlerinde gizli açık her ilim, her ihsan, her tedbir vardır

13.ezan duası
"Allahumme Rabbe hazihi'd - da'veti't - tâmmeh. Vessalâtil kâimeh. Âti Muhammedenil vesîlete vel fadîlete ve'dderaceter rafîah. Vebashu makamen Mahmûdenillezî vaadteh. inneke lâ tuhliful mîâd

Bu duânın meâli şöyledir: "Allâh'ım! Ey bu tam dâvetin, yâni mübârek ezânın ve kılınmak üzere bulunan namazın mukaddes Rabbi. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)'e vesîleyi ve fazîleti ihsan et ve O'nu, kendisine va'd buyurmuş olduğun Makâm-ı Muhmûd'a eriştir. Şüphe yok ki, sen va'dinden dönmezsin

14.ağrıyan yere dua
euzu biizzetillehi ve gudretihi min şerri me ecidü ve ühazirumanası: korku ve acı veren şeylerin şerinden ALLAHın yüceliğine ve kudretine sığınırım..

VaVeyla

Kayıtlı Kullanıcı
beklediğimden iyi geçti ablacım
ama ingilizce hariç(hiç aram yok da)
inşallah yarısı bitti
diğer yarısı da yarın
o da bugünki gibi güzel geçerse iyi bir sonuç bekliyorum inşallah (dualarınızla)
allah razı olsun sizlerden

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
inşallah yarısı bitti
diğer yarısı da yarın
o da bugünki gibi güzel geçerse iyi bir sonuç bekliyorum inşallah (dualarınızla)
iyi ya sevindim inşallah yarında iyi geçer. ben de ingilizceyi severim sabah akşam çalışıyordum bir ara bir yıl oldu oturamadım başına. ancak bazen alt yazılı film izleyebiliyorum. o kadar maalesef.
amin canım inşallah.

mir_erhan

Moderator
inşallah yarısı bitti
diğer yarısı da yarın

selamün aleyküm deniz kardeşim ne güzel, sevindik gerçekten..
inşallah yarında daha güzel geçecektir
hem sınıfımızın en çalışkanı sendin (sıla ablam aramızda takdir belgesini sana vermişti :) biz biliyoruz ) bizim oyüzden sana güzenimiz tamdır.eminiz yani..
kardeşim dualarımız seninle inşallah..

selam ve dua ile

VaVeyla

Kayıtlı Kullanıcı
aleyküm selam kardeşim
ne güzel düşünceler bunlar böyle
sıla hocamdan sonra sınıf arkadaşlarımdan da taktiri aldım::)
artık sırtım yere gelmez böyle güzel yürekli dostlarım varken
amiinn allah razı olsun

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Sual: Kur’anın emri farz olduğuna göre, Kur’anda (Yapın) denilen her şey farz mıdır?

CEVAP
Her yapın denilen ifadenin hükmü farz değildir. Birkaç örnek verelim:

1- ([Namaz kılarken] Her secde edişinizde ziynetli [temiz, sevilen, güzel] elbiselerinizi giyinin!) [Araf 31] (Namazda güzel elbise giymek farz değildir.)

2- (Ey iman edenler! Belirlenmiş bir süre için birbirinize borçlandığınız vakit, onu yazın. Alış verişte şahit tutun!) [Bekara 282] (Borçlunun senet vermesi ve alış verişte şahit tutulması, farz değil, sünnettir.)

3- (Evlere girdiğiniz vakit, kendinize [mahrem olan, aileden sayılan ev halkına, kimse yoksa kendinize] selâm verin.) [Nur 61] (Selam vermek, farz değil, sünnettir.)

4- (Cuma namazı kılındıktan sonra, yeryüzüne dağılın!) [Cuma 10] (Dağılmak farz değildir. Dağılmayıp camide durmanın bir mahzuru olmaz. Namazı kılınca, artık gidebilirsiniz demektir.)

5- (Eğer yetimlerin haklarına riayet edememekten korkarsanız, uygun olan başka kadınlardan 2, 3, 4 tane alın! Haksızlık yapmaktan korkarsanız bir tane alın!) [Nisa 3] (Dörde kadar evlenmek, farz hatta mendub da değildir. Sadece zaruret halinde izin verilmiştir.) [Nimet-i İslam]

6- (Kurban etinden kendiniz yiyin, yoksullara da verin.) [Hac 28] (Kurban etini kendimizin yemesi veya yoksullara verilmesi farz değildir. Üçte birini fakirlere vermek müstehabdır.)

dinimiz islam.com dan alıntıdır

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Horoz dövüşü

Sual: Horoz ve deve dövüşü, boğa güreşlerini ve boks maçlarını seyretmek günah mıdır?

CEVAP
Horoz ve deve dövüşleriyle boğa güreşleri, hayvanlara zulüm olduğu için günahtır. İnsanları dövüştürmek de günahtır. Avret yerlerinin açık olması da, bir başka günah oluyor. Canlının yüzüne vurmak da günahtır. Bu günah olan şeyleri seyretmek de günahtır; çünkü din kitaplarında deniyor ki:
Cambaz ipten düşüp ölürse, seyirciler de günaha girer; çünkü onlar seyretmeselerdi, cambaz, cambazlık yapmaz ve ipten düşüp ölmezdi. Öldürülen kimse, eceli geldiği için ölürse de; öldüren veya ölümüne sebep olan kimse de, cezasını görür. (S. Ebediyye)

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Büyük zatları görememek

Sual: Eskiden büyük zatları rüyada görüyor ve seviniyordum. Şimdi hiç görmüyorum. Acaba bu, dinde gerilemeye bir alamet olabilir mi?
CEVAP

Din kitaplarında, (Yolun başındakileri tatlı rüyalarla bağlarlar. Bağlar kuvvetlenince, böyle rüyalara lüzum kalmaz) deniyor. Rüyalardan kurtulup, uyanıkken onları sevenlere, onların kitaplarını çok okuyup, bağlananlara müjdeler olsun!

:) :)

can kırıkları

Kayıtlı Kullanıcı
emeğine sağlık abla bende artık rüyalarımda neden görmüyorum diye kendime kızıyodum....rabbim onlarsız bırakmasın bizi

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
.gün hadis tekrarımız

3.dua ezber tekrarımız

11.şifa duası:

Manası:

13.ezan duası

14.ağrıyan yere dua

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
emeğine sağlık abla bende artık rüyalarımda neden görmüyorum diye kendime kızıyodum....rabbim onlarsız bırakmasın bizi
bişey değil canım. hayatımıza bakarsak Rabbimizin bizi sevdiğini anlarız aslında hamd olsun halimize. inşallah sonuna kadar iman üzerine gideriz.

ayşe-rana

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm,benim günüm dünden beri çok yoğun
dün karşıdaydım,bugün de toplantımız vardı arkadaşlarla.
güzel ve hayırlı bir gün geçti.
sizler nasılsınız?
HAYIRLI GECELER.

ALLAHÜMME BİSMİKE VE EMÜTÜ VE AHYA

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm,benim günüm dünden beri çok yoğun
dün karşıdaydım,bugün de toplantımız vardı arkadaşlarla.
güzel ve hayırlı bir gün geçti.
sizler nasılsınız?
HAYIRLI GECELER.

ALLAHÜMME BİSMİKE VE EMÜTÜ VE AHYA
aleyküm selam iyiyiz canım farkındayım yoktun iki taraftada. hayırlı geceler. :a35:

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
-"BİSMİLLAHİLLEZİ la yedurru ma'asmihi şeyün fil ardi ve la fissemai ve hüves-semi'ul alim"

-"BİSMİLLAHİLLEZİ la yedurru ma'asmihi şeyün fil ardi ve la fissemai ve hüves-semi'ul alim"

Yüce ALLAH'in ismiyle hareket ederim. O yüce ALLAH ki, O'nun mübârek ismiyle hareket edildigi (O'nun ismi söylendigi) vakit, yerde ve gökte hiçbir sey okuyana zarar veremez. O yüce ALLAH, her seyi en iyi isiten ve en mükemmel bir sekilde bilendir.

ayşe-rana

Kayıtlı Kullanıcı
[color="ındigo"]canım uyumadan tüm konuları taradım.site çok faal maaşallah.,
diğeri beni biraz gerdi.çok yorgunlukla bir de o stres fazla bana.
Bugün arkadaşlarım çok zayıflamış buldu.ben o psikolojideyken,biraz moralim düzeldi.karşıdan yazlık pardüse aldım.kızıma da pembe gelinlik.ablamlarla gittik.sonra bu tarfta cenazaye geldik.ayaklarım çok ağrıdı.bugün de erkenden oğlumla kalktık,misafirlerim için hazırlı yaptım.güzel geçti çok şükür.[/color]

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
[color="ındigo"]canım uyumadan tüm konuları taradım.site çok faal maaşallah.,[/color]
[color="ındigo"]diğeri beni biraz gerdi.çok yorgunlukla bir de o stres fazla bana.[/color]
[color="ındigo"]Bugün arkadaşlarım çok zayıflamış buldu.ben o psikolojideyken,biraz moralim düzeldi.karşıdan yazlık pardüse aldım.kızıma da pembe gelinlik.ablamlarla gittik.sonra bu tarfta cenazaye geldik.ayaklarım çok ağrıdı.bugün de erkenden oğlumla kalktık,misafirlerim için hazırlı yaptım.güzel geçti çok şükür.[/color]
evet canım maşallah çok faal. canım bazen oluyor öyle ya düzelir ama yine girersin. bu sitede perşembe akşamından beri beni gerdi. kalbim çok kırıldı. ama yine de bırakmıcam sizler için. karşı derken avrupa yakasından mı bahsediyorsun? pardüseyi ne renk aldın geçen gün bir tanıdıkla gittik aldı beyaz 230 tl. çok pahalı ya. ama çalışıyor Allahtan hemşire kendisi. kızında gelinliği ne güzel kuğu gibi olmuştur. sevindim güzel geçtiğine hayırlı geceler canm.

ayşe-rana

Kayıtlı Kullanıcı
evet canım maşallah çok faal. Canım bazen oluyor öyle ya düzelir ama yine girersin. Bu sitede perşembe akşamından beri beni gerdi. Ama yine de bırakmıcam sizler için. Karşı derken avrupa yakasından mı bahsediyorsun? Pardüseyi ne renk aldın geçen gün bir tanıdıkla gittik aldı beyaz 230 tl. çok pahalı ya. Ama çalışıyor allahtan hemşire kendisi. Kızında gelinliği ne güzel kuğu gibi olmuştur. Sevindim güzel geçtiğine hayırlı geceler canm.

canım eminönü.bir kahve bir de krem.ikisi 150
GELİNLİK 30
okudum,biriyle gergin konuşuyordunuz

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt