Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Flört hakkında. (1 Kullanıcı)

Huyela

Kayıtlı Kullanıcı
flörtlüğe karşı bi tutum sergilemiş olbilirim ancak bu durumu eğlence olarak değilde ciddi bi şekilde anne ve babanın haberi olduğu takdirde flörtlük neden olmasın doğru kişiye gelince aşk kör etmez sadece farklı bi renkle gösterir bazı şeyleri onada biraz dikkat ve mantık gerekiyor hepsi bu

Bunu nereden okuduğunuzu merak ettim. İslamiyet 'eğer anne babanın bilgisi varsa flört olmaktan çıkar, günah olmaz ' mı diyor ?

Böyle bir dini hüküm mü var ?

Huyela

Kayıtlı Kullanıcı
Elinize, yüreğinize,kaleminize sağlık
çok güzel bir konuya değinmişsiniz
bu zamanda özellikle genç kızlarımız çok dikkatli olmalı
pembe vaatlere kanmamalı yazdıklarınıza katılıyorum ..Allah razı olsun
selam ve dua ile kalın..hayırlı günler..

Sizde sağolun efendim. Cenabı Hak cümlemizden razı olsun. Gerçekten hanımların daha dikkatli olması gerekiyor.

Kıymetli dualarınızı istirham ederim.

Huyela

Kayıtlı Kullanıcı
Allah (cc) razı olsun.çok önemli bir konu.günümüz gençliğine ışık tutması temennisiyle inşallah...Rabbim yar ve yardımcınız olsun.

Cenabı hak cümlemizden razı olsun. İnşaallahü teala istifade edilir ve ettirilir. Amacımız o.

Dualarınız için teşekkür ederim.

Allahü tealaya emanet olunuz.

Doğru yolda olanlara selam ederim.

#fani_dünya#

Kayıtlı Kullanıcı
yahu kardeşlerim konunun tamamını okuyorum beklediğim cevabı veren yok.!

şimdi islamda "NiŞAN" diye birşey yokmu işte bu flörtün helal olan şeklidir.
sonuçta Nişan döneminde çiftler birbirlerini tanımaya çalışmıyorlarmı huyu suyu nesebi ne iyice araştırmıyorlarmı bu dönemde..

ama neden bizim bu devirde Nişanın bir önemi kalmamış herşey Nişandan evvel konuşulup haram yoldan halledince Nişana bişey kalmaz olmuş ve Nişanlanan çiftlerde evlenmiş gibi hareket etmekteler!
veya bu çift Nişanlandı artık düğün var demekteler niye çünkü herşeye kesin gözüyle bakılmakta Nişan yapan artık düğünüde getirir mantıgında gitmekte insanlar ,çok aşırı bişey olmazsada o nişan bozulmaz kolay kolay demekteler.

halbuki Nişan döneminde karşı tarafta istemediğin şeyler görürsen sana layık olmadıgını anlarsın Nişanı atabilmelisin artık Nişan yaptım evliliğide getirmeliyim diye bir mantık olmamalı.
zaten görüşme olanagı az nişandan evvel en fazla yanında üçüncü kişi olaraktan en fazla 3-4 kez görüşürsün ee bu 3-4 kez görüşmedede bir insanı kolay kolay tanıyamadıgına göre Nişan döneminde geri kalan huylarını tanımaya çaba göstereceksin ve bu dönem evlendiğin kişiyi bir nevi tanıma dönemi olacak.

yani bu dönem bir nevi flört dönemi olmalıdır ama bu flört haram olan değil helal olan flörttür çünkü bu flörtün adı "NİŞAN" dır.

Bilmem anlatabildimmi..

vesselam...

nsldgruysnr

Kayıtlı Kullanıcı
Ya bu okunanları duyunca kızlarında erkeklere erkeklerinde kızlara güveni kalmıyor, bırakın flört yapmayı ewlenmei bile istemiyor insan, çok zor işler gercekten,Allah yar we yardımcımız olsun..

#fani_dünya#

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm değerli kardeşim.
İSLAMda nişan diye birşey yoktur.
nişan örfi bir kavramdır.
fakat PEYGAMBER EFENDİMİZ evlenmeden önce evlenilecek kişiyi tanımayı tavsiye etmektedir.
fakat bu tanışma helal dairesinde olmak zorundadır.
bu konuyla ilgili bir kaç hadis vereyim:

Ebû Humeyd’in rivayetine göre Peygamber Efendimiz (asm) şöyle buyurmuşlardır:
“Sizden biriniz bir kadınla evlenmek istediğinde ona bakmasında bir sakınca yoktur Ancak evlenme niyetiyle bakması caizdir Bunu baktığı kadın bilmese de hüküm değişmez”Neylü’l-Evtâr, 6: 110

Hattâ bu hususu Sevgili Peygamberimizin (asm) teşvik ettiğini de görüyoruz Şöyle ki:
Muğîre bin Şûbe bir kadınla evlenmek istiyordu Peygamberimiz (asm), ona, “Git, onu gör Zira görmek, aranızda âhenk olması bakımından daha iyidir”Neseî, Nikâh: 17

Bir başka hadis-i şerifte de Peygamberimizin nasıl yol gösterdiğini öğreniyoruz:
“Sizden biriniz bir kadınla evlenmek istediği zaman onunla evlenmesini teşvik edici özelliklerine bakabilirse baksın”Hâkim, el-Müstedrek, 2: 165

Bu hadis-i şerifler bakmanın lüzumunu, faydasını ve hikmetlerini anlatıyor Bakma ve görüşme esnasında bazı sınırlamalar da vardır Birincisi görüşme yeri ile alakalıdır Bu meseleye şu hadis-i şerif ışık tutuyor:

Sizden kim Allah’a ve âhiret gününe inanıyorsa, yanında mahremi olmayan bir kadınla başbaşa kalmasın Zira bunu yaparsa üçüncüleri şeytan olacaktır”Buharî, Nikâh: 111

Bunun için evlenmek düşüncesiyle görüşecek olan tarafların yanında mutlaka üçüncü bir şahıs hazır olmalıdır Aksi halde “halvet” olarak tabir edilen “başbaşa yalnız kalma” söz konusu olur ki, bu caiz değildir Bu görüşmenin içine konuşma, sohbet etme, tarafların birbirlerinden talep ve isteklerini dile getirmeleri de mümkündür Çünkü gerek konuşmadaki tutukluk veya kekemelik, gerekse ses tonu; tarafların düşünce ve kültür seviyeleri daha çok konuşunca açığa çıkar

Bu görüşme ve konuşmalardan bir müddet sonra tarafların birbirleri hakkındaki kanaat ve intibaları belli olur Çok geçmeden kararlarını bildirirler Dinî müsaade bir defalık görüşme için vardır Üç-beş defa görüşme hem ciddiyetten uzaktır, hem de kurulacak ailenin sağlığı açısından bir faydası yoktur

Bu meseleye Şâfiî mezhebinin bakışı aile müessesesinin vakar ve ciddiyetini göstermesi bakımından dikkat çekicidir Evlenmek isteyen kişinin, talip olmadan önce kıza bakması gerekir Bundan kızın ve ailesinin haberinin olmaması lâzımdır Bu şekilde davranmak kızın ve ailesinin şerefi açısından daha münasiptir Eğer kızı beğenirse talip olur, böylece kız da, ailesi de incinmemiş olur Makul ve tecrübeye şayan olan görüş de budur Kızın izni olsun olmasın, bakmanın caiz olduğunu gösteren hadis-i şerifler de bu görüşü teyid etmektedir.İslâm Fıkhı Ansiklopedisi, 9: 24

Nikâha kadar bundan sonraki görüşmelerde, herhangi yabancı bir kadına bakmada olduğu gibi, şehevî bir duygu taşımamak kaydıyla bakmakta bir mahzurun olmadığı açıktır.

pardon kardeşim nişan örfi olmalıydı afven..

ama benim burda anlatmaya çalıştıgım şey nişan döneminde hiç olmasa ailelerde haberdarlar durumdan bu dönemde tanıyabililer çiftler birbirlerini hem haram olmaz hemde flörte falan gerek kalmaz.

ve ayrıca nişan döneminde kesinlikle dini nikahta olmamalıdır!
nişan döneminde görüşmelerdede yine yanında 3 .kişi bulunmalıdır.

ayrıca bilgiler için teşekkür ederiz..

vesselam...

Huyela

Kayıtlı Kullanıcı
yahu kardeşlerim konunun tamamını okuyorum beklediğim cevabı veren yok.!

şimdi islamda "NiŞAN" diye birşey yokmu işte bu flörtün helal olan şeklidir.
sonuçta Nişan döneminde çiftler birbirlerini tanımaya çalışmıyorlarmı huyu suyu nesebi ne iyice araştırmıyorlarmı bu dönemde..

ama neden bizim bu devirde Nişanın bir önemi kalmamış herşey Nişandan evvel konuşulup haram yoldan halledince Nişana bişey kalmaz olmuş ve Nişanlanan çiftlerde evlenmiş gibi hareket etmekteler!
veya bu çift Nişanlandı artık düğün var demekteler niye çünkü herşeye kesin gözüyle bakılmakta Nişan yapan artık düğünüde getirir mantıgında gitmekte insanlar ,çok aşırı bişey olmazsada o nişan bozulmaz kolay kolay demekteler.

halbuki Nişan döneminde karşı tarafta istemediğin şeyler görürsen sana layık olmadıgını anlarsın Nişanı atabilmelisin artık Nişan yaptım evliliğide getirmeliyim diye bir mantık olmamalı.
zaten görüşme olanagı az nişandan evvel en fazla yanında üçüncü kişi olaraktan en fazla 3-4 kez görüşürsün ee bu 3-4 kez görüşmedede bir insanı kolay kolay tanıyamadıgına göre Nişan döneminde geri kalan huylarını tanımaya çaba göstereceksin ve bu dönem evlendiğin kişiyi bir nevi tanıma dönemi olacak.

yani bu dönem bir nevi flört dönemi olmalıdır ama bu flört haram olan değil helal olan flörttür çünkü bu flörtün adı "NİŞAN" dır.

Bilmem anlatabildimmi..

vesselam...

Bazı yazılarınıza şaşırmamak elde değil. Gerçekten sizden beklemezdim bu tür yazılar. Flörtün helal şekli olmaz. Eğer flörtse haramdır. Bu alkolsüz bira demeye benzerki böyle bir şey olamaz. Eğer alkolsüzse o zaten bira değildir. O zaman ismini değiştirmek gerekir. Bu konuya yazılan cevablara verdiğimiz cevablara bakarsanız bununla ilgilide bilgi mevcuttur.Evlilik görüşmesi için verilen izinde sınırlıdır zaten. Buda yukarıda bildirildi. Ama nişan dönemine helal demek çok tehlikelidir.

Dua eder dua beklerim.

cakdoc

Kayıtlı Kullanıcı
islam ozgurluk dini ... bence gayet guzel giyinmis bi bayan islama uygun sekilde evlenecegi kisiyi taniyabilir.. onemli olan nasil konusacagidir.. ciddiyet ister.. bir insanda yuz mimikleri konusma tarzi onemlidir.,,, onemli olan karsindakini ve kendini gunaha sokmamaktir.. iffetli bir insan zaten bellidir... es kelimesi nedirki sizce? ve bu adayi secebilmek.. eger onun bilgisini olcemezseniz , ya sizi o kotu yola itebilecekse? ya gorundugu gibi degilse.. tabiki yaradan ne yazdiysa gorulur.. ama bana gore islam ve ozellikle es demek hayatinin surdugu kadar ve ahirettede devam edebilecek bisey.. hem dunya icin hem ahiret icin ne guzel dimi ? iste bunu yakaliyabilmek onemli.. Allah hepimize hayirli yazilar yazsin.. nefsimize yenik dusurmesin!!!

Huyela

Kayıtlı Kullanıcı
islam ozgurluk dini ...
Bu nerede yazıyor, Hangi islam aliminin kitabından aldınız. Müslüman teslim olmuş kimse demektir.

bence

Biz islamiyette flört konusunu yazdık. Sizce flörtü sormadık. Herkes bence derse,ne olur... Bu sitedeki üye sayısınca din çıkar ortaya

gayet guzel giyinmis bi bayan islama uygun sekilde evlenecegi kisiyi taniyabilir..

acaba öylemi. Neden son yüz senedir yani flörtler yani size göre bu tanımalar arttığına göre boşanmalar çoğalıyor dersiniz.?

onemli olan nasil konusacagidir.. ciddiyet ister.. bir insanda yuz mimikleri konusma tarzi onemlidir.,,,
onemli olan karsindakini ve kendini gunaha sokmamaktir.. iffetli bir insan zaten bellidir...

Evet bellidir. Ama bizim kendi kafamıza göre koyduğumuz kurallar baz alınarak değil. Allahü teala iffetli insanın vasıflarını bildirmiştir.

es kelimesi nedirki sizce?

Sizceyle bizceyle din olmaz. İslamiyete göre eş dini nikahınız altında bulunan helaliniz olan kimsedir. Arada dini nikah yoksa o sizin eşiniz değil, namahreminizdir. Yani size yabancıdır.

ve bu adayi secebilmek.. eger onun bilgisini olcemezseniz , ya sizi o kotu yola itebilecekse? ya gorundugu gibi degilse..
Siz itiraf ediyorsunuz ya.. Ya görüldüğü gibi değilse. Yazı iyi anlaşılmamış demekki. Flörtte bu aldatmaca var işte. Evlenince maskeler çıkıyor, Sonra ya bu adam/kadın böyle değildi evlenince değişti deniyor.

tabiki yaradan ne yazdiysa gorulur..
Elbette

ama bana gore
yine bana göre dediniz.

islam ve ozellikle es demek hayatinin surdugu kadar ve ahirettede devam edebilecek bisey.. hem dunya icin hem ahiret icin ne guzel dimi ?
Eş güzel seçilirse çok güzel tabi

iste bunu yakaliyabilmek onemli.. Allah hepimize hayirli yazilar yazsin.. nefsimize yenik dusurmesin!!!
Amin... Allahü tealanın rızasına uygun olanı yakalıyabilmeniz dileklerimle.

Dua eder dua beklerim.

cakdoc

Kayıtlı Kullanıcı
----->musluman Allahin kuludur, Allaha teslim olandir.. ozgur derken Allahtan ve peygamberinden baskasina boyun egmeyen,korkmayan, kendi akliyla dusunebilen ve kararlarini Allahin dinine gore verebilen {yani baska bi insandan etkilenmeden}
-----> amacim dini cevirmek degil yeni bir din cikarmakta degil Allahin affina siginirm ogrenmek istediklerimi kurani kerimden anlamaya calisirim her yazilanada inanmam..
-----> ben islama uygun sekilde gorusmeden bahsettim farkindaysaniz... esim demeniz icin tabikide nikah sart.. ama es kavramini "es ruh" ta olarak kullaniyorum orda.. yani bir butun olan.. ve birbirini tamamliyarak yaradana hizmet eden ikili... ve kalbende onaylanan....
-----> es guzel secilirse demissiniz.. secmekten bahsediyorsunuz.. nasil seciyorsunuz acaba? geldiler istediler tamammi? bu mudur dogru olan?
-----> bosanmalar artti demissiniz.,.. son yuzyilda kadinin ve erkegin rolu degisti.. hayattan beklentiler cok fazla oldu..+ kadin kendine bakicak duruma geldi.. eski zamanlarda gecimsizligide olsa sizce ses cikartabilirmiydi? katlanmaya mecburdu ... ha sunu belirteyim flort derken ben disarida gezmek tozmak tan bahsetmiyorum belirli islami kurallar altinda gorusup azcik tanimak adina yurege yatarmi yatmazmi konusundan bahsediyorum.. bir nikah kalbende onay ister.. egerki kaderiinde bosanma varsa o olacaktir.. Allah hayirli yazilar yazsin.. islam o kadar guzel bir dinki.. Allah herkesin yuregine gore versin..

Huyela

Kayıtlı Kullanıcı
----->musluman Allahin kuludur, Allaha teslim olandir.. ozgur derken Allahtan ve peygamberinden baskasina boyun egmeyen,korkmayan, kendi akliyla dusunebilen ve kararlarini Allahin dinine gore verebilen {yani baska bi insandan etkilenmeden}

Evet hakiki hürriyet Hakka köleliktedir, Ama flört ederek hakka köle olunmaz.

-----> amacim dini cevirmek degil yeni bir din cikarmakta degil Allahin affina siginirm ogrenmek istediklerimi kurani kerimden anlamaya calisirim her yazilanada inanmam..

Dinimizde delil dörttür. kitab , sünnet, icma ve kıyas. Yani bizim gibiler kendi mantığımıza göre kuranı kerimden ahkam çıkaramayız. Kuranı kerimde alimlere tabi olmamız emredildi. Bu alimlerde Resulullah efendimizin hakiki varisi olan islam alimleridir. Kuranı kerimi Resulullah efendimiz 'aleyhisselam' açıklamıştır. Allahü tealada resulüne aleyhhiselam. Tabi olmamızı istemiştir. Herkes bana göre derse nasıl tabi olucaz ?

-----> ben islama uygun sekilde gorusmeden bahsettim farkindaysaniz... esim demeniz icin tabikide nikah sart.. ama es kavramini "es ruh" ta olarak kullaniyorum orda.. yani bir butun olan.. ve birbirini tamamliyarak yaradana hizmet eden ikili... ve kalbende onaylanan....

İslama uygun olan görüşmenin adı zaten flört değildir. Bu aileden bazı kişilerin yanında olur ve belli bazı şeyler olur. İkide birde olmaz. Önemli şeyler konuşulur. Her iki taraf öğrenmek istediğini sorar. Yoksa gezmek tozmak demek değildir.

-----> es guzel secilirse demissiniz.. secmekten bahsediyorsunuz.. nasil seciyorsunuz acaba? geldiler istediler tamammi? bu mudur dogru olan?

Mesela, bir erkek flört taraftarı olan bir bayanı seçmemeli. Yada bir kadın böyle bir erkeği. Bu sadece bir örnek. Bunu şu linkten okurmusunuz.

http://forum.islamiyet.gen.tr/islamda-aile-hayati/59454-kiminle-evleneyim.html

-----> bosanmalar artti demissiniz.,.. son yuzyilda kadinin ve erkegin rolu degisti.. hayattan beklentiler cok fazla oldu..+ kadin kendine bakicak duruma geldi.. eski zamanlarda gecimsizligide olsa sizce ses cikartabilirmiydi? katlanmaya mecburdu ...

Burada yanılıyorsunuz işte. Ayrılıkların sebebi sadece kadının kendine bakacak duruma gelmesi değil. Geçmişte yaşamış saliha hanımlarda evlerinde sultan gibi muamele görüyorlardı. Çünkü dinlerini iyi biliyorlardı ve dinini bilen seven ve kayıran kimselerle evlendiriliyorlardı.Saadet içinde yaşıyorlardı. Boşanmak hatırlarına bile gelmiyordu.

ha sunu belirteyim flort derken ben disarida gezmek tozmak tan bahsetmiyorum belirli islami kurallar altinda gorusup azcik tanimak adina yurege yatarmi yatmazmi konusundan bahsediyorum.. bir nikah kalbende onay ister.. egerki kaderiinde bosanma varsa o olacaktir..

Şöyle belki daha iyi anlaşılır. Nefs haramları isteyicidir buyuruluyor. Yani nefsin haramlara karşı meyli vardır. Bir genç kızla erkek birbirleri nikah olmadan önce haram oldukları için, nefs bunu ister. Buda bunu sevgi ve aşk zannedebilir. Halbuki sadece nefsin o harama karşı meylidir, hevesidir. Evlenince dini nikah yapıldığı zaman birbirlerine helal olurlar. Nefste helali istemez. Bu seferde evlilik aşkı öldürüyor derler. Halbuki ortada aşk maşk yoktu. Nefsin hevesi vardır. Bunları bu tuzağa flört belası düşürmüş oldu. Sonrada mahkemede soluğu aldılar.

Allah hayirli yazilar yazsin..

Cenabı Hak her işinizde hakkınızda hayırlısınız nasib etsin.

islam o kadar guzel bir dinki.. Allah herkesin yuregine gore versin..

Amin inşaallahü teala.

Dua eder dua beklerim.

Kırmadım sizi umarım :)

cakdoc

Kayıtlı Kullanıcı
yok kirmadiniz umarim ben sizi kirmamisimdir ...sanirim bazi seyleri tam istedigim gibi anlatamadim... Allaha emanet olun , tum guzel yazilariniz icin Allah sizden razi olsun..

abbinaf

Kayıtlı Kullanıcı
paylaşimlariniz Için Rabbim Razi Olsun

#fani_dünya#

Kayıtlı Kullanıcı
Bazı yazılarınıza şaşırmamak elde değil. Gerçekten sizden beklemezdim bu tür yazılar. Flörtün helal şekli olmaz. Eğer flörtse haramdır. Bu alkolsüz bira demeye benzerki böyle bir şey olamaz. Eğer alkolsüzse o zaten bira değildir. O zaman ismini değiştirmek gerekir. Bu konuya yazılan cevablara verdiğimiz cevablara bakarsanız bununla ilgilide bilgi mevcuttur.Evlilik görüşmesi için verilen izinde sınırlıdır zaten. Buda yukarıda bildirildi. Ama nişan dönemine helal demek çok tehlikelidir.

Dua eder dua beklerim.

kardeşim gerçekten ben size şaşırmaya başladım..

yahu ben flört helal mi demişim ben dedim ki madem flört deme birbirini tanımak demek o halde nişan ne güne duruyor hiç olmasa flörtte ailelerin haberi yokken nişanda herkes birbirinden haberdar oluyor..

siz zannediyormusunuz Allah aşkına evlenmeden önce bir iki görüşmeyle eveneceğiniz kişiyi tanıyacagınızı kendinizimi kandırıyorsunuz yoksa eğer öyleyse bişey demeyecem...

nişan dönemi helal değilde haram mı yani Allahım sen aklıma mukayet ol ya ben hiç bişey bilmiyorum yada bazıları çok şey bildiklerini zannediyorlar..

yahu kardeşim o halde nişan dönemi madem helal değil sen bu evleneceğin kişi inmidir cinmidir nerden bilecen evlenince ne çıkarsa bahtımamı diyecen.!!

tabiki nişan döneminde yanında 3ncü kişi olaraktan görüşeceksin arada bir hadi onu yapmadın telefonda aşırıya kaçmayacak şekilde görüşüp sormak istediklerini soracaksın bu dediklerim neresi haram bütün alimler fetva vermiş zaten nişan döneminde aşırıya kaçmadan karşındakini tanımaya çalışmana..

sonuçta herkes bir insanı hayatına sokmak ve onunla hayatını sonladırmak ister yani bir kere evlenmek ister bir kere birini sevmek ister yüz kere gömlek değiştirir gibi değil !

bu hayat arkadaşını seçerkende hiç huyunu suyunu bilmeden de olmaz yani..

siz bence yazdıklarınızı kendiniz bir okuyun bakalım okumadan yazıyorsunuz..

inşAllah Anlatabilmişimdir..

vesselam...

Huyela

Kayıtlı Kullanıcı
yok kirmadiniz umarim ben sizi kirmamisimdir ...sanirim bazi seyleri tam istedigim gibi anlatamadim... Allaha emanet olun , tum guzel yazilariniz icin Allah sizden razi olsun..

Teşekkür ederim. Cenabı Hak cümlemizden razı olsun. İki cihan seadeti ihsan eylesin.

Hakkınızı helal ediniz.

Huyela

Kayıtlı Kullanıcı
kardeşim gerçekten ben size şaşırmaya başladım..

yahu ben flört helal mi demişim ben dedim ki madem flört deme birbirini tanımak demek o halde nişan ne güne duruyor hiç olmasa flörtte ailelerin haberi yokken nişanda herkes birbirinden haberdar oluyor..

siz zannediyormusunuz Allah aşkına evlenmeden önce bir iki görüşmeyle eveneceğiniz kişiyi tanıyacagınızı kendinizimi kandırıyorsunuz yoksa eğer öyleyse bişey demeyecem...

nişan dönemi helal değilde haram mı yani Allahım sen aklıma mukayet ol ya ben hiç bişey bilmiyorum yada bazıları çok şey bildiklerini zannediyorlar..

yahu kardeşim o halde nişan dönemi madem helal değil sen bu evleneceğin kişi inmidir cinmidir nerden bilecen evlenince ne çıkarsa bahtımamı diyecen.!!

tabiki nişan döneminde yanında 3ncü kişi olaraktan görüşeceksin arada bir hadi onu yapmadın telefonda aşırıya kaçmayacak şekilde görüşüp sormak istediklerini soracaksın bu dediklerim neresi haram bütün alimler fetva vermiş zaten nişan döneminde aşırıya kaçmadan karşındakini tanımaya çalışmana..

sonuçta herkes bir insanı hayatına sokmak ve onunla hayatını sonladırmak ister yani bir kere evlenmek ister bir kere birini sevmek ister yüz kere gömlek değiştirir gibi değil !

bu hayat arkadaşını seçerkende hiç huyunu suyunu bilmeden de olmaz yani..

siz bence yazdıklarınızı kendiniz bir okuyun bakalım okumadan yazıyorsunuz..

inşAllah Anlatabilmişimdir..

vesselam...

Aşağıdaki linki tıkladığınızda yukarıdan beşinci sorunun (Dinimizde nisan,soz var midir) cevabını dinlemenizi tavsiye ederim.

Huzur Pınarı Arşiv Hizmeti

H

hasan_26

çok şükürler olsun
yüce mevlam huyumu degiştirmez inşallah
kafam çok rahat bu konuda yüce mevlam hayırlı insanlarla karşılaştırır inşallah
rabbime emanetsiniz

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt