Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

dua ve duanın kabul anları ve günleri (2 Kullanıcı)

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
AMİN ECMAİN KARDEŞİM İNŞALLAH.

ALLAHIM ŞU MÜBAREK GÜNDE BENİ VE BENİM DURUMUMDA OLANLARI İÇİNDE BULUNDUĞUMUZ SIKINTILARDAN TEZ VAKİTTE FERAHA ÇIKAR GÖNLÜMÜN MURADINI VER ALLAHIM YALVARIRIM LÜTFEN GÜNAHLARIMIZI BAĞIŞLA BİZDEN RAZI OL(AMİNN)

AMİN AMİN AMİN

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
Allahim Eşimi Alimi Bağişla Onun Mekanini Cennet Eyle...kabir Azabindan Koru...minik Yavrularimiz Gökçemle Yusufumun şefaatini Bize Nasip Eyle...rabbim Bütün Mü'min Erkekleri Ve Bütün Mü'min Kadinlari Bağişla Senin Rizani Kazanmayi Nasip Eyle, Senin Yolunda Hayirli Işler Yapmayi Nasip Eyle...amin...

AMİN EŞİNİZİMİ KAYBETTİNİZ RABBİM TAKSİRATLARINI AFFETSİN MEKANI CENNET OLSUN :A

adeseda

Kayıtlı Kullanıcı
biliyorum ki bütün güzellikler duada saklı...

biliyorum ki bütün güzellikler duada saklı...

cuma saatine kadar Allah'ım kimin ne dileği varsa ne muradı varsa kabul etsinnn.....

ZaRiNa/MeDiNe

Kayıtlı Kullanıcı
Rabbim hakkınızda en hayırlısını versin,bir ömür boyu mutlu olursunuz inşallah..
selam ve dua ile..B)

adeseda

Kayıtlı Kullanıcı
amin Allah razı olsun... Allah'ım seninde derdine derman ve herşeyi gönlüne göre versin...selametle

keltepe

Kayıtlı Kullanıcı
müslüman kardeşlerim bende sizden Allah rızası için dua istiyorum. ben ve sevdiğim için. ben 16 yaşımda babamı kaybettim ve şimdi onun yerine koyabileceğim birini buldum. ve onu çok seviyorum. Allah'ımın izniyle ve sizin dualarınızla hayırlara vesile olmasını istiyorum... ne olur yüreğinizden kopan dilinizden dökülen birkaç sözcüklede bana dua edin...

bende elimden geldiğince dua isteyen herkese okuyacağım...Allah'ım kabul etsin selametle :]

SELAMUN ALEYKÜM KARDEŞİM...

RABBİM HERŞEYİ GÖNLÜNE GÖRE VE HAYIRLISINI VERSİN İNŞAALLAH KARDEŞİM..

RABBİM DUALARINI KABUL ETSİN GÜNAHLARINI AFFETSİN AMİN AMİN AMİN...

leyla-1

Altın Üye
Selam Aleyküm kardeşim Rabbim hepimizin yar ve yardımcısı olsun hahhınızda ne hayırlı ise Rabbim onu size nasip etsin gönlünüzün muradını versin hayırlısıyla inşallah.Rabbim hepimizin dualarını kabul etsin olumsuzlukları engelleri ortadan kaldırıp olumluya çevirsin inşallah.
Selam ve dua ile Allah'a emanet olun..Hayırlı cumalar

adeseda

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun kardeşim Allah'ım seninde gönlüne göre versin... dertine derman versin...selametle allaha emanet ol

evindar

Kayıtlı Kullanıcı
Dua, bir ibadettir...

Dua, bir ibadettir...

Ne halimiz varsa hepsi de Sana ayan
Dua, kapı kullarından miskince bir beyan..
DUA
Dua, bir ibadettir. Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyuruyorlar: “Dua ibadetin ta kendisidir.” (Ebû Davud, Tirmizi) Bu açıdan dua ederken, sanki namaz kılıyor gibi tam bir konsantre ile kendimizi vererek dua etmeliyiz. Zaten şu ayet de bu duruma işaret etmektedir: “ Tazarrû ve bin niyaz ile, yalvararak, kendinizi vererek, gizlice Rabbinize dua edin.” (Araf, 55)

Diğer Hadislerinde Efendimiz şöyle buyururlar: “Dua ibadetin özüdür.” (Tirmizi) “ Aziz ve Celil olan Allah katında duadan daha değerli bir şey yoktur.” (Tirmizi, İbni Mace, Hakim) “Allah’ın rahmetinden isteyiniz. Çünkü Allah, kendisinden istenmesini sever.” (Tirmizi) “Kendisine dua etmeyen kula Allah kızar.”

Bediüzzaman’ın ifadesiyle dua bir ubudiyettir (kulluktur) .Ubûdiyetin neticesi ise uhrevîdir. Yani duanın neticesi büyük oranda ahirette görülür. Onun için insan neden duam kabul olmuyor dememeli. Her duaya cevap verilir. Allah Kur’an’da şöyle buyurur: “ Kullarım Beni Senden soracak olurlarsa bilsinler ki, ben onlara pek yakınım. Bana dua edince dualarına cevap veririm. Öyleyse onlar da, davetime icabet edip, bana hakkıyla inansınlar ki, doğru yolda yürüyüp selamete ersinler.” (Bakara, 186)

Fakat, cevap vermek ayrıdır, kabul etmek ayrıdır.Allah her duaya cevap verir ama her duayı aynısıyla kabul etmeyebilir. O duaya değişik hikmetlerden dolayı değişik şekillerde cevap verebilir. Mesela, insan dünyalık bir şey ister. Allah da bilir ki o dünyalığı verse, o kul azacak, Rabbini tanımaz hale gelecek. Onun hakkında Allah hayır murad eder, o dünyalık yerine ahirette daha başka mükafatlar hazırlar. Öyleyse duanın neticesi konusunda acele etmemek lazım. Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyuruyor: “ Herhangi birinizin duası acele etmemek şartıyla kabul edilir. Aceleci kimse ise, ‘Rabbime dua ettim de kabul etmedi’ der.” (Buhari-Müslim)

Yine Bediüzzaman’ın teşbihi içerisinde; bir hasta doktordan ilaç istese, doktor da hastanın durumuna göre ilacı değişik dozda verse ya da hiç vermese hasta itiraz edebilir mi? Etse ne kadar mantıksız olduğu aşıkardır. İşte biz de birer hasta durumundayız. Herşeyimizi Allah’tan istiyoruz. Bize bizden daha yakın olan, içimizden geçenleri bilen, geçmişimize geleceğimize hükmeden Allah ise, bizim durumumuza göre karşılık veriyor.

Dua, bizim Rabbimiz katındaki yerimizi belirler. Ayette buyuruluyor ki, “ Duanız yoksa Rabbim sizi ne yapsın, ne ehemmiyetiniz var ki? ! ” (Furkan, 77)

Duada esas olan, kulun Allah’a muhtac olduğunu, O’ndan başka çaresi olmadığını bilmesidir. Zaten en çok kabule şayan olan da bu tür dualardır. Yani muztar bir durumda, adeta denizin ortasında kalmış da herşeyin bittiği anda Allah’a yalvarıyor gibi yalvarmak duaların en makbuludur. Allah bu hakikatı Kur’an’da şöyle ifade ediyor. “ Büsbütün çaresiz kalıp kendisine yalvaranların duasına icabet eden, sıkıntıları gideren kimdir? ” (Neml, 62)

selam ve dua ile...

DuaLar

Kayıtlı Kullanıcı
Çok güzel bir yazıydı kardeşim...
Ellerine
Emegine
Yüregine saglık...

kim oldugumuzu dularımız söyler degil mi?...

yani kul oldugumuzu...

isranurr

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm

çok Güzel Bir Paylaşim Olmuş.ellerinize Sağlik Kardeşim Allah Razi Olsun Selametle

gecekondu

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm Allah razı olsun Paylaşımınz İçin Rabbim Dilimizden Duayı eksik etmesin inşallah ( dua ibadettir dua her derde devadır :) ) Allaha emanet olun selam ve dua ile....

''Ey Muhammed! de ki: (ibadet) ve duaniz olmasa, Rabbim size ne diye deger versin.''

-Ammar Bin Yasir-

Kayıtlı Kullanıcı
Rabbimiz razı olsun inşaallah.....
duasında sabırlı kullarından eylesin RAbbimiz herşeye kadirdir...
Rabbimize emanet olun inşaallah..

erdal

Kayıtlı Kullanıcı
Ne halimiz varsa hepsi de Sana ayan
Dua, kapı kullarından miskince bir beyan..
DUA
Dua, bir ibadettir. Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyuruyorlar: “Dua ibadetin ta kendisidir.” (Ebû Davud, Tirmizi) Bu açıdan dua ederken, sanki namaz kılıyor gibi tam bir konsantre ile kendimizi vererek dua etmeliyiz. Zaten şu ayet de bu duruma işaret etmektedir: “ Tazarrû ve bin niyaz ile, yalvararak, kendinizi vererek, gizlice Rabbinize dua edin.” (Araf, 55)

Diğer Hadislerinde Efendimiz şöyle buyururlar: “Dua ibadetin özüdür.” (Tirmizi) “ Aziz ve Celil olan Allah katında duadan daha değerli bir şey yoktur.” (Tirmizi, İbni Mace, Hakim) “Allah’ın rahmetinden isteyiniz. Çünkü Allah, kendisinden istenmesini sever.” (Tirmizi) “Kendisine dua etmeyen kula Allah kızar.”

Bediüzzaman’ın ifadesiyle dua bir ubudiyettir (kulluktur) .Ubûdiyetin neticesi ise uhrevîdir. Yani duanın neticesi büyük oranda ahirette görülür. Onun için insan neden duam kabul olmuyor dememeli. Her duaya cevap verilir. Allah Kur’an’da şöyle buyurur: “ Kullarım Beni Senden soracak olurlarsa bilsinler ki, ben onlara pek yakınım. Bana dua edince dualarına cevap veririm. Öyleyse onlar da, davetime icabet edip, bana hakkıyla inansınlar ki, doğru yolda yürüyüp selamete ersinler.” (Bakara, 186)

Fakat, cevap vermek ayrıdır, kabul etmek ayrıdır.Allah her duaya cevap verir ama her duayı aynısıyla kabul etmeyebilir. O duaya değişik hikmetlerden dolayı değişik şekillerde cevap verebilir. Mesela, insan dünyalık bir şey ister. Allah da bilir ki o dünyalığı verse, o kul azacak, Rabbini tanımaz hale gelecek. Onun hakkında Allah hayır murad eder, o dünyalık yerine ahirette daha başka mükafatlar hazırlar. Öyleyse duanın neticesi konusunda acele etmemek lazım. Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyuruyor: “ Herhangi birinizin duası acele etmemek şartıyla kabul edilir. Aceleci kimse ise, ‘Rabbime dua ettim de kabul etmedi’ der.” (Buhari-Müslim)

Yine Bediüzzaman’ın teşbihi içerisinde; bir hasta doktordan ilaç istese, doktor da hastanın durumuna göre ilacı değişik dozda verse ya da hiç vermese hasta itiraz edebilir mi? Etse ne kadar mantıksız olduğu aşıkardır. İşte biz de birer hasta durumundayız. Herşeyimizi Allah’tan istiyoruz. Bize bizden daha yakın olan, içimizden geçenleri bilen, geçmişimize geleceğimize hükmeden Allah ise, bizim durumumuza göre karşılık veriyor.

Dua, bizim Rabbimiz katındaki yerimizi belirler. Ayette buyuruluyor ki, “ Duanız yoksa Rabbim sizi ne yapsın, ne ehemmiyetiniz var ki? ! ” (Furkan, 77)

Duada esas olan, kulun Allah’a muhtac olduğunu, O’ndan başka çaresi olmadığını bilmesidir. Zaten en çok kabule şayan olan da bu tür dualardır. Yani muztar bir durumda, adeta denizin ortasında kalmış da herşeyin bittiği anda Allah’a yalvarıyor gibi yalvarmak duaların en makbuludur. Allah bu hakikatı Kur’an’da şöyle ifade ediyor. “ Büsbütün çaresiz kalıp kendisine yalvaranların duasına icabet eden, sıkıntıları gideren kimdir? ” (Neml, 62)

selam ve dua ile...

Duamızın asıl dili gönül dilidir.Duada ellerimizi açtığımız kadar gönlümüzüde açmalı ve teslimiyet sergilemeliyiz...

Ellerimizi ,açıp semaya döndürdüğümüzde,aczimizi ve fakrımızı da Rabbimizin dergahında itiraf etmeliyiz...

Bir istek bir arzuyu hangi dilden olursa olsun ...ama gönül dili ile samimi bir yakarış ile yaptığımızda sıcak bir yakınlığa dönüşecektir.

Cevap verileceğinden emin olarak ve kabul göreceğine inanarak...

Dualarımızın kabul görmesi temennisiyle...

mustafa_yuzer

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.mustafa-yuzer.tr.gg
ALLAH razı olsun Irak Filistinede boş geçmeyelim onlar bizim dualarımızı beklıyorlar Allah onları seviyorki Bu dunya da onları zorluklarla ımtıhan ediyor insallah sabır ederler selamete ulasırlar

safiye

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm Paylaşimlariniz Için Teşekkür Ederim çaliştiğim Için çok Fazla Ayrintilica Okuyamiyorum Başliklara Bakiyorum, Hafiften Göz Gezdiriyorum Allah Razi Olsun Bilgiler Paylaşildikça çoğaliyor Dualarda Buluşmak Ve Unutulmamak Dileği Ile Sevgilerimle

<DAMLA>

Kayıtlı Kullanıcı
Dertsiz Duâ Soğuktur ..!

Dertsiz Duâ Soğuktur ..!

Dua edenin, ‘Rabbim’ demesi, Allah’ın (c.c.) ‘efendim’ demesinin ta kendisidir..

Birisi her gece kalkıp Allah’ı (c.c.) anıyor, O’na dua ediyordu.. Şeytan ona dedi:

- Ey Allah’ı (c.c.) çok anan kişi, bütün gece ‘Allah’ (c.c.) deyip çağırmana karşılık seni buyur eden var mı?

Sana bir tek cevap bile gelmiyor, daha ne zamana kadar dua edeceksin?..

Adamın gönlü kırıldı, başını yere koydu ve uyudu. Rüyasında ona şöyle dendi:

- Kendine gel uyan! Niye duayı, zikri bıraktın?.. Neden usandın?..

Adam:

- ‘Buyur’ diye bir cevap gelmiyor ki, kapıdan kovulmaktan korkuyorum dedi. Bunun üzerine dendi ki ona:

Senin Allah (c.c.) demen, O’nun (c.c.) buyur demesi sayesindedir..
Senin yalvarışın, Allah’ın (c.c.) senin ruhuna haber uçurmasındandır..
Senin çabaların, çareler araman, Allah’ın (c.c.) seni kendine yaklaştırması, ayaklarındaki bağları çözmesindendir..
Senin korkun, sevgin, ümidin Allah’ın (c.c.) lütfunun kemendidir..
Senin her ‘Yarabbi’ demenin altında, Allah’ın (c.c.) buyur demesi vardır..
Gafilin, cahilin canı, bu duadan uzaktır..
Çünkü ‘Yarabbi’ demeye izin yok ona..
Ağzında da kilit var, dilinde de..
Zarara uğradığı zaman, ağlayıp, sızlamasın diye Allah (c.c.) ona dert, ağrı, sızı, gam, keder vermedi..

Bununla anla ki, Allah’a (c.c.) dua etmeni, O’nu çağırmanı sağlayan dert, dünya saltanatından daha iyidir..

Dertsiz dua soğuktur. Dertliyken yapılan dua gönülden kopar
..!

orumceq

Kayıtlı Kullanıcı
DERTLİYKEN YAPILAN DUA GÖNÜLDEN KOPAR..
ALLAH razı olsun bu gercekten çok güzel ve çok doğru bir söz defalarca okumama rağmen her seferinde insanın içini titreten bi yazı teşekkürler

<DAMLA>

Kayıtlı Kullanıcı
DERTLİYKEN YAPILAN DUA GÖNÜLDEN KOPAR..
ALLAH razı olsun bu gercekten çok güzel ve çok doğru bir söz defalarca okumama rağmen her seferinde insanın içini titreten bi yazı teşekkürler

amin inşallah degerli kardeşim
rabbim senden de razı olsun gözlerinize saglık
rabbimize emanetsiniz inşallah
selam ve dua ile
<<B)>>

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt