Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bulunmayacak Tek Şey Senin Benzerindir (3 Kullanıcı)

nakşibendi

Kayıtlı Kullanıcı
Allah konulara iştirak edenlerden razı olsun.Umud edilir ki bir şeyler verebiliyoruz.Ve bilirim ki paylaştıkça burda nice şeyleri sizlerden öğrenebiliyorum.Ve bilirim ki sizin duanız içtendir.Buna kalbimle inandığım gibi.Karşılığınıda yine kalbimle veriyorum.Ne olur bu aciz kuldan dualarınızı eksik eylemeyin.Sohbetinizin devamı gelmesi ümidi ile.Duayla kalınız.

nakşibendi

Kayıtlı Kullanıcı
İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:
Kalb, Allahü teâlânın komşusudur. Allahü teâlâya kalbin yakın olduğu kadar hiçbir şey yakın değildir. Mümin olsun, asi olsun, hiçbir insanın kalbini incitmemelidir. Çünkü, asi olan komşuyu da korumak lazımdır. Sakınınız, sakınınız, kalb kırmaktan pek sakınınız! Allahü teâlâyı en ziyade inciten küfürden sonra, kalb kırmak gibi büyük günah yoktur. Çünkü, Allahü teâlâya ulaşan şeylerin en yakın olanı kalbdir. İnsanların hepsi, Allahü teâlânın köleleridir. Herhangi bir kimsenin kölesi dövülür, incitilirse, onun efendisi elbette gücenir. Her şeyin biricik Maliki, sahibi olan efendinin şanını, büyüklüğünü düşünmelidir. Onun mahlukları, ancak izin verdiği, emir eylediği kadar kullanılabilir. İzni ile kullanmak, onları incitmek olmaz. Hatta, onun emrini yapmak olur. (C.3, m.45)

nakşibendi

Kayıtlı Kullanıcı
Seyyid Abdülhakim Arvasi hazretlerinin vasiyetnamesinin son satırı ise şöyledir:
Hiç kimsenin kalbini incitmeyin.

Yunus Emre diyor ki:
Tevazu ile gelsin, kimde erlik var ise.
Merdivenden iterler, yüksekten bakar ise.
Kim ki yüksekte gezer, er geç yolundan azar
Dış yüzüne o sızar, içinde ne var ise.

Aksakallı bir koca, hiç bilmez ki hal nice
Boşa gitmesin hacca, bir gönül yıkar ise.
Gönül Çalab’ın tahtı, Çalab gönüle baktı
İki cihan bedbahtı kim gönül yıkar ise.

Bir kez gönül yıktınsa kıldığın namaz değil,
Yetmiş iki millet de yüzünü yumaz değil.
Yol odur doğru vara, göz odur Hakkı göre,
Er odur yerde dura, üstten bakan göz değil.

Doğru yola gittinse, er eteğin tuttunsa,
Bir tek hayır ettinse, biri bindir az değil.
Yunus sözleri çatar, balını yağa katar,
Çok kıymetli mal satar, cevherdir o, tuz değil

nakşibendi

Kayıtlı Kullanıcı
duamlarım sizinle inş

Dualarınızı konulardaki yorumlarınız ile inşaAlllah bekliyorum.Rabb'im beni affeylesin.Bu günümü tevbe ve size dua ile geçireceğim inşaAllah.Okuyacağım Yasin-i Şerif ide Rabb'im şimdiden Zataliniz adına kabul eylesin.Duayla kalınız.

nakşibendi

Kayıtlı Kullanıcı
Ey duaları işiten, gökleri yükselten, daima baki kalan, yokluk ve ihtiyaç içinde olanlara bahşedişi sonsuz olan Allahım!

Ey bilinmezleri bilen, suç ve günahları bağışlayan, kusur ve ayıpları örten, acı ve üzüntüleri içine atan çaresizlerden sıkıntıyı gideren Allahım!

Ey yüce sıfatlar sahibi! Bitkileri yeşerten, dağılmışları toplayan, kırılıp sağa sola dökülmüşleri bir araya getiren,çürüyüp un ufak olmuş kemikleri dirilten Allahım!

Ey yağmurları yağdıran, bulutları denizin suyundan yapıp yumuşak ve kumlu yerlere indiren, açları doyuran, yıkılıp mağlup düşenlere lütfunu yayan Allahım!

Ey burçları yaratan, gökleri kusursuz yapan, gündüzü geceden çıkaran, güneşin ışıklarını parlatan ve onunla yıldızların parlaklığının kaplatan Allahım!

Ey sabahları açtıran , başarılar lütfeden,sabah akşam rüzgarları estiren ve bunu bulutların oluşmasına vesile kılan Allahım!

Ey yüce dağları diken, dünyaya yüksek direkler yapan, yeri böylece koruyan, başlangıcı olmayan, sanat ve kudretiyle eşyayı yaratan Allahım!

Ey doğru yolu gösteren, istikameti ilham eden ,kullarına rızık veren,ülkeleri canlılarla şenlendiren,gam ve kederleri gideren Allahım!

Ey kendisine sığındığım, fazlu keremine güvendiğim, hükmü reddedilemeyen.Benim hakkımda yaptığı hiçbir şeyde eksiklik olmayan,yücelik,hilim ve yumuşaklıkla bana muamele eden Allahım!

Ey esirleri salıveren, kırık gönülleri saran, yoksulu zengin kılan,yavruları besleyen,hastalar şifa veren Allahım!

Ey beni aziz eyleyen, kötülüklerden sakındıran, zillet ve hakaretten kurtaran,musibet ve afetlerden koruyan Allahım! Beni keder ve üzüntülerden muhafaza eyle!

Ey Allahım! Beni cin ve insanların kötülüklerinden, kıyamet gününü unutmaktan,bu yüzden kalbin katlaşmasından,azgın nefsin şerrinden ve lanetli şeytanın kandırmasından koru!

Ey geçimimize vesile olan, rızıkları indiren, insanları ve hayvanları doyuran, yuvalardaki kuş yavrularına rızık gönderen, besleyip kanatlandıran Allahım!

Selamünaleyküm...

ALLAH c.c. razı olsun paylaşımlarınızın devamını bekliyoruz Rabbim daim eylesin inşALLAH selam ve dua ile kalınız fe emanillah

Ve aleyna aleyküm Selam ve Rahmetullahi ve Berekatuhü.Rabb'im C.C. ömür verirse başımıza bir hal gelmesse inşaAllah paylaşımlarımızın devamıda olacak.Amin.duayla kalınız.

A

Arzu_76

SELAMÜN ALEYKÜM

NAKŞİBENDİ KARDEŞİM ALLAH (cc) RAZI OLSUN PAYLAŞIMIN ÇOK GÜZEL

SİZE SORMAK İSTEDİĞİM BİR ŞEY VAR BANA YARDIMCI OLURSANIZ SEVENIRIM

NASİPSE YARINDAN İTİBAREN BİR MÜSLÜMAN KADININA YAKIŞIR ŞEKİRDE KAPANACAĞIM
NELER YAPMAM LAZIM
BUUN İÇİN TEVBE NAMAZI
TEVBE DUASI VARMI
HERŞEY HAKKIYLA OLSUN İSTİYORUM İNŞALLAH
DUA İLE

A

Arzu_76

Bu Arada Diğer Kardeşlerimden özür Dilerim Sizlerden De Dualarinizi Beklerim Inşallah

Ne Olur Bu Aciz Kula Yardimci Olun Herşeyi Hakkiyla Yapmak Isteyenlerdenim

nakşibendi

Kayıtlı Kullanıcı
SELAMÜN ALEYKÜM

NELER YAPMAM LAZIM
BUUN İÇİN TEVBE NAMAZI
TEVBE DUASI VARMI
DUA İLE

Ve aleyna aleyküm Selam ve Rahmetullah ve Berekatuhu ebeden daimen inşaAllah.Bu aciz kulun fikirlerine danışırsın ki benim aklım daha bana yetmez.Allah C.C. razı olsun elimden geldiği kadar sorularına Allah'ın izni ile cevap vermeye çalışacağım aziz kardeşim.

....................................................................................................................

Estağfirullah! Estağfirullah! Estağfirullah!

El-azıym, el-kerim ellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyume ve etubü ileyhi tevbete abdin zalimin linefsihi la yemlikü linefsihi mevten ve la hayaten ve la nüşüra. Ve es’elühüt-tevbete vel-mağfirete vel-hidayete lena innehü hüvet-tevvabür-rahiym.

Ya Rabbi ; Ya Rabbi Ya Rabbi
Eğer benim elimden , ayağımdan , gözümden , kulağımdan , dilimden ve bütün azalarımdan bilerek , bilmeyerek , kelime-i küfür ve fil-i küfür , günah , isyan , hata , şirk , ve malayani sadır oldu ise ben onların cümlesine tevbe ettim , pişman oldum . Bir daha yapmamaya azm-ü cezm-ü kasd eyledim.Peygamberlerin evveli Adem Safiyyullah , ahiri , bizim peybamberimiz Hz.Muhammed Mustafa (S.A.V) efendimizdir. Bu ikisi ve bu ikisi arasında gelip geçen peybamberler haktır ve gerçektir . Cümlesine inandım , iman ettim.Dilimle ikrar , kalbimle tasdik ettim.

Amentü-billah! Ve bima cae min ındillah!. Amentü biresulillah! Ve bima cae min ındı resulillah!

Amentü-billahi ve melaiketihi ve kütübihi ve rüsulihi vel-yevm-il-ahiri ve bil-kaderi hayrihi ve şerrihi min-Allah’ü Teala vel’ba’sübad-el’ mevt hakkun Eşhedü enla ilahe illallah. Ve eşhedü enne Muhammeden Abdühü ve Resulühu

Kelme-i tayyibesi ile çene kapamak nasib-i müesser eyle, Ya Rabbi. AMİN

nakşibendi

Kayıtlı Kullanıcı
SELAMÜN ALEYKÜM

NELER YAPMAM LAZIM
BUUN İÇİN TEVBE NAMAZI
TEVBE DUASI VARMI
DUA İLE

Tevbenin Üç Şartı Vardır

1.Kalpden büyük bir pişmanlık duymak.
2.Dil ile Allah-u Zülcelal' e tevbe etmek.
3.Âzâları günahların üzerinden çekmektir.
İnsan pişman olmuş bir kalp, tevbe eden bir dil ve günahlardan korkan ve uzak durmaya gayret eden bir vücut ile Allah-u Zülcelal' in huzuruna çıkarsa, Allah-u Zülcelal de ona merhamet ederek, af ve mağfiret eder.

Bir kimse,

1Günahların çirkinliğini ve sonunun ateş olduğunu bilir,
2Allah-u Zülcelal' in azabına karşı kendi acizliğini hatırlarsa,
günahlardan kendisini muhafaza etmeye gayret etmiş ve tevbeye sarılmış olur.

Hiç kimse nefsinin hilelerinden emin olup tevbeyi terketmemelidir. Çünkü Allah-u Zülcelal bir ayet-i kerimede:

“Fakat, insan ileriye doğru daima kötülük yapmak ister.” (Kıyame; 5)

buyurmuştur. Onun için insan daima kendisini kontrol altında tutmalı, daima tevbe üzere bulunmalıdır.

Tevbe, insan için hem dünyada hem de ahirette kurtuluştur. Allah-u Zülcelal tevbe edenleri methederek bir ayet-i kerimede:

“Ey Rabb'imiz! Günahlarımızı bağışla. Kötülüklerimizi ört, canımızı iyilerle beraber al” (Ali İmran; 193) buyurmuştur.

Peygamber Efendimiz (S.A.V)' de bir hadis-i şeriflerinde:

“Her kim, tevbe etmeye devam ederse, Allah da onun sıkıntısını neşeye çevirir, darlığına bir çıkış yolu bulur ve ummadığı bir yerden onu rızıklandırır.” (Buhari Tirmizi) buyurmuştur.

Rivayet edilmiştir ki:

Bir demirci, kızgın demiri eliyle tutuyordu. Bunun sebebi sorulunca şöyle anlattı: “Bir kadına aşık olmuştum. Ona mal verip münasebette bulunmayı teklif ettim. Kadın dedi ki: 'Benim kocam var, mala ihtiyacım yok.' Bir müddet sonra kocası öldü. Ona evlenme teklif ettim. Dedi ki: 'Çocuklarımı perişan etmek istemiyorum.' ve teklifimi reddetti. Bir süre sonra, geçim darlığına düşünce, bana haber gönderdi. Ben de: 'İsteğimi yerine getirinceye kadar sana bir şey vermem' dedim. Teklifimi kabul etti. Beraberce bir odaya girince ürperdi. Neden ürperdiğini sorunca: 'İşiten ve gören Allah' tan korkuyorum' dedi. Ben de onu bıraktım. O da: 'Allah seni ateşten korusun' diye dua etti. İşte o günden sonra dünya ateşi beni yakmıyor. Allah-u Zülcelal' den beni ahirette de yakmamasını diliyorum.” dedi.

İşte tevbe böyledir. Kim Allah-u Zülcelal' den korkar ve daima O' nun huzurunda olduğunu hatırlarsa, günah işlemeye cesaret edemez. Böylece de cehennemden kurtulur ve Cennet-i Alâ' nın nimetlerine kavuşur. Nitekim Allah-u Zülcelal tevbe edenlere ahirette büyük mükafatlar vereceğini beyan ederek bir ayet-i kerimede şöyle buyurmuştur:

“Ey iman edenler! Samimi bir tevbe ile Allah' a dönün. Umulur ki Rabb'iniz kötülüklerinizi örter ve sizi altlarından ırmaklar akan cennetlere sokar.” (Tahrim; 8)

Tevbe, bütün müminlere farzdır. İnsan tevbe ettikten sonra kendisini bütün hata ve günahlardan uzak tutmaya gayret etmelidir. Onun için Hz. Ali (R.A) demiştir ki: “Tevbe etmek farzdır. Fakat tevbe etmeyi gerektiren şeyleri terketmek ondan önce farzdır.”

A

Arzu_76

Allah (CC) razı olsun

Vakit namazları haricinde bunun için tevbe namazı varmı.

Birde kardeş dualarını bekliyorum ben 14 yıldır çalışıyorum işyerinde ve tesettürüm yoktu.
Nasipse insanlar beni tesettürlü görecekler.

Açıkçası bilmiyorum örtümden dolayı insanlar benı nasıl karşılar
Aç diyenler belkı çok olacaktır
Belki müdürlerimin bazıları tavır alacaklardır

AMA UMRUMDA DEĞİL BENİM RABİMİN RIZASI BENİM İÇİN ÖNEMLİ
RABBİM BENİ HAK YOLDAN AYIRMASIN
HİDAYETİNİ NASİP ETSİN
AMİN

DUA NE OLUR

A

Arzu_76

Neden Bende Ağlayamiyorum Günahkar Olduğun Halde

Fetullah Gülen Hoca Her Sohbetinde Ağlamaktan Mahvoluyor
Onun Gibi Bir Alim Günahlari Için Ağlarken Ben Neden Ağlayamiyorum

nakşibendi

Kayıtlı Kullanıcı
7 şart ve âdab diye isimlendirilen bu vazifeler gece yapılacaktır.Gece yapılacağı zaman yatsı namazından sonra, yatmaya yakın bir zamanda yapılır. Bu vazifeler şunlardır:

1-Tövbe Niyetiyle Abdest Almak

Bu ve bundan sonraki vazife banyoda yapılacaktır. Banyoya girilince önce, günahlardan temizlenme ve tövbe niyetiyle bir abdest alınır. Abdestten gaye vücudun kirlerini yıkamak değildir. Asıl maksat kalbin manevi kirlerini temizlemek ve gafletini gidermektir. Bu niyetle abdest alırken her azanın yaptığı günaha tövbe etmeli ve onlarla bir daha günah işlememeye samimi olarak niyet etmelidir. Hz. Rasulullah (a.s) Efendimizin müjde ettiği gibi, abdest suyunun son damlasıyla o aza ile işlenen günah kirlerinin de döküldüğünü bilmelidir.

2- Tövbe Niyetiyle Boy Abdesti Almak

Abdestin hemen peşinden yine tövbe niyetiyle bir gusül abdesti alınır. Abdest alırken yaptığımız gibi aynı niyet ve edeple bütün vücut yıkanır, peşinden: “Allahım! ben vücudumun ancak dışını yıkayabildim. Sen de nurun ile içimi yıka, kalbimi temizle !” diye dua edilir. Yıkanırken, mümkün olduğu kadar edebe ve avret yerini örtmeye dikkat edilir. Sonra elbiseler giyilip banyodan çıkılır

3- iki Rekat Tövbe Namazı Kılmak

Bu namaz, iki rekatlik sünnet bir namazdır. Hadis-i şerifte övülmüş ve tavsiye edilmiştir. Buna tövbe ya da istihare namazı denir. “Niyet ettim Allah rızası için tövbe niyetiyle istihare namazı kılmaya” denir.Eğer biliyorsan, birinci rekatinde Fatiha’dan sonra Kâfirûn sûresini, ikinci rekatta ise ihlas sûresini okurlar eger bilmiyorsanda bildiğin sûreleri okuyarak kılarsın.

4- Tövbe Etmek
ilahi huzurda olduğunu düşünerek, kendi duyacağı bir sesle üç kere tekrar edersin. bu tövbe şekli şudur: “Ya Rabbi! bütün yapmış olduğum günahlardan ben pişmanım. Keşke yapmasaydım. İnşaallah bir daha ben yapmayacağım”. Bu tövbe esnasında kişi, büluğ çağından beri yaptığı bütün günahlarına, niyet ederek, kalbinden pişmanlık duyarak tövbe eder.

Samimiyetle yapılan tövbelerin Cenab-ı Hakk katında kabul edildiğine inanmalıdır. Hatta tövbe edilen günahların önce silindiğini, sonra bir iyilik olarak hasenat defterine yazıldığını Allahu Teala şöyle müjdeliyor:

“Ancak tövbe ve iman edip güzel amel yapanların Allah kötülüklerini iyiliklere çevirir. Allah çok bağışlayıcıdır ve çok merhamet sahibidir.” 19

Bu müjde Allahu Teala’nın Resûlullah (s.a.v) Efendimizin ümmetine bir hediyesidir. “Allah tövbe edenleri ve (maddi-manevi kirlerinden) güzelce temizlenenleri sever.” Ayeti, ümitleri bitmiş bir kul için en güzel destek ve kuvvettir.

Bundan sonra gözler kapatılır ve diğer bütün vazifeler gözler kapalı yapılır.

nakşibendi

Kayıtlı Kullanıcı
5-Estağfirullah Demek

Yukarıdaki tövbenin peşinden, gözler kapanır, dil ile kendi duyacağı sesle diyebildiğin kadar “estağfirullah” denir. Manası: Allahım! beni affetmeni istirham ediyorum, demektir. Tövbeden sonraki bu istiğfar, tövbe ettiği günahlardan kalpte kalan artıkların temizlenmesi ve kalbin ilahi nur ile cilalanması içindir. Bu şekilde samimiyetle yapılan tövbe ve istiğfardan sonra kalp günah kirlerinden tertemiz olur.InşaAllah

6-Fatiha Okuyup Bağışlamak

Daha sonra,Fatiha sûresini okuyup sevabını Allah rızası için Hz. Resûlullah (s.a.v) Efendimiz başta olmak üzere, Sahabe-i Kiram ve Sadat-ı Kirama hediye edersin

7.Ölüm Rabıtası/Ölümü Düşünmek

Bundan sonra nefse ölüm ve ölüm hâlleri düşündürülür. Ölümü düşünmekten gaye kalbi yumuşatmak, kalpten dünya sevgisini çıkararak nefsin ibret almasını temin etmek, ayrıca yaptığı ibadetlerde ihlas kazanmak ve tövbenin sabit kalmasını sağlamaktır. Teneşirde yıkanırken, kefene sarılırken, namazı kılınırken ve tek başına kabre konurken, kabirde sual meleklerine cevap verirken insana fayda verecek tek sermayenin Allah’ın bu rahmeti olduğunu, bu yolda en güzel arkadaşın salih ameller olduğunu düşünür.

nakşibendi

Kayıtlı Kullanıcı
Neden Bende Ağlayamiyorum Günahkar Olduğun Halde

Fetullah Gülen Hoca Her Sohbetinde Ağlamaktan Mahvoluyor
Onun Gibi Bir Alim Günahlari Için Ağlarken Ben Neden Ağlayamiyorum

Her şeyin başı dua....Dua et.Rabb'inden niyaz et.Oda dualarına icabet etsin.Herdam duayla kalınız.Rabb'im Yar ve Yardımcınız olsun.Dualarım sizinle inşaAllah.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt