Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bugün Hangi Sünneti Yaptin? (1 Kullanıcı)

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
ve aleykum selam
degerli katkilariniz için tesekkurler arkadaslar..
selametle kaliniz

umeyye

Kayıtlı Kullanıcı
efendimiz (s.a.v.) selavat getirdim

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
farz i eda ettikten sonra;
Üç defa "Estağfirullah (Allah'tan bağışlanmamı dilerim)" veya yine üç defa şöyle denir: "... Estağfirullahil azimi ellezi lailahe illahü velhayyül kayyum veetübü ileyh" "Ulu olan kendisinden başka ilah bulunmayan, Hay ve Kayyum (başlangıcı ve sonu olmayan hayat ile diri, zatı ve kemaliyle kaim, yani yaratıklarının her an idare ve muhafazasında biricik mutlak hakim) olan Allah'a istiğfar eder, beni affetmesini dilerim". Bunun dayandığı delil Sevban (r.a)'dan nakledilen şu hadistir.
"Hz. Peygamber selam verince, bir rivayette namazını bitirince üç kere "estağfurullah" der ve şöyle söylerdi: "Allahümme ente's-selamü ve minke's-selamü, tebarekte ya zel-celali vel-ikram".

Anlamı: "Allahım sen selamsın, bütün noksanlardan berisin, dünya ve ahiret selameti senin yardımınla olur. Ey celal ve ikram sahibi olan Allahım! Sen mukaddessin, ta'zîme gerçekten layıksın" (eş-Sevkanî, a.g.e., II, 300).

SerkanMuhammedSAV

Kayıtlı Kullanıcı
Abi Yüz Şehid sevabı için Sünnet yapmak Güzel değil içimizden geldiği gibi yapmak daha Güzel :)))

özgeöz

Yasaklı Kullanıcı
pek istemeden de olsa bir arkadaşımı aradım ve selamun aleykum dedim. aldığım cevap ise merhaba özgecimdi.

Hatice-tül Kübra

Kayıtlı Kullanıcı
Muâz İbnu Enes (Radiyallâhu Anh) anlatıyor: Resûlullah (Aleyhissalât-ü Vesselâm) buyurdular ki:

Kim bir şey yer ve:

(اَلْحَمْدُ للَّهِ الَّذِى أطْعَمَنِى هَذَا الطَّعَامَ وَرَزَقَنيِهِ مِنْ غَيْرِ حَوْلٍ مِنِّىوَلاَ قُوَّةٍ)

(Elhamdülillahillezî et'amenî haze't-taâme ve razakanîhi min gayri havlin minnî velâ kuvve)

(Bana bu yiyeceği yediren ve tarafımdan hiçbir güç ve kuvvet olmadan bunu bana rızık kılan Allah'a hamdolsun' derse geçmiş günahları affolunur.' dedi.

Ebû Dâvud'un rivayetinde şu ziyâde var:

Kim bir elbise giyer ve:

(اَلْحَمْدُ للَّهِ الَّذِى كَسَانِى هذَا وَرَزَقَنِيهِ مِنْ غَيْرِ حَوْلٍ مِنِّىوَلاَ قُوَّةٍ)

(Elhamdülillahillezî kesânî hazâ ve razakanîhi min gayri havlin minnî velâ kuvve)

(Bunu bana giydirip, tarafımdan bir güç ve kuvvet olmaksızın beni bununla rızıklandıran Allah'a hamdolsun.' derse geçmiş ve gelecek günahları affedilir. [1]

---

[Ebû Dâvud, Libâs 1, (4023); Tirmizî, Da'avât 75, (3454); İbnu Mâce, Et'ime 16, (3285)]

[1] Kütüb-i Sitte, Hazırlayan: İbrahim Canan, Akçağ Yayınları, C. 7, s. 79.

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun aleykum

Abdullah b. Ömer (raduyallahu anh) şöyle demiştir:
“Bir adam Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem)’a şöyle sordu:
“Hangi İslam daha hayırlıdır?” Rasulullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle cevab verdi:
“Yemek yedirmen, tanıdığına ve tanımadığına selam vermendir.”
(Buhari Fethu’l-Bari Şerhi 1/55 Müslim 1/65

KatrePare

Kayıtlı Kullanıcı
Dun aglaya aglaya ailecek yaptigimiz bir sunnet vardi, cok ozeldi.

Karpuzu hurmayla birlikte yemek..

O kadar hoslarina gitti ki, nerden bildigimi sordular, bogazimdaki dugumden cevaplayamadim. Gonlum hurma kokusundaydi.

Bugunse selamlar, sag el ve ayaklar, gonulle yaptim sunnetleri.

Hatice-tül Kübra

Kayıtlı Kullanıcı
Ebu Said el-Hudrî (Radiyallahu Anh)'tan dedi ki:

Resûlullah (Sallallahu Aleyhi Vesellem) şöyle buyurdu:

"Herhangi bir müslümanın eğer verecek sadakası yoksa dua ederken: Allahümme salli ala Muhammedin abdike ve rasûlike ve salli ale’l-mü’minîne ve mü’minât ve’l-müslimîne ve müslimât (Allahım! Kulun ve Resûlün Muhammed’e (Sallallahu Aleyhi Vesellem) salât eyle. Mümin erkeklerle mümin kadınlara, müslüman erkeklerle müslüman kadınlara da salât eyle.) desin. Bu bir zekattır."

Ayrıca şöyle buyurdu: "Mümin, sonunda cennete varıncaya kadar hayıra doymaz." [1]

---

[İbn Hibban, Sahih, II, 130]

cecen58

Kayıtlı Kullanıcı
Suyu oturarak ve 3 yudumda içtim
Yemeğe başlarken besmele ile başladım,Elhamdülillah diyerek bitirdim

Sünnetlerimizin kat be kat artması umuduyla
Allah'a emanet olun..

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
sünnetleri yasayalim ve yasatalim insaALLAHu Teala
Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
306260_346567328725609_704333360_n.jpg

AcizBirKul.

Kayıtlı Kullanıcı

AcizBirKul.

Kayıtlı Kullanıcı
Tebessüm ettim,Selam verdim
Yemeğe başlamadan önce ellerimi yıkadım, yemeğe başlamadan önce besmele çektim,yemekten sonra Elhamdulillah dedim,
Dua ettikten sonra ellerimi yüzüme sürdüm
Vakit namazlarımın sünnetlerini ihmal etmedim

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Akşam Namazının ardından Evvabin Namazı..

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
Ebû Hüreyre anlatıyor:
Resulullah Sallallahü Aleyhi Vesellem şöyle buyurmuştur:
“Bayramınızı tekbir getirmek suretiyle süsleyiniz.” et-Tergîb ve't-Terhîb Trc. 2:332.

اَللّهُ اَكْبَرُ اَللّهُ اَكْبَرُ لاا اِلهَ اِلاَّ اللّه وَاللّهُ اَكْبَرُ اَللّهُ اَكْبَرُ وَلِلّهِ الْحَمْدُ

Allahü Ekber Allâhü Ekber Lâ ilâhe İllâllahü Vallâhü Ekber, Allâhü Ekber ve Lillâhi`l-Hamd

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı

Musafaha etmek (iki müminin karşılaştıkları zaman toka yaparak salavat okumaları)

Sedaa_*

Kayıtlı Kullanıcı
Hmm bir düşüneyim...

Dün gece ihlas,felak,nas surelerini okudum. (bir de ayet-el kürsi)
Tuvalete girmeden önce okunacak şeyi okudum.
Yemeğe başlamadan önce ''bismillahirahmanirrahim'' dedim, unuttuysam ortasında ''başında da sonunda da bismillah'' dedim.
Her zamanki gibi tebessüm ettim.
Suyu oturarak içtim.
Sinirlendiğim ve küstüğüm biriyle barışmaya karar verdim, sustum.

Başka hatırlayamıyorum. Daha fazlasını yapıyorum eminim, ama alışkanlık olduğu için hep yapılması zorunlu bir şey olarak görüyorum, yaptığımı hatırlamıyorum bile. :)

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
Allah´ın Rızası Ve Sevgisi Sünnete Uymakla Elde Edilir:
Bir mü´minin en büyük ideali, kendisini Allah´a sevdirmektir. Yani O´nun rızasını kazanmak, gadabından korunmak. Aslında kılınan namazlar, tutulan oruçlar, verilen sadakalar, işlenen her çeşit hayırlar, hayır yolunda tüketilen bütün nefesler tek gayeye bakar: Allah´ın sevgisini kazanmak. Kaydedeceğimiz şu ayet bunun tek yolu olduğunu gösterir: Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm)´ın sünnetine uymak: "De ki: "Eğer Allah´ı seviyorsanız bana uyun ki Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın." (Âl-i İmrân 31).

haznevi.net

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt