Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bugün Hangi Sünneti Yaptin? (1 Kullanıcı)

Nadas06

Kayıtlı Kullanıcı
"Sünnetleri yaşayalim ve yaşatalim"

ALLAHümme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali seyyidina Muhammed

melissa26

Kayıtlı Kullanıcı
Önce sağıma yatarak uyurum ve hep Resul (s.a.v) böyle uyurmuş diye düşünürüm, unutursam hemen sağa yine dönerim

Ve tabi ki Kur-an okurum, bunu demek riya olur mu? (bilmem )

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
Üç şey imandandır: Hayâ, Haramdan sakınmak, Haklı olsa da ısrar etmemek.
Hadis-i Şerif (Câmi-üs-sagir)

Hatice-tül Kübra

Kayıtlı Kullanıcı
Ukbe İbnu Âmir (Radiyallahu Anh) anlatıyor:

'Üzerimizde develeri gütme işi vardı, (bunu sırayla yapıyorduk.) (Bir gün) gütme nöbeti bana gelmişti. Günün sonunda develeri kıra ben çıkarıyordum. (nöbetimden dönüşte) Resûlullah (Aleyhissalât-ü Vesselâm)'a geldim, ayakta halka hitabediyordu. Söylediklerinden şu sözlere yetiştim:

'Güzel abdest alıp, sonra iki rekat namaz kılan ve namaza bütün ruhu ve benliği ile yönelen hiç kimse yoktur ki kendisine cennet vâcib olmasın!'

(Bunları işitince kendimi tutamayıp): 'Bu ne güzel!' dedim. (Bu sözüm üzerine) önümde duran birisi:

'Az önce söylediği daha da güzeldi!' dedi. (Bu da kim? diye) baktım. Meğer Ömer İbnu'l-Hattâb'mış. O, sözüne devam etti:

'Seni gördüm, daha yeni geldin. Sen gelmezden önce şöyle demişti: 'Sizden kim abdestini alır ve bunu en güzel şekilde yapar, sonra da:

ImageProxy.mvc

(Eşhedü en lâ ilâhe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abduhu ve resûlüh)

(Şehâdet ederimki Allah'tan başka ilâh yoktur ve yine şehâdet ederim ki Muhammed Allah'ın kulu ve Resûlüdür)' derse, kendisine cennetin sekiz kapısı da açılır; hangisinden isterse oradan cennete girer.

---

Ebû Dâvud'un rivayetinde 'abdesti güzel yaparsa...' denmiştir.

Tirmizî'nin rivayetinde '...resûlühü (Allah'ın ...Resûlü)' kelimesinden sonra

(اللَّهُمَّ اجْعَلْنِى مِنَ التَّوَّابِينَ وَاجْعَلْنِى مِنَ المُتَطَهِّرِينَ)

(Allahümmec´alnî mine´t-tevvâbîne vec´alnî mine´l-mütedahhirîn.)

(Allah'ım, beni tevbe edenlerden kıl, temizlenenlerden kıl.) duası da vardır."

---

[Ebû Dâvud, Tahâret 65, (169); Tirmizî, Tahâret, 41, (55).]

Kütüb-i Sitte, Hazırlayan: İbrahim Canan, Akçağ Yayınları, C. 10, s. 395.

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
Konuşurken tane tane anlaşılır bir şekilde konuşmak

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
"Sünnetleri yaşayalim ve yaşatalim"

_semra_

Kayıtlı Kullanıcı
yemekten once cok az tuz aldım agzıma :)

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Evvabin Namazı kıldım..

Elhamdülillah..

Hatice-tül Kübra

Kayıtlı Kullanıcı
"Ebû Hureyre'den (Radıyallâhu Anh) gelen bir rivayete göre Allah Resûlü (Sallallâhu Aleyhi Vesellem) şöyle buyurdu:

Her kim günde yüz defa:

( سُبْحَانَ اللهِ وَبِحَمْدِهِ )

(Sübhânallâhi ve bihamdihi)

(Allah'a hamdederek O'nu tüm noksanlıklardan tenzih ederim.)

derse, deniz köpüğü kadar da olsa günahları ondan silinir. [1]

Başka bir rivayetteki ifade: "Her kim bunu her akşamladığında ve her sabahladığında (yüz defa) söylerse" şeklindedir."[2]

---

[1] Buhârî, Müslim, Ahmed b. Hanbel, Tirmizî ve İbni Mâce rivayet etmişlerdir.

[2] Ahmed Ferid-Seyyid Hüseyin El-Affânî, Masum Değilim: Ne Yapsam Da Bağışlansam? - Geçmiş ve Gelecek Günahların Bağışlanmasına Vesile Olan 250 Salih Amel, Tercüme: Mustafa Öztürk-Savaş Kocabaş, Karınca-Polen Yayınları, İstanbul 2009, s. 298.

KatrePare

Kayıtlı Kullanıcı
Sabah mideme ilk giren sey, hurmaydi.
Sinirlendim, ayaktaydim, hemen oturdum.

Sedaa_*

Kayıtlı Kullanıcı
Maalesef sünnetlerin hepsini bilmediğim için :( :( :(

Hatice-tül Kübra

Kayıtlı Kullanıcı
Eban b. Osman'dan (Radiyallahu Anh) dedi ki:

Hz. Osman (Radiyallahu Anh)'ı şöyle derken dinledim:

Rasûlullah (Sallallahu Aleyhi Vesellem) şöyle buyurdu:

Her günün sabah ve akşamında üçer defa:

(بِسْمِ اللهِ الَّذِي لاَيَضُرُّ مَعَ اسْمِهِ شَيْءٌ فيِ الأَرْضِ وَلاَ فيِ السَّمَاءِ، وَهُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ)

(Bismillahillezî lâ-yedurru maasmihi şey´ün fi´l-ardi velâ fi´s-semâi ve hüve´s-semîu´l-alîm)

(İsmiyle beraber yerde olsun gökte olsun hiçbir şeyin zarar vermeyeceği, her şeyi işiten, her şeyi bilen Allah'ın adıyla)

diyecek olursa hiçbir şeyin ona zararı olmaz."

Eban felç olmuştu. Ondan bu hadisi duyan bir kişi ona hayretle bakıyordu, bunun üzerine Eban ona şöyle demişti: 'Ne bakıyorsun? Hadis sana aktardığım gibidir, fakat ben Allah'ın kaderi gerçekleşsin diye o gün bunu söyleyememiştim.'[1]

---

[Ebu Davud, 4/323; Tirmizi, 5/465]

Hatice-tül Kübra

Kayıtlı Kullanıcı
(اللَّهُ لاَ إِلَـهَ إِلاَّ هُوَ الْحَيُّ الْقَيُّومُ لاَ تَأْخُذُهُ سِنَةٌ وَلاَ نَوْمٌ لَّهُ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الأَرْضِ مَن ذَا الَّذِي يَشْفَعُ عِنْدَهُ إِلاَّ بِإِذْنِهِ يَعْلَمُ مَا بَيْنَ أَيْدِيهِمْ وَمَا خَلْفَهُمْ وَلاَ يُحِيطُونَ بِشَيْءٍ مِّنْ عِلْمِهِ إِلاَّ بِمَا شَاء وَسِعَ كُرْسِيُّهُ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضَ وَلاَ يَؤُودُهُ حِفْظُهُمَا وَهُوَ الْعَلِيُّ الْعَظِيمُ)

Eûzü billahimine'ş-şeytânirracîm

(Allahü lâ ilâhe illâ hüve'l-hayyü'l-kayyûm Lâ te'huzühû sinetüv-velâ nevm Lehû mâ fis-semâvâti vemâ fil ard Menzellezî yeşfeu indehû illâbiiznihi ya'lemü mâ beyne eydîhim vemâ halfehüm velâ yühîtûne bişey'im-min ilmihî illâ bimâ şâe vesia kürsiyyühü's-semâvâti vel ard Velâ yeûduhü hıfzuhumâ ve hüve'l-aliyyü'l-azîm) [2:255]

"Kim bunu sabahladığı zaman okursa akşam oluncaya kadar cinden korunur. Kim de akşamladığı zaman okursa sabah oluncaya kadar cinlerden korunur."[1]

---

[Hakim, 1/562. El-Bani, sahih olduğunu İmam Nesai ve Taberani'ye isnad ederek söyler ve Taberani'nin senedinin ceyyid olduğunu ekler. Bk. Sahihu't-Terğib ve´t-Terhib, 1/273]

[1] Bütün Yönleriyle Ev İçindeki Sünnetler, C. 1, Hazırlayan: Feyzullah Birışık, Karınca Polen Yayınları, İstanbul 2011, s. 12.

mir_erhan

Moderator
Allah cele celalüh razı olsun.
Her biri çok güzel şeyler.
Bir kardeşimiz yazmıştı şimdiye kadar yaptıklarımın sünnet olduğunu bilmiyordum diye.
Evet belki bir çok şeyi yapıyoruz ama sünet olduğunu ve kendimizi sünnete göre şekillendirmek daha güzel oluyor.
Rabbimiz bizleri daha fazla uygulayanlardan eylesin.
İstifade ediyor bilmediklerimizi öğreniyor bildiklerimizi tekrar edip yeniden yaşatıyoruz.
...
Selam ve dua ile

sünnetleri yasayalim ve yasatalim
Allahumme salli ala Muhammedin ve ala ali Muhammedin ve sellim

Hatice-tül Kübra

Kayıtlı Kullanıcı
Ebu Ayyâş (Radiyallahu Anh)'dan rivayete göre Rasûlullah (Sallallahu Aleyhi Vesellem) şöyle buyurdu:

Kim sabahı edince:

(لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللهُ وَحْدَهُ لاَشَرِيكَ لَهُ، لَهُ الْمُلْكُ وَلَهُ الْحَمْدُ، وَهُوَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ)

(Lâ ilahe illallahu vahdehu lâ şerîke leh lehü´l-mülkü ve lehü´l-hamdü ve hüve alâ külli şey´in kadîr.)

(Allah'tan başka hiçbir ilâh yoktur. O bir ve tektir. O'nun ortağı yoktur; mülk yalnız O'nundur; hamd O'nadır. O her şeye gücü yetendir.)

diyecek olursa; bu onun için İsmail soyundan bir köle azad etmesine denk bir ameldir. Ona on tane hasene yazılır, on tane günahı silinir, on derece yükseltilir. Akşam olana kadar şeytana karşı himaye altında bulunur. Eğer akşamı edince bunları söyleyecek olursa sabahı edene kadar aynı şeyler onun için söz konusu olur.

Hammad dedi ki: Bir adam Rasûlullah'ı (Sallallahu Aleyhi Vesellem) rüyada gördü: Ey Allah'ın Rasûlü! Ebu Ayyaş senden şöyle şöyle bir hadis nakletmektedir (diye sordu). Allah Rasûlü (Sallallahu Aleyhi Vesellem): Ebu Ayyaş doğru söylemiştir, dedi. [1]

---

[Ebu Davud, 4/319; Nesaî, Amelu'l-Yevmi ve'l-Leyle, 149; İbni Mâce, 2/1272]

[1] Hafız ed-Dimyati, Hadislerle Amellerin Sevabı, çev. M. Beşir Eryarsoy, Bilimevi Basın Yayın, 3. bs., İstanbul 2009, s. 407.

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
sünnetleri yasayalim ve yasatalim
Allahumme salli ala Muhammedin ve ala ali Muhammedin ve sellim

mir_erhan

Moderator
Selamün Aleyküm..
Zor ama belkide sevabı çok yüksek olanlardan...
TARTIŞMA...

Tartışma insanda nelere yol açar bakalım...

- Hasede yol açar:
- Hakkı küçük gösterir:
- Kin tutmaya yol açar:
- Gıybete sebep olur:
- Övünmeye sebep olur:
- Kusur araştırıcı olur:
- Zarara sevindirir:
- Riyaya yol açar:
- Hakkı inkâra yol açar:
- İnada sebep olur:

. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Din kardeşine itiraz etme, boş konuşma, [üzücü] şaka yapma ve verdiğin sözden cayma!) [Tirmizi]

(Konuşurken itiraz etmeyene veya haklı olduğu halde, münakaşayı terk edene, Cennette bir köşk verilir.) [Taberani]

(Haklı da olsa, münakaşayı terk etmeyen, hakiki imana kavuşamaz.) [İbni Ebiddünya]

(Mücadelede ısrar edeni Allahü teâlâ sevmez.) [Buhari]

(Fitnesinden emin olunmayan mücadeleyi terk ediniz.) [Taberani]

ben bunu uygulamak için çok direniyorum. İnşallah geçen gün bunu başardım. Rabbim daim eylesin amin..

Selam ve dua ile

Hatice-tül Kübra

Kayıtlı Kullanıcı
(Estağfirullah ve etûbu ileyh)

(Allah'tan bağışlanma diler, O'na tevbe ve istiğfar ederim."[1]

(Günde yüz defa okunur.)

---

[Buhârî, Fethu´l-Bâri, 11/101. Müslim, 4/2075]

[1] Bütün Yönleriyle Ev İçindeki Sünnetler, C. 1, Hazırlayan: Feyzullah Birışık, Karınca Polen Yayınları, İstanbul 2011, s. 17.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt