Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

BİRDEN FAZLA EVLİLİK VE NEDEN GEREK DUYULUR? (4 Kullanıcı)

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net
RE: BİRDEN FAZLA EVLİLİK VE NEDEN GEREK DUYULUR?

selamunaleykum arkadaşlar,
Şunu untmamak gerekirki, Peygamberimiz, örneğimiz, önderimiz, yüzü suyu hürmetine yaratıldığımız Hz. Muahmmed s.a.v. efendimiz , Hz. Hatice annemiz vefat edene kadar ikinci evliliği yapmamıştır.
Allah c.c. kimseyi yolundan şaşırtmasın. Peygamberimizin bir duasında Allah c.c. kimseyi kadın ve para ile imtihan etmesin diyor. Onun için bayanların çalışması bu yöndende çok büyük sakınca ihtiva ediyor.
Çünkü erkek karısı ile bir sorun yaşa bile bu çok kısa sürer çünkü bunu evliler daha iyi bilir ki, karı koca birbiri ile tarıtışsa çok kırıcı şekilde hakaretler olsa bile çok kısa zamanda ( 1-2 saat gibi) bunlar unutulur . hiç bir şey yokmuş gibi hayata devam ederler. Ama karısına kırgın olan erkeğin çalıştığı yerde bayan olsa , o da biraz erkeğe yüz verir gibi olsa, buyrun hailil ibrahim sofrasına , ayıkla pirincin taşını.
gene karıştırdım galiba.
k.se.o.

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

mtekik yazdı:
selamunaleykum arkadaşlar,
Şunu untmamak gerekirki, Peygamberimiz, örneğimiz, önderimiz, yüzü suyu hürmetine yaratıldığımız Hz. Muahmmed s.a.v. efendimiz , Hz. Hatice annemiz vefat edene kadar ikinci evliliği yapmamıştır.
Allah c.c. kimseyi yolundan şaşırtmasın. Peygamberimizin bir duasında Allah c.c. kimseyi kadın ve para ile imtihan etmesin diyor. Onun için bayanların çalışması bu yöndende çok büyük sakınca ihtiva ediyor.
Çünkü erkek karısı ile bir sorun yaşa bile bu çok kısa sürer çünkü bunu evliler daha iyi bilir ki, karı koca birbiri ile tarıtışsa çok kırıcı şekilde hakaretler olsa bile çok kısa zamanda ( 1-2 saat gibi) bunlar unutulur . hiç bir şey yokmuş gibi hayata devam ederler. Ama karısına kırgın olan erkeğin çalıştığı yerde bayan olsa , o da biraz erkeğe yüz verir gibi olsa, buyrun hailil ibrahim sofrasına , ayıkla pirincin taşını.
gene karıştırdım galiba.
k.se.o.

YOK ABİM BENCE ÇOK GÜZEL ANLATMIŞSIN. BUYRUN HALİL İBRAHİM SAFRASINA

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

bencede güzel anlatmışsınız bir erkek mutsuz veya kırgınken karşısına bir bayan çıksa biraz ilgi gösterse evet etkilenebilir hanımlaraın görevi eğer eşleriyle aralarında sorun olmuşsa eşleri evden çıkmadan bu sorunu düzeltip onları öyle uğurlamalılar dünya ve hairet hayatında mutluluk için fedakarlık şart

mustafa_xtar

Kayıtlı Kullanıcı

buyrun hailil ibrahim sofrasına :) :)

Abi allah razı olsun.

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

mustafa_xtar yazdı:

Abi allah razı olsun.

ALLAH CÜMLEMİZDEN RAZI OLSUN ARKADAŞLAR,
BİZ HOCALARIMIZDAN BUNU ÖĞRENDİK, NE BİLİYORSAK ONU HEMEN SATMALIYIZ Kİ BİLDİĞİMİZİN HAKKINI VERMİŞ OLALIM. BU VESİLE İLE FORUM YÖNETİCİLERİNEDE BİZLERE BU FIRSATI VERDİKLERİ İÇİN AYRICA TEŞEKKÜR EDİYORUM.
K.S.E.O.

mustafa_xtar

Kayıtlı Kullanıcı

mtekik yazdı:
mustafa_xtar yazdı:

Abi allah razı olsun.

ALLAH CÜMLEMİZDEN RAZI OLSUN ARKADAŞLAR,
BİZ HOCALARIMIZDAN BUNU ÖĞRENDİK, NE BİLİYORSAK ONU HEMEN SATMALIYIZ Kİ BİLDİĞİMİZİN HAKKINI VERMİŞ OLALIM. BU VESİLE İLE FORUM YÖNETİCİLERİNEDE BİZLERE BU FIRSATI VERDİKLERİ İÇİN AYRICA TEŞEKKÜR EDİYORUM.
K.S.E.O.

Evet abi forum yöneticileri sevabı ****ürüyo allah onlardan razı olsun.

serap bozkurt

Kayıtlı Kullanıcı

S.A.
ABLACIM ÖNCELİKLE ALLAH RAZI OLSUN BÖYLE BİR KONUYU DİLE GETİRDİĞİN İÇİN... DİNİMİZDE 4 EVLİLİĞE KADAR İZİN VERİLMİŞTİR MALUM AMA BUNUN HANGİ DURUMLARDA VE NE ŞEKİLDE YAPILMASI GEREKTİĞİ NE YAZIKKİ BAZILARI TARAFINDAN BİLİNMİYOR... BAZI SUİ İSTİMALCİ ERKEKLER BUNU ALLAH IN BİR HEDİYESİ OLARAK GÖRÜP BİLİNÇSİZCE KULLANIYORLAR BAZI HANIMLARDA BUNU BİR AŞAĞILIK KOMPLEKSİ YAPIYORLAR VE TABİİ İKİSİDE YANLIŞ. BENDE BİR BAYANIM AMA ALLAH U TEALA ASLA KULLARINI SIKINTIYA SOKACAK ŞEYLERİ FARZ KILMAMIŞ VE EMRETMEMİŞTİR ÇÜNKÜ BİZİ BİZDEN İYİ O TANIR HANIMLAR OTURUP BİRAZ DÜŞÜNSELER BUNA NEDEN İZİN VERİLDİĞİNİ ANLARLAR ASIL AMAMÇ BİZ HANIMLARI KORUMAK VE BİZİM RAHAT ETMEMİZİ SAĞLAMAKTIR MESELA ÇOK YAKIN VE ÇOK GÜNCEL BİR ÖRNEK VEREYİM BUNA KAZAKİSTAN. MALUM BAĞIMSIZLIK MÜCADELESİNDE BİR ÇOK KAYIP VERMİŞ VE HÂLÂ KENDİNİ TOPARLAYAMAMIŞ BİR ÜLKE VE KADINLARIN SAYISI ERKEKLERİN NEREDEYSE 3 KATI Kİ BEN BU GENELLEMEYE GAYRİ MÜSLİM HANIM KARDEŞLERİMİZİ DE EKLİYEREK KONUŞUYORUM. DEVLET BİR KARAR ALDI VE DAHA ÖNCEKİ MEDENİ KANUNU DEĞİŞTİREREK TEK RESMİ NİKAH ZORUNLULUĞU GETİRDİ PEKİ NE OLDU HANIMLAR HÜKÜMETE YÜRÜDÜLER NEDEN PEKİ ÇÜNKÜ ÇOĞU EVLENEMEYECEK VE SAHİPSİZ KALACAKLAR ÖMÜRLERİ BOYUNCA ÇALIŞACAKLAR YUVA SAHİBİ ÇOCUK SAHİBİ OLAMAYACAKLAR YANİ ÇOCUKLUKLARINDAN BERİ HAYALİNİ KURDUKLARI GELİNLİĞİ GİYEMEYECEKLER SORUMLULUKLARI BİR ERKEĞİNDEN FARKSIZ OLACAK VE ONLAR BUNUN FARKINDA OLDUKLARI İÇİN BU KANUNA KARŞI GELDİLER VE HÂLÂ DA GELECEKLER KAZANANA KADAR PEKİ BU HANIMLAR BAZILARININ DEYİMİYLE GURURSUZMU HAYIR DEĞİLLER SADECE ZEKİLER HEMDE FAZLASIYLA İŞTE YÜCE RABBİMİZ KULLARI BU SIKINTILARI YAŞAMASIN DİYE BUNA İZİN VERMİŞTİR VE GÜZEL PEYGAMBERİMİZDE BUNA ÖNCÜLÜK ETMİŞTİR. ZAMANINDA BU BİR FİTNE ARACI OLARAK KULLANILSADA Kİ NE YAZIK Kİ HALA KULLANILMAK DA FARKINA VARANLAR DA OLMUŞTUR BU DURUMUN. YADA ERKEKLER CEPHESİNDEN BAKALIM OLAYA BİR KERE BİRDEN FAZLA EŞ ALMAK ÇOK BÜYÜK SORUMLULUK İSTEYEN BİR ŞEYDİR EŞLERE EŞLERDEN DOĞACAK ÇOCUKLARA EŞİT DAVRANMAK BUNLARIN BAŞINDA GELİR EŞLERDEN RIZA ALMAK ONLARI HOŞ TUTMAK HEPSİNİ AYNI ŞEKİLDE BAKMAK İSTEKLERİNİ KARŞILAMAK YANİ BU İŞ ÇOCUK OYUNCAĞI DEĞİLDİR. BU HEM ERKEK HEM KADIN İÇİN BÜYÜK SORUMLULUKLAR DOĞURUR AMA BUNU YAPABİLECEK ERKEĞEDE RIZA GELEN KADINA DA SAYGI DUYMAK GEREKİR BENCE ÇÜNKÜ BURADA AMAÇ GENELDE 2. VE 3. EŞ İÇİN NİKAHDAN ZİYADE ONLARA BAKMAK GÖZETMEK VE KORUMAKDIR ALLAH HERKESDEN RAZI OLSUN ÖZELLİKLEDE SENDEN ZERDA ABLA :D:D:D A.E.O. SELAMETLE

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

serap bozkurt yazdı:
S.A.
ABLACIM ÖNCELİKLE ALLAH RAZI OLSUN BÖYLE BİR KONUYU DİLE GETİRDİĞİN İÇİN... DİNİMİZDE 4 EVLİLİĞE KADAR İZİN VERİLMİŞTİR MALUM AMA BUNUN HANGİ DURUMLARDA VE NE ŞEKİLDE YAPILMASI GEREKTİĞİ NE YAZIKKİ BAZILARI TARAFINDAN BİLİNMİYOR... BAZI SUİ İSTİMALCİ ERKEKLER BUNU ALLAH IN BİR HEDİYESİ OLARAK GÖRÜP BİLİNÇSİZCE KULLANIYORLAR BAZI HANIMLARDA BUNU BİR AŞAĞILIK KOMPLEKSİ YAPIYORLAR VE TABİİ İKİSİDE YANLIŞ. BENDE BİR BAYANIM AMA ALLAH U TEALA ASLA KULLARINI SIKINTIYA SOKACAK ŞEYLERİ FARZ KILMAMIŞ VE EMRETMEMİŞTİR ÇÜNKÜ BİZİ BİZDEN İYİ O TANIR HANIMLAR OTURUP BİRAZ DÜŞÜNSELER BUNA NEDEN İZİN VERİLDİĞİNİ ANLARLAR ASIL AMAMÇ BİZ HANIMLARI KORUMAK VE BİZİM RAHAT ETMEMİZİ SAĞLAMAKTIR MESELA ÇOK YAKIN VE ÇOK GÜNCEL BİR ÖRNEK VEREYİM BUNA KAZAKİSTAN. MALUM BAĞIMSIZLIK MÜCADELESİNDE BİR ÇOK KAYIP VERMİŞ VE HÂLÂ KENDİNİ TOPARLAYAMAMIŞ BİR ÜLKE VE KADINLARIN SAYISI ERKEKLERİN NEREDEYSE 3 KATI Kİ BEN BU GENELLEMEYE GAYRİ MÜSLİM HANIM KARDEŞLERİMİZİ DE EKLİYEREK KONUŞUYORUM. DEVLET BİR KARAR ALDI VE DAHA ÖNCEKİ MEDENİ KANUNU DEĞİŞTİREREK TEK RESMİ NİKAH ZORUNLULUĞU GETİRDİ PEKİ NE OLDU HANIMLAR HÜKÜMETE YÜRÜDÜLER NEDEN PEKİ ÇÜNKÜ ÇOĞU EVLENEMEYECEK VE SAHİPSİZ KALACAKLAR ÖMÜRLERİ BOYUNCA ÇALIŞACAKLAR YUVA SAHİBİ ÇOCUK SAHİBİ OLAMAYACAKLAR YANİ ÇOCUKLUKLARINDAN BERİ HAYALİNİ KURDUKLARI GELİNLİĞİ GİYEMEYECEKLER SORUMLULUKLARI BİR ERKEĞİNDEN FARKSIZ OLACAK VE ONLAR BUNUN FARKINDA OLDUKLARI İÇİN BU KANUNA KARŞI GELDİLER VE HÂLÂ DA GELECEKLER KAZANANA KADAR PEKİ BU HANIMLAR BAZILARININ DEYİMİYLE GURURSUZMU HAYIR DEĞİLLER SADECE ZEKİLER HEMDE FAZLASIYLA İŞTE YÜCE RABBİMİZ KULLARI BU SIKINTILARI YAŞAMASIN DİYE BUNA İZİN VERMİŞTİR VE GÜZEL PEYGAMBERİMİZDE BUNA ÖNCÜLÜK ETMİŞTİR. ZAMANINDA BU BİR FİTNE ARACI OLARAK KULLANILSADA Kİ NE YAZIK Kİ HALA KULLANILMAK DA FARKINA VARANLAR DA OLMUŞTUR BU DURUMUN. YADA ERKEKLER CEPHESİNDEN BAKALIM OLAYA BİR KERE BİRDEN FAZLA EŞ ALMAK ÇOK BÜYÜK SORUMLULUK İSTEYEN BİR ŞEYDİR EŞLERE EŞLERDEN DOĞACAK ÇOCUKLARA EŞİT DAVRANMAK BUNLARIN BAŞINDA GELİR EŞLERDEN RIZA ALMAK ONLARI HOŞ TUTMAK HEPSİNİ AYNI ŞEKİLDE BAKMAK İSTEKLERİNİ KARŞILAMAK YANİ BU İŞ ÇOCUK OYUNCAĞI DEĞİLDİR. BU HEM ERKEK HEM KADIN İÇİN BÜYÜK SORUMLULUKLAR DOĞURUR AMA BUNU YAPABİLECEK ERKEĞEDE RIZA GELEN KADINA DA SAYGI DUYMAK GEREKİR BENCE ÇÜNKÜ BURADA AMAÇ GENELDE 2. VE 3. EŞ İÇİN NİKAHDAN ZİYADE ONLARA BAKMAK GÖZETMEK VE KORUMAKDIR ALLAH HERKESDEN RAZI OLSUN ÖZELLİKLEDE SENDEN ZERDA ABLA :D:D:D A.E.O. SELAMETLE

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

serap bozkurt yazdı:
S.A.
değerli kardeşim bu güzel yorumun için çok tşk ederim bir hanımdan bu yorumu duymak bu anlayışı görmek gerçekten hoşuma gitti bizlere düşen şartların gerektirdiği sebeblere boyun eğmek ve rıza göstermektir selam ve dua ile

esedturkey07

Kayıtlı Kullanıcı

ben biriyle bi evleneyim geris Allah kerim.....ikinciyi üçüncüyü sevebileceğimi sanmıyorum.....

islam bu konuyla ilgili olarak 4 hanımla evlenilebilir....ancak hepsini aynı şekilde aynı dercede sevmek şartıyla...meseala birine bi şey alıp diğerini mahrum bırakmak olamaz diye biliyorum......

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

kardeşim rabbim gönlünüze göre versinde 4 evliliğin şartları vardır öyle insanlar vardki bırakın 4 ü 1 evlilik bile sakıncalıdır şunuda belirtelimki bir kalbe 4 sevgi sığmaz mümkün değildir adalet konusu sevgie değil davranışlar için geçerlidir sevgi kalbte olduğu için bu mümkün değildir yinede rabbim kimselere nasip etmesin selam ve dua ile

konak

Kayıtlı Kullanıcı

Günümüz koşullarında sanırım artık dört evliliği düşünene pek rastlanmamaktadır. Çünkü değişen ekonomik şartlar bir evin geçimini dahi zor kılmakta iken nerede dört evi geçindirmek. Birde bana göre mantık işi değil dört evlilik. Şükür Rabbime daha yeni herhangi bir savaştan da çıkmadık ki nafakasını sağlayamayan bayanlarla böyle bir evliliğe gidilsin. İyi olsun, güzel olsun. Rabbimin rızasına uygun olsun birbirlerine gerçek yaşamı yani ahiret yaşamını kazandırsın da tek evlilik olsun. Bence herkes bu konuda biraz daha sağduyulu düşünmelidir.
Selam ve dua ile.

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

imamhalil yazdı:
Ravza_Nur yazdı:
........ ve eşini onure eder işte böyle hanımlarda var

:)CİDDEN Mİ HANGİ GEZEGENDE YAŞIYORLAR ?;)
Hocam bizler eşlerimize dikkatlice bakarsak onlarında iyi yönleri olabileceğini düşünürsek eşlerimizin iyi yanlarını görebiliriz sanıyorum.Gezegen aramak gerekmez,güzellikler bazen gözümüzün önünde olur,ama bizler onu fark etmiyoruzdur.Dua ile

imamhalil

Kayıtlı Kullanıcı

mektubat yazdı:
Allahü tealaya hamd olsun.Resulullah(sallallahu aleyhi ve sellem)efendimizin birkaçtane hanımı nikahlamasının birçok hikmeti vardı arkadaşlar mesela hanımların tesettür emrinden önce kadınlarda gelip efendimizin sohbetinde bulunarak dinlerini öğreniyorlardı.Daha sonra müslümanlar çoğalmaya başladı ve tesettür emri gelerek hanımların dinlerini öğrenmesi güçleşti efendimizin hanımları diğer sahabiyye hanımlara efendimizden öğrendiklerini öğrettiler bazı özel konular olduğu için bunları birilerinin anlatması gerekiyordu.Gelelim günümüze benim kusuruma bakmayın ama ne 2.3. sü bu zamanda 1.si bile tehlikeli bu zamanda bu emaneti nasıl insan koruyabilir orası bile meçhuldür.Ahirette erkeğe hanımından da sorulacak unutmayalım.
Hadis-i Şerifte Sizin en hayırlınız 200 senesinden sonra hafifülhafs olanınızdır buyruldu hafifülhafs demek karısı ve çoluk çocuğu olmayan demektir.
Bişr-i Hafi hazretlerine sormuşlar efendim neden evlenmiyorsunuz diye buyurmuşki; Daha kendi nefsimi boşamadım 2.sini nasıl alıyım.. Doğru yolda olanlara selam ederim..

KiMsEyE bAkİ DeĞiLdİr,MüLk-İ DüNyA sİmÜ zEr,
BiR HaRaP oLmUş KaLbİ TaMiR EtMeKtİr HüNeR..

[big]
? ? ? ? ?​
[/big]

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba değerli kardeşler,budefa sizinle konuşmak istediğim konu, ülkemizdede yaygın olan bir çok insanın ters düştüğü bir çok insanın olumlu baktığı birden fazla evlilik konusu, bu konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?Yalnız bu konuyla ilgili yorum yaarken şahsi duygu ve düşüncelerden ziyade dinimizin ortaya koymuş olduğu emirler ve yasaklar daha önceliklidir bunu unutmayalım.Özellikle bayan kardeşlerim tepkiyle yaklaşacaklardır bu hissediyorum ama şartlarını ve nezaman gerekli olduğunu konuşalım anlayalım ondan sonra kendi fikrimizi ortaya koyalım.erkek kardeşlerden ise şunu öğrenmek istiyorum neden böyle bir evliliğe gerek duyulur bunun nedeni ne olabilir bunu öğrenmek istiyorum.Şimdiden çok tşk ederim.Selam ve dua ile

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt