Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

BİRDEN FAZLA EVLİLİK VE NEDEN GEREK DUYULUR? (1 Kullanıcı)

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı
RE: BİRDEN FAZLA EVLİLİK VE NEDEN GEREK DUYULUR?

mtekik yazdı:
EVLİLİK MÜESSESESİNİ ZANNEDERSEM İÇİNİZDE EN İYİ BEN ANLATABİLİRİM.
EVET İKİNCİ EVLİLİĞİN BİRİNCİ SEBEBİ EV İÇERİSİNDEKİ SEVGİ VE SAYIGNIN BİTTİĞİ, ANLAYIŞIN TOZLU RAFLARA KALKTIĞI, SÖZLERİN ARTIK MIZRAK GİBİ EŞLERE SAPLANDIĞI DÖNEMLERDE . ERKEKLERİN İTİKADI DÜZGÜN DEĞİLSE, KADINI ALLAHIN EMANETİ, NADİDE BİR ÇİÇEK OLARRAK GÖRMEDİĞİ ZAMAN KENDİNE DIŞARIDA BİR KAPI ARAR.
ERKEK ÇOCUK MESELESİ BENCE O KADAR ÖNEMLİ DEĞİL. BELKİ BAŞKA ŞEYLERİ ONU ÖNE SÜREREK YAPIYORLARDIR. YADA GERÇEKTEN BU KONUYA ÇOK ÖNEM VERİYORLARDIR. AMA ALLAH C.C. İNAN BİR ERKEĞİN SIRF BUNU ÖNE SÜREREK BUNU YAPACAĞINI SANMIYORUM.
ÇÜNKÜ BEN KENDİMDEN BİLİYORUM. BENİM 4 KIZIM VAR. ALLAH ŞAHİTTİR Kİ BU GÜNE KADAR NEDEN ERKEK OLMADI, GİBİ BİR DÜŞÜNCEYE KAPILMADIM. ÇÜNKÜ BEN BİLİYORUM Kİ VEREN ALLAH. O BİZ BUNU UYGUN GÖRMÜŞ, KALKIP HAYIR BU BİZE UYGUN DEĞİLMİ DİYECEĞİZ.
ŞİMDİLİK BU KADAR

EVET BEN ABİNİN YAZILARINI ÇOK OKUYORUM.EVLİ İNSANLARIN GÖRÜŞLERİ FARKLI TABİ.ZERDA ABLA VE MTEKİK ABİ SİZ YAZIN BEN OKUYORUM

Ecrin Hicran

Kayıtlı Kullanıcı

SELAMUN ALEYKÜM ABAL.ALLAH(CC) RAZI OLSUN.
BİR BAYAN DİNİNE BAĞLI İSE,ONA FARZ KILINMIŞ EMİRLERİ YERİNE GETİRİYORSA VE EŞİNE İYİ BİR EŞ OLABİLİYORSA,BUNUN ÜSTÜNE EŞİNİN EVLENMESİNİ BEN YANLIŞ BULUYORUM.AÇIKÇASI BEN BİR ERKEĞİN EVLİYKEN ,İKİNCİ BİR BAYANLA EVLENMESİNİ DOĞRU BULMUYORUM HELE Kİ EŞİ GERÇEK BİR ANLAMDA EŞİLİĞİNİ YAPIYORSA..

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Kimin iki hanımı olur ve aralarında adaletli davranmazsa kıyamet günü (vücudunun) yarısı düşük olarak gelir." [Diğer bir rivayette "Bir tarafı eğri (mefluç) olarak "denmiştir

ABLAM ŞU ZAMANDA Kİ EVLİLİKTE O KADAR ŞEYLER VARKEN,ŞU ZAMNADA 2 EŞ İLE EVLİ OLUPTA AYNI SEVGİYİ VE SAYGIYI GÖSTERECEK BİR BEY OLACAĞINI PEK ZANNETMİYORUM.EVET PEYGAMBER EFENDİMİZ ÇOK EVLİLİK YAPMIŞTIR AMA İSLAMI YAYMAK İÇİN ALLAHIN RESÜLÜMÜZE BUYURDUĞU BİR ŞEYDİR BU..AMA ŞU ZAMANDA HEP SEBEBLER FARKLI..

YANİ SÖZÜN ÖZÜ BEN HİÇ Mİ OLUR TARAFI İLE BAKMIYORUM HELE Kİ ŞU ZAMANDA..SELAM VE DUA İLE

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

mtekik yazdı:
EVET İKİNCİ EVLİLİĞİN BİRİNCİ SEBEBİ EV İÇERİSİNDEKİ SEVGİ VE SAYIGNIN BİTTİĞİ, ANLAYIŞIN TOZLU RAFLARA KALKTIĞI, SÖZLERİN ARTIK MIZRAK GİBİ EŞLERE SAPLANDIĞI DÖNEMLERDE . ERKEKLERİN İTİKADI DÜZGÜN DEĞİLSE, KADINI ALLAHIN EMANETİ, NADİDE BİR ÇİÇEK OLARRAK GÖRMEDİĞİ ZAMAN KENDİNE DIŞARIDA BİR KAPI ARAR.
ERKEK ÇOCUK MESELESİ BENCE O KADAR ÖNEMLİ DEĞİL. BELKİ BAŞKA ŞEYLERİ ONU ÖNE SÜREREK YAPIYORLARDIR. YADA GERÇEKTEN BU KONUYA ÇOK ÖNEM VERİYORLARDIR. AMA ALLAH C.C. İNAN BİR ERKEĞİN SIRF BUNU ÖNE SÜREREK BUNU YAPACAĞINI SANMIYORUM.
ÇÜNKÜ BEN KENDİMDEN BİLİYORUM. BENİM 4 KIZIM VAR. ALLAH ŞAHİTTİR Kİ BU GÜNE KADAR NEDEN ERKEK OLMADI, GİBİ BİR DÜŞÜNCEYE KAPILMADIM. ÇÜNKÜ BEN BİLİYORUM Kİ VEREN ALLAH. O BİZ BUNU UYGUN GÖRMÜŞ, KALKIP HAYIR BU BİZE UYGUN DEĞİLMİ DİYECEĞİZ.
ŞİMDİLİK BU KADAR
çok tşk ederim kardeşim benim istediğimde bir erkek yorumuydu yani demekki insanın içinde olan bir durum bu yoksa çocuğa yada farklı birşeye bakmıyor ama şuda var gerçekten evinde mutsuz olup kendini dışarı atanlarda var yakınımda bir aile dostumuzdan biliyorum bir sene ramazan ayında iftara davet edilmiştik gittiğimizde bir felaketle karşılaştım hayatta öyle bir ev görmemiştim ne bir düzen ne temziliğin t si kadında kadınlık namına bir şey yoktu düşündüm kendi kendime adam görünüşte düzenli biri takım kıyafetle gezer buadam bu evde nasıl hayat geçiiroyor ve belli bir zaman sonra adam ikinci evliliğe kalktı sorunca ise mecburum artık diyordu

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

güler kardeşim haklısın zaten ikinci bir evliliğin yapılması için şartlar oluşması gereklidir dinimize göre savaş ortamı mesela kadınlar sahipsiz kalmasın diye nikahlanırmış işte sebeblere bağlı kısaca elbette her haliyle düzgün bir eşi varsa insanın bu insan kalıpta ikinci bir evlilik yaparsa günaha girmiş bile olur çünkü ilk eşinin hakkını yok saymış olur çok ince bir mevzu bizim burda belediye başkanlığıda yapmış bir büyüğümüz var 3 evli adama artık hafta sonu olunca başını alıp gidiyormuş yalnız kalacağı biryerlere nekadar zor oolmalı adeleti sağlamak onları idare etmek erkekler birtanesini zor idare ederken

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

zerda yazdı:
mtekik yazdı:
ŞİMDİLİK BU KADAR
çok tşk ederim kardeşim benim istediğimde bir erkek yorumuydu yani demekki insanın içinde olan bir durum bu yoksa çocuğa yada farklı birşeye bakmıyor ama şuda var gerçekten evinde mutsuz olup kendini dışarı atanlarda var yakınımda bir aile dostumuzdan biliyorum bir sene ramazan ayında iftara davet edilmiştik gittiğimizde bir felaketle karşılaştım hayatta öyle bir ev görmemiştim ne bir düzen ne temziliğin t si kadında kadınlık namına bir şey yoktu düşündüm kendi kendime adam görünüşte düzenli biri takım kıyafetle gezer buadam bu evde nasıl hayat geçiiroyor ve belli bir zaman sonra adam ikinci evliliğe kalktı sorunca ise mecburum artık diyordu

garibim ne yapsın.
bu konu ile ilgili ibrahim a.s. ile ismail a.s. karısı arasında geçen bir konu var biliyormusunuz bilmiyorum.
aklıma tam manası ile gelmiyorda geldiği kadar anlatayım.
ibrahim a.s. uzak yoldan ismail a.s. evine gelir, ismail a.s. evde yoktıur, karısına durumlarını sorar kadında bin dereden su getirir gibi şöyle kötü,böyle kötü v.s. hep durumlarının kötü olduğu söyler.
o zmaan ibrahim a..s. derki kocan gelince söyle evinin eşiği bozulmuş değiştirsin .
o da ismail a.s. geldiğinde olayı anlatır. o da ona derki o gelen babamdı, eşiğini değiştir dediği de seni boşamamı istemiş der.
hata bizdendir. eksiklerimiz allah .c.c. tamamlasın amin.
k.s.e.o

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

yani benim varmak istediğim konuda erkeklerin ikinci bir evlilik yapmasındaki sebebleri araştırmak ve hatalarımızı düzeltmeye çalışmaktır bana göre hanımlarımızın neden olduğu ikinci evlilikler çoğunlukta müstesnaları ayırıyorum buarada hanım kardeşler bana kızabilir belki oooo abla neyaptın diye kardeşlerim ben eksiklerimiz nerede erkekler neden mutsuz olur ve neden bu yola başvurur buna ulaşmak istiyorum yanlış anlaşılmasın

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

zerda yazdı:
yani benim varmak istediğim konuda erkeklerin ikinci bir evlilik yapmasındaki sebebleri araştırmak ve hatalarımızı düzeltmeye çalışmaktır bana göre hanımlarımızın neden olduğu ikinci evlilikler çoğunlukta müstesnaları ayırıyorum buarada hanım kardeşler bana kızabilir belki oooo abla neyaptın diye kardeşlerim ben eksiklerimiz nerede erkekler neden mutsuz olur ve neden bu yola başvurur buna ulaşmak istiyorum yanlış anlaşılmasın

EVET ABLA SUÇ KADINLARDA ERKEK EŞİNİ YADA SEVDİGİNİ KİMİNLE ALDATIR.....................BAŞKA BİR BAYANLA . NEREYE GİTSEK BAYANLAR VAR YANİ.ERKEKLERDE SÜTTEN ÇIKMA AK KAŞIK DEGİLLER TABİKİ.AMA BİR KADIN KADINLIGINI YAPARSA EŞİNİN SÖZÜNÜ DİNLERSE BEN ZANNETMİYORUM Kİ ERKEK BAŞKA BİRİNE İLGİ DUYSUN YADA EVLENSİN.EVDE HUZURU MUTLULUGU GÜZELLİGİ BULMAYAN ERKEGİN YERİNDE BEN OLSAM BENDE DIŞARDA ARARIM.BAYANLAR EVLENDİKTEN SONRA KENDİLERİNİ SALI VERİYORLAR BAKIM YAPMA GEREGİ DUYMUYORLAR.AMA İNSANIN ÖZELİ EŞİ DEGİLMİDİR

Ecrin Hicran

Kayıtlı Kullanıcı

BİLİYOR MUSUN ABLAM HAKLISIN AMA BİR HASSAS NOKTA VAR BU KONUDA.ERKEKLERDE HER NE OLURSA OLSUN,EŞİNİN YANINDA DESTEKÇİ OLACAK.EVET BAYANLARDA DA YANLIŞ OLABİLİR AMA BİR DÜŞÜNÜLMELİ,BAYANI BU YANLIŞLARA İTEN NELERDİR.VE TEKRAR DİYORUM HER ŞEYİN BAŞI SAYGI.SAYGI OLMADIKTAN SONRA,3 EVLİLİKTE OLUR 5 EVLİLİKTE OLUR..

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

guler yazdı:
BİLİYOR MUSUN ABLAM HAKLISIN AMA BİR HASSAS NOKTA VAR BU KONUDA.ERKEKLERDE HER NE OLURSA OLSUN,EŞİNİN YANINDA DESTEKÇİ OLACAK.EVET BAYANLARDA DA YANLIŞ OLABİLİR AMA BİR DÜŞÜNÜLMELİ,BAYANI BU YANLIŞLARA İTEN NELERDİR.VE TEKRAR DİYORUM HER ŞEYİN BAŞI SAYGI.SAYGI OLMADIKTAN SONRA,3 EVLİLİKTE OLUR 5 EVLİLİKTE OLUR..

zerda ablam müsade ederse size ben cevap vermek isterim.
daha önce bu konu ile ilgili bir yazımda da dediğim gibi. Evlilik müessesesi karşılıklı fedakarlığın yapılması gereken çok kutsal bir kurumdur.
iki yabancı kişinin özellikle evliliğin ilk zamanlarında birbirlerine uyum sorunu mutlaka olacaltır. çünkü birinin sevidğini diğeri sevmeye bilir, birinin iyi dediği diğerine göre kötüdür. işte evli çift bu şartlarla karşılaşacağını bilerek evlenmeli ve birbirlerine karşı sevgi ve saygının en üst seviyesini göstermelidir.
bizim burada konultuğumuz ise artık buraları geçmiş çiftlerin durumu daha çok. umarım faydalı olmuşumdur.
k.s.e.o.

M DENIZ

Kayıtlı Kullanıcı
RE: BİRDEN FAZLA EVLİLİK

RE: BİRDEN FAZLA EVLİLİK

B)B)B)SLM.ALYK. ASLINDA SADECE BU 2. EVLİLİK OLAYI KADINDADA BİTMİYOR. KADIN NEKADAR SEVGİ DE SAYGIDA GÖSTERSE ERKEKTE ALLAH KORKUSU YOKSA BELLİ BİR TERBİYE ALMADIYSA GÖZÜ DIŞARDA OLUR. AMA BAYANLARDAKİ DE TABİKİ FARKLI DEĞİL BENCE BEKAR OLSUN EVLİ OLSUN. GİYİNİŞ OLSUN HAREKET OLARAK ERKEKLERİ ÇOĞU ZAMAN YANIŞ YOLLARA SEVK EDEBİLİYORLAR.İNANCI VE İRADESİ GÜÇLÜ OLAN HERZAMAN KAZANIR. AMA ZAYIF OLAN LARIN MALASEF HAYATI HEP KARADIR.BİR ERKEK OLARAK DÜŞÜNCEM BU A.E.O DUA İLEB)B)B)

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

FATMA_ERGUN yazdı:
zerda yazdı:

EVET ABLA SUÇ KADINLARDA ERKEK EŞİNİ YADA SEVDİGİNİ KİMİNLE ALDATIR.....................BAŞKA BİR BAYANLA . NEREYE GİTSEK BAYANLAR VAR YANİ.ERKEKLERDE SÜTTEN ÇIKMA AK KAŞIK DEGİLLER TABİKİ.AMA BİR KADIN KADINLIGINI YAPARSA EŞİNİN SÖZÜNÜ DİNLERSE BEN ZANNETMİYORUM Kİ ERKEK BAŞKA BİRİNE İLGİ DUYSUN YADA EVLENSİN.EVDE HUZURU MUTLULUGU GÜZELLİGİ BULMAYAN ERKEGİN YERİNDE BEN OLSAM BENDE DIŞARDA ARARIM.BAYANLAR EVLENDİKTEN SONRA KENDİLERİNİ SALI VERİYORLAR BAKIM YAPMA GEREGİ DUYMUYORLAR.AMA İNSANIN ÖZELİ EŞİ DEGİLMİDİR

size sonuna kadar katılıyorum. yuvayı dişi kuş yapar diyenler boşa dememişler.
erkek akşama kadar bin bir türlü sıkıntılarla evinin rızkını kazanmak için çalışıp didinecek. akşam olupta evden içeri girdiğinde yüreğine ay doğacağına zifiri karanlık bir hava doğuyorsa, o adam ne kadar dayanır ki.
yine söylüyorum karşılıklı sevgi, saygı ve anlayışın olmadığı bittiği aileler için belki acı gelecek ama bu işi uzatmalarının faydasoından çok zararını görürler.
şimdilik bu kadar

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

ABİ AMA BİR TEK BAYANLAR SUÇLU DEGİL.ERKEKLERDE BAZEN GÖKTEN GÜNEŞİ İNDİRMEMİZİ İSTİYORLAR.AMA GENELDE BANA GÖRE BAYANLAR SUÇLU.BELKİ BEKARKEN BUNLARI SÖYLEMEK KOLAY AMA EVLENİNCE ??

konak

Kayıtlı Kullanıcı

Çok evlilik. Çok eşlilik.
Yine ilginç bir konu bulmuşsunuz. Bir taraftan merak ediyorum aceba birileri sizlere bu soruları sorduğundan mı böyle ilginç konular buluyorsunuz diye, ki mutlaka birilerinin soruları üzerinedir.
İnancımız gereği yukarıda da belirtildiği gibi şartların gerektirmesi durumunda birden fazla evliliğe izin verilmiştir. Sizlerinde belirttiği gibi o arada adalet terazisini tutturmak imkansız gibidir. O nedenle bence son derece zor bir durumdur. Yukarıda güzel bir öykü yazmışsınız. Şimdi ben sitede bulunan ve bu konuda paylaşımda bulunan tüm arkadaşlara soruyorum böyle bir kadınla evli bir erkek aceba ikinci bir eşe gerek duyar mı. Eğer evlenirse bence sonsuza kadar cehennemde kalmalıdır. Oysa günümüzde öyle kadının sayısı neredeyse yok denilecek kadar az veya benim yaşadoığımı çevredeben böyle birini ne gördüm ne de duydum. Kimin ağzı açılıyorsa eşlerinden şikayetçi. Kimi istemlerinden, kimi şatafatlarından, kimi aşırı konuşmasından vs. vs.
Hatalı haksızlık eden erkeklerde yok mudur dersiniz elbette onlarda var ama bence herkes öncelikle kendisini terazinin kefesine koymalı ve kendini tartıp sonucu yorumlamalı.
selam ve dua ile.

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

konak yazdı:
Yine ilginç bir konu bulmuşsunuz. Bir taraftan merak ediyorum aceba birileri sizlere bu soruları sorduğundan mı böyle ilginç konular buluyorsunuz diye, ki mutlaka birilerinin soruları üzerinedir.
İnancımız gereği yukarıda da belirtildiği gibi şartların gerektirmesi durumunda birden fazla evliliğe izin verilmiştir. Sizlerinde belirttiği gibi o arada adalet terazisini tutturmak imkansız gibidir. O nedenle bence son derece zor bir durumdur. Yukarıda güzel bir öykü yazmışsınız. Şimdi ben sitede bulunan ve bu konuda paylaşımda bulunan tüm arkadaşlara soruyorum böyle bir kadınla evli bir erkek aceba ikinci bir eşe gerek duyar mı. Eğer evlenirse bence sonsuza kadar cehennemde kalmalıdır. Oysa günümüzde öyle kadının sayısı neredeyse yok denilecek kadar az veya benim yaşadoığımı çevredeben böyle birini ne gördüm ne de duydum. Kimin ağzı açılıyorsa eşlerinden şikayetçi. Kimi istemlerinden, kimi şatafatlarından, kimi aşırı konuşmasından vs. vs.
Hatalı haksızlık eden erkeklerde yok mudur dersiniz elbette onlarda var ama bence herkes öncelikle kendisini terazinin kefesine koymalı ve kendini tartıp sonucu yorumlamalı.
selam ve dua ile.

EVET HAKILISINIZ ÖNCE BEN DEMESİNİ BİLMELİYİZ.BİDE ŞU VAR EŞLER ÇOK GÜZEL ANLAŞIRLAR FAKAT ERKEGİN GÖZÜ DIŞARIDIR.SONUÇTA EŞİ ONUNDUR AMA DIŞARDA İNSAN ULAŞILMAZ DIR.GALİBA ERKEKLER ULAŞILMAZLARI SEVİYORLAR

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

FATMA_ERGUN yazdı:
zerda yazdı:

aslında bakım veya süs adı herneyse her erkeğin isteği değildir erkekler bana göre sevgi ve saygı isterler karşılarında sevecen bir kadın evine bağlı dinine iffetine düşkün tabi bu arada bakımlıda olursa daha güzel olur zaten müslüman bir kadın daima temiz ve düzenli olmalıdır eşi eve geldiğinde yemek kokan bir eş değil güzel kokan bir hanım ister bu sebeble temizlik çok önemlidir

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

guler yazdı:
değerli kardeşim erkeğin destek olması için testeği hak edecek bir hanım olması gereklidir eğer hanım mükemmel bir hanımsa eşide aksine biri ise bu bir imtihandırhanım sabırla karşılık verirse mükafatını alacaktır ama şu varki evin içi huzurunun mimarı kadındır kadın herşeyi sorun yapmamalı varlıkta nasıl eşinin yanında ise yokluktada yanında olmalıdır zor anlarında ona destek olmalı şefkatle yaklaşmalıdır yani benim düşüncem herşey kadında başıyor vekadında bitiyor

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

konak yazdı:
selam ve dua ile.
öncelikle yorumunuz için çok tşk evet bu tür sorularla çok muhatap oluyorum bende böyle bir konuda kardeşlerimin fikirlerini almak istedim yazdıklarınıza aynen katılıyorum bir erkek ev ortamında mutlu ise gereçkten onu anlayan heranında onun yanında olan sevgisini şefkatini esirgemeyen bir eşi olan bir insan neden ikinci bir eşe ihtiyac duysun rabbim kimseyi o durumlara düşürmesin ama insanımızın başına gelebiliyor hanımlara düşen sevgi saygı anlayış birde allah korkusu olmalıdır karşılıklı olursa herşey hayat mükemmel olur rabbim doğruluktan ayırmasın çok sevdiğim bir söz var eğer siz hatice olursanız karşınızdakide muhammed olacaktır selam ve dua ile konak kardeşim duada unutmayın

atabey76

Kayıtlı Kullanıcı

selam ne alakası var 4 e kadar haktır makbul olan birdir ama ben bulsam bugün ikinciyi alırım yanlış anlamayın saygılarB)

konak

Kayıtlı Kullanıcı

Allah razı olsun. Son sözü siz söylediniz söylenecek birşey yok."Eğer siz hatice olursanız karşınızdakide Muhammed olacaktır."
Aile mevhumu, ailenin oturması gereken temeller üzerinde durursak bence biraz daha anlamlı katkılarımız olur diye düşünüyorum.
Selam ve dua ile.

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

atabey76 yazdı:
selam ne alakası var 4 e kadar haktır makbul olan birdir ama ben bulsam bugün ikinciyi alırım yanlış anlamayın saygılarB)
kardeşim 4 sadece en son sayıdır yoksa illede 4 olacak diye bir kural yoktur eğer ihtiyacınız varsa sebeblerinizde makulse adaletli olacağınıza eminseniz ne diyelim rabbim sonunuzu hayr etsin dua ile

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt