Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

BİRDEN FAZLA EVLİLİK VE NEDEN GEREK DUYULUR? (3 Kullanıcı)

mustafa_xtar

Kayıtlı Kullanıcı
RE: BİRDEN FAZLA EVLİLİK VE NEDEN GEREK DUYULUR?

Abla benim bildiğim kadarıyla en hayırlısı birincisi.
Ama ihtiyarlık, hastalık, sakatlık konularında tabi bi ikincisine ihtiyaç doğurabilir.
Bi daha ama Rabbim birincisiyle hayırlı ömürler, güzel ameller rıza ve cenneti kazanmayı nasip eylesin.

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

elbette kardeşim sadece şu anlaşılmalıdır ayettin hikmeti eğer böyle bir sebeb oluşursa şartlar meydana gelirse müminlerin nasıl hareket etmeleri açısından bilgileri olsun içindir eğer tabiki erkek için en hayırlısı bir tanedir vallahi ben düşünemiyorum bir erkeği iki üç yada dört kadını nasıl idare edebileceğini ölmesi daha hayırlı olur belkide birtaneyi zor idare ediyor insanlar birde ikinci olana mevla yardım etsin rabbim kimseyi öyle durumlara düşürmesin zor olmalıdır ne erkek ikinci bir kadına yönelsin nede kadın iknci eş olsun iyi kötü hatasıyla sevabıyla rabbim dayanma gücü versin istediklerimize cennette nail eylesin inş

mektubat

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.caglarnetwork.com

Allahü tealaya hamd olsun.Resulullah(sallallahu aleyhi ve sellem)efendimizin birkaçtane hanımı nikahlamasının birçok hikmeti vardı arkadaşlar mesela hanımların tesettür emrinden önce kadınlarda gelip efendimizin sohbetinde bulunarak dinlerini öğreniyorlardı.Daha sonra müslümanlar çoğalmaya başladı ve tesettür emri gelerek hanımların dinlerini öğrenmesi güçleşti efendimizin hanımları diğer sahabiyye hanımlara efendimizden öğrendiklerini öğrettiler bazı özel konular olduğu için bunları birilerinin anlatması gerekiyordu.Gelelim günümüze benim kusuruma bakmayın ama ne 2.3. sü bu zamanda 1.si bile tehlikeli bu zamanda bu emaneti nasıl insan koruyabilir orası bile meçhuldür.Ahirette erkeğe hanımından da sorulacak unutmayalım.Hadis-i Şerifte Sizin en hayırlınız 200 senesinden sonra hafifülhafs olanınızdır buyruldu hafifülhafs demek karısı ve çoluk çocuğu olmayan demektir.Bişr-i Hafi hazretlerine sormuşlar efendim neden evlenmiyorsunuz diye buyurmuşki; Daha kendi nefsimi boşamadım 2.sini nasıl alıyım.. Doğru yolda olanlara selam ederim..

KiMsEyE bAkİ DeĞiLdİr,MüLk-İ DüNyA sİmÜ zEr,
BiR HaRaP oLmUş KaLbİ TaMiR EtMeKtİr HüNeR..

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

mektubat yazdı:
Allahü tealaya hamd olsun.Resulullah(sallallahu aleyhi ve sellem)efendimizin birkaçtane hanımı nikahlamasının birçok hikmeti vardı arkadaşlar mesela hanımların tesettür emrinden önce kadınlarda gelip efendimizin sohbetinde bulunarak dinlerini öğreniyorlardı.Daha sonra müslümanlar çoğalmaya başladı ve tesettür emri gelerek hanımların dinlerini öğrenmesi güçleşti efendimizin hanımları diğer sahabiyye hanımlara efendimizden öğrendiklerini öğrettiler bazı özel konular olduğu için bunları birilerinin anlatması gerekiyordu.Gelelim günümüze benim kusuruma bakmayın ama ne 2.3. sü bu zamanda 1.si bile tehlikeli bu zamanda bu emaneti nasıl insan koruyabilir orası bile meçhuldür.Ahirette erkeğe hanımından da sorulacak unutmayalım.Hadis-i Şerifte Sizin en hayırlınız 200 senesinden sonra hafifülhafs olanınızdır buyruldu hafifülhafs demek karısı ve çoluk çocuğu olmayan demektir.Bişr-i Hafi hazretlerine sormuşlar efendim neden evlenmiyorsunuz diye buyurmuşki; Daha kendi nefsimi boşamadım 2.sini nasıl alıyım.. Doğru yolda olanlara selam ederim..

KiMsEyE bAkİ DeĞiLdİr,MüLk-İ DüNyA sİmÜ zEr,
BiR HaRaP oLmUş KaLbİ TaMiR EtMeKtİr HüNeR..
yorumunuz için çok tşk kardeşim rabbim razı olsun dua ile

elzem

Kayıtlı Kullanıcı

SLM ABLACIĞIM kadın ne kadar erkeğine sadık olsa bile yine o erkek evleniyo
heleki bizim buralar da değil 2 _4 çıkan bile var ben hep merak edrim tüm bunlar neden.Ama oysa evlenen kişiler bu durumdan menun

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

elzem yazdı:
SLM ABLACIĞIM kadın ne kadar erkeğine sadık olsa bile yine o erkek evleniyo
heleki bizim buralar da değil 2 _4 çıkan bile var ben hep merak edrim tüm bunlar neden.Ama oysa evlenen kişiler bu durumdan menun
kardeşim toplumumuzun bazı kesimlerinde artık bu çoklu evlilik alışılmış bir gelenek gibi görülüyor siz nerdesiniz bilemiyorum ama var öyle hanım kadar mükemmel olursa olsun bu adetse yerini bulacaktır illaki çok yakın bir arkadaşımdan biliyorum adamın birisi arkadaşımla evlenmek istiyordu aradan bir müddet geçince adamın evli olduğunu öğrendik adama peki neden hem evlisiniz hemde birdaha evlenmek istiyorsunuz adam şöyle cevab verdi bizim oaralarda adettir biz evleniriz daha ne diyebilirz islam dininin tam bilinmemesinden kaynaklanıyor zaruri durumlarda başvurulacak olan bir ayet sanki emirmiş gibi davranılıyor ne diyelim rabbim iyi etsin inş

elzem

Kayıtlı Kullanıcı

biz ş.urfadan ama niye bu insanların günahına giriliyo üzerine kuma gelen hanımlara ALLAH yardım etsin kuma getirenleride ALLAH ıslah etsin

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

evet kardeşim sadece insani gücünden faydalanmak için evlilik yapanlara allah yardım etsin nekadar çok iş yapılırsa tarlada çalışılırsa okadar iyi diye bakılıyor ama büyük bir vebal ve kul hakkıdır rabbim ıslah eylesin nediyelim selam ve dua ile

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

elzem yazdı:
biz ş.urfadan ama niye bu insanların günahına giriliyo üzerine kuma gelen hanımlara ALLAH yardım etsin kuma getirenleride ALLAH ıslah etsin

AMİN İNŞ.AMA GENELDE ERKEK ÇOCUK OLMUYOR DİYE KUMA GETİRİLİYOR GALİBA. YANILIYORMUYUM ELZEM KARDEŞİM?

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

şu gerçeği unutmamak gereklidir eğer bizler fert olarak erkek kadın fark etmez kaderimize rıza göstermeyipte çeşitli bahanelerle bu çocuk olsun veya herhangi bir sorun olsun eşimizden ayrılıp yada ikinci bir eş erkekler için yazıyorum kaderimizin düzeleceğini sanıyorsak büyük bir yanılgı içerisindeyiz kaderi biz değil rabbimiz değiştirir benim şöyle bir benzetmem vardır nekadar katılırsınız bilemem ama hayat bir senaryodur bizler oyuncularız oyuncular değişsede senaryo değişmez bu rolü oynamak zorundayız senaryoyu ancak yönetmen değiştirebilir oda bizim başarımıza göre rolleri değiştirir en güzeli kardeşlerimi rabbimin rızasına amenna demek rabbim senden geldi demek herşeyin hayırlısını istemek başka yollara sapmamak rabbim doğruluktan ayırmasın

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

eşinin dışarıya yönelmesini istemeyen bir hanım eşini her daim eleştirmekten sakınmalıdır.Hemen belirteyim ki burada kastedilen yapıcı olmayan, negatif eleştirilerdir.) “Eşinizi eleştirir misiniz?” sorunun akabinde genellikle “evet ama gerçekleri söylüyorum” cevabını alırım. Gerçek ya da değil, negatif anlamda yapılan eleştiriler genellikle iticidir. Çünkü doğruları söylüyorum dediğiniz şey sizin doğrularınızdır, genel geçer doğrular değildir. Yani siz, size göre haklı olabilirsiniz; ancak eşiniz sizin gibi düşünüyor mu acaba? Gelin birkaç eleştiri cümlesine ve bu cümlelerin taşıdığı anlamlara dikkat edelim. “Çok şişmansın”, “sürekli sorumsuzca davranıyorsun”, “televizyonkolik misin?”, “beni ve çocuklarını hiç düşünmüyorsun”, “konuşman hiç güzel değil” gibi… Bu örnek cümleler arttırılabilir. Biz şimdi birkaçını ele alacak olursak… Mesela eşine sürekli şişman olduğunu veya güzel konuşamadığını söyleyen birey bu yolla eşinin istediği kalıba girmesini bekler. Ancak bu cümleler kendi içinde; seni belli şartlara bağlı olarak seviyorum veya seni olduğun gibi kabul etmiyorum anlamını taşır. Veya sorumsuz, düşüncesiz gibi birtakım ithamlara maruz kalan birey için sorumlu olmanın veya düşünceli davranmanın standartları farklı olabilir. Bu durumda ise eşinin ne demek istediğini tam olarak anlamayacak ve eşinin kendisini acımasızca yargıladığını düşünecektir. Çıkarılabilecek anlamlar birey sayısınca artırılabilir. Fakat genel olarak hepsinin bizi ****ürdüğü nokta, bu tarz eleştirilerle bireyin amacına ulaşamayacağıdır. Muhatabında birtakım değişiklikler oluşmasını isteyen veya bazı davranışlarının hatalı olduğunu düşünen birey, amaca dönük davranmak zorundadır. Bu da ancak acımasız eleştirileri ve yargısız infazları bir kenara bırakarak, makul yaklaşımlarla mümkün olur. Neyi niçin istediğinizi, eşinize belirtebilirsiniz, rahatsızlığını yaşadığınız konuda eşinizin desteğine ihtiyaç duyduğunuzu ona hissettirebilirsiniz ve birtakım çözüm alternatifleri sunabilirsiniz. Mesela; eşinizi televizyonkolik diye itham etmek yerine onunla sohbet etme ihtiyacı içinde olduğunuzu, televizyonunun sürekli açık olması halinde ise kendinizi önemsenmiyormuş gibi hissettiğinizi söyleyebilirsiniz. Böylece eşinizi hem yargılamamış hem de desteğini almış olursunuz.

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

FATMA_ERGUN yazdı:
elzem yazdı:

AMİN İNŞ.AMA GENELDE ERKEK ÇOCUK OLMUYOR DİYE KUMA GETİRİLİYOR GALİBA. YANILIYORMUYUM ELZEM KARDEŞİM?
fatmacım çocuk mevzusu çok nadir yaa sanırım işlerin çokluğundan kaynaklanıyor o bölgemizde olan evlilikler erkekler maşallah olduğu yerde duruyor iki üç hanım nikahlıyor hanımlar hem bağda hem bahçede çalışıyor hem çocuk doğuruyor üstelik dayakta yiyor bu rab katında affedilemez bir kul hakkıdır bu düşünceyle hareket edenlere rabbim yardım etsin

nihal yildiz

Kayıtlı Kullanıcı

bilemiyorum ama bu cok kötü bisey bence zevk icin 2. veya 3. bi es olmasi.Allahima büyük söylemiyim ama ben hic kaldiramam böyle biseyi cünkü inanilmaz kiskanc biriyimdir...

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

nihal yildiz yazdı:
bilemiyorum ama bu cok kötü bisey bence zevk icin 2. veya 3. bi es olmasi.Allahima büyük söylemiyim ama ben hic kaldiramam böyle biseyi cünkü inanilmaz kiskanc biriyimdir...
değerli kardeşim başlarına böyle birşey gelen hanımlar kıskanç değilmi sanıyorsun onlarda kadın ve eşlerini elbette kıskanır ama yapmaya karar verdiyse bir erkek senin kıskanıyor olman çare değildir önemli olan onu o yola itmemiş olmaktır bunun sebebini bulmaktır elbetteki rabbim hiç bir kadının başına vermesin

nihal yildiz

Kayıtlı Kullanıcı

evet cok dogru söylüyorsunuz biraz kirici konustum sanirim evli olmadigimdan yanlis seyler yazmis olabilirim ama ne bileyim iste ben zevk icin evlenenlere kizginligimi belirttim ve kendi sahsi düsüncemi herkes benim gibi düsünmeyebilir tabiiki allah böyle insanlara sabir versin ne deyim...Allah düsürmesin

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

nihal yildiz yazdı:
evet cok dogru söylüyorsunuz biraz kirici konustum sanirim evli olmadigimdan yanlis seyler yazmis olabilirim ama ne bileyim iste ben zevk icin evlenenlere kizginligimi belirttim ve kendi sahsi düsüncemi herkes benim gibi düsünmeyebilir tabiiki allah böyle insanlara sabir versin ne deyim...Allah düsürmesin
HAYIR KARDEŞİM KIRICI DEĞİLDİNİZ SİZ YORUMUNUZU YAZDINIZ BUNUN İÇİN ÇOK SAĞOL HER KADIN EŞİNİ KISKANIR KISKANMALIDIRDA RABBİM O DURUMLARA KİMSEYİ DÜŞÜRMESİN

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

Zengin bir ailenin fakir bir komşusu varmış. Evlerindeki saadetin dalgalanmaları, zengin ailenin duvarlarını aşarak kulaklarına kadar ulaşırmış. Akşam olunca, fakir ailenin evindeki gülme ve saadeti duyunca zengin komşu gıpta edermiş. Bir gün karısına demiş ki:

- Biz bu kadar zengin olduğumuz halde neden neşemiz yok? Sen yarın fakir komşunun hanımından sor bakalım, saadetlerinin sebebi ne ise, biz de onlar gibi saadete nail olmaya çalışalım.

Kadın sabah olunca fakir komşuyu ziyarete giderek, konuşma sırasında evlerindeki saadetin sebebinden sual açmış, fakir komşunun hanımı demiş ki:

- Bizim küçük bir altın topumuz var. Akşam olunca ben efendime o da bana altın topu atarak oynar, eğleniriz.

Akşam olunca zenginin karısı meseleyi kocasına nakletmiş. Adam ertesi gün bir kuyumcuya giderek altın bir top sipariş etmiş. Topu aldığı günün akşamı karısı ile karşı karşıya oturup, altın topu birbirlerine atmaya başlamışlarsa da, hayal ettikleri neşe bir türlü doğmamış... Hatta madeni topun ağırlığı sebebiyle canları yanmış; sert atışlar yüzünden topun isabet ettiği vücutları, yer yer morarmış. Sabah olur olmaz zenginin karısı, alelacele fakirin ailesinden sormuş:

- Biz senin dediğin altın topu yaptırdık, fakat neşelenemedik, demiş. Fakir komşu:

- A komşum, o bildiğin gibi top değil. Sarı saçlı, masum bakışlı bir yavrumuz var. Biz ona “altın top” diyoruz. Akşam olunca kah benim kucağıma, kah babasına koşar ve bizi eğlendirir. Onunla meşgul olurken yorgunluğumuzu unutur, neşeleniriz, cevabını verir.

mustafa_xtar

Kayıtlı Kullanıcı

zerda yazdı:
elbette kardeşim sadece şu anlaşılmalıdır ayettin hikmeti eğer böyle bir sebeb oluşursa şartlar meydana gelirse müminlerin nasıl hareket etmeleri açısından bilgileri olsun içindir eğer tabiki erkek için en hayırlısı bir tanedir vallahi ben düşünemiyorum bir erkeği iki üç yada dört kadını nasıl idare edebileceğini ölmesi daha hayırlı olur belkide birtaneyi zor idare ediyor insanlar birde ikinci olana mevla yardım etsin rabbim kimseyi öyle durumlara düşürmesin zor olmalıdır ne erkek ikinci bir kadına yönelsin nede kadın iknci eş olsun iyi kötü hatasıyla sevabıyla rabbim dayanma gücü versin istediklerimize cennette nail eylesin inş

Amin. abla tam buna göre geçende yazmıştım.

1) Anne küçük kızına anlatıyordu.
"Bak kızım, gelinler en mutlu günleri olduğu için nikahta beyaz giyerler."
Küçük kız bir an düşündü.
"Yaa... Şimdi damatların neden siyah giydiklerini daha iyi anlıyorum..."

Kadın erkeğin ya cennetidir ya da cehennemi.Kadın erkeğine dünyayıda cehennem eder ahiretinide.(İnancı olmaz, inancı zayıftır, bide dilli çok konuşan çok şey isteyen gözü dışarda olursa Allah muhafaza)
Kadın dünyayı cennet eder ahireti cehennem eder.(Dünyada çok hoş geçinirler mutludurlar ama inançlrı yoktur ahirette cehennemdedirler. Allah muhafaza)
Kadın hem dünyayı hemde ahireti cennet eder.(Kadın inançlıdır, imanlıdır, bide kocasına sıkıntı vermez getirdiğine razı olur haram istemez, kocasını harama karşı korur vs.)

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

xtar yazdı:
zerda yazdı:

Amin. abla tam buna göre geçende yazmıştım.

1) Anne küçük kızına anlatıyordu.
"Bak kızım, gelinler en mutlu günleri olduğu için nikahta beyaz giyerler."
Küçük kız bir an düşündü.
"Yaa... Şimdi damatların neden siyah giydiklerini daha iyi anlıyorum..."

Kadın erkeğin ya cennetidir ya da cehennemi.Kadın erkeğine dünyayıda cehennem eder ahiretinide.(İnancı olmaz, inancı zayıftır, bide dilli çok konuşan çok şey isteyen gözü dışarda olursa Allah muhafaza)
Kadın dünyayı cennet eder ahireti cehennem eder.(Dünyada çok hoş geçinirler mutludurlar ama inançlrı yoktur ahirette cehennemdedirler. Allah muhafaza)
Kadın hem dünyayı hemde ahireti cennet eder.(Kadın inançlıdır, imanlıdır, bide kocasına sıkıntı vermez getirdiğine razı olur haram istemez, kocasını harama karşı korur vs.)

BAYANLAR NEYMİŞ AMA DEGİL Mİ

mustafa_xtar

Kayıtlı Kullanıcı

evet öyle ama bu erkekler içinde geçerli tabiki Fatma hanım

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt