Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bir Hadis-i Şerif'i PAYLAŞIN ! (4 Kullanıcı)

gülsengül

Kayıtlı Kullanıcı

Allhü teala her Cuma günü 600 000 kişiyi Cehennemden azat eder. Bunların hepsi Cehenneme layık olup Cuma gününün bereketi ile Cehennemden çıkarılır.
Hadisi şerif.

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Ebu Zer radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre RESULULLAH sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

''Kim bir adamı ey kafir diye çağırır veya ona ey ALLAH ın düşmanı derse, o adam da böyle değilse, bu söz, söyleyenin kendisine döner.''

Buhari, Edep 44; Müslim, İman 112

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Hz. Ali (radıyallahu anh) anlatıyor:

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve sellem) yüzüğümü şu parmağa koymamı yasakladı-ve eliyle orta ve ondan sonra gelen (şehadet) parmağına işaret etti- buyurdu"

(muslim, libas(2078); tirmizi, libas(1787)

Mihrace24

Kayıtlı Kullanıcı
Hadis No : 1032
Ravi: Şeddad İbnu'l'Had
Tanım: Bir bedevi gelerek Resulullah (sav)'a iman etti. Sonra da sordu: "Seninle hicret edeyim mi?" Resulullah (sav) onu ashabından birine teslim edip meşgul olmasını söyledi. Sonra yapılan gazvede Resulullah (sav), bir miktar ganimet elde etmişti. Bunu taksim etti ve bedeviye de bir pay ayırdı. Bedevi: "Bu nedir?" diye sordu. Resulullah (sav): "Bu payı sana ayırdım" dedi. Adam: "Ben bunun için sana tabi olmuş değilim, ben -eli ile boğazını göstererek- şuraya bir ok atılıp ölmem ve cennete gitmem için sana tabi oldum" dedi. Resulullah (sav) da: "Sen Allah'a sadık oldun mu o da sana sadık olur (dilediğini verir)" dedi. Askerler bir müddet durdular. Sonra düşmanla mukatele etmek üzere kalktılar. Adamcağızı, az sonra sırtlayıp Hz.Peygamber (sav)'e getirdiler. Tam gösterdiği yere bir ok isabet etmiş ve ölmüştü. Resulullah (sav): "Bu, o adam mı?" diye sordu: "Evet, odur!" dediler. "Öyleyse o Allah'a doğru söyleyip sadakat gösterdi, Allah da ona sadakat gösterdi" dedi. Adam, Resulullah (sav)'ın cübbesi ile kefenlendi. Resulullah (sav) cenazeyi öne çıkardı, üzerine namaz kıldı. Okuduğu duadan işitilenler arasında şu da vardı: "Ey Allahım, bu senin bir kulundur. Senin yolunda hicret etmek üzere memleketinden ayrıldı. Şehid olarak öldürüldü. Ben buna şahidlik ediyorum."

Kaynak: Nesai, Cenaiz 61, (4, 60, 61)

Mihrace24

Kayıtlı Kullanıcı
Hadis No : 1019
Ravi: Ebu Ümame
Tanım: Kim bizzat gazveye katılmaz veya bir gaziyi teçhiz etmez veya bir gazinin ailesini hayırlı bir şekilde himaye etmez ise, Allah kıyamet gününden önce ona hiç beklemediği bir musibet ulaştırır.

Kaynak: Ebu Davud, Cihad 18, (2503)

Mihrace24

Kayıtlı Kullanıcı
Hadis No : 4920
Ravi: Cündüb
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Sihirbaza tatbik edilecek hadd cezası kılıçla vurmaktır."

Kaynak: Tirmizi, Hudud 27, (1460)

Mihrace24

Kayıtlı Kullanıcı
Hadis No : 4922
Ravi: Ebu Hüreyre
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Kim kendisini dağdan atarak intihar ederse o cehennemlik olur. Orada ebedi olarak kendini dağdan atar. Kim zehir içerek intihar ederse, cehennem ateşinin içinde elinde zehir olduğu halde ebedi olarak ondan içer. Kim de kendisine demir saplayarak intihar ederse, cehennemde ebedi olarak o demiri karnına saplar."

Kaynak: Buhari, Tıbb 56; Müslim, İman 175, (109); Tirmizi, Tıbb 7, (2044, 2045); Nesai, Cenaiz 68, (4, 66, 6

Mihrace24

Kayıtlı Kullanıcı
Hadis No : 5745
Ravi: Ebu Hureyre
Tanım: Resulullah (sa) karnı üzerine yatmış bir adam görmüştü; hemen müdahale edip: "Bu Allah Teala hazretlerinin sevmediği bir yatıştır!" buyurdular.

Kaynak: Tirmizi, Edeb 21, (2769)

Mihrace24

Kayıtlı Kullanıcı
· Resulullah (sav) buyurdular ki: "(Ey Aişe! Cennette) benimle olman seni mesrur edecekse sana dünyadan bir yolcunun azığı kadarı kifayet etmelidir. Sakın zenginlerle sohbet arkadaşlığı etme. Bir elbiseye yama vurmadan eskimiş addetme." [Rezin şunu ilave etmiştir: "Urve dedi ki: "Hz. Aişe (ra), bir elbiseyi eskitip yamamadıkça ve içini dışına ters çevirip (bir zamanlar da öyle giyerek iyice eskitmedikçe) yenilemezdi. Bir gün kendisine, Muaviye tarafından gönderilmiş olan seksenbin (dirhem) geldi. Bu paradan, akşama tek dirhem kalmadı (hepsini tasadduk etti). Cariyesi ona: "Bana ondan bir dirhemlik olsun et alsaydın ya!" dedi. Hz. Aişe: "(Para varken) hatırlatmış olsaydın, isteğini yapardım" dedi."]

[ Tirmizi, Libas 38, (1781) ]

Çeşm-i Bülbül

Kayıtlı Kullanıcı
Hadis No : 1019
Ravi: Ebu Ümame
Tanım: Kim bizzat gazveye katılmaz veya bir gaziyi teçhiz etmez veya bir gazinin ailesini hayırlı bir şekilde himaye etmez ise, Allah kıyamet gününden önce ona hiç beklemediği bir musibet ulaştırır.

Kaynak: Ebu Davud, Cihad 18, (2503)
ALLAH Celle Celalühü Razı olsun.

Kemahlı_24

Kayıtlı Kullanıcı
Hazreti Ebû Imare Berâ İbn Âzib (radıyallâhu anh)’ın rivayet ettiğine göre, Ruh-u Seyyidi’l-Enâm (aleyhi elfü elfi salâtin ve selâm) Efendimiz şöyle buyurmuştur:

Ey uyumaya niyetlenen kimse, yatağına uzandığın zaman şöyle de: “Allahım nefsimi Sana teslim ettim, bütün benliğimle Sana yöneldim; işlerimi Sana emanet ettim, sırtımı Senin kudretine dayadım. Senin rahmetinden ümitvârım, gazabından da korkuyorum. Senin dergahından başka ne iltica edilecek bir yer var, ne de güvenilir bir mekan; Senin merhametine sığınıyor ve Senden eman diliyorum.. diliyor ve indirdiğin Kitab’a, gönderdiğin Peygamber’e (aleyhissalâtu vesselâm) imanımı ikrar ediyorum.”
Şayet bunu okuduğun gece ölecek olursan fıtrat üzere (mü’mince) ölmüş olursun; eğer sabaha erersen, hayır bulursun.

[Buhârî, Daavât 7,9; Tevhid 34; Müslim, Zikr 56, (2710); Tirmizî, Daavât 76, (3391)]

Kemahlı_24

Kayıtlı Kullanıcı
İbn Mesud (radıyallahu anh) hazretlerinden rivayet edildiğine göre;
Rasûl-ü Ekrem (sallallahu aleyhi ve sellem) Efendimiz şöyle buyurmuştur:

Allah’a karşı olabildiğince hayâlı davranın! Allah’a karşı gerektiği ölçüde hayâlı olan, kafasını ve kafasının içindekileri, midesini ve midesindekileri kontrol altına alsın! Ölüm ve çürümeyi de hatırından dûr etmesin! Âhireti dileyen, dünyanın sûrî güzelliklerini bırakır.. işte kim böyle davranırsa, o Allah’tan hakkıyla hayâ etmiş sayılır.

[Tirmizî, rekaik 24; Ahmed b. Hanbel, Müsned 1/387]

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı

Ebû Humeyd es-Sâidî radıyallahu anh anlatır: “ey Allah’ın Resûlü, sana nasıl salâtü selâm getirelim?”dedik:

''Allahümme sallî alâ Muhammedin ve Ezvâcihi ve Zürriyetihî. Kemâ salleyte alâ İbrahime ve Bârik alâ Muhammedin ve Ezvâcihi ve Zürriyetihî. Kemâ Bârekte alâ Âli İbrahime inneke hamîdün mecîdün '' deyiniz buyurdu.

Buhari, Ehâdîsü’l-Enbiyâ:10 – Müslim, Salât:69 – Muvatta, Sefer:66

Mihrace24

Kayıtlı Kullanıcı
Hadis No : 0175
Ravi: İbnu Abbas
Tanım: Resulullah (sav) buyurdu ki: "Kim Müslümanlar arasından bir yetim alarak yiyecek ve içeceğine dahil ederse, affedilmez bir günah (şirk) işlememişse, Allah onu mutlaka cennete koyacaktır."

Kaynak: Tirmizi, Birr 14, (1918)

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Hadis No : 0982 Ravi: Ebu Hüreyre Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Allah Teala Hazretleri, Allah rızası için yola çıkan kimse hakkında: "Bu kulum, benim yolumda cihad etmek üzere bana inanarak peygamberlerimi tasdik ederek yola çıkmıştır, artık onu ya cennetime koymak yahut da ücret veya ganimet elde etmiş olarak, çıkmış olduğu meskenine geri çevirmek hususunda garanti veriyorum" diyerek te'minat verir. Muhammed'in nefsini kudret elinde tutan Zat-ı Zülcelal'e yemin olsun ki, Allah yolunda yaralanmış hiçbir yaralı yoktur ki, kıyamet günü, yaralandığı ilk günkü manzarasıyla gelmiş olmasın: (Yarası taze) kan renginde, kokusu da misk kokusunda olarak. Muhammed'in nefsini kudret elinde tutan Zat-ı Zülcelal'e yemin ediyorum ki, Müslümanlar'a meşakkat vermeyecek olsam, Allah yolunda gazveye çıkan hiçbir seriyyeden asla geri kalmazdım. Ancak onları hayvana bindirecek imkan bulamıyorum. Onlar da beni takibe imkan bulamıyorlar. Benden geri kalmak da onlara zor geliyor. Muhammed'in nefsi kudret elinde olan Zat-ı Zülcelal'e kasem olsun, Allah yolunda gazaya çıkıp öldürülmeyi, sonra tekrar hayat bulup gazada tekrar öldürülmeyi, sonra tekrar gazaya çıkıp öldürülmeyi ne kadar isterim!"
Kaynak: Buhari, İman 25, Cihad 2, 119, Hums 8, Tevhid 28, 30; Müslim, İmaret 103-107, (1876), (8, 119); Muva

Kaim

Yasaklı Kullanıcı
ensarın menkıbeleri bölümü; BUHARİ

Ensarı sevmek imandandır

El Bera Radıyallahu anh dedi ki :

Peygamber Sallahu aleyhi ve sellem i (şöyle buyururken dinledim)

"Ensarı ancak mümin olan kimse sever , onlara ancak münafık olan birisi buğuz eder.
Onları seveni Allah ta sever. Onlara buğuz edene Allah ta buğuz eder."

İstanbulda müminlerin sevgisine mashar olmuş

Ensardan birisi yatmaktadır.

Bu Zaat hepinizin malumu Eyüb el ensari dir.

Ona sevgi duyun ve saygı ile ziyaretine gidin.

Kemahlı_24

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH sizin ne dış görünüşünüze ne de mallarınıza bakar. Ama o sizin kalplerinize ve işlerinize bakar.

Müslim, Birr, 33; ibn Mâce, Zühd, 9;

Ahmed b. Hanbel, 2/285, 539.

Kemahlı_24

Kayıtlı Kullanıcı
Bismillahirrahmanirrahim

Hz. Peygamber (sav) şöyle buyuruyor:

"Kim ALLAH için sever, ALLAH için buğzeder, ALLAH için verir, ALLAH için vermezse imanını kemale erdirmiştir."

(Kütub-u Sitte 31. Hadis)

Kemahlı_24

Kayıtlı Kullanıcı
Bismillahirrahmanirrahim

Hz. Peygamber (sav) buyuruyor ki:

"Müslüman, diğer Müslümanların elinden ve dilinden zarar görmediği kimsedir. Mü'min de, halkın, can ve mallarını kendisine karşı emniyette bildikleri kimsedir."

(Kütub-u Sitte 32. Hadis)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt