Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bir Hadis-i Şerif'i PAYLAŞIN ! (1 Kullanıcı)

Mihrace24

Kayıtlı Kullanıcı
Hadis No : 0153
Ravi: Ebu Hüreyre
Tanım: Peygamberimiz (sav) bir gün: "Burnu sürtülsün, burnu sürtülsün, burnu sürtülsün" dedi. "Kimin burnu sürtülsün ey Allah'ın Resulü?" diye sorulunca şu açıklamada bulundu: "Ebeveyninden her ikisinin veya sadece birinin yaşlılığına ulaştığı halde cennete giremeyenin." (Müslim'deki metindir)

Kaynak: Müslim, Birr 9, (251); Tirmizi, Daavat 110 (3539)

Mihrace24

Kayıtlı Kullanıcı
Hadis No : 0156
Ravi: Abdullah İbnu Amr İbnu'l-As
Tanım: Bir adam, cihada iştirak etmek için Hz. Peygamber (sav)'den izin istedi. Resulullah (sav): "Annen baban sağlar mı?" diye sordu. Adam: "Evet" deyince: "Onlara (hizmet de cihad sayılır), sen onlara hizmet ederek cihad yap" buyurdu. (Müslim'in bir diğer rivayetinde adam: "...Sana, hicret ve cihad etmek ecrini de Allah'tan istemek şartı üzerine biat ediyorum" der. Resulullah (sav): "Anne ve babandan sağ olan var mı?" diye sorar. Adam: "Evet, her ikisi de sağ" deyince: "Yani sen Allah'tan ecir istiyorsun?" der. Adamın "evet"i üzerine: "Öyleyse valideyn'in yanına dön. Onlara iyi bak, (Allah'ın rızası ondadır)" emreder. Ebu Davud ve Nesai'de gelen bir diğer rivayette adam: "Ağlamakta olan ebeveynimi de geride bıraktım" der. Resulullah (sav): "Öyleyse onların yanına dön. Onları nasıl ağlattı isen öyle güldür, (Allah'ın rızası bundadır)" buyurur. Ebu Davud'un, Ebu Said (ra)'den yaptığı bir başka rivayetinde şöyle denir: Yemen ahalisinden bir adam, Hz Peygamber (sav)'e hicret ederek geldi. Resulullah (sav) ona: "Yemen'de bir kimsen var mı?" diye sordu. Adam: "Ebeveynim var" deyince, "Peki, onlar sana izin verdiler mi?" diye tekrar sordu. "Hayır" cevabı üzerine: "Öyleyse onlara geri don, onlardan izin iste. Şayet izin verirlerse cihada katıl, vermezlerse onlara hizmet et!" emretti.)

Kaynak: Buhari, Cihad 138, Edeb 3; Müslim, Birr 5, (2539); Ebu Davud, Cihad, 33, (2529); Nesai, Cihad 5; Tir

Mihrace24

Kayıtlı Kullanıcı
Hadis No : 0162
Ravi: İbnu Ömer
Tanım: Bir adam Resulullah (sav)'a gelerek: "Ben büyük bir günah işledim, buna tevbe imkanım var mı?" dedi. Hz. Peygamber (sav): "Annen var mı?" diye sordu. Adam: "Hayır yok" dedi. "Peki teyzen de mi yok?" dedi. Adam: "Hayır, var" deyince Resulullah (sav): "Öyle ise ona iyilik yap!" diye emretti." (Tirmizi el-Bera'dan kaydettiği diğer bir hadiste şu ziyadeye yer verir: "Teyze anne makamındadır.")

Kaynak: Tirmizi, Birr 6, (1905)

Mihrace24

Kayıtlı Kullanıcı
Hadis No : 3221
Ravi: Ümmü Seleme
Tanım: Resullah (sav)'ı şunları söylerken işittim: "Kendisine bir musibet gelen müslüman Allah'ın emrettiği: "İnnalillahi ve inna ileyhi raci'un, allahümme ecirni fi musibeti vahluf li hayran minha: "Biz Allah'ınız ve ancak O'na döneceğiz. Bana bu musibetim için ücret ver. Ve bana bunun arkasından daha hayırlısını ver" derse Allah o musibeti alır ve mutlaka daha hayırlısını verir." Ümmü Seleme der ki: "Ebu Seleme (ra) vefat ettiği zaman ben: "Ebu Seleme'den daha hayırlı olan hangi müslümar var? Resulullah (sav)'la ilk hicret eden hane, onun hanesiydi" dedim. Ben bunu söyledikten sonra Allah, onun yerine bana Resullah (sav)'ı verdi. Şöyle ki: Resulullah (sav), bana Hatib İbnu Ebi Belte'a'yı göndererek kendisi için beni istetti. Ben: "Benim (küçük) bir kız çocuğum var, ayrıca ben kıskanç bir kadınım. (Resulullah'ın ise birçok hanımı var, imtizacsızlıktan korkarım)" diye cevap verdim. Resullah (sav): "Kız çocuğuna gelince, Allah'a dua ederiz, onu kendisinden müstağni kılar, kıskançlığı için de Allah'a gidermesini dua ederim" buyurdular.

Kaynak: Müslim, Cenaiz 3, (918); Muvatta, Cenaiz 42, (1, 236); Ebu Davud, Cenaiz 22, (3119); Tirmizi, Da'ava

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Konu:
Gece Namazı (teheccüt);şeytanın İnsanı Namazdan Alıkoyması;teheccüd
Başlık:
Nâimin Teheccüde Uyanmaması İçin Şeytanın Fitne Ve İhtiyâline Dâir Ebû Hüreyre Hadîsi
Ravi:
Ebû Hüreyre (395)
Hadis:
Resûl-i Ekrem salla'llâhu aleyhi ve sellem buyurmuştur ki: Sizin biriniz (gece) uyuyunca Şeytan onun boyun köküne üç düğüm düğümler. Her düğüm (yerine): Senin için uzun bir gece vardır, rahat uyu (diyerek eliyle) vurur. O kimse uyanıp (Kur'ân okuyarak, tesbîh ve tehlîl ederek) Allâh'ı anarsa, bir düğüm çözülür. Abdest alırsa, bir düğüm daha çözülür. Namaz da kılarsa, Şeytânın düğümlerinin hepsi çözülür. Artık o teheccüd sâhibi düğümü çözük ve gönlü hoş ve neş'eli bir halde sabâha dâhil olur. Fakat zikretmez, ve abdest alıp namaz kılmazsa gönlü kirli ve uyuşuk bir halde sabaha girer.
Hadis No:
588

BUHARI

Mihrace24

Kayıtlı Kullanıcı
Hadis No : 1654
Ravi: Enes
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Ademoğlu ihtiyarladıkça onda iki şey gençleşir. Mala karşı hırs ve hayata karşı hırs"

Kaynak: Buhari, Rikak 5; Müslim, Zekat 115, (1047); Tirmizi, Zühd 28, (2340); İbnu Mace, Zühd 27, (4234)

Mihrace24

Kayıtlı Kullanıcı
Hadis No : 1656
Ravi: Enes
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Ademoğlu için iki vadi dolusu mal olsaydı, mutlaka bir üçüncüyü isterdi. Ademoğlunun iç boşluğunu ancak toprak doldurur. Allah tevbe edenleri affeder."

Kaynak: Buhari, Rikak 10; Müslim, Rikak 116, (1048); Tirmizi, Zühd 27, (2338)

Mihrace24

Kayıtlı Kullanıcı
Hadis No : 2420
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "İnsanlar, eğer ezan okumak ile namazın ilk safında yer almada ne (gibi bir hayır ve bereket) olduğunu bilseler, sonra da bunu elde etmek için kur'a çekmekten başka çare kalmasaydı, mutlaka kur aya başvururlardı."

Kaynak: Buhari, Ezan 9, 32, Şehadat 30; Müslim, Salat 129, (437); Tirmizi, Salat 166, (225); Nesai, Mevakit

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Allah celle celaluhu razı olsun mihrace kardeşim.. Çok faydalandığım bir forum.. Paylaşımlarının

devamını bekliyorum..Okudukça okuyasım geliyor.. Paylaştıkça bilmediklerimizi öğreniyoruz..

Elhamdülillah..

Kemahlı_24

Kayıtlı Kullanıcı
Hadis No : 2421
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Namaz için ezan okunduğu zaman şeytan oradan sesli sesli yellenerek uzaklaşır, ezanı duyamayacağı yere kadar kaçar Ezan bitince geri gelir İkamete başlanınca yine uzaklaşır, ikamet bitince geri donüp kişi ile kalbinin arasına girer ve şunu hatırla, bunun düşün diye aklında daha önce hiç olmayan şeylerle vesvese verir, öyle ki (buna kapılan) kişi kaç rekat kıldığını bilemeyecek hale gelir"

Kaynak: Buhari, Ezan 4, Amel fi's-Salat 18, Sehv 6, Bed'ü'l-Halk 11; Müslim, Salat 19, (389), Mesacid 83, (3

Kemahlı_24

Kayıtlı Kullanıcı
Hadis No : 2422
Ravi:
Tanım: Müslim'in diğer bir rivayetinde şöyle denmiştir: "Şeytan namaz için okunan ezanı işitti mi kaçar Müezzinin sesini işitmemek için sesli sesli yellenir (Ezan bitip müezzin) susunca geri döner ve vesvese verir İkameti işittiği zaman, müezzini duymamak için gider, susunca geri döner ve vesvese verir"

Kaynak: Müslim, Salat 16, (389); Buhari, Ezan 4

Kemahlı_24

Kayıtlı Kullanıcı
Hadis No : 2423
Ravi: Cabir
Tanım: Resulullah (sav)'ın şöyle söylediğini işittim: "Şeytan namaz için okunan ezanı işitince Ravha nam yere kadar gider"

Kaynak: Müslim, Salat 15, (388)

Kemahlı_24

Kayıtlı Kullanıcı
Hadis No : 2424
Tanım: Resulullah (sav) ile beraberdik Bilal (ra) kalkıp ezan okudu (Ezanı bitirip) susunca, Aleyhissalatu Vesselam: "Kim bunun mislini kesin bir inançla söylerse cennete girer" buyurdu

Kaynak: Nesai, Ezan 34, (2, 24)

Kemahlı_24

Kayıtlı Kullanıcı
Hadis No : 2435
Ravi: İbnu Amr İbni'l-As
Tanım: Bir adam: "Ey Allah'ın Resulü! Müezzinler (sevapça) bizden üstün oluyorlar (Onlara yetişmemiz için ne tavsiye edersiniz?) diye sordu Aleyhissalatu vesselam: "Onların söylediklerini sen de tekrar et Bitirip sona erince dilediğini iste, sana da (aynı sevap) verilecektir" cevabını verdi

Kaynak: Ebu Davud, 36, (524)

Kemahlı_24

Kayıtlı Kullanıcı
Hadis No : 2436
Ravi: Abdullah İbnu Abdirrahman İbni Ebi Sa'sa'a
Tanım: Ebu Said (ra) bana dedi ki: "Seni, koyunları ve kır hayatını seviyor görüyorum Koyunlarınla birlikte veya kırda olunca namaz ezanı okursan, ezan sırasında sesini yükselt Zira, müezzinin sesini insan, cin ve sair her ne işitirse en uzağı bile Kıyamet günü onun lehinde şehadet eder" Ebu Said sözlerini şöyle tamamladı: "Ben bunu Resulullah (sav)'dan işittim"

Kaynak: Buhari, Ezan 5, Bed'ü'l-Halk 112, Menakib 25; Nesai, Ezan 14, (2,13); Muvatta, Nida 5, (1, 69)

Kemahlı_24

Kayıtlı Kullanıcı
Hadis No : 2437
Ravi: Mu'aviye
Tanım: Resulullah (sav)'ı "Müezzinler Kıyamet günü, boyun itibariyle insanların en uzunu olacaklardır" derken işittim

Kaynak: Müslim, Salat 14, (387)

Kemahlı_24

Kayıtlı Kullanıcı
Hadis No : 2438
Ravi: Asım İbnu Behdele
Tanım: Zirri'bnu Hubeyş ezan okurken yanına bir adam uğradı ve: "Ey Ebu Meryem, ezan mı okuyorsun? Ben ezan yüzünden senden nefret ediyorum" dedi Zirr ona şöyle cevap verdi: "Fazilet sebebiyle benden nefret mi ediyorsun? Vallahi seninle konuşmuyorum" [Rezin ilavesidir (Kaynağı bulunamamıştır)]

Kaynak: Rezin

Mihrace24

Kayıtlı Kullanıcı
Hadis No : 0146
Ravi: İbnu Ömer
Tanım: Resulullah (sav) omuzumdan tuttu ve: "Sen dünyada bir garib veya bir yolcu gibi ol" buyurdu. İbnu Ömer (radıyallahu anh) hazretleri şöyle diyordu: "Akşama erdinmi, sabahı bekleme, sabaha erdinmi akşamı bekleme. Sağlıklı olduğun sırada hastalık halin için hazırlık yap. Hayatta iken de ölüm için hazırlık yap." (Tirmizi'nin rivayetinde, "yolcu gibi ol sözünden sonra şu ziyade var: "Kendini kabir ehlinden added.")

Kaynak: Buhari, Rikak 2; Tirmizi, Zühd 25, (2334)

Mihrace24

Kayıtlı Kullanıcı
Hadis No : 4745
Ravi: Ebu Ümeyye eş-Şa'bani
Tanım: Ey Ebu Sa'lebe, dedim, "şu ayet hakkında ne dersin?" (Mealen): "Ey iman edenler! Siz kendinize bakın. Siz doğru yolda oldukça sapıtmış olanlar size zarar vermez.." (Maide 105)." Bana şu cevabı verdi: "Gerçekten bunu, iyi bilen birine sordun. Zira ben aynı şeyi Resulullah (sav)'a sormuştum: Demişti ki: "Ma'rufa sarılın, münkerden de kaçının! Ne zaman uyulan bir cimrilik, takip edilen bir heva, (dine, ahirete) tercih edilen dünyalık görür, rey sahiplerinin (selefi dinlemeden) kendi reylerini beğendiklerini müşahede edersen, o zaman kendine bak. İnsanlarla uğraşmayı bırak. Zira (bu safhaya gelince) arkanızda sabır günleri var demektir. O günler avuçta ateş tutmak gibi (sıkıntılı)dır. O günlerde, sizin kadar amel yapabilen bir kimseye elli kişinin ecri verilecektir."

Kaynak: Ebu Davud, Melahim 17, (4341); Tirmizi, Tefsir, Maide, (3060); İbnu Mace, Fiten 21, (4014)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt