Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

bey kardeşlerimize bir kaç soru (1 Kullanıcı)

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı
RE: bey kardeşlerimize bir kaç soru

:
Zafer yazdı:
FATMA_ERGUN yazdı:
ABLA EŞ BULSAK YORUM YAPARIZDA EŞ YOK Kİİİİİ:)

RABBİM HAYIRLI EŞLER NASİP ETSİN CÜMLEMİZE İNŞ

Fah canım ablam benimm :D seni kimze almıyomuu :D

YOK BE GÜZEL KARDEŞİM NERDEEEEEEEE:(

ŞAKAYA DAHA ERKEN BİZ ARKADAŞLARLA GÜZEL GÜZEL KONUŞUYORUZ.BAKALIM KİM BANA BİTANE BULUCAK.

VEYS

Kayıtlı Kullanıcı

MAŞALLAH MAŞALLAH HADİ HAYIRLISI :):):)

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

BAKIYORUM HEPİNİZ BENDEN KURTULMAK İSTİYORSUNUZ.TABİ EVLENİNCE ADAM EVE KAPATSIN BİLGİSAYARDA YOKTUR KESİN BENSİTEYE GİREMİM:( AŞK OLSUN SİZE İNSAN DERKİ FATOŞ YAPMA ETME EVLENME DAHA ERKENDİR.VEYSEL HELESEN TAHTIMDA GÖZÜN MÜ VAR:).ARKADAŞLAR SAGOLUN YA İŞLER DOLAYISIYLA BUGÜN ÇOK SİNİRLİYDİM AMA ŞİMDİ ESER KALMADI.ZAFER KARDEŞİME ÇOK GÜLDÜM ABLA SENİ KİMSE İSTEMİYORMU DEDİ DİYE.FİDAN AKŞAMA GELİN ABİNLE UNUTMAHA BEN SENİ ARARIM HATIRLARSIN.RABBİM CÜMLENİZDEN RAZI OLSUN.GÖNÜLLERİNE GÖRE VERSİN İNŞ

VEYS

Kayıtlı Kullanıcı

FATMA_ERGUN yazdı:
BAKIYORUM HEPİNİZ BENDEN KURTULMAK İSTİYORSUNUZ.TABİ EVLENİNCE ADAM EVE KAPATSIN BİLGİSAYARDA YOKTUR KESİN BENSİTEYE GİREMİM:( AŞK OLSUN SİZE İNSAN DERKİ FATOŞ YAPMA ETME EVLENME DAHA ERKENDİR.VEYSEL HELESEN TAHTIMDA GÖZÜN MÜ VAR:).ARKADAŞLAR SAGOLUN YA İŞLER DOLAYISIYLA BUGÜN ÇOK SİNİRLİYDİM AMA ŞİMDİ ESER KALMADI.ZAFER KARDEŞİME ÇOK GÜLDÜM ABLA SENİ KİMSE İSTEMİYORMU DEDİ DİYE.FİDAN AKŞAMA GELİN ABİNLE UNUTMAHA BEN SENİ ARARIM HATIRLARSIN.RABBİM CÜMLENİZDEN RAZI OLSUN.GÖNÜLLERİNE GÖRE VERSİN İNŞ

tamam tamam kimseye verdiğimiz yok:)telsimin ihtiyacı var sana:)değil mi telsim kıymetlisi

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

HA ŞÖYLE YA BİRAZ SAHİPLENİN ARKADAŞINIZI.GİTMEDEYİN YOKSA ZORUMA GİDİYOR HA.TAMAM BENDE GİTMİYORUM ZATEN GERÇİ İSTESEMDE GİDEMEMMDEEEEEEEEEE:)SAGOLUN ALLAH RAZI OLSUN

fidan

Kayıtlı Kullanıcı

VEYS yazdı:
FATMA_ERGUN yazdı:

tamam tamam kimseye verdiğimiz yok:)telsimin ihtiyacı var sana:)değil mi telsim kıymetlisi

fatoş bu sözünü unutma geliriz inşallah bi akşam :)

ohoo veysel kardeşim sen işi bozuyosun ya fatoşcum evde bilgisayar var onu düşünme abimde çok iyi anlar bilgisayardan (övmek gibi olmasın:))

o artık evinin kıymetlisi olacak :)

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

FİDAN SEN İYİ YAŞA.EVİNİN KIYMETLİSİ HA.GÜZELDİ AMA TELSİMDEN KİM SİZE HİZMET EDİCEK.SAGOLYA BEN NE DİYİM SİZE:):)

konak

Kayıtlı Kullanıcı

Yine güzel anlamlı ve yaralı bir konunun girişini yapmışsınız. Aslında bir eş nasıl olmalı sorusuna da yukarıdaki düşüncelerinizde cevaplar da vermişsiniz.
Ama şunu söyleye bilrim ki bir eş sevgi ve saygı dolu olmalı. Ben beni kapıda karşılayan, stresimi sıkıntımı yok edecek ve beni anlayacak imanlı, itikatlı bir eş olsun isterim. Yukarıda bir bayan kardeşim açıklamış. Varlık ve yokluk ikisi de birbirine anlam katan sözcükler. Eş varlığı yaşadığında yokluk içinde olanları düşünmeli, yokluğu yaşarken de şükredebilmelidir.
Bir eş düşünün iman ve itikat yönünde bütün, sizi kapıda karşılıyor, sizz kapıdan uğurluyor. Sizin sorununuzun bir parçası, sevincinizin kalan yanı oluyorsa daha başka ne istenir ki. Hiç kimse kimsenin kölesi değildir. Hele bir eş asla değildir. Ama şunu da unutmamak gerekir ki herkes kendi evinin kölesidir. Bu bayan için de geçerli erkek için de.
Kısaca eş denildi mi bir elmanın iki yarısı akla gelmeli ve birbirlerini sevgi, saygı, anlayış ve hoşgörü çerçevesinde taşıyabilmeliler.
Selam ve dua ile...

konak

Kayıtlı Kullanıcı

Yine güzel anlamlı ve yaralı bir konunun girişini yapmışsınız. Aslında bir eş nasıl olmalı sorusuna da yukarıdaki düşüncelerinizde cevaplar da vermişsiniz.
Ama şunu söyleye bilrim ki bir eş sevgi ve saygı dolu olmalı. Ben beni kapıda karşılayan, stresimi sıkıntımı yok edecek ve beni anlayacak imanlı, itikatlı bir eş olsun isterim. Yukarıda bir bayan kardeşim açıklamış. Varlık ve yokluk ikisi de birbirine anlam katan sözcükler. Eş varlığı yaşadığında yokluk içinde olanları düşünmeli, yokluğu yaşarken de şükredebilmelidir.
Bir eş düşünün iman ve itikat yönünde bütün, sizi kapıda karşılıyor, sizz kapıdan uğurluyor. Sizin sorununuzun bir parçası, sevincinizin kalan yanı oluyorsa daha başka ne istenir ki. Hiç kimse kimsenin kölesi değildir. Hele bir eş asla değildir. Ama şunu da unutmamak gerekir ki herkes kendi evinin kölesidir. Bu bayan için de geçerli erkek için de.
Kısaca eş denildi mi bir elmanın iki yarısı akla gelmeli ve birbirlerini sevgi, saygı, anlayış ve hoşgörü çerçevesinde taşıyabilmeliler.
Selam ve dua ile...

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

değerli arkadaşlar hepinize çok tşk ben yokken hoş muhabbetiniz olsun fatoş canım kardeşim evlenmek önemli değildir en güzeli insanın anlaşabileceği iyi huylu bir eşin olmasıdır rabbim hayırlısını versin hepiniz için dua ediyorum rabbim sonunuzu hayr etsin

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

konak kardeşime güzel yorumlarından dolayı tşk ederim çok güzel ifade etmişsiniz evlilikte sabır merhamet anlayış ve hoşgörü büyük rol oynar bir karı koca herzaman birbirlerine yeri geldiğnde bir anne gibi yeri geldiğinde bir baba gibi yerigeldiğinde bir kardeş bir dost bir arkadaş ve eş olalıdır herşeyi birbirlerinde bulmalılar sevginin en güzelini saygının en özelini şefkatin en yücesini insanın içi ısınmalı eşini görünce derdini unutmalı eve döneceği saati büyük bir heyecanla beklemeli allah rızasına uygun her evlilik mutlu olmamak için inanınn hiç bir engel yoktur

@ebruli

Kayıtlı Kullanıcı

guzel bir konu acmissiniz ALLAH razi olsun sizden.ama insanoglu okadar degiskendirki bazilari haric genel konusmayayim.evlenince degisiliyor nedenleri belki her iki taraf icinde gecerli .ama gonul isterki butun evliliklerde huzur mutluluk saygi sevgi olsun.ben suna inaniyorum dini bilgisi inanci yuksek olan kisilerde evlilik hayatlari daha sorumsuz geciyor .benlikci degil biz oluyorlar.oyle gozlemledim.ALLAH herkesin yuvasina huzur mutluluk versin insaallahB)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

ebruli kardeşim bazı genellemeler olabilir verilen sözlerde durulmayabilir ama nasihatim şudurki Evlilik öncesi sunulan vaatlerden önce evlenmeyi düşündüğümüz bireye inanmalıyız.
Şöyle ki taraflar birbirlerine genel anlamda ne denli dürüstler; öncelikle irdelenmesi gereken budur. Yani tarafların doğal olması oldukça önemlidir. Taraflar arasında halihazırda yaşanan zaman içinde bir itimat problemi varsa, geleceği ifade eden vaatlere de inanılmayacaktır, inanılması da çok doğru olmaz. Bu sebeple muhatabına itimat eden ve evlilik kararı vermesine herhangi bir manisi olmayan bireyin bakış açısı ile düşünelim öncelikle.

Şayet kişisel anlamda uyum yaşanıyorsa ve taraflar birbirlerinin doğal olabildiğini düşünüyorlarsa kendilerine hangi sebeple vaatlerde bulunulduğunu ve vaatlerin gerçekçilik oranlarını düşünmeleri gerekir. Şöyle ki; sunulan vaatler ne denli gerçekleşebilir ve gerçekleşmemesi durumunda bu, evliliğe ne denli yansır. Gerçekleşme oranı düşük bir vaat, muhatabın hedefi veya hayali olarak da algılanabilir. Şayet vaadin gerçekleşmemesi hali evliliğe yansımayacaksa, yani önem derecesi düşük bir konu ise, sunulan hedefe eşlik edilerek bir nevi evlilik planına dönüştürülebilir.

Bir diğer mesele vaade niçin ihtiyaç duyulduğu meselesidir. Şayet muhatabınızı buna sevk eden, sizde gözlemlenebilen memnuniyetsizlik hali ise karşı tarafın rahatlaması için daha doğal ve olurunda tepkiler vermek önemlidir. Bu, muhatabınızın söylemlerine yansıyacaktır. Kimi zaman ise muhatabınız oldukça samimi ve gerçekçidir. Bu tarz durumlarda muhatabınızı iyi tahlil etmeli ve gerek gerçekçilik meselesinde ve gerekse sizin tavırlarınızda bir problem yoksa şüpheci yaklaşmamalısınız. Ki zaten yukarıda da belirttiğim gibi şayet karşılıklı itimat varsa vaatlere de inanılacaktır.

Fakat durum ne olursa olsun sunulan vaadin gerçekleşmeme ihtimali her zaman vardır. Bu ihtimal her zaman düşünülmeli, gerçekleşmemesi durumunda gelecekte bir pişmanlığın yaşanmaması için bunun ne denli kabul edilebileceği önceden planlanmalıdır.

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

Evliliğin ilk zamanlarında, yuvanın ilk heyecanıyla birçok şey görülemeyebiliyor. Ama cicim aylarının geçmeye yüz tutmasıyla birlikte karı-koca arasındaki yemek ve sofra kültürü, hassasiyetler, davranış biçimi kendini hissettirmeye başlıyor. Kayınvalideler, gelinlerinin kendi kültür ve davranış biçimlerine hemen adapte olmasını bekliyor. Damatlardan da aynı beklenti kayınpeder cephesinde yaşanıyor. Kimi zaman karı-koca arasında vazgeçilemeyen alışkanlıklar önce gerginliğe, ardından da şiddetli geçimsizliğe kadar uzanan bir dizi sıkıntıya sebep oluyor. Halbuki kültürel yaklaşımların, alışkanlıkların ne hemen değiştirilmesi mümkündür ne de bunlarda ısrarla devam etmek. Bu sorunu en iyi ortak yolu bulan, birbirlerine anlayışla yaklaşan eşler çözebiliyor beylere düşen evlerinde ailesiyle ve eşiyle bir farklılık yaşandığı zaman tarafsız kalmasıdır yada uygun bir lisanla iki tarafıda kırmadan aracı olmalıdır annesini tutup eşini tutmazsa yada eşini tutup annesini tutmazsa bu geri dönüşü olmayan veballer doğurabilir anne darılır ah eder bir ömür sende ah edersin eşin suçsuzdur ah eder yine sen ah edersin işlerin rast gitmez aslında evlilikte en zor görev erkeklerin gibime geliyor bir kaç hanımın arasında kalmak amaaann düşünmesi bile zor allah yardımcınız olsun sabır diliyorum

seda

Kayıtlı Kullanıcı

ben evlılıgı dusunmuyorum ama dusunsem namazında aıleme ve bana saygılı olması allah aşkıyla yanması ve ben den ustun yanı allah ı anlatacak yonde ustun olmalı ve evımızde hep allah adını sohbet etmek saygı ve sevgı ve durust olması benı dınımı çok guzle yasatması ama sadece evlılıkden korkuyorum onun için dusunmuyorum bence aşk para degıl evlılık olmaz onlar çobuk bıter bence saygı ve durustluk ve anlayısdır yalnısmı dusunuyorum yalnıs dusunuyor dıyorsanız bana açıklayın...saygılarımla...B):D:)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

değerli kardeşim yanlış değilsin elbette nasılki sen eşinin sana ve ailene saygı duymasını istiyorsan sende onun ailesine ve ona karşı saygılı olmalısın günümüzde çok görüyoruyorum anımlar eşlerini kendi tarafına çekerken eşleri biraz kendi ailesine yönelse tartışmalar kopuyor ben bu konuda suçun büyüğünü hanımlarda buluyorum düşünüldüğü zaman bir birine çok bağlı aileler çocuklar evlenip eve yabancı biri geldiğinde bu bağ kopuyor bu kopuşun 100%90 haanımlardır bana göre ben görevim gereği çok insan dinliyor ve gözlemliyorum işte tesbitimde ondan bir genç kız evlenmeden şunu düşünmelidir ben eşimden önce onun anne ve babasını kardeşleriyle iyi geçineceğim bu düşüncede olursa her genç kız inanın mutluluk olur ama sadece oğullarını alıp ailesini bir kenera itirsek bu dünyada ve ahirette hesabı verilmeyecek bir vebal olur size tavsiyem odurki eşinizin ailesi sizi nekadar severse eşinizde sizi bir okadar sevecektir.değerli kardeşim evet para herşey değildir iki gönül bir olunca samanlık seyran olur lafı rafa kalkalı artık çok oldu şimdiki gençlerimiz parasız hiç birşeyi kabul etmiyorlar ne acıdırki herşeyleri para üzerine kuruludur bence bu büyük laf olur para istemiyorum ama yeterki mutluluk olsun bu zamanda hanımlara göre parasız saadet olmuyor kardeşim şu hadisi şerifle kapatıyorum kadınların en hayırlsıı kocasına külfeti en az olanıdır selam ve dua ile

nurettin

Kayıtlı Kullanıcı

doğrusu değerli fatma kardeşimi çok merak ediyorum bu güzel kelime ve ifadeleri nasıl üretiyosunuz sizi tbrik etmekten başka söylüyecek söz bulamıyorum eğer benden büyükse onun ellerinden saygıyla öpmek istiyorum çünki islam gen tr nin seçilmiş muhterem kişilerinden bir tanesi olarak görüyorum beni bağışlayın hepinizi seviyorum ancak fatma kardeşimin bütün yazıları beni son derce
etkiliyor..allah senin ne dileğin varsa versin fatma kardeşim.inşaallah (hz)peygambere komşu olasın..bundan daha güzel dua olurmu can dostlar..hepinizi candan seviyor. saygılar gönderiyorum ....

SELAM.. VE.. DUA.. İLE,,

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

nurettin yazdı:
doğrusu değerli fatma kardeşimi çok merak ediyorum bu güzel kelime ve ifadeleri nasıl üretiyosunuz sizi tbrik etmekten başka söylüyecek söz bulamıyorum eğer benden büyükse onun ellerinden saygıyla öpmek istiyorum çünki islam gen tr nin seçilmiş muhterem kişilerinden bir tanesi olarak görüyorum beni bağışlayın hepinizi seviyorum ancak fatma kardeşimin bütün yazıları beni son derce
etkiliyor..allah senin ne dileğin varsa versin fatma kardeşim.inşaallah (hz)peygambere komşu olasın..bundan daha güzel dua olurmu can dostlar..hepinizi candan seviyor. saygılar gönderiyorum ....

SELAM.. VE.. DUA.. İLE,,

BENİM GÜZEL KARDEŞİM TABİKİ ONDAN DAHA GÜZEL DUA OLMAZ. BEN 22 YAŞINDAYIM SABAH SABAH GÜZEL YORUMUNUZ İÇİN ALLAH RAZI OLSUN GÜNE ÇOK GÜZEL BAŞLADIM SAYENİZDE. BU GÜZEL DİLEKLERİNE KARŞI SÖYLÜYECEK SÖZ BULAMIYORUM AMA ŞUNU TEKRAR SÖYLİYEBİLİRİM HALKIM BENİ SEVİYOR:) BU GÜLÜ KABUL EDİN LÜTFEN.

fidan

Kayıtlı Kullanıcı

zerda yazdı:
Evliliğin ilk zamanlarında, yuvanın ilk heyecanıyla birçok şey görülemeyebiliyor. Ama cicim aylarının geçmeye yüz tutmasıyla birlikte karı-koca arasındaki yemek ve sofra kültürü, hassasiyetler, davranış biçimi kendini hissettirmeye başlıyor. Kayınvalideler, gelinlerinin kendi kültür ve davranış biçimlerine hemen adapte olmasını bekliyor. Damatlardan da aynı beklenti kayınpeder cephesinde yaşanıyor. Kimi zaman karı-koca arasında vazgeçilemeyen alışkanlıklar önce gerginliğe, ardından da şiddetli geçimsizliğe kadar uzanan bir dizi sıkıntıya sebep oluyor. Halbuki kültürel yaklaşımların, alışkanlıkların ne hemen değiştirilmesi mümkündür ne de bunlarda ısrarla devam etmek. Bu sorunu en iyi ortak yolu bulan, birbirlerine anlayışla yaklaşan eşler çözebiliyor beylere düşen evlerinde ailesiyle ve eşiyle bir farklılık yaşandığı zaman tarafsız kalmasıdır yada uygun bir lisanla iki tarafıda kırmadan aracı olmalıdır annesini tutup eşini tutmazsa yada eşini tutup annesini tutmazsa bu geri dönüşü olmayan veballer doğurabilir anne darılır ah eder bir ömür sende ah edersin eşin suçsuzdur ah eder yine sen ah edersin işlerin rast gitmez aslında evlilikte en zor görev erkeklerin gibime geliyor bir kaç hanımın arasında kalmak amaaann düşünmesi bile zor allah yardımcınız olsun sabır diliyorum

ABLACIM ÇOK GÜZEL YAZMIŞSIN AMA İNSANLAR ÇOK GÜZEL ROL YAPIYOR BİLİYORMUSUN SANKİ USTA AKTÖR SANARSIN BİR GÖRSEN EVLENDİKTEN SONRA NELER ÇIKIYOR NELER GÖRÜYORLAR AMA BİŞEY SÖYLİYİMMİ NEDENSE DEĞİŞEN GENELLİKLE ERKEKLER OLUYOR

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt