Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

bey kardeşlerimize bir kaç soru (1 Kullanıcı)

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı
RE: bey kardeşlerimize bir kaç soru

cevizci yazdı:
Öncelikle tüm kardeşlerime mutluluklar dilerim. Fatmaerikçi kardeşimin de dediği gibi öyle güzel evlilikler de oluyor. Ben de 10 yıldır evliyim. İlk ve son konuşmamızda ben eşime İslamı yaşamasını şart koşmuştum o da benden aynı şeyi istemişti. Zaman içinde o elden geldiğince yaşıyor ben ise gevşeklik gösteriyordum. Ama o bıkmadan usanmadan 10 yıl boyunca her gün dua etti benim de islamı yaşamam için. Elhamdülillah sonunda Allah Teala onun dualarını geri çevirmedi ve bende elden geldiğince yaşamaya gayret ediyorum. İnanın bu eşimin dualarının tesiriyle oldu. Ayrıca 10 yıl boyunca değil kavga gürültü dayak vs (biz doğuluyuz bizim buralarda çok olur o tür şeyler) evimde ciddi bir tartışma bile yaşamadım. Birbirimizin bir dediğini iki etmeyiz. Bu, ne eşimin benden korktuğunu gösterir ne de benim kılıbık olduğunu. Sadece karşılıklı haklarımıza riayet ediyoruz. Allah Teala tüm kardeşlerime mutlu bir evlilik hayatı nasib etsin.

BİRİNCİSİ DOGULAR DAYAKÇIYMIŞ GİBİ GÖSTERMİŞSİNİZ KINIYORUM SİZİ.DAYAK DOGUDAMI VAR BEN İST BIRAKIN EŞLERİNİ ERKEKLER SOKAKTAKİ KIZLARI DÖVÜYOR.DOGUDA ÇOK OLURMUŞ DOGU DAYAK MEMLEKETİMİ HAYRET BİR ŞEY YA:****

SEAN_PAUL

Kayıtlı Kullanıcı

:(:(:(:( erkekte kdında degısıyor bence

Aşkâ Mecnun

Kayıtlı Kullanıcı

selamünaleyküm;

öncelikle konu için teşekkür ederim:..

benim için önemli olan evleneceğim kişinin takvası Evlilikler ya kadının parası için, ya güzelliği için yada takvası için yapılır.... Ama ben Allah için seveceğim için tavka olanını seçtim.. eğer bir kadında takva yoksa o kadında itaatde olmaz fikir çatışması görüş ayrılığı ortaya çıkar ne tat kalır nede tuz. Önemli olan Takvanın olması ben davalı zevce seçmeyi tercih ederim Aşka gelincede buna yaşamda yer yoktur... Aşk diye anlandırılan müsibet sadece o kişiye duyulan hayranlık sürekli onu görme tutkusu el üstünde tutma demek uzun vadeli yani iyi günde kötü günde atılan imza mezara kadar olsun diyorsak buda sevginin tarifi sevdiğin kişi zaren sana ayit buna aşkım canım cicim demek ne kadar doğrudur bilemiyorum... bunu ifadelerle dile getirmek gerekirse ona en güzel tabir cancağazım, seni seviyorum olur sanırım abartmaya gerek yok bunun için evlilik saygıdanda nasibini almalı bir kadın evli olduğu halde kocasının görevlerini üstlenmeye evin reisi olmaya kalkışırsa bu eşe en büyük saygızıklık olur ki Allah resulu bu konuda kadın erkek işine karıştığı zamankıyamet kopacaktır diye buyurmuşlar...

bu davranış çok yanlış olur herkes yerini bilmei baba reslik iplerini hanımına veremez annede annalik vazifesini veremez arada tabiki yardımlaşma dayanışma olucak ama bunlar aile içinde kalmak şartıyla....

Hiç bir kadın eşiyle arasında geçenleri 4 kişiye anlatamaz bunu yapan kadınları Allah resulü lanetlemiştir. ne erkek eşinin akasından konuşa bilir nede kadın konuşa bilir eğer konuşmuşsada o evde aile saadeti kalmaz yıkılır biter işte bunlarda bireylerin birbirlerine duyduğu saygıdan geçer....

Aşkım, birtanem sevdiğim, hayatım, gibi kelimeler sevgiyi sadece dilde vede kulakta yaşatır. önemli olan bağlılığını bilmek olmalı kalten gönülden akıldan düşünmek sorumlulukları bilmek olmalı eğerki bunları duyunca ok mutlu olucaksa sonra başa kakmıycaksa hani birzamanlar aşkımdı canımdı cicimdi noldu şimdi olara demiycekse derim sonuçta dilime yapışmaz sadece kalbi öldürür bu sözcükler. Dünyaya bağlılığı artırır. sorumluluğu azaltır. dünya huzurunu kaçırır. onun için takva evliliğini öneririm saygılarımla selametle

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

aska mecnun yazdı:
selamünaleyküm;

öncelikle konu için teşekkür ederim:..

benim için önemli olan evleneceğim kişinin takvası Evlilikler ya kadının parası için, ya güzelliği için yada takvası için yapılır.... Ama ben Allah için seveceğim için tavka olanını seçtim.. eğer bir kadında takva yoksa o kadında itaatde olmaz fikir çatışması görüş ayrılığı ortaya çıkar ne tat kalır nede tuz. Önemli olan Takvanın olması ben davalı zevce seçmeyi tercih ederim Aşka gelincede buna yaşamda yer yoktur... Aşk diye anlandırılan müsibet sadece o kişiye duyulan hayranlık sürekli onu görme tutkusu el üstünde tutma demek uzun vadeli yani iyi günde kötü günde atılan imza mezara kadar olsun diyorsak buda sevginin tarifi sevdiğin kişi zaren sana ayit buna aşkım canım cicim demek ne kadar doğrudur bilemiyorum... bunu ifadelerle dile getirmek gerekirse ona en güzel tabir cancağazım, seni seviyorum olur sanırım abartmaya gerek yok bunun için evlilik saygıdanda nasibini almalı bir kadın evli olduğu halde kocasının görevlerini üstlenmeye evin reisi olmaya kalkışırsa bu eşe en büyük saygızıklık olur ki Allah resulu bu konuda kadın erkek işine karıştığı zamankıyamet kopacaktır diye buyurmuşlar...

bu davranış çok yanlış olur herkes yerini bilmei baba reslik iplerini hanımına veremez annede annalik vazifesini veremez arada tabiki yardımlaşma dayanışma olucak ama bunlar aile içinde kalmak şartıyla....

Hiç bir kadın eşiyle arasında geçenleri 4 kişiye anlatamaz bunu yapan kadınları Allah resulü lanetlemiştir. ne erkek eşinin akasından konuşa bilir nede kadın konuşa bilir eğer konuşmuşsada o evde aile saadeti kalmaz yıkılır biter işte bunlarda bireylerin birbirlerine duyduğu saygıdan geçer....

Aşkım, birtanem sevdiğim, hayatım, gibi kelimeler sevgiyi sadece dilde vede kulakta yaşatır. önemli olan bağlılığını bilmek olmalı kalten gönülden akıldan düşünmek sorumlulukları bilmek olmalı eğerki bunları duyunca ok mutlu olucaksa sonra başa kakmıycaksa hani birzamanlar aşkımdı canımdı cicimdi noldu şimdi olara demiycekse derim sonuçta dilime yapışmaz sadece kalbi öldürür bu sözcükler. Dünyaya bağlılığı artırır. sorumluluğu azaltır. dünya huzurunu kaçırır. onun için takva evliliğini öneririm saygılarımla selametle
Aleyküm selam muhammed kardeşim,yorumunuz için çok teşekkürler,gerçekten yürekten gelerek yazılmış ve çok güzel vede özel bir yorum,Rabbimö hakkınızda hayırlsını nasip eylesin.Değerli kardeşim Rabbim bizleri bu dünyaya bir imtihan için göndermiştir.Evlenip çoğalırız bir ailemiz olur.Bu ailede dolayısıyla toplumda bizleri üzen ve ya sevindiren çeşitli sıkıntılarda olabilir.Önemli olan bu sıkıntılar karşısında sabrımızı sukunetimizi imanımızı ve Yaratanımıza olan güvenimizi sarsmadan çözüm yolları aramaktır.Nasılki zor anımızda Rabbim medet diyorsak mutluu anımzıdada Rabbim dersek her dam onu hatırlarsak,Rabbimin bize vereceği sıkıntılar canımızı yakmaz bilirizki geçicidir.Evlilik hayatı kadar zor bir hayat yoktur.Tamamen size yaratılış oalrakta farklı biri ile hayat kuruyorsunuz ve onunla aynı ortamı paylaşıyorsunuz bir hayat paylaşıyorsunuz.Onu kırmadan sizde kırılmadan bu hayatı sürdürmek zorundasınız hadi olmadı herkes yoluna demektense sabır edeyimde ahiretimi kurtarayım derdinde iseniz,herşey güzel olur.Evlilikte karşılıklı saygı hoşgörü çok önemlidir.Eşlerin aynı inancı paylaşmaları yaşamalarıda ayrı bir güzellik katar bunun neticesinde dünyevi ve uhrevi hayatımız cennete döner inş.Rabbim tüm bekar kardeşlerime haklarında hayırlısını versin.Evli olan kardeşlerimede sabır hoşgörü çerçevesinde mutluluklarına mutluluk katsın sıkıntılarınıda azaltsın inş.Rabbime emanet ol değerli kardeşim SELAM VE DUA İLE

Siyahgulsevdalisi

Kayıtlı Kullanıcı

S.A. Çok Geç Cevap verdim ama Ravza Nur abla hakkını helal et bende bir kaç Kelam etmek isterim.

ŞİMDİ KONU ÇOK DERİN VE DERİN OLDUĞU KADAR ÖNEMLİ VE HASSASİYETİ YÜKSEK. ÖNCELİKLE BİLİNMESİ GEREKEN İLK ŞEY BENCE SEVGİDEN ÖNCE SAYGI VE DÜŞÜNCE YAPISI. EFENDİMİZ SAV DEDİGİ GİBİ EVLENECEGİNİZ KİŞİNİN DİNDAR OLMASINA DİKKAT EDİNİZ. BİLİNMESİ GEREK Kİ TOPLUM YOZLAŞIYORSA BUNUN İLK NEDENİ CEHALİYET VE CEHALETİN GETİRDİĞİ AİLE KURUMUNUN YOZLAŞMASI.

EVLENECEK BİR BAYANDAN BEKLENTİLERİME GELİNCE;
BİRİNCİSİ VE EN ÖNEMLİSİ İSLAMA TAM UYUMLULUK BURDA HANIMLARIMIZ KORKUYOR UYAMAM NEFSİME ŞEYTANA UYARIM DİYE KORKUYORLAR HAYIR KORKUYA HİÇ BİR SEBEP YOK UNUTMAYIN Kİ AMLELER NEİYETLERE GÖRE DEĞİŞİR BİR NİYET EDİN SONUCUNU SİZ BİLE KESTİREMEZSİNİZ ALLAHIN İZNİYLE ÖĞLE GÜZELLİKLER ZUHUR EDER Kİ İNSAN HAYATINDA NELERİN GERÇEKLEŞTİĞİNİ GÖRDÜKÇE MEVLANIZA ŞÜKREDERSİNİZ.
İKİNCİSİ ANNE VE BABAYA İTAAT AÇIKLAMAYA GEREK YOK ZİRA EFENDİMİZ SAV DİYOR Kİ BEREKET BÜYÜKLERLE BİRLİKTEDİR. İMKAN VARSA AYRI VEDE OTURMALI AMA ANNE BABADAN MANEVİ ANLAMDA HİÇ AYRILMAMALI DÜNYEVİ OLARAK ONLARIN YANINDA OLDUGUNUZDA HER DAİM HİSSETTİRİLMELİ.
ÜÇÜSÜ İSE UYUMLULUK BİRDE İÇİNİZE AZDA OLSA KARŞI TARAFIN SEVGİSİNİN AKMASI BU OLMUYORSA OLMUYOR.

ALLAH RAZI OLSUN TÜM KARDEŞLERİMDEN EVLİ OLAN KARDEŞLERİMİZİN EŞLERİNİ HAK ÜZERE EYLESİN ÇOCUKLARINI İMAN ŞERBETİNCEN İÇENLERDEN EYLESİN İNŞALLAH. BENİM GİBİ BEKAR KARDEŞLERİMİZE DE MEVLAM HAYIRLI EŞ HAYIRLI GÜZEL ÖMÜR VERSİN İNŞ.

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com

s.a öncelikle böylesine önemi büyük bir konuyu paylaştığınız için çok teşekkür ederim Zerda abla.. Rabbim sizden razı olsun.. soru daha çok beylere yönelik ama bayanların da görüş belirttiğini görünce ben de kendimce bir şeyler paylaşmak istedim. ben evlilik konusunda çok yönlü düşünüyorum, anlık birtakım şeylere göre karar vermemeye çalışıyorum, elimden geldiği kadar. yani evlilik sözkonusu olunca sadece mantıkla da karar vermeyi doğru bulmuyorum, sadece duygularla da karar vermeyi uygun bulmuyorum. evleneceğim eşte, benim için olmazsa olmaz diyebileceğim yegane özellik, İslam'ı tam anlamıyla bilmesi, en önemlisi bilmek yetmez, çünkü islamda amel önemlidir, amellerine ve yaşantısına da bunu uygulaması.. kısacası islami bilgi olarak da benden üstün olmalı, her bakımdan... ben ondan bir şeyler öğrenebilmeliyim.. islamı yaşayıp anlatmasını isterim..İslam, onun için kurallar bütünü değil, BİR YAŞAM BİÇİMİ, YAŞAM TARZI OLMALI VE BUNDAN ASLA TAVİZ VERMEMELİDİR..
islamı tam anlamıyla bilip yaşıyorsa, zaten nasıl bir eş olması gerektiğini de biliyor demektir. tüm kavramlar, islamın içindedir zaten.. islamı bilen, ne yapması gerektiğini, nasıl olması gerektiğini de biliyordur.. bu da bana ömrüm boyunca yeterlidir.. islamı bilmesi benim için çok önemli ve karşımdakinde arayacağım tek özellik... diğer özelliklerin (yakışıklılık, zenginlik gibi) mutluluk için kesinlikle yeterli olmayacağına, evlilik gibi bir şeyde önceliğin bunlara tanınmamasına, evlilik denen maratonda mutluluğun, sadece islamda, aranması gerektiğine inananlardanım... Rabbim tüm evlilerin arasındaki sevgi, saygı ve muhabbeti arttırsın ve daim kılsın inş.. evli olmayan kardeşlerimize de rabbim hayırlı eş nasip etsin inş. Selam ve dua ile

Siyahgulsevdalisi

Kayıtlı Kullanıcı

allah razı olsun Aliye hanım düşüncelerinize uygun bir eş nasip olur inş size ve düm hanım kardeşlerimize.

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı

Hz. Muhammet (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “ Her kim evlenirse dininin yarısını korumuştur”[1]. Peygamber Efendimizin (s.a.a) bu sözünü kelime kelime inceleyerek; bu hadisin anlamını derk etmeğe çalışalım:

“Her kim”: Sizce bu sözcükten kasıt kimlerdir? Acaba kâfirleri de mi kapsamaktadır? “Kim” kelimesi kelime itibariyle bütün insanları; dolayısıyla kâfirleri de içine almaktadır. Ancak bu hadisin yorumunda yalnızca kelimenin sözlük anlamına bakmamalı; diğer bazı noktaları da dikkate almalıyız. Kâfirlerin ve diğer dinlere mensup olan insanların batıl din ve inançlara sahip oldukları ve bu sözün sahibi olan Peygamberimizin (s.a.a) İslam dinine ait olan buyrukları aktardığına dikkat etmeliyiz. Dolayısıyla “her kim” sözcüğü yalnızca İslam dinini kabul eden insanları içine alacaktır. Çünkü Peygamber Efendimiz (s.a.a) İslam dininin buyruklarını bu dine inananlara açıklamıştır. Din ise yalnızca o dini kabul eden ve o dinin doğrultusunda amel etmek isteyenlerin yaşayışında etki gösterir. İslam dinini kabul etmeyen veya İslam dininin doğrultusunda amel etmeyen insanların yaşamında; bu hadisin etkisini aramak yanlıştır. Dolayısıyla bu hadis-i şerifin kapsamı içinde olanlar Müslümanlardır. Burada yeni bir soru akla gelmektedir. Acaba bu hadis İslam dinini kabul ettiğini söyleyen her şâhısı içine mi almaktadır?

Eğer cevabında evet diyecek olursak; Müslümanların bir kısmının yaşayışına baktığımızda, evet cevabının pratikte yanlış olduğu ortaya çıkacaktır. Çünkü Müslümanların bir kısmı evlendikten sonra dinî emirleri dikkate almayarak hayatlarına devam etmekte ve dinî hayattan uzak bir şekilde yaşamaktadırlar. Kimi zamana da; evlilik hayatları boşanmakla sonuçlanmaktadır. Dolayısıyla bu hadis-i şerifte buyrulan evlilik yoluyla dinin yarısını korumak; bir kısım müslümanın hayatında gözlenmemektedir. Neticede; bu hadisin bütün Müslümanları içermediği ortaya çıkmaktadır. Bu hadisin etkisi; yalnızca Peygamber Efendimiz (s.a.a) tarafından buyrulan kurallar çerçevesinde evlenerek; evliliklerini İslam dininin çatısı altında kurmak isteyen Müslümanların hayatında; gözükecektir.

Sonuç olarak bu hadisi buraya kadar yaptığımız açıklamalar ışığında şu şekilde aktarabiliriz: İslam dininin buyrukları doğrultusunda evlenen Müslümanlar; evlendiklerinde dinlerinin yarısını korumuş olurlar.

“Evlenirsi”: Evlenmek yani; İslam dininin caiz bildiği şekilde; bir erkek ve bayanın gönül razılığıyla ortak hayatlarına başlamalarıdır. Evlilik, iki farklı insanı birbiriyle irtibatlı kılan; maddi, manevi, kültürel ve toplumsal yönden bir çatı altında toplayan bir bağdır.

İki Müslüman; mübarek evlilik bağını oluşturmak istedikleri zaman; iyi düşünmeli ve evliliklerini Peygamber Efendimizin (s.a.a) buyurduğu ölçüler çerçevesinde gerçekleştirerek, evlilik vesilesiyle dinlerini korumayı arzulamalıdırlar. Bunu gerçekleştirmek için; önce dini bir yaşamı benimsemeli, sonrada İslam dininin buyurduğu ölçüler içerisinde evlilik programlarını döküp gerçekleştirerek; dinlerinin yarısını korumayı hedeflemelidirler. Aksi taktirde hadis-i şerifte buyrulan evlilik yoluyla dinin yarısını korumak gerçekleşmeyecektir. Ne mutlu; evlilikle dinlerini korumayı isteyen insanlara.

“Dininin”: Yukarıda yaptığımız açıklamaları dikkate alınırsa dinden kastın İslam dini olduğu anlaşılacaktır. İslam dini; son ve kâmil din. İslam dini; Allah’ın insanlar için razı olduğu tek din. İslam dini; insanların sonsuz yaşamını hazırlayabilecek tek yol. Hidayet yolu. Kurtuluş yolu. Cennet yolu.

“Yarısını”:Yarı kavramı bizler için maddi eşyalar üzerinde bilinmektedir. Yarı yani bir şeyin iki eşit parçasından her biri. Dinin yarısı, Allah’ın gönderdiği ve insanların uyması gerekli olan buyrukların yarısı anlamındadır. Allah’ın buyrukları maddi değil; manevi değerlerdir. Elbette Allah’ın emirlerine uymak manevi ve uhrevi hayatta olduğu gibi; maddi hayatta da olumlu etkileri beraberinde getirir. Yani; bir Müslüman İslamî bir evlilikle hem manevi ve hem de maddi hayatını düzene sokabilir.

“Korumuştur”: Korumak yani bozulmanın önünü almak, hıfz etmek, tehlikelerden uzak tutmak, himaye etmek. İlahi bir evlilikle; Peygamber efendimizin (s.a.a) emirleri doğrultusunda yapılan bir evlilikle, dinimizi korumayı hedefleyelim. Ne güzel hedeftir dini korumak. Ne güzel hedeftir dindar olmak.

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

Siyahgulsevdalisi yazdı:
S.A. Çok Geç Cevap verdim ama Ravza Nur abla hakkını helal et bende bir kaç Kelam etmek isterim.

ŞİMDİ KONU ÇOK DERİN VE DERİN OLDUĞU KADAR ÖNEMLİ VE HASSASİYETİ YÜKSEK. ÖNCELİKLE BİLİNMESİ GEREKEN İLK ŞEY BENCE SEVGİDEN ÖNCE SAYGI VE DÜŞÜNCE YAPISI. EFENDİMİZ SAV DEDİGİ GİBİ EVLENECEGİNİZ KİŞİNİN DİNDAR OLMASINA DİKKAT EDİNİZ. BİLİNMESİ GEREK Kİ TOPLUM YOZLAŞIYORSA BUNUN İLK NEDENİ CEHALİYET VE CEHALETİN GETİRDİĞİ AİLE KURUMUNUN YOZLAŞMASI.

EVLENECEK BİR BAYANDAN BEKLENTİLERİME GELİNCE;
BİRİNCİSİ VE EN ÖNEMLİSİ İSLAMA TAM UYUMLULUK BURDA HANIMLARIMIZ KORKUYOR UYAMAM NEFSİME ŞEYTANA UYARIM DİYE KORKUYORLAR HAYIR KORKUYA HİÇ BİR SEBEP YOK UNUTMAYIN Kİ AMLELER NEİYETLERE GÖRE DEĞİŞİR BİR NİYET EDİN SONUCUNU SİZ BİLE KESTİREMEZSİNİZ ALLAHIN İZNİYLE ÖĞLE GÜZELLİKLER ZUHUR EDER Kİ İNSAN HAYATINDA NELERİN GERÇEKLEŞTİĞİNİ GÖRDÜKÇE MEVLANIZA ŞÜKREDERSİNİZ.
İKİNCİSİ ANNE VE BABAYA İTAAT AÇIKLAMAYA GEREK YOK ZİRA EFENDİMİZ SAV DİYOR Kİ BEREKET BÜYÜKLERLE BİRLİKTEDİR. İMKAN VARSA AYRI VEDE OTURMALI AMA ANNE BABADAN MANEVİ ANLAMDA HİÇ AYRILMAMALI DÜNYEVİ OLARAK ONLARIN YANINDA OLDUGUNUZDA HER DAİM HİSSETTİRİLMELİ.
ÜÇÜSÜ İSE UYUMLULUK BİRDE İÇİNİZE AZDA OLSA KARŞI TARAFIN SEVGİSİNİN AKMASI BU OLMUYORSA OLMUYOR.

ALLAH RAZI OLSUN TÜM KARDEŞLERİMDEN EVLİ OLAN KARDEŞLERİMİZİN EŞLERİNİ HAK ÜZERE EYLESİN ÇOCUKLARINI İMAN ŞERBETİNCEN İÇENLERDEN EYLESİN İNŞALLAH. BENİM GİBİ BEKAR KARDEŞLERİMİZE DE MEVLAM HAYIRLI EŞ HAYIRLI GÜZEL ÖMÜR VERSİN İNŞ.
ALEYKÜM SELAM,Değerli kardeşim uzun bir aradan sonra yorumlarınızı okumak büyük bir keyif verdi.Rabbim razı olsun.Çok değerli şeyler yazmışsın,dilerim Rabbim gönlüne göre versin.Umduklarına nail eylesin korktuklarından emin eylesin.Rabbime emanet ol kardeşim

hafize

Kayıtlı Kullanıcı

Eşler sorunları çözmek ya da sorun oluşmaması için birbirlerine karşı empatik davranmalı. Eşlerin, birbirlerinin isteklerini, ihtiyaçlarını anlayarak, eşini dinlemesi ve ona pozitif destek vermesi gerekir. Eşler arasındaki gerçek yakınlık, içtenlik ve bütünlük empati kurabildikleri sürece ortaya çıkar. Eşler empati kurabilmeyi becerebilirlerse koşulsuz sevgiyi ve aşkı yakalayabilirler. Aile içinde öfke ve kızgınlıkla başa çıkabilmelidir. Her kızgınlık bir kurallar ihlalidir. Birbirinize kızdığınızda dikkat edin, sizi rahatsız eden o kişinin davranışları değil, sizin koyduğunuz kurallarınızdır. Sizin için önemli olan nedir? Nedenini çok da bilmeden koyduğunuz kurallarınız mı yoksa kızılan olay mı?
Sorunları biriktirmeyin
Aile içerisinde yaşadığınız küçük problemlerinizi biriktirmeyin. Bilindiği gibi patlamalar bir birikimin neticesinde olur. Yeri geldiğinde ifade edilmeyen küçük tepkiler bir sonraki ile birleşip tehlikeli hale gelecektir. Aile içerisinde huzur ve mutluluğu yakalamak için, eşinizle sizi karşı karşıya getirecek olan problemler henüz küçükken oturup konuşun ve onu çözmenin yollarını araştırın. Nasıl olsa kendi kendine çözülür diye düşünmeyin.
İlişkinizin bakıma ve ilgiye ihtiyacı vardır
İlişkinize düzenli olarak bakım yapın. Biz insanların çok garip alışkanlıkları ve davranışları vardır. Araba kullanırsınız; kullandığınız araba size problem çıkarmasın diye periyodik bakım yaptırırsınız. Aynı titiz bakımı aile içi iletişiminize vermeniz gerektiğini hep unutursunuz. Zaman zaman ilişkilerinize bakım yapmalısınız. Duygusal banka hesabımızı kabarık tutmanın yollarına bakmalısınız. Richard L. Evans'a göre; “Her şeyin bakıma, ilgiye, izlenmeye ihtiyacı vardır, özellikle hayatımızdaki en hassas ilişkilerin. Ve evlilik de bir istisna değildir. İhmal edilen bir şey olduğu gibi kalmaz, mutlaka bozulur.’’
Bunlara dikkat edin
- Eşinizi kesinlikle başkalarının yanında (çocuğunuz bile olsa) eleştirmeyin.
- Eleştiri yaparken rencide edici değil, yapıcı olmaya dikkat edin.
- Eşinizi değiştiremeyeceği fiziki özelliklerinden dolayı eleştirmeyin ya da başkalarıyla karşılaştırmayın.
- Sürekli eleştiri yapmaktan kaçının. Bu bir süre sonra karşıdaki insanda “duyarsızlığa” sebep olur.
- Sadece beğenmediğinizde değil, beğendiğinizde de eşinize bunu belli edin.
- Eşlerinizin ebeveynleriyle iyi ilişkiler kurun.

Yeni evli çifte sormuşlar Nasıl geçiniyorsunuz?
Ben konuşuyorum eşim dinliyor
Eşim konuşuyor ben dinliyorum
Şimdi ikimiz birden konuşuyoruz komşular dinliyor

Ama nedense hep fedakarlık kadınlardan bekleniyor S.A B)B)B)

RAVZA NUR bu sıralar pek sık giremiyorum şimdi gördüm canım :D:D:D

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

Yeni evli çifte sormuşlar Nasıl geçiniyorsunuz?
Ben konuşuyorum eşim dinliyor
Eşim konuşuyor ben dinliyorum
Şimdi ikimiz birden konuşuyoruz komşular dinliyor

GERÇEKTEN ÇOK HOŞTU Hafize annem çok tşk Rabbim razı olsun katkınızdan dolayı ellerinizden öpüyorum SELAM VE DUA İLE

gavsi

Kayıtlı Kullanıcı
RE: genel yaklaşımlar

RE: genel yaklaşımlar

sayın katılımcılar
Hepiniz gayet candan bir şekilde hayatınızda gördüğünüzü yazıyorsunuz, herkes gördüğünü bilir
Fakat asıl gerçek Allah(c.c.)katındadıır o istediğine bunu açar veya hissttirir bu bazen açık bazen hayalle gerçek arasında bir hal ile ayan olur bunu kimi anlar kimi vehim der geçer.
Benim gördüğüm ise işin sırrı kim nefsine ne kadar sahip çıkabilmiş ,kim ruhunu nefsinin elinden ve acımasız saldırılarından nekadar koruyabilmiş.
Kişi kendini ve nefsine sahip çıkabilirse ruhunu okadar arıdırabilir o kadar kendini terbiye edebilir.
Terbiye edilmemiş bir nefis sahibi ile nekadar anlaşmaya çalışırsanız çalışın nafile sonunda kendinizi nefis hayvanı ile karşı karşıya bulduğunuzu görecek ve hüsrana uğrayacaksınız
Bu yüzden kişiyi itikadı,takvası,ihlası,ameli ve inancındaki samiimiyeti ile değerlendirmenizi tavsiye ederim bunuda bir insanın yüzünden anlamak kolay değildir.Ancak bilinen bir yol vardırki buda
Bu kişinin yanında sessiz veya sesli Allah(c.c.)adı anıldığında yüzünde ve gözünde, tarifi zor olan bir heyecan ile karışık bir korku gördüğünüz kişi veya Hz Muhammed in adı anıldığında
ağzından Sallallah u Aleyhi Ve selllem lafzı kendiliğinden yağ gibi zorlanmadan dökülen ve gözü hafif nemlenen kişi bu vasıflara sahip olabilme ihtimali yüksektir ama buda kesin değildir.
Böyle bir bay veya bayanla karşılıklı olarak anlaşılmaması için bir neden yoktur ancak bunun yanı sıra bu kişinin ruhi gelişiminide tamamlammış olması kişiliğini kazanmış olması şattır anne baba veya kardeşlerinin itelemesi ile giden bir kişi aile kuramaz ancak bir dublör olarak o eved ehayatını idame ettirebilir
Bununyanı sıra kesinlikle ailenin tek çocuğu ile evlenmek gafletine düşmeyin kesin cennetlik olursunuz:) çünki öyle zorlanırsınızki allah(c.c.) korusun cehennemi bu dünyada ayaklarınızın dibinde görürsünüz.
Arkadaşlar bana kızacaksınız ama saadeti fazla uzakta aramayın genelde nasibiniz hemen yanı başınızdadır böylece kültürn farkıda olmaz zorlanmazsınız
Bu konuları daha az düşünüp fikri ve dini bilgilerinizi daha fazla okuyup uygulayarak geliştirmenizi tavsiye ederim.
HERKES KENDİNE YETECEK KADAR FIKIH (islami,dini bilgiler)İLMİ BİLMELİDİR.
Bu tüm evliyaların ortak sözüdür .Gerçekte burdadır.
HEPİNİZİ BALLAH (C.C.) EMANET OLUN
B)

seyyithan

Kayıtlı Kullanıcı

mrb lar ben yeni üye oldum ve duydumki kendinize bir eş arıyomuşsunuz eğer doğruysa ben ben size yardımcı olayım

vethek67

Kayıtlı Kullanıcı

Ben üniversiteye başlamadan önce kapalı bir eşim olmasını istiyordum.Çünkü kapanmak dinimizin gereğidir ve kapalı bayanlar daha hoşuma giderdi.Tabiki her kapalı gördüğüm bayanı dinine bağlı, dininin gereklerini yerine getiren kişiler olarak görürdüm.Açık olan bayanlara karşı hiç bir düşüncem yoktu.Bu görüşümün yanlış olduğunu üniversiteye başladığım yıldan itaberen anlamaya başladım.Her gördüğün sakallıyı deden zannetme diye bit söz vardır.Çok iyi bilirisiniz.Benim de burada bu söz aklıma geliyor.Devir öle bir devir ki kimse kimseye güvenemiyor.Öle bayanlar var ki kapalı ama açık gerçekten.Bu konuya yine bir forumda yer verilmişti(kapalı-açık).Bu nedenle öncelikle benim için kişinin kapalı veya açık olması o kadar önemli değildir fakat yine de kapalı olması dinimin gereği olarak beni biraz daha memnun eder.;)Klasik bir söz olacak belki ama önemli olan gerçekten de iç güzelliktir.B)

Öncelikle ne pahasına olursa olsun eşler birbirine karşı dürüst olmalıdır.Birbirlerinden gizli saklı birşeyleri olamamalıdır.Bu sayede en büyük sorunlar bile fazla büyümeden halledilebilir.Yalan olduktan sonra,birlikte olduğunuz kişiye güvenemedikten sonra evliliğin ne anlamı kalırki?B)

Eşler arası geçime gelelim.Eşler arasında saygı,hoşgörü vazgeçilmezdir.Çünkü Allah nasip ederse o kişi ile bir ömür geçireceksin.En ufak kırıcı bir söz bile eşler arası kalıcı kırgınlıklara neden olabilri.Kalp yarası bıçak yarasına benzemiyor.iyileşmesi daha zor ve zahemtlidir.
Aile ile ilgili kararlar beraber alınmalıdır.kimsenin kalbi kırılmamalıdır.Bazı kişiler eşlerinin çalımasına karşı çıkabilirler,ne kadar doğrudur bilmem ama bence yanlış bir karar olabilir. Herkesin idealleri vardır ve kimsenin önüne geçilememelidir.Eğer çalışmamak bayanın kendi karaıysa ona da saygı gösterilmelidir.B)

Önemli konulardan biri de eşler birbirlerini ihmal etmemelidirler.Her ne kadar işler yoğun olsa da kişiler ailesine gereken ilgiyi gösternelidirler.Bu şekilde aile bütünlüğü korunmuş olur ve huzurlu bir aile hayatı sürdürülebilir.B)

Arkadaşlar benden bu kadar.ben yazmaktan yoruldum.Umarım zahmet edip okursunuz.Allah razı olsun.Saygılarımla...B)B)B)

conte

Kayıtlı Kullanıcı

EVLLİKTE ÖNCELİKLE SEVGİ OLACAK HER İKİ TARAF BİRBİRİNİ SEVECEK TANIYACAK HAL VE HAREKETLERİNİ DÜŞÜNCELERİ HERŞEYİNİ BİLMEK GEREKİR SAYGI ZATEN BU ÇERÇEVEDE GERÇEKLEŞİR.ANLAMAK BİLMEK EŞİNİN DUASINI VE HELALLİĞİNİ KAZANABİLMEK GEREKİR.BEN BAYADA SADECE VE SADECE ALLAHINI BİLDSİN AHLAKLI OLSUN GERİSİ GELİR ZATEN.....HAYATTA EN ÖNEMLİ JKAVRAM EŞ KAVRAMI.......BİLİYOSUN YAR DEDİĞİN VEZİRDE EDER REZİLDE

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt