Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ailenin Önemi (1 Kullanıcı)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Ailenin Önemi

Başarılı bir iletişim süreci geçirmek, kişilerin hayatındaki mutluluğun temelini oluşturur. İletişimin en temel özelliği ise dinlemek ve doğru anlamaktır. Çocuğunuzla konuşurken; onu gerçekten dinlediğiniz mesajını yeteri kadar verebilirseniz; sevildiğini ve kabul gördüğünü hissettirmiş olursunuz.
Dinlemenin birkaç farklı yolu vardır. Örneğin; karşımızdakini sessizce dinlemek, dinlediğimizi belirten jest ve mimiklerle takip etmek. Bazen de kapı aralayıcı mesajlar vererek dinlediğimizi belli eder ve devam etmesini isteriz. (Hımm öyle mi? Hadi ya? Ya sonra!) Fakat en güzeli ise göz kontağı kurarak, konu ile ilgili sorular sorarak yapılan iletişimdir. Çocuklar; dinlenilmemeleri ve ciddiye alınmamaları konusunda aşırı duyarlıdır. Dinlenilmediklerini hemen fark ederler. Uzun süre dinlenilmeyen çocuklar savunmaya geçebilir, işbirliğine yatkın olmaz, içlerine kapalı ya da saldırgan olabilirler.

Onun duygularını reddetmek ya da abartılı bulmak yerine; duygularını ifade etmesine yardımcı olun. Mantıklı açıklamalar yapmak yerine; onun hayal dünyasıyla uyumlu öneriler sunun, sıkıcı sorular ve öğütler yerine; tek sözcükle onu onaylayın, dinlediğinizi belli edin ve kendi fikirlerinizi söyleyin; (Hımm, yaa, öyle mi, bence şöyle olmalı..)

Sen mesajı; (sen şöylesin, sen böylesin, yine şunu yapmamışsın...) yerine, ben mesajı (böyle olması beni daha çok mutlu eder, ama öyle yapmandan rahatsız oluyorum..) verin. Böylece duygularınıza çocuğunuzu da katmış olursunuz. Bu da zedelenmemiş bir iletişim sağlar.

konak

Kayıtlı Kullanıcı

Evet çok önemli bir mesaj sunmuşsunuz. Sen mesajı yerine ben mesajı veya biz mesajı iletişim bağının güçlü olmasını sağlar. Çocuklar ile iletişim kurulurken asla ve asla başkalarıyla kıyaslama yanılgısına da düşülmemeli. Çünkü bu hem çocukta başkalarına karşı antipati uyandırır hem de çocuğun kendine olan özgüvenini yitirmiş oluruz. Kısacası çocuklarımıza değer verdiğimizi sözcüklerden kurtarıp onlara zaman ayırmalıyız. Onların zaman zaman dersleri ile bile ilgilenmeliyiz ve onun bize Rabbimizin bir lütfu olduğunu unutmamalıyız.
Selam ve dua ile.

konak

Kayıtlı Kullanıcı

guler yazdı:
peki iletişim kopukluğu nasıl giderilebilir

görüldüğü gibi zamanımızda bu iletişim kopukluığu çok fazla.fakat;giderilebilecek bir sorundur,bunun için ne yapılmalı,

__eşler arasındaki diyalog çok sağlam tutulmalı

__çocuklara daha çok zaman ayırılmalı,

__bir sohbet ortamı oluşturulmalı,

__çocuklarla konuşulmalı,çocuklar kendilerini yanlız hisettmemeli.

__anne ve baba tv ,çocuklarında pc ayırdığı zamanı düşürülmeli,

__herkes sorumlukların bilincinde olmalı.

yani yeter ki istek olsun,mutlu bir yuva kurmak için.yuvanın baştacı maneviyat,diğer yan taçları ise saygı ,sevgi,ve her şeyi paylaşmaktır..aslında bizleirn elinde olan şeyler..selam ve dua ile

Evet güler kardeşim. Ne güzel özetlemişsiniz. Rabbim sizden razı olsun.
Hayata biraz pozitif bakmayı becerebilirsek o kadar çok şeyi değiştiririz ki inan buna akıl sır ermez. Ama biz bize inat hala eksi, eksi yaşamayı seviyoruz. Söyler misiniz bana kimin kimden bir üstünlüğü var ki. Fizyolojik olarak değil tabii insan olarak. Kim altından mücevherden yapılmış ki. Hepimiz etten ve kemikten yapılmamış mıyız. Hepimizin sonu mutlak son değil mi.
O zaman neden bu kin, bu nefret, bu kendimize gelmeyişimiz. Neden neden?
Neden yaşamımızın en güzel parçasını oluşturan aile olgumuza bakmıyoruz. Neden herkesin yaşamında bir negatiflik var. Neden her evde birileri toparlamaya çalışırken bir diğeri yıkım için elinden geleni yapıyor ve neden yıkıcı olanlar toplum nezdinde bu kadar prim sahipleridirler inanın anlamıyorum.
Sorumluluk dedim ama sorumluluk bana göre sorumluluk olmuş gibi başkasına göre sorumluluk kavramı başka başka şeyler ifade ediyor baksanıza.
Oysa son din, mükemel dinimiz bayan ve erkeğin sorumluluklarını açık ve net ifade etmemiş mi? Neden bu sonradan oluşturulan senaryolar.
Gelin kardeşlerim hayatımızda bir değişiklik yapalım ve en azından bir günümüzü pozitif duygu ve düşüncelerle donatalım. Birgün yürekten, ne yaptığımızın bilincinde olarak yaşanması gereken gibi yaşayalım.
Selam ve dua ile.

Ecrin Hicran

Kayıtlı Kullanıcı

konak yazdı:
Hayata biraz pozitif bakmayı becerebilirsek o kadar çok şeyi değiştiririz ki inan buna akıl sır ermez. Ama biz bize inat hala eksi, eksi yaşamayı seviyoruz. Söyler misiniz bana kimin kimden bir üstünlüğü var ki. Fizyolojik olarak değil tabii insan olarak. Kim altından mücevherden yapılmış ki. Hepimiz etten ve kemikten yapılmamış mıyız. Hepimizin sonu mutlak son değil mi.
Neden yaşamımızın en güzel parçasını oluşturan aile olgumuza bakmıyoruz. Neden herkesin yaşamında bir negatiflik var. Neden her evde birileri toparlamaya çalışırken bir diğeri yıkım için elinden geleni yapıyor ve neden yıkıcı olanlar toplum nezdinde bu kadar prim sahipleridirler inanın anlamıyorum.
Sorumluluk dedim ama sorumluluk bana göre sorumluluk olmuş gibi başkasına göre sorumluluk kavramı başka başka şeyler ifade ediyor baksanıza.
Oysa son din, mükemel dinimiz bayan ve erkeğin sorumluluklarını açık ve net ifade etmemiş mi? Neden bu sonradan oluşturulan senaryolar.
Gelin kardeşlerim hayatımızda bir değişiklik yapalım ve en azından bir günümüzü pozitif duygu ve düşüncelerle donatalım. Birgün yürekten, ne yaptığımızın bilincinde olarak yaşanması gereken gibi yaşayalım.
Selam ve dua ile.
işte budur sözün özü kardeşim.Allah(CC) razı olsun.helal olsun kardeşim.çok güzel ifade etmişsin..evet bizler hayata pozitif bakmalıyız..artık negatifliklerden çıkmalıyız..dinimizin eşsiz güzelliklerini görmeye çalışırsak ,inanın ki hayata karşı hem daha pozitif ve daha umutlu bakacağız..unutmayalım ki dinimiz eşsiz güzelikte bir din..her şeyi bize açık ve güzle bir şekilde sunmuş."NEDEN RAHMAN RIZASI VARKEN,VE SONUNDA ÇOK Güzel BİR HEDİYE CENNET VARSA,NİYE BU OLUMSUZ DÜŞÜNCELER..HAYDİ KARDEŞLERİM SIMSIKI SARILALIM YUVALARIMIZA..ÇIKALIM BU UMUTSUZLUK VE NEGATİFLİK DERYASINDAN,...VE MENZİLE VARAN YOLDA ATMAYA BAŞLAYALIM ADIMLARIMIZI..
Bunları yaptığımız yahut yapmaya çalıştığımız müddetçe inanın ki yuvalarıma huzur ve mutluluk gelecek..maneviyat kokacak yuvalarımız.yıkılmayacak artık yuvalar ve ağlamayacak yavrucaklar..gözüyaşlı anne ve babalar kalmayacak geride..hayırsız evlatlar yetişmeyecek..değerlerimize sahip çıkalım.maneviyatımıza sarılalım ve gerçek huzuru bullalım inş..selam ve dua ile

metocan

Kayıtlı Kullanıcı

s.a selam ve dua ile herkesin bişeyler yazdığı bu önemli konun bir parçası olan huzur evlerine ben biraz deyinmek istiyorum. Elbette bizi büyüten besleyen yemeyen yediren giymeyen giydiren her türlü olumlu davranışlarını bizden esirgemeyen çpk deyerli anne veta babalarımız yanımızda ileriki yaşlara erişirler vede bakıma muhtac olurlar ama bizde bir zamanlar bakıma muhtaçken onlar hiç bir şekilde verebileceklerinden kaçınmadan bize verebileceklerinin en iyisini verdikleri halde biz onların bu halinden muzdalip olup onları huzur evine gönderip ve dahada haberdar olmadan nasılda yaşaya biliyoz?
Ne ekersen onu biçersini ata sözünden yola çıkarak bizim davrandığımız davranışa bir süre sonra bizde düşeceğimizi unutuyoruz( allah esirgesin hepimizi) ama bu huzur evleri var ve yaşaıyo burda acaba bizim anamız babamız orda deyillerse bile hangimiğz hangi bayram önemli bir gün vs onların orda olduğunu hissedipte onların o yüreklerindeki sevgiyi tatmak onları mutlu etmek onların duasını almak için yanlarına kadar zahmet edip gittik. oysa o yerlerde ne canlar var birşekilde oraya gelmişler ama kimse bilmiyo onların içinde çok saygı deyer muhterem ALLAH ın sevgili kulları var gerçeekten onları tanımak lazım ulama gibi insanlar var oralarda kadın veya erkek onalrın dualarını lmak için o yerlere gitmek gerek bu davranışı aslında şöylede ele alabiliriz oraya her önüne gelen gidip o yerdeki insanların dualarına nail olmak herkese nasip olmuyo demekki ben burda bütün arkadaşlara sesleniyorum buralara gidip onların dualarını almak vede onların ne maneviyat yaşadıklarını bilmek lazım herkesi bu tür yerlere davet ediyorum dulaırını paşlaşmak için hayırlı akşamlar. meto can

konak

Kayıtlı Kullanıcı

metocan yazdı:
s.a selam ve dua ile herkesin bişeyler yazdığı bu önemli konun bir parçası olan huzur evlerine ben biraz deyinmek istiyorum. Elbette bizi büyüten besleyen yemeyen yediren giymeyen giydiren her türlü olumlu davranışlarını bizden esirgemeyen çpk deyerli anne veta babalarımız yanımızda ileriki yaşlara erişirler vede bakıma muhtac olurlar ama bizde bir zamanlar bakıma muhtaçken onlar hiç bir şekilde verebileceklerinden kaçınmadan bize verebileceklerinin en iyisini verdikleri halde biz onların bu halinden muzdalip olup onları huzur evine gönderip ve dahada haberdar olmadan nasılda yaşaya biliyoz?
Ne ekersen onu biçersini ata sözünden yola çıkarak bizim davrandığımız davranışa bir süre sonra bizde düşeceğimizi unutuyoruz( allah esirgesin hepimizi) ama bu huzur evleri var ve yaşaıyo burda acaba bizim anamız babamız orda deyillerse bile hangimiğz hangi bayram önemli bir gün vs onların orda olduğunu hissedipte onların o yüreklerindeki sevgiyi tatmak onları mutlu etmek onların duasını almak için yanlarına kadar zahmet edip gittik. oysa o yerlerde ne canlar var birşekilde oraya gelmişler ama kimse bilmiyo onların içinde çok saygı deyer muhterem ALLAH ın sevgili kulları var gerçeekten onları tanımak lazım ulama gibi insanlar var oralarda kadın veya erkek onalrın dualarını lmak için o yerlere gitmek gerek bu davranışı aslında şöylede ele alabiliriz oraya her önüne gelen gidip o yerdeki insanların dualarına nail olmak herkese nasip olmuyo demekki ben burda bütün arkadaşlara sesleniyorum buralara gidip onların dualarını almak vede onların ne maneviyat yaşadıklarını bilmek lazım herkesi bu tür yerlere davet ediyorum dulaırını paşlaşmak için hayırlı akşamlar. meto can

Sevgili metocan kardeşim.
Bütün yazdıklarına yüreğimi ortaya koyarak katılıyorum. Evet ne annemiz ne de babamız biz onlara muhtaç iken bizden yüz çevirmediler ama malesef çiğ süt emmiş biz insan oğlu malesef ama malesef onlara ne zaman ayırıyoruz ne de babamız veya annemiz olarak kabullniyoruz. Bu sıkıntı özellikle kentsel yaşamda daha bariz bir şekilde karşımıza çıkmakta. Bunda da özellikle gelinlerin yani eşlerin beklentileri doğrultusunda hareket edilmektedir. İşte bizim de amacımız manevi yapısı güçlü bir aile yapısına kavuşursak inşallah zaman içerisinde bu tür sıkıntılar olmayacaktır.
Bu arada kardeşime şunu da ifade edeyim ki Güler kardeşimin bayramda buradan talebi üzerine pek çok kardeşimiz o insanları ziyarete gittiler. Bundan sanırım haberin yok. Rabbim Güler kardeşimden razı olsun bizlere bu anlamda yeni bir ufuk açtı.
Katkılarınızdan dolayı teşşekür ederim. Rabbim sizden ve sizi gibi düşünenlerden razı olsun.
Selam ve dua ile.

konak

Kayıtlı Kullanıcı

guler yazdı:
konak yazdı:
Selam ve dua ile.
işte budur sözün özü kardeşim.Allah(CC) razı olsun.helal olsun kardeşim.çok güzel ifade etmişsin..evet bizler hayata pozitif bakmalıyız..artık negatifliklerden çıkmalıyız..dinimizin eşsiz güzelliklerini görmeye çalışırsak ,inanın ki hayata karşı hem daha pozitif ve daha umutlu bakacağız..unutmayalım ki dinimiz eşsiz güzelikte bir din..her şeyi bize açık ve güzle bir şekilde sunmuş."NEDEN RAHMAN RIZASI VARKEN,VE SONUNDA ÇOK Güzel BİR HEDİYE CENNET VARSA,NİYE BU OLUMSUZ DÜŞÜNCELER..HAYDİ KARDEŞLERİM SIMSIKI SARILALIM YUVALARIMIZA..ÇIKALIM BU UMUTSUZLUK VE NEGATİFLİK DERYASINDAN,...VE MENZİLE VARAN YOLDA ATMAYA BAŞLAYALIM ADIMLARIMIZI..
Bunları yaptığımız yahut yapmaya çalıştığımız müddetçe inanın ki yuvalarıma huzur ve mutluluk gelecek..maneviyat kokacak yuvalarımız.yıkılmayacak artık yuvalar ve ağlamayacak yavrucaklar..gözüyaşlı anne ve babalar kalmayacak geride..hayırsız evlatlar yetişmeyecek..değerlerimize sahip çıkalım.maneviyatımıza sarılalım ve gerçek huzuru bullalım inş..selam ve dua ile

Katkılarınız için Rabbim sizden razı olsun Güler kardeşim.
Sizin gibi aydın ufuklu, imanlı ve inançlı kardeşlerim sayesinde inanıyorum ki mesajımızı pek çok bireye ulaştırırız ve huzurlu, manevi yapısı güçlü ailelere kavuşuruz.
İnanıyorum ki bu yazıyı okuyan pek çok bey veya bayan kardeşim bugüne farklı başlamışlardır. Eşlerine karşı, çocuklarına karşı şu kısacık yaşamı zindan etmemenin yolunu arar olmuşlardır. Eğer mesajımız biryerlere ulaşıyorsa ne mutlu bize.
Pozitif bir yaşam insana hem bu dünyayı hemde gerçek alemi kazandıracaktır. En azından ben bu inançtayım.
Selam ve dua ile.

konak

Kayıtlı Kullanıcı

Anne-baba hakları konusunda Peygamber Efendimiz söyle buyuruyor:
''Allah’ın en sevdiği amel, vaktinde kılınan namaz ile anaya ve babaya iyilik yapmaktır.''
'' Allah ' in kıyamet gününde yüzlerine bakmayacağı kişilerden biri de anasına, babasına asi olandır.''
''Allah, bütün günahlardan dilediklerinin (cezasını) kıyamet gününe tehir eder , yalnız ana-babaya yapılan isyanın cezasını Allah, sahibine ölmeden önce verecektir .''

Rabbim anne ve babasının değerini bilen evlatlar olmamızı nasip etsin bize.

konak

Kayıtlı Kullanıcı

Kardeslerin Birbirine Karsi Görevleri:
1) Kardeşler arasında samimi bir sevgi ve birlik olmalı,
2) Kardeşler birbirlerini tamamlayan bir bütünün parçaları gibidir. Hiç bir şey bu birliği bozmamalı, kardeşleri birbirinden uzaklaştırmamalı,
3) Miras, para ve mal gibi şeyler, maddi çıkarlar, kardeşlerin arasını açmamalı, aralarındaki birliği bozmamalı,
4) Büyük kardeşler küçükler için ana, baba gibidir. Küçükler büyüklere saygı göstermeli, onlara karşı gelmekten, kırıcı söz ve davranışlardan sakınmalı. Büyükler de küçükleri korumalı, sevgi ve merhamet göstermelidir,
5) Kardeşler birbirlerine iyilik yapmalı, birbirlerinin menfaatini kendi menfaati gibi gözetmelidir ,

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

Mutlu evliliğin sırrı, beklentilerini düşük tutmak. ABD'li bilim adamlarına göre, eşinden çok şey beklemek, mutsuzluk kaynağı. Ayrıca iletişim ve affetmeye hazır olmak mutluluğa giden bir diğer altın yol.
Ohio ve Florida üniversitelerinde görevli uzmanlar, 82 çifti dört yıl boyunca ayrı ayrı 'sorguladı'. Buna göre, ilişkilerinin başında eşlerine yönelik beklentileri çok fazla olanlar, kısa bir süre sonra gerçeklerle yüzleşmek zorunda kaldıklarında derin hayal kırıklıkları yaşadı.
Ancak beklentileri fazla olup da buna karşılık affedici, hoşgörülü olan ve eşlerinin olumsuz davranışlarına uygun kılıf uydurmasını bilenler, olumsuzluk yaşamadı. Araştırma ekibinin başkanı Prof. James McNulty, sonucu şöyle yorumladı: "Eşinize yönelik beklentileriniz olduğunda, mutlu olmak sizin becerilerinize bağlı. Beklentileriniz yüksek olup da yerine gelmediğinde yine de buna hoşgörüyle bakabiliyorsanız mutlu olursunuz

wwwweminew

Kayıtlı Kullanıcı

s.a çok güzel bahsetmişsin ailenin öneminden bende çocuklarıma çokdeğer veriri mesala yapamıyacağım bir şey hakkında yalan söylemem hiç kimsenin çocuğunu örnek göstermem çünkü çocukların en sevmediği huydur

konak

Kayıtlı Kullanıcı

zerda yazdı:
Mutlu evliliğin sırrı, beklentilerini düşük tutmak. ABD'li bilim adamlarına göre, eşinden çok şey beklemek, mutsuzluk kaynağı. Ayrıca iletişim ve affetmeye hazır olmak mutluluğa giden bir diğer altın yol.
Ohio ve Florida üniversitelerinde görevli uzmanlar, 82 çifti dört yıl boyunca ayrı ayrı 'sorguladı'. Buna göre, ilişkilerinin başında eşlerine yönelik beklentileri çok fazla olanlar, kısa bir süre sonra gerçeklerle yüzleşmek zorunda kaldıklarında derin hayal kırıklıkları yaşadı.
Ancak beklentileri fazla olup da buna karşılık affedici, hoşgörülü olan ve eşlerinin olumsuz davranışlarına uygun kılıf uydurmasını bilenler, olumsuzluk yaşamadı. Araştırma ekibinin başkanı Prof. James McNulty, sonucu şöyle yorumladı: "Eşinize yönelik beklentileriniz olduğunda, mutlu olmak sizin becerilerinize bağlı. Beklentileriniz yüksek olup da yerine gelmediğinde yine de buna hoşgörüyle bakabiliyorsanız mutlu olursunuz

Evet güzel bir araştırma ve bizlerle paylaştığınız için Allah razı olsun.
Ama aslında bu tür araştırmalara bile gerek yok bence zaten ülkemiz bu anlamda çok güzel bir mozaik oluşturmaktadır. Neden diyeceksiniz. Çünkü bu ülke insanının %98'i müslüman ama aynı zamanda modern yapının da yaşandığı bir ülke. Yine bir tarafta kapalı açılma ve yeniliğr kapalı bireyler yaşamakta bir taraftan da açık, okuyan ve öğrenen bireyler. Yani tutucusundan tyutunda modernine kadar ne ararsanız var ülkemizde. Yani modelleri kendi çok yakın çevremizde de bulabiliriz. Beklentilerimiz elbette sınırlı olmalı ve eğer beklentilerimiz gerçekleşmiyorsa dahi yine de aile ortamında mutlu olunacak mutlaka birşeyler bulabiliriz. Bir bay için Rabbin verdiği evlatlardan daha güzel ne nimet olabilir ki. Kazancının tamamını bir evlat sahibi olabilme adına harcamaya hazır nice insanlar var ülkemizde. Yine bir bayan için zamanını çocukları için harcamak, onların geleceğine yönelik düşünceler üretmek ve aradığı sevgiyi dahi bulamışsa o sevgiyi çocuklarında bulacağına inanıyorum. Yeter ki pozitif bakış açısına sahip olabilelim.
Yine beklentiler hususunda şunu da ifade edebiliriz. İnanın bütün beklentiler de gerçekleşirse eğer iman ve maneviyat anlamında boşluk varsa gerçekleşen beklentiler hiçbir anlam ifade etmez.
Selam ve dua ile.

konak

Kayıtlı Kullanıcı

wwwweminew yazdı:
s.a çok güzel bahsetmişsin ailenin öneminden bende çocuklarıma çokdeğer veriri mesala yapamıyacağım bir şey hakkında yalan söylemem hiç kimsenin çocuğunu örnek göstermem çünkü çocukların en sevmediği huydur

Çok önemli bir husustan bahsetmişsiniz. Rabbim sizden razı olsun. Çocuklarımıza yalan söylediğimiz zaman aslında toplumadına, inanç adına çok büyük bir kötülük yapmış oluruz. Evet çocuklarımızın bize güvenleri kalmadığı gibi inanç boyutunda çelişkiler yaşamalarına neden oluruz. Bu da hem dünyamız için hem de gerçek alem için bizlere kötü bir son hazırlar.
Yine değer verme, kıyaslama yapmama, iletişimlerimizde göz kontağını sağlama ve onların doğru yaptıklarını onaylama yarınlarda huzurlu ve mutlu yuvaların temellerinin atılmasına neden olacaktır.
Selam ve dua ile.

konak

Kayıtlı Kullanıcı

RABBİM, GÖZLERİMİ HARAMA BAKMAKTAN, KALBİMİ HARAMLA BARIŞIK OLMAKTAN ALIKOY.

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

Ailede bir sorun yaşanıyorsa o sorunu çözmek için kişiler mutlaka bir şeyler yapıyor. Gerek tasarlayarak gerek kendiliğinden mutlaka o sorunla ilgili bir şeyler yaparız. Ancak şöyle bir yanlış yapıldığını sıkça görüyoruz; seçilen çözüm yolu sonuç vermiyorsa, bunu görse bile kişiler aynı çözüm yolunu ısrarla uygulamaya devam ediyor. Hatta sanki işe yarıyormuş gibi aynı tavır bazen ısrarla dozu arttırılarak sürdürülüyor. Örneğin dersini çalış demekle çocuk çalışmıyorsa daha da ısrar ediliyor, odanı topla demekle toplamadığı halde anne bu sözü söylemekten vazgeçmiyor, kocasına benimle ilgilenmiyorsun, konuşmuyor, paylaşmıyorsun demekle tutumu değişmediği halde aynı sözler tekrarlanıyor. Sertlik, alttan alma, ses yükseltme-bağırma, nasihat, dayak, ... deneyip işe yaramadığı görülen ama ısrarla sürdürülen çözüm yollarıdır. Bu noktada artık sorunla baş etmek için seçilen yol, yani çözümün kendisi artık sorun haline gelmektedir.

Ø Kısacası bir ilişki bizim için sorun haline gelmişse önce o sorunu aşmak için başvurduğumuz yolun, yani bulduğumuz çözümün işe yaramadığını görmek gerekir. Yani ne yapacağımıza karar vermeden önce ne yapmamak gerektiğini bilmeliyiz. Bazen geri adım atmayı başarmak gerekir.

Ø Aile içinde yaşanan bir problemi çözmek için denediğiniz bütün yöntemler işe yaramadıysa tutumunuzu ısrarla sürdürmemelisiniz. O ana dek denediğiniz yöntemleri gözden geçirerek (uygun çözümü bulamasanız bile) en azından artık neyi yapmamanız gerektiğini görebilirsiniz. Ne yapılacağına karar verilemediği durumlarda ise problemin daha da büyümesini ve kemikleşmesini beklemeden belki bir uzmana baş vurmak ve yardım almak en iyi çözüm olacaktır.

konak

Kayıtlı Kullanıcı

zerda yazdı:
Ailede bir sorun yaşanıyorsa o sorunu çözmek için kişiler mutlaka bir şeyler yapıyor. Gerek tasarlayarak gerek kendiliğinden mutlaka o sorunla ilgili bir şeyler yaparız. Ancak şöyle bir yanlış yapıldığını sıkça görüyoruz; seçilen çözüm yolu sonuç vermiyorsa, bunu görse bile kişiler aynı çözüm yolunu ısrarla uygulamaya devam ediyor. Hatta sanki işe yarıyormuş gibi aynı tavır bazen ısrarla dozu arttırılarak sürdürülüyor. Örneğin dersini çalış demekle çocuk çalışmıyorsa daha da ısrar ediliyor, odanı topla demekle toplamadığı halde anne bu sözü söylemekten vazgeçmiyor, kocasına benimle ilgilenmiyorsun, konuşmuyor, paylaşmıyorsun demekle tutumu değişmediği halde aynı sözler tekrarlanıyor. Sertlik, alttan alma, ses yükseltme-bağırma, nasihat, dayak, ... deneyip işe yaramadığı görülen ama ısrarla sürdürülen çözüm yollarıdır. Bu noktada artık sorunla baş etmek için seçilen yol, yani çözümün kendisi artık sorun haline gelmektedir.

Ø Kısacası bir ilişki bizim için sorun haline gelmişse önce o sorunu aşmak için başvurduğumuz yolun, yani bulduğumuz çözümün işe yaramadığını görmek gerekir. Yani ne yapacağımıza karar vermeden önce ne yapmamak gerektiğini bilmeliyiz. Bazen geri adım atmayı başarmak gerekir.

Ø Aile içinde yaşanan bir problemi çözmek için denediğiniz bütün yöntemler işe yaramadıysa tutumunuzu ısrarla sürdürmemelisiniz. O ana dek denediğiniz yöntemleri gözden geçirerek (uygun çözümü bulamasanız bile) en azından artık neyi yapmamanız gerektiğini görebilirsiniz. Ne yapılacağına karar verilemediği durumlarda ise problemin daha da büyümesini ve kemikleşmesini beklemeden belki bir uzmana baş vurmak ve yardım almak en iyi çözüm olacaktır.

Güzel katkılarınız için Allah razı olsun. Sorun gibi gözüken ve sizinde belirttiğiniz hususlar zaman içinde alışılagelmiş durum olmaktadır. Bayan eşine benimle ilgilinemiyorsun diyor eşi eşim zaten her zaman aynı şeyi söylüyor düşüncesiyle oralı bile olmuyor.
Peki benimle ilgilenmiyorsun yerine, bak bugün farklısın en azından şunu yaptın benimle ilgili Allah razı olsun şaşırtıyorsun beni gibi sözcüklerin yararı olmaz mı.
Ders çalışmayan çocuğun yanına sokulup defterine bakmak, çocuğum şunu yapmış bu da beni mutlu etti demek, bir aferin sözcüğünü kullanmak yenilik olmaz mı.
Tabbi bunun gibi örnekler çoğaltılabileceği gibi zaman içerisinde monotonluğu giderici tarzda yeni yaklaşımlar da geliştirmek gerekir.
Rabbim kimselerin evinde aile ortamında huzursuzluk yaşatmasın.
Selam ve dua ile.

anamaya

Kayıtlı Kullanıcı

EVET ÖZELLİKLE EŞ KONUSUNDA ÖNEMLİ BİNOKTAYA DEĞİNDİNİZ Bİ ÇOĞUMUZ BUNU ISRARLA YAPIYORUZ.ÖZELLİKLE BAYANLAR OLARAK FAZLA DUYGUSAL OLDUĞUMUZ BİŞEY BU

konak

Kayıtlı Kullanıcı

anamaya yazdı:
EVET ÖZELLİKLE EŞ KONUSUNDA ÖNEMLİ BİNOKTAYA DEĞİNDİNİZ Bİ ÇOĞUMUZ BUNU ISRARLA YAPIYORUZ.ÖZELLİKLE BAYANLAR OLARAK FAZLA DUYGUSAL OLDUĞUMUZ BİŞEY BU

Aile ortamında karşılıklı güven, sevgi, saygı gibi değerlerin olabilmesi için manevi yapının sağlam olması gerekir. Ailelerimizi istediğimiz, arzuladığımız noktada görmenin en kestirme yolu manevi bir yapı oluşturmak ve ailemize özgü bir kimlik oluşturmaktır. Duygu boyutuna bırakılan her durumun sonunda acı vardır.
Selam ve dua ile.

konak

Kayıtlı Kullanıcı

Aile yaşamında manevi yapının güçlü olmasının yanında iletişim bağının da güçlü olması gerekir. İletişim bağı güçlü olan ailelerde insanlar birbirlerinin hatalarını örtmekten kaçınır, koruyucu annelik ve babalık rollerinden sıyrılır ve gerçek rollerini oynarlar. Çocuğunun hatasını örten anne aslında çocuğuna yalncı olmayı kendisi tavsiye etmiş ve tasvip ederek uygulamış olur. Aynı şekilde davranan baba da sonucun kötü olacağının bilincinde olmalıdır. Bunun yerine bak yavrum/kızım veya sevgili eşim bu davranışın şu şu nedenlerden yanlıştır ve beni de son derece üzmüştür diyebilmeli bireyler.
Selam ve dua ile.

konak

Kayıtlı Kullanıcı

Annesine Asi Olan Bir Gencin Son Nefesinde imanini Kaybetme tehlikesi ile karşılaşması:
Abdullah b. Ebi Evfa söyle anlatiyor:
Peygamberimizin huzurunda bulundugumuz sirada Peygamberimize
birisi gelerek:
-Ya Resulellah, ölüm döseginde yatan bir genç var, kendisine ''La ilahe illellah ,, de, dendigi halde (bir türlü) bunu söyleyemiyor dedi. Peygamberimiz:
-Namaz kilar mi idi? diye sordu. Adam:
-Evet (kilardi), dedi. Bunun üzerine Peygamberimiz kalkti. Biz de
onunla kalktik. Peygamberimiz gencin yanina girdi ve ona:
-''Lâ ilâhe illellah'' de, buyurdu. (Genç):
-(Bunu) söyleyemiyorum, dedi. Peygamberimiz: -Niçin (söyleyemiyorsun) ? diye sorunca, gelen adam:
-Annesine asi idi, dedi. Peygamberimiz: -Annesi sag mi? diye sordu. Oradakiler:
-Evet, sagdir, dediler. Peygamberimiz:
-çagirin (buraya kadar) gelsin, buyurdu. Onlar da kadini çagirdilar, kadin da geldi. Peygamberimiz kadina:
-Bu (hasta) senin oglun mudur? diye sordu. Kadin:
-Evet ( oglumdur ), dedi. Peygamberimiz kadina:
-Bak, surada büyük bir ates hazirlansa ve: ''Ogluna sefaat edersen, onu bu ateste yakmayiz: Fakat sefaat etmezsen, bu ateste yakariz'' deseler ne yapardin? Sefaat eder mi idin? diye sordu. Kadin:
-Onun sefaatçisi ben olurdum, dedi. Peygamberimiz:
-O halde ( sana asi olan bu oglunu cehennem atesinden kurtarmak
için hakkini ona helal edip ) ondan razi olduguna, Allah'i ve beni sahid göster, buyurdu. Kadin:
-Allah'im; Sen'i ve Peygamberini sahid tutuyorum. Oglumdan razi oldum (hakkimi ona helal ettim), dedi. Bunun üzerine Peygamber Efendimiz hasta gence:
-Lâ ilahe illellahu vahdehu la serike leh ve eshedü enne Muhammeden abdühü ve Resulüh ,, 'de, diye buyurdu. Hasta hemen sehadet getirdi; Bunun üzerine Peygamberimiz:
-Allah'a hamd olsun ki, benim vasitam ile bu (genç)'i cehennem atesinden kurtardi, buyurdu.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt