Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

SÜT Bankası/ Kardeşliği..! (1 Kullanıcı)

SÜT Bankası/ Kardeşliği..!

• SÜT BANKASI kesinlikle olmaz...

Oylama: 0 0.0%
  • İkisi de olur...

• İkisi de olmaz...

• Kullanılan toplam oy
    1

hudavendigar

Kayıtlı Kullanıcı
Bu çalışmalar dinlerarası diyalogçuların işidir.Zira onlar gavurlara kucak açanlardır.AB kriterlerine göre bizim vatandaşlarımızı yönlendirmeye çalışıyorlar.Bunlar tehlikeli gelişmelerdir.Ben şahsen gelecek neslimizden kaygı duymaya başladım...Allah sonumuzu hayırlı etsin!.

mavci

* ZİKİR * FİKİR * ŞÜKÜR *
Yönetici
Yeri gelmişken fıkhi yönden bir açıklama....

SORU:
Süt kardeşi olan kişiler arasındaki mahremlik olayı nedir?
Ne kadar mahremler?
Annelik hakları ne oluyor. Öz anne ile süt anne arasında fark var mı ve neler?
Süt anneye karşı yükümlülükler nelerdir.

Cevap:
Süt anne, süt baba, süt kardeşler ve "süt ana ve baba"nın bir kısım yakınları ile "süt çocuğu"; yani kadını emen yabancı çocuk evlenemez. Onlar bu çocuğun süt akrabası sayıldığı için örtünme ve ilişkiler de buna göre olur.
Ama emen yabancı çocuğun kendi ana babasından olan yakınları, süt annesinin yakınları ile evlenebilirler; çocuk bir kadını emdi diye o çocuğun kendi ana babası ve yakınları da bu kadının (süt annenin) akrabası olmaz.
Mesela süt çocuğun kendi ana babasından olan erkek kardeşi, bu çocuğun süt kızkardeşi ile ve diğer süt akrabası ile evlenebilir.
Çünkü bunlar arasında bir akrabalık, hısımlık ilişkisi oluşmuş değildir.
Süt akrabaya da saygı ve ilgi göstermek gerekir.
Ama süt akrabalık miras, velayet vb. hukuki ilişkiler doğurmaz.

Alıntı: Hayrettin Karaman

hudavendigar

Kayıtlı Kullanıcı
Taze anne sütü kadar değerli bir süt yoktur.Hijyenik bir ortamda da saklansa bile bu verimli olmaz.Zira bekletilen anne sütü bebekte bir takım hastalıkların bulaşmayacağını garanti edebilirler mi?Biz çok gördük hijyenik bir ortamda neler döndüğünü..Para için yapamayacakları şey yoktur.

mavci

Yönetici
Meselenin maddi yönünü ele almışlar ama manevi yönünü hiç hesaba katmamışlar.Yahu sütlerin birbirine karışmaması meselesi de bu pek inandırıcı olmamaktadır.Zira bu ülkede sahtekarlar üçkağıtçılar cirit atarken bunlara güvenilmez.Hastanelerimizde veya süt bankalarında skandal olmayacağını kim garanti edebilir ki?Bunlardan kesin bir teminat istenmelidir.Ben şahsen hiçbir kimseye güvenmiyorum.Bu proje biz müslümanlara göre değil, gavurlara göredir.Dinimizde de yeri yoktur.

Bu çalışmalar dinlerarası diyalogçuların işidir.Zira onlar gavurlara kucak açanlardır.AB kriterlerine göre bizim vatandaşlarımızı yönlendirmeye çalışıyorlar.Bunlar tehlikeli gelişmelerdir.Ben şahsen gelecek neslimizden kaygı duymaya başladım...Allah sonumuzu hayırlı etsin!.

Lütfen birilerine çamur atarak, su-i zanda bulunarak yorum ve cevap yazmayalım...
Zannın çoğu haramdır...
Sadece konu ile ilgili hatalar, yanlışlıklar, doğrular, eğriler... bunlarla ilgili görüş ve düşüncelerimizi paylaşalım inşallah...

hudavendigar

Kayıtlı Kullanıcı

Faruk Başer hocaefendi tam tesbitte bulunmuş... Aynen benim dediğim gibi bu proje sakıncalı ve sorunlu olacağı kesindir.Bu proje bize göre değildir.Avrupalılar bile bu projeden vazgeçtiğine göre bu bir siyonistlerin tuzaklarıdır.

Hanımlar bilhassa aman sakın hata etmesinler bunun vebali maddi ve manevi olarak hesap vermek mecburiyetinde kalırlar.

hudavendigar

Kayıtlı Kullanıcı
Mavci Abimiz.

Sayenizde bir "haberden" haberdar oldum... Nasıl duymadığıma mı şaşırayım...daha da önemlisi bunu nasıl yaptıklarına mı?

Şaşkınlıktan okurken ağzım açık kaldı diyebilirim..

Anne sütü elbette çok değerli...ancak bu sütün gelişigüzel verilmesi demek...Dini konuda ne kadar cahil yada eğitimsiz olduğumuzu - belki de bilinçli olarak önem verilmediğini gösterir.

Aynı yazdığınız örnekte ki gibi içen çocukların kardeşliği -birbirlerine haramlığı söz konusu iken ;seneler sonra bunların hatırlanmaması neseblerin bozulmasına sebeb olacak...

İlaveten.. günümüzde bir anne diğer bir annenin bebeğine süt vermeden dini anlamda bunun ne anlama geldiğini öğrenmeli ve süt vermeden diğer anneyi de bilgilendirmelidir...kardeşlik söz konudur...

Şahsen...bilmediğim bir annenin sütünü içireceğime.....sütsüz kalmasını yeğlerim. Biz haramlardan sakınmaya çalışırken....daha neler çıkacak bakalım....

Rabbim.. akıl fikir versin...şaşırtmasın....

Çok şaşırdım...

Bu duyarlılığınızdan dolayı Allah sizden razı olsun kardeşim...

bir_umut

Kayıtlı Kullanıcı
diyanet bu konuda titiz davranıyo bildiğim kadarıyla ama benim kafama takılan nokta;hadi usulüne göre süt anne adayı belli diyelim ama, anne adayının yaşam tarzı vs..helal haram konusu da var.karışık bi durum...

hudavendigar

Kayıtlı Kullanıcı
Diyanetimizin içinde mason ve mezhepsiz ilahiyatçılar var.Bunları ayıklamıyorlar.Bilerek bunlara kadro bile vermişler.Bunların verdiği fetvalara güvenmek ahmaklıktır.

Sakın beni yanlış anlamayın!. Ben diyanete asla düşman da değilim.Ancak içi hep karışık durum hal almıştır.Bu yüzden endişe duymaktayım..

hudavendigar

Kayıtlı Kullanıcı
diyanet bu konuda titiz davranıyo bildiğim kadarıyla ama benim kafama takılan nokta;hadi usulüne göre süt anne adayı belli diyelim ama, anne adayının yaşam tarzı vs..helal haram konusu da var.karışık bi durum...

Yukarıda ki mesajlarımı okuduysanız bu mesele çok ciddidir.BEBEĞİ EMZİRECEK SÜT ANNE SALİHA BİR KADINDAN OLMALIDIR.AKSİ TAKDİRDE ÇOCUĞUN AHLAKINDA ANORMALLİKLER DOĞACAKTIR.TECRÜBELERİMİZ BİZİ YANILTMIYOR..

mavci

Yönetici

Diyanetimizin içinde mason ve mezhepsiz ilahiyatçılar var.Bunları ayıklamıyorlar.Bilerek bunlara kadro bile vermişler.Bunların verdiği fetvalara güvenmek ahmaklıktır.

Sakın beni yanlış anlamayın!. Ben diyanete asla düşman da değilim.Ancak içi hep karışık durum hal almıştır.Bu yüzden endişe duymaktayım..

Bizler müslümanlar olarak çok çok titiz olmalıyız...
Fetvayı kim verirse versin bir de kendi vicdanımıza, kendi kalbimize sormalıyız...
Hatta ve hatta en sağlamı; fetva ile değil takva ile hareket etmektir inşallah...

bir_umut

Kayıtlı Kullanıcı
Yukarıda ki mesajlarımı okuduysanız bu mesele çok ciddidir.BEBEĞİ EMZİRECEK SÜT ANNE SALİHA BİR KADINDAN OLMALIDIR.AKSİ TAKDİRDE ÇOCUĞUN AHLAKINDA ANORMALLİKLER DOĞACAKTIR.TECRÜBELERİMİZ BİZİ YANILTMIYOR..

çok detaylı okuyamadım kardeşim ama aynı şeyden bahsetmişiz bu durumu bildiğim için dedim zati...o kadar ince ayrıntılar ki çocuğun ahlakı taa anne sütündeki haramlığa hellaliğe kadar gide..Allah sonumuzu hayr etsin.

hudavendigar

Kayıtlı Kullanıcı
Lütfen birilerine çamur atarak, su-i zanda bulunarak yorum ve cevap yazmayalım...
Zannın çoğu haramdır...
Sadece konu ile ilgili hatalar, yanlışlıklar, doğrular, eğriler... bunlarla ilgili görüş ve düşüncelerimizi paylaşalım inşallah...

Kesinlikle birilerine veya birisine çamur atma gayesinde değilim.Malumumuz, gün geçmiyor ki gazete, tv. medyada vs.sahtekarlıkların haberlerini her halde sizde izliyor veya okuyorsunuzdur.Maksadım, her ne kadar eleştiri mahiyetinde olsa da bu yıkıcı değildir.Karşılığında alternatiflerimi de sizlere sunmuşumudur.Yeniden mesajlarımı dikkatle okuyunuz ki bana hak vereceksiniz.Endişelerimi ve eleştirilerimi mazur görünüz.

Ülkemizde,kendisine tam güvenilecek kimse pek az duruma düşmüştür.Bu yüzden bana hak veriniz..

bir_umut

Kayıtlı Kullanıcı
Fetvayı kim verirse versin bir de kendi vicdanımıza, kendi kalbimize sormalıyız...
Hatta ve hatta en sağlamı; fetva ile değil takva ile hareket etmektir inşallah...
bu konuda evet :)

mavci

Yönetici
Kesinlikle birilerine veya birisine çamur atma gayesinde değilim.Malumumuz, gün geçmiyor ki gazete, tv. medyada vs.sahtekarlıkların haberlerini her halde sizde izliyor veya okuyorsunuzdur.Maksadım, her ne kadar eleştiri mahiyetinde olsa da bu yıkıcı değildir.Karşılığında alternatiflerimi de sizlere sunmuşumudur.Yeniden mesajlarımı dikkatle okuyunuz ki bana hak vereceksiniz.Endişelerimi ve eleştirilerimi mazur görünüz.

Tamam inşallah...

hudavendigar

Kayıtlı Kullanıcı

Allah sizden razı olsun.İşte gerçek müslümanlık budur...

hudavendigar

Kayıtlı Kullanıcı
Zamanımız fitne ve fesad zamanıdır.Tüm müslümanlar çok dikkatli olmak zorundadırlar.Aksi takdirde yaban ellerde kalıp manen yok ediliriz.

yakais

Yasaklı Kullanıcı
İhtiyaç olduğunda neden olmasın ? ...; Doğum anında ömrü biten Anneler var...Sütü yetersiz veya olmayan Anneler var...
Anne ve Babalar birlikte veya tek başlarına karar verecekler...En uygun süt anneyi bulup sıkıntıyı gidereceklerdir...

Peygamber Efendimizin Süt Kardeşlerinin ''KAAB Hz.leri ''İstanbul Eyüp te Mubarek Kabirlerinin olduğunu da bu arada hatırlatmak isterim...

Selamlar...

mavci

Yönetici

mavci

Yönetici
İhtiyaç olduğunda neden olmasın ? ...; Doğum anında ömrü biten Anneler var...Sütü yetersiz veya olmayan Anneler var...
Anne ve Babalar birlikte veya tek başlarına karar verecekler...En uygun süt anneyi bulup sıkıntıyı gidereceklerdir...

Peygamber Efendimizin Süt Kardeşlerinin ''KAAB Hz.leri ''İstanbul Eyüp te Mubarek Kabirlerinin olduğunu da bu arada hatırlatmak isterim...

Selamlar...

Dinimizde yoktur denmiyor zaten kardeşim...
Başta da bahsettiğiniz gibi Peygamberimiz var zaten...

Şu zamanda bunun uygulanmasında, SÜT BANKASI UYGULAMASI nın sakıncaları konu ediliyor zaten...
Eğer her türlü şartlar sağlanırsa(ilahiyatçılar çok zor diyor maalesef şu zamanda) neden olmasın...

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Biz banka sal yönüne bakmamıştık...; Para bulaştı mı hile oluşur...Şeytan lain bir köşeden girmeye çalışır...Çok dikkat gerekli...
Allah C.C. soy ve takibine çok önem verir... Hatayı da cezalandırır...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt