Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

SÜT Bankası/ Kardeşliği..! (1 Kullanıcı)

SÜT Bankası/ Kardeşliği..!

• SÜT BANKASI kesinlikle olmaz...

Oylama: 0 0.0%
  • İkisi de olur...

• İkisi de olmaz...

• Kullanılan toplam oy
    1

mavci

* ZİKİR * FİKİR * ŞÜKÜR *
Yönetici
Anketimize katılabilirsiniz...
Teşekkürler....

hudavendigar

Kayıtlı Kullanıcı
İkisi de kesinlikle olmaz.

En iyisi, devletimiz bu projeden vazgeçmelidir.

mavci

Yönetici

izmir' deki açılış da iptal edilmiştir...
Şimdilik süt bankası açılmasından vazgeçilmiştir...
Kamuoyu duyarlılığı için teşekkürler...

hudavendigar

Kayıtlı Kullanıcı
izmir' deki açılış da iptal edilmiştir...
Şimdilik süt bankası açılmasından vazgeçilmiştir...
Kamuoyu duyarlılığı için teşekkürler...

Evet, şimdilik bu projenin iptal edildiğini daha sonra açıklamalar yapılacağını sağlık bakanımız bildirmiştir.BEN DE DİYORUM Kİ DİNDE ŞÜPHELİ ŞEYİ TERKETMEK EN BÜYÜK HİZMETTİR.ŞÜPHELİ ŞEYLERDEN HİÇBİR KİMSEYE HAYIR GELMEZ.

ayşe-rana

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm,islami sakıncası konusunda bizler hemfikiriz.
anne sütü olmayan bebekler mamlarla beslenebiliyor yıllardır.
ayrıca türkiyemizde hangi gerçek ihtiyaç sahibi açık gözlerden fırsat bulup maduriyetini gidermiş ki böyle ciddi bir meselede faide sağlansın.
inşaLLAH bu kadar ciddi ve hassas bir mesele hayata geçirilmez.

mavci

Yönetici
selamün aleyküm,islami sakıncası konusunda bizler hemfikiriz.
anne sütü olmayan bebekler mamlarla beslenebiliyor yıllardır.
ayrıca türkiyemizde hangi gerçek ihtiyaç sahibi açık gözlerden fırsat bulup maduriyetini gidermiş ki böyle ciddi bir meselede faide sağlansın.
inşaLLAH bu kadar ciddi ve hassas bir mesele hayata geçirilmez.

Ve Aleykumselam...
Hoşgeldin kardeşim...
Duyarlılığınız için teşekkürler...
Birdenbire ortaya atılan bir fikir belki başta masumane gözükebilir...
Ama neslin devamı açısından çok çok önemli bir mesele...

hudavendigar

Kayıtlı Kullanıcı
Süt Bankası projesinin AB uyum yasalarına göre bize dayatılmak istenen bir projedir.Halbuki AB ülkelerinde süt kardeşliği veya helal- haram kavramı olmadığı ve de "süt olsun da nasıl olursa olsun" kabilinden bir düzen içinde hayatlarını sürdürmektedir.Oysa bizim yüce dinimiz bu süt kardeşliği meselesine çok önem vermiş ve bu hususta hassasiyet göstermemizi emretmiştir.Bizler bir müslüman ülkesi olarak bu projenin ileri ki yıllarda neslimizde maddi ve manevi büyük bir tahribat yapacağı endişesi yatmaktadır.Bu endişe bizim haklı oluşumuzdandır.Zira sağlam ve dindar nesiller yetiştirmek her anne ve babanın görevidir.Devletimizde bu hususta üzerine titizlikle gitmesi icap edecekken, bu projede ısrar etmesi milletimize ve dinimize ihanet olacağını da hiçbir zaman unutulmamalıdır.

Süt Bankasını İstemezük, bize gerçek süt anne lazım ki onu bilelim onun da bizim süt annemiz olduğunu öğrenelim.Neslimize de bunu aktaralım..

UNUTMAYINIZ Kİ BU ÜLKEDE "HELAL GIDA" ADI ALTINDA AT ETİ, EŞŞEK ETİ ,DOMUZ ETİ YEDİRENLER VARDIR.GÜVENİLECEK HİÇBİR FİRMA KURUM VE KURULUŞ DA YOKTUR.SÜTÜ BOZUK OLANLAR HELAL AK SÜTÜ DE BOZARLAR.ÜLKEMİZİN, SÜTÜ BOZUK OLANLARLA DOLU OLDUĞUNU DA AKLIMIZDAN ÇIKARMAYALIM...

hudavendigar

Kayıtlı Kullanıcı
Cumhur ulema süt bankasının haramlılığı hakkında ittifak etmişlerken Sağlık bakanlığımızın bunun üzerinde ısrar etmesi duyarsızlık ve basiretsizliktir

mavci

Yönetici
Cumhur ulema süt bankasının haramlılığı hakkında ittifak etmişlerken Sağlık bakanlığımızın bunun üzerinde ısrar etmesi duyarsızlık ve basiretsizliktir

Duramadı zaten...
Askıya alındı...
Banka işi zaten olmayacak bir konuydu...Bunu anladı bakanlık...
Eğer şartlar sağlanırsa, kayıt altına kesin olarak alınabilirse, belki Süt anneliği gündeme tekrar gelebilir...
Zaten bu süt anneliği işletilen bir konudur...

mervenur1

Kayıtlı Kullanıcı
bence ikisi de kesinlikle olmaz çünkü kardeş kardeş ile evlenirse ne olur ? çok dikkat gerektiren bir iş

mavci

Yönetici
bence ikisi de kesinlikle olmaz çünkü kardeş kardeş ile evlenirse ne olur ? çok dikkat gerektiren bir iş

Yanlış anlaşılmasın kardeşim...
Süt Kardeşliği dinmizde olan bir terim ve uygulama...
Sevgili Peygamberimizin süt annesi Halime annemiz, süt kardeşi Şeyma...:a15:
Ama böyle durumlarda şuna dikkat etmek gerekli; süt kardeşini, süt annesini bilmek lazım...
Gerekirse kayıt altına alınmalıdır mutlaka...

mehmet985

Kayıtlı Kullanıcı
Zaruri hal durumunda olabilir demek isterim ama kalbim olmaz diyor,şöyleki ileride evlilik gibi bir durum olduğunu varsayarsak bunun vebalini nasıl vericez.Bizim dinimize göre haddimi aşmayarak bildiğim kadarıyla süt bankası olamaz,tüp bebek olayı gibi bu da benim düsünceme uymaz.

Seyren

Kayıtlı Kullanıcı

Esselamualeykum Mervenurum ve tüm dostlar,
Mervenurum senin bu söylemine bende katılıyorum canım.Şu zamanki şartlarda ve bozulan toplumda süt kardeşliği özellikle süt bankası imkansız birşey ve asla olmamalıdır.Anket açılmış ve şartlar sağlanırsa evet diyen kardeşlerime soruyorum.Hangi şartlar 1-2-3-4 değil sizin verdiğiniz (anneler)sütler kimlere verilecek karıştırılmayıp verilmeyeceğini nerden bilelim.Bu konu o kadar hassa ki hakkında konuşulması gündeme getirilmesi hatta proje kapsamına alınması bile ters.
Toplumda zina haram riya kol gezerken Allahı bilmeyen O na inanmayan o kadar çokken nasıl olurda böyle bir şey gündeme gelir.Kime güvenilir.Her yerde sahtekarlık kol gezerken süt bankasında yapılmayacağının garantisini kimse veremez.Versede ben şahsım adına asla inanmam.Ki zaten işin manevi boyutundan çok maddi boyutu düşünülmekte.Allah bizi açgözlülükten ve bile bile günah işlemekten alıkoysun.(AMİN)

Ama böyle durumlarda şuna dikkat etmek gerekli; süt kardeşini, süt annesini bilmek lazım...

Sayın Mavci kardeşim İslamiyette elbette süt kardeşliği vardır.Halada kırsal kesim ve bazı durumlarda anneler süt anneliği yapabilmekte.Benim kızımı da 2 süt kardeşi var.Biri erkek diğeri kız.Yalnız bunu kızım bilmekte.Karşı tarafta aynı keza bilmekte.Bu saatten sonrada işin ehemmiyetine binaen Allah darda koymasın kimseyi bir süt anne olmayı düşünmüyorum.Çünkü bunun vebali büyük.Herkes siz biz gibi bu konulara tam anlamıyla vakıf değil artı önemsememektedirler.
Siz şuna inanıyormusunuz kişinin sütannesini kardeşini bileceğini vede buna önem göstereceğini.Özelliklede bu toplumda.Herşey para olmuşken insanlar bir kağıt parçasına tamah etmişken ne kadar inandırıcı bu durumun kayıt altına alınması.Sizin evladınız olsa kayıt altına alınsa bile rahatlıkla oradan süt alıp evladınıza içirebilirmisiniz.
Amacım kimseyi yargılamak sorgulamak değil biraz empati biraz kurgu.Artık evliliğe sıcak bakmayan günübirlik ilişkiler yumağına dönmüş,hergün sevgili değiştirirken bunun olması mümkün değil.

Seyren

Kayıtlı Kullanıcı

Bir soru ve cevap ile cevap vereyim sayın Hüdavengidar kardeşim.Yazdıklarınıza sonuna kadar katılıyorum.Üzerimizde oynana oyunları göremeyecek kadar kör olduk yazık ki.
SORU: Ben halamın emmişim küçükken. Şimdi ben, aynı yaşta olan kız ile değil de onun ikinci küçük ile evlenebilir miyim?
CEVAP: Halanızdan doğan hiç kimse ile evlenemezsiniz. Allah’a emanet olun.
(alıntıdır Fetva meclisi Nurettin Yıldız)

Bu konu çok ama çok hassas bir konu; bir Müslümanın içini karartacak ve gelecek neslimizi rezilliğe ve tehlikeye atacak bir konu. Devlet büyüklerimiz nasıl görmezden geliyor ??!!!!!!! Gerçekten bu proje dört dörtlük yürür mü? Hiç inanmıyorum……. Bir Müslüman olarak, SESSİZ kalmayalım; konu ile ilgili olumsuz görüşlerimizi faks, e-posta ile ilgili mercilere (Diyanet, Sağlık Bakanlığı, Başbakanlık vs.) bildirelim, şikayette bulunalım, konu hakkında yakın çevremizdeki insanları uyaralım…

Seyren

Kayıtlı Kullanıcı
Mezheblerin farklılığını kabul etsek de din farklılığı bu meselede pek olumlu görülmüyor.Zira emzirilen bebek büyüyünce hangi dinden olacağını nasıl bir ortamda yetiştirileceğini iyi bilmek lazımdır ki müslüman bir bebek kafirlerin veya hıristiyan veya yahudi kadınların elinde heba olmasın..O bebek büyüyünce din değiştirme meselesi de ayrı bir sorun olacağını da unutmayalım.

Yıllar geçtikçe ülkemize turist olarak gelen hıristiyan kadınlar, anne sütüne ihtiyacı olan sahipsiz müslüman bebekleri emzirip sonradan onları alıp ülkelerine götürürlerse akibeti ne olur diye hiç düşündünüz mü?..Bu meseleyi devlet büyüklerimiz veya diyanet hocalarımız hiç düşünmüşler midir?Veya yıllar geçtikçe para kazanmak için ülkemize yoğun bir şekilde hıristiyan kadınların gelmeyeceğini düşüne bilirmisiniz?İsteğe bağlı razı olunursa eğer,zannedersem ülkemize yoğun turist akını olacağa da benziyor.Bu, ülkemiz açısından maddi yönde çok iyi olur ama ilerisi çok sakat bir durumdur..

Nereden baksanız bu proje hep pürüzlü, sakat, sorunlu ve faydasız olacağı ta başından kesinlik kazandı.. İnşaallah bu projeyi rafa kaldırırlarda dahada tartışma olmaz ülkemizde ...

Sayın kardeşim o kadar doğru ve yerinde yazılarınız varki belki üslup sewrt ama ben her harfinize katılıyorum.Bu duruma kesinlikle karşıyım.Büyük bir kaos ve karışıklık yaratma düşüncesinde olanlar var.Görmek var bakmak..Bakmak var bakmak var.

SÜT VEREN Kişinin ahlaki boyutuda çok önemli.Geçenlerde bir tv proğamında dikkatimi çekmiş ve izlemiştim..Bir prof.Dr. anne sütü emen bebeğin DNA sının değiştiğini emzirme sürecine göre kişiliğin değiştiğini hastalıkların bile DNA ya geçerek kalıtımsal hale gelebileceğini söylemişti.Uzun yıllar evli çiftlerin bile zaman içerisinde düzenli birliktelikler ile kişiliğin birbirine geçtiği bazı hücrelerin eşlerden eşe geçerek ilerleyen yaşlanma sürecinde yüzlerinin dahi birbirine benzediğinden bahsetmişti.Şimdi bu açıdan bakarsak kendi kendime düşündüm,35-40 yıllık evli annem babam,teyzem dedem vs.ler aklıma gelince evet bir çok huylarının karakter ve yüzlerinin birbirlerinin yansıması olduğunu farkettim.Ben bile 13 yıllık evliliğimde asla değişmez dediğim bazı huyları olan eşimin ve benim karakterlerimizin eşim ile aynı yönde gittiğini farkettim.Düşünceler,karakteristik özellikler.Ve aynı anneden uzun süreli veya farklı kişilerden süt alan bebeklerin bu açıdan da ne hale gelebileceğini en önemlisi kardeş olacaklarından ilerleyen zamanda kimin nerede nasıl karşılaşacağını ve karşılaşsa bile aynı anneden süt aldığını nereden bilebileceğiz.
Bazı bilim adamları ve çalışanlar DNA bankası kurulması yönünde ısrarla konuşurken bu süt verme işinde de kayıt altına alınması gerektiğini söylerken İslami kesim ve Kemal Özer kesinlikle kayıt altı olsada çocuklar birbirini sevip evlilik öncesi birliktelik bile yaşayanları düşünecek olursak bunun çözüm olmadığını dile getirdi.Ki bu durum bende asla sıcak bakmıyorum onaylamıyorum bile.
Burada linkde vereyim vakti olan izleyebilir.Güzel bilgiler içermekte
Anne sütü bankası ne tür riskler içerir? - kemalozer.com

Biz süt bankası kurana kadar
*Parmak izi
*DNA Bankası
Kuralım ki toplumda kol gezen katil ve suçluların yakalanması kolaylaşsın.

VESSELAM

mervenur1

Kayıtlı Kullanıcı
evet abi süt kardeşliği yok demiyorum kesinlikle kayıt altına alınmalı ama bunu da yapacaklarını sanmıyorum

mervenur1

Kayıtlı Kullanıcı
Mervenurum senin bu söylemine bende katılıyorum canım.Şu zamanki şartlarda ve bozulan toplumda süt kardeşliği özellikle süt bankası imkansız birşey ve asla olmamalıdır.Anket açılmış ve şartlar sağlanırsa evet diyen kardeşlerime soruyorum.Hangi şartlar 1-2-3-4 değil sizin verdiğiniz (anneler)sütler kimlere verilecek karıştırılmayıp verilmeyeceğini nerden bilelim.Bu konu o kadar hassa ki hakkında konuşulması gündeme getirilmesi hatta proje kapsamına alınması bile ters.
Toplumda zina haram riya kol gezerken Allahı bilmeyen O na inanmayan o kadar çokken nasıl olurda böyle bir şey gündeme gelir.Kime güvenilir.Her yerde sahtekarlık kol gezerken süt bankasında yapılmayacağının garantisini kimse veremez.Versede ben şahsım adına asla inanmam.Ki zaten işin manevi boyutundan çok maddi boyutu düşünülmekte.Allah bizi açgözlülükten ve bile bile günah işlemekten alıkoysun.(AMİN)

Sayın Mavci kardeşim İslamiyette elbette süt kardeşliği vardır.Halada kırsal kesim ve bazı durumlarda anneler süt anneliği yapabilmekte.Benim kızımı da 2 süt kardeşi var.Biri erkek diğeri kız.Yalnız bunu kızım bilmekte.Karşı tarafta aynı keza bilmekte.Bu saatten sonrada işin ehemmiyetine binaen Allah darda koymasın kimseyi bir süt anne olmayı düşünmüyorum.Çünkü bunun vebali büyük.Herkes siz biz gibi bu konulara tam anlamıyla vakıf değil artı önemsememektedirler.
Siz şuna inanıyormusunuz kişinin sütannesini kardeşini bileceğini vede buna önem göstereceğini.Özelliklede bu toplumda.Herşey para olmuşken insanlar bir kağıt parçasına tamah etmişken ne kadar inandırıcı bu durumun kayıt altına alınması.Sizin evladınız olsa kayıt altına alınsa bile rahatlıkla oradan süt alıp evladınıza içirebilirmisiniz.
Amacım kimseyi yargılamak sorgulamak değil biraz empati biraz kurgu.Artık evliliğe sıcak bakmayan günübirlik ilişkiler yumağına dönmüş,hergün sevgili değiştirirken bunun olması mümkün değil.
evet katılıyorum kardeşim hangi birine itina ile bakıp süt verecekler kayıt altna alınsa bile bir yere kadar alınır bence

mavci

Yönetici

Değerli Seyren Kardeşim...
Sanırım yanlış bir anlama var...
Bizler zaten SÜT BANKASINA kesinlikle HAYIR diyoruz...

Ankette de dikkat ederseniz görürsünüz ki;
1. Şık= Şartlar sağlanırsa Süt Kardeşliği olur ama Süt bankası olmaz...
2. Şık= İkisi de kesinlikle olmaz...
3. Şık= İkisi de olabilir...
Zaten ankete katılanlar da eşit oranlarda 1. ve 2. şıkka oy kullanmışlar...

Biz İslamda helal olan bir şeyi haram edemeyiz (Allah korusun)
Süt Kardeşliği/Anneliği islamda vardır ve anne olarak, emzirme suretiyle eğer şartlar sağlanırsa ve kayıt altına alınırsa neden olmasın...
Ama SÜT BANKASI kesinlikle olmaz bizim görüşümüz...

Selam ve DUA ile...

Suriyeintifada

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.ikim-der.com
Bu Çok riskli...Şimdi kafir kadınlarda müşrik kadınlarda sütlerini bağışlayacak bu bankaya...Müslüman çocuklara bu kafir müşrik kadınların sütlerini içerecekler.Malesef ülkemiz islam devleti olmadığı için laik bir devlet olduğu için...Bu konularla uğraşmaz yani süt kimden gelirse gelsin kabul eder...Ayrıca ülkemizde süt kardeş evliliği helaldir yani resmi olarak bir yasaklayıcılığı yoktur...İslamda ise bu haramdır nikah batıldır yani...

Kerhanelerin meyhanelerin çokça olduğu bu ülkede süt kardeşliği meselesinde de yine büyük cürümler işlenecektir...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt