Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

NAMAZI SEVEBİLİYOR MUYUZ? (1 Kullanıcı)

tovbekar

Kayıtlı Kullanıcı
RE: NAMAZI SEVEBİLİYOR MUYUZ?

bende merak ettim konu dışı olan nedir gerçekten.. Anlaşılmadı mesajın...

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

namaz kulun rabbi ile görüşmesidir bu yüzden namaz çok özel bir ibadettir bizler sevdiğimiz bir insanla görüşmeye giderken nasıl heyecan duayarsak ve sevinirsek bizi yaratan rabbimiz ilede görüşmeye giderken onun huzuruna çıkarken odenli heyecan duymalıyız

rainmen

Kayıtlı Kullanıcı

malesef hayır.insan hiç yaradanıyla konuşmaktan sıkılır mı!!!biz bir an önce namazımız bitsin diye bakıyoruz.kıldığımız namaz bizi öyle bir uçurmalı ki her namaz miraca yükseltmeli bizleri!!!Allah namazlarını bu şekilde kılan kullarından eylesin hepimizi....

hakancet

Kayıtlı Kullanıcı

SA. YAZINIZI OKUYUNCA KENDİME SORDUM SİZİN YAZINIZDA DEĞİNDİĞİNİZ ŞEKİLDEMİ KILIYORUM O HUZURU YAKALIYABILIYORMUYUM DİYE.AMA CEVAP HAYIR .KEŞKE YAZIDAKI GİBİ HUŞU İÇİNDE KILABİLSEM NAMAZIMI ALLAH CC. HERKESE HUŞU İÇİNDE KILMAYI NASİP EYLESİN.ALLAH RAZI OLSUN HAPİNİZDEN.B)B)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

namaz dinin direğidir kim onu doğru eda ederse dinin direğini sapasağlam yapmış demektir namazı üzerimizden farz gitsin diye değl rabbimin emrini yerine getiriyoruz diye büyük bir zevkle yaparsak hayatımızın her anında bunun faydasını görürüz sadece biraz özen ve severek yapmak

guner

Kayıtlı Kullanıcı

Kıl Namazını

Ey kul! kıl namazını,yap taatini
Ne zamandır bilinmez ölüm saati
Kıldıysan namazı kazandın cenneti
Elde ettin iki cihan saadeti

Namaz dinin direğidir,temelidir
Rabbimizin kullarına bir emridir
Kim olur ki bu emri yerine getirir
O kişinin dini sağlam ve diridir

Kıl namazını ihlasla,samimiyetle
Hergün devam et sabırla,dirayetle
Hep yanyana ol camide cemaatle
Her yanın dolsun rahmetle,bereketle

Namazlar mümin kulların miracıdır
Yüzünün nuru,imanının tacıdır
Her insanın mutlaka ihtiyacıdır
Dertlerin,sıkıntıların ilacıdır

Ahrette ilk sorgu sual namazdandır
Namaz kılmak müminlerin şanındandır
Onların tahtı zümrütten,altındandır
Cennette giysisi ipek kumaştandır

imported_murat_1

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Anlamını tam yakalıyamıyorum

RE: Anlamını tam yakalıyamıyorum

Bazen coştuğumda ağlayarak huzuruna geliyorum yaradanın. ama sonra dünya hayatı alıyo gene o içimdeki güzel huzuru belkide benim nefsimle alakalı belkide bende olmamış bişeyler var yerine oturmamış ama belkide dengeye çekiyo yüce yaratan beni bilemiyorum ama tek bildiğim sürekli namaz kılamıyorum. Allah beni affetsin ve yoluna çevirsin. İnşallah gözyaşlarıyla yeniden dönerim huzuruna oda beni hiç kovmaz bir daha. Hikmetleri bol namazın anlamını göremiyorsak suç bizlerdedir inan. En azından ben suçu kendimde ve nefsimde buluyorum.

selamet

Kayıtlı Kullanıcı

Bazen coştuğumda ağlayarak huzuruna geliyorum yaradanın. ama sonra dünya hayatı alıyo gene o içimdeki güzel huzuru belkide benim nefsimle alakalı belkide bende olmamış bişeyler var yerine oturmamış ama belkide dengeye çekiyo yüce yaratan beni bilemiyorum ama tek bildiğim sürekli namaz kılamıyorum. Allah beni affetsin ve yoluna çevirsin. İnşallah gözyaşlarıyla yeniden dönerim huzuruna oda beni hiç kovmaz bir daha. Hikmetleri bol namazın anlamını göremiyorsak suç bizlerdedir inan. En azından ben suçu kendimde ve nefsimde buluyorum.aynen benim hislerime tercüme olmuşsun
allah hepimizin yardımcısı olsun

tuanacanta

Kayıtlı Kullanıcı

S.A
EVET NAMAZ DİNİN DIREGIDIR KULLUGU AYAKTA TUTAN BUTUN UNSURLARI ICERIR. ONDA ORUCLUYUZDUR YEMEZ ICMEYIZ
ONDA HACDAYIZDIR KARSIMIZDA KABE
ZEKATVARDIR NAMAZDA VUCUDUMUZUM SIHATIMIZIN ZEKATI
DAGLARDA DUNYANIN DIREKLERIDIR DUNYAMIZIN ARZIMIZA LAZIM OLAN HERSEY VARDIR ONLARDA SULAR MADENLER VS.DUNYAYIDA AYAKTA TUTAN YINE DAGLARDIR.
EVET NAMAZ BIZIM ZIRVEMIZDIR DUNYANIN ZIRVELERI GIBI

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

a s değerli kardeşiç yorumunuz için çok sağolun allah razı olsun

ya nasip

Yasaklı Kullanıcı

S.A OLURMU KARDEŞLERİM YA BÖYLE SORU BÖYLE CEVAPLAR ÇOK TEHLİKELİDİR.DİLE VURULMAYAN ŞEYLERİN TELAFİSİ KOLAY OLUR .MESELA DİYELİM Kİ SİZ BİR ARKADAŞINIZA DEDİNİZKİ BEN KENDİME SORDUM İÇİM SENİNLE GÖRÜŞMEK İSTEMİYOR DESENİZ SONRA OARKADAŞINIZI İSTEDİĞİNİZ KADAR SEVİN İLLAKİ İZİ KALIR.ŞİMDİ SİZİN NAMAZA KARŞI HİSSETTİKLERİNİZ SEVGİSİZLİK DEĞİLDİRKİ BAZEN BİR BULAŞIĞA BAZEN BİR YEMEK YAPMAYA BAZEN İŞE GİTMEYE YAPTIĞIMIZ TEMBELLİKTİR ALLAH AŞKINA SÖYLEYİN O NAMAZI KILDIKDAN SONRAKİ HUZURU TARİF EDEBİLİRMİSİNİZ NE OLUR KONULARI İTİNA İLE SEÇELİM İMAN KARINCANIN KIPIRDAMASINDADIR ÇOK HASSASTIR BÖYLE KONULAR YİNEDE ALLAH CÜMLEMİZDE ALLAH RAZI OLSUN . ŞÖYLE BİR KERE ŞÖYLE DENEYELİM ALLAHIN BÜYÜKLÜĞÜNÜ TEFEKKÜR EDİP İÇİMİZDEN GELMİŞ GEÇMİŞ TÜM PEYGAMBERLERİ EVLİYALARI ZATLARI RABITA EDEREK NAMAZA KALKALIM BAKIN NASIL İSTEKLİ OLUYOSUNUZ.ALLAHI GÖRÜR GİBİ.NAMAZI ZATEN BİRİLERİ KILIYOSA SEVİYODUR SEVMESEYDİ KILMAZDI ZATEN.ŞEYTAN NAMAZ KILANLARDAN UĞRAŞIR MÜSLÜMANLAR ŞEYTANIN HİLELERİNDEN CEBELLEŞİYOR KOLAYMI HEPİNİZİ BİR MÜMİN OLARAK SEVİYORUM.ALLAH HEPİMİZİ ŞEYTANIN TUZAĞINDAN KORUSUN.SELAM ALEYKÜM

evindar

Kayıtlı Kullanıcı

selamunaleykum kardeşlerim,

ben namaz kılmaya çok geç başlayan biriyim geçen sene Temmuz ayında başladım o gün bugündür ALLAH'ıma çok şükür başımı secdeden kaldırmıyorum...Namaz kılmaya başladıktan sonra 28 yaşına kadar bu kutsal ibadetten nasıl oldu da kendimi mahrum ettim dedim.

Şimdi ezan okunduğu zaman namaz kılmak için uygun bir yer bulup hemen kılıyorum çünkü ALLAH'ım beni huzuruna çağırıyor ben O'un kuluyum O'nun karşısında ruku etmek,secdeye varmak bana bu dünyadaki hiç bir zevkten daha ÜSTÜN gelemiyor...ALLAH'ıma daima dua ediyorum beni yolundan ayırmasın diye bu duygu , bu maneviyat bu dünya üzerinde hiç bir şeyde yok...

ALLAH bütün insanları namaz kılmanın maneviyatına eriştirmesi duası ile...

selamunaleyküm

tsunami

Kayıtlı Kullanıcı

SELAYMUNALEYKUM NAMAZ KILMAK KADAR İNSANA HUZUR VEREN BİR FAALİYET VARMIDIRSECDEYE VARDIĞINDA KALPTEKİ KÖTÜLÜKLERİ SİLEN AKILDA YÜCE RABBİMİN HUZURUNDA OLDUĞUNU BİLMEK NE GÜZEL NE BÜYÜK BİR DUYGUDUR .ALLAH HERKESE NAMAZ KILMAYI NASİP ETSİN . EN GÜZEL YANIDA NAMAZ SONUNDA DUA EDEREK AF DİLEMEK .NAMAZINI KIL MÜMİN KARDEŞİM.B)

zeynel07

Kayıtlı Kullanıcı

S.A. NAMAZI SEVİYORUM BANA HUZUR VERİYOR. VE BANA MANEVİ YÖNDEN RAHATLITYORUM
ÇOK GÜZEL BİR ŞEY HERKESE TAVSİYE EDERİM KENDİNİZİ NAMAZA VERİR VE AHİRETİDÜŞÜNEREK KILARSANIZ O ZAMAN NAMAZIN NASIL BİR DUYGU OLSUĞUNU ANLAYACAKSINIZ SEVGİLİ KARDEŞLERİM.

mahur

Kayıtlı Kullanıcı

'' Allah sevmediklerinin kalbine sevgisini indirmez. Allah'i samimiyetle seven, O'nun elcisinin namaz ibadetini benimseyecektir.Guvercinlere yaklasmak isteyen, aralarina kertenkele kiliginda girmez. Mevlana'nin deyisiyle, 'Kus ancak kendi cinsinden olan kuslarla ucar*' Hz.Muhammed (asm), Hz.Isa (as), Hz.Ibrahim (as.) gibi onculerin yolundan giden, onlarin kiliginda kanat cirpacaktir.

Namaz kilan mumin burnu yerde surtulen kole degildir. O ilahi yakinliga gonluyle kosmustur. Nefsinin usagi, hizmetcisi,kolesi olmaktansa, Yaraticisinin dostluguna adanmayi secer. Sonsuzluga duydugu ozlem beslendikce, namaza sevgisi gelisir. Seytan mumini dogruluktan alikoyma yolunda cilginca cirpinir. Insani rahata, huzura surukleme susuyle, rahatin Sahibinden uzaklastirilir.''

Kaynak: Sonsuzluk Yolculugu, Dr.Muhammed Bozdag, Nesil Yayinlari
* Mevlana, Mesnevi, c.2, s.160

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

bu güzel paylaşım için katkı için rabbim razı olsun kardeşim uzun zamandır yoktunuz tekrar hoşgeldiniz dua ile

mustafa_xtar

Kayıtlı Kullanıcı

Amin rabbim samimiyet versin. Sıratı müstakimden ayırmasın. Kendisinin razı olacağı amelleri yapmamızı nasip eylesin.
Rabbim bizim bir rekat dahi olsa namazımızı kabul etse kurtulduk demektir.
İnşallah o aşkı, şevki yakalarız.

ducane02

Kayıtlı Kullanıcı

Allah razı olsun. Ben sitemize bugün üye oldum ve bu yazı hemen dikkatimi çekti. Çok güzel bir konuya değinmişsiniz. Bahsettiğiniz duygulardan o kadar uzak namaz kılıyoruz ki adına namaz demeye bin şahit ister. Allah Teala " Ey iman edenler iman ediniz" derken neyi kastediyor acaba?

aliyasir

Kayıtlı Kullanıcı

SELAMÜN ALEYKÜM.KARDEŞLERİM NAMAZ KULLUKTUR.NAMAZ KULLARA KULLUK YAPAN ZAVALLILARA VE YAPTIRAN DİKTATÖRLERE KARŞI BİR BAŞKALDIRIŞTIR.İMAN İLE ŞİRK ARASINDAKİ TEK İŞARETTİR.NAMAZ EVRENDEKİ HİÇ BİR GÜCÜN ÖNÜNDE DEĞİL YANLIZCA MÜLKÜN TEK SAHİBİBİ OLAN ALLAHIN ÖNÜNDE EL BAĞLAMA EĞİLME VE İNSANIN BURNUNU YERE SÜRTEREK TEK SAHİBİNİ TASDİK VE KULLUĞUNUN İSPATIDIR.NAMAZ MÜMİNLERİN SEVİNCİ KAFİRLERİN KORKUSUDUR.NAMAZ KULUNUN RABBİ İLE OLAN EN YAKİN HALİDİR.NAMAZ GÖZÜMÜZÜN NURU EFENDİMİZİN S.A.V GÖZÜNÜN NURUDUR NAMAZ ALLAHA GİDEN YOLDA NURUMUZDUR.NAMAZ DAN DAHA ÖNEMLİBİR İŞİMİZ YOKTUR.NAMAZ OLMAZSA OLMAZIMIZDIR.ONUN İÇİN NAMAZI ÇOK SEVİYORUM .ONSUZ YAŞAYAMAM DİYORUM .KONUYU AÇAN KARDEŞİMİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM ALLAH İHLASINI ARTIRSIN DİYORUM.

evindar

Kayıtlı Kullanıcı

Hiç Miracınız var mı?

Rastladıkça sorardı bir arkadaşım bana:
-Miraca çıktın mı?
Acaba çıkmış mıydım?
Yani bir namazda Mirac duygusu yaşamış mıydım? Koltuğumun altına alıp, Mahşer'de Rabbimin huzuruna güvenle taşıyacağım bir vakit namazım var mıydı?
Namaz kaygısı yüreğimi hoplatıyor.
Hele şu Mirac günlerinde...
Allah Rasulü - sallallahü aleyhi ve sellem- o yüceliklere çıkmış, ve oradan Namazla dönmüş. Böylece Namaz ile Mirac arasında derin bir akrabalık doğmuş.
Sanki Namaz mü'minin Miracı olmuş.
İslam, insanın Rabbi ile yakınlığını bilinç - idrak haline getirmeyi öngörüyor. "Kulluk" bilincinin - idrakinin böyle olduğu takdirde diri yaşanacağını düşünüyor. "Nerede olursanız olun O sizinle beraberdir." Bu birlikteliği idrak, insanın İslam içindeki seyrü seferinin başarısına bağlı.
Tüm ibadetler bu seyrü seferin güne, haftaya, aya, yıla yayılan safhaları... Bu ibadetlerle, "Her an"da yaşanan "Huzur Hali"ne ulaşıyor insan: O'nun huzurundasın. O seni görüyor. O'nunla berabersin. Bunu idrak sende nasıl bir halet-i ruhiye oluşturursa onu kuşanmaya çalış.
Bu idrak durup dururken kazanılmıyor. Kalbe emek vermek gerekiyor; Kalb zikirle - Allah Teala ile beraberlik temrinleri- ile yoğruluyor. Namazlar, oruçlar, haclar, zekatlar kalbi yoğuran beraberlik temrinleri.
Namaza durdunuz:
Huzurda mısınız?
Abdestinizi abdest gibi aldınız mı, yani yüreğinizdeki manevi kirlerden arınma cehdi gösterdiniz mi, sonra maddi her türlü kirden arındınız mı, sonra Huzura çıkma vaktinin heyecanını yaşadınız mı, sonra yönler içinde savruluşlardan kurtulup, O'na yöneldiniz mi, ve sonra bütün bu hazırlık eylemlerini getirip, "İşte huzurdayım Rabbim" gibi bir kalbi yoğunlaşma, niyet duruluğu yaşadınız mı?
"Allahüekber! "
Tüm engelleri O'nun için aştınız ve geldiniz, yüreğinizden bir sada koptu, tüm yücelikler O'nun yüceliği yanında silinip gitti, bir iman, bir karar anıt gibi dikildi içinize:
"Allahüekber! "
Huzurdasınız. Hem var hem yoksunuz, O sizi kabul etti, böyle bir yüceliği tadıyorsunuz. kalbinizde tarif edilmez bir Kabe kavseyn heyecanı... meleklerin bile kanadı bu yüceye çıkmak için yetmemiş, onlar bile geride kalmış.
Böyle bir namazınız var mı?
Namazlarınızdan kaygı duyuyor musunuz?
Kendinizi "Veylün lil musallin" kapsamı içinde hissetme tedirginliğine düştüğünüz oluyor mu? Namazlarınızda sık sık "sehv" alemlerine savrulduğunuz için....
Okumaya başladınız. Yüreğinizde Fatihayı idrak çağlayanı oluştu. Alemlerin Rabbini tefekkür ettiniz, tüm övgüleri O'na tahsis ettiniz, O'nun Rahman ve Rahim ismi şeriflerine sığındınız, Din Gün'ünü hatırladınız, "El hükmü yevmeizin lillah" dediniz, o hüküm anında mutluluk yaşamayı düşlediniz, sonra döndünüz, ibadetlerinize baktınız, bir ikrar geçti içinizden "Ancak....Sana ibadet ederiz, ancak.... Sen'den yardım dileriz." Yüreğinizin sarsılmalarına karşı bu ikrara sığındınız. Sonra dua kelimelerinden yardım dilediniz, "İhdina! Bize yol göster!" sırat-ı müstakim için, in'am edilen insanların yolu için, gazaba uğrayanların ve sapkınların olmayan yol için..."
Kıyamları, kıraatleri, rükuları, secdeleri nasıl yaşıyorsunuz?
Secdede bir Rabbani yakınlık hissediyor musunuz?
Namazdan çıkınca nasılsınız?
Namazdan çıkınca hayatınız nasıl?
Miraca tutkun - sevdalı bir namaz.
-Mirac'a çıktınız mı?
-Mirac iklimini yüreğinize taşıyan bir namaz kıldınız mı?
Ben derim ki, insanın böyle, hiç olmazsa bir vakit bir namazı olmalı. Onu koltuğunun altına alıp, Rabbinin huzuruna varabilmeli, "İşte Rabbim, diyebilmeli, çok namaz kıldım, ama işte bu namazım bütün yarasına beresine rağmen Senin huzuruna taşınabilecek bir güzellik taşıyor!"

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt