Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Allah C.C. na duyulan aşk... (1 Kullanıcı)

El-Endulusi

Kayıtlı Kullanıcı
Iyi o zaman :)
tabiki dogru halklisiniz bazi insanlarin hatalari yuzunden butun cemaati elbet ayni kefeye konmaz.ben bunu kast etmememistim..
ama genelde uslublerinde sertlerdir..neyse daha fazla yazmak istemem..bu yuzden sizin o cemaaten oldugunu ogrendimde sasirmistim:)
gercekten bu konuda ornek alinacak insanlardansiniz..cunki insan boyle seyler gordugunde o cemaate hem merak hem iste ne guzel bir cemaat boyle talebeler yetisiyor..

Eyvallah kardeş de öyle ahım şahım biri değiliz yine de sağolasın güzel sözlerin için. Aslında benim çevremde yani bulunduğum ilde uslubler hep yumuşaktır zira hergün hocalarımız tebliğe gidiyor çeşitli yerlere ama söylediklerinize şaşırmadım dersem yalan olur. Neyse artık dediğim gibi kişilere takılı kalmadan söylenenlere bakmak lazım. :a32:

Hatice-tül Kübra

Kayıtlı Kullanıcı
Eyvallah kardeş de öyle ahım şahım biri değiliz yine de sağolasın güzel sözlerin için. Aslında benim çevremde yani bulunduğum ilde uslubler hep yumuşaktır zira hergün hocalarımız tebliğe gidiyor çeşitli yerlere ama söylediklerinize şaşırmadım dersem yalan olur. Neyse artık dediğim gibi kişilere takılı kalmadan söylenenlere bakmak lazım. :a32:
Hayir ben onlari zaten pek tanimam bilmem yani sadece bir kac tanidigim oldu onlarda oyleydi,yani inanin soru sormaya bile cekinmistim,hatta dayanamayip bu kadar sert olmaniza gerek yok demistim:) anladim Rabbim teblig yolundaki yolunu her daim muaffak eylesin Amiiin..ama soyle bir gercek var ki karsidaki insanin anlatis sekilde cok onemlidir o insani anliyarak yol gostermesi vesayre iste onemlidir diye dusunuyorum neyse daha fazla konusupta o cemaate karsi kimsenin on yargi icinde olmasi istemem....cunki dogruyu soylemek gerekirse ben o cemmaten cok cekiniyorum:)

El-Endulusi

Kayıtlı Kullanıcı
Hayir ben onlari zaten pek tanimam bilmem yani sadece bir kac tanidigim oldu onlarda oyleydi,yani inanin soru sormaya bile cekinmistim,hatta dayanamayip bu kadar sert olmaniza gerek yok demistim:) anladim Rabbim teblig yolundaki yolunu her daim muaffak eylesin Amiiin..ama soyle bir gercek var ki karsidaki insanin anlatis sekilde cok onemlidir o insani anliyarak yol gostermesi vesayre iste onemlidir diye dusunuyorum neyse daha fazla konusupta o cemaate karsi kimsenin on yargi icinde olmasi istemem....cunki dogruyu soylemek gerekirse ben o cemmaten cok cekiniyorum:)

Amin kardeş, aslında Efendi Hz.lerinin de her daim hoşgörülü olun saygılı olun uslübüb yumuşak tutan gibi sözleri vardır. Fakat şu varki özellikle akaidde reddiye yaparken birazcık sert olunur zira akaidde taviz olmaz. lakin bu zaten normal insanları ilgilendiren bir durum değildir cemaatin ve hocaların reddiye yaptığı kişiler ve kurumlar bellidir. Siz zaten onlardan değilsiniz :a32: İnşallah bundan sonra çekinmenizi gerektirecek birşey olmadığını anlamışsınızdır, yada öyle bir durum olmaz. Sizin bağlı olduğunuz bir cemaat varmı?

Hatice-tül Kübra

Kayıtlı Kullanıcı
Amin kardeş, aslında Efendi Hz.lerinin de her daim hoşgörülü olun saygılı olun uslübüb yumuşak tutan gibi sözleri vardır. Fakat şu varki özellikle akaidde reddiye yaparken birazcık sert olunur zira akaidde taviz olmaz. lakin bu zaten normal insanları ilgilendiren bir durum değildir cemaatin ve hocaların reddiye yaptığı kişiler ve kurumlar bellidir. Siz zaten onlardan değilsiniz :a32: İnşallah bundan sonra çekinmenizi gerektirecek birşey olmadığını anlamışsınızdır, yada öyle bir durum olmaz. Sizin bağlı olduğunuz bir cemaat varmı?

abim ya kusuruma bakmayin acil cikmam gerekiyorda donunce cevap veririm :(

Hatice-tül Kübra

Kayıtlı Kullanıcı
Anladım bencede dogrusu her zaman ınsanın uslubunun yumusak olması gerektıgıni cunkı ozellıkle guzel ahlaklı ınsanlar ornek alınır ve dınlenır
Allah razı olsun boyle dusundugunuz ıcın
benım baglı oldugum her hangı bır cemaat veye tarıkat yok..genelde nette uzerınden sohbetler dınlerım zatende etrafımda yok oyle seyler..daha once dınledıgım vıdeolarıda soylemıstim bırtek onlardan faydalanıyorum bıde dosttv de bazen cok guzel sohbetlere denk gelıyorum onları dınlerım
ama orda hıkmet arayısları var sabah 8 de cıkıyor ordakı sohbetı cok cok severım..bırde aynı kanalda bır garıp yolcu sohbetlerı var oyle yanı bunlardan yararlanıyorum.. :)

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Allah C.C. aşık olunda nasıl olursanız olun yeter ki olun...
Yol sizin yolunuz..Tercih sizin yolunuz....Sakın Allah C.C. nu sevmekten vaz geçmeyin...

Sedaa_*

Kayıtlı Kullanıcı
Yakais abi anne-babaya itaatten sonra yeni bir aşamaya geçiliyor mu acaba? :)

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Haydi şimdi...; Anne ve Babayı çok sevin...Anne ,Baba sizi çok seviyorum deyiverin ...ama sabır 'a da devam unutmayın... o zaman Allah C.C. da sizi sever....
Allah C.C. sevdi mi o zaman Muhammed Mustafa A.S. da sever...
Kolay gelsin...

Sedaa_*

Kayıtlı Kullanıcı
Gidip anne babama onları çok sevdiğimi söyledim. Huzur ve mutluluk doldu içim. Ne güzel duyguymuş yahu... :a12:

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Teşekkür lütfen devam...Haydi o zaman ..
Ulu Rabbimiz seni çok seviyorum...Muhammed Mustafa A.S. 'ı da çok seviyorum...Anne ve Babamıda çok seviyorum ...Sende onları çok sev Yarabbimiz ...deyin ısrar sabır ve devamla....

Sedaa_*

Kayıtlı Kullanıcı
Ulu Rabbimiz seni çok seviyorum...Muhammed Mustafa A.S. 'ı da çok seviyorum...Anne ve Babamıda çok seviyorum ...Sende onları çok sev Yarabbimiz
Ulu Rabbimiz seni çok seviyorum...Muhammed Mustafa A.S. 'ı da çok seviyorum...Anne ve Babamıda çok seviyorum ...Sende onları çok sev Yarabbimiz
Ulu Rabbimiz seni çok seviyorum...Muhammed Mustafa A.S. 'ı da çok seviyorum...Anne ve Babamıda çok seviyorum ...Sende onları çok sev Yarabbimiz :)

Peki şimdi bu aşama bitti mi? Allah'a layık bir kul olabilmek için başka neler yapılmalı?

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Devam sabırla belki günlerce öyle acele etmek olur mu ?
Kapı bir anda açılır...Yaşa ...hayatı ...Ailenle güzelce...

El-Endulusi

Kayıtlı Kullanıcı
Anladım bencede dogrusu her zaman ınsanın uslubunun yumusak olması gerektıgıni cunkı ozellıkle guzel ahlaklı ınsanlar ornek alınır ve dınlenır Allah razı olsun boyle dusundugunuz ıcın benım baglı oldugum her hangı bır cemaat veye tarıkat yok..genelde nette uzerınden sohbetler dınlerım zatende etrafımda yok oyle seyler..daha once dınledıgım vıdeolarıda soylemıstim bırtek onlardan faydalanıyorum bıde dosttv de bazen cok guzel sohbetlere denk gelıyorum onları dınlerım ama orda hıkmet arayısları var sabah 8 de cıkıyor ordakı sohbetı cok cok severım..bırde aynı kanalda bır garıp yolcu sohbetlerı var oyle yanı bunlardan yararlanıyorum.. :)

Eyvallah internetden yada tv den de dinlenilen sohbetlere dikkat etmek lazım. GÜnümüzde özellikle Mezhep imamlarımızın itikad kitaplarını okumanızı tavsiye ederim. Özellikle kısa ve öz bilgiler vermesi bakımından İmamı Azam r.a. efendimizin Fıkhı ekber (Aliyul kari şerhi) şiddetle tavsiye ederim.

Hatice-tül Kübra

Kayıtlı Kullanıcı
Eyvallah internetden yada tv den de dinlenilen sohbetlere dikkat etmek lazım. GÜnümüzde özellikle Mezhep imamlarımızın itikad kitaplarını okumanızı tavsiye ederim. Özellikle kısa ve öz bilgiler vermesi bakımından İmamı Azam r.a. efendimizin Fıkhı ekber (Aliyul kari şerhi) şiddetle tavsiye ederim.

haklisiniz ama dinledigim sitelerin guvenirligine eminim ve tefsir olarakta( sadi eren)dinliyorum.. ve dosttv yi..
ilktede dedigim gibi benim cevremdede sohbet yerleri yok zaten..anladim peki bu soylediginiz video olarak dinliyecegim bir sitesi var mi indirip dinlemek icin..

El-Endulusi

Kayıtlı Kullanıcı
kardeş biz cübbeli hocamızı dinleriz fakat mehmet talu hoca mustafa özşimşekler hoca efendi cevat ahşit hocamız (özellikle fıkıhda) konyalı olmamız sebebiyle tahir büyükkörükçü hocamız ın sohbetlerini heryerde bulabilirsin. Cübbeli hocamızın kendi sitesinde cübbeliahmethoca.tv de sohbetlerini dinleyip indirebilirsin sanırım. Özellikle itikat hakkına verdiği sohbetleri (youtube da flashda verdiği sohbetler gibi) mutlaka izle. Orda ayetle hadisler ve ehli sünnet alimlerinin sözleri ile anlatıyor.

Hatice-tül Kübra

Kayıtlı Kullanıcı
kardeş biz cübbeli hocamızı dinleriz fakat mehmet talu hoca mustafa özşimşekler hoca efendi cevat ahşit hocamız (özellikle fıkıhda) konyalı olmamız sebebiyle tahir büyükkörükçü hocamız ın sohbetlerini heryerde bulabilirsin. Cübbeli hocamızın kendi sitesinde cübbeliahmethoca.tv de sohbetlerini dinleyip indirebilirsin sanırım. Özellikle itikat hakkına verdiği sohbetleri (youtube da flashda verdiği sohbetler gibi) mutlaka izle. Orda ayetle hadisler ve ehli sünnet alimlerinin sözleri ile anlatıyor.

iyide ben dinledigim sitelerde ne sakinca var ogrenebilirmiyim acaba..neden surekli endi tarikatinizin sohbetlerini birtek onlari oneriyorsunuz ki..yanlis anlamayin ama ben onlari bilmem bile ve bu soyledigim videolari ben cok rahat indiriyorum..
ve benim dinledigimsitelerde ne varki anlamadim..
nur penceresi
seyrangahtv..
kurani kerim.org..
bu sitelerde ne varki acaba ogrenebilirmiyim acaba?
ve eger soylediginiz insanlarin rahatlikla indirebilecegim siteleri soylersiniz dinlerim..bakin youtebeden dinliyemiyorum..nettim hem sorunlu hemde sinirli cogu zaman telden baglanarak dinliyorum bu yuzden eger bana indirebilegim diger insanlarin siteleri soylersen cok memnun olurum..

El-Endulusi

Kayıtlı Kullanıcı
..anladim peki bu soylediginiz video olarak dinliyecegim bir sitesi var mi indirip dinlemek icin..

ben zaten senin girdiğin siteler problemli demedim. Bizim dinlediğimiz faydalandığımız hocaları ben sana önerdim. Dinleyip dinlememek senin elinde. Fıkhı ekberde geçen itikadi konuları cübbeli hocamız itikat derslerinde ele aldı. Ben bir cemaate bağlıyım bana soruyorsan sana kimden örnek verebilirim. Kaldıki diğer söylediğim hocalarda bizim cemaate bağlı değil. Artık şu cemaat isimlerine takılmakdan vazgeçip sohbetlerde anlatılan konulara odaklanın..

Eyvallah

Hatice-tül Kübra

Kayıtlı Kullanıcı
ben zaten senin girdiğin siteler problemli demedim. Bizim dinlediğimiz faydalandığımız hocaları ben sana önerdim. Dinleyip dinlememek senin elinde. Fıkhı ekberde geçen itikadi konuları cübbeli hocamız itikat derslerinde ele aldı. Ben bir cemaate bağlıyım bana soruyorsan sana kimden örnek verebilirim. Kaldıki diğer söylediğim hocalarda bizim cemaate bağlı değil. Artık şu cemaat isimlerine takılmakdan vazgeçip sohbetlerde anlatılan konulara odaklanın..

Eyvallah

Iyi ben zaten sizin dinlediginiz sohbetlerin inirebilecegim adresi sordum yani onlari dinlemem demedim sadace birden kendi tarikatinizin sohbetlerini dinleyin deyince oyle dedim..ve eger sadece bu sohbetleri dinlemek isteseydim size soru sormazdim degilmi?yani ben ne bir tarikata nede bir cemmata takili degiim neyse onemli degil..eyvallah :(

Muhtazaf

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.aydin-aydin.com
[h=3]ALLAH AŞKI İÇİN BİR DAMLA GÖZYAŞI[/h]
Bir damla gözyaşı olup gözlerden akmasa bile; belki bir zerre tefekkür olup, yüreklerden akar ümidiyle… Evet ben aşktan söz edeceğim bu yazıda. Ama aşkların en güzelinden, aşkların en büyüğünden, aşkların en anlamlı olanından…Yani; Aşk-ı Hüsna’dan…Dinlemek ister misin? O zaman birkaç dakikanı ayır ve aşağıdaki yazıyı oku. Ama sadece gözlerinle değil, yüreğinle de oku. Çünkü bu sadece bir yazı değil, bir Aşk. Ve unutma Aşk gözle değil, yürekle okunur !!!

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::: AŞK-I HÜSNA :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Hidayet… Evet, görünürde tek bir kelime belki ama aslında öyle çok şey ki!... Bu tek kelime; her türlü kötülükte yarışan, işe yaramaz, Rahman’dan bihaber, iyilikten bihaber, hatta sevmekten bile bihaber bir avareye bile aşkı öğretiyor. Şu belki de hiçbirimizin hak etmediği halde, En Cömert olanın, cömertliği ile yüreklerimize karşılıksız olarak konuluverilen aşkı ...Yani; Aşk-ı Hüsna yı !!! Ve o avare insan bir anda, yaşamın anlamını, ölümün manasını, hayatın değerlerini, her iyiliğin bir hayır ve her hayrın bir sevap olduğunu öğrenip,hayırda yarışanlardan, yani o yüce zikirde bahsedilen insanlardan biri oluveriyor bu aşkla.… Yaşamı baştan sona değiştiren ve belki de, yaşanılanları ve yaşanacakları tümüyle doğrudan etkileyecek olan tek şey bu aşk.

Evet..Günahkarlığının farkında bile olamayan aciz herhangi bir İNSAN olmaktan,

“Cennette onların altlarından ırmaklar akarken, kalplerinde kinden ne varsa hepsini çıkarıp atarız. Ve onlar derler ki: “Hidayetiyle bizleri bu nimete kavuşturan Allah’a hamd olsun! Allah bizi doğru yola iletmeseydi kendiliğimizden doğru yolu bulacak değildik….”. Onlara: “İşte size cennet; yapmış olduğunuz iyi amellere karşılık ona varis kılındınız. diye seslenilir.” (Araf Suresi-43)

ayetine muhatap olarak, cennetine girebilme ümidine sahip olabilen,

”….kimi de hidayetten uzak tutarsa, artık onlara, Allah’tan başka dost bulamazsın.Kıyamet gününde onları kör, dilsiz ve sağır bir halde yüzükoyun haşrederiz.Onların varacağı ve kalacağı yer cehennemdir ki, ateşi yavaşladıkça onun alevini arttırırız.” (İsra Suresi-17)

ayetini okuduğu anda, bahsedilen cehennem azabının korkusundan ve bu gazaptan korunabileceği hidayeti kendisine bahşeden Rabb’ine duyduğu şükraniyet duygusunun yoğunluğuyla, GÖZYAŞLARI nı tutamayan bir KUL olma bahtiyarlığına…

Fark ettiniz mi? Ne kadar da şanslıyız …
Evet, belki cennetine giremedik henüz ama ümidimiz var. Evet, cehennemden azad olunmadık belki ama Rabb’imin bizleri teselli edici bir sürü ayeti, Resüllullah(a.s.)ın da, kurtuluşumuz için önerdiği bir sürü tavsiyesi var. Ve en önemlisi, Rabb’imizin bizlere bahşettiği İMAN var yüreklerimizde.
Daha ne isteriz ki şanslı olabilmek için;
“La ilahe illallah deyip de, kalbinde bir zerre ağırlığınca İMAN bulunan kimse cehennemden çıkacaktır.” hadisindeki müjdeyi duyduktan sonra ?!!

Evet, En Büyüğe kul olma şerefine nail olan şanslı insan,

eğer sen de,
kendisine verilen en büyük nimeti “İMAN” bilip, şükrünü eda etmekte, dünyada hiçbir şeyin hiçbir şey karşısında kalmadığı kadar aciz kaldığını düşünenlerden;

eğer sen de,
kendisine: < Hayatının sonuna kadar “Allah” zikrini bir kez olsun edemeden ölecek insanlardan ne farkın vardı da sana iman nasip edildi? Ya da bırak yaratıcısını, O’nun en sevdiği kulunu, Resulünü tanıyamadan, bilemeden son nefesini verecek insanlardan ne farkın vardı da sana, bu insanların tanımaktan bile aciz bırakıldığı sevgilinin sözünden çıkmaman nasip edildi?> sorularını sorduğunda, o en güzel mahcubiyet duyguları içinde, gözyaşlarını sadece O’nun rızası için dökmek luftedilen kullardan;

eğer sen de,
karşılıksız olarak verilen bu nimetin değerinin, anlayamayacağı kadar büyük olduğunu fark edip,”Ne yaptın da bu nimeti hak ettin?” sorusunu kendisine sorduğunda, cevap vermekten ne kadar uzak olduğunu idrak edip, ellerinden, utanç içinde gözyaşı dökmekten başka bir şey gelmeyenlerden;

eğer sen de, Rabb’inin sınırlarını aşmaması gerektiği kendisine öğretildiği halde günah işlediğinde bile, karşısında O’nu, Rabb’ini yine, El-Gaffar ve El-Gafur isimleriyle gördüğünde, “utanmak” kelimesinin yanında hiç kaldığı bir hicab duygusunu, vücudunun her hücresinde, en üst seviyede hissedebilenlerden;

eğer sen de,
işlemediği amelleri aklına geldikçe, hala lutfedilen “Hidayet” nimetine layık olamadığını idrak eden ve bu aklına geldikçe, hıçkırıklara boğulabilenlerden;

eğer sen de,
en büyük nimete, Müslüman olma nimetine sahip olduğunu geç anlayıp, daha öncesinde bir sürü günah işlediğini fark edip dünyadaki en büyük pişmanlığı yaşadıkları anda, işlediği tüm günahlara rağmen, Rabb’lerinin, kendilerine tevbe kapısını her zaman açık tuttuğunu bildirdiği ayetlerini okuduklarında,o küçücük yüreklerine, yeryüzündeki tüm aşklardan daha büyük ve güzel olan aşkı, Allah aşkını sığdırabilenlerden;

eğer sen de,
o alnı secdeye vardığı halde, Allah’a en yakın olduğunu ve O’nun önünde eğilmenin en büyük şeref olduğunu düşünerek, kendini yücelmiş hissedenlerden;

eğer sen de,
“Lütfun da hoş, kahrın da…” düsturunu kendine siper edinerek daima mesud olmayı başarabilen bahtiyarlardan;

eğer sen de,
“İşittik ve itaat ettik.” ayetini rehber kılıp, duyduğu her emirde, başka hiçbir şey düşünmeden bu zikri edebilenlerden;

eğer sen de;
“Ey Rabb’imiz,affına sığındık.Dönüş sanadır.” ayetindeki dönüşü en güzel şekilde yapmak için çalışan, has niyetlilerden;

eğer sen de,
bu zamanda, sadece inancından dolayı, hiç sevilmeyen, hor görülen ve hiç haketmediği pek çok çirkin sıfatla anıldığı halde, bu nimete sevinebilen müslümanlardan;

eğer sen de,
Rabb’ini en güzel vekil bilip, El-Vekil ismini zikredip, bu zamanda insanların çoğunun bilmediği bir kelimeyi: Tevekkülü, sığınak bilenlerden;

eğer sen de,
yapılacak her türlü zulme, işkenceye ve elinden alınacak her türlü özgürlüğüne rağmen, kendini şanslı görebilecek olanlardan;

eğer sen de,
yaratıcısının; verdiği tüm güzel nimetlerine karşı, günah işleyerek, O’na karşı büyük bir saygısızlık eden kulunun cezasını hemen vermeyip kendisine mühlet veren, manasına gelen El-Halim ismini öğrendiğinde, “Sana gereğince hamd etmekten acizim Allah’ım! Sen Yüceler Yücesisin!” diyebilenlerden;

eğer sen de,
işlediği günah yükünün ağırlığı altında,ümidini yitirmek üzereyken, “…..Allah’ın rahmet deryasındaki bunca genişliği kafirler bilseydi, cennetten ümidlerini kesmezlerdi.” Hadis-i şerifini okuyup, Rabb’inin kafirler için göstermiş olduğu bu rahmeti gördükten sonra, “Allah’ım senin sonsuz rahmetinden sual olunmaz, Sen merhametliler merhametlisisin, Sana sonsuz hamd-ü senalar olsun.” diyebilenlerden;

eğer sen de,
tevbe etmesi için pek çok gecenin, Rabb’i tarafından mübarek diye adlandırılarak kendisine lutfedildiğini ve affa bahane ararcasına, tek bir damla gözyaşının bile bağışlanmaya vesile kılındığını öğrendiğinde, dilleri sustuğu halde, gözleri ve yürekleri ile “Rabb’im BENİ AFFET!! AFFET BENİ!!” diye nida edebilen nadir insanlardan olmak lutfedilenlerden biri isen;

NE MUTLU SANA!!! NE MUTLU YÜREĞİNE Kİ : Yüreğinde En Güzeli taşıyabiliyorsan, en güzel yürek senin demektir…

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt