Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

üniversiteye hazirlaniyorum ama türbanimdan vazgecemem (1 Kullanıcı)

vaktileyl

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.vaktileyl.com
Mehmet Emre Üç Bin Seçme Fetvada Şöyle Belirtmiştir ;
Soru: Kız öğrencilerin ilim öğrenmeleri farz. Ancak ilim öğrenmek için gittikleri okulda başlarını açma zorunluluğu var. Bu zorunluluk karşısında başlarını açıp okula devam etmeleri caiz midir?
Cevap: Her Müslümanın bilmesi zaruri olan dini bilgileri öğrenmek, erkek ve kadın herkese farzdır. Mantık, matematik gibi diğer ilimleri öğrenmek ise mubahtır. Bu noktayı belirttikten sonra, İslâmi ölçüleri ihmal etmemek kayıt ve şartıyla kızların tahsil yapması caizdir. Tahsil yapmak için başını açmak zorunda kalıyorsa, Allah Teâlâ'nın örtmeyi emrettiği başını, kulların açmasını istemesi üzerine iyi düşünmelidir. Allah (cc), yarattığı insanı kendisine kul olması için halketmiş ve dünya hayatıyla ilgili tercihlerini bu çerçeve içerisinde vermesini tavsiye etmiştir.

Rabbimizden uzaklaştıkça,Şeytana yaklaştığımızı unutmamızı tavsiye ederim.

garip_yolcu

Kayıtlı Kullanıcı
bence siz neye inanıyorsanız onu yapın ama hak islamdır bunuda unutmamalıyız,gerçi bnce sizin kararınız çok gzl allah yar ve yardımcınız olsun..inş

HİRA66

Kayıtlı Kullanıcı
Kardeşim senin başını açmama isteğini anlıyorum..Ama olaya bir de şu yönden bak bizim müslüman olarak görevlerimizden biri de Allah'ı islam dininin güzelliklerini başkalarına anlatmak..üniversite ortamında belki de kaç kişiye ulaşacaksın onları kötü yoldan döndüreceksinn...

incinur

Kayıtlı Kullanıcı
abla boşver sen doğru olanı yapıyorsun ailende olsa allah ne diyorsa onu yap.onlar bizi kıyamette yardım edemicekler.sen çok iyi yapıyorsun.abla.başörtü allahın emri.

Huyela

Kayıtlı Kullanıcı
Hanımefendi aşağıdaki linkte bulunan kısa sohbeti dinlemenizi tavsiye ederim. İnşaallahü teala kalbinize kuvvet gelir. Allahü teala kendi rızasından ayırmasın.

Linki tıkladıktan sonra sağ üst köşedeki arama butonuna peruk yazmanız yeterli.

Dua eder dua beklerim.

Huzur Pınarı Arşiv Hizmeti

nickyok

Kayıtlı Kullanıcı
seni çok iyi anlıyorum arkadaşım bende sınava giricem ve mecbu açmak zorundayız

nickyok

Kayıtlı Kullanıcı
ben senin gibi düşünmüyorum ozaman kızlar dışarıda cıkmasınlar hayatta hiç bi amaçları olmasın?

Kaan Erdem

Yönetici
sayın kardeşim amacım ne sizle nede bir başkası ile tartışma değildir.Sizin vesileniz ile hakikatler çerçevesinde bir açıklama yapmak istedik.

benim yada bir başkası gibi düşünmek zorunda değilsiniz tabiki,fakat ALLAH celle celaluh emir ve yasaklarında düşünme yada nefsimize göre yorumlama bu doğrultuda açıklama yapanların peşine takılarak hakikat budur diye hüküm getirme hakkımız yoktur.

mevlam cümlemizi islah eylesin hidayete erdirsin cümlemizi hakiki bir kul,ümmet ve kardeş eylesin,bunun için çabalayan gayret eden hak yolda daim ve sabit olanlardan etsin.

selamünaleyküm kardeşim.

ben senin gibi düşünmüyorum ozaman kızlar dışarıda cıkmasınlar hayatta hiç bi amaçları olmasın?

özyurdum

Kayıtlı Kullanıcı
İlk örtünme nasıl başladı?

--------------------------------------------------------------------------------

Tesettür, örtünme Allah'ın bir emridir. Bu emir ilk geldiğinde sahabi hanımların uygulama şekli önem taşıyor. Çünkü ilk uygulamadaki ölçü daha sonraki uygulamaların biçimini belirliyor. Diğer yandan bu ölçü bilinince konu hakkında farklı konuşmanın önü de kesilmiş oluyor. Ahzab Suresi 33'teki “İslamdan önceki Cahiliye kadınlarının yaptığı gibi süslerinizi göstererek ve görünmek için dışarı çıkmayın” âyeti ve Nur Suresi'nin 31. ayet-i kerimesindeki, “kendiliğinden görünenleri müstesna, süslerini açmasınlar. Başörtülerini yakalarının üzerinden iyice bağlasınlar” (1) ifadeleri mü`min kadınların nasıl giyinecekleri konusunda ölçüyü veriyor. (SEVGİLİ KARDEŞLERİM BU ALLAH IN AYETİDİR VE BİR EMİR SÖZ KONUSUDUR İSTİSNASIZ ARTIK KARAR SİZİN NEFSİNİZE KALMIŞRABBİM DOGRUYOLA İLETSİN)
Bu âyet iner inmez sahabe hanımların bu emri hayatlarına nasıl geçirdiklerini Hz. Âişe anlatırken diyor ki: “Allah ilk muhacir kadınlara rahmet etsin, onlar, 'Kadınlar başörtülerini yakalarının üzerinden iyice bağlasınlar...” âyeti inince etekliklerini kesip bunlardan başörtüsü yaptılar.

Satiyye binti Şeybe de bu konuda Hz. Âişe'den dinlediği şu hatırayı anlatır: “Biz Âişe ile birlikte idik. Kureyş kadınlarından ve onların üstünlüklerinden söz ediyorduk. Hz. Âişe dedi ki: “Şüphesiz Kureyş kadınlarının birtakım üstünlükleri vardır. Ancak ben, Allah'a yemin olsun ki, Allah'ın kitabını daha çok tasdik eden ve bu kitaba daha kuvvetle inanan Ensar kadınlarından daha faziletlisini görmedim.

“Nitekim, Nur suresindeki “Kadınlar başörtülerini yakalarının üzerinden iyice bağlasınlar...” ayeti inince, onların erkekleri bu ayetleri okuyarak eve döndüler. “Bu erkekler eşlerine, kızlarına, kız kardeşlerine ve hısımlarına bu âyetleri okudular. Bu kadınlardan her biri etek kumaşlarından, Allah'ın kitabını tasdik ve ona iman ederek başörtüsü hazırladılar.

Ertesi sabah, Hz. Peygamber'in arkasında başörtüleriyle sabah namazına durdular. Sanki onların başları üstünde kargalar vardı.” (2) Hz. Âişe'nin kendisi de bu emrin uygulanmasında hassas davranır, bu giyim tarzına uygun olmayanları uyarırdı. Bir seferinde huzuruna ince başörtülü bir gelin getirilmişti. O, şöyle dedi: “Nur Suresi'ne inanan bir kadın böyle örtünmez.” (3)

Peygamberimizin bu emri bizzat uygulama şeklini, Hz. Âişe, ablası Hz. Esmâ'yı örnek vererek anlatır: Bir gün Hz. Ebu Bekir'in kızı Esmâ ince bir elbise ile Resulullah'ın huzuruna girmişti. Hz. Peygamber ondan yüz çevirdi ve şöyle buyurdu: “Ey Esmâ! Şüphesiz kadın ergenlik çağına ulaşınca onun şu ve şu yerlerinden başkasının görünmesi uygun değildir”. Hz. Peygamber bunu söylerken yüzüne ve avuçlarına işaret etmişti. (4)

Hz. Esmâ bu konudaki uygulamasını ileri yaşlarında da Resulullah'ın tarif ettiği gibi devam ettirdi. Münzir bin Zübeyr Irak dönüşü ona bir elbise göndermişti. Hz. Esmâ elbiseye dokunmuş ve “Bunu götürün ona verin!” demesine kırılan Münzir, “Anneciğim o ince değil, niye reddediyorsun?” Hz. Esmâ “Evet, ince değil, ama vücut çizgilerini belli eder.”

1 Nur suresi, 31. 2 Buhari, Tefsiru Sure 24:12; Ebu Davud, Libas:29. 3 el-Kurtubi, 14:157. 4 Ebu Davud, Libas, 3

Mehmet Paksu

nickyok

Kayıtlı Kullanıcı
seni anlıyorum arkadaşım amacım tartışmak deil zaten

ŞEB-İ ARUS

Kayıtlı Kullanıcı
taviz tavizi dogurur bu mekanda dıplomanı al elıne neye yarar 3 bes gun karnın dooyar belkı birlieri senın önunde ceketını ilikler aman efendımle başlayan cumleler kurara işin olcak saygı itibar göreceksın diplomanı aldınmmı elıne işte o zamna yasadıgını bileceksin
peki ya ardında bırakacakların sacını actın diyelım ***mecburen***hakkın emır verdıgı seyı ***mecburen*** ihlal ettın sen savası bıraktın demek olur mu acab diye dusunuyorum bak seytan galip mi geldı acaba diyorum..deger mi ALLAHın rızasıyla kulun rızası arasında bi secım yapmaya ve secımden kuldan yana olmasına deger mı o unıversıte degıl mı bası kapalı oldugu için sosk ortasında göstere göstere bakın biz basardık işte özgurluk budur diyerek hanım kardeslerimin basını actırmaya calışan gurununu kıran..belkı bası kapatmakla iman tamam olmaz ama baş kapatmadanda iman tamam olmaz ayrımı yapalaım inşa-ALLAH
unıversıte ortamında nefis önde gider sevhet önde gider seytan önde gider
yoluna tas koymaya calişanlar cok olcaktır hani derler ya insan oglu cig sut emmiş diye ha işte öyle 1 sene gecer 2 sene gecer amaa3 de durur akıl durur nefis konuşur..taviz tavızı dogurur hayatın merdıvenlerınde belkı birer ikişer daha hızlı gitmek zorunda kalacaksın..

anneler babalar ve evlatlar eger kı islamiyetın işigi ile yasayıp nefes alsalar ne sen ne ben ne o
kimse ama kimse bu sıkıntıları cekmıcek...
unutmayalaım ki hayatın gayesı rabbın rızası(....)
selam ve dua ile..

ebrarcicek

Kayıtlı Kullanıcı
Kız kardeşim türbanlı olduğu Fatih üniveristesiye gidiyor. Başörtüsü yasak değil, serbest derslere girebilir.

Huyela

Kayıtlı Kullanıcı
seni çok iyi anlıyorum arkadaşım bende sınava giricem ve mecbu açmak zorundayız

Bir etiket Allahü tealanın rızasından dahamı önemli ?

Hanımefendi aşağıdaki linkte bulunan kısa sohbeti dinlemenizi tavsiye ederim. İnşaallahü teala kalbinize kuvvet gelir. Allahü teala kendi rızasından ayırmasın.

Linki tıkladıktan sonra sağ üst köşedeki arama butonuna peruk yazmanız yeterli.

Dua eder dua beklerim.

Huzur Pınarı Arşiv Hizmeti

nickyok

Kayıtlı Kullanıcı
etiket deil ki müslamanlarında artık bişeyler yapması gerekir bence onlar müslamanların gelişmesini iyi yerlere gelmesini istemiyorlar ama pes etmek yok

Huyela

Kayıtlı Kullanıcı
etiket deil ki müslamanlarında artık bişeyler yapması gerekir bence onlar müslamanların gelişmesini iyi yerlere gelmesini istemiyorlar ama pes etmek yok

Bakınız daha önceki bayan arkadaşlarlada burada bu konuyu konuşmuştuk.
İnsan ya Allahü tealaya kulluk yapar yada nefsine.

Evet hizmet etmek için diyorsunuz. Ama bayanların nasıl hizmet edebileceğini yine islamiyet bildiriyor. Erkekler arasında dura dura hayasını edebini kaybeden bir hanım nasıl hizmet edebilir.

1400 senedir müslüman hanımlar üniversite okuyarakmı islamiyete hizmet etti. Yoksa evlatlarıyla güzel bir şekilde ilgilenerek hayırlı insanlar yetişmesine vesile olarakmı.

Edeplerine riayet edilmeden yapılan hizmetin faidesi olmaz. Yukarıdaki linki dinlediyseniz fazla birşey yazmaya gerek yok aslında.

Doğru yolda olanlara selam ederim.

nickyok

Kayıtlı Kullanıcı
bi insan kendinden emin ve kendine hakimse inanclarını yerine getirerek başarır bence pes etmek bana göre deil düşüncelerine saygı duyuyorum ama sizin gibi düşünmüyorum.

ARAYICI

Kayıtlı Kullanıcı
merhaba kardeşim ilk önce sana allah yardımcın olsun diye baslamak istiyorum .Ama sunuda bilelim bu milletini ve devletini seviyorsan ve hak yolunda güzel işler yapmak istiyorsan bilki basınıda acacaksın bu allahın istemedigi bir şey olmaz

_YUSUF_

Yönetici
Merak ettimde hak yolunda güzel işler yapmak için hakkın koyduğu kurallara riayet etmemek dogru olurmu acaba?
Sayın arayıcı kardeş
selametle

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt