Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

üniversiteye hazirlaniyorum ama türbanimdan vazgecemem (1 Kullanıcı)

nuter

Kayıtlı Kullanıcı
güzel kardeşim bende baş örtülü bir bayanım elbettekı gönlüm isterkı benım ülkemde herkez özgürce istediği şekilde kılık kıyafetını kendısı seçsin inancı gereyi veya ne şekılde olursa olsun buna kimse karışmasın hırıstıyan musavi dını irkı ne olursa olsun kımseyı rahatsız etmediği sürece özgür olsun bızım yüce dinimiz bunu öneriyor biz daha müslüman bir ülkede müslümanlar olarak beraber yaşamayı birbirimizi anlamayı henüz başaramadık .
okullardakı bu sorunlar elbettekı benıde çok üzüyor ama şunu sormak istıyorum başını örterek okumak isteyen kızlarımız bütün dini vecibelerını tam olarak yerıne getırıyormu islamın bütün farzlarını sünnetlerını tam uyguluyormu yoksa sadece baş örterek herşeyi çözdüğünümü sanıyor etrafta sadece başını örterek dıyer her yerini açan çok insan var bunlarda güzel dinimize zarar verıyor kuranda nur suresinde baş örtülerinizi yakalarınızın üzerine gelcek şekilde örtünüz yazıyor bır yerde yazıyor başka yerlerde yazmıyor haa demek deyıldırkı bırkez yazılmış önemsız es geçın haşa yüce rabbime sığınırım .
ama okadar önemle üzerinde durduğu haram var faiz var yetim hakkı var burada zamanım yetmıyeceyı kadar çok şey var neden onlara bukadar önem gösterılmıyorda sadece kadının baş örtüsü bukadar öne cıkarılıyor bence kadının giyimi kuşamı tesettür olmalı kızlarımız bu ortamda okullardan soğutulmamalı bu elbettekı zaman gelcek çözülcek buna inanıyorum

Ravzadakinurunkölesi

Kayıtlı Kullanıcı
herkesş başını açarsa çözülmez,sorunu çözmek isteyen başını çözmesin!!!

rumeysa mesona

Kayıtlı Kullanıcı
güzel kardeşim bende baş örtülü bir bayanım elbettekı gönlüm isterkı benım ülkemde herkez özgürce istediği şekilde kılık kıyafetını kendısı seçsin inancı gereyi veya ne şekılde olursa olsun buna kimse karışmasın hırıstıyan musavi dını irkı ne olursa olsun kımseyı rahatsız etmediği sürece özgür olsun bızım yüce dinimiz bunu öneriyor biz daha müslüman bir ülkede müslümanlar olarak beraber yaşamayı birbirimizi anlamayı henüz başaramadık .
okullardakı bu sorunlar elbettekı benıde çok üzüyor ama şunu sormak istıyorum başını örterek okumak isteyen kızlarımız bütün dini vecibelerını tam olarak yerıne getırıyormu islamın bütün farzlarını sünnetlerını tam uyguluyormu yoksa sadece baş örterek herşeyi çözdüğünümü sanıyor etrafta sadece başını örterek dıyer her yerini açan çok insan var bunlarda güzel dinimize zarar verıyor kuranda nur suresinde baş örtülerinizi yakalarınızın üzerine gelcek şekilde örtünüz yazıyor bır yerde yazıyor başka yerlerde yazmıyor haa demek deyıldırkı bırkez yazılmış önemsız es geçın haşa yüce rabbime sığınırım .
ama okadar önemle üzerinde durduğu haram var faiz var yetim hakkı var burada zamanım yetmıyeceyı kadar çok şey var neden onlara bukadar önem gösterılmıyorda sadece kadının baş örtüsü bukadar öne cıkarılıyor bence kadının giyimi kuşamı tesettür olmalı kızlarımız bu ortamda okullardan soğutulmamalı bu elbettekı zaman gelcek çözülcek buna inanıyorum

SELAMUN ALEYKUM İLGİNİZE TEŞEKKÜR EDERİM SÖZLERİNİZ GERÇEKTEN UMUT VERİYOR VE DEDİĞİNİZ GİBİ SADECE BAŞÖRTÜLÜ OLMAK Şİ ÇÖZMÜYOR TÜM VECİBELER İÇİN ELDEN GELENİ YAPMAK LAZIMDIR....

SaBoTaJ

Kayıtlı Kullanıcı
Herkesin Ramazan Bayramı Mübarek Olsun

ALLAH Tuttuğumuz Oruç u Kıldığımız Namaz ı Yaptığımız Dua yı Ve İyi Amel lerimizi Kabul Bizi De CENNET ine Nail Eylesin...(AMİN)

nuri sezer

Kayıtlı Kullanıcı
rumeysa kardeşim rabbimizin ilk emri oku tabirine eski tefsirlere baksanız(mesela taberi tefsiri) üzkur=zikret ve ya düşün manasında açıklanmış...evvelen bu oku manasındaki bilgi yanlışlığını izale etmek istedim..
ayrıca sakın okumaktan vazgeçmeyin. bizler teslim-i silah edersek bu yanlışlar hiç düzelmeyecek.çünkü bizim namzet olduğumuz makamata hep muarızlar gelecek.... bence çilesini siz çekin ama pes etmeyin ki sizden sonraki nesiller bu sorunu yaşamasın....bir örnek vereyim
aziz mehmet akif dindar mebuslarla bir plan yapar, o hafta cuma namazına gidilmeyecek ve dini kaldırmak isteyen mebuslar vurulacak.çünkü islamiyeti kaldırmak için alınan kararlar hep cuma günü namaz vakti çıkarılıyodur.
akif gelir ve arkadaşlarının cumaya gittigini görür ve siz 1 cumaya kıyamadınız ama torunlarınızın çok cumaları mahvolacak der ve fitne ateşçisi mebusun birine ateş eder fakat vuramaz ve mısıra sürülür...................................... artık ihtiyar senindir kıymetli kardeşim...........................

nuri sezer

Kayıtlı Kullanıcı
başrötüsü yasak mı kaldı ?- Allah Allah başrötüsünü serbest yapacağız diyorlardı. Serbest olmak şöyle dursun başörtüsünden siyasi simge yapıp çıkmaza getirdiler ...
ve böyle devam etsinler ve edecekler çünkü NASIL İSENİZ BÖYLE İDARE EDİLİRSİNİZ...
bunlar ABDnin köleliğini yapıp miliyonu aşkın masum Müslümanların katliamına yardımcı oldular ve utanmadan amerikanlı askerlerine dua ettiklerini dünyaya duyurdular ..."Müslümanın kanını döken imandan çıkar" "vesile olan da yapan gibidir "( bunlar NASIL taş kalbinize tesir etmez ?! )
başörtüsünü serbest bırakmak isteyen iki saatte bunu yapar...

bir gemi battığı zaman içindekileriyle birlikte batar ..

belli i siz siyasetten anlamıyorsunuz
çünkü tahrib kolaydır ama yapmak çok zordur
yasaklamak kolaydı ve de oldu ama düzeltmek daha bir kaç yılı alır....ayrıca bir insan yada partinin iyi olmasının anlaşılması için iyilikler ve kötülükler muvazene edilir....
eğer iyilikleri ağır geliyorsa ona iyi denir. en basit örnek son on yıldır imam alınmıyordu ama şimdi 5 yılda 30 bin insan dini anlatması ve halkı aydınlatması için görevlendirildi
ayrıca ellerimize amerika kelepçesi yıllar önce takıldı ve bu keneden bir çırpıda kurtulmanın kolay olduğunu sanıyorsanız aldanıyorsunuz

elifece

Kayıtlı Kullanıcı
Seamun aleyküm

Seamun aleyküm

Rümeysa,günümüz şartlari belli.allah senin içini biliyor.yani şartlar böyle gerektirdiğinden açiyorsun başini.yani bu sadece zorunluluktan.hiç açmasan,izin verilse daha ii ama bu mümkün değil şimdilik.diyeceğim o ki sen okulda başini açsan sonra kapatsan olmaz mi?yine de karar senin kardeşim.allah gönlüne göre versin.

Nur_u Secde

Kayıtlı Kullanıcı
Rümeysa,günümüz şartlari belli.allah senin içini biliyor.yani şartlar böyle gerektirdiğinden açiyorsun başini.yani bu sadece zorunluluktan.hiç açmasan,izin verilse daha ii ama bu mümkün değil şimdilik.diyeceğim o ki sen okulda başini açsan sonra kapatsan olmaz mi?yine de karar senin kardeşim.allah gönlüne göre versin.

ben sonradan kapanan biri olarak sizleri anlamakta zorluk çekiyorum.başörtüsüz geçirdiğim her günün vijdan azabını çekerken ,size ne kadar kolay geliyor açıp kapatmak.bu nasıl bişeydir anlamadım.bu kadar mı kolay .Allah hidayet versin.

siz kardeşimize açsanız olmazmı diyerek nasıl bir vabal altına giriyorsunuz?korkmuyormusunuz ?.bu cümlenizin bile hesabı sorulur.ötesi berisi ,bahanesi yok bu işin.başörtü Allahın emri.bitti bu kadar.

diyeceğim o ki sen okulda başini açsan sonra kapatsan olmaz mi.

demir227

Kayıtlı Kullanıcı
kardeşim öncelikle Allah(c.c.) kolaylık versin size inşallah.

üniversitelerde şapka takmak serbest. belki saçları tamamen örtecek büyüklükte bir şapkayla başınızı tamamen kapatabilirsiniz. boynunuzu da giydiğiniz kıyafetle veya fular ile kapatabilirsiniz. tabi bu bahsettiğim caiz midir? ne kadar doğrudur bilemeyeceğim. bunu, bilen birine danışırsanız sizin için daha hayırlı olur. söylediğim şeyi herhangi bir kaynakta okumadım. sadece bir fikir yürütmedir. bir araştırma tavsiyesidir.

mevlam en doğru kararı vermenizde yol gösterir inşallah size.

selametle kalınız..

safiye

Kayıtlı Kullanıcı
MERHABALKAR GÜSEL KARDEŞİM
BİRÇOK ARKADŞAIMIZ FİKRİNİ BELİRTMİŞ DÜŞÜNCELERİNİ YANSITMIŞ AMA KENDİN İÇİN EN DOĞRU KARARI YİNE SEN VERECEKSİN. HERŞEYİN FARKINDA OLAN KARDEŞLERİMİZDEN BİRİSİN :a04: RABBİM ÖNCE AHİRETİN İÇİN SONRA DÜNYAN İÇİN NEYİ HAYIRLI EDECEKSE ONU VERSİN İNŞALLAH
SELAM VE DUA İLE

ayşe-rana

Kayıtlı Kullanıcı
s.a. rumeysa kerdeşim,şu an okulun senin için kaçırılmayacak bir fırsat olduğunu düşünüyorsun,hem de Allah'a karşı vereceğin hesabı düşünüyorsun.
ben kapalı okudum.ama yine de üniv.ortamında ne kadar uzak dursanız,kendinizi kollasanızda ordaki kir, maneviyatınıza zarar veriyor.ben okudum,tam biitti başörtü sorunu başladı.büyük başörtü ve eldivenle okula girebiliyordum.peçe yapan arkadaşlar da vardı.hal ve hareketlerimize azami dikkat eder,islama leke getirmemeye çalışırdık.ama yine de haram bir ortam.uzaktan da olsa haram bir bakış maneviyatınızın duvarını siz farketmeden yavaş yavaş yıkıyor.
okula ilk girdiğimde ordaki küfrün kokusundan midem bulanmıştı.tabi şimdi bunu hissedemeyecek kadar takvamızı yitirdik belki de.zor sabrettim,hiç sevemedim.oturup Allah'ı anmak,namazlar kılmak, sevgiliyi düşünmek varken o ortamlarda geçti zaman.tek kazanç belki birilerinin hidayetine vesile olmak sayılırdı,bizden gidenleri hesaba katmadan.
okula karşı olduğumu düşünme,ama tevekkül tüm kayıpları kazanca dönüştürür.rızkı veren Allah ise,O'na karşı gelerek rızk peşinde koşmak ne derece doğru düşünmeye değer.
Allah' emanet ol

Sebahat.28

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün aleyküm kardesim
Bu sorun icin bir de milli görüse müracat etsen diyorum. Yurtdisinda tesettürlü kizlarimizi okutmak icin kampanyalari oldugunu biliyorum. Belki bir bursla yurtdisinda bu sorunu halledersin. Mesela burada almanyada bu hic bir sorun degil. Anaokuldan ünversiteye hatta bütün kamu binalarinda serbset. Burada tesettürlü doktorlarimiz da var. Bir de hiristiyan bir ülke düsün yani, ona ragmen böyle kolaylik sagliyor. Bazen hicret gerekiyor. Peygamber efendimizin zamaninda da ashab habesistana gitmemismiydi?
Allah c.c. yardimcin olsun. InsAllah egitiminden geri kalmassin. Ben kizlarimiz icin egitimin daha bir gerekli oldugunu düsünüyorum. Ya da en azindan bir meslek sahibi olmalarini önemli sayiyorum. Benim hem kizim hem oglum var, kizimin egitimini daha bir fazla önemsiyorum. Ben bu dünyadan göcünce oglum her isi yapabilir. Eline kürek alip insahatte calisabilir, ama kizim daha önemli o mutlaka bir meslek sahibi olmali ki zor durumda kendi basinin caresine baksin.
dualarimla ...

rumeysa mesona

Kayıtlı Kullanıcı
kardeşim öncelikle Allah(c.c.) kolaylık versin size inşallah.

üniversitelerde şapka takmak serbest. belki saçları tamamen örtecek büyüklükte bir şapkayla başınızı tamamen kapatabilirsiniz. boynunuzu da giydiğiniz kıyafetle veya fular ile kapatabilirsiniz. tabi bu bahsettiğim caiz midir? ne kadar doğrudur bilemeyeceğim. bunu, bilen birine danışırsanız sizin için daha hayırlı olur. söylediğim şeyi herhangi bir kaynakta okumadım. sadece bir fikir yürütmedir. bir araştırma tavsiyesidir.

mevlam en doğru kararı vermenizde yol gösterir inşallah size.

selametle kalınız..
Allah razı olsun demir227 şapka hususu düşünülebilir vede dediğin gibi bilenlere danışılabilir..RABBİM kimseyi böyle bir durumda bırakmasın inanıyorum bir çıkar yol bulacagım ama ne bakalım YÜCE MEVLAM HAYIRLISI NE İSE ONU VERSİN İNŞALLAH.....DUALARIM VE SELAMLARIM İLE...

rumeysa mesona

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun aleykum ayşerana kardeşim bak sen girmişsin görmüşsün o ortami yaşamişsin bizler bilmediğimiz bir ortam için en degerli prensiplerimi<den vazgeçirilmeyeçalişiliyoruz rabbim hepimize doğru yolu göstersin.. Inşallah amin...

ayşe-rana

Kayıtlı Kullanıcı
canım kardeşim ben de çok üniv gitmeyi istedim.böyle bir engel yoktu ve hayatımın bu yönde ilerlediğinde iyi olacağını düşündüm.keşke şimdi yine o rahat dönem olsa,en azından kızlarımız kimliklerine saygı duyularak okumalarına izin verilse....
benim kızım da bugün anasınıfına başladı.hep düşünüyorum;ilerde günaha girmeden eğitim alabilmesini.ikilemde kalmak çok zor.
bakıyorsun cennete layık güzel işler işleyen insanları görüyorsun, bir yanda da kaybedenleri.
neden ben,sen,yavrularımız ebedi hayatımızda mutlu olmayalım.her geçen dakikamızı kazanca saymayalım.Allah tüm engelleri kaldırsın,kızlarımızı da temsil ettiği dine layık eylesin.

Nur_u Secde

Kayıtlı Kullanıcı
ben sonradan kapanan biri olarak sizleri anlamakta zorluk çekiyorum.başörtüsüz geçirdiğim her günün vijdan azabını çekerken ,size ne kadar kolay geliyor açıp kapatmak.bu nasıl bişeydir anlamadım.bu kadar mı kolay .Allah hidayet versin.

siz kardeşimize açsanız olmazmı diyerek nasıl bir vabal altına giriyorsunuz?korkmuyormusunuz ?.bu cümlenizin bile hesabı sorulur.ötesi berisi ,bahanesi yok bu işin.başörtü Allahın emri.bitti bu kadar.

diyeceğim o ki sen okulda başini açsan sonra kapatsan olmaz mi.
sizi anlayamıyorum.

nuri sezer

Kayıtlı Kullanıcı
canım kardeşim ben de çok üniv gitmeyi istedim.böyle bir engel yoktu ve hayatımın bu yönde ilerlediğinde iyi olacağını düşündüm.keşke şimdi yine o rahat dönem olsa,en azından kızlarımız kimliklerine saygı duyularak okumalarına izin verilse....
benim kızım da bugün anasınıfına başladı.hep düşünüyorum;ilerde günaha girmeden eğitim alabilmesini.ikilemde kalmak çok zor.
bakıyorsun cennete layık güzel işler işleyen insanları görüyorsun, bir yanda da kaybedenleri.
neden ben,sen,yavrularımız ebedi hayatımızda mutlu olmayalım.her geçen dakikamızı kazanca saymayalım.Allah tüm engelleri kaldırsın,kızlarımızı da temsil ettiği dine layık eylesin.

ayşe rana kardeşim zulmün payidar olduğu nerde görülmüş....
sizin kızınız üniversiteye gideceği zaman muarızların def'i ve rejim tehlikesi hamakatında bulunanların akla kavuşmaları ve hatta baş açmanın çok tehlikeli ve üniversite ortamını çok kirlettiğini anlamaları neticesinde belki de açıklar alınmayacak inşaallah.....................
şu istikbal inkılabatı içerisinde en gür sada islamın sadası olacak(bediüzzaman) inşallah

_YUSUF_

Yönetici
«Ey insanoğulları! Ayıp yerlerinizi örtecek giyimlikle sizi süsleyecek elbiseler gönderdik! Takva örtüsü ise bundan daha hayırlıdır. Allah'ın bu âyetleri öğüt almanız içindir. Ey insanoğulları! Şeytan, ayıp yerlerini kendilerine göstermek için elbiselerini soyarak ananızı, babanızı cennetten çıkardığı gibi sizi de şaşırtmasın...» (el-A'râf: 7/26-27)

biyologersan

Kayıtlı Kullanıcı
Mantikli

Mantikli

mrhb bence bu haklı davanda ailende olsa okulun da olsa senin bu yaşta bu kadar mantıklı kararlar alıp ortaya koymanı anlamıyorlarsa
sen elinden geleni yapıyorsun bırak onlar yaptıkları yanlışın peşinden düzeltmek için koşsunlar
sen bir yolunu bulacak ve işler yolana girecektir yeterki sabret ALLAH2ım sana bir yol gösterecektir
öyle açık falan deme ilmin içinde ol benim sınıf arkadaşlarım vardı peruk ile okulu bitirdiler
sen ne olacağına karar ver gerisini kafana takma
dediğin gibi zor bir dönemde yarışıyoruz düzenli ve çok çalışan kazanacak dönem bu dönem
sen sınava yoğunlaş
bırak seni zor durumda bırakmak isteyenler düşünsün seni bu denli ayakta dim dik görenler şaşırsın
ALLAH'ın selameti üzerine olsun

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt