Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

{{ Tırnak Kesmek }} (1 Kullanıcı)

GözdenuR

Kayıtlı Kullanıcı
Ben tirnaklarimi yiyom malesef :D

Kesilen Tırnaklar Ne Yapılır?
Tırnakları kestikten sonra en uygun olan şey, onu toprağa gömmektir. Peygamberimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem-:
Saç ve tırnağınızı toprağa gömün ki, büyücüler onlarla sihir yapmasın!”buyurmuştur. (Deylemî)
Yine Peygamberimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem- insana ait yedi şeyin gömülmesini emretmiştir ki, bunlardan bir tanesi de tırnaktır. (Hâkim)
Tavsiye edilen, edebe uygun davranış, tırnağı gömmek olsa da, bu imkâna sahip olamayanlar, tırnağı bir şeye sardıktan sonra çöpe de atabilirler. Hatta saç ve tırnağı yakmaya dahi cevaz verilmiştir. Kesilen tırnakların banyoya veya tuvalete atılması ise mekruhtur; bu davranışın rûhî rahatsızlıklara sebebiyet vereceğini söyleyenler de olmuştur. (el-Fetevâ-yı Hindiyye, c: V, sh: 35

Annanem ablaminn sacini gommusstu demekki ondanmis simdi anladim :D
ozaman gulmustum o niye oyle yapiyor diye :DD:

Ben o kadar sac attimki tuvalete :(

GözdenuR

Kayıtlı Kullanıcı
Bende tirnaklarimi yiyom malesef :D

Tırnakları kestikten sonra en uygun olan şey, onu toprağa gömmektir. Peygamberimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem-:
Saç ve tırnağınızı toprağa gömün ki, büyücüler onlarla sihir yapmasın!”buyurmuştur. (Deylemî)
Yine Peygamberimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem- insana ait yedi şeyin gömülmesini emretmiştir ki, bunlardan bir tanesi de tırnaktır. (Hâkim)
Tavsiye edilen, edebe uygun davranış, tırnağı gömmek olsa da, bu imkâna sahip olamayanlar, tırnağı bir şeye sardıktan sonra çöpe de atabilirler. Hatta saç ve tırnağı yakmaya dahi cevaz verilmiştir. Kesilen tırnakların banyoya veya tuvalete atılması ise mekruhtur; bu davranışın rûhî rahatsızlıklara sebebiyet vereceğini söyleyenler de olmuştur. (el-Fetevâ-yı Hindiyye, c: V, sh: 35

kalbiminurlandır

Eposta Onaylanmamış Üyeler
Bende tirnaklarimi yiyom malesef :D

selamunaleykum değerli kardeşim
tırnak yemeniz sağlık yönünden de sakıncalıdır.
İNŞALLAH BUNUN BİLİNCİNDESİNİZDİR.
saçların ve kesilen tırnakların banyoya veya tuvalete atılması ise mekruhtur. bundan sonrası için dikkat edersiniz inşALLAH.

Odanızda küçük bir poşet veya kutu barındırın. saçlarınızı onun içine atın. çoğaldığı zaman da imkanınız varsa gömersiniz. yoksa yakarsınız.

selametle ... :H

kalbiminurlandır

|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__EMEĞE SAYGI_| ||´""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )

(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)

Teşekkür Etmeyi Unutmayalım :H

torressa

Kayıtlı Kullanıcı
selamın aleyküm kardeşim gerçekten güzel bir konu açmışsın bende inanırdım geceleri tırmak kesilemez sözüne aydınlattın bizi allah ta senden razı olsun A.E.O.

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun aleyküm kardeşim.Allah razı olsun.Hayırlı cumalar..

kalbiminurlandır

selamın aleyküm kardeşim gerçekten güzel bir konu açmışsın bende inanırdım geceleri tırmak kesilemez sözüne aydınlattın bizi allah ta senden razı olsun A.E.O.

Selamun aleyküm kardeşim.Allah razı olsun.Hayırlı cumalar..
vealeykumselam değerli kardeşlerim.
sağolasınız.
belki de asırlarca batıl inançların içinde yaşamışız ki inşALLAH bundan sonra tatbik edebiliriz
selam ve dua ile...:H

Çeşm-i Bülbül

Kayıtlı Kullanıcı
“Eller ayaklara nisbetle daha şerefli olduğundan ellerden başlanır. Ellerden de sağ el şerefli olduğu için sağ elden başlanır. Sağ elin şehâdet parmağı şerefli olduğu için şehâdet parmağından başlanır. Evvela şehâdet parmağı, sonra yüzük parmağı, sonra orta parmak, sonra küçük parmak ve sonra başparmağın tırnakları kesilir. Sol ele geçildikten sonra, küçük parmaktan başlanır; sıra ile atlamadan başparmağa kadar devam edilir. Ayaklarda ise, sağ ayağın küçük parmağından başlanır; sıra ile, sol ayağın küçük parmağında bitirilir.”

erzcn_24

Kayıtlı Kullanıcı
Bana da Derlerdi Akşam Tırnak Kesilmez Diye..Ama Ben Hep Keserdim....Kestikten sonra ben Çöpe atarım....

erzcn_24

Kayıtlı Kullanıcı
Benim Batıl İnanc Saplantım yoktur Tam Aksi Hareket ederdim hALENDE OYLEYİM....Daha neler neler var da aklıma gelmiyor :)

kalbiminurlandır

Benim Batıl İnanc Saplantım yoktur Tam Aksi Hareket ederdim hALENDE OYLEYİM....Daha neler neler var da aklıma gelmiyor :)

dikkat ederseniz batıl olduğunu bılmıyorduk....
yeni öğrendik. hem niyetimiz Peygamberimiz'in SAV unutulan sünnetini yaşatmaktır . selam ve dua ile kalınız...

gokceayan

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun cnm...Allaha emanet ol.

kalbiminurlandır

ecmain olsun inşALLAH canım
sağolasın.
selam ve dua ile....

feryal19

Kayıtlı Kullanıcı
allah razı olsun bilmediklerimi uygulayacagım

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt