Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Terkedilmiş sünnetler (4 Kullanıcı)

yusuf_hoca

Kayıtlı Kullanıcı
İNŞAALLAH sonuna kadar devam edeceğiz hocam...

yusuf_hoca

Kayıtlı Kullanıcı
Salih, İyi Bir Damat Seçmek, Bid'atçi ve Fasık Olan Kişiye Kız vermemek...

495 - Ebu Hureyre(r.a.) RESULULLAH (S.A.V.) şöyle buyurdu dedi:
" Size ahlakından, dininden hoşnut olduğunuz biri (aday) gelirse, onu evlendirin. eğer böyle yapmazsanız, yeryüzünde büyük bir fesat/bozgunculuk olur."

Senedi Sahihtir, İbn Mace (1967)

Bekarı Evlendirirken Kendisine Danışmak...

505 - Hz Aişe Dedi ki: RESULULLAH (S.A.V.) kızlarından birini evlendirmek istediğinde, kızının odasına girer, filanca, filancayı istiyor der, adamın ismini söylerdi. Eğer kız susarsa evlendirir, istemezse odasının perdesini sallardı. Kız böyle yapınca da onu evlendirmezdi.

Senedi Saihtir, Ahmed (6/78), Ebu Ya'la(8/4883), Taberânî Kebirde (11/355)

Yolculuktan Eve Gece Dönmemek...

510- Ümmü İmara binti Ka'b, RESULULLAH (S.A.V.) i şöyle söylerken işittim:
"Yatsı namazından sonra hanımlarınızın yanına (yolculuktan) gelmeyin/dönmeyin."

Sahih, Ebu Nuaym, Marifetu's- Sahabe(7992)

511- Eens (r.a.) dedi ki:
" RESULULLAH (S.A.V.) ailesinin yanına gece (seferden) dönmezdi, onların yanına, sabah ya da öğlen vakti girerdi."

Buhârî(3/493), Mülsim(1928)

Kadının Saçını (Kına ve Benzeri Şeylerle) Boyaması...

517 - Sevda binti Asım(r.a.) dedi ki:
"Peygamber Efendimiz(S.A.V.) in yanına biat etmek için geldim, bana şöyle dedi:" Saçlarını boya/rengini değişti, hemen saçlarımın rengini değiştirdim ve gelip biat ettim."

Ebu Nuaym, Marifetu's Sahabe (7965)

Kadının Yönetici/İdareci Olmaması...

519 - Ebu Bekere (r.a.) şöyle dedi:
" RESULULLAH (S.A.V.) den işittiğim bir kelimenin, Cemel Vak'ası sırasında bana pek faydası oldu. O sırada, az kalsın, ashabı Cemel'e katılarak, onların yanında yer alıp savaşa girecektim. RESULULLAH(S.A.V.) İranlıların başına Kisra'nın kızı kraliçe/yönetici olduğu haber verildiğinde şöyle buyurmuştu:"İşlerini kadına bırakan topluluk felaha/kurtuluşa eremez.""

Ahmed (5/43), Buhârî (8/97), Tirmizî(2262), Nesâî (8/227), Hakim (3/118)

NOT : Bu hadiste bayan kardeşlerimizi kesinlikle küçük görme ya da onların bir işe yaramadıklarını ima etme gibi bir anlam çıkarılmasın... Kadının da erkeğin de toplumdaki rolleri fıtratlarından ötürü çok farklıdır... Bu konularla ilgili olan bayan kardeşlerim demek istediğimi daha iyi anlayacaklardır...

yusuf_hoca

Kayıtlı Kullanıcı
Kadının Eteğinin Zeyli/Etek Boyu, bir Karış ya da Bir Zira/Arşın Olmalı...

521 - Peygamber (S.A.V.) in hanımı Ümmü Selleme, RESULULLAH(S.A.V.) e elbise uzunluğundan bahsedince şöyle dedi:
" Kadının (elbise uzunluğu) nedir ey RESULULLAH(S.A.V.)?...(erkeklerden fazla) bir karış daha indirir diye cevap verdi. Bununüzerine Ümmü Selleme, bu durumda (bacakları) ortaya çıkar dedi. RESULULLAH(S.A.V.) de o zaman bir zira/arşın olsun ve bundan fazla da indirmesinler, dedi."

Sahih, Muvatta(2/915), Ebu Davud(4117), Abdurrezzak(19984)

Kadının Evinde Oturması...

523 - Cabir(r.a.) RESULULLAH (S.A.V.) şöyl buyurdu dedi:
" Kadın şeytan suretinde gelir ve şeytan suretinde gider. Sizden birisi, hoşuna giden bir kadın gördüyse hemen hanımına gitsin. Şüphesiz onun böyle yapması içindekini götürür/söndürür."

Müslim(1403), Ahmed(3/330), Ebu Davud(2151)

524 - Bir hadiste şöyle bildirilmiştir: Kadın avrettir, dışarı çıktığı zaman, şeytan onu karşılar ve bakışları ona çker. Kadının, Rabini rızasına en yakın olduğu hâl evinde oturduğu haldir.

Tirmizî(1173), Taberânî Kebirde(739),(10115), İbn Huzeyme(3/95)

(konu ile ilgili ayet >>> Ahzab Suresi, 33)

Kadın İhtiyacı İçin Dışarı Çıktığında koku/Parfüm Kullanmamalı...

526 - Ebu Musa el- Eş'ari(r.a.) RESULULLAH (S.A.V.) şöyle buyurdu dedi:
"(Harama bakan) Her göz zina emiştir. (Erkeklerin) meclisinden koku sürünmüüş bir şekilde geçen kadın zaniyedir/zina etmiştir.

Bir başka rivayette şöyle bildirilmiştir: Erkek topluluğunun önünden koku sürünmüş şekilde geçip, kokusu onlar tarafından hissedilen kadın zaniyedir/zina etmiştir."

Sahih, Ebu Davud(4/400), Ahmed(4/413), Tirmizî(8/25), İbn Huzeyme(3/91), HAkim(2/396), Nesâî( 8/153)

Kadın Dışarı Çıktığında Yolun Ortasından Yürümemeli

535 - Ebu Useyd el- Ensari mescitten çıkarken RESULULLAH (S.A.V.) ın kadınların erkeklerle yolda karışık yürüdüklerini görünce şöyle buyurduğunu işittim dedi:
" Geri çıkın, yolun ortasından yürümeyin, sizlere yolun kenarından yürümek düşer."

Daha sonra Useyd, kadın yürürken, duvara bitişir, elbisesi de bu yüzden duvara sürtünüp takılırdı der...

Senedi Sahihtir, Ebu Davud(5272)

Gülfidan

Kayıtlı Kullanıcı
Allahü teala razı olsun teşekkürler kardesim.

yusuf_hoca

Kayıtlı Kullanıcı
Kadınların Mescide Gece Çıkması Gerekir...

536- İbn Ömer(r.a.) dedi ki: Ömer'in hanımı sabah ve akşam namazını mescitte kılıyordu. Kadına, Ömer'in kıskandığını ve buna kzıdığını bilmene rağmen, niçin namaz için (evden) çıkıyorsun diye soruldu? Kadın, Ömer'in benim mescide çıkmamı engellemesine mani olan nedir dedi?
İbn Ömer bunu yapmasını kısıtlayan, RESULULLAH(S.A.V.) in şu sözüdür dedi:"ALLAH'ın kadın kullarını mescitlerden men etmeyin/ gitmelerini engellemeyin." dedi.

Buhârî(900), Müslim(442)

538- İbn Ömer(r.a.) RESULULLAH(S.A.V.) in şöyle buyurduğunu bildirdi:
"Kadınların gece mescitlere (gitmelerine) izin verin."

Buhârî(889), Müslim(442)

Çocuğa Yedi Yaşında Namazı Öğretmek, Kılmasa da On Yaşında Ona Vurmak...

549- Abdullah b. Amr b. el-As(r.a.) RESULULLAH (S.A.V.) şöyle buyurdu dedi:
" Çocuklarınıza yedi yaşındayken namazı emredin. On yaşına geldiklerinde onlara namaz için,(kılmazlarsa) vurun, yataklarını da birbirinden ayırın."

Hasen, Ebu Davud(495), Ahmed(2/187), Daruktuni(1/85), Hakim(1/192)

Güneş Battığında Çocukları Evde Tutmak Dışarı Bırakmamak...

555- Cabir b. Abdullah RESULULLAH (S.A.V.) şöyle buyurdu dedi:
"Çocukları , akşamın ilk vakti çıkana kadar (evlerinizde)tutun, bu saat şeytanların çıktığı vakittir."

Senedi Sahihtir, Hakim(4/284)

Ailenin Gözü Önünden Sopayı Eksik Etmemek

Bundan kastedilen kadınların ve çocukların dövülmesi değildir. Bu, onları korkutmak için yapılır. RESULULLAH(S.A.V.) hiçbir zaman ne bir kadına ne de hizmetçisine vurmuştur.

559- İbn Ömer(r.a.) RESULULLAH (S.A.V.) şöyle buyurdu dedi:
"Sopanızı, ailenizin gördüğü bir yere asın. Böyle yapmak onları edeplendirir."

Hasen, el-Hilye(7/332), Tarihu Dimeşk(12/203), Buhârî edbu'l müfred(179), Abdurrezzak(20123)

yusuf_hoca

Kayıtlı Kullanıcı
Ecmain İNŞAALLAH gülfidan kardeşim...

yusuf_hoca

Kayıtlı Kullanıcı
Evlatlar Arasında Öpücükte Dahi Adaletli Davranmak...

Enes(r.a.) şöyle dedi:
"Adamın biri RESULULLAH(S.A.V.) ile birlikte oturuyorken, erkek çocuğu çıka geldi. Adam bu çocuğu öptü ve kucağına oturttu, sonra da kız çocuğu geldi, onu da alıp yanına oturttu. Bunun üzerine RESULULLAH(S.A.V.) adamı teşvik etmek için "ikisi arasında adaletli davran" dedi, böyle söyleyerek ikisi arasında öpücüklerinde adaletli olmasını kastetti."

İsnadı hasen'dir, Bezzar(2/387), İbn Adiy(4/239) Beyhakî, Şuab'ta(6/410)

Çocukları Küçükken Oruca Alıştırmak...

571 - İbn Sîrîn dedi ki:
"Çocuğa, sağını solundan ayırt ettiği zaman namaz kılmasını, güç yetirdiği zaman da oruç tutmasını emredin."

Abdurrezzak (7290)

Çocuk Yeni Doğduğunda Tahnik Yapmak(Ağzına Çiğnenmiş, Yumuşatılmış Hurma Koymak) ve Sağ Kulağına Ezan Okumak...

574 - Ebu Musa(r.a.) şöyle dedi ki:

"Bir çocuğum oldu, onu alıp RESULULLAH(S.A.V.) e getirdim. İsmini İbrahim koydu, çiğnediği hurmayı çocuğun damağına sürdü ve ona bereketle dua etti, sonra da bebeği bana verdi. Bu Ebu Musa'nın en büyük çocuğuydu."

Buhârî(10/478), Müslim(2145)

575 - Ubeydullah b. Ebi Rafi, babasının şöyle dediğini aktardı:
"Fatıma, Hasan'ı doğurduğunda RESULULLAH(S.A.V.) kulağına ezan okudu."

Senedi Sahihtir, Ahmed(6/9-391) Ebu Davud(5105), Tirmizî(1514)

Çocukların Korunması İçin Meşru Rukye ve Dualar...

576 - Ali(r.a.) dedi ki:
"RESULULLAH(S.A.V.) Hasan ve Hüseyni şöyle dua ederek sakındırırdı."Siz ikinizi, her türlü şeytandan, haşereden ve her kötü gözden ALLAH'ın noksaksız kelimelerine sığındırırım"
Ali(r.a.) devamla şöyle dedi:RESULLULLAH(S.A.V.) şöyle buyurdu: Bu kelimelerle çocuklarınızı okuyup ALLAH'a sığındırın. Nitekim İbrahim(a.s.) da çocukları İsmail ve İshak'ı bu duayla sakındırıyordu."

Buhârî (6/292)

yusuf_hoca

Kayıtlı Kullanıcı
Küçük Çocuklara Selam Vermek...

580 - Enes(r.a.) dedi ki:
"RESULULLAH(S.A.V.) çocukların yanından geçer ve onlara selam verirdi."

Buhârî(11/37), Müslim(7/5,6)

Erkeğin Elbisesinin Paça Uzunluğu Ne Kadar Olmalı?

590 - İbn Ömer(r.a.) anlatıyor:
"RESULULLAH(S.A.V.) beni, üzerimde yeni bir elbise varken gördü. Bu kimdir diye sordu. Ben, Abdullah dedim. O(S.A.V.) da eğer Abdullah isen izarını yukarı kaldır dedi. Kaldırdım, bana daha da kaldır dedi. Ben de, baldırımın yarısına kadar kaldırdım. Sonra Ebu Bekir(r.a.)'e baktı ve "Kim elbisesini kibirle sürürse ALLAH ona kıyamet gününde bakmaz." dedi. Bunun üzerine Ebu Bekir(r.a.), izarım bazen iniyor dedi. RESULULLAH(S.A.V.) de sen onlardan değilsin dedi."

Buhârî (10/207), Ahmed(2/141)

Paçanın Yeri...

592 - Alâ b. Abdurrahman'ın babası, Ebu Said el-Hudri'ye izar uzunluğunu sordu. O da, bunu sana ilim üzere haber vereyim. RESULULLAH(S.A.V.) i şöyle söylerken işittim dedi:
"Müslüman'ın izar(paça) uzunluğu baldırının yarısında olmalı."

Sahih Muvatta(2/914), Ebu Davud(4093), İbn Mace(3573)

Elbise Düğmelerini Açmak/İliklememek...

601 - Sabit dedi ki: İbn Abbas(r.a.) ve İbn Ömer(r.a.) ın gömleklerinin düğmelerini iliklediklerini görmedim.

Senedi Sahihtir, İbn Ebi Şeybe (24799)

602 - Said el-Muzeni dedi ki: Ebu Hureyre(r.a.) ı bir cenazede gördüm, sakalları sarıya boyanmış, düğmeleri açıktı.

İbn Ebi Şeybe (24800)

Sarık Takmak ve Sarığı Boyun Altından Dolamak...

626 - Amr b. Hureys (r.a.) dedi ki:
"RESULULLAH(S.A.V.) ı siyah sarıkla, iki ucunu, omuz arasına salmış, bir şekilde minber üstündeyken gördüm."

Müslim(1359), Ebu Davud(4077), İbn Mace(1104), Ahmed(4/307), Nesâî(8/211)

F

FiSeBiLiLLaH

Allah razı olsun akhi devamını bekliyoruz.Akhi facebook hesabın varsa ekle beni: Tevhid Davası

yusuf_hoca

Kayıtlı Kullanıcı
Ayakta Ayakkabı Giymemek...

637 - Ebu Hureye(r.a.) dedi ki:
"RESULULLAH (S.A.V.) bir kimsenin ayaktayken ayakkabılarını giymesini yasakladı."

Sahih, İbn Mace(2/380), Tirmizî(1/328), Ebu Davud(2/187), Cabir, kanalıyla rivayet edilmiştir.

********************************************************************************

Sünnetin Tahsis Ettiği Konular Dışında Herşeye Sağ İle Başlamak...

639 - Ebu Hureyre(r.a.) Peygamber (S.A.V.) şöyle buyurdu dedi:
"Biriniz ayakkabısını giydiğinde sağından başlasın, çıkardığında solundan çıkarsın. sağ (ayağı) ilk giydiği sol ayağı da ilk çıkardığı ayak olsun."

Buhârî(5856), Ahmed(2/233), Müslim(2097), Tirmizî(1780)

642 - Aişe (r.a.) anlatıyor:
"RESULULLAH(S.A.V.) temizliği ve yemeği için sağını, tuvaleti ve bir ezayı/pisliği kaldırmak için solunu kullanıyordu."

İsnadı Sahihtir, Ebu Davud(330), Ebu Şeyh, Ahlaku'n Nebiy(S.A.V.) de(258)

********************************************************************************

Kafirler Gibi Giyinmemek...

Bu mevzu biraz uzun ve detaylı olduğu için her detayı okumanızı istedim...o yüzden yararlandığım kaynağın ilgili sayfalarını tarayıcı ile taratıp paylaştım...

http://img413.imageshack.us/img413/7720/imagehri.jpg

http://img413.imageshack.us/img413/670/image0001j.jpg

Beyaz Renkli Elbise Giymek...

648 - İbn Abbas(r.a.) RESUKUKKAH/S.A.V.) şöyle buyurdu dedi:
"Elbiselerinizin beyaz olanını giyin. Çünkü onlar en iyi giyeceklerinizdir. Ölülerinizi de beyazla kefenleyin."

Sahih, Tirmizî(994), Ebu Davud(2878), İbn Mace(1472)

yusuf_hoca

Kayıtlı Kullanıcı
Saçların Bakımını Gün Aşırı Yapmak, Bazen Çıplak Ayakla Yürümek ve Mütevazi Giyinmek...

656 - Abdullah b. Bureyde anlatıyor:RESULULLAH(S.A.V.) ın sahabelerinden birisi, Mısır'a Fudale b. Ubeyd'in yanına gitti. Devesini tutarak, ben buraya seni ziyaret etmek için değil, RESULULLAH(S.A.V.) tan ban bildirilen bir hadisi, senin de bildiğini umarak, geldim dedi. Fudale'nin saçlarının taranmamış, bakımsız bir halde olduğunu gördü ve ona bu şehrin emiri/yöneticisi olmana rağmen niçin saçların bakımsız halde dedi. Fudale, RESULULLAH(S.A.V.) bizim çokça refah içinde olmamızı yasaklardı. Bu arada Fudale'nin ayakkabısız olduğunu gördü ve ona niçin ayakkabıların ayağında değil, dedi. Fudale de RESULULLAH(S.A.V.) bizlere ara sıra çıplak ayakla yürümemizi emrederdi, diye cevap verdi.

İsnadı Sahihtir, Ahmed(6/22), Ebu Davud(4160), Nesâî(2/292-293)

************************************************** ******************************

Saçları Ayırmak ve Uzun Saçı Örmek...

665 - Ümmü Hani. b. Ebi Talip dedi ki:
" RESULULLAH(S.A.V.) Mekke'ye geldiğinde saçında dört tane örgü vardı."

Senedi Hasen'dir, Tirmizî(1782), Ebu Davud(4190)

666 - Abdulvahid b. Eymen: İbn Zübeyr'in, saçlarını omuzuna kadar uzattığını ve ortadan ayırığını gördüm, dedi."

İbn Ebi Şeybe(8/263)

************************************************** ******************************

671 - İbn Abbas(r.a.) RESULULLAH(S.A.V.) şöyle buyurdu:
"Gözlerinize ismid sürmesi çekin, zira o, gözleri kuvvetlendirir, kirpikleri besler."
Sonra da RESULULLAH(S.A.V.) ın bir sürmedanı vardı. Her gece ondan gözlerine üç defa sürme çekerdi dedi.

Senedi Sahihtir. Tirmizî Şemail'de(1/125), Ahmed(3036), Ebu Davud(3878), İbn hibban(1439), Beyhaki(3/245)

Saçları, Siyah Olmayan Herhangi Bir Renge Boyamak...

672 - Ebu Zerr (r.a.) RESULULLAH (S.A.V.) şöyle buyurdu dedi:
"Tüylerinizin beyazını değiştirdiklerinizin en iyisi kına ve ketemdir."

Sahih, Tirmizî(4/232), Ebu Davud(4/416), Nesâî(8/139), İbn Mace(2/1196)

673 - Ebu Hureyre(r.a.) anlatıyor:
"RESULULLAH(S.A.V.) şöyle buyurdu: Saçlarınızı boyayınız. Zira yahudi ve hristyanlar saçlarını boyamazlar. Böyle yaparak onlara muhalefet edin."

Buhârî(10/354), Müslim(3/1663)
675 - İbn Abbas(r.a.) RESULULLAH(S.A.V.) şöyle buyurdu dedi:
"Ahir zamanda, (saçı) güvercin göğsü gibi siyah renkle boyanan insanlar olacak. Bu insanlar cennetin kokusunu duyamayacaklar."

Senedi ceyyit'tir Ebu Davud(4312), Nesâî(8/138)

yusuf_hoca

Kayıtlı Kullanıcı
673 - Ebu Hureyre(r.a.) anlatıyor:
"RESULULLAH(S.A.V.) şöyle buyurdu: Saçlarınızı boyayınız. Zira yahudi ve hristyanlar saçlarını boyamazlar. Böyle yaparak onlara muhalefet edin."

Buhârî(10/354), Müslim(3/1663)

Güzel Kokular Sürünmek ve İkram Edilen Bir Kokuyu Kabul Edip Geri Çevirmemek...

679 - Aişe(r.a.) anlatıyor: RESULULLAH(S.A.V.)'a bulabildiğimiz kokuların en güzelini sürerdim, hatta sürdüğüm kokunun parlaklığını/ışıltısını saçında ve sakalında görürdüm.

Buhârî(10/309)

Hediyeyi Kabul Etmek ve Karşılığını Vermek...

685 - Aişe (r.a.) anlatıyor:
"RESULULLAH(S.A.V.) hediyeyi kabul eder ve daha iyisiyle ona karşılıkta bulunurdu."

Buhârî(3/206), Ahmed(6/90), Tirmizî(1953), Ebu Davud(3536)

Yemekten Doymadan Kalkmak ve Midenin Üçte Birini Doldurmak...

691 - Aişe(r.a.) anlatıyor:
"Muhammed(S.A.V.) in ailesi bir günde iki öğün yemek yediğinde mutlaka birisi hurma olurdu."

Buhârî(11/250), Müslim(2971)

692 - Ebu Hureyre(r.a.) RESULULLAH(S.A.V.) şöyle buyurdu dedi:
"İki kişinin yemeği üç kişiye,üç kişinin yemeği de dört kişiye yeter."

Nuhari(9/476), Müslim(2058)

694 - Ebu Hureyre (r.a.) anlatıyor: RESULULLAH(S.A.V.) buyurdu ki:
"Kafir kimse yedi mide, Müslüman ise bir mideyle yemek yer."

Buhârî(9/468), Müslim(2060)

695 - Numan b. Beşir(r.a.) şöyle dedi:
"Dilediğiniz yemeği bulmaktasınız öyle değil mi? Ben, RESULULLAH(S.A.V.) ın midesini dolduracağı, kötü bir hurma dahi bulamadığını gördüm."

akıncı ihvan

Kayıtlı Kullanıcı
bu güzel ve mühim paylaşımların i
çin teşekler kardeş,cezakAllah-ü hayran..

yusuf_hoca

Kayıtlı Kullanıcı
696 - Hz. Aişe(r.a.) anlatıyor:
"Bizim, bir ayı, hiç ocak tutuşturmadan, sadece su ve hurmayla geçiştirdiğimiz olurdu."

697 - Hz. Aişe(r.a.) anlatıyor:
"RESULULLAH(S.A.V.) vefat edene kadar ailesi iki gün üst üste arpa unundan yapılmış ekmek yemedi."

Buhârî(11/251), Müslim(2972)

698 - Miktad b. Madiykerb RESULULLAH(S.A.V.) ı şöyle buyururken işittim dedi:
"Ademoğlu midesinden daha şerli bir kap doldurmamıştır. Ademoğluna belini doğrultabileceği kadar bir kaç lokma yeterlidir. Eğer daha fazla yemek istiyorsa (midesini üçe ayırsın) üçte biri yemek, üçte biri su, üçte biri de nefesi için."

Senedi Hasendir, Ahmed(4/132), Tirmizî(2381), İbn Mace(3349)

700 - Muaz b. Cebel (r.a.) şöyle dedi:
"Üç şey var ki kim bunları yaparsa ALLAH'ın gazabına uğrar: Sebepsiz yere gülmek, gece uykuyu bölmeden uyumak, acıkmadan yemek yemek."

el-Hilye (1/37)

701 - İbn Ömer(r.a.) zayıflığına karşı kendisine kızzan bir kişiye: Ben, öyle bir topluluk gördüm ki, bir defa acıkır ve bir defa yemek yerlerdi, diye cevap verdi.

el-Hilye(1/300)

Hurma'dan İkişer Tane Almak İstediğin Zaman İzin İste...

İbn Ömer (r.a.) RESULULLAH(S.A.V.) şöyle buyurdu dedi:
"Kim bir toplulukta birlikte hurma yer ve ikişer almak isterse izin istesin."

Senedi Hasen dir, Hatib Tarih'te (7/170)

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Es selamu aleyküm..
Allah celle celaluhu razı olsun..

F

FiSeBiLiLLaH

Allah razı olsun yusuf kardeş.Lakin Kütübü sitteden genellikle Buhari ve Muslim hadislerinden paylaşırsan sevinirim.Bazı yerlerde tarih kitaplarından getirmişsin.

yusuf_hoca

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun yusuf kardeş.Lakin Kütübü sitteden genellikle Buhari ve Muslim hadislerinden paylaşırsan sevinirim.Bazı yerlerde tarih kitaplarından getirmişsin.

Evet biliyorum ama faydalandığım kaynak kutub-u sitte değil...sadece ordan faydalanmam için sıkı bi araştırma yapmam lazım...bunları "terkedilmiş sünnetler" isimli klitaptan aldım...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt