Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Terkedilmiş sünnetler (2 Kullanıcı)

yusuf_hoca

Kayıtlı Kullanıcı
Namazda Ayaklar ve Omuzların Birleştirilmesi

Bu sünnet, alimler ve hatta ijim talebeleri arasında bile terkedilmiştir...Namazda ayağını yanındakinin ayağına bitiştirmek istediğinde sanki o kimse uyuzdan korkar gibikorkup ayağını hızlıca çekmektedir. Sünnetlerin böyle unutulup, bid'atlerin bu şekilde yayılıp benimsenmesinden dolayı ALLAH yardımcımız olsun...

248- Enes (r.a.) dan rivayet edilen bir hadiste RESULULLAH(S.A.V.) şöyle demiştir:
"Saflarınızı düzeltin, şüphesiz ben sizleri arkamdan görmekteyim."
Bizden birisi omuzunu yanındakinin omuzuna, ayağını da onun ayağına bitiştirirdi...

Buhârî(2/242)

yusuf_hoca

Kayıtlı Kullanıcı
İmam Olan Kişinin Safları Düzeltmesi ve Namaza Saflar Dosdoğru olana Kadar Başlamaması...

Numan b. Beşir (r.a.) ın rivayet ettiği bir hadiste RESULULLAH(S.A.V.) şöyle demiştir:
"Ya safalrınızı dosdoğru yaparsınız, ya da ALLAH suratlarınızı ters çevirir."

Buhârî(1/135)

İbn Hacer bu hadisin açıklamasında şöyle demiştir: Bu tehdit,kişinin namazda başını imamdan önce kaldırdığında, başının merkep başına döndürüleceği hadisine benzer. Yapılan bu hataya karşılık verilen cezanın büyüklüğü, safları düzeltmemenin haram olduğunu gözterir.

yusuf_hoca

Kayıtlı Kullanıcı
Secdeye Eğilirken Elleri Bedenden Uzak Tutmak...

Bu sünnet, secdeye giderken ellerle elbiseyi toplamak bid'ati ile yer değiştirerek terk edilmiştir...

263- Ebu Humeyd es-Said'i:
"Peygamber(S.A.V.)in namaz kılışını en iyi bilen benim der...Sonra ellerini iki yanından uzak tutarak yere/secdeye gider ve secde ederdi."

Buhârî(828), Ahmed(424)

yusuf_hoca

Kayıtlı Kullanıcı
Secdede Topukları Birleştirmek ve Ayak Uçlarını Yere Koyup Kıbleye Doğru Çevirmek...

Bu sünnet, secdede ayakları birbirinden ayırmak ve onları yerden kaldırmak suretiyle değiştirilerek terk edilmiştir...

265- İbn Huzeyme senediyle hz. Aişe(r.a.)'nin şöyle ediğini nakletti:
"Peygamber(S.A.V.) benimle beraber yatıyordu, onu aradım ve secde halinde, ayak topuklarını birbirine bitiştirmiş, parmak uçları kıbleye dönük bir şekilde buldum."

Sahih. Beyhakî(2/116), İbn Huzeyme sahihin'de (654) rivayet edilmiştir...

yusuf_hoca

Kayıtlı Kullanıcı
Yağmur ve Sert Rüzgarlarda Namazların Olunan Yerde Kılınması ve Böyle Yapılması İçin İnsanlara Haber Verilmesi...

269- İbn Ömer(r.a.) soğuk ve rüzgarlı bir gecede ezan okudu ve sona şöyle seslendi"Haberiniz olsun, namazlarınızı olduğunuz yerde kılınız." Sonra şöyle dedi:
"RESULULLAH(S.A.V.) gece yağmurlu ve soğuk ise müezzine şöyle demesini emrederdi:
"Haberiniz olsun, namazlarınızı olduğunuz yerde kılınız."

Buhârî(666), Müslim(697)

***Bir sohbette bu konuyla ilgili şunları duymuştum:
"Havanın kötü olduğu günlerde ezan okunduğu zaman "Hayya'lel Salah" denmezdi "Salli fi buyutikûm(evlerinizde namaz kılın)" denirdi...

yusuf_hoca

Kayıtlı Kullanıcı
Her Abdestten Sonra İki Rek'at Namaz Kılmak...

272- Osman(r.a.)'dan ivayet edilen bir hadiste RESULULLAH (S.A.V.) şöyle buyurdu:
"Kim benim aldığım abdest gibi abdest alır, iki rekat namaz kılar, (namaz dışında dünya işleriyleilgili) konuşmazsa geçmiş günahları affolunur."

Buhârî(160-1649, Müslim(226)

yusuf_hoca

Kayıtlı Kullanıcı
TÖVBE NAMAZI...

Tövbe namazı terkedilmiş, sadece çok az insanın uyguladığı sünnetlerden birisidir...Bu namazı kılmada çok fayda ve güzellikler vardır...

276- Ebu Bekir(r.a.) RESULULLAH(S.A.V.) 'in şöyle buyurduğunu nakletti:
"Bir kişi günah işler sonra kalkıp temizlenir/abdest alır sanrada namaz kılıp, istiğfar edere ALLAH onu bağışlar."

Hasen, Tirmizî(406), Ahmed(4/117), Ebu Davud(1521), İbn Mace(1395)

yusuf_hoca

Kayıtlı Kullanıcı
Binit Üzerinde Nereye Yönelirse O Yöne Doğru Nafile Namaz Kılmak...

277- İbn Ömer şöyle dedi:
"RESULULLAH (S.A.V.) biniti üzerinde, biniti hangi yöne yöneldiyse oraya doğru nafile kılar, yine binek üzerinde vitr kılardı. Ancak farz namaz kılmazdı."

Buhârî (1098), Müslim(700)

yusuf_hoca

Kayıtlı Kullanıcı
Bayramda Namaz Bitene Kadar Tekbir Getirmeye Devam etmek...

285- İbn Ömer(r.a.) ramazan ve kurban bayramı günü, musallaya7namazgaha gidip imam gelene kadar sesli bir şekilde tekbir getirirdi.

Sahih, Darukutni(180), Hakim(1/297), Beyhakî(3/279), İbn Ebi Şeybe(2/164)

yusuf_hoca

Kayıtlı Kullanıcı
Camideki Direkler/Sütunlar Arasında Namaz Kılmanın Yasaklanması...

Bu yasağa camişerde sıkça düşülmekte ve kaçınılmamaktadır. Bazıları namazlarını sadece bu sütunlar arasında kılmaktadır. Belki de önünde yahut arkasında tamamlanmamış bir saf olmasın rağmen gidilip bu sütunlar aarsında namaz kılınmaktadır.

292- Abdul Humeyd b. Mahmud şöyle dedi:
"Enes'le birlikte cuma günü namaz kılsım.(kalabalık sebebiyle) sütunlara doğru ittirildik ve sütunların arkasına ya da önüe doğru ilerledik. Sonra Enes şöyle dedi:
"Bizler RESULULLAH (S.A.V.) zamanında sütunlar arasında namaz kılmaktan kaçınırdık.""

Sahih, Ebu avud(677), rivayet edilmiştir.

yusuf_hoca

Kayıtlı Kullanıcı
İmam Rüku Halindeyken Yetiştiysen Safa Girmeden Önce Rükuya Git Sonra(yürüyerek) Safa Gir,Katıl...

Bu sünnet uygulandığında bir çok kişi karşı gelmektedir, ancak bu davranış selef arasında bilinen yaygın bir sünnettir...

294- ez-Zübeyr minberdeyken şöyle dedi:
"Sizden birisi mescide girdiğinde cemaat rüku halindeyse o da olduğu yerde rükuya gitsin ve sonra o halde safa girene kadar yürüsün. Bunu yapmak sünnettir."

Sahih, Hakim(1/214), Beyhakî(3/104) rivayet edilmiştir...

yusuf_hoca

Kayıtlı Kullanıcı
Kadın ve Erkek namazda İken Kendilerinden İzin İstendiğinde Ne Yaparlar...

304- Ebu Hureyre(r.a.)'den rivayet edilen bir hadiste ALLAH RESULU(S.A.V.) şöyle buyurdu:
"Namazda bir erkekten isin istendiğinde SUBHANALLAH demesi izin veröesi, kadından izin istendiğinde de, el çırpması*** izin vermesi demektir.

***Sağ el içi ile sol elinin dışına vurur.

İsnadı sahihtir. Beyhakî (2/247)

yusuf_hoca

Kayıtlı Kullanıcı
Gafletin Olduğu Yerde Durmamak/Ayrılmak

Bu çok önemli sünnetlerden biridir insanların çoğu bunun fakında değildir. Bu sünnette namaza ve zikre karşı olan gafletin tedavisi vardır.

306- Ebu Katade şöyle dedi: Biz yolda seyir ederken ve kendisinin uyunun bastırdığı bir sırada RESULULLAH(S.A.V.) bana şöyle dedi:
"yoldan uzaklaş ve mola ver. RESULULLAH (S.A.V.) mola verdi ve bizler de bunun üzerine mola verdik. Bizden her birimiz binitinin ayağını yastık edindi ve ancak güneş doğduktan sonra uyanabildik. Bizi kuş sesi uyandırmıştı. RESULULLAH(S.A.V.) 'e mahvolduk dedik. O' da hayır mahvolmadınız. Şüphesiz uyuyan kimsenin namazı geçmez, uyanık olanın namazı geçer/kaçar dedi.

Sonra abdest aldık. Bilal'e ezan okumasını emreti. İki rekat namaz kıldı, sonra da bulunduğu yerden ayrıldı. bilal'e kamet getirmesini emretti ve bizlere sabah namazını kıldırdı."

Müslim(681), Beyhakî(1/404), Muvatta mürsel olarak(1/13), Ebu Davud(437)

yusuf_hoca

Kayıtlı Kullanıcı
Kamet Geldiği Zaman İmam ÇıkmadanCemaat Yerinden Ayılmamalı...

İnsanların çoğu bu sünnete muhalefet etmektedir. Birçoğunu kamet gelmeden ve geldikten sonra imam daha çıkmadan önce ayağa kalkmış beklerken görürsün.

311- Abdullah b. Ebi Katade Babasından RESULULLAH (S.A.V.)'in şöyle dediğini nakletti:
"Kamet geldiği zaman beni çıkarken görmeden ayağa kalkmayın."

Buhârî(2/100), Müslim(604)

yusuf_hoca

Kayıtlı Kullanıcı
Müezzin İmama Çıkana Kadar Kamet Getirmemeli...

313- Cabir b. Semura şöyle dedi:
"Zevalden sonra Bilal ezan okur ve RESULULLAH(S.A.V.) çıkıncaya kadar kamet getirmezdi."

Müslim(606)

314- Ebu Hureyre'den rivayet edildiğine göre:
"İnsanlar namaza kamet getirildiğinde, Peygamber(S.A.V.) yerinden ayağa kalkmadan önce saftaki yerlerini alırlardı."

Müslim(605,159)

Beğavinin'de dediği gibi bu rivayetler arasında bir çelişki yoktur. Bunun manası şudur: İmam çıktığında müezzin kamet getirmeye başlar, imam yeine gelene kadar cemaat saftaki yerini alır.

Şerhu's, süne(2/314)
321- Evs b. Evs es-Segafiy RESULULLAH(S.A.V.)'i şöyle buyururken işttim dedi:
"Kim cuma günü güzelce yıkanır/gusul alır, erkenden gelir, binmeyip yürürse, imama yakın oturup, boş/abes şeylerle uğraşmazsa(hutbe vakti konuşmazsa), ona attığı her adımın karşılığı olarak bir senenin ibadeti/kıyamı ve oruç seabı verilir."

Ebu DavuD(345), Ahmed(/104), Tirmizî(496), Nesai(3/97), İbn Mace(1087)

Cuma Namazında İnsanların Omuzlarını Yararak İlerlemek...

322- Abdullah b. Busr şöyle dedi:
"RESULULLAH (S.A.V.) hutbedeyken adamın birisi geldi. İnsanların omuzlarını yararak ilerliyordu. RESULULLAH (S.A.V.) adama otur yerine, eziyet ettin/sıkıntı verdin dedi."

Hasen(1118), Nesâî(3/103), İbn Mace(1115), Beyhakî(3/231)

Namaz Bittikten Sonra Yüksek Sesle Tezbih Çekmek...

329- İbn abbası'ın mevlası Ebu Sadi(r.a.) şöyle dedi:
"İbn Abbas'ın bana haber verdiğine göre RESULULLAH(S.A.V.) zamanında insanlar farz namazlarını bitirdiklerinde yüksek sesle tesbih çekerlerdi. Sonra İbn Abbas şöyle dedi: İnsanların namazlarını bitirdiklerini, onların seslerini duyduğumda anlardım."

Buhârî(1/156), Abdurrezzak(3225), Beyhakî(2/184)

(604) Bana Muhammed b. Hatim ile Ubeydullah b. Satd [60] rivayet ettiler. Dediler ki: Bize Yahya b. Saîd, Haccâc-ı Savvâf dan riva¬yet etti. (Demiş ki) : Bize Yahya b. Ebî Kesîr, Ebû Seleme ile Abdullah b. Eb! Katâde'den, onlar da Ebû Katâde'den naklen rivayet etti. Ebû Katâde şöyle demiş; Resûlüllah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) :
«Namaza ikaamet getirildiği zaman beni görmedikçe ayağa kalkma¬yın» buyurdular. İbni Hatim: «İkaamet getirildiği yahut ezan okunduğu zaman...» dedi.

(605) Bize Hârûn b. Ma'rûi He Harmeletü'bnü Yahya rivayet ettiler. Dediler ki: Bize İlmi Vehb rivayet etti. (Dedi ki) : Bana Yûnus, İbni Şihâb'dan naklen haber verdi. Demiş ki: Bana Ehû" Selemete'bnü Ab-dirrahmân b. Avf haber verdi. Kendisi Ebû Hüreyre'yi şöyle derken işit¬miş: Namaza ikaamet getirildi; biz de kalkarak Resûlüllah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) yanımıza çıkmadan evvel safları düzelttik. Müteakiben Resûlüllah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) geldi. Namazgahına durunca tekbîr almazdan önce (kendisine gusül lâzım geldiğini) hatırladı. Ve hemen ora¬dan ayrıldı, bize de:
«Yerinizde durun!» dedi. Biz Resûlüllah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem, yanımıza çıkıp gelinceye kadar ayakta kendisini bekledik. Yıkannuşdı; başından su damlıyordu, tekbîr aldı ve bize namazı kıldırdı..

(606) Bana Selemetü'bnü Şebîb rivayet etti. (Dedi ki) : Bize Hasen b. A'yeiı rivayet etti. (Dedi ki) : Bize Züheyr rivayet etti. (Dedi ki) : Bize Simâk b. Harb, Câbir b. Semura'dan naklen rivayet etti. Demiş ki: «Bilal [61] gün devrildiği vakit ezân'ı okur, fakat Peygamber (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) bizim yanımıza çıkmadıkça ikâamet getirmezdi. O çıktımı kendisini gördüğü vakit namaza ikaamet getirirdi.»

yusuf_hoca

Kayıtlı Kullanıcı
Gece Namazı Kılmak İçin Kalkmak ve Aileyi Uyandırmak...

331- Hz Aişe(r.a.) şöyle dedi:
"RESULULLLAH(S.A.V.) gece, on üç rek'at namaz kılardı, vitr ve sabah namazının sünneti de bunun içindeydi."

Buhârî(3/16), Müslim(738)

Namaza Kamet Getirildiğinde Farz Namazdan Başka Bir Namaz Kılınmaz...

343- Ebu Hureyre(r.a.) ten rivayet edildiğne göre ALLAH RESULÜ (S.A.V.) şöyle buyurdular:
"Namaza kamet getirildiğinde farz namazdan başka bir namaz yoktur/kılınmaz."

Müslim(710)

Bid'atçi Kimselerin Arkasında Namaz Kılmamak...

350-İmama Şafii şöyle dedi:
"Rafizi, kaderi inkar eden ve Mürcii kimsenin arkasından namaz kılma."

es-Siiyer(10/31)

353-Malik şöyle dedi:
"Bid'at ehlinin arkasında namaz kılınmaz."

el-Müdevvene(1/84)

354-Ali b. Abdullah b. el Abbas şöyle dedi:
"İmam, heva sahibi biriyse arkasından namaz kılınmaz."

el-L'alekai(1344)

Selef alimleri bilmeden bu kişilerin arkalarında namaz kılarlarsa, cuma ve bayram namazı hariç kıldıkları namazlarını tekrar iade ediyorlardı.Ancak bid'atçi olan imam, yönetici ise ona sabretmek sünnettir...

İmam Namazda Hangi Hal Üzerindeyse Ona hemen Uyup, Takip Etmek...

361- Zühri şöyle dedi:
"İbn Ömer ve Zeyd b. Sabit, cemaat rüku halindeyken yetişen kimseye hemen tekbir almasını ve bu rek'atın (namazdan ) sayıldığını, eğer cemaate secdede yetişirse de, hemen onlarla secde edip, bu rek'atın (namazdan) sayılmadığı hususunda fetva verirlerdi."

Senedi Sahihtir. Abdurrezzak(3355), İbn Ebi Şeybe(2578)

Evin bir Odasını Mescid Yapmak ve Orayı Temiz Tutmak...

371- Hz. Aişe(r.a.) şöyle dedi:
"RESULULLAH(S.A.V.) evlere/hanelere mescid yapılmasını ve temizlenip koku sürülmesini emretti."

İsnadı Sahihtir. Ebu Davud(456)
Ezanı Kıbleye Doğru Yönelip Okumak...

379- İbrahim, müezzin hakkında şöyle dedi:
"Kıbleye döner ve ayaklarını bitiştirir."

İbn Ebi Şeybe(2205)

Ezanda Terci Yapılması...

Terci: Müezzinin ezan sözlerini, bir kee içinden ve daha sonra sesli söylemesi, okumasıdır...

Ebu Mahzura (radiyallahu anh) anlatiyor: ”Ey Allah'in Resulu, bana ezanin usulunu ogret” dedim. Bunun uzerine basimin on kismini meshederek:

”Allahu ekber, Allahu -ekber, Allahu ekber, Allahu ekber dersin ve bunlari derken sesini yukseltirsin. Sonra: ”Eshedu en la ilahe illallah, eshedu en la ilahe illallah, eshedu enne Muhammeden Rasulullah, eshedu enne Muhammeden Resulullah dersin ve bunlari soylerken sesini alcaltirsin, sonra sesini sehadette tekrar yukseltirsin: Eshedu en la ilahe illallah eshedu en la ilahe illallah.

Eshedu enne Muhammeden Resulullah, eshedu enne Muhammeden Resulullah. Hayye ala's-salati hayye ala's-salat. Hayye ala'l-felahi hayye ala'l-felah.

Eger okudugun ezan sabah ezani ise sunu da soylersin:

”es-Salatu hayrun mine'n-nevm, es-salatu hayrun mine'n nevm (Namaz uykudan hayirlidir). Allahu ekber Allahu ekber, Lailahe illallah.” (Muslim(379) Ebu Davud(500–505) Tirmizi(191) Nesai(2/4–8 )

yusuf_hoca

Kayıtlı Kullanıcı
Ezan Okurken Sağ ve Sola Yönelmek...

387- Avn b Cuheyne Babasının şöyle dediğini rivayet etti:
"Bilal'i ezan okurken gördümve Bilal'i ağzını/başını sağ ve sola doğru çevirirken takip ettim/izledim."

Buhârî(1/120)
Mescidleri Süslemek Hakkındaki Yasaklar...

389- Enes(r.a.) ten rivayet edilen bir hadiste RESULULLAH(S.A.V.) şöyle buyurdu:
"İnsanlar mescidlerle yarışıp övününceye dek kıyamet kopmayacaktır."

Ahmed(3/134), (3/145), Ebu Davud(432), ad-Daris(1/327)
Minberdeki Basamakların Sayısı...

İbn Abbas(r.a.) şöyle dedi:
"RESULULLAH(S.A.V.) in minberi kısa ve üç basamaklıydı."

Ahmed(1/268), Hakim(1/280), Ebu Davud(353)
Sahurun Geç Vakte Bırakılması ve İftarın Erken Yaplması

405- Amr b. Meymun el-Evdiy şöyle dedi:
"RESULULLAH(S.A.V.)in sahabeleri insanlar arasında oucunu en erken açan, sahurunu en geç yapan kimselerdi."

Senedi Sahihtir. Abdurrezzak(7591)
İftarı Hurma ya da Suyla Açmak...

417- Enes b. Malik(r.a.) şöyle dedi:
"RESULULLAH'ı(S.A.V.) iftarını rutapla(hurmanın olgunlaşmamış halidir) bulamazsa hurmayla, hurma da yoksa birkaç yudum suyla açardı."

Senedi Sahihtir. Ahmed(3/164), Tirmizî(696), Ebu Davud(2356)
Kadınların Tavafı, Erkeklerle Bi Arada Yapmamaları...

419- Ata şöyle dedi:
"Aişe(r.a.) erkeklerden uzakta tavafını yapardı. Bununla, erkeklerden ayrı bir köşede yaptığını kastediyor."

Buhârî(3/284)
Hacca Kıbleye Doğru Yönelip Başlamak...

Nafi şöyle dedi:
"İbn Ömer (r.a.) sabaj namazını zul-huleyfe'de kıldığı zaman, devesini ister, sonra ona biner, devesi hareket ettiğinde, ayağa kalkarak kıbleye doğru yönelir, harem/Kabe'ye gelene kadar telbiye getirmeye devam ederdi. Zu Tuva vadisine geldiğinde, orada sabah oluncaya kadar geceler ve sabah namazını kıldıktan sonra gusül abdesti alırdı. İbn Ömer, Peygamber'in(S.A.V.) de böyle yaptığını anlattı."

Kadın Mahremsiz Hacca Gitmemeli...

423- İbn Abbas(r.a.) RESULULLAH(S.A.V.) 'ın şöyle buyurduğunu rivayet etti:
"Kadın sadece mahremiyle yolculuğa çıkar ve bir erkek kadının yanına ancak mahremi varken girer. Adamın biri bunun üzerine: Ey ALLAH'IN RESULÜ(S.A.V.) ben falan orduya yazıldım ve hanımım hacca gitmek istiyor dedi. RESULULLAH(S.A.V.) adama, sen de hanımınla yola çık diye cevap verdi."

Buhârî(1/335), Müslim(1341)

Buradaki maksat sadece hac vazifesi değil, normal yaşamda da kadının mahremi olmadan yolculuğa çıkmaması ile ilgilidir...Bunlara toplu taşıma araçları da dahildir...
Umre ya da Hacdan Dönen Kimse Ne Söylemeli...

Nafi'nin Abdullah b. Ömer(r.a.) den rivayet ettiğine göre RESULULLAH(S.A.V.) savaş, hac ya da umreden döndüğü zaman, yüksek bir yerde üç defa tekbir getirir sonra şöyle derdi:

"Allah'tan başka ilâh yoktur. O, tektir. Ortağı yoktur. Mülk O'nundur. Hamd da O'na mahsustur. O, her şeye kadirdir. Biz dönen, tövbe eden kimseleriz. Rabbimize ibadet eden ve hamdedenleriz. Allah, sözünde sadıktır. Kuluna yardım etti. O, tek başına hizipleri (kabile ve grupları) yenmiştir."

Buharî, Sahih, IH/9, İV/9, VI/93, VII/219, Vlll/52,102,94; V/142; Müslim, Sahih, kitabu'l-hac, hadis: 428, 429; Tırmızî, Sünen, 3440; imam Ahmed, Musned, I/256,11/21, 38, 150; İV/281, 289,298; İbn Sa'd, Tabakatul-Kubra, H/57, VIIİ/89; Taberanî, Mu'cemu'l-Kebir, XI/280; Xll/369; Bağavî, Şerhu's-Sunne, Xl/31
Hedy Kurbandan Boynu Çizilerek Kan Akıtılması...

Bu sünnet kıran haccı yapmak isteyip kurbanını yanında getiren için geçerlidir.

426- Aişe(r.a.) RESULULLAH'ın (S.A.V.) hac için getirdiği kurbanların boynuna nişanları ben sardım dedi. Sonra RESULULLAH (S.A.V.) hayvanların boynuna nişan koydu, çizerek kanattı ve (kurbanları mekkeye) gönderdi. (Hedy/kurban göndermesi sebebiyle) Ona helal olan şeylerin hiçbirisi haram olmadı.***

Buhârî(2/434), Müslim(1321)

***Kurbanları mekkeye göndermekle, ihramlıyken kişiye haram olan şeylerin haram olmadığı kastetmektedir.(Çev)

yusuf_hoca

Kayıtlı Kullanıcı
Muhassir Vadisinde Hızlı Bir Şekilde Yürümek...

Muhassir Vadisi, Müzdelife ile Mina arasında olan bölgenin adıdır. Burası ne Mina ne de Müzdelifeden sayılır...Fil ordusunun mahsur kaldığı yer olduğu için, buraya muhassirdenmiştir.

429- Cabir (r.a.) (Hacla ilgili) rivayet ettiği uzun bir hadiste şöyle dedi:
"... RESULULLAH(S.A.V.) ta ki Muhassir vadisine geldiğinde biraz hızlandı ve sekinet üzere olun dedi."

Beyhakî(5/125), Müslim(1217)
Mekke'ye Ne Zaman ve Nerden Girilmeli...

434-İbn Ömer(r.a.) şöyle dedi:
"RESULULLAH(S.A.V.) Mekke'ye yüksek tarafından giriş yapar ve çıkışını da Mekke'nin aşağısındaki yüksek taraftan yapardı."

Buhârî (3/347), Müslim (1257)

436- Nafi'nin Abullah b. Ömer(R.A.) den rivayet etiğine göre ALLAH RESULÜ (S.A.V.) Zi-Tuva vadisinde sabah oluncaya kadar geceler sonra Mekke'ye giderdi. İbn Ömer (r.a.) de böyle yapardı."

Buhârî(1/287)
Cenazeyi Defnettikten Sonra Üzerine Toprak Serpmek...

437- Ebu Hureyre(r.a.) şöyle dedi:
"RESULULLAH(S.A.V.) cenaze namazını kıldı ve ölünün kabrine gelerek, baş tarafından 3 kere toprak serpti."

Senedi Sahihtir, İbn Mace (1/474)

439- Ebu Derda(r.a.) şöyle dedi:
"Cenazenin üzerine toprak serpmek, verilen sevabın kâmil olmasıdır."

İbn Ebi Şeybe (11715)
Kafirin Kabrinin Yanından Geçerken Onu Cehennemle Müjdelemek...

442- Sa'd b. Ebi Vakkas(r.a.) anlatıyor:
"Bir bedevi RESULULLAH(S.A.V.) a gelerek, bbam akrabalarını ziyaret eder, onlara iyilik ihsanda bulunur ve o şöyle şöyle (iyilikler) yapar dedi. Babam nerededir diye sordu. RESULULLAH(S.A.V.) baban cehennemdedir diye cevap verdi. Bedevi adam üzüldü ve RESULULLAH(S.A.V.) e senin baban nerde diye sordu.

RESULULLAH (S.A.V.) ona, kabrine uğradığın/yanından geçtiğin her kafiri cehennemle müjdele dedi. Bedevi adam müslüman oldu ve şöyle dedi: RESULULLAH(S.A.V.) bana yorucu bir görev yükledi, hangi kafirin kabrine uğrasam/yanından geçsem onu cehennemle müjdeliyorum."

Senedi sahihtir. İbn Mace(1/476), Bezzar(93-Zevaid), İbn Sinniy(588) rivayet edilmiştir...
Bid'atçi Kimselerin Cenaze Namazına Gidilmez

Bu da terkedilmiş sünnetlerden biridir. Selef alimleri arasında, kaderiler, cehmiler, -eş'ariler de bunlardandır- rafiziler, hariciler ve mürcilenin cenaze namazına gitmeyip bu kimselerin namazlarını kılmamaları bilinen birşeydir. Tanımadıkları birinin cenaze namazını kıldıklarında du ederken şu şartı koyarlardı:...Eğer ehli sünnetten ise...Bu sünneti İbn Teymiyye, iman ve diğer kitaplarında ele almıştır.

443- İbn Ömer(r.a.) RESULULLAH (S.A.V.) ın şöyle buyurduğunu bildirdi:
"Kadericiler bu ümmetin Mecusileridir/Zerdüştleridir. Hasta olduklarında ziyaretlerine gitmeyiniz, cebazelerine katılmayınız."

Haasen, Ahmed(5584), Ebu Davud(4691), Hakim!(1/85), Acuri Şeriya kitabında (190) rivayet edilmiştir...
Kabri Kireçlemenin/Üzerine Bina Yapmanın, Kabri Yerden Yükseltmenin ve Üzerine Yazı Yazmanın Yasak Oluşu...

454- Cabir (r.a.) şöyle dedi:
"RESULULLAH (S.A.V.) kabirlerin kireçlenmesini, üzerine yazı yazılmasını, (ayakla) basılmasını ve kabir üzerine bina yapılmasını yasakladı."

Müzlim (94),(970), Tirmizî(1052)

***Hadiste anlatılmak istenenin daha iyi anlaşılması için aşağıda uhud şekitliğinin fotoğraf linki verilmiştir***

http://img282.echo.cx/img282/9196/uhudsehitlikhzhamza4pv.jpg
Vasiyet...

RAHMAN VE RAHİM OLAN ALLAH'IN ADIYLA

Sizden birine ölüm geldiği zaman eğer bir hayır bırakacaksa, casiyet etmek farzdır.

SADAKALLAHULLAZİYM

Bakara, 180

459- İbn Ömer (r.a.) dan rivayet edildiğine göre RESULULLAH (S.A.V.) şöyle buyurdu:
"Vasiyet edeceği birşeyi bulunan müslümanın, vasiyeti yanında bulunmadan iki gece geçirmesi doğru değildir."

Buhârî (5/64), Müslim (1628)
Her Mecliste ALLAH'ı Anmak ve Peygamber (S.A.V.)'e Salavat Getirmek...

Ebu Hureyre(r.a.) RESULULLAH (S.A.V.) şöyle buyurdu dedi:
"Bir topluluk bir mecliste oturur da orada ALLAH'ı anmaz ve Peygamber(S.A.V.) e salavat hetimezse bu kimseler eksik bir iş yapmış olurlar. ALLAH onlara dilerse azab eder, dilerse affeder."

Sahih, Tirmizî(2/242), Hakim(1/496), Ahmed(2/446), İbn Sinniy(443) rivayet edilmiştir...
Aya Bakıldığında Ne Söylenmeli...

Hz. Aişe (r.a.) şöyle dedi:
"RESULULLAH (S.A.V.) aya baktı ve şöyle dedi: ey Aişe ay'ın şerrinden ALLAH'a sığın. Bu, karanlık çöktüğü zaman gecenin şerridir."

Senedi Sahihtir, Tirmizî (3366)
Horoz Ötüşü ve Eşek Anırışı İşitilince Ne Söylenmeli?

466- Ebu Hureyre (r.a.) RESULULLAH(S.A.V.) şöyle buyurdu dedi:
"Horozun ötüşünü duyunca ALLAH'ın fazlından isteyin. Çünkü o bir melek görmüştür. Eşek anırması işittiğinizde şeytandan ALLAH'a sığının. Çünkü o bir şeytan görmüştür."

Senedi Sahihtir, Tirmizî(3454)
Hoşlanılmayan Bir Rüya Görüldüğünde Ne Söylenmeli...

467- Ebu Hureyre(r.a.) RESULULLAH (S.A.V.) şöyle buyurdu dedi:
"Biriniz hoşlanmadığı bir rüya görürse, bulunduğu taraftan diğer tarafa dönsün, sol tarafına 3 defa tükürsün, rüyanın şerrinden ALLAH'a sığınsın ve hayrını ALLAH'tan istesin."

Müslim(6/52), Ebu Davud(2/601), Ahmed(3/350), İbn Mace(2/450), Hakim(4/392)

468- Ebu Hureyre(r.a.) RESULULLAH (S.A.V.) şöyle buyurdu dedi:
"Sizden biriniz hoşlandığı bir rüya gördüğünde, onu isterse başkasına anlatsın. Hoşlanmadığı bir şey görürse onu kimseye anlatmasın, kalkıp namaz kılsın."

Senedi Sahihtir, Ahmed(2/395), İbn Mace(2/449)

BİR SÜRE MESAJ GÖNDEREMEYECEĞİM...DEVAM ETMEK İSTEYEN KARDEŞİM VARSA FACEBOOK TAKİ TERKEDİLMİŞ SÜNNETLER GRUBUNDA BULUNAN TARTIŞMA PANOSUNDAKİ BÖLÜMDEN HADİSLERİ BURAYA AKTARABİLİRLER...

yusuf_hoca

Kayıtlı Kullanıcı
Dua Ederken Önce Peygamber(S.A.V.) e Salavat Getirip Övgüde Bulunmak...

469- Fudale b. Ubeyd şöyle dedi:
"RESULULLAH (S.A.V.) kendisine salavat getirmeyen bir adamı namazda dua ederken işitti ve şöyle buyurdu: "Bu adam acele etti sonra adamı ve başka kimseleri yanına çağırdı, onlara şöyle dedi: Sizden birisi namaz kıldığı zaman, ALLAH'a Hamdu Senayla başlasın, sonra RESULULLAH (S.A.V.) e salavat getirsin. Sonra da dilediği gibi dua etsin."

Senedi Sahihtir, Tirmizî(3477), Ahmed(6/18), Ebu Davud(1481), İbn Huzeyme(1/351), İbn Hibban(Mevarid;290), Hakim(1/320), Tabarani Kebirde(18/307)

*********************************************************************************************

Dua Etmeye Önce Kendi Nefsinle Başlamak...

470- Eyyub el-Ensari şöyle dedi:
""RESULULLAH(S.A.V.) dua ettiği zaman kendisiyle başlardı."

Senedi Sahihtir, Ahmed(5/121)

471- Ubey b. Ka'b şöyle dedi:
"RESULULLAH (S.A.V.) birisi için dua ettiğinde kendisiyle başlardı. Bir gün şöyle buyurdu: "ALLAH bize ve kardeşimiz Musa'ya merhamet etsin."

Senedi Sahihtir. Ahmed (5/121), Ebu Davud (3984)

************************************************************************************************

Gerdek Gecesi İki Rek'at Namaz Kılmak...

486 - Şakik Dedi ki: Ebu Hureyz adında bir adam geldi ve şöyle dedi: Ben bakire, genç bir kızla evlendim, benden nefret etmesinden korkuyorum. İbn Mes'ud şöyle dedi: Muhabbet ALLAH'tan, nefret etmek şeytandandır, o, sizi ALLAH'ın helal kıldıklarından soğutmaktadır. Hanımın geldiği zaman, ona, seninle iki rek'at namaz kılmasını emret

Senedi Sahihtir, İbn Ebi Şeybe(6/191)

************************************************************************************************

Salih, İyi Bir Damat Seçmek, Bid'atçi ve Fasık Olan Kişiye Kız vermemek...

495 - Ebu Hureyre(r.a.) RESULULLAH (S.A.V.) şöyle buyurdu dedi:
" Size ahlakından, dininden hoşnut olduğunuz biri (aday) gelirse, onu evlendirin. eğer böyle yapmazsanız, yeryüzünde büyük bir fesat/bozgunculuk olur."

Senedi Sahihtir, İbn Mace (1967)

F

FiSeBiLiLLaH

Esselamu aleykum.
Yusuf kardeş hoş geldin bu güzel paylaşımlarını tekrar sürdürürsün umarım.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt