Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

"SORULARLA DİNİMİZİ ÖĞRENELİMMİ?" (2 Kullanıcı)

karapece

Kayıtlı Kullanıcı
RE: "SORULARLA DİNİMİZİ ÖĞRENELİMMİ?"

peki ben size ilmihal soruları ssorayım siz cvp verin de bilmeyenler öğrensin aklıma bir sürü soru geliyor benden iyi müfettiş olur;)namaz kılmanın yasak olduğu yerler

karapece

Kayıtlı Kullanıcı

namaz kılan kişinin önünden geçilir mi bu kişinin önünden geçen günahkar olur mu
ve en önemli şeylerden biri namazın mekruhlerı nelerdir bu sorulara cvp verirsiniz umarın çok kolay ALLAH IN İZNİYLE BİLMEYEN VARSA SAYENİZDE ÖĞRENİR İNŞ.

nuresma

Kayıtlı Kullanıcı

karapece yazdı:
peki ben size ilmihal soruları ssorayım siz cvp verin de bilmeyenler öğrensin aklıma bir sürü soru geliyor benden iyi müfettiş olur;)namaz kılmanın yasak olduğu yerler

Ebû Mersed Kennâz İbni Husayn radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Kabirlere doğru namaz kılmayınız ve kabirler üzerine oturmayınız."[1]

* Yani kabirleri kıble edinmek gibi ters bir iş olacağından müslümanın da namazda mutlaka Kabe’ye döneceğinden böyle bir iş doğru olmaz, kıble edinme niyeti olmasa bile kabre doğru namaz kılınmaz. Kabirlerde cenaze defnedilirken oturup basmanın dışında keyfi olarak oturmak, vakit geçirmek için piknik yeri gibi kullanarak kabirler üzerine yatıp uyumak, istirahat etmek ve abdest bozmak yasaktır. BEN BU KADAR YAZABİLDİM KARDEŞİM EKSİĞİM VARSA TAMAMLAYINIZ.

tugba_m

Kayıtlı Kullanıcı

a.s abi.
Hayırlı sabahlar herkese.Akşam bayağı yoğunmuş bakıyorumda.Fatmanın ve nuresmanın birer soru hakkı var gördüğüm kadarıyla sorunuz varsa sorun inşallah...

bezmi safa

Kayıtlı Kullanıcı

tugba_m yazdı:
a.s abi.
Hayırlı sabahlar herkese.Akşam bayağı yoğunmuş bakıyorumda.Fatmanın ve nuresmanın birer soru hakkı var gördüğüm kadarıyla sorunuz varsa sorun inşallah...

ARKADAŞLAR DÜN Bİ ARDAŞA FIKIH KONUSUNDA SORULARI VARMIŞ YARDIM İSTEDİ BENDE CEVAPLADIM MTEKİK ABİDE HATIRLARSA SONRA ZERDA ABLA BUNUN DOĞRU OLMADIĞINI SÖYLEDİ SİTE SORUMLULULARI VARMIŞ ONLARDAN YARDIM ALINABİLİRMİŞ BUNU BİLMİYORDUM BEN BU YÜZDEN SORULAR BÖLÜMÜNE GİRMİYORUM

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

bezmi safa yazdı:
tugba_m yazdı:
a.s abi.

ARKADAŞLAR DÜN Bİ ARDAŞA FIKIH KONUSUNDA SORULARI VARMIŞ YARDIM İSTEDİ BENDE CEVAPLADIM MTEKİK ABİDE HATIRLARSA SONRA ZERDA ABLA BUNUN DOĞRU OLMADIĞINI SÖYLEDİ SİTE SORUMLULULARI VARMIŞ ONLARDAN YARDIM ALINABİLİRMİŞ BUNU BİLMİYORDUM BEN BU YÜZDEN SORULAR BÖLÜMÜNE GİRMİYORUM

S.A.
KARDEŞ BEN ONU BİLİYORUM. ONUN İÇİNDE BURADA CEVAPLARIMIZDA KAYNAK İSTİYORUZ. BUNA RAĞMEN FİKRİNİZE SAYGI DUYARIM. HAKKINIZI HELAL EDİN, GÜZEL PAYLAŞIMLARINIZ OLDU.
K.S.E.O.

sevvalmina

Kayıtlı Kullanıcı

mtekik yazdı:
bezmi safa yazdı:
tugba_m yazdı:
a.s abi.

S.A.
KARDEŞ BEN ONU BİLİYORUM. ONUN İÇİNDE BURADA CEVAPLARIMIZDA KAYNAK İSTİYORUZ. BUNA RAĞMEN FİKRİNİZE SAYGI DUYARIM. HAKKINIZI HELAL EDİN, GÜZEL PAYLAŞIMLARINIZ OLDU.
K.S.E.O.

abi herkesin kendi görüşü ama biz burda kaynaklarınıda veriyoruz kendi yorumlarımızla açıklamıyoruz.

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

sevvalmina yazdı:
mtekik yazdı:
bezmi safa yazdı:
tugba_m yazdı:
a.s abi.

S.A.
K.S.E.O.

abi herkesin kendi görüşü ama biz burda kaynaklarınıda veriyoruz kendi yorumlarımızla açıklamıyoruz.

EVET ABLAM BİZ İŞİMİZE BAKALIM İNŞALLAH
VARSA HAZIRLIĞINIZ SİZDEN BU GÜNÜN İLK SORUSUNA ALALIM İNŞALLAH.
K.S.E.O.

tugba_m

Kayıtlı Kullanıcı

bezmi safa yazdı:
tugba_m yazdı:
a.s abi.

Bence sen yanlış anlamışsındır ayşecim.Bizim burada amacımızda farklı yaptığımız şeyde farklı sen bunu çok iyi biliyosun.Mehmet abiminde kardeşiminde dediği gibi kaynağımızın olmadığı şeylere zaten cevap vermiyoruz.
Tabi senin kararın saygı duyarız ama biz memnunduk seni aramızda görmekten.zaten kaç kişiyiz şurada.....

sevvalmina

Kayıtlı Kullanıcı

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) Mekke'den Medine'ye hicret ederken Ranuna vadisinde konaklamış ve orada ilk Cuma namazı kılınmıştır. Hutbeyi Peygamber Efendimiz (s.a.v.) okumuştur. Cumayı kıldıran sahabe kimdir?

sordum abim

ferit

Kayıtlı Kullanıcı

SelamünAleyküm
Esad Bin Zürare (r.a.) dır...;)

“İlerde bir fitne olacak. O fitne içinde kişi mümin olarak sabahlayacak, kafir olarak akşamlayabilecek. Ancak Allah’ın ilimle kalbini dirilttiği kimseler hariç.” (1)
Hadisi nasıl anlaşılmalıdır...;)

sevvalmina

Kayıtlı Kullanıcı

Bu hadis-i şerif fitne ile ilgili hadis-i şerifleri kuvvetlendirmektedir. Burada da fitnenin, bozulmanın yaygın bir hal olacağı anlatılır. Müslüman bir cemiyette sabahleyin Müslüman olarak uyanan, evinden çıkan bir kimse, toplumdan, arkadaşlarından, yayın organlarından veya başka mihraklardan aldığı tesirle, sabah mümin evinden çıktığı halde akşam, bir şüphe, bir söz veya bir başka sebeple evine kafir dönebilecektir. Burada en önemli faktör, kişinin dinini bilmemesi olarak görülmektedir. Çünkü Allah’ın, kalbini İslam bilgisi ile, iman hakikatleri ile dirilttiği kimse bu duruma düşmekten korunabilecektir. Bu durumda fitne ve bozulma devrinde, toplumda İslamı bilenlerin azalacağı, İslamî bilginin kifayetsiz olacağı, İslamı muhtaçlara ulaştırmanın güçleşeceği hususları akla gelmektedir.

Özetleyecek olursak, bidatlar ve dalaletler, müslümanları kuşatmışken, takva ehli dindar kimselerin islamın hükümlerine ve sünnete uymaları, onlara çok büyük sevaplar kazandıracaktır. Çünkü o zamanda imanı muhafaza edebilmek bile, büyük bir iştir.

Kaynaklar:
1. Ramûzu’l-Ehadis s. 299, 3722 hadis. (Tabarani Kebirden, İbn-i Mace’den, Deylemi Ebi Umame’den), en-Nevevi, Ebû Zekeriyya Yahya b. Şeref, Riyazüs-Salihin, Terc. Emre, Mehmed, İstanbul 1974, s. 99 87. hadis; Sunenu İbn-i Mace, II, 1305, 1310 (3954, 3961) hadisler.

ferit

Kayıtlı Kullanıcı

Doğrudur Ablacım Sorunu bekliyoruz...

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

ferit yazdı:
SelamünAleyküm
Esad Bin Zürare (r.a.) dır...;)

“İlerde bir fitne olacak. O fitne içinde kişi mümin olarak sabahlayacak, kafir olarak akşamlayabilecek. Ancak Allah’ın ilimle kalbini dirilttiği kimseler hariç.” (1)
Hadisi nasıl anlaşılmalıdır...;)

S.A. KARDEŞ,
BU SORUNA CEVAP VERMEK İÇİN BİRAZ YORUMA GİRMEK GEREKİR,
ODA SİTE YÖNETİCİLERİNİN TASVİP ETMEDİĞİ BİR DURUM. AMA HERHANGİ BİR KAYNAKTAN AKTARMA YAPACAK ARKADAŞ VARSA OLUR TABİ.
BEN İSE BU HADİSİ İLK OKUDUĞUMDA AKLIMA GELEN ANA FİKİR.
CAHİLLİK, BİZLER NASIL BİR ALLAH C.C.'A , PEYGAMBERE, MELEKLERE, AHİRETE... HANGİ ŞARTLARDA, İNANDIĞIMIZI BİLMİYORUZ. CAHİLİYE DÖNEMİNDEKİ İNSANLARIN İNATLARI VARDIYA , BİZ ATAMIZDAN BÖYLE GÖRDÜK. İŞTE BU HADİSE MUHATTAB OLAN BİZLER MALESEF DİNİMİZİ BİLMİYORUZ (SADECE YÜZEYSEL) YANİ , İMANIMIZ TAHKİKİ DEĞİL, TAKLİDİ İMAN.
DOLAYISIYLA BİZ BİLMEDEN İŞLERİMİZ AMELLER YÜZÜNDEN AKŞAM OLUNCAYA KADAR İMANIMIZI ETKİLEYECEK SÖZ VE FİİLLERDE BULUNABİLİYORUZ (MESELA 5 VAKİT NAMAZI CAMİİDE EDA EDERİZ, ONDAN SONRADA KALKIP YA BU DEVİRDE DE FAZİSİZ İŞMİ OLUR DERİZ, BAŞÖRTÜSÜ OLURMUYMUŞ DERİZ V.S. BU ÖRNEKLERİ ÇOĞALTABİLİRİZ.) BU DURUMA DÜŞMEMEK İÇİNDE TAKLİDİ İMANDAN, TAHKİKİ İMANA YELKEN AÇMALIYIZ. ZATEN BİZİMDE BURADA YAPMAYA ÇALIŞTIĞIMIZ BU DEĞİLMİ ZATEN.
GALİBA BİRAZ FAZLA CA YORUM YAPTIM.
CANIM BU KADARDA HAKKIM OLSUN YANİ, YÖNETİCİ ARKADAŞLAR MAKUL KARŞILARLAR İNŞALLAH.
K.S.E.O.

ferit

Kayıtlı Kullanıcı

Abi ağzına sağlık yorumun için...İNŞAALLAH yönetici Abilerimizi kızdırmamışızdır...bir daha dikkat ederiz İNŞAALLAH...

bezmi safa

Kayıtlı Kullanıcı

tugba_m yazdı:
bezmi safa yazdı:
tugba_m yazdı:
a.s abi.

Bence sen yanlış anlamışsındır ayşecim.Bizim burada amacımızda farklı yaptığımız şeyde farklı sen bunu çok iyi biliyosun.Mehmet abiminde kardeşiminde dediği gibi kaynağımızın olmadığı şeylere zaten cevap vermiyoruz.
Tabi senin kararın saygı duyarız ama biz memnunduk seni aramızda görmekten.zaten kaç kişiyiz şurada.....

İNŞALLAH ÖYLEDİR ÇÜNKÜ BENDE ÇOK SEVİYORDUM BİLMEDİĞİM SORULARI CEVAPLAMAK İÇİN AKŞAMI ZOR EDİYOR EVE GİDER GİTMEZ KAYNAKLARI HEYECANLA ARAŞTIRMAK ÇOK FARKLI Bİ DUYGU...İNŞALLAH DEVAM EDİYORUM ZERDA ABLAYI ÇOK SEVİYORUM BU ARADA KIRMIZ KART NE OLUYOR

sevvalmina

Kayıtlı Kullanıcı

AYŞE BENİM YERİME SEN SORARMISIN.

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

bezmi safa yazdı:
tugba_m yazdı:
bezmi safa yazdı:
tugba_m yazdı:
a.s abi.

İNŞALLAH ÖYLEDİR ÇÜNKÜ BENDE ÇOK SEVİYORDUM BİLMEDİĞİM SORULARI CEVAPLAMAK İÇİN AKŞAMI ZOR EDİYOR EVE GİDER GİTMEZ KAYNAKLARI HEYECANLA ARAŞTIRMAK ÇOK FARKLI Bİ DUYGU...İNŞALLAH DEVAM EDİYORUM ZERDA ABLAYI ÇOK SEVİYORUM BU ARADA KIRMIZ KART NE OLUYOR

ABLA KIRMIZI KART DEMEK KONUNUN KİLİTLENMESİ DEMEKTİR. YANİ O KONUDA HİÇ BİR CEVAP YAZILAMAYACAĞI DEMEK.
K.S.E.O.

bezmi safa

Kayıtlı Kullanıcı

sevvalmina yazdı:
AYŞE BENİM YERİME SEN SORARMISIN.

ALLAH RAZI OLSUN ŞEVVALMİNA KARDEŞİM PEKİ TEŞEKKÜR EDFERİM.:)Allah göklerin ve yerin Nur' udur. O' nun Nur' u içinde ışık bulunan bir kandil yuvasına benzer. O ışık bir cam içindedir , cam ise sanki inci gibi parlayan bir yıldızdır, bu ne doğuda ne batıda bulunan bereketli zeytin ağacından yakılır. Ateş değmese bile neredeyse yağın kendisi aydınlatacak! NUR ÜSTÜNE NUR ' dur. Allah dilediğini Nur'una kavuşturur . Allah insanlara örnekler verir . O her şeyi bilir." HANGİ SUREDİR

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt