Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Sorulan sorulara cevap -1 (3 Kullanıcı)

dilayyy

Kayıtlı Kullanıcı
Bu konuyu acandan evvela ALLAH razi olsun,ben namaz kiliyorum fakat tatile gittigim zaman birakiyorum 1 ay kilmiyorum ama bu yaz kilmacam okadar namazla ilgili bilgim oldu ki imkani yok birakmam, fakat benim esim namaz kilmiyor ve onu biraz zorluyorum namaz kilmasi icin bazi hadisler soyluyorum belki etkilerim diye ama tmm diyor zamanim var belirli bir zaman belirlemis aklinda fakat ÖlÜm iki kasin arasinda ama.Arkadaslar sakin namazlarinizi ertelemeyiniz .ALLAHA emanet olun ALLAH hepinizden de razi olsun.;)

نعىمة

Yasaklı Kullanıcı
ben de onu diyorum ,hatırlarsanız namaz ilk başta günde 50 defa diye emredilmişti, sonra ümmet yapamaz diye Resulullahın (sav) şefaatiyle 5 defaya indirilmişti. eğer insan kendisini yoktan var eden Rabbine farz diye emrettiği ve "insanları ve cinleri yalnız Bana ibadet etsinler diye yarattım" diye buyuran Rabbinin "namaz kıl" emrine uymuyorsa, onca kolaylığa rağmen...hem mirac hem de günahlardan temizlenme, hem de kulluğumuzun şuuruna varma yeri olan ,dinimizin direği olan namazı terk edince ..dini çökmüş oluyor, kendi kendine en büyük zülmü yapmış oluyor...her mahluğa nasib olmadı insan olmak, insan olmak kadar büyük nimet yoktur....İnsan olmak hz. Yunus Emrenin dile getirdiği "severim ben Seni candan içeru" diye bir sonsuz sevgiyi yaşamaktır..
nefis denilen şer odağı terbiye yoluna gitmeyenler ,doğal olarak sırtında bir dağ varmış gibi namaza kalkar, o dağ nefistir işte onun bize binmesi değil, bizim ona binmemiz lazımdır...nefis burak olsun ki namaz mirac olsun...o zaman doyum olmaz..

"hevalarına uydukları için namazlarını düşürürler"....
Allah nefsimizin elinden kurtulup Güzel Mevla aşkının esiri olmayı nasib etsin..

Peçeli-Bülbül

Kayıtlı Kullanıcı
Es-Selamün Aleyküm benim bir bayan arkadaşım evlerinin balkonlarında etrafa bakarken birden nefesi kesilmiş ve gözünün önüne gözleri olmayan ama kendisine baktığını gören siyah pelerinli uzun boylu birini görmüş o anda Ayetel Kürsü okumuş ve kendine gelmiş sizce o gördüğü suret ne olabilir yardımcı olursanız sevinirim...

hafizkiz

Kayıtlı Kullanıcı
€bru;677102' Alıntı:
Es-Selamün Aleyküm benim bir bayan arkadaşım evlerinin balkonlarında etrafa bakarken birden nefesi kesilmiş ve gözünün önüne gözleri olmayan ama kendisine baktığını gören siyah pelerinli uzun boylu birini görmüş o anda Ayetel Kürsü okumuş ve kendine gelmiş sizce o gördüğü suret ne olabilir yardımcı olursanız sevinirim...

we aleykümselam kardeşim
cin musallat olmuş olabilir ALLAH muhafaza
tam bilemicem ama
slm we dua ile

gamzetje

Kayıtlı Kullanıcı
€bru;677102' Alıntı:

(anemden ogrendimi soluyorum)
Bu sadece bir uyaridir, bazen allah kullunu kendisine daha cook dua yada namaz kilmasi icin bazi seyleri onune cikartirki kullu ona dahada yakinlasin.Emin degilim ama bu bir isaret olabilir bence o hanim allaha siginsin ve 5 vakit namazini duasini hic eksik etmesin.

sengul

Kayıtlı Kullanıcı
konu: namaz

soru: namaz kılmak istiyorum ama bir türlü başlayamıyorum içimde hep bir sıkıntı oluyor?

cevap: es selamun aleykum değerli kardeşim,

namaz.. namaz dinin direğidir. Namaz islam'ın en temel şartlarından ve her müslüman kişinin yapması gerekli olan ibadettir. Namaz'ı sevmeliyiz. Onu sevmek için önce onu iyi tanımalıyız. 5 vakit namaz için davet ediliyoruz. Ne büyük bir şerefdir. Kime nasip oluyor ? Elhamdülillah, müslümanlar için bir davettir. Namaz kılarak rabbimiz c.c. Olan şükran borcumuzu ödemek mümkün değil elbette, fakat rabbimiz c.c. Emrettiği, namaz konusunu yerine getirerek, tüm pisliklerden de arınmış oluyoruz. Günde 5 vakit ne güzel abdest alıyoruz. Hem içimiz, hemde bedenimiz temizleniyor..

Evet namaz'a alışık olmadığımızdan ötürü, ilk başlarda şeytan ve nefs kişiye namaz kıldırmak istemez. çünkü onların işi vesvese vermek, hayırlı bir iş olduğu zaman kişiyi sıkmak, insanın gözünü boyamak, gaflette kalmasını sağlamak, bir düşünelim, bir gün 24 saat, işimiz gücümüz var çalışıyoruz. Sabah saat 8:30 iş başı, akşam saat 18:30 eve geri dönüş. Arada ki geçen zamanı bir ele alalım, bir insan kendisini çok rahat muhasebe edebilir. Bunu yapmalı da. Peki gelelim şimdi diğer türlü bir hesaba, rahman ve rahim olan allah c.c. Hazretleri bizi yok tan var etti. Bizi yedirdi. Bizi içirdi. Ve bizi müslümanlardan kıldı. Görebilmemiz, duyabilmemiz, yürüyüp tutabilmemiz için bizi harika bir şekilde donantı. Bizlere değer verdi. Bizi sevdi. Bizi meleklerden bile üstün kıldı. Ve bizlerde yüce yaratıcımıza ne kadar az veya aklımıza bile gelmeden, o'nu adını bazen öyle laf arasında "allah allah" veya "bak sen allah'ın işine" gibi kelimelerle sadece rabbimizin adını zikrettik. Biz ona ne kadar da çok az şükrediyoruz. Ve biz gerçekten de allah c.c. Hazretlerini tanıyormuyuz? Peki nasıl olacak, nasıl tanıyabilirim, ve onun istediği gibi bir kul nasıl olabiliriz sorusunada acizane cevap olarak;

öncelikle rahman ve rahim olan allah c.c. Hazretlerinin emir ve yasaklarına uymamız gerekiyor. çevremize bakarak ve bu dünyanın kandırıcı aldırışına kanmadan yapmamız gerekiyor. 24 saatimizin sadece 1 saatini de allah c.c. Ayırmak çok mu, birde öyle düşünelim,
sabah vakti: 4 dakika
öğle vakti: 10 dakika
ikindi vakti: 8 dakika
akşam vakti: 5 dakika
yatsı vakti: 15 dakika
4+10+8+5+15= 42 en fazla biz bunu demin de söylediğimiz gibi toplamı 60 dakika olarak ele aldık, tekrar düşünelim, biz ne yapıyoruz? şu akan değerli zamanımızı, geri gelmeyeceğini bile bile nasıl geçiriyoruz? Rabbim c.c. Bize yapmamız gereken ibadetlerimizi sevdirsin inşaallah. Bize kolay kılsın inşaallah, nefsimizin ve şeytanın vesveselerinden de korusun inşaallah (amin)

öncelikle temizlenerek, abdest aldıktan sonra, en önemli ibadetimiz olan namaz'ımızı kılmak üzere niyetlenmeliyiz. Hayatımıza çok farklı ve bir o kadar da tatlı olan namaz ibadetimizde sürekli olmaya gayret etmeliyiz. çaba sarfetmeliyiz. Namaz ilk etaplarda insanı sıkabilir. çünkü yukarıda da belirtiğimiz üzere, alışık olmadığımız için 1 dakika bile insana çok zor gelebilir. Gerçekten de her zorlukla beraber bir kolaylık vardır. Daha sonra şu cümle yi çok iyi anlayıp, uygulamamız gerekiyor. Rabbimiz c.c. "siz bildikleriniz ile amel edin, bende size bilmediklerinizi öğreteyim" buyuruyor.
Ezan-ı muhammed'i- kaç kere içtenlikle dinledik, veya okunmadan önce ki ettiğimiz küfürlere kısa süreli olarak ara mı verdik? Gerçekten de cennet ehli olan kişiler temiz olan veyahut pisliklerden arınarak temizlenmiş kişilerdir. Her konuda temiz olursak, işte o zaman sıkıntı gibi, veya aklımıza gelen farklı düşüncelerin namazda gelmesinede engel olmuş oluruz.

Bir insan öldüğü vakit, kabirde münker ve nekir adlı iki melek gelip, ilk soru, dünyada iken kıldığımız veya kılmadığımız olan namaz'dan sorulacak.

melek soracak: dünyada iken namaz'ın varmıydı?
kişi: ben hayır sever bir insandım, herkese yardım ederdim
melek: namaz varmıydı?
kişi: zekat vermiştim , sadakada vermiştim
melek: namaz varmıydı?
kişi: ben kimseye kötülük etmedim, kalbim temizdi herkese yardımcı olurdum
melek: namaz varmıydı namaz? Diye sorduğunda
kişi: hayır, namaz yoktu dediği vakit direk
melek: atin bunu cehenneme

dediği vakit halimiz nice olur. Bir namazımız var, onuda yarım yamalak yapıyoruz. Rabbimiz c.c. Bizleri ibadet konusunda muvaffak eylesin inşaallah..

Dünyada iken yaptığımız hayır ve hasenatları vucüdumuzun sağ ve sol bacağı olarak düşünelim, vermiş olduğumuz zekat ve sadakalarıda el kol olarak düşünelim, ama namaz yok, yani vucüdun başı yok, baş sız bir vucüd bir işe yarar mı ?

dünyada amel var hesap yok, ahirette hesap var amel yok, hz. Ali (r.a.)

namazı sevmeliyiz. Namaz bizim kurtuluşumuzdur. Eğer ki namazlarımız tam olursa tüm işlerimizde o şekilde tam olacaktır.

şeytan ve nefs'in işi, kişiyi doğru yoldan sapıklığa sürüklemek, yavaş yavaş ve sinsi bir şekilde dininden soğutmak ve allah c.c. Hazretlerinin emrettiği şeyleri yaptırmamak olacaktır. Bir hırsız boş bir arsaya gidip, birşeyler çalmak için uğraşır mı? Zaman bile kaybetmez. Nefs kişiye ağırlık verir. şeytanda da vesvese verir.

şeytanın namazı engelleme metodları..

----------------------------------------------------------------------------------------------------

- kul namaz kilmak isteyince, ona vesvese veririm. Henüz vakit var, mesgulsün, isini bitir, sonra kilarsin, derim

- namazini geciktiremezsem, insan seytanlarindan birini yollarim ve namazini geciktiririm

- onu da yapamazsam, o kula namazda musallat olurum. - saga bak, sola bak, - derim, bakinca da yüzünü oksar, alnindan öperim. Sonra da „namazin bozuldu" diye vesvese verir namazdan cikaririm

- saga sola baktiramazsam, yalniz basina namaz kildiginda yanina giderim. Cabuk kilmasini emrederim. Horozun yem yedigi gibi cabukca kildiririm

- bunu da yaptiramazsam, cemaâtle namaz kilarken, basina bir gem takarimm ve başını imamdan önce secde ve rükûya götürürüm ve namazini bozarim.

- bunu da yaptiramazsam, namazda parmaklarini cikirdatmasini emrederim. Böylece beni tesbih eder

- miskinlere, zavallilara giderim, namazi birakmalarini emrederim. -namaz size göre degil, siz rizkiniza bakin, isinizde calisin derim

- hastalara giderim, hastaya zorluk yoktur, iyi olunca kilarsin derim. Hattâ, hastayi isyân ettirir, küfre bile sokarim
----------------------------------------------------------------------------------------------------

rabbim c.c. Yar ve yardımcımız olsun, sinsi iblisin şerri'nden muhafaza eylesin, nefsimizin bizi yönetmesine izin vermesin inşaallah. Rabbimiz c.c. Bizi kendisine sadece ibadet için sabıt kılsın. Nefsimize, neslimize hidayet nasip etsin.. (amin)

es selamun aleykum ve rahmetullahi ve beraketuhu..

not: Namaz hakkında değerli hocalarımızın yapmış olduğu sohbet kayıtlarını multimedya adresimize girerek dinleyebilirsiniz.

Adres: Dini Sohbetler, Ilahiler, Ezgiler, Sesli ve Goruntulu Sohbetler, islami film Kuran mp3 tefsir hadis belgesel, Islami Sohbet, Kasideler, Islami Mp3 ler

وسلم - وَجَلَسْنَا حَوْلَهُ، وَكَأَنَّ عَلَى رُءُوسِنَا الطَّيْرَ، وَفِي يَدِهِ عُودٌ يَنْكُتُ فِي الْأَرْضِ، فَرَفَعَ رَأْسَهُ فَقَالَ: اسْتَعِيذُوا بِاللَّهِ مِنْ عَذَابِ الْقَبْرِ، -مَرَّتَيْنِ أَوْ ثَلاَثًا- ثُمَّ قَالَ: إِنَّ الْعَبْدَ الْمُؤْمِنَ إِذَا كَانَ فِي انْقِطَاعٍ مِنْ الدُّنْيَا وَإِقْبَالٍ مِنْ الْآخِرَةِ نَزَلَ إِلَيْهِ مَلاَئِكَةٌ مِنْ السَّمَاءِ بِيضُ الْوُجُوهِ،كَأَنَّ وُجُوهَهُمْ الشَّمْسُ، مَعَهُمْ كَفَنٌ مِنْ أَكْفَانِ الْجَنَّةِ، وَحَنُوطٌ مِنْ حَنُوطِ الْجَنَّةِ،حَتَّى يَجْلِسُوا مِنْهُ مَدَّ الْبَصَرِ،ثُمَّ يَجِيءُ مَلَكُ الْمَوْتِ - عليه السلام - حَتَّى يَجْلِسَ عِنْدَ رَأْسِهِ فَيَقُولُ: أَيَّتُهَا النَّفْسُ الطَّيِّبَةُ! اخْرُجِي إِلَى مَغْفِرَةٍ مِنْ اللَّهِ وَرِضْوَانٍ. قَالَ: فَتَخْرُجُ تَسِيلُ،كَمَا تَسِيلُ الْقَطْرَةُ مِنْ فِي السِّقَاءِ فَيَأْخُذُهَا، فَإِذَا أَخَذَهَا لَمْ يَدَعُوهَا فِي يَدِهِ طَرْفَةَ عَيْنٍ حَتَّى يَأْخُذُوهَا، فَيَجْعَلُوهَا فِي ذَلِكَ الْكَفَنِ، وَفِي ذَلِكَ الْحَنُوطِ، وَيَخْرُجُ مِنْهَا كَأَطْيَبِ نَفْحَةِ مِسْكٍ وُجِدَتْ عَلَى وَجْهِ الْأَرْضِ، قَالَ: فَيَصْعَدُونَ بِهَا فَلاَ يَمُرُّونَ يَعْنِي بِهَا عَلَى مَلإٍَ مِنْ الْمَلاَئِكَةِ إِلاَّ قَالُوا: مَا هَذَا الرُّوحُ الطَّيِّبُ؟ فَيَقُولُونَ: فُلاَنُ بْنُ فُلاَنٍ بِأَحْسَنِ أَسْمَائِهِ الَّتِي كَانُوا يُسَمُّونَهُ بِهَا فِي الدُّنْيَا حَتَّى يَنْتَهُوا بِهَا إِلَى السَّمَاءِ الدُّنْيَا، فَيَسْتَفْتِحُونَ لَهُ فَيُفْتَحُ لَهُمْ فَيُشَيِّعُهُ مِنْ كُلِّ سَمَاءٍ مُقَرَّبُوهَا إِلَى السَّمَاءِ الَّتِي تَلِيهَا حَتَّى يُنْتَهَى بِهِ إِلَى السَّمَاءِ السَّابِعَةِ، فَيَقُولُ اللَّهُ عَزَّ وَجَلَّ: اكْتُبُوا كِتَابَ عَبْدِي فِي عِلِّيِّينَ، وَأَعِيدُوهُ إِلَى الْأَرْضِ، فَإِنِّي مِنْهَا خَلَقْتُهُمْ، وَفِيهَا أُعِيدُهُمْ، وَمِنْهَا أُخْرِجُهُمْ تَارَةً أُخْرَى،قَالَ: فَتُعَادُ رُوحُهُ فِي جَسَدِهِ، فَيَأْتِيهِ مَلَكَانِ فَيُجْلِسَانِهِ فَيَقُولاَنِ لَهُ: مَنْ رَبُّكَ ؟ فَيَقُولُ: رَبِّيَ اللَّهُ، فَيَقُولاَنِ لَهُ: مَا دِينُكَ ؟ فَيَقُولُ: دِينِيَ الْإِسْلاَمُ، فَيَقُولاَنِ لَهُ: مَا هَذَا الرَّجُلُ الَّذِي بُعِثَ فِيكُمْ ؟ فَيَقُولُ: هُوَ رَسُولُ اللَّهِ - صلى الله عليه وسلم -، فَيَقُولاَنِ لَهُ: وَمَا عِلْمُكَ ؟ فَيَقُولُ: قَرَأْتُ كِتَابَ اللَّهِ، فَآمَنْتُ بِهِ، وَصَدَّقْتُ، فَيُنَادِي مُنَادٍ فِي السَّمَاءِ أَنْ صَدَقَ عَبْدِي،فَأَفْرِشُوهُ مِنْ الْجَنَّةِ، وَأَلْبِسُوهُ مِنْ الْجَنَّةِ، وَافْتَحُوا لَهُ بَابًا إِلَى الْجَنَّةِ، قَالَ: فَيَأْتِيهِ مِنْ رَوْحِهَا، وَطِيبِهَا، وَيُفْسَحُ لَهُ فِي قَبْرِهِ مَدَّ بَصَرِهِ، قَالَ: وَيَأْتِيهِ رَجُلٌ حَسَنُ الْوَجْهِ،حَسَنُ الثِّيَابِ، طَيِّبُ الرِّيحِ، فَيَقُولُ: أَبْشِرْ بِالَّذِي يَسُرُّكَ! هَذَا يَوْمُكَ الَّذِي كُنْتَ تُوعَدُ،فَيَقُولُ لَهُ: مَنْ أَنْتَ؟ فَوَجْهُكَ الْوَجْهُ يَجِيءُ بِالْخَيْرِ، فَيَقُولُ: أَنَا عَمَلُكَ الصَّالِحُ، فَيَقُولُ: رَبِّ أَقِمْ السَّاعَةَ حَتَّى أَرْجِعَ إِلَى أَهْلِي، وَمَالِي، قَالَ: وَإِنَّ الْعَبْدَ الْكَافِرَ إِذَا كَانَ فِي انْقِطَاعٍ مِنْ الدُّنْيَا، وَإِقْبَالٍ مِنْ الْآخِرَةِ، نَزَلَ إِلَيْهِ مِنْ السَّمَاءِ مَلاَئِكَةٌ سُودُ الْوُجُوهِ مَعَهُمْ الْمُسُوحُ، فَيَجْلِسُونَ مِنْهُ مَدَّ الْبَصَرِ، ثُمَّ يَجِيءُ مَلَكُ الْمَوْتِ حَتَّى يَجْلِسَ عِنْدَ رَأْسِهِ فَيَقُولُ: أَيَّتُهَا النَّفْسُ الْخَبِيثَةُ! اخْرُجِي إِلَى سَخَطٍ مِنْ اللَّهِ، وَغَضَبٍ، قَالَ: فَتُفَرَّقُ فِي جَسَدِهِ،فَيَنْتَزِعُهَا كَمَا يُنْتَزَعُ السَّفُّودُ مِنْ الصُّوفِ الْمَبْلُولِ، فَيَأْخُذُهَا فَإِذَا أَخَذَهَا لَمْ يَدَعُوهَا فِي يَدِهِ طَرْفَةَ عَيْنٍ حَتَّى يَجْعَلُوهَا فِي تِلْكَ الْمُسُوحِ، وَيَخْرُجُ مِنْهَا كَأَنْتَنِ رِيحِ جِيفَةٍ وُجِدَتْ عَلَى وَجْهِ الْأَرْضِ، فَيَصْعَدُونَ بِهَا فَلاَ يَمُرُّونَ بِهَا عَلَى مَلإٍَ مِنْ الْمَلاَئِكَةِ إِلاَّ قَالُوا: مَا هَذَا الرُّوحُ الْخَبِيثُ؟ فَيَقُولُونَ: فُلاَنُ بْنُ فُلاَنٍ بِأَقْبَحِ أَسْمَائِهِ الَّتِي كَانَ يُسَمَّى بِهَا فِي الدُّنْيَا حَتَّى يُنْتَهَي بِهِ إِلَى السَّمَاءِ الدُّنْيَا، فَيُسْتَفْتَحُ لَهُ فَلاَ يُفْتَحُ لَهُ، ثُمَّ قَرَأَ رَسُولُ اللَّهِ - صلى الله عليه وسلم - : {لاَ تُفَتَّحُ لَهُمْ أَبْوَابُ السَّمَاء وَلاَ يَدْخُلُونَ الْجَنَّةَ حَتَّى يَلِجَ الْجَمَلُ فِي سَمِّ الْخِيَاطِ وَكَذَلِكَ نَجْزِي الْمُجْرِمِينَ } فَيَقُولُ اللَّهُ - عَزَّ وَجَلَّ -: اكْتُبُوا كِتَابَهُ فِي سِجِّينٍ فِي الْأَرْضِ السُّفْلَى، فَتُطْرَحُ رُوحُهُ طَرْحًا،ثُمَّ قَرَأَ: {حُنَفَاء لِلَّهِ غَيْرَ مُشْرِكِينَ بِهِ وَمَن يُشْرِكْ بِاللَّهِ فَكَأَنَّمَا خَرَّ مِنَ السَّمَاء فَتَخْطَفُهُ الطَّيْرُ أَوْ تَهْوِي بِهِ الرِّيحُ فِي مَكَانٍ سَحِيقٍ } فَتُعَادُ رُوحُهُ فِي جَسَدِهِ، وَيَأْتِيهِ مَلَكَانِ فَيُجْلِسَانِهِ فَيَقُولاَنِ لَهُ: مَنْ رَبُّكَ ؟ فَيَقُولُ: هَاهْ! هَاهْ! لاَ أَدْرِي، فَيَقُولاَنِ لَهُ :مَا دِينُكَ ؟ فَيَقُولُ: هَاهْ! هَاهْ! لاَ أَدْرِي، فَيَقُولاَنِ لَهُ: مَا هَذَا الرَّجُلُ الَّذِي بُعِثَ فِيكُمْ ؟ فَيَقُولُ:هَاهْ! هَاهْ! لاَ أَدْرِي، فَيُنَادِي مُنَادٍ مِنْ السَّمَاءِ أَنْ كَذَبَ،فَافْرِشُوا لَهُ مِنْ النَّارِ، وَافْتَحُوا لَهُ بَابًا إِلَى النَّارِ، فَيَأْتِيهِ مِنْ حَرِّهَا، وَسَمُومِهَا، وَيُضَيَّقُ عَلَيْهِ قَبْرُهُ حَتَّى تَخْتَلِفَ فِيهِ أَضْلاَعُهُ، وَيَأْتِيهِ رَجُلٌ قَبِيحُ الْوَجْهِ، قَبِيحُ الثِّيَابِ، مُنْتِنُ الرِّيحِ، فَيَقُولُ: أَبْشِرْ بِالَّذِي يَسُوءُكَ! هَذَا يَوْمُكَ الَّذِي كُنْتَ تُوعَدُ! فَيَقُولُ: مَنْ أَنْتَ؟ فَوَجْهُكَ الْوَجْهُ يَجِيءُ بِالشَّرِّ، فَيَقُولُ: أَنَا عَمَلُكَ الْخَبِيثُ،فَيَقُولُ:رَبِّ لاَ تُقِمِ السَّاعَةَ } [ رواه أحمد وصححه الألباني في أحكام الجنائز ]

kalemini laf olsun diye sallama

hezemeki

Kayıtlı Kullanıcı
bana ne bıraktınız arkadaşlar yazılması gereken herşeyi yazmışsınız çok acelecisiniz

elif esma

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm..daha önce soruldumu bilmiyorum..meal okurken nelere dikkat etmeliyiz..örtülü olmamız gerekiyormu..

kadir_30

Kayıtlı Kullanıcı
kardeş.selamun aleykum namaza giderken vesvese olma şeytann bizi doldurur ama bir ihlas suresi ile onu kendimizden uzaklaştrıa biklliriz allaha emanet ol kib

ŞEB-İ ARUS

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razi olsun bu yazdiklariniz için..inşallah bu dunyadada öteki alemdede rabbimin kulum dedigi hayirli kullardan oluruz ve rabbimin rizasi olur inş. Bizler birbirimizi dualarimizdan eksik etmeyelim..hayrlisi ile sali gunu mirac kandilimizde rabbimden dileyelim ona hayirli kul olmayi şimdiden hayrli kandiller arkadaşlar...rabbim yar ve yardimcimiz olsun...

nurus

Kayıtlı Kullanıcı
selamunaleyküm sevgili kardeslerim..benim icimi yiyen bir sorum var..benim bir gönül muradim var ama yanlis anlamayin öyle günaha filan girerek degil.uzaktan sevmek gibi bisey....ben Allahim hayirliysa onunla evlenmemi nasip et diye sürekli dua ederim.iki yildir yaklasik..ama bugünüme bakilirsa hic umut yok gibi.yani beni sevmiyor ve bende demekki olmuycak ,olsaydi simdiye kadar olurdu diyerekten artik onun icin dua etmemeyi düsünüyorum onun icin..bazende Allah tan ümit kesilmez demekki herseyin bir zamani var diye ümitleniyorum..biliyorum hayirli degilse olmaz ama suana bakarak onunla istedigim izdivacin hayirli olup olmadigini bugüne bakarak nasip olmucak demekki diye ümitsizlige kapiliyorum ama hayirliysa zamani vardir sonunda yine olur diye düsünüyorum..herseyin br zamani vardir dualarin kabulününde tabiki ama ben bugüne bakarak ümitsizleniyorum..yani sizden ögrenmek istedgim ne olursa olsun nasipse döner dolasir beni bulur bugüne bakarak karamsar olmamali degilmi..ya da demekki bana nasip degil olsaydi simdiye kadar olurdu diye onun icin dua etmekten vazgecmek dogrumu .biliyorum hayirliysa olur diyceksiniz ama bunu biliyorum benim ögrenmek istedigim bu konuda ümitsizlige kapilmam dogrumu sizce..lütfen cahilligimi magzur görün .simdiden Allah razi olsun..Selametle..

nurus

Kayıtlı Kullanıcı
...........................

ŞEB-İ ARUS

Kayıtlı Kullanıcı
sewgili nurus kardeşim estfrlh önecelikle sana akıl vermek haddiimiz diil tabiki ama ümidsiz olmamak lazım eger nasibinde varsa dogru zamanda dogru yertde elbette senın olcaktır su ana kadar olmadıysada kısmet degilmiş dememek lazım diye dusunuorum cunku rabbim öyle biz nizam içinde yarttıki bizleri hiç birsey vakti gelmeden olmuyo vakti gelince ve olacagı varsa elbette olur sen gönlunu ferah tut ve ellerini acıp dua ettiginde yaradandan helalini hayrını iste kendin içinde o kişi içinde rabbim yar ve yardım cın olsun selametle

volkankaya3575

Kayıtlı Kullanıcı
bu gece yine uyuyamayacagız

bende varya bi türlü beş vakiti sürekliliğe yansıtamadım

allahım güç ve kudret versin

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt