Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

---SİZDE EKLEYİN BİR HADİS- ŞERİF--- (4 Kullanıcı)

mehmet ercan

Kayıtlı Kullanıcı
''Biriniz bir şey yediği zaman, sağ eli ile yesin, sağ eli ile içsin, sağ eli ile alsın ve sağ eli ile versin.''

(Hadis-i Şerif, Muhtaru'l-Ehadis)

FATIMAA

Kayıtlı Kullanıcı
Hz. Aişe (r.ah.) şöyle haber vermiştir:
Örtünme emri geldikten sonra Ebu Kuays'ın erkek kardeşi Eflah gelip, Aişe'nin yanına girmeğe izin istemişti. Eflah, Aişe'nin süt amcası idi. Aişe devamla: Ben de ona izin vermekten kaçınmıştım. Resulüllah (a.s.) gelince durumu ona anlattığımda, hemen bana, Eflah'ın yanıma girmesine izin vermemi emir buyurdu.

Sahih-i Müslim'deki hadis numarası [Sadece Arapça]: 2617

FATIMAA

Kayıtlı Kullanıcı
İbn Abbas (r.ahm.) şöyle nakletmiştir:
Hz. Peygamber'in (a.s.) Hamza'nın kızı ile evlenmesi istenildiğinde Allah Resulü (a.s.): "O bana helal olmaz. Çünkü o, benim süt kardeşimin kızıdır. Doğumdan dolayı haram olan, sütten dolayı da haram olur" buyurmuştur.
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası [Sadece Arapça]: 2624

FATIMAA

Kayıtlı Kullanıcı
Hz. Aişe (r.ah.) şöyle rivayet etmiştir:
Yanımda bir adam otururken Resulüllah (a.s.) benim yanıma gelmişti. Bu durum ise onun hoşuna gitmemişti. Yüzündeki öfkeyi gördüm ve: "Ey Allah'ın Resulü! Bu benim süt kardeşimdir" dedim. Bunun üzerine Hz. Peygamber (a.s.): "Süt kardeşlerinizi iyi düşününüz! Çünkü süt hükmü ancak açlıktan dolayı sabit olur" buyurmuştur.

Sahih-i Müslim'deki hadis numarası [Sadece Arapça]: 2642

erdal

Kayıtlı Kullanıcı
.

''KİM BİR DİN KARDEŞİNİ , TEVBE ETMİŞ OLDUĞU BİR GÜNAHI SEBEBİYLE

AYIPLARSA , AYNI GÜNAHI İŞLEMEDİKCE ÖLMEZ...''
Hz.Muhammed....

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
fbtt_hadis100.jpg

cennet_agaci

Kayıtlı Kullanıcı
Hz. Enes’ten (Radiyallahü Anh); Resûl-i Ekrem (Aleyhisselatü Vesselam) buyurdu ki:

– Üç şey vardır ki, imanın aslındandır:

1) Lâ ilahe illallâh diyene saldırmamak. İşlediği herhangi bir günahı sebebi ile, bu kimseyi tekfir etme. Herhangi bir ameli sebebi ile de İslâm’dan dışarı atma.

2) Cihad. Bu, Allah’ın beni Peygamber gönderdiği günden, Ümmetin Deccala karşı savaşacak en son ferdine kadar sürecektir. Onu, idarecilerin ne zalim olması, ne de âdil bulunması ortadan kaldırmayacaktır.

3) Kadere iman...

(Ebu Davud)

mehmet ercan

Kayıtlı Kullanıcı
''İslam dini beş esas üzerine kurulmuştur: Allah'tan başka ilah olmadığına, Muhammed Mustafa'nın (s.a.v.) Allah'ın kulu ve Rasulü olduğuna şahadet etmek, namaz kılmak, zekat vermek, hacca gitmek ve ramazan orucunu tutmak.''

(Hadis-i Şerif, Buhari, Müslim)

mehmet ercan

Kayıtlı Kullanıcı
"Namaz her hayrın anahtarıdır.''

(Hadis-i Şerif, Deylemi, Müsnedü'l-Firdevs)

mehmet ercan

Kayıtlı Kullanıcı
''Muhakkak ki Allahü Teala'nın yüz rahmeti vardır. Onlardan biri sebebiyle mahlukat birbirlerine merhamet eder. Doksan dokuzu ise, kıyamet günü için alıkonulmuştur.''

(Hadis-i Şerif, Sahih-i Müslim)

erdal

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH ,KENDİSİNE SAMİMİYETLE BAĞLANAN KİŞİYE,BÜTÜN ZORLUKLARINDA

YARDIM EDER,UMMADIĞI YERDEN ONU RIZIKLANDIRIR.

AHİRETİ UNUTUP DÜNYAYA DALAN KİŞİYİDE DÜNYADA BIRAKIR,YARDIMINI

KESER.... (Tirmizi)

erdal

Kayıtlı Kullanıcı
Bir adam ,Peygamberin ateşi çok mu , az mı diye elini üzerine koydu.Ateşi çok görünce dedi ki ; ALLAH'a yemin ederim ki,ateşinin şiddetinden elimi üzerine koyamıyorum.Bunun üzerine peygamber şöyle buyurdu;

''Biz Peygamberler topluluğuna bela kat kat gelir.''

(İbn-i Mace)

erdal

Kayıtlı Kullanıcı
''AZİZ VE CELİL OLAN ALLAH BUYURMUŞTUR Kİ ;

KULUM BENİ ANDIĞI VE DUDAKLARI BENİM İÇİN KIMILDADIĞI AN BEN KULUMLA

BERABERİM...''

(İbn-i mace)

cennet_agaci

Kayıtlı Kullanıcı
Efendimiz (Aleyhisselatü Vesselam), Arefe günü tutulan oruç hakkında şöyle buyurmaktadır:

"Arefe günü tutulan oruç, geçmiş bir senenin ve gelecek senenin günahlarına keffaret olur."(*)

(Tergîb ve Terhîb Trc, 2. 457)

---

Başka bir rivayette ise Hz. Aişe şöyle demiştir:
"Arefe gününün orucu bin gün oruç tutmak gibidir."(**)

(Tergîb ve Terhîb Trc, 2. 460)

---

Ubâde bin es-Sâmit’ten:

– Peygamberimiz (Aleyhisselatü Vesselam) Arefe günü şöyle buyurdu:

"Allah salihlerinizi bağışladı, salih olmayanlarınızı da salih olanlarınıza bağışladı. (Bu arefe günü) Rahmet inip her yere yayılıyor. Sonra mağfiret yeryüzüne dağılıyor. Dilini ve elini koruyan her tevbekâr ondan nasibini alıyor. Şeytan ve askerleri Arafat dağında durup, Allah’ın onlara karşı bu lütufkâr davranışı seyrediyorlar. Mağfiret inince, şeytan ve askerleri:

"Eyvah vah halime! Ben onları uzun zamandır saptırmaya uğraştım, günahlar işlettim, sonra Allah’ın mağfireti gelip onları sardı. Eyvahlar olsun!" diyerek büyük bir üzüntü ve telaş içinde oradan dağılırlar."

(Taberânî)

mehmet ercan

Kayıtlı Kullanıcı
''Cenab-Hak, dilini koruyan, zamanını bilen ve yolu doğru olan kimseye rahmet etsin.''

(Hadis-i Şerif, Muhtaru'l-Ehadis)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt