Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Siz Nasıl Bir Çocuktunuz RAMAZAN'da? (1 Kullanıcı)

Nur_u Secde

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm.tek hatırladığım iftar vakti dua edip gelmicek babamı beklerdim

Kaan Erdem

Yönetici
selam ve dua ile kalınız kardeşim.ALLAH celle celalühu'ya emanet olunuz selametle.

yazılanlara ek olarak hatırladıgım sey de,cocukken annemle teravi namazlarına gittiğimde secdede uyuya kalırdm hep.(cok yemekten agırlık cokuyodu heralde.)

edas

Kayıtlı Kullanıcı
selaym aleykum
yazilanalri okudum nersdeyse ani seyeri yasamisiz okurken kendimi o gunelrde hisettim, cok guzeldi o gunler. iftari disarda beklemk ezan okudugunda kardeslerimle eve kim once varacak yarisi. Sahur da ise herkez uykudan uyanmis suskun duruken ben hic susmadan butun zaman konustugmu hatirliyorum:) ama ise yaridyordu herkezin uykusunu kaciriyordum:) annemin babamin hosuna gidiyordu bu halim kardeslerim ise bana susmam icin yalavariyordu adeta:) cunku onalri derdi uykulari kacmadan tekrar yataga donemkti;)

Kaan Erdem

Yönetici
aleykümselam değerli abimiz.

selam ve dua ile kalınız.ALLAH celle celalühu'ya emanet olunuz selametle.

Evet bir başkaydı çocuklukta yaşadığımız ramazanlar.Elimde yumurta ve susam fırın kapısında bekler.fırıncıya teslim ettikten sonra beklerdik büyük iştahla ramazan pidelerini.çıkar çıkmaz elimiz yansada bir pide yaptırmanın gururuyla koşarak eve gelirdik
Ramazan hazırlıkları yapılırdı evlerde gödek kokuları sarardı sokakları
iftar bittimi gece dışarı çıkmanın rahatlığı vardı üzerimizde.yoplaştıkmı arkadaşlarla doğru camiye.arasıra kaçamaklarımızda olurdu.ozaman salıngaçlar az.teravi bitene kadar salıngaçta sallanır eve dönerdik.bir de annemden babamdan aferim alırdım namaza gidiyorum diye.
yeni elbise almanın heyecanı vardı yüreklerimizde ha bugün alınacak ha yarın.alındıktan sonra onlarla beraber yatardım baş ucumda yeni ayakabılarım elbiselerim
sofralar bir başka dolu olurdu ramazanda.merakla o akşam iftar yemeklerini beklerdim.
bayram sabahı bir başka heyecanla uyanırdım.bazen heyecandan uyuyamadığımda olmuştur.
sabah kalkar babamın yanında gururla doğru namaza.birdede üzerine güzel bir kahvaltı ohh.doğru el öpmeye ozamanlar şekerden ziyade para veren çoktu.topladıkmı bahşişleri hemen bisiklet kiralamaya.bayram oyuncaklarına.o gün bitirirdik harçlıklarımızı.sonra bakar bakar iç geçirdik ama çok mutluyduk.
şimdi yaşım 36 o heyecanları özlüyorum hala

Kaan Erdem

Yönetici
selam ve dua ile kalınız kardeşim.ALLAH celle celalühu'ya emanet olunuz selametle.

çocukluğumdaki ramazanlar
oo çok güzeldi
pişen yemekler,pide kokusu
biz küçükken top atılırdı onu beklerdim
ezan okununca doğru sofraya
sadece iftar değil sahur da benim için ayrı bir keyifti,annemim yaptığı gözlemelerin kokusuyla uyanırdım biz küçük olduğumuz için babamda bazen anneme yardım ederdi o ne huzur ve mutluluktu yarabbim yarı uykulu kalkar o nefis gözlemeleri yerdik ben her defasında çok yemek istesemde ancak bi tane yaerdim iftara kadar sahurdan kalan gözlemeler aklımda kalırdı
sanki başkaydı ben çocukken ramazan
ya ben büyüdüm ondan
yada ne biliyim kokusu bile farklı olurdu o günlerin
aynı şeyleri çocuklarımıza yaşatmayı rabbim nasip eder inşallah

çok güzel bi konuydu kaan kardeşim
elinize sağlık selametle.....

kasım hadi

Kayıtlı Kullanıcı
Fakir bir ailenin 7 inci çocugu.
Baba devlet memuru,aldıgı parayla şükrederek hem kira veriyor,hem çocukları okutuyor hemde bogazlarını doyuruyor.
Emsalim yaştaki çocuklar babalarının aldıgı yeni ayakkabı ile karşıma dikilip ayakkabısını boyattıktan sonra rengarenk bisikletiyle tur atarken ben gün sonuna kadar biriktirdigim parayla ekmek alıyorum.artan parayı anneme vermek için saklıyorum.

Sahura kalkar,ögle sıcagında orucumu bozar,adınıda takke orucu koyardık.Ama iftarı bekleyip agzımın kurudugu,vucudumun taakatsiz kaldıgı anlarda boya sandıgı bana dünyanın en agır yükü olaraktan gelirdi.Rahmetli babam akşam eve geldiginde elindeki koca karpuz ve mis gibi kokan pide bana cennet nimetleri gibi gelirdi.
Tabiiki unutamadıgım diger anı,teravihlerdeki yaramazlıklarımız ve kikirdemelerimiz.
Şimdi şükür ALLAHA nimete kavuştuk.Ama o çocukluktaki lezzeti bulamıyorum.O nur gölünede yatan babamı bulamıyorum. Herhangi bir menfaat beklemeyen o saf ve temiz arkadaşlarımıda bulamıyorum.
Sizler bulabiliyormusunuz?

siyah peçe

Kayıtlı Kullanıcı
Baba devlet memuru,aldıgı parayla şükrederek hem kira veriyor,hem çocukları okutuyor hemde bogazlarını doyuruyor.
Emsalim yaştaki çocuklar babalarının aldıgı yeni ayakkabı ile karşıma dikilip ayakkabısını boyattıktan sonra rengarenk bisikletiyle tur atarken ben gün sonuna kadar biriktirdigim parayla ekmek alıyorum.artan parayı anneme vermek için saklıyorum.

Sahura kalkar,ögle sıcagında orucumu bozar,adınıda takke orucu koyardık.Ama iftarı bekleyip agzımın kurudugu,vucudumun taakatsiz kaldıgı anlarda boya sandıgı bana dünyanın en agır yükü olaraktan gelirdi.Rahmetli babam akşam eve geldiginde elindeki koca karpuz ve mis gibi kokan pide bana cennet nimetleri gibi gelirdi.
Tabiiki unutamadıgım diger anı,teravihlerdeki yaramazlıklarımız ve kikirdemelerimiz.
Şimdi şükür ALLAHA nimete kavuştuk.Ama o çocukluktaki lezzeti bulamıyorum.O nur gölünede yatan babamı bulamıyorum. Herhangi bir menfaat beklemeyen o saf ve temiz arkadaşlarımıda bulamıyorum.

ahh kasım abi ahh!herkes birşeyleri kaybediyor yada ister istemez elinden kaçırıyor.bende bulamıyorum birçok seyi.üstelik ne kaybediyor nede elimden kaçırıyorum.sadece kendi kendine yok oluyor.birdahada geri elmiyor işte..:(tıpkı çocuklugum gibi.bende zor bi çocukluk geçirdim.ama genede arıyorum işte ......

Kaan Erdem

Yönetici

:Dben hep ezanı beklerdim sokakta.sonra koşa koşa eve giderdim.anneeee ezan okunuyor diye.sabırsızlıkla beklerdim özellikle misafirler varken ezanı.çok güzel oluyordu sofra.:Dinanın ki çocukluk ne güzelmiş.elimden gidince anladım degerini...:(

gülnisa

Kayıtlı Kullanıcı
selamunaleykum
cocukluğumda ramazandan kalan ızlerın en buyuğu annemın mıs gıbı yemeklerı
bayramın gelme coşkusu
kı baş ucumda bayramlıklarla yatardım:)
annemlerle gece sahura kalkardım ve annem mıs gıbı yufkanın ıcıne peynır koyardı benı tok tutsun dıye

bırde o zamanlar baklavaları evımızde yapardık içleri cevız dolu mıs gıbı baklavalar

özluyoruz elbette
o heycanı yaşamayı ve yaşatmaya çalışıyoruz

allaha emanet ol

_Resul_

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün aleyküm...İlk oruç tutmaya başladığım zamanlar da futbol oynardık ben orucumu gazozla bozmuştum çok terlemiştim...Ama daha ilk başlamıştım yaklaşık 9-10 yaşlarında pek birşey bilmiyordum...

asos1907

Kayıtlı Kullanıcı
ben çocukken ramazan yaz mevsimindeydi evimizin tam karşısında cami vardı.. bizde çocuklarla caminin önündeki avluda oynardık...oruç tutanlar hava atardı ben bugün oruçluyum derdi..kimiside eskiden böyle kapalı dondurma nerde buz satılırdı buz alırdık...oruçluların karşısında yemeye bayılırdım..babam elinde pidelerle yanayana gelirdi...küçüğüz diye bizi kaldırmazlardı sahura okadar tedirgin yatardımki tık sese uyanırdım..babam yarın oruç tutarsan sana leblebi tozu alrım derdi..bende tutardım ve leblebi tozu ağzımda konuşur dururdum..annemin kadayıf dolmaları.. ayran çorbaları soframızdan eksik olmazdı...tüm aile beraber iftar ederdik... eskiden ailelerde kalabalıktı...ezan seslerii ahhh çok güzeldi ramazanlar.. şimdide güzel ramazanlar...

ebuzer25

Kayıtlı Kullanıcı
ahh o günler ogünleri tadı bir başkaydı yaa.küçükken ögleye kadar tutardım ögle yemegını yerdım sonra tekrar aksama kadar tutardım annem;çocukların orucu böyle olur derdi.6 yaşımdan berı hiç teravihi kaçırmam tabi küçükken uyur kalırdım camıde bi daha namaz bitince uyanırdım.en cokta ünüversite ögrencılerı gelirdi iftara evimiz dolar taşardı.ne günlerdi yazacak daha cok sey var cocukluguma dair ama hanı derleya anlatılmaz yasanır benımkıde öyle işte.selametle kalın gecenız mubarek olsun.buarada kaan kardeşim sizden özür dılemıstım hanı forumda yasak oldugu halde soru sordugum için sanırım özürüm kabul olmadı:(:(

elifffff

Kayıtlı Kullanıcı
annem yavaş yavaş sahur sofrasını hazırlardı çocuklar uyanmadan yiyip kalkalım diye...

ben tabi sahura uyanma hevesiyle kapatmışım gözlerimi annemin sofrayı getirişine yada ışığın gözlerime vurmasıyla açardım gözlerimi çaktırmamaya çalışarak...

sonra herşey hazır sofraya otururlar,yanlarına hemen ilişiverirdim usulca... :a15:hemen yer,yatardım yerime tekrar...babam kızardı azıcık birşey yedin,nasıl dayanıcaksın deyince afacan bir tebessümle bakardım babama bende...

ertesi güze uyanırdım bakardımki vakit bir türlü geçmiyor,o kadar zamandan sonra yeni öğlen oluvermiş.benimde dilim damağım kurumuştu tabiii,o kadar yaramazlığa vücut mu dayanır

salona annem hep su koyardı sürahi içerisinde,evimiz sobalıydı oda sıcaklığında suyumuzda ısınsın,soğuk soğuk içipte hasta olmasınlar düşüncesiyle...

annemin mutfakta işi vardı bende kendimce oyalanıyordum salonda,gözüm birden suya ilişti(!)...
hayır olmaz orucum gider diyorum,:a36:bir yandan da azıcık içsem ne olcakki diye allah kabul eder diye düşünüyorum...:a40:

büyük bir hevesle yavaş yavaş gittim suyu aldım,usulca kapıyı dinledim gelen varmı gibisine...baktımki annem hala mutfakta,fırsat bu fırsat dedim ve dayanamadım içtim azıcık üzerinden.
akşamada hiçbirşey olmamış gibi orucumu açtım maaşallah kelimeleri arasında:D

o zaman herşey ayrı bir güzeldi...,hey gidi günler

selametle,rabbime emanetsiniz...

Kaan Erdem

Yönetici
aleykümselam kardeşim.selam ve dua ile kalınız.ALLAH celle celalühu'ya emanet olunuz selametle.

selaym aleykum
yazilanalri okudum nersdeyse ani seyeri yasamisiz okurken kendimi o gunelrde hisettim, cok guzeldi o gunler. iftari disarda beklemk ezan okudugunda kardeslerimle eve kim once varacak yarisi. Sahur da ise herkez uykudan uyanmis suskun duruken ben hic susmadan butun zaman konustugmu hatirliyorum:) ama ise yaridyordu herkezin uykusunu kaciriyordum:) annemin babamin hosuna gidiyordu bu halim kardeslerim ise bana susmam icin yalavariyordu adeta:) cunku onalri derdi uykulari kacmadan tekrar yataga donemkti;)

Kaan Erdem

Yönetici
değerli abimiz.

yazdıklarınız tek kelime ile iç burkan ve kıyaslama yaptıracak,şükür noktasında kendimizi hesaba çekecek anılardı.

Kaan Erdem

Yönetici
aleykümselam.selam ve dua ile kalınız.ALLAH celle celalühu'ya emanet olunuz selametle.

selamunaleykum
cocukluğumda ramazandan kalan ızlerın en buyuğu annemın mıs gıbı yemeklerı
bayramın gelme coşkusu
kı baş ucumda bayramlıklarla yatardım:)
annemlerle gece sahura kalkardım ve annem mıs gıbı yufkanın ıcıne peynır koyardı benı tok tutsun dıye

bırde o zamanlar baklavaları evımızde yapardık içleri cevız dolu mıs gıbı baklavalar

özluyoruz elbette
o heycanı yaşamayı ve yaşatmaya çalışıyoruz

allaha emanet ol

Kaan Erdem

Yönetici
aleykümselam kardeşim.selam ve dua ile kalınız.ALLAH celle celalühu'ya emanet olunuz selametle.

Selamün aleyküm...İlk oruç tutmaya başladığım zamanlar da futbol oynardık ben orucumu gazozla bozmuştum çok terlemiştim...Ama daha ilk başlamıştım yaklaşık 9-10 yaşlarında pek birşey bilmiyordum...

Kaan Erdem

Yönetici

ben çocukken ramazan yaz mevsimindeydi evimizin tam karşısında cami vardı.. bizde çocuklarla caminin önündeki avluda oynardık...oruç tutanlar hava atardı ben bugün oruçluyum derdi..kimiside eskiden böyle kapalı dondurma nerde buz satılırdı buz alırdık...oruçluların karşısında yemeye bayılırdım..babam elinde pidelerle yanayana gelirdi...küçüğüz diye bizi kaldırmazlardı sahura okadar tedirgin yatardımki tık sese uyanırdım..babam yarın oruç tutarsan sana leblebi tozu alrım derdi..bende tutardım ve leblebi tozu ağzımda konuşur dururdum..annemin kadayıf dolmaları.. ayran çorbaları soframızdan eksik olmazdı...tüm aile beraber iftar ederdik... eskiden ailelerde kalabalıktı...ezan seslerii ahhh çok güzeldi ramazanlar.. şimdide güzel ramazanlar...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt