Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

SEN GÜLKİ GÜLLER GÜLSÜN... (1 Kullanıcı)

gurbetten

Kayıtlı Kullanıcı
RE: SEN GÜLKİ GÜLLER GÜLSÜN...

kenan123yo1.jpg

[marq]B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)........AMIN....AMIN.....AMIN......B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)[/marq]

meftun61

Kayıtlı Kullanıcı

[marq]selamun aleyküm abim dön artık eskisi gibi unutma burayı.:(:(:(:([/marq]

meftun61

Kayıtlı Kullanıcı

SELAMUN ALEYKÜM KARDEŞLERİM.MÜSAADENİZLE ABİMİZ GELENE KADAR BU FORUMU DEVAM ETTİRMEYİ DÜŞÜNÜYORUM.ÇÜNKÜ BU KADAR DEĞERLİ VE FAYDALI BİR FORUM BOŞ KALMAMALI DİYE DÜŞÜNÜYORUM.YALNIZ SİZDEN BİR RICAM BEN ABİM KADAR GÜZEL YAPAMAM BELKİ BU YÜZDEN SİZİN DESTEĞİNİZİ DAHA ÇOK BEKLİYORUM.RABBİM MUVAFFAK EYLESİN HEPİMİZİ.BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM DİYE BAŞLAYALIM İNŞALLAH.

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı

ve aleykum selam gülsüm kardeşim..Benim de aklıma geldi..Abimiz görünmüyor birkaç gündür..önemli bir sorunu yoktur inşaAllah..selametle..

meftun61

Kayıtlı Kullanıcı

selamun aleyküm evet ramazan ayına gireceğimiz şu günlerde ki bir gün kaldı.oruçla ilgili sünnetleri size yazmaya çalışacam inşallah.

el-Kâfî de senedi ile İmam Sadık (a.s)’ın şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir: "Resulullah (s.a.a) "taze hurma" olduğu zaman onunla, olmadığı zamanlar ise kuru hurma ile orucunu açardı."

Mekarim kitabında Enes b. Malik’in şöyle dediği rivayet edilmiştir: "Hazretin iftar ve seherde yiyeceği bir miktar şerbet idi. Bir çok zaman bir defadan başka yiyebileceği, yemeği olmazdı ve şerbeti süt olurdu, bazen de ıslatılmış ekmek yerdi

Yine el-Kâfî'de senedi ile İmam Sadık (a.s)’ın değerli babasından (s.a) şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir: "Resu-lullah (s.a.a) oruç tuttuğu zamanlar iftar için helva gibi tatlı yiyecekler, bulamadığı zaman ise su ile orucunu açardı."[

meftun61

Kayıtlı Kullanıcı

Bazı rivayetlerde hazretin bazen üzüm ile orucunu açtığı gelmiştir

. Müfid Muknia kitabında Âl-i Muhammed (a.s)’den nakletmiştir. Sahura kalkıp biraz şerbette olsa içmek müstehaptır. Sonra şöyle buyurdu: Sahurda en güzel yiyecek "Hurma ve kavut'tur." Zira Resulullah (s.a.a) sahurda bunları yerdi

Fakih kitabında rivayet edilmiştir: "Resulullah (s.a.a) Ramazan ayı geldiğinde bütün esirleri özgür ederdi ve her dilenciye-bir şey isteyene, bir şeyler verirdi."

Daaim kitabında İmam Ali (a.s)’în şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir: "Resulullah (s.a.a) Ramazan ayının son on günü yatağını toplar ibadet için himmet kemerini bağlardı. Yirmi üçüncü gece geldiğinde Ehl-i Beyt’ini uyanık saklardı. Kimin uykusu gelse uyumaması için yüzüne su serperdi. Hz. Zehra (s.a)’da aynısını yapardı. Ev halkından hiç kimsenin uyumasına izin vermezdi. Uyumamaları için onlara az yemek verirdi, sabahtan kendisini akşam uyanık kalmak için hazırlardı ve şöyle buyururdu: "Bu gecenin hayrından faydalanmayan mahrumdur

meftun61

Kayıtlı Kullanıcı

Resulullah (s.a.a) buyuruyor ki:
"Kim benim sünnetimi ihyâ ederse beni ihyâ etmiştir. Beni ihyâ eden cennette benimle birlikte olacaktır."

meftun61

Kayıtlı Kullanıcı

ARKADAŞLAR DESTEK BEKLİYORUM.BU AYDA EFENDİMİZİ ÇOKÇA ANALIM NE DERSİNİZ.ONUN GİBİ OLAMAYIZ ASLA AMA HİÇ DEĞİLSE ONUN YOLUNDA YÜRÜMEYE ÇALIŞALIM .

leyla-1

Altın Üye

AMİN AMİN AMİN İNŞALLAH.
Allah razı olsun emeğinize sağlık mübarek günlede Rabbim bizeleri affedip dualarımızı kabul etsin cennetinden bir köşk peygamberimizin şefaatine nail olmak peygamberimize komşu olmak nasip etsin cümlemize bizlerede inşallah. AMİNB)B)B)

meftun61

Kayıtlı Kullanıcı

leyla Belgin yazdı:
AMİN AMİN AMİN İNŞALLAH.
Allah razı olsun emeğinize sağlık mübarek günlede Rabbim bizeleri affedip dualarımızı kabul etsin cennetinden bir köşk peygamberimizin şefaatine nail olmak peygamberimize komşu olmak nasip etsin cümlemize bizlerede inşallah. AMİNB)B)B)

allah cümlemizden razı olsun.foruma hepinizin katkılarını bekliyorum.selametle.

meftun61

Kayıtlı Kullanıcı

Ramazan orucunun sünnetlerini kısaca özetleyelim:

1- Sahura kalkmak sünnettir. Sahura kalkmakla hem sünneti ihyâ etmiş oluruz, hem tutulacak oruç için güç ve kuvvet toplamış oluruz, hem de seher vaktinin feyiz, fazîlet ve bereketinden istifâde etmiş oluruz. Peygamber Efendimiz (asm): “Sahura kalkın. Çünkü sahur yemeğinde bereket vardır” buyurmuştur.1

meftun61

Kayıtlı Kullanıcı

2- Sahur yemeğini mümkün mertebe sahurun son vaktine getirmeye çalışmak sünnettir. Ancak imsak girmeden, yani ikinci fecirden önce kesmeye dikkat etmelidir. Sahur yemeğini şüpheli vakte kadar uzatmamalı, ezan okunmaya başladığında derhal kesmelidir

nuresma

Kayıtlı Kullanıcı

s.a. çok güzel bi forum.ben de bi iki bişey katmak isterim.

İftarda acele eder ve acele davranılmasını teşvik ederdi. İftarı hurma ile, bulunmazsa su ile açmayı teşvik ederdi. Hz. Peygamber (s.a.v) akşam namazını kılmadan Önce iftar ederdi. Muaz İbnu Zühre (r.a) anlatıyor: "Bana ulaştı ki, Resulullah (s.a.v), iftar ettiği zaman şu duayı okurdu: "Allahümme leke sumtü ve ala rızkıke eftartü. (Ey Allahım senin rızan için oruç tuttum ve senin rızkınla orucumu açıyorum.)" Mervan İbnu Salim, Hz. İbn-i Ömer´den (r.a) naklediyor: "Resulullah (s.a.v) orucunu açınca şöyle derdi: "Susuzluk gitti, damarlar ıslandı, inşaallahu Teâlâ sevap kesinleşti."
Enesden (r.a.) rivayet olunduğuna göre Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: "Sahur yemeğine kalkınız. Çünkü sahurda bereket vardır." Mikdam bin Mâdi Kerb (r.a.)den, onun da Resulullah sallallahu aleyhi ve sellemden rivayetine göre Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur: "Sahura kalkmanız gerekir. Çünkü sahurda alınan gıda mübarektir." Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: "Sahur berekettir. Sizden biriniz bir yudum su bile içmiş olsa sahuru terketmesin. Allah ve melekleri sahur yapanlara salât okurlar."

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt