Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

SEN GÜLKİ GÜLLER GÜLSÜN... (2 Kullanıcı)

ferit

Kayıtlı Kullanıcı
RE: SEN GÜLKİ GÜLLER GÜLSÜN...

B)B)B)

AFRA_NUR

Kayıtlı Kullanıcı

O HALDE SÖYLEMLERİMİZDE YUMUŞAK OLMALI
KİN VE GAREZDEN KAÇINMALI
BİRBİRİMİZE CEPHE ALMAMALI
MAKSADI AŞAN İSNATLARLA BİR DİĞER KARDEŞİMİZİN İMANINI SORGULAMAMALI (FETVA ÜZERE BİR KİŞİNİN İMANINA BİR,KAFİRLİĞİNE DOKSANDOKUZ DELİL OLSA O KİŞİ HAKKINDA YARGI KARARI VERİLİRKEN MÜMİN OLARAK MUAMELE EDİLİR)
BU KISA SÜREÇTE YAŞANAN HIRS VE ÖFKEYE ESİR OLMAMALI VE SONRAKİ SÜREÇTE ARAMIZDA ZATEN MEVCUT BULUNAN AYRILIK TOHUMLARINI YEŞERTMEMELİYİZ...
SELAMETLE....

RECEB-I KAMER

Kayıtlı Kullanıcı

GELİN BİRLİK OLALIM
İŞİ KOLAY KILALIM
SEVELİM SEVİLELİM
BU DÜNYA KİMSEYE KALMAZ

S.ALEYKÜM ALLAH(c.c.)RAZI OLSUN ABİ ELİNİZE SAĞLIK..YİNE GÜZEL BİR MESELEYİ PAYLAŞMISINIZ BİZLERLE..ÇOK DİKKAT ETMEMİZ GEREKEN BİR HUSUS GERÇEKTEN DE..DÜNYA FANİ VE KİMSEYE DE KALMAYACAK..ALLAHA(c.c.) EMANET OLUN,S.ALEYKÜM

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net

-Esmani- yazdı:
ESSELAMUN ALEYKÜM VE RAHMETULLAHU VE BEREKATUHU

BU HAFTA HEPİMİZİN AZ VEYA ÇOK MÜDAHİL OLDUĞU/OLMAK ZORUNDA BIRAKILDIĞI SEÇİM HAFTASI OLMASI SEBEBİYLE DİKKAT ÇEKMEK İSTEDİĞİM BİR HUSUS VAR...İNŞAALLAH SÜNNETLERİMİZİDE BU PENCEREDEN BELİRLEYELİM...

MALUMUNUZ SEÇİM AREFESİ VE PARTİLER SON DÖNEMEÇTE OLMANIN VERDİĞİ HIRS VE KİBİR İLE BİRBİRLERİNE VE DOĞAL OLARAK DİĞER PARTİ MENSUPLARINA AĞIR İTHAMLARDA BULUNMAKTA...HATTA BU SÖYLEMLER KİMİ ZAMAN BİRBİRLERİNİN VE DİĞER GÖRÜŞTE OLAN İNSANLARIN İMANLARINI SORGULAMA DERECESİNE GELMİŞ BULUNUYOR...
KİMİ KENDİNDEN BAŞKASINI HAİN,KİMİ KENDİNDEN BAŞKASINI MİSYONER OLARAK İTHAM ETMEKTE...VE BU REKABETE ALET OLAN MÜMİNLERDEN!!! BİR KISMI/BÜYÜK BİR KISMI SÖYLEMLERİ İLE DİN KARDEŞİNİ RENCİDE ETMEKTE SAKINCA GÖRMEMEKTE...
BU GİDİŞATIN ÜMMETİ MUHAMMEDİN ARASINDAKİ BAĞLARA VERDİĞİ ZARAR İSE TARTIŞILMAZ...

O HALDE BU SÖYLEMLERİ BAZ ALARAK EFENDİMİZİN BİRKAÇ HADİSİNİ HATIRLAMAKTA FAYDA VAR...

Birbirinizi kıskanmayınız, birbirinize kin tutmayınız, birbirinize çirkin sözler söylemeyiniz, birbirinize sırtlarınızı dönmeyiniz, kiminiz kiminizi arkasından çekiştirmesin. Allahın kulları kardeşler olunuz.
Buhari ve Müslim; Huccetül İslam İmam Gazali, İhyau Ulumid-din, 3. cilt, Çeviri: Dr. Sıtkı Gülle, Huzur Yayınevi, İstanbul 1998, s. 315

Sizden önceki toplumların derdi size de bulaştı: Haset ve kin. Kin beslemek kökten kazıyan şeydir. Allah a yemin ederim ki iman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe iman etmiş olamazsınız. Size birbirinizi seveceğiniz bir şeyi haber vereyim mi? Aranızda selamı yayın.
Tirmizi; Huccetül İslam İmam Gazali, İhyau Ulumid-din, 3. cilt, Çeviri: Dr. Sıtkı Gülle, Huzur Yayınevi, İstanbul 1998, s. 425

VE TABİKİ ŞU HADİS , BU HAFTA AKLIMIZDAN ÇIKARMAMAMIZ GEREKEN ÖNEME HAİZ...

Ravi: Ebu Hüreyre

Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: Kim itaatten çıkar, cematten ayrılır (ve bu halde ölürse) cahiliye ölümü ile ölmüş olur. Kim de körü körüne çekilmiş (ummiyye) bir bayrak altında savaşır, asabiyet (ırkçılık) için gadablanır veya asabiyete çağırır veya asabiyete yardım eder, bu esnada da öldürülürse bu ölüm de cahiliye ölümüdür. Kim ümmetimin üzerine gelip iyi olana da, kötü olana da ayırım yapmadan vurur, mümin olanlarına hürmet tanımaz, ahid sahibine verdiği sözü de yerine getirmezse o benden değildir, ben de ondan değilim.

HadisNo : 1729

MAKSADI AŞAN İSNATLARLA BİR DİĞER KARDEŞİMİZİN İMANINI SORGULAMAMALI (FETVA ÜZERE BİR KİŞİNİN İMANINA BİR,KAFİRLİĞİNE DOKSANDOKUZ DELİL OLSA O KİŞİ HAKKINDA YARGI KARARI VERİLİRKEN MÜMİN OLARAK MUAMELE EDİLİR)
BU KISA SÜREÇTE YAŞANAN HIRS VE ÖFKEYE ESİR OLMAMALI VE SONRAKİ SÜREÇTE ARAMIZDA ZATEN MEVCUT BULUNAN AYRILIK TOHUMLARINI YEŞERTMEMELİYİZ...

BİRÇOĞUMUZUN NEFSİNE ZOR GELECEKTE OLSA ,ÖNÜMÜZDE EFENDİMİZİN SAHİH KAYNAKLARI İLE VERİLMİŞ HADİSİ ŞERİFLERİ VARKEN TAVRIMIZI VE DURUŞUMUZU BİR KEZ DAHA GÖZDEN GEÇİRMEMİZ ELZEMDİR...

GELİN BİRLİK OLALIM
İŞİ KOLAY KILALIM
SEVELİM SEVİLELİM
BU DÜNYA KİMSEYE KALMAZ
Yunus EMRE

[marq]ALLAHA CC EMANET OLUN,MUHABBETLE KALIN,MUHAMMEDLE (SAV.) KALIN....[/marq]

B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)

-Esmani-

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamtarihim.com

AFRA_NUR yazdı:

SELAMETLE....

s.a

Allah cc razı olsun...

-Esmani-

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamtarihim.com

RECEB-I KAMER yazdı:
GELİN BİRLİK OLALIM
İŞİ KOLAY KILALIM
SEVELİM SEVİLELİM
BU DÜNYA KİMSEYE KALMAZ

S.ALEYKÜM ALLAH(c.c.)RAZI OLSUN ABİ ELİNİZE SAĞLIK..YİNE GÜZEL BİR MESELEYİ PAYLAŞMISINIZ BİZLERLE..ÇOK DİKKAT ETMEMİZ GEREKEN BİR HUSUS GERÇEKTEN DE..DÜNYA FANİ VE KİMSEYE DE KALMAYACAK..ALLAHA(c.c.) EMANET OLUN,S.ALEYKÜM

aleykümselam

Allah cc razı olsun..inşaallah uygulama aşamasındada başarılı oluruz

haci yahya

Kayıtlı Kullanıcı

ALEYKÜM SELAM
SEVGİLİ KARDEŞİM , ALLAH RAZI OLSUN ÇOK GÜZEL Bİ DÜŞÜNCE

fatma_tuba

Kayıtlı Kullanıcı

s.a. şu günlerde fazlaca ihtiyacımız var birlik olmaya çok yerinde bir konu olmuş a.e.o.

ferit

Kayıtlı Kullanıcı

Es Selamü Aleyküm;

(Allah ve Resulüne itaat eden, en büyük kurtuluşa ermiştir.) Ahzab 71

(Resulüm de ki; ''Bana uyun ki, Allah da sizi sevsin!'' ) Al-i İmran 31

(Sünnetimden yüz çeviren benden değildir.) Müslim

(Bana uyan Cennete girer, isyan eden Cennete giremez.) Buhari

Resulullah (sa) buyurdular ki: "Rabbim bana dokuz şey emretti: Gizli halde de aleni halde de Allah'tan korkma(mı), Öfke ve rıza halinde de adaletli söz (söylememi), Fakirlikte de zenginlikte de iktisad (yapmamı), Benden kopana da sıla-ı rahm yapmamı, Beni mahrum edene de vermemi, Bana zulmedeni affetmemi, Susma halimin tefekkür olmasını, Konuşma halimin zikir olmasını, Bakışımın da ibret olmasını, Ma'rufu (doğru ve güzel olanı) emretmemi." [Rezin tahriç etmiştir.]

Ebu Hureyre r.a. - Rezin

Resulullah (sa)'ın kılıncının kabzasında şu ibareyi bulduk: "Sana zulmedeni affet. Sana küsene git, sana kötülük yapana iyilik yap! Aleyhine de olsa hakkı söyle!" [Rezin tahriç etmiştir.]

Hz.Ali r.a. - Rezin

Allah c.c. bizleri her yönüyle efendimiz s.a.v.'e uyan ve örnek edinenlerden eylesin...Şefaatinden mahrum etmesin İnşAAllah...

Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala Âli seyyidina Muhammed.

abidinbasak

Kayıtlı Kullanıcı

Vaktiyle bir derviş, nefisle mücadele makamının sonuna gelir.

Meşrebin usulünce bundan sonra her türlü süsten, gösterişten arınacak, varlıktan vazgeçecektir.

Derviş, soluğu berberde alır.

- Vur usturayı berber efendi, der.

Berber dervişin saçlarını kazımaya başlar. Başının sağ kısmı tamamen kazınmıştır. Bu esnada içeri bıçkın bir kabadayı girer. Dervişin başının kazınmış kısmına okkalı bir tokat atarak:

- Kalk bakalım kabak, kalk da tıraşımızı olalım, diye kükrer.

Dervişlik bu... Sövene dilsiz, vurana elsiz gerek.

Usulca kalkar yerinden.

Kabadayı koltuğa oturur, berber tıraşa baslar.

Fakat küstah kabadayı tıraş esnasında da sürekli aşağılar dervişi, alay eder.

Nihayet tıraş biter, kabadayı dükkândan çıkar.

Henüz birkaç metre gitmiştir ki, gemden boşanmış bir at arabası yokuştan aşağı hızla üzerine gelir.

İki atın ortasına denge için yerleştirilmiş uzun sivri demir karnına dalıverir. Kabadayı oracığa yığılır, kalır. Ölmüştür.

Berber şaşkın, bir manzaraya, bir dervişe bakar, gayri ihtiyarî sorar:

- Biraz ağır olmadı mı derviş efendi?

Derviş mahzun, düşünceli cevap verir:

- Vallahi gücenmedim ona. Hakkımı da helal etmiştim. Gel gör ki kabağın bir sahibi var. O gücenmiş olmalı! ..

gurbetten

Kayıtlı Kullanıcı

desertrose yazdı:
Peygamberimiz (s.a.v) yemek yerken ve su içerken şöyle hareket eder di.
-ALLAH resulu (s.a.v) yemek yemeden önce mutlaka ellerini yıkardı.
-Yemeğe başlarken besmele ile başlardı.Besmelesiz başlamak şeytanı sevindirir.
-yemeği kendi önünden yerdi
-Hiç yemek seçmezdi.Çoğu zaman aç yatardı.Başkalarına dağıtırdı.(Bizim ise önümüzde 4 -5 çeşit yemek olmazsa yemiyoruz.yemekleri beğenmiyoruz.)
-Her zaman sofradan yarı aç kalkardı.midesini tam doldurmazdı.
-Tabağında yemek artığı bırakmazdı.çünkü "bereketi belki sonundadır" derdi
-yemekten sonra da mutlaka elini yıkardı.
-Su içerken "develer gibi ayakta içmeyiniz" derdi.
-Suyu üç yudumda içerdi.çünkü bir yudumda soluksuz içilen su sağlığımız açısındanda zararları var.Örneğin karaciğer rahatsızlıklarına neden olabiliyo.
-Bardağın içine nefes alıp vermeyiniz derdi.

tabi burda bazılarını zikrettik.Herkes ben bunları zaten biliyorum diyebilir ya uygulayabiliyormuyuz bu sünnetleri.Aile halkına yada bilmeyenlere hatırlatıyomuyuz sorun burda işte ALLAH bizi uygulayanlardan eylesin.

-Esmani-

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamtarihim.com

gurbetten yazdı:
desertrose yazdı:
Peygamberimiz (s.a.v) yemek yerken ve su içerken şöyle hareket eder di.
-ALLAH resulu (s.a.v) yemek yemeden önce mutlaka ellerini yıkardı.
-Yemeğe başlarken besmele ile başlardı.Besmelesiz başlamak şeytanı sevindirir.
-yemeği kendi önünden yerdi
-Hiç yemek seçmezdi.Çoğu zaman aç yatardı.Başkalarına dağıtırdı.(Bizim ise önümüzde 4 -5 çeşit yemek olmazsa yemiyoruz.yemekleri beğenmiyoruz.)
-Her zaman sofradan yarı aç kalkardı.midesini tam doldurmazdı.
-Tabağında yemek artığı bırakmazdı.çünkü "bereketi belki sonundadır" derdi
-yemekten sonra da mutlaka elini yıkardı.
-Su içerken "develer gibi ayakta içmeyiniz" derdi.
-Suyu üç yudumda içerdi.çünkü bir yudumda soluksuz içilen su sağlığımız açısındanda zararları var.Örneğin karaciğer rahatsızlıklarına neden olabiliyo.
-Bardağın içine nefes alıp vermeyiniz derdi.

tabi burda bazılarını zikrettik.Herkes ben bunları zaten biliyorum diyebilir ya uygulayabiliyormuyuz bu sünnetleri.Aile halkına yada bilmeyenlere hatırlatıyomuyuz sorun burda işte ALLAH bizi uygulayanlardan eylesin.

selamun aleyküm

BU FORUMU HATIRLAYAN VARMI DİYE MERAK EDİYORDUM...ALLAH CC RAZI OLSUN...
ÇOK GÜZEL VE ŞEVKLE BAŞLAYAN FAKAT ARKASI GELMEYEN SEKTEYE UĞRAYAN BU ÇALIŞMAYA BİR KİŞİNİN DAHİ DİKKATİNİ ÇEKBİLME ADINA DEVAM EDİLMESİ GEREKİYOR...BELKİDE O BİR KİŞİNİN DİKKATİNDEN KAÇMAYAN BİR TEK SÜNNETİN UYGULANMASI EFENDİMİZ SAV İN BENİM UNUTULMUŞ BİR SÜNNETİMİ İHYA EDENE YÜZ ŞEHİT SEVABI VARDIR HADİSİNE MUHATAP OLABİLMEYİ BİZLERE NASİP VE MÜYESSER EDECEKTİR...
YARIN İTİBARI İLE TEKRAR BAŞLAYALIM İNŞAALLAH...İBADETİN AZDA OLSA MAKBULÜ SÜREKLİ OLANDIR HADİSİ ŞERİF...

gurbetten

Kayıtlı Kullanıcı

SA ABICIM O NASIL SÖZ? UNUTULCAK BIR FORUM DEGIL KI BU KONU BELKIDE BIR DIN KARDESIMIZIN AHIRETINI KURTARACAK SÜNNETIN DEVAMINI SAGLAYACAK EFENDIMIZI HOSNUT EDICEK HAREKETLERIN ÖGRENILMESI VE ÖGRETILMESINE VESILE OLUYOR VE SEN CANIM ABICIMB)
BU FORUMUN DEVAMINI GETIREBILECEK IMAN VE IHLASTASIN RABBIMIN IZNI ILE.BÖYLE GÜZEL FORUMLARI AYAKTA TUTMAMIZ LAZIM.BEN CANLA BASLA YENI SÜNNET DERSLERINI BEKLIYORUM RABBIM UYGULAMAYI NASIP ETSIN INSALLAH!RABBIME EMANET OL DUADA EKSIK ETME.ALLAH KOLAYLIK VERSIN.B)

leyla-1

Altın Üye

Allah razı olsun emeğinize sağlık hatırlatmadan birşey çıkmaz insanlar unutabilirler ve bilmeyebilirler önemli olan bilmemek değil öğrenmemektir. Halimize şükür Allah bundan geriye koymasın dışarda bir dilim ekmek bulamyan insanları düşününce ne kadar şanslı kullar olduğumuzu bir düşünelim Rabbimize ne kadar şükür etsek azdı fakat insanlar hiç birşeyden memnun olmuyorlar o başka.
Rabbim yar ve yardımcımız olsun inşallah. Amin..B)B)B)

fatma_tuba

Kayıtlı Kullanıcı

B)B)B)B)B)

-Esmani-

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamtarihim.com

gurbetten yazdı:
SA ABICIM O NASIL SÖZ? UNUTULCAK BIR FORUM DEGIL KI BU KONU BELKIDE BIR DIN KARDESIMIZIN AHIRETINI KURTARACAK SÜNNETIN DEVAMINI SAGLAYACAK EFENDIMIZI HOSNUT EDICEK HAREKETLERIN ÖGRENILMESI VE ÖGRETILMESINE VESILE OLUYOR VE SEN CANIM ABICIMB)
BU FORUMUN DEVAMINI GETIREBILECEK IMAN VE IHLASTASIN RABBIMIN IZNI ILE.BÖYLE GÜZEL FORUMLARI AYAKTA TUTMAMIZ LAZIM.BEN CANLA BASLA YENI SÜNNET DERSLERINI BEKLIYORUM RABBIM UYGULAMAYI NASIP ETSIN INSALLAH!RABBIME EMANET OL DUADA EKSIK ETME.ALLAH KOLAYLIK VERSIN.B)

ALEYNA ALEYKÜMSELAM ABLAM...

ALLAH CC RAZI OLSUN AMA İHLASIN KİMDE VE NASIL NBULUNDUĞU MUAMMA...İNANINKİ BELİRLEDİĞİM BİRÇOK SÜNNETİ BENDE İLK KEZ SİZLERLE YAPMAYA BAŞLIYORUM...HATTA EMİNİMKİ BU SÜNNETLERİ HALİHAZIRDA GÜNLÜK YAŞANTISINDA AKSATMADAN UYGULAYAN BİR ÇOK KARDEŞİMİZE BU SÜNNETLER SADECE HATIRLATMA HÜKMÜNDE KALIYOR...
UMUTSUZLUK ŞEYTANIN EN BÜYÜK SİLAHIDIR VE BENDE SON ZAMANLARDA İLGİ VE ALAKANIN NEREDEYSE KALMADIĞI ZANNIYLA AKTİF OLAMIYORDUM..FAKAT ANLAŞILAN OKİ BİR TEK KİŞİNİN DİKKATİNİ DAHİ SÜNNETLERE ÇEKEBİLMEK BELKİDE BİR İNSANIN HAYATI BOYUNCA YAPTIĞI EN FAYDALI AMELİ OLABİLMEKTEDİR...BELKİDE KURTULUŞ REÇETESİ BUNDADIR...NETİCEDE RIZAİ İLAHİNİN NEREDE VE NE ZAMAN BİZLERE AKS EDECEĞİNİ BİLEMEYİZ...
CEZALLAHU HAYRAN :) (TEŞEKKÜR EDERİM)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt