Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

SEN GÜLKİ GÜLLER GÜLSÜN... (5 Kullanıcı)

-Esmani-

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamtarihim.com
RE: SEN GÜLKİ GÜLLER GÜLSÜN...

leyla Belgin yazdı:
Allah razı olsun emeğinize sağlık hatırlatmadan birşey çıkmaz insanlar unutabilirler ve bilmeyebilirler önemli olan bilmemek değil öğrenmemektir. Halimize şükür Allah bundan geriye koymasın dışarda bir dilim ekmek bulamyan insanları düşününce ne kadar şanslı kullar olduğumuzu bir düşünelim Rabbimize ne kadar şükür etsek azdı fakat insanlar hiç birşeyden memnun olmuyorlar o başka.
Rabbim yar ve yardımcımız olsun inşallah. Amin..B)B)B)

SELAMUN ALEYKÜM ABLAM...İNSANOĞLUNUN HAMURU KANAATSİZLİK ÜZERE YOĞURULMUŞ...
BEN BUNU ŞU ŞEKİLDE İFADE EDEYİM...YOKSULLUĞUN SINIRI VARMI? VE ZENGİNLİĞİN SINIRI VARMI?
YOKSULLUĞUN SINIRI VAR BUDA AÇLIKTAN ÖLMEKTİR FAKAT ZENGİNLİĞİN SINIRI YOK,NE KADAR OLSADA YİNEDE VARİYET EDİNME İSTEĞİ BİTMİYOR...
RABBİMİZE CC BİNLERCE HAMDÜSENALAR OLSUN

ULUTAS

Kayıtlı Kullanıcı

Halimize şükür Allah bundan geriye koymasın dışarda bir dilim ekmek bulamyan insanları düşününce ne kadar şanslı kullar olduğumuzu bir düşünelim Rabbimize ne kadar şükür etsek azdı fakat insanlar hiç birşeyden memnun olmuyorlar o başka.
alaha emanet olun,çok teşekkürler

-Esmani-

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamtarihim.com

ESSELAMUN ALEYKÜM VE RAHMETULLAHU VE BEREKATUHU

2 HAFTALIK AKSAMADAN SONRA YENİ SÜNNETLERİMİZİ HAYATIMIZA GEÇİRMEK,ZATEN YAŞIYORSAK HATIRLAMA VE ÖNEMİNİ PEKİŞTİRMEK ADINA HAYIRLI BİR HAFTA TEMENNİ EDİYORUM...

İNSANOĞLUNUN YAŞAMSAL DÖNGÜSÜ HER DAİM KİŞİYİ MEŞGALELERE SÜRÜKLEMEKTEDİR...VE HAK VERİRSİNİZKİ BU MEŞGALELER ASLA VE KATTA BİTMEMEKTE HATTA SÜREKLİ YENİ YENİ MEŞGALELER ÇIKARAK HAYATI ADETA BİR MARATONA ÇEVİRMEKTEDİR...BİZLERE DÜŞEN BU KAÇINILMAZ MARATONDA İŞLERİMİZİ VE SORUMLULUKLARIMIZI DÜZGÜN TASNİF ETMEK VE BUNLARA AZAMİ RİAYET ETMEKTİR...O HALDE İLAHİ EMİRLER , YÜKÜMLÜLÜKLER , FARZLAR VE SÜNNETLER BİZLERİN BU MARATONDA BELKİDE BİR NEBZE KONAKLADIĞIMIZ VE NEFES ALDIĞIMIZ BULUNMAZ NİMETLERDİR... ADETA GÜN İÇERİSİNDE KENDİMİZLE BAŞBAŞA KALDIĞIMIZ VE YAŞAM İÇİN ZARURİ OLAN OKSİJEN ALDIĞIMIZ BU ENDER SAATLERİ ARTIRMAK , BU MARATONDA DAHA UZUN SOLUKLU KOŞMAMIZA VE BİTİŞ ÇİZGİSİNE DAHA RAHAT ULAŞMAMIZA SEBEP OLACAKTIR...

O HALDE BUYRUN BU HAFTAKİ SÜNNETLERİMİZİN ESİNTİSİ İLE NEFESLENMEYE ...

EVET BU HAFTA HEM KURANI AZİMÜŞŞANDA , HEM HADİS VE SÜNNETLERDE HEMDE İSLAM ALİMLERİNİN VE DÜŞÜNÜRLERİNİN BEYANLARINDA SÜREKLİ VURGU YAPTIKLARI HELAL YEME İÇME KONUSUNU İŞLEYELİM...

ALLAH TEALA CC.

Ey Peygamberler! Temiz şeylerden yiyin, faydalı iş işleyin. Doğrusu ben, yaptığınızı bilirim.

Ey insanlar! Yeryüzünde bulunan maddelerin helâl ve temiz olanlarından yeyin; şeytanın peşinden gitmeyin, çünkü o apaçık düşmanınızdır

Ey iman edenler! Size verdiğimiz rızıkların temiz olanlarından yiyin ve Allah a şükredin, eğer kendisine kulluk ediyorsanız
buyuruyor.
Mü minun 23/51.
Bakara 2/168.
Kur an Yolu Türkçe Meal ve Tefsir 1/161–162.

NİTEKİM PEYGAMBER EFENDİMİZ SAV.

Yiyecek ve içeceğin nereden geldiğine aldırış etmeyen kimseyi Cenab-ı Allah cehennemin hangi kapısından içeri sokacağına pek bakmaz.

Âdemoğlu karnından daha fena bir kap doldurmamıştır. Belini doğrultacak birkaç lokma nesine yetmez. Behemhal fazla yemek mecburiyetinde ise karnının üçte birini yemeğe ve üçte birini içeceği suya ve üçte birini de nefesine ayırmalıdır buyurmuştur

Abdülkadir Geylani (k.s) buyurdu ki.

Ey Hak kapısının hizmetçisi! Haram yemek kalbi öldürür. Helal lokma ise kalbi diriltir. Öyle ki: Bir lokma orayı aydınlatır. Diğer bir lokma orayı karartır. Bir lokma seni dünya ile meşgul kılar. Bir lokma da var ki: Seni hem dünya, hem de ahiret konusunda zahid yapar. Diğer bir lokma da var ki: Seni bu ikisini yaradana çevirir, Ona olan rağbetini artırır.

Haram nesne seni ekseri dünya ile oyalar; günah ve isyanları sana sevdirir. Mubah olan nesneler ise, seni ahiretle meşgul kılar, ibadet ve taatı sana sevdirir. Kısacası helal lokma kalbi mevlaya yaklaştırır. İşte bütün bu lokmalar ancak Hakk a olan marifetle bilinebilir. O na olan marifet ise; kalb ile olur, onun manevî havası orada esmeye başlar, kâğıt üzerinde değil.

Sen ne yiyip içtiğine, ne giyinip nikâh ettiğini ve bütün bunların nereden, ne yolla ele geçtiğini dikkatle incelemedikçe Hakk ı nasıl bilebilirsin? Yani O nun hakkında lâyıkıyla marifet sahibi nasıl olabilirsin?

Lokman Hekim oğluna hitaben:

Yavrum mide dolarsa fikir uyur. Hikmet sağır olur, bütün aza ibadetten geri kalır buyurmuştur.

İmamı Kerhi (k.s) der ki:

Oruç tuttuğun zaman akşam ne ile kimin yanında iftar ettiğine ve kimin yemeğini yediğine dikkat et. Nice kişiler vardır ki: Yedikleri bir yemek onların kalplerini çevirir. İbadet edemezler. Nice kişiler vardır; Yedikleri yemek yüzünden gece ibadetinden mahrum kalırlar. Gene nice kişiler vardır ki gözlerinin bir bakışı onları Kur’an okumaktan alıkor.

Ali Bülbüli:

Yemek cinsinden, sana getirilen şey Allah ın bir nimetidir. Onun sofrasındandır. Gönderene tazim ederek onlardan ye. Sakın ha: Vera yönüyle, şeriat terazisini elinden bırakmayasın, sonra helâk olursun.

Ali b. Şahap:

Duyduğuma göre; helal yoldan alınan gıda ile gelişen bir bedeni katiyyen toprak eritmez. Çürütmez. Yemez.

Mevlânâ Celaleddin Rûmî (k.s) der ki:

Mümine nur ve kemal artıran lokma helal kazançtan elde edilen lokmadır. İlmi hikmet helal lokmadan doğar. Aşk ve rikkat helal lokmadan hâsıl olur. Ağıza alınan helal lokmadan büyüklere hizmet, ahiret ve gönül âlemine hicret meyli doğar. Eğer sen, ekmek anbarı olan mideni boş bırakırsan, orasını kıymetli büyüklük incileriyle doldurursun. Yani, Maarifi İlahiyye ve tecelliyatı rabbaniye ile dolarsın. !

Üstad Ebû Cafer (k.s) der ki:

Mide öyle bir uzuvdur ki o aç olursa diğer aza tok olur; Yani azgınlık göstermez, insanı kötülüğe sürüklemez. Eğer o tok olursa diğer aza aç olur; yani insandan her şeyi ister ve onu kötülüğe sevk eder.

Kısaca insandan zuhur eden iyi-kötü her hareket mideye inen gıdaların eseridir. Ona giren haramsa, çıkan da haramdır. Giren helalse çıkan da helaldir. Giren lüzumsuz şeylere, çıkan da lüzumsuz şeylerdir. Gıdalar birer tohum, mide de tarladır. Oraya ne ekersen onu biçersin.

Seriyy-İ Sekati (Ra) diyor ki:

Kurtuluş üç şeydedir;

1-Hidayetin yolu.

2-Takvanın kemali.

3-Gıdanın helali

İbrahim b. Ethem (k.s) :

Ekseriye akşama kadar çalışır, akşam ücretini verdikleri zaman bir düşünür ve arkadaşlarına: Patronun benden istediği işi bihakkın yerine getirememiş olmaktan korkuyorum. Der, sonra ücretini terk ederek o geceyi karnı aç olarak geçirirdi. O, kalbin huzuru İlahiyeden ayrılmamasını, helalinden olmak şartıyla, sanatkârlıkta görüyordu, Huzur bulunmaksızın yaptığı işlerin ücretini almıyordu, O diyordu ki. Ben ibadet edici bir adama rastladım. Namaza ağır kalkıyordu. Bir nazar kıldım idi. Bir de ne göreyim; Adamın ağır davranması gıdasının temiz olmayışındanmış. ! Eğer helal yemiş olsaydı, bu ağırlık hâsıl olmazdı

Abdüllah b. Abbas (r.a) buyurmuştur ki:

Midesinde haram bir şey bulunan kulun ibadetini Allah kabul buyurmaz. !

Vüheyb b. el-Verd (r.a) de şöyle buyurmuşlar:

Karşındaki şu direk gibi oluncaya kadar oruç tutup, namaz kılsan bile midene giren rızkın helal olup olmadığına dikkat etmezsen, ibadetinin faydasını göremezsin.

Süfyanı Sevri (k.s) diyor du ki:

Kişinin dindarlığı, ekmeğinin helallığı nisbetindedir. Şu zamanda sofralarında helal ekmek bulunduran aileler cidden çok azalmıştır!

Abdüllah b. Abbas (r.a) diyor ki:

Bir mü min için helalinden kazanmak, bir dağı diğer dağın yanına götürmekten daha güçtür.

İmami Şarani (r.a) diyor ki.

Haramla gıdalanan bir kimseden ancak haram işler sadır olur. Şüpheli şeylerle gıdalanan kimseden de şüpheli işler zuhur eder. Hatta haramdan gıdalanmış bir kimse, Allah a ibadeti taatte bulunmak istese, buna gücü yetmez
.

AFRA_NUR

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH RAZI OLSUN ABİİ
UYALIM İNŞALLAH
SELAMETLE

meftun61

Kayıtlı Kullanıcı

SELAMUN ALEYKÜM ABİM ALLAH RAZI OLSUN.YİNE ÇOK ÖNEMLİ KONUYU GÜNDEME GETİRMİŞSİN.HELAL YİYENLERDEN OLMAK DİLEĞİYLE.

RECEB-I KAMER

Kayıtlı Kullanıcı

Haramla gıdalanan bir kimseden ancak haram işler sadır olur. Şüpheli şeylerle gıdalanan kimseden de şüpheli işler zuhur eder.
s.aleyküm abi allah(c.c.)razı olsun bu haftaki sünnetlerde çok mühimdi..hepsi mühim gerçi..rabbim hepimize helal rızıklar nasib etsin..haramı değil yemek,düşünmekten muhafaza etsin rabbim..elinize,emeğinize sağlık..abim ayrılık olmuyor böyle..inşaAllah vaktiniz müsait olduğu müddetçe her hafta bekliyoruz..allaha(c.c.)emanet olun abi..

desertrose

Kayıtlı Kullanıcı

Selamun aleykum.. Allah c.c. razı olsun..Rabbim bu güzel sünnetlere uymak nasip etsin..
Gözlerimizi, ellerimizi haramdan korusun Amin..
Selametle kalın inşaAllah..B)B)B)

-Esmani-

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamtarihim.com

meftun61 yazdı:
SELAMUN ALEYKÜM ABİM ALLAH RAZI OLSUN.YİNE ÇOK ÖNEMLİ KONUYU GÜNDEME GETİRMİŞSİN.HELAL YİYENLERDEN OLMAK DİLEĞİYLE.

ALEYKÜMSELAM

AMİN ABLAM İNŞAALLAH ZERRE KADAR HARAMA BULAŞMAYANLARDAN OLALIM

-Esmani-

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamtarihim.com

RECEB-I KAMER yazdı:
Haramla gıdalanan bir kimseden ancak haram işler sadır olur. Şüpheli şeylerle gıdalanan kimseden de şüpheli işler zuhur eder.
s.aleyküm abi allah(c.c.)razı olsun bu haftaki sünnetlerde çok mühimdi..hepsi mühim gerçi..rabbim hepimize helal rızıklar nasib etsin..haramı değil yemek,düşünmekten muhafaza etsin rabbim..elinize,emeğinize sağlık..abim ayrılık olmuyor böyle..inşaAllah vaktiniz müsait olduğu müddetçe her hafta bekliyoruz..allaha(c.c.)emanet olun abi..

ALEYKÜMSELAM KARDEŞİM...

İNŞAALLAH KARDEŞİM ELİMİZDEN GELDİĞİNCE DEVAM ETMEYE ÇALIŞALIM..OLAKİ BURADA DEĞİLİZ SİZLER MÜDAHALE EDEBİLİR VE O HAFTAKİ SÜNNETLER BELİRLEYEBİLİRSİNİZ...ZATEN BEN MUHTEMELEN ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA OLMAYACAĞIM BİLİYORSUN KÜÇÜK BİR OPERASYON GEÇİRECEĞİM SONRADA YILLIK İZİN ALIRIM ...ARTIK BU FORUMU GEREĞİNCE DEĞERLENDİRİRSİNİZ SÜNNETE GÖNÜL VEREN KARDEŞLERİMİZLE BİRLİKTE....
ALLAHA CC EMANET OL

-Esmani-

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamtarihim.com

desertrose yazdı:
Selamun aleykum.. Allah c.c. razı olsun..Rabbim bu güzel sünnetlere uymak nasip etsin..
Gözlerimizi, ellerimizi haramdan korusun Amin..
Selametle kalın inşaAllah..B)B)B)

ALEYKÜMSELAM

ALLAH CC RAZI OLSUN...

fatma_tuba

Kayıtlı Kullanıcı

S.A. ALLAH RAZI OLSUN ABİM ÇOK ÖNEMLİ BİR KONU .RABBİM HELAL KAZANIP HELAL YİYİP İÇENLERDEN EYLESİN CÜMLEMİZİ A.E.O.

ferit

Kayıtlı Kullanıcı

Es Selamü Aleyküm

Allah c.c. razı olsun abi...B)emeklerin zayii olmasın İnşAAllah...

-Esmani-

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamtarihim.com

fatma_tuba yazdı:
S.A. ALLAH RAZI OLSUN ABİM ÇOK ÖNEMLİ BİR KONU .RABBİM HELAL KAZANIP HELAL YİYİP İÇENLERDEN EYLESİN CÜMLEMİZİ A.E.O.

ALEYKÜMSELAM

ALLAH CC RAZI OLSUN...

-Esmani-

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamtarihim.com

ferit yazdı:
Es Selamü Aleyküm

Allah c.c. razı olsun abi...B)emeklerin zayii olmasın İnşAAllah...

VE ALEYKÜMSELAM PİYADE KARDEŞİM:)

RABBİM CC SİZLERDENDE RAZI OLSUN VE EMEKLERİMİZ ZAYİ OLMASIN İNŞAALLAH...PEYGAMBER OCAĞINDADA SÜNNETLERİ HAKKIYLA UYGULAYACAKSIN DEĞİLMİ??? :)

gurbetten

Kayıtlı Kullanıcı

SELAMUNALEYKÜM ABI DÜN YOKTUM AMA AKLIM SITEDE KALDI.GELIR GELMEZDE SENIN FORUMU ARADIM.HELAL YEMEK TEMIZ YEMEK BÜTÜN MÜSLÜMAN ALEMI ICIN COK ÖNEMLI.BIZ GURBETTE YASAYANLAR ICIN DAHADA ÖNEMLI.HELE UFACIK YAVRULARIMIZIN CEKTIKLERINI SIZE ANLATAMAM.
BÜTÜN ARLADASLARI HERSEYI YIYIP ICERKEN BIZIMKILER ELLERINE ALDIGI SEYI OKUTMADAN AGIZLARINA SOKAMIYORLAR.O BILINCI VEREN RABBIME SÜKÜRLER OLSUN KI BENIM OGLUM VE ETRAFIMDAKI COCUKLAR ILAHI KUDRETLE BESLENIP HIC ITIRAZ ETMEDEN VERDIKLERIMIZI YIYORLAR.SIZE BIR OLAY ANLATAYIM;
ALMANYA DA JELIBONLAR(LASTIK SEKER)COK TUTULAN YIYECEK COCUK DR LARINDA BILE HEDIYE EDILIYOR.ICINDE GELATINE(JELATIN)VAR YANI DOMUZ KEMIGI.ESIM BIR AKSAM EVE GEC GELDI ISI UZUN SÜRMÜS.GELIRKENDE JELIBONUN PATATES NI$ASTASINDAN YAPILANI GÖRMÜS VE OGLUM ICIN ALMIS.MUTFAK TEZGAHINA BIRAKMIS.ÖMER COK ERKEN KALKAR SABAH NAMAZI ILE AYAKTADIR.BIZ ESIMLE NAMAZLARIMIZI KILIP YATTIK O ANDA BIR CIGLIK GELDI AMA ÖYLE BÖYLE BIR CIGLIK DEGIL BU NASIL FIRLADIGIMI HATIRLAMIYORUM.:DÖMER AGZINDAKI HERSEYI ELINE ALIYOR TÜKÜRÜYOR VE BIR YANDAN AGLIYOR GÖZLERINDEN BONCUK BONCUK YASLAR SÜZÜLÜYOR.BEN DILINI ISIRDI SANDIM:DESIMDE BOGLUYO ZANNETMIS:DNEYSE BIZIMKI TÜKÜRDÜ TÜKÜRDÜ AGZINI YIKADI OTURDU AGLAMAYA BASLADI BEN DOMUZ YEDIM ALLAH BENI AFFETMICEK BEN CEHENNEMLIKIM.JELIBON YEDIM NE OLCAK SIMDIBIZ ESIMLE GÜLMEYE BASLADIK BIZIMKI SAKINLESTI NIYE GÜLÜYOSUNUZ DEDI BIZDE ANLATTIK.BABASINA ÖYLE SIKI SARILDI KI YAZARKEN BILE DUYGULANIYORUM.

O BILINCI YAVRUMA VERENE SÜKÜRLER OLSUN! ALLAH SEVGISINI ALLAH KORKUSUNU ICINE ASILAYANA YANI RABBIME SÜKÜRLER OLSUN.DAHA BUNUN GIBI COK ÖRNEK VAR HAYATIMDA BENIM OGLUMLA YASADIGIM VEYA ARKADASLARIMIN YASADIKLARI.DÜSÜNEBILIYORMUSUNUZ PEYNIRDE BILE VAR.ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN.

ALLAH SENDEN RAZI OLSUN!OPERASYON ICINDE GECMIS OLSUN!RABBIM ACIL SIFALAR VERSIN.

kopzehra_06

Kayıtlı Kullanıcı
RE: süper bi fikir

RE: süper bi fikir

Alah razı olsun. çok güzel düşünmüşsünüz. başlatalım inşallah ne zaman başlnacak?

ferit

Kayıtlı Kullanıcı

Es Selamü Aleyküm

Mustafa abimiz özel sebeplerden ve en son yaşadığı dedesinin vefatı dolayısıyla aramızda bulunamamaktadır...Tekrar abimizin dedesine Allah c.c.'tan rahmet, ailesine de sabırlar diliyorum...Mekanı cennet olsun...Dedemizin ruhuna bir fatiha-ı şerif'e okuyalım İnşAAllah...

Evet dostlar bu hafta vazifeyi ben devraldım...İnşAAllah sünnetlere uyma gayemize devam edelim...

Sünnetimiz; belki de pek fazla ifa edemediğimiz kabir ziyaretleri ve taziyeler olsun...Şu mübarek günlerin vesilesi ile İnşAAllah kabir ziyaretlerimizi sıklaştıralım...Bizlerin de bir gün gideceği yer orası bizlerinde dualara çok ihtiyacı olacak...

Hayırlısı Olsun İnşAAllah...

Hadi Bismillah

Bir yakını vefat eden Müslüman kardeşini teselli ederek taziyede bulunmak. “Allah merhuma rahmet etsin.” şeklinde dua yapılır. Taziye ziyareti vasati üç gün içinde yapılır. Üç günden sonraki ziyaretlerde vefatı hatırlatıp hüznü deşmek uygun olmaz. Evinden cenaze çıkan kimseler üzüntüden dolayı yemek hazırlayıp sofra kuramazlar. Bunun için vefalı komşular bir müddet bu eve yemek getirirler. Böylece hüzünlerine ortak olduklarını fiilen göstermiş olurlar. Cenaze sahibi üç gün kendisine kolayca erişilebilecek bir ortam hazırlar ve böylece kardeşlerinin taziyede bulunabilmelerine imkan tanınmış olur.

Kabirleri ziyaret etmek. Gafleti dağıtır ve uhrevi tefekküre vesile olur. Kabristanın kapısına yaklaşınca, kabir halkına gizlice selam verilir. “Ey kabir sakinleri, esselamu aleyküm. Sizler bizden önce geldiniz, bizler de sizleri takip edeceğiz. Size Allah’tan af ve mağfiret dileriz.” Şeklinde selam ifade edilebilir. Sonra ziyaret edilecek merhumun ayakucu tarafından yaklaşılır. Yüzüne müteveccihen veya kıbleye karşı durulur. Kur’an ve dualar okunabilir. Ziyaret esnasında mezarları çiğnemek mekruhtur. Şayet geçip gitmek için başka müsait yol yoksa, merhuma sevap hediye edilerek, geçilebilir. Mezar üzerindeki yeşillikler yolunmaz, bilakis çiçekler ekilir. Kurumuş otlar ayıklanır.

Hasta akraba, dost ve arkadaşları ziyaret etmek. Onlara teselli ve ümit vermek. Ziyareti uzun tutmamak. Hastanın hoşa gitmeyecek hallerini başka yerde anlatmamak.

Kabir Ziyareti

Genel olarak kabirleri ziyaret etmek erkekler için müstehab olup, kadınlar için caizdir. Salih kimselerin, anne, baba ve yakın akrabanın kabirlerini ziyaret etmek mendup sayılmıştır. Kadınların kabirleri ziyaret etmesi, bağırıp çağırma, saçını başını yolma ve kabirlere aşırı saygı gibi bir fitne korkusu olmadığı zaman mümkün ve caizdir. Çünkü Hz. Peygamber, çocuğunun kabri başında ağlamakta olan bir kadına sabır tavsiye etmiş, onu ziyaretten alıkoymamıştır (Buhârî, Cenâiz, 7, Ahkâm, ll; Müslim, Cenâiz, 15). Diğer yandan Hz. Âîşe'nin de kardeşi Abdurrahman b. Ebi Bekr'in kabrini ziyaret ettiği nakledilir (Tirmizi, Cenâiz, 61).

Hz. Peygamber, henüz kader inancının kökleşmediği ve cahiliye alışkanlıklarının devam ettiği dönemde kabir ziyaretini bir ara yasaklamış, ancak bunu daha sonra serbest bırakmıştır. Hadiste şöyle buyrulur:

"Size kabir ziyaretini yasaklamıştım. Artık kabirleri ziyaret edebilirsiniz" (Müslim, Cenâiz, - 106, Edâhi, 37; Ebû Dâvud, Cenâiz 77, Eşribe, 7; Tirmizi, Cenâiz, 7;Nesaî, Cenâiz, 100; İbn Mâce, Cenâiz, 47; Ahmed b. Hanbel, I, 147, 452, III, 38, 63, 237, 250, V, 35, 355, 357). Hz. Peygamber'in kabirleri çok ziyaret eden kadınlara lânet ettiğini bildiren hadisler (Tirmizi, Salât, 21; Cenâiz, 61; Nesaî, Cenâiz, 104; İbn Mâce, Cenâiz, 49), ziyaret yasağı olan döneme aittir. Tirmizi bunu açıkça ifade etmiştir (Tirmizi, Cenâiz, 60). Hz. Âîşe ve İbn Abdilberr bu görüştedir.

Hanefilerin sağlam görüşüne göre, saç baş yolma, ağlamayı tazeleme gibi aşırılıklar olmamak şartıyla kadının kabir ziyareti caiz görülmüştür. Çünkü hadislerde yer alan ruhsat, kadınları da kapsamına almaktadır (Tirmizi, Cenâiz 60, 61; İbn Abidin, Reddü'l-Muhtâr, İstanbul 1984, II, 242).

Kabir Ziyaretinin Faydaları

a) İnsana ölümü ve ahireti hatırlatır ve ahireti için ibret almayı sağlar (Müslim, Cenâiz, 108; Tirmizî, Cenâiz, 59; İbn Mâce, Cenâiz, 47-48; Ahmed b. Hanbel, Müsned, I, 145).

b) İnsanı zühd ve takvaya yöneltir. Aşırı dünya hırsını ve haram işlemeyi engeller. Kişiyi iyilik yapmaya yöneltir (İbn Mâce, Cenâiz, 47).

c) Salih kişilerin kabirlerini, özellikle Hz. Peygamber'in kabrini ziyaret, ruhlara ferahlık sağlar ve yüce duyguların oluşmasına yardım eder. Hz. Peygamber'in ve Allah'ın veli kullarının kabirlerini ziyaret için yolculuğa çıkmak menduptur. Bir hadis-i şerifte; "Kim, beni öldükten sonra ziyaret ederse, sanki hayatımda iken ziyaret etmiş gibi olur" buyurulmuştur. (Mansur Ali Nasif, et- Tâc, el-Câmiu'l-Usûl, II, 190).

d) Ziyaret; insanın geçmişi, dinî kültürü ve tarihi ile bağlarının güçlenmesine yardımcı olur.

Ziyaretin Ölüye Faydası

a) Özellikle anne, baba diğer akraba ve dostların kabirleri, ruhları için Allah'a dua ve istiğfar etmek amacıyla ziyaret edilir. Ölüler adına yapılan hayır ve hasenâtın sevabının onlara ulaşacağı sahih hadis ve icmâ delili ile sabittir. Ölüler ziyaret edilirken, onların ruhları için Allah'a dua edilir, Kur'an okunur, yapılan iyiliklerin sevabı bağışlanır. Kabre ağaç dikmek sevabtır. Dikilen ağaç ve bitkinin ölünün ruhundan azabın hafifletilmesine sebep olacağına dair hadisler vardır. Hristiyanların yaptığı gibi kabre çelenk götürmek mekruhtur.

Dua ve istiğfarın ölülerin ruhları için faydalı olacağına şu ayet-i kerime de delâlet eder: "Ey Rabbimiz, bizi ve iman ile bizden önce geçmiş olanları yarlığa. İman etmiş olanlar için kalbimizde bir kin bırakma" (el-Haşr, 59/10). Bu konuda varid olan pek çok hadis vardır (Ahmed b. Hanbel, Müsned, II, 509; VI, 252; İbn Mâce, Edeb,

b) Ölünün dirileri işitmesi. Kabir ziyareti sırasında konuşulanları kabirdeki kişinin duyduğu ve verilen selâmı aldığı hadislerle sabittir.

Abdullah b. Ömer (r.a)'den nakledildiğine göre Hz. Peygamber Bedir gazvesinden sonra yerde yatan Kureyş büyüklerinin cesetlerine karşı: "Rabbinizin va'dettiği azabın doğru olduğunu anladınız mı?" diye seslenmişti. Hz. Ömer'in: "Ey Allah'ın Resulu! Bu duygusuz cesetlere mi hitap ediyorsunuz?" demesi üzerine, Resulullah (s.a.s) şöyle buyurmuştur: "Siz bunlardan daha fazla işitici değilsiniz. Fakat bunlar cevap veremezler" buyurmuştur (Ahmed b. Hanbel, II, 121). Bu konuda Hz. Aişe'den, ölülerin işitmesi yerine, Resulullah'ın; "Gerçeği ölünce şimdi daha iyi anlarlar. Nitekim Cenâb-ı Hak'da: "Habibim sen, sözünü ölülere duyuramazsın " hadisi nakledilmiştir. Ancak çoğunluk İslâm bilginleri bu konuda Hz. Âîşe'ye muhalefet etmişler, başka rivayetlere uygun düştüğü için yukarıda zikrettiğimiz Abdullah b. Ömer'in hadisini esas almışlardır (bk. ez-Zebîdi, Tecrid-i Sarih Terc. Kâmil Miras, Ankara 1985, IV, 580).

Ziyaretin Âdabı

Ziyaretçi mezarlığa varınca yüzünü mezarlara döndürerek Peygamberimizin dediği gibi şöyle selâm verir: "Ey müminler ve müslümanlar diyarının ahalisi, sizlere selâm olsun. İnşaallah, biz de sizlere katılacağız. Allah'tan bize ve size âf yet dilerim" (Müslim, Cenâiz, 104; İbn Mâce, Cenâiz, 36).

Hz. Âîşe'nin rivayetinde anlam aynı olduğu halde ifade biraz farklıdır. Tirmizi'nin İbn Abbâs'tan rivayetinde Resulullah bir defasında Medine mezarlığına uğradı ve onlardan tarafa dönerek şöyle dedi:

"Ey kabirler ahâlisi, size selâm olsun! Allah bizi ve sizi mağfiret eylesin. Sizler, bizden önce gittiniz, biz de sizin ardınızdan (geleceğiz)" (Tirmizi, Cenâiz, 58, 59). Kişi, tanıdığı bir kimseye kabrinin başından geçerken selâm verirse, ölü selâmını alır ve onu tanır. Tanımadığı bir kimsenin kabrinin yanından geçerken selam verirse, ölü, selâmını alır (Gazzâli, İhyau Ulûmi'd-din, IV, Ziyâretü'l-Kubur bahsi).

Kabir ziyareti sırasında mezarda namaz kılınmaz. Kabirler asla mescid edinilmez. Kabre karşı da namaz kılmak mekruhtur. Kabirlere mum dikmek ve yakmak caiz değildir (Müslim, Cenâiz, 98; Ebû Dâvud, Salât, 24; Tirmizî, Salât, 236).

Boş yere para harcandığı için, ya da kabirlere tazim için buralarda mum yakılmasını Hz. Peygamber yasaklamıştır. Kabrin üzerine oturmak ve mezarları çiğnemek mekruhtur (Müslim, Cenâiz, 33; Tirmizi, Cenâiz, 56).

Kabirde ziyaretle bağdaşmayan edep dışı ve boş söz söylemekten, kibirlenip çalım satarak yürümekten sakınmak ve mütevâzı bir durumda bulunmak gerekir (Nesâî, Cenaiz, 100; Tirmizî, Cenaiz, 46). Kabirlere, küçük ve büyük abdest bozmaktan sakınmak gerekir. (Nesaî, Cenâiz, 100; ibn Mâce, Cenâiz, 46). Kabristanın yaş ot ve ağaçlarını kesmek mekruhtur. Kabir yanında kurban kesmek Allah için kesilse bile mekruhtur. Hele ölünün rızasını kazanmak ve yardımım elde etmek için kesilmesi kesinlikle haramdır. Bunun şirk olduğunu söyleyenler de vardır. Çünkü kurban kesmek ibadettir; ibadet ise yalnız Allah'a mahsustur. Kabirler Kâbe tavaf edilir gibi dolaşılıp tavaf edilmez. Ölülerden yardım istemek ve bunun için mezar taslarına bez, mendil ve paçavra bağlamak kişiye yarar sağlamaz. Bazı kabir ve türbelerin hastalıklara şifalı geldiğine inanmak ve bunların taş, toprak ve ağaçlarını kutsal saymak İslam'ın tevhit inancı ile bağdaşmaz.

Diri veya ölü olsun salih kimseleri Allah'tan bir şey istemek için aracı kılmaya "tevessül"* denilir. Kabirde kişinin başkasına bizzat bir fayda vermeye veya bir zararı gidermeye gücü yetmez. ibn Teymiyye ve taraftarlarına göre Allah'tan bir şey isterken peygamber bile oka salih kulları aracı kılmak haram, hatta şirktir. Çoğunluk İslâm âlimlerine göre ise Allah'tan bir şey isterken salih zatları aracı ve esile kılmak ve bunun için onların kabirlerini ziyaret etmek caizdir. Meselâ "Hz Muhammed hakkı için, onun hürmetine, ya Rabbi onunla sana dua ediyorum, şu isteğimi yerine getir" demek duaların kabulüne vesile olur. Hanefi ve Malikilere göre kabir ziyaretini cuma ve bunun iki yanındaki perşembe ve cumartesi günleri yapmak daha faziletlidir. Şafiîler, perşembe gününün ikindi vaktinden başlamak üzere cumartesi sabahına kadar ziyaretin daha uygun olacağını söylemişlerdir. Hanbeliler, ziyaret için belli bir gün tahsis etmenin doğru olmadığını belirtmişlerdir. Sonuç olarak cuma günü ziyaret daha faziletli ise de diğer günlerde ziyaret de mümkün ve caizdir (Abdurrahman el-Ceziri, el-Fıkh ale'l-Mezâhibi'l-Erbea, I, 540).

B) Allah c.c. tevekkül edip emanet olunuz...Dua ile... B)

hayrunissa86

Kayıtlı Kullanıcı

SELAMÜN ALEYKÜM GÜZEL PAYLAŞIMIN İÇİN ALLAH RAZI OLSUN LAKİN BENİ ÖLÜYÜ GÖRMEK DEGİLDE AİLESINI GÖRMEK TUHAFLAŞTIRIYO BILMIYORUM ÖLÜM SONU YOK BITMİŞ GIBI DAVRANMALARI ÜZÜYO ONUN İÇİN KABİR ZİYARETİNE GİDEMİYORUM :(:(:(SELAMETLE B)

volide

Kayıtlı Kullanıcı

emeğine sağlık kardeşim selametle kalın

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt