Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Şems-i Tebrizi (1 Kullanıcı)

Hatice-tül Kübra

Kayıtlı Kullanıcı
Başına ne gelirse gelsin karamsarlığa kapılma.
Bütün kapılar kapansa bile, O sana kimsenin bilmediği gizli bir patika açar.
Sen şu anda göremesen de, dar geçitler ardında nice cennet bahçeleri var.
Şükret! İstediğini elde edince şükretmek kolaydır.
Dileğin gerçekleşmediğinde de şükret.

Muhtazaf

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.aydin-aydin.com
244601_1673577732799_1162065385310_12829_1394_b.jpg

sahiner

Kayıtlı Kullanıcı
Hak Yol' unda ilerlemek yürek işidir, akıl işi değil.
Kılavuzun daima yüreğin olsun, omzun üstündeki kafan değil.
Nefsini bilenlerden ol silenlerden değil!

din akla hitap eder, aklı olmayanın,aklını kulanmayanın dinide yoktur.

KatrePare

Kayıtlı Kullanıcı

Tabii ki de soylediginiz dogru.. Hatta Kainatin Efendisi ve Efendim (sallahu aleyhi vessellem) 'in de hadisi var. Ama sunu da unutmayin ki, INSAN AKLIYLA DEGIL, KALBIYLE SEVER.
Aklin kanaat, yureginle ITAAT edeceksin ASK (celle celalehu) 'a inaniyorsan.
Ayrica din yalnizca akla degil, ozellikle YUREGE HITAP EDER.
Neden mi?

Bakiniz Peygamberler Sahi'nin (sallahu aleyhi vessellem) guzide Ashabina... Yuregi ve AKLIDA olmayan insanlara gore, olum pahasina O'nu (sallahu aleyhi vesselem) sevmeleri bir delilikti.
Akillari ve gonulleriyle kanaat getirdiler. Ruhlari ve akillari Rabbimin (celle celalehu) ve gonulleri Alemler Fahri'nin (sallahu aleyhi vesselem) oldu. ALLAH RIZASI ICIN, az bilginiz oldugu konuda, insanlarin kafasini karistirmayin. Bu sozude Kimya ve Sems'in ALLAHU TEALA muhabbetleriyle ilgili yazdigim yaziya tepkiniz icin soyledim. Eger bir Musluman kardesimin hakkina giriyorsam, HAKK'TAN af dilerim. Ama sacma sapan zirvalayan insanlara, Alimlerimizi karalamaya calisan insanlara da itimat etmeyin. Susuyorum diyorum, EDEP diyorum. Ama siz de MEVLANA HAZRETLERININ okyanus olmasina sebep olan o ALLAH ASIGI insana laf ederek belki de ahiretinizi mahvediyorsunuz. ALLAH askina dusunmeden yargilamayin. Hem Mevlana sizden benden daha mi gonlu kor bir insandi ki -OYLE OLMAMASINA BIZDEN KAT KAT USTUN OLMASINA RAGMEN- Sems dediginiz gibi bir insansa, ONA NASIL INANDI?
Uzuluyorum.. Yalnizca Sems ve Mevlana sizin karsiniza gecip, ahirette hak istediklerinde ne yapacaksiniz, bilmiyorum. HER SEYI BILEN VE GOREN ALLAH TUM HATALARDAN MUNEZZEHTIR. ALLAHIM SEN BIZI BUTUN MUSLUMAN KARDESLERIMLE BIRLIKTE AFFET. AMIN..

Hatice-tül Kübra

Kayıtlı Kullanıcı
Ebû'd-Derdâ: Ben Allah'ın Peygamber'inden işittim şöyle buyurmuştu:
“Her kim bir yola girer ve onda ilim isterse, Allah onun için cennete giden bir yolu kolaylaştırır. Melekler ilim öğrenenlere, yaptıklarından hoşlandıkları için, kanatlarını gererler. Göklerde ve yerde olanlar, hatta sudaki balıklar ilim öğrenen kimseye Allah'tan yardım ve bağış dilerler. İlim sahibinin âbitten (ibadet edenden) üstünlüğü, ayın diğer yıldızlardan üstünlüğü gibidir. Alimler, peygamberlerin varisleridir. Peygamberler ne dinar ne de dirhem miras bırakmadılar, ancak ilim miras bıraktılar. Şu halde o ilmi alan büyük bir pay almış demektir." (Buhari, İlm, 10; Ebû Davut, İlm, 1; Tirmizi, İlm,19; İbn Mace, Mukaddime,17).
Bu hadise mazhar olan kişileri tek tek saymak mümkün değildir. Her alim kendi derecesine göre bu hadise mazhardır.

Hatice-tül Kübra

Kayıtlı Kullanıcı
Rafiî’nin yaptığı rivayete göre, Peygamberimiz (asv) şöyle buyurdu:
“Kim alimleri (layıkıyla) karşılarsa, muhakkak ki beni karşılamıştır. Kim alimleri ziyaret ederse, muhakkak ki beni ziyaret etmiştir. Kim alimlerle oturursa şüphesiz o benimle oturmuştur. Benimle oturan ise Rabbimle oturmuş gibi olur.” (Kenzu’l-Ummal, h. No: 28883).

Hatice-tül Kübra

Kayıtlı Kullanıcı
Hz. Enes’den nakledildiğine göre, Peygamberimiz (asv) şöyle buyurmuştur:
“Yeryüzünde alimler gökteki yıldızlar gibidir ki, kara ve denizlerin karanlıklarında onlarla yollar -aydınlanıp- bulunur. Yıldızlar batınca rehberlerin yolu şaşırmaları an meselesidir.”(Ahmed b. Hanbel, Musned, 3/157).

Hatice-tül Kübra

Kayıtlı Kullanıcı
Bütün bu hadislerde, ilmin ve ilim sahibi kimselerin önemine işaret edilmiştir. Gerçekten alimler, peygamberlerin varisleridir; onların hidayet yollarını gösteren ilimlerine varistirler.

Cehaletten kaynaklanan karınlıkları ortadan kaldırıp, ilim ışığıyla dünya ve ahiret yurdunun mutluluk sokaklarını aydınlatan yıldızlardır onlar. Tabii ki ilmiyle amel eden alimler ön plandadır. Reçete yazmayan doktorun, proje üretmeyen mühendisin, insanları söz ve davranışlarıyla irşat etmeyen alimin faydasından elbette söz edilemez.

Sevgi ve saygıyla karşılanması istenen, meclisinde oturulması tavsiye edilen, birer yıldız olarak nitelenen alimler, hem kendilerini, hem de başka insanları aydınlatan arzî / yerdeki güneşler olan alimlerdir.

Bunlar ilmiyle âmil olan, peygamberlerin mesajlarını insanlara ulaştıran, kitap ve sünneti insanlara tebliğ etmeyi hayatlarının yegâne gayesi bilen alimlerdir.

melissa26

Kayıtlı Kullanıcı
Bir sözü daha var ki müjde gibi kardeşlerim:' Yüzyıllar geçsede sözüm anlayanlara ulaşır' yani anlamayan neylesin?
Allah razı olsun, güzellikleri yayanlardan, güzellikleri paylaşanlardan, yüreğinizde cennet gibi olsun.
Şemsi sevenler karanlık yüzü görmesin Rabbim sen bizleri bağışla....

KatrePare

Kayıtlı Kullanıcı

Tabii ki de soylediginiz dogru.. Hatta Kainatin Efendisi ve Efendim (sallahu aleyhi vessellem) 'in de hadisi var. Ama sunu da unutmayin ki, INSAN AKLIYLA DEGIL, KALBIYLE SEVER.
Aklin kanaat, yureginle ITAAT edeceksin ASK (celle celalehu) 'a inaniyorsan.
Ayrica din yalnizca akla degil, ozellikle YUREGE HITAP EDER.
Neden mi?

Bakiniz Peygamberler Sahi'nin (sallahu aleyhi vessellem) guzide Ashabina... Yuregi ve AKLIDA olmayan insanlara gore, olum pahasina O'nu (sallahu aleyhi vesselem) sevmeleri bir delilikti.
Akillari ve gonulleriyle kanaat getirdiler. Ruhlari ve akillari Rabbimin (celle celalehu) ve gonulleri Alemler Fahri'nin (sallahu aleyhi vesselem) oldu. ALLAH RIZASI ICIN, az bilginiz oldugu konuda, insanlarin kafasini karistirmayin. Bu sozude Kimya ve Sems'in ALLAHU TEALA muhabbetleriyle ilgili yazdigim yaziya tepkiniz icin soyledim. Eger bir Musluman kardesimin hakkina giriyorsam, HAKK'TAN af dilerim. Ama sacma sapan zirvalayan insanlara, Alimlerimizi karalamaya calisan insanlara da itimat etmeyin. Susuyorum diyorum, EDEP diyorum. Ama siz de MEVLANA HAZRETLERININ okyanus olmasina sebep olan o ALLAH ASIGI insana laf ederek belki de ahiretinizi mahvediyorsunuz. ALLAH askina dusunmeden yargilamayin. Hem Mevlana sizden benden daha mi gonlu kor bir insandi ki -OYLE OLMAMASINA BIZDEN KAT KAT USTUN OLMASINA RAGMEN- Sems dediginiz gibi bir insansa, ONA NASIL INANDI?
Uzuluyorum.. Yalnizca Sems ve Mevlana sizin karsiniza gecip, ahirette hak istediklerinde ne yapacaksiniz, bilmiyorum. HER SEYI BILEN VE GOREN ALLAH TUM HATALARDAN MUNEZZEHTIR. ALLAHIM SEN BIZI BUTUN MUSLUMAN KARDESLERIMLE BIRLIKTE AFFET. AMIN..

KatrePare

Kayıtlı Kullanıcı
Bir sözü daha var ki müjde gibi kardeşlerim:' Yüzyıllar geçsede sözüm anlayanlara ulaşır' yani anlamayan neylesin?
Allah razı olsun, güzellikleri yayanlardan, güzellikleri paylaşanlardan, yüreğinizde cennet gibi olsun.
Şemsi sevenler karanlık yüzü görmesin Rabbim sen bizleri bağışla....

Amin kardesim :)

El-Endulusi

Kayıtlı Kullanıcı
Eyvallah kardes konu icin. Kabrini ziyaret nasip oldu. Insallah bu haziranda gene ziyaret edicem. Allah c.c. Mekanini Cennet eylesin sefaatlerine de bizide dahil etsin Insallah. Amin.

ahmet_99

Kayıtlı Kullanıcı
"Ey gönül! Şimdi sorarım sana, hangi Aşk daha büyüktür? Anlatılarak dile düşen mi, anlatılmayıp yüreğe düşen mi?"

Ne güzel söylemiş, Allah razı olsun O'ndan..

yakais

Yasaklı Kullanıcı
"Ey gönül! Şimdi sorarım sana, hangi Aşk daha büyüktür? Anlatılarak dile düşen mi, anlatılmayıp yüreğe düşen mi?"

Ne güzel söylemiş, Allah razı olsun O'ndan..

Gönlüne söyle salsın kendini coşan nehir 'e ...
O götürür seni denize...
İster anlat ister sakla bilmiyor mu? ...
Sandın Yaratan...

melissa26

Kayıtlı Kullanıcı
Gönlüne söyle salsın kendini coşan nehir 'e ...
O götürür seni denize...
İster anlat ister sakla bilmiyor mu? ...
Sandın Yaratan...

Gönlümün açan çiçeği Şems! ne güzel dersin de
Aşkımı gizlerdim, kimse bilmesin diye riya olmasın diye ama artık taşıyamaz oldum, taştım nehir misali akıp duruyorum
Denize nasıl ulaşırım diye , demek bırak gönlümü yere o arayıp bulsun
Ey gönlüm taşıyamaz oldum, var git denizi sen bulursun
Şems öte alemden bile duramaz seslenir durursun,
At elinden kılıcı, Yar seni bulsun
Nasıl yani?
Adaleti kuramazsın henüz daha toysun
Şems, al kılıcı usandım (normal çocuk huylusun)
Şems seni seviyorum, varsın huyum bu olsun
Bu kapıya gelince , inşallah edebin olsun
Olacak Şems, aldırma kandıranlara kanma,

Niye hep edep deyip durursun?
Kulun yanına bile varınca el pençe durursun, Hak katına varınca edebin en güzeli olsun
Olsun inşallah, her daim edep, Rabbim huyumuzu güzelleştir, yanına varınca saf güzellik olsun...

KatrePare

Kayıtlı Kullanıcı
"Sems... dedi Mevlana. Bir salavat bir secde daha secdelerin tek Sahibi Rahman'a...
Baska yok...
Otesi yok..
Otelerden ote,
Baska gercek yok..

KatrePare

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt