Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Risale-i Nur'u Okuyunca Anlamıyorum (1 Kullanıcı)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

نعىمة

Yasaklı Kullanıcı
hadisleri risale ile bir tutma , hadisler Allah Elçisinin sözleridir, ve Kuran Kuran diyorsan Kuranda ne dediğine bak Allahın : " Kendinden konuşmaz onun söyledikleri ancak vahiydir " evet Kuran böyle diyor , Kurana bir de kulak versen ...

Nursinin risalelerinin ise Kuranla bir alakası yok ,Kuran ayetlerini saptırmaktan başka bir şey yapmıyor...

Ama sizin kafadakiler, yani hadisleri devredışı bırakmaya çalışan ve bunun yerine kendi anlayışını yerleştirmeye çalışanların Said Nursiden bir farkları yok...Kuran Kuran diyerek Kurana ters fikirler savunuyorsunuz...
terbiyenizi takının ve en azından sünnet kısmında 11. lem'a 22.sözün son kısmını ayrıca 19. söz ve 19. mektubu ve kur'an'ın icazı hakkında 25. sözü bitarafane allah rızası için okuyun..göreceksiniz ki siz daha bu şekilde Rabbimi, Kur'an'ı ve rasulullah efendimizi bu kadar veciz ve mükemmel tarif eden daha başka bir eser mevcut değildir. bu yüzden artık küstahça iftiralarınızdan sizi vazgeçeye ve hakikat neyse merdane onu yazmaya davet ediyorum..
chp liler gibi çamur at izi kalsın mantığından artık vazgeçin.... ayrıca bu kısma sizin fikirlerinizi yazmanız için taleb mi varda gelip burayı da kirletiyorsunuz..
EDEP YAHU! EDEP. İLLA EDEP.:mad::mad::mad:

ben sizin taptığınıza tapmam bu bir,

ben kim : oluyom NAİME oluyom az mı :)
Müslümanım senin Kuran dışı risalelerine inanmak zorunda değilim ! Ama Dinimi bozmaya çalışanlara gücümün yettiği kadarıyla karşı koymak zorundayım !

Risaleleri okumadığımı sanma ben okudum, ve hristiyanlarla nasıl ittifaka çağırdığını gördüm, Hz İsayı de hristiyan saydınız

Monolog

Kayıtlı Kullanıcı
hadisleri risale ile bir tutma , hadisler Allah Elçisinin sözleridir, ve Kuran Kuran diyorsan Kuranda ne dediğine bak Allahın : " Kendinden konuşmaz onun söyledikleri ancak vahiydir " evet Kuran böyle diyor , Kurana bir de kulak versen ...

Nursinin risalelerinin ise Kuranla bir alakası yok ,Kuran ayetlerini saptırmaktan başka bir şey yapmıyor...

Ama sizin kafadakiler, yani hadisleri devredışı bırakmaya çalışan ve bunun yerine kendi anlayışını yerleştirmeye çalışanların Said Nursiden bir farkları yok...Kuran Kuran diyerek Kurana ters fikirler savunuyorsunuz...
terbiyenizi takının ve en azından sünnet kısmında 11. lem'a 22.sözün son kısmını ayrıca 19. söz ve 19. mektubu ve kur'an'ın icazı hakkında 25. sözü bitarafane allah rızası için okuyun..göreceksiniz ki siz daha bu şekilde Rabbimi, Kur'an'ı ve rasulullah efendimizi bu kadar veciz ve mükemmel tarif eden daha başka bir eser mevcut değildir. bu yüzden artık küstahça iftiralarınızdan sizi vazgeçeye ve hakikat neyse merdane onu yazmaya davet ediyorum..
chp liler gibi çamur at izi kalsın mantığından artık vazgeçin.... ayrıca bu kısma sizin fikirlerinizi yazmanız için taleb mi varda gelip burayı da kirletiyorsunuz..
EDEP YAHU! EDEP. İLLA EDEP.:mad::mad::mad::mad:

ağzına sağlık kardeş

onca yazdığımı en iyi şekilde özetlemişsin

bu söz laıntı yaptığım kişinin alıntı yapğtı kişi için

İkincisi hakaret etmiyorum
gerçekleri sunuyorum
gerçekleri hakaret mi adlediyorsun
size sizin risaleler ile cevap veriyorum
bana hala elle tutulur bir şey sunamıyorsunuz
körü körüne inanın siz
naime haklı
sizlere direnmek farzdır bana
dinimi çarpıtmanıza asla izin vermem

elimden geldiğince
bilşgimin yettiğince de karşınızda olacağım
isters sıkılın ister sevinin umrumda değil
hak bildiğimi tebliğe devam edeceğim
sizin her tavırıza karşı Yaradan baştan söylemiş
ve onları her defasında sizin karşınıza da dikmeye devam edeceğim
ister silin bu mesajları
siter silmeyin

amma saidi nursiye bedduiklzaman dediğiniz sürece
karşınızda olacağım
risalelrri kuran tefisir değilde
size özeli bir yorum olarak anlatın oz aamna bireşey demem
kabbalistlere
veya mesnevicilere baktığım gözle bakar ve saygı da duyarım size
ama kalkıp siznd dedikleriniz kuran'In gerçek yoırumu gibi iteleyip delilleri de ilham ve ebced ile sunarsanız karşınızda olmaya devam edeceğim

Monolog

Kayıtlı Kullanıcı
peygamberimiz en iyi anlatan KURAN dır
ondan daha mükemel biçimde hiç bir mahluk anlatamaz
bir kulun tarifine mükemmel idyemezsin
Allah'ın sözünden daha iyi kim anlatabilir?

Monolog

Kayıtlı Kullanıcı
Monolog kardeşim.Sen aldırma bu arkadaşlara.Sen Kuran dedikçe bunlar risale de risale derler.Kuranın yeterliliğine inanmayanlar başka kitaplarda kendini aramaya başlar.Rabbimin katında söz birdir.Rabbim asla şaşırmaz,Rabbim asla unutmaz,Bu kitapta(Kuranda) ne bir eksik ne bir fazlalık vardır.Nur üstüne nurdur o.Kitabımızda hiç bir şeyi eksik bırakmamıştır.Her türlü meselelerden en güzel örnekleri ve açıklamaları getirmiştir.Rabbimin katında rabbimin sözünden başka hangi söz daha değerlidir.Ahiretde hangi kitapdan hesaba çekileceğiz.Risalelelelerden mi?Kurandan mı?Sen ayet dedikçe onlar hadis diyecekelerdir.Sen Kuran dedikçe onlar sünnet diyeceklerdir.Sen Allahın sözü dedikçe onlar mezhep imamları diyeceklerdir,sen kuran dedikçe onlar risaleler diyeceklerdir.Onlar bizi anlamaz.Onlar hanif olarak dine kendilerini çeviremezler.Onlar kendilerine putlaştırdıkları mezhep imamlarını,öğretilerini alim saydıkları düşünürleri kendilerini ilah yaparlar,ayetleri ikinci plana atarlar.Biz bizi anlarız.Gözleri kör olanlar gibi gönüllerinin açık olduğunu sanıp gerçekten kör olanların hali nicedir.Rabbim kimseyi şaşırtmasın,,,

Saidi Nursiyi TAĞUT etmişler
Tağutlar için de ALLAH'ın ne dediği de ortada
ah bir de KURAN oıkusalar da tağutlar için Allah ne demiş bir öğrenseler

Allah onlara KURAN "IKRA" etmeyi nasip etsin

Monolog

Kayıtlı Kullanıcı
küliiyatın hemen hemen tamamı ingilizceye çevrilmiş durumda bende aynı konuda takıldım anlamakta zorlanıyordum sonra ingilizce metinlerden de faydalandım. belki size de faydası olabilir diye öneriyorum..

Güney afrikada bu ingilizce çevriyi bir ecnebi eski ingilizce ile yazılmış anlaşılmıyor diye şikayet edip duruyordu
hadde şikayetini nurculara ilettiğinde
"TEKAR OKU ANLAMAZSAN BİR DAHA OKU OLMAZSA BİR DAHA EBNİN DE SONUNDA ANLAYACAKSIN" demişler
:D
koptum ya
bir de dinde zorlama yok diyorsunuz
sizin dinizde var belli
:D

ecthelion

Kayıtlı Kullanıcı
güzel kardeşim benim bu konuyla bir ilgim yok arkadaşımız anlayamadığını söylemiş bende sadece bir öneride bulundum. neden bahsettiğinizi anlamadım. derdiniz nedir onu da bilmiyorum ayrıca bilmek de istemiyorum.. benim nur cemaati ile hiç bir ilgim yok ancak bedüzzaman ve hocaefendinin eseleri ilgimi çrkiyor ve bende istifa de ediyorum durum bundan ibaret. oki...

Hakendiş

Kayıtlı Kullanıcı
Nuri kardeşim, sana şunu söylliyim, bu provokatörlerin, basiretsizlerin dediklerine hiç kafayı takma. Ben zamanında ikna olabilecekleri o kadar çok şey yazdım ki, aklı mantığı yerinde olan bir insanın o yazılanlar karşısında yola gelmemesi mümkün değil. Çünkü gerek bizim yazdıklarımız gerek sizin yazdıklarınız tamamen aklî ve mantıkî delillerdir. Bütün bunlara rağmen hala ısrarla ehl-i iman nurculara hakaretler yağdırıp edebsizlik etmeleri gösterdi ki, bunlar tamamen artniyetli münafık, ya gelip kafaları bulandırmaya çalışan azılı dinsiz, ya da mensup olduğu veya sempati duyduğu partilerin, oluşumların çıkarları uğruna, fikirlerinin kabul görebilmesi uğruna, o oluşumların düşünce yapılarına uymayan çevreleri hakikat ta olsa tenkit etmeyi, yerin dibine sokmaya çalışmayı münafıkane adet edinmiş kimselerdir. Bu insanları şartlanmış, basiretsiz, kalplerin bu hakikatlere karşı nasipsiz olduğu(bütün yazılanlarla anlaşıldığı), kendi sonları açısından olumsuz olarak kemalini, makamını arayan, kafa yapısı olarak basit yapıda insanlar olarak düşünün. Ben bunlara neler anlattım ve hakikaten böyle. Şimdi Risale-i Nur'un, Kur'an'ın bizzat hak bir tefsiri olduğuna dair, uzun uzun anlatırım, biliyorum ki havada kalacak. Anlayamazlar. Ben yazacam yazacam ardından bana abuk subuk, pavlustan bilmem nerden filan bir mesaj yazacak beni zivanadan çıkaracak. Ondan o malum şahısların ne olduklarını bu sitede akl-ı selim kardeşlerimizin hepsi biliyor. Hakikaten için rahat olsun. Kardeşlerimiz bu konuda bilinçli. Onlar, kendi seviyelerini düşürüyorlar.

Arıya bile ilham eden Allah, hiç mümkün müdür ki, kainatın en büyük yaratılış gayesi olan insana, ilham etmesin? Ve onu şeytanın eline bıraksın. Ve Kur'an'la ilgili her kafadan bir ses çıksın. Ve aziz dinini abuk subuk şahıslara, fikirlere oyuncak etsin. Kafaya göre insanlara dinlerini yaşatsın veya yorumlatsın. Hikaye kitabı mı bu Kur'an? Haşa.. Herkes kendi kafasına göre çıkarım yapsın? O zaman kelamullah'ın makamını düşürür insan. Elbetteki zamanın şartlarına göre hatta her yüzyılın ihtiyacına göre Kur'an'ı da açacaktır. Ki insanlar en doğru yolu bulup şeytana oyuncak olmaktan kurtulsunlar. YANİ KUR'AN'I LAYIKIYLA OKUYABİLSİNLER.

Allah'ın istediği pencereden bakmayınca olaya birçok insan burdaki gibi vartaya düşmüş, almış birkaç sünneti, bazı ayetleri, kendi sathî nazarıyla, dar aklıyla yorumlamaya kalkmış, boyundan büyük işlere kalkışıp, büyük Allah dostu Zat'ları bile tenkid etmeye, hakaret etmeye kalkışmış. Yazık!!! Ya Allah o doğru pencereyi göstermeseydi insanlara bu kadaaar istidadlı insanlar, hakikati görünce kafayı eğecek insanlar, hakikat aşığı ehl-i kalb Zatlar parlayabilir miydi? İşte hep bunlar imtihan... İnsanlar bu hakikatlerle bile imtihana tutuluyor. Bu kadar muazzam marifetullah ilmini, Marifetunnebi ilmini bile ayaklar altına alabiliyor. Allah muhafaza. Dua edelimde İnşaAllah ne yaptıklarının farkına varırlar kardaşım da ölümle beraber 'eyvah ne etmişim ben' diyenlerden olmasınlar. Yoksa o Zat'ın makamını bir an anlasalar dudakları uçuklar. Eyvah ben ne yapmışım deyip hayata küserler.

Monolog

Kayıtlı Kullanıcı
Nuri kardeşim, sana şunu söylliyim, bu provokatörlerin, basiretsizlerin dediklerine hiç kafayı takma. Ben zamanında ikna olabilecekleri o kadar çok şey yazdım ki, aklı mantığı yerinde olan bir insanın o yazılanlar karşısında yola gelmemesi mümkün değil. Çünkü gerek bizim yazdıklarımız gerek sizin yazdıklarınız tamamen aklî ve mantıkî delillerdir. Bütün bunlara rağmen hala ısrarla ehl-i iman nurculara hakaretler yağdırıp edebsizlik etmeleri gösterdi ki, bunlar tamamen artniyetli münafık, ya gelip kafaları bulandırmaya çalışan azılı dinsiz, ya da mensup olduğu veya sempati duyduğu partilerin, oluşumların çıkarları uğruna, fikirlerinin kabul görebilmesi uğruna, o oluşumların düşünce yapılarına uymayan çevreleri hakikat ta olsa tenkit etmeyi, yerin dibine sokmaya çalışmayı münafıkane adet edinmiş kimselerdir. Bu insanları şartlanmış, basiretsiz, kalplerin bu hakikatlere karşı nasipsiz olduğu(bütün yazılanlarla anlaşıldığı), kendi sonları açısından olumsuz olarak kemalini, makamını arayan, kafa yapısı olarak basit yapıda insanlar olarak düşünün. Ben bunlara neler anlattım ve hakikaten böyle. Şimdi Risale-i Nur'un, Kur'an'ın bizzat hak bir tefsiri olduğuna dair, uzun uzun anlatırım, biliyorum ki havada kalacak. Anlayamazlar. Ben yazacam yazacam ardından bana abuk subuk, pavlustan bilmem nerden filan bir mesaj yazacak beni zivanadan çıkaracak. Ondan o malum şahısların ne olduklarını bu sitede akl-ı selim kardeşlerimizin hepsi biliyor. Hakikaten için rahat olsun. Kardeşlerimiz bu konuda bilinçli. Onlar, kendi seviyelerini düşürüyorlar.

Arıya bile ilham eden Allah, hiç mümkün müdür ki, kainatın en büyük yaratılış gayesi olan insana, ilham etmesin? Ve onu şeytanın eline bıraksın. Ve Kur'an'la ilgili her kafadan bir ses çıksın. Ve aziz dinini abuk subuk şahıslara, fikirlere oyuncak etsin. Kafaya göre insanlara dinlerini yaşatsın veya yorumlatsın. Hikaye kitabı mı bu Kur'an? Haşa.. Herkes kendi kafasına göre çıkarım yapsın? O zaman kelamullah'ın makamını düşürür insan. Elbetteki zamanın şartlarına göre hatta her yüzyılın ihtiyacına göre Kur'an'ı da açacaktır. Ki insanlar en doğru yolu bulup şeytana oyuncak olmaktan kurtulsunlar. YANİ KUR'AN'I LAYIKIYLA OKUYABİLSİNLER.

Allah'ın istediği pencereden bakmayınca olaya birçok insan burdaki gibi vartaya düşmüş, almış birkaç sünneti, bazı ayetleri, kendi sathî nazarıyla, dar aklıyla yorumlamaya kalkmış, boyundan büyük işlere kalkışıp, büyük Allah dostu Zat'ları bile tenkid etmeye, hakaret etmeye kalkışmış. Yazık!!! Ya Allah o doğru pencereyi göstermeseydi insanlara bu kadaaar istidadlı insanlar, hakikati görünce kafayı eğecek insanlar, hakikat aşığı ehl-i kalb Zatlar parlayabilir miydi? İşte hep bunlar imtihan... İnsanlar bu hakikatlerle bile imtihana tutuluyor. Bu kadar muazzam marifetullah ilmini, Marifetunnebi ilmini bile ayaklar altına alabiliyor. Allah muhafaza. Dua edelimde İnşaAllah ne yaptıklarının farkına varırlar kardaşım da ölümle beraber 'eyvah ne etmişim ben' diyenlerden olmasınlar. Yoksa o Zat'ın makamını bir an anlasalar dudakları uçuklar. Eyvah ben ne yapmışım deyip hayata küserler.

Neye ikna olabilecekleri?
Kim ikna olmak istiyor ki?
İkna edici olduğunu iddia ettiğin şeylere bakar mısın
İLHAM ve EBCED dolu bir kitabı yazmış adamın lafları
Bu mudur sizin Bilim anlayışınız?
Allah'ın ilmi bunlarda mı saklı?

Harbi yazık size

Daha geçenlerde biri adam akıllı tartışalım dedi
Bana SaidNursi delil gösterme dedim
buna rağmen bana savunma diye kabul etmediğim o adamın tüm sözlerini sundu
Herkezin kabul ettiği kaynaklardan delil sun dedim
bir tane bile sunamadı

Ne İmam Handbeli, Ne İmam Maliki, Ne İmam-I Azam, Ne İmam Yusuf gibi
günümüzde de geçerliliği olan tüm fıkıh kurallarını belirlemiş ve bunları yüksek deliller ile ispatlamış alimlerden destekler nitelikte bilgi geldi
Üstüne üstlük delilgetirdiği adam bu alimlerin hiç kullanmadıkları ebvced ve ilham gibi güvenirliliği düşük, yoruma açık absurb bilgiler kullanan bir zat.

Daha vahimi ise böyle bilimsellikten uzak bir adama bedduil zaman demenizdir.

Monolog

Kayıtlı Kullanıcı
"Arıya bile ilham eden Allah, hiç mümkün müdür ki, kainatın en büyük yaratılış gayesi olan insana, ilham etmesin? Ve onu şeytanın eline bıraksın. Ve Kur'an'la ilgili her kafadan bir ses çıksın. Ve aziz dinini abuk subuk şahıslara, fikirlere oyuncak etsin. Kafaya göre insanlara dinlerini yaşatsın veya yorumlatsın. Hikaye kitabı mı bu Kur'an? Haşa.. Herkes kendi kafasına göre çıkarım yapsın? O zaman kelamullah'ın makamını düşürür insan. Elbetteki zamanın şartlarına göre hatta her yüzyılın ihtiyacına göre Kur'an'ı da açacaktır. Ki insanlar en doğru yolu bulup şeytana oyuncak olmaktan kurtulsunlar. YANİ KUR'AN'I LAYIKIYLA OKUYABİLSİNLER."

Bu lafları sarf eden sen
Kaçkez KURAN'ı anlayarak okudun?
İLHAM konusunda ki tüm ayetleri dikkat ile okudun mu?
Hele bir de hassas olan GAYB konusunu
GAYBdan ilham geldiğini iddi eden bir şahıs
AL-i İmran Suresi 179. Ayet ve Şems Suresi 9. Ayeti esas aldığında KURAN'ı bu yöntemler ile doğru anladığını ve anlattığını iddi ederek zaten büyük bir külfet altına girmektedir.
Dediğim gibi
siz Risale dediğiniz o yazıtları size özel bir yorum olduğunu
size göre sadece size göre doğru olduğunu ve bunun tüm islam alemi adına olmadığını söyleyin ben de dediğim gibi size mesneviciler veya kabbalistler gibi saygı göstereyim
en azından ne olduğunuz bilmiş olurum
sinsi değil de açık sözlü insanlar olduğunuza inanayım
ama bu tür temelsiz GAYB ve ebced ile dellilendirilmiş iddialara kalkıp hakikat deiğiniz sürece
şüphe etmediğim tek hakikat KURAN adına karlşınızda da olmaya devam ederim.
İnsan beşerdir ve şaşar
nefsi ile var olan bir insanın yanılmama ihtimali yoktur.
Gasyb gibi önemli bilgilerin de sadece seçilmiş peygamberlere verildiğini de bildiğimize göre
ASaid denen zat da bir peygamber olmadığına göre
yazdıklarına salt gerçek diye ötülmesi durmunda
bu tür lafları etmem kadar doğal bir şey olamaz.

Balarsdına ilham konusuna gelince
Nahl Suresi 69. ayeti diyorsun
orayı detaylı şekilde bir oku kardeşim
sonra bir daha konuşalım
bal arısına verilen ilham ile bnefse verilen ilhamı eş tutma
bir de peygamberler adına peygamberlerin yakınlarına verilen ilhamları da karıştırma
ilham şekilleri vardır...
Hz.ç Musa'nın annesine de ilham edildiği yazar kuran da
Hz. Meryem'e de
ve bu ilhamların nasıl aktarıldığı da yazar
dikkatli oku
saidi nursi denen zat ne bir peygamber
ne de birpeygamber babası...

نعىمة

Yasaklı Kullanıcı
nurcu felsefesinin tezleriden bir tanesi şöyle : " MEYVESİ BOL AĞAÇ TAŞLANIR "

ama asıl önemli olan meyve değil, meyvelerin ne olduğudur

mesela nurculuğun bol olan meyvelerinden : - hirsityanları cennete koymak , ruhbanlarla ittifaka çağırmak, kiliseyi hoş ve sempatik görmek , papaların elini öpmek ve nihayet

Hz Muhammedi (sav) kelimeyi şehadetten çıkararak İslamsız İmansız bir din oluşturmak ve karşı çıkan Müslümanlara da iftira etmek hakaret etmek giybet etmek ...

ve size nurcular antitez : " ZEKKUM DE BİR AGACTIR MEYVESİ BOLDUR ; KOKU CEHENNEMDEDİR "

:)

nuri sezer

Kayıtlı Kullanıcı
naime ve monolog yahu size ne ki bu başlığa da yazı yazıyonuz. başliği açan kardeşim sadece risale-i nur'u öğrenmek için yardımcı olunmasını istiyor ama sizin fikirlerini ifsad etmeniz gibi bir talebi yokki .hemen her konuya atlıyorsunuz. o kardeşim aydınlatılmak istiyor. sizden hakaret talebinde bulunan mı oldu ki hemen tüm çirkinliğinizi kusuyorsunuz. Ama tüm çabalarınız hebaen mensura akim kalacak.bakın artık sizi kaale alıp da size cevap vermeye bile tenezzül eden bile yok.içinizdeki fesat mikrobunu gidin başka mekanlara kusun.

Monolog

Kayıtlı Kullanıcı
naime ve monolog yahu size ne ki bu başlığa da yazı yazıyonuz. başliği açan kardeşim sadece risale-i nur'u öğrenmek için yardımcı olunmasını istiyor ama sizin fikirlerini ifsad etmeniz gibi bir talebi yokki .hemen her konuya atlıyorsunuz. o kardeşim aydınlatılmak istiyor. sizden hakaret talebinde bulunan mı oldu ki hemen tüm çirkinliğinizi kusuyorsunuz. Ama tüm çabalarınız hebaen mensura akim kalacak.bakın artık sizi kaale alıp da size cevap vermeye bile tenezzül eden bile yok.içinizdeki fesat mikrobunu gidin başka mekanlara kusun.

Aynen dediğin gibi AYDINLATILMAK istiyor
bunun da tek yolu
KURAN okumaktır
başka yardımcı hiç bir kaynağa gerek yok
KURAN yeterince açık ve net yani anlaşılır şekilde inmiştir.
İlk ayet ise onu nasıl anlayacağını söyler
IKRA
yani okusun ve üstüne tefekkür etsin
KURAN anlamak için Risaleye vs... ihtiyacı yok
ALLAH'a sığınsın ve anlayarak okusun...

AYDINLANMAK için sadece ALLAH kelamı ve SÜNNET'e ihtiyacı var
gerisi nefsani insanların yorumudur ve doğruluğu tartılşır.
haikakt tektir ve aydınlanma o tek haişkakat üstünden olur...
onun bunun fikri ile deil
ALLAH'ın ona bahşettiği akıl ve hür irade ile mümkün olur...

hedef_genc

Kayıtlı Kullanıcı
Okumaya devam edin lütfen.Anlamasanız bile risale-i nur okurken manevi bir haz duyuyorsunuz.Biraz meşakkatliymiş gibi gelse de okudukça birşeyler kalıyor zihninizde.

mıknatıs

Yasaklı Kullanıcı
Okumaya devam edin lütfen.Anlamasanız bile risale-i nur okurken manevi bir haz duyuyorsunuz.Biraz meşakkatliymiş gibi gelse de okudukça birşeyler kalıyor zihninizde.

ayy merak ettim mesela ne kalıyor zihninizde
demek o kadar meşakkatli haaa
oku oku anlama zihinde az bir sey kalsın
kafa yoracagınıza kuran okuyun ilmihal ögrenin :a31:

mustafa_xtar

Kayıtlı Kullanıcı
ayy merak ettim mesela ne kalıyor zihninizde
demek o kadar meşakkatli haaa
oku oku anlama zihinde az bir sey kalsın
kafa yoracagınıza kuran okuyun ilmihal ögrenin :a31:

sanane...

yaw sizin gibiler niye kendi işlerine bakmazda başkalarının tekerine çomak sokmaya çalışır.

misbah_ı_nevvar

Kayıtlı Kullanıcı
risaleleri okuyunca başım ağırmaya başlıyor benim, sorun dilde değil sanırım, başka bir şey var

celcelütiye hakkında bilgileri olan var mı nedir o ?

insanın rüyası bir şeye delil saylıyor mu ? yani ben bugün rüyamda birini görsem bana dese ki " olum risale yaz " ...
Elbette efendimz ahir zamanda ümmetimn rüyası sadıktır buyuruyo..
Tabi bazı delilere dayalı bu rüya...
Eger öle bir rüya görmüşseniz ne mutlu size...

misbah_ı_nevvar

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar bu bir tek benim değil bir çok arkadaşımın da sorunu...Okuduğumuz zamn anlamıyoruz.Buradaki bazı ablalarla birlikte olunca anca anlayabiliyoruz lakin bu anlama sadece onlara bağlı yani sadece onlar okuduklarından anlayabiliyor.Ne yapmam gerek anlamam için!!!

Kardeş bunun en önemli sebebi dilimizdeki tahrifattır.
Zira bir fransız çocuk atası olan şekspırın yııllar önceki kitabını okuduğunda rahatca anlayabiliyor..
çünki dilde tahrifat yok fakat dilimzdeki tahrifatttan dolayı 80 küsür sene öncesinde yazdırılan risale-i nurları anlamakta zorlanıyoruz..
Bir yazarın tabiriyle türkçeyi sala bindirdik sele kaptırdık...
dilimizdeki sel,sal ekleri türkçe değildir...

kerim yigit

Kayıtlı Kullanıcı
arkadaslar foruma 5 dakıka once uye oldum ama sanırım neyse
lutfen bırıbırımızı uzmeyelım burda bıle kul hakkına tecavuz edebılırz lutfen bıraz daah dıkkatlı yazın ALLAH rızası ıcın

pelin4

Kayıtlı Kullanıcı
benim sorum var kime nasıl yazacağımı bilmiyorum buradan yazacam gelirmi bilmem yardımcı olursnız sevinirim

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt