Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

"Peygamber Duaları" (1 Kullanıcı)

neslihantuncel

Kayıtlı Kullanıcı
RE: SEYYIDÜ'L-ISTIĞFAR DUASI:

allah razı olsun paylaşımın için...

mavi72

Kayıtlı Kullanıcı
RE: SIKINTILI ANLARADA OKUNACAK DUA. LÜTFEN OKUYUN

allahım sizden razı olsun...

h_denizkizi

Kayıtlı Kullanıcı

allah razı olsun...allah sıkıntılarınızdan kurtarsın sizi...ve hepimizi....amin...
paylaştığınız için sağolun....

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
DUA

DUA

Biz,kısık sesleriz...minareleri,
Sen,ezansız bırakma Allahım!
Ya çağır şurda bal yapanlarını,
Ya kovansız bırakma Allahım!
Mahyasızdır minareler...göğü de,
Kehkeşansız bırakma Allahım!
Müslümanlıkla yoğrulan yurdu,
Müslümansız bırakma Allahım!
Bize güç ver...cihad meydanını,
Pehlivansız bırakma Allahım!
Kahraman bekleyen yığınlarını,
Kahramansız bırakma Allah ım!
Bilelim hasma karşı koymasını,
Bizi cansız bırakma Allah ım!
Yarının yollarında yılları da,
Ramazansız bırakma Allah ım!
Ya dağıt kimsesiz kalan sürünü,
Ya çobansız bırakma Allah ım!
Bizi sen sevgisiz,susuz,havasız;
Ve vatansız bırakma Allah ım!
Müslümanlıkla yoğrulan yurdu,
Müslümansız bırakma Allah ım !!! ..

konak

Kayıtlı Kullanıcı
RE: DUA

AMİN
Allah razı olsun.
Selam ve dua ile.

hafize

Kayıtlı Kullanıcı

BU DUA DAHA ÖNCE BİR ARKADAŞ TARAFINDAN AÇILMIŞ BEN ŞİMDİ GÖRDÜM AMA BEN ONDAN ALMADIM GÖRSEYDİM YAZMAZDIM ÖZÜR DİLERİM

akberzah

Kayıtlı Kullanıcı

musibetlerin verdiği sıkıntı ile dayanamayıp isyan etmekten ALLAH'a sığınırım sabır dilerim cümle din kardeşlerim içinde aynı dileklerle amin

nuresma

Kayıtlı Kullanıcı

Allah'ım, senin ismine, malımı, dinimi ve nefsimi emanet ediyorum. Allah'ım, hükmüne beni razı kıl, kaderimde olanı bana mübarek kıl ki, te'hir ettiğinin acelesini, acele ettiğinin de te'hirini istemeyeyim. Nefsimin isyanını önle, teslimini sağla."
Allah razı olsun kardeşim.herşey O'na emanet...

sevvalmina

Kayıtlı Kullanıcı

takan yazdı:
İnsan, maruz kaldığı sıkıntılı takdirlere nefsinin isyan etmeyip itaat etmesi için duâ etmeli, hakkında hayırlısını dilemelidir. Peygamberimiz (sav) böyle sıkıntı içinde kalan kimseye duâ tavsiye buyurmuştur. Onu okumalı, Allah'a teslim olmalıyız. Duâ şöyledir:

"Bismillâhi alâ nefsi ve mâlî ve dînî. Allahümme raddınî bi-kadâike ve bârik lî fîmâ kuddire lî, hattâ lâ uhibbe ta'cîle mâ ahhartehu ve te'hîra mâ acceltehu."

"Allah'ım, senin ismine, malımı, dinimi ve nefsimi emanet ediyorum. Allah'ım, hükmüne beni razı kıl, kaderimde olanı bana mübarek kıl ki, te'hir ettiğinin acelesini, acele ettiğinin de te'hirini istemeyeyim. Nefsimin isyanını önle, teslimini sağla."

allah razı olsun o kadar sıkıntılıyımki daha doğrusu caresiz okuduğum başka dualar var ama bunu bilmiyodum allahım tüm sıkıntılı kullarının yardımcısı olsun.yarabbim bizleri yolundan ayırmasın inşallah dua ile.

zerrin

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH RAZI OLSUN. RABBİM KİMSEYİ DARDA BIRAKMASIN

zeliha66

Kayıtlı Kullanıcı

B)B)allahu taala senden razı olsun kalemine saglık rabbim bizleri hebirlikte cennetine kabul etsin inşaallah bu duayı hep yapmaya çalışacagım rabbime emanet ol muhammed kutsal kardeşim hep bizimle kal senden daha çok faydalanacagız .....:)selam ve dua ile......

sevvalmina

Kayıtlı Kullanıcı

allah razı olsun çok bi payşalım emeğinize sağlık.

Tayfun_Dokgoz

Kayıtlı Kullanıcı
İki cihan güneşi Efendimizin Hz. Ali'ye öğütleri!

Yâ Ali! Borcu az et, rahat olursun. Borç din harâplığıdır. Gündüz zelîl, hakîrdir. Gece gam ve gussalıdır.

Yâ Ali! Sûre-i Haşrı oku. Dünya ve âhıret şerrinden muhâfaza eder.

Yâ Ali! Sana bir üzüntü erişir ise, "Sübhâneke rabbî lâ ilâhe illâ ente aleyke tevekkeltü ve ente rabbül arşil azîm" oku. Şu duayı oku ki, Cebrâîl aleyhisselâm bana ta'lîm etmiştir: "Allahümme innî es'elükel afve vel âfiyete fiddîni veddünya vel âhırete"

Yâ Ali! Allahü teâlânın, gam ve gussa vaktinde zikr et ve "Yâ hayyü yâ kayyümü yâ lâ ilâhe illâ ente rahmeteke estegîsü fağfirli ve eslihlî şe'nî ve ferric hemmî" söyle.

Yâ Ali! Yemeğe tuz ile başla. Sonunda da tuz ile bitir. Tuz, ölüm hâric, yetmiş derde devâdır.

Yâ Ali! Bir kimseden bir şey isteyeceğin zaman Âyet-el kürsî oku; sağ ayağını ileri koy.

Yâ Ali! Yedi kimse benim ümmetimden Cennet'e girerler: 1- Tövbe eden yiğit, genç. 2- Sadakayı gizli veren kimse. 3- Harâmı terk eden ve Duhâ yani kuşluk namazını kılan kimse. 4- Malının gitmesine râzı olup, imâm ile bir vakit namazının gitmesine râzı olmayan kimse. 5- Allahü teâlânın korkusundan gözleri yaş ile dolan kimse. 6- Alimler ile oturan kimse. 7- Bir mü'mine muhabbet eden ve Allahü teâlâ için ikrâm eden kimse.

Yâ Ali! Bir kimsenin üzerinden, ülemâ meclisinde oturmadan kırk gün geçse, onun gönlü kalbi kararır. Büyük günâh işler. Zîrâ ilim gönlü diri tutar. İlmsiz ibâdet olmaz.

Yâ Ali! Her kimin vera'ı olmasa, günâh işlemekten men olmaz. Ona yerin altı yerin üzerinden iyidir. Yani îmânın yeri belli olmadığından, kabirde durması dahâ iyidir.

Yâ Ali! Bir nesneyi pişirmek istersen, iyi pişir. Yediğin vakit çok çiğne. Yağmur yağarken dua et. Kâfirler ile ceng olduğu vakit, Kur'ân-ı azîm-üş-şân kırâ'at olunduğu vakit ve farz namazından sonra dua et.

ALINTIDIR

mustafa_xtar

Kayıtlı Kullanıcı
RE: İki cihan güneşi Efendimizin Hz. Ali'ye öğütleri!

Allah razı olsun kardeşim

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı

eline saglık kardeşim...allah a emanet ol.B)

Aşkâ Mecnun

Kayıtlı Kullanıcı

zeliha66 yazdı:
B)B)allahu taala senden razı olsun kalemine saglık rabbim bizleri hebirlikte cennetine kabul etsin inşaallah bu duayı hep yapmaya çalışacagım rabbime emanet ol muhammed kutsal kardeşim hep bizimle kal senden daha çok faydalanacagız .....:)selam ve dua ile......

Allah hepimizden razı olsun Allah hepimizi cennetine koysun teşekkür ederim düşünceleriniz için inşAllah artık bir yere gitmiyorum burdayım

Aşkâ Mecnun

Kayıtlı Kullanıcı
Duada dikkat edilecek hususlar

Duada dikkat edilecek hususlar

Eller semaya, kalpler Mevla'ya yöneldiğinde dikkat edilecek hususlar şunlardır:

1–"Allah Teâlâ'ya kabul edeceğine yakinen inanarak dua edin. İyi bilin ki; Allah, şuursuz gafil kalbin duasını kabul etmez."(1)

2– Rabbinize yalvara–yakara ve için için dua edin ve haddi aşmayın."

3–Dua ederken taşkınlık edip tevâzu sınırlarını aşmayın. "Şüphe yok ki Allah, haddi aşanları sevmez."(2)

Merhum Elmalılı Hamdi Yazır, bu ayetin tefsirinde şu bilgileri verir:

"Önce haddinizi bilip Rabbinizi tanıyınız… Allah'ın lütuf ve ihsanında cimrilik olmadığını biliniz, ona göre arzu ve ihtiyaçlarınızı isteyiniz. İsteyiniz, ama pervasızca veya bağırıp çağırmakla değil, tam tâzim ile yalvararak ve ihlâs ile gizli yalvarma halinde…

Allah, ilâhî emrin tayin ettiği sınırı aşmak isteyenleri sevmez, haklarında hayır murad etmez. Şu halde kendilerini talep ve duadan ihtiyaçsız sayanları sevmediği gibi, duanın sınırını aşanları da sevmez, dualarını kabul etmez.
Duada yalvarma halinde bulunmamak, varlığa, bir çeşit çalıma delâlet eder. Ufak bir saygısızlık etmek, dua sınırını –haddini– aşma olayı olduğu gibi, duayı gizli bir şekilde yapmamak, bağırıp çağırmak da ihlâs sınırından gösterişe, şikâyet ve davaya geçen bir hadsizliği kapsar.

Nitekim sahih bir hadiste de şöyle buyrulur:

"Siz bir sağıra ve gaibe dua ediyor değilsiniz. İşitici ve size pek yakın bir Allah'a niyaz ediyorsunuz."(3)

Ayrıca duada fazla söz söyleme ve uzatma da haddi aşma cümlesindendir. Kısaca yalvararak ve gizleyerek dua ediniz, haddi aşmayınız."(4)

Ancak duada, kalıptan ayrılıp öze inmeli, şekilciliğe son verilmeli. Dil ile dua ederken, fiilî duayı da ihmal etmemeli. Kavlî duaları tamamlayan, kabûle karîn hâle getiren şey, fiildir, harekettir. Dil ile yapılan dualara kalpler de iştirak etmeli. Kalbin katılmadığı duanın dua sayılmadığı bilinmeli. Duada yoğunlaşıp, içimiz dışımız dua kesilmelidir.

Hz. Musa, duası kabul olmayan birisi için Rabbine sorar ve aldığı cevap şu olur:

"Ya Musa, ben kullarıma senden çok acırım. Ancak bu kul diliyle dua ediyor, fakat kalbiyle koyunlarını kırkmayı ve yünlerini satmayı düşünüyor. Dili duada, kalbi koyunlarında olan kimsenin duasını kabul etmem." buyurur.
Hatalarına üzülmeyen, günahlarına ağlamayan, gözü yaşarmayan, yüzü kızarmayan, kalbi taş kesilmiş, aşk ve muhabbet fukarası bir gönülden yükselecek dualar kabul makamına nasıl ulaşır?

Dipnotlar

1. Tirmizi.Deavât.65–A.bin Hanbel. Müsned.2/177
2. A'raf: 55_Feyz'ül–Kadir c.2. s.128
3. Buhari cihad.131–Müslim. Zikir.44–45. A.bin Hanbel. c.4. 55, 87
4. Feyzü'l–Kadir: 2. 126

emengen

Kayıtlı Kullanıcı
Borçtan kurtulma Duası

Borçtan kurtulma Duası

"Allhümme ekfini bi-helalike an haramike.Ve eğnini bi fadlike an men sivake" AMİN
ANLAMI:
"Allahım,beni haramından uzaklaştıracak helalınla yetindir.Fazl-ü inanımla beni senden başkasına muhtaç olmaktan kurtar." AMİN...

B) fussilet_19 B)

selam ve dua ile...B)

mustafa_xtar

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Borçtan kurtulma Duası

Amin Amin Amin

VEYS

Kayıtlı Kullanıcı

amin