Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

"Peygamber Duaları" (1 Kullanıcı)

NDYZLF

Kayıtlı Kullanıcı
Paylaşımınız için Allah razı olsun..Elinize gönlünüze sağlık....
ALLAH yaptığımız duaları kabul eylesin.....

edam005

Kayıtlı Kullanıcı
hayatımıza yardım edecek dualardan bir kaçı..

hayatımıza yardım edecek dualardan bir kaçı..

Arabaya binerken yapılacak dua
--------------------------------------------------------------------------------

"Bismillahi, sübhanellezi sahhara lenâ hâzâ vemâ künnâ lehu mukrinin ve inna ilâ Rabbinâ lemünkalibün."

(Allah'ın adıyla. Bunu bize musahhar kılan Allah tamamiyle münezzehdir, yoksa onu zaptedemezdik. biz herhalde Rabbimize döneceğiz.) (11)
Bu dua arabalara binerken okunur. Tamamiyle Hakkın iradesine teslim olunduğunu ve O'ndan başka sığınalacak hiçbir varlığın bulunmadığını belirtmek için okunur. Zira Resulullah (s.a.v) Efendimiz her ne zaman deveye binse bu duayı okurlardı.

--------------------------------------------------------------------------------
Belli Bir Saatte Uyanmak İçin

Belirli bir saatte uyanmak isteyen kimse,

Kevser sûresini üç defa ve Allah'a güvenle okuyup yatarsa, istediği saatte uyanır.

Bir Yeriniz Ağrıdığı Zaman

Tirmizi'nin Enes b.Malik'ten rivayet ettiğine göre, Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurdu:

Bir yerin ağrıdığı zaman elini, ağrının olduğu yere koy ve şunu tekrarla:

"Bismillahi e'uzu bi'izzetillahi ve kudratihi min şerri mâ ecidü min veca'i hâzâ" (3)

Boş Malayani Konuşulan Meclislerde

Kim, malayani konuşmaların çok oldugu bir yere oturur da, oradan kalkmazdan once şu duayı okursa bu yerde oturmaktan hasıl olan günahından arınmış olur.

"Allahım! Seni hamdinle tesbih ederim. Senden başka ilah olmadığına şehadet ederim. Senden mağfiret diliyorum, Sana tevbe ediyorum.". (10)

Çocuk Düşmemesi İçin

Karısı hamile olup da erken doğum, çocuğun düşmesi veya geç doğması gibi korkular ve tehlikeler karşısında kalan bir kimse, parmağını hamile olan karısının karnına sürüp:

"Ya Mübdi" ismini 99 kere okursa Hak sübhanehu ve teala hazretleri o hamile kadını bu tehlikelerden saklar. (7)

Çocuğun Huyunun güzelleşmesi

Kötü huylu çocuğu olan bir kimse:

"Ya Mukît" ismini 7 kere bir boş kaba okusa ve o kabı su ile doldurup o kötü huylu çocuğuna içirse Allah'ın izniyle o çocuğun huyu güzelleşir. (7)

Çocuğun İtaatkar Olması İçin

Eğer, bir kimsenin oğlu kendine itaat etmezse şehadet parmağını onun eli üzerine koyarak "Yâ Şehîd" dese Allah'ın izniyle itaatkâr olur.(7)

illaki sevgi

Kayıtlı Kullanıcı
Elhamdü lillahi kable külli ehad = Her şeyden önce ALLAHü teâlâya hamd ederim.
El hamdü lillahi bade külli ehad = Her şeyden sonra ALLAHü teâlâya hamd ederim.
El hamdü lillahi ala külli hâl = Her halükârda ALLAHü teâlâya hamd ederim.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
emeğine yüreğine sağlık ablacım...

selamün aleyküm ablam ellerine sağlık..
Allah celle celalüh senden razı olsun..ne güzel bir paylaşım ve bilgiler bunlar..
ablam hakkını helal et çıktılarını alıyorum..
çok güzel ve öz bir anlatış..
selam ve dua ile
aleyküm selam kardeşim amin helal olsun tabi ben yazmadım kopyaladım renklendirdim sadece. aslında daha konuya bilgi ekleyecektim ama vakit geçti gitti. eklerim inşallah hayırlı cumalar. teşekkürler okuduğunuz için

Emine Emel

Kayıtlı Kullanıcı
allah kabul etsin rabbim dualarımızı geri çevirmesin

ttuğçe

Kayıtlı Kullanıcı
benimde yarın sınavım var ,
Ya Muhsi.....................146
Ya Aliy........................110
Ya Semiy......................180
Ya Mukaddim.................184
okudum allah sınava giren kardeşlerime ve bana yardım etsin

aysesukran

Kayıtlı Kullanıcı
güzel bir paylaşım. Allah razı olsun. Hepimizin duaları kabul olsun inşallah.

tamer okkan

Kayıtlı Kullanıcı
Yürekten bittim "ya rab" diyene...

Yürekten bittim "ya rab" diyene...

YÜREKTEN BİTTİM "YA RAB" DİYENE...

Usulüne uygun yazılmayan bir dilekçe dahi,yazıldığı makam ne kadar kıytırık olursa olsun kabul edilmezken, şartlarına riayet edilmeyen dua nasıl tutsun?Dua,ALLAH'a çıkarılmış davettir.Dua,insanın acziyet itirafıdır.Dua,insanın kendi kendine yetmediğini bilmesidir.Dua,insanın iki ayaklı bir yürek olup tepeden tırnağa 'istemek' kesilmesidir.

Dua var gücünü,olanca çabasını harcayıp bitiren insanın ALLAH'a saldığı "imdat" sayhasıdır.

Yürekten "Bittim Ya Rab!" diyene"Dayan,yettim kulum!" diyecektir ALLAH.Var mı biten,gerçekten var gücünü harcayan,tüm çabasını ortaya koyan ve tükendiği yerde "Bittim ya Rab!" diyen?
Kim o?Hiç kuşkunuz olmasın ki,onun imdadına yetişilecek "ALLAH'ın yardımı ne zaman?" diyen ve yardımı hak edene "ALLAH'ın yardımı elbet pek yakındır" diyen bulunacaktır.

Kuldan istemenin bile bir âdâbı-erkanı bir usulü varken,ALLAH'tan istemenin bir âdâbı bir usülü olmasın mı?
Ettiğimiz dualar,ALLAH'a gönderdiğimiz mektupsuz zarflara benziyorlar.Zarf var fakat mazruf yok.Bu şu demektir:Ceset var fakat ruh yok,kabuk var fakat öz yok,maske var fakat yüz yok.
Yaşarmayan bir göz,kızarmayan bir yüz,hissetmeyen bir öz, eyleme dönüşmeyen binbir söz ile ALLAH'a yazılan davetiyeler nasıl varsın yerine?Yanmayan,özlemeyen,sızlamayan,inlemeyen,
duymayan bir yüreğin feryadı mı olur?Taş kesilmiş aşk fukarası yürekler "dua" gibi muhteşem bir mesajı hangi enerjiyle iletirler adresine? Sesini sahibine dahi duyuramayan,sahibinin sesini duymaktan aciz olan bir yürek,öteleri sarsacak bir sayhayı nasıl koyverir gök kubbeye?

Oysa ki dua,güftesi aşk bestesi mahrumiyet ve ıstırap olan bir özge şarkıdır.

Bu şarkıyı söyleyecek olanın mazlum olması yetmez;kendi mazlumiyeti zalimlerin zulmüne yakıt olmamış biri olmalıdır. Kendi omuzlarını zalimlerin yükselmesi için basamak kılmamış olmalıdır.

Bu şarkıyı terennüm edecek birinin,olanla olması gereken arasındaki farkı iyi bilmesi şarttır.

Eğer bunu bilirse,duayı bir çocuğun annesinden ısrarla isteyişi gibi isteyecek, ilahi kapının eşiğine başını koyarak ısrar edecek,tekrar edecektir;tıpkı her gün onlarca kez okuduğu Fatiha'da olduğu gibi...
Dua,ALLAH'a çıkarılmış bir davetiyedir demiştik.Davet edenin bir adresi,bir aidiyyeti bulunmalıdır ki, icabet edecek olan onu orada bulsun.Bu adres insanın ALLAH karşısındaki esas duruşudur.ALLAH karşısında esas duruşunu bozan,ya da esas duruşu olmayan,davet edip de adresinde bulunmayan sorumsuz gibidir.Kim inanır onun duasında samimi olduğuna?
Diyelim ki adresinde bulundu.Bu kez de,davetine tecelli ve inayetiyle icabet edecek 'a sunacak bir yüreği olmalı.Mekansız'a yürekten özge mekan olur mu?Deniz dibine dönmüş,çöplükten beter hale gelmiş, eline geçen dünyalığı içine attığı bir mahzene dönmüş bir yüreğe konuk edilir mi O?Tıpkı şairin dediği gibi:

Sür çıkar ağyarı dilden ta tecelli ede Hak
Padişah konmaz saraya hane mamur olmadan

Kulun gücünün bittiği yerde ALLAH'ın yardımı başlar.Gücünüzün bittiği noktada olup olmadığınızı kontrol ettiniz mi? Eğer hala gücünüz varsa, o bitinceye kadar koşmanızı,soluğunuzun tükendiği noktada hiç ummadığınız bir yerden önünüze kapı açılacağını düşündünüz mü?Taif dönüşü Muhammed (a.s) son tedbiri de tüketmiş bir halde kan revan içinde doğduğu toprakların varoşlarına gelip dayanmış fakat girememişti.İşte o an gücünün bittiği andı.Gidecek bir kapısı,başvuracak bir dayanak,sığınak,tutamak ve barınağı kalmamıştı.

Aklın tedbirinin bittiği yerde aşkın kollarına bırakmıştı kendisini ve bir dua yapmıştı.Bu dua öyle bir aşkla yapılmıştı ki,doğrudan hedefini bulmuş ve nübüvvet sürecinin gün dönümü olmuştu.Ufuk İnsan'ın Mekke'ye bakan yamaçlardan birinde yaşlı gözlerle yaptığı,tarihin akışını değiştiren ufuk duayı sizin için tercüme edeyim:

ALLAH'ım!
Kuvvetimin tükendiğini sana arz ediyorum.
Gücümün azaldığını,insanların gözünde küçük düştüğümü sana şikayet ediyorum!
Ya Erhamerrahimin!
Sensin ezilmişlerin Rabbi!
Sensin benim Rabbim!
Beni kimlerin eline bıraktın?
Bana gaddarlık yapan yabancıların eline mi?
Yoksa davamı ipotek edecek bir düşmana mı?
Eğer sen bana gücenmedinse,kesinlikle bunlara aldırmıyorum.
Lakin iyiliğin beni rahatlatacaktır.
Senin nuruna sığınırım,karanlıkları aydınlatan nuruna...
Gelecek azabın,bana ulaşacak öfkendenkaçıp kurtulacak bir sığınak arıyorum.
Sana sığındım,yeter ki razı ol.
Güç ve kuvvet sendendir,yalnız senden." (İbn Hişam, Sire II/29-30)

Mustafa İslamoğlu

evrem1

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun böyle bi yazıyı naklettiğiniz için.Gönül tellerimize dokundunuz.Her bir söz ne kadar manidar, ne kadar ince.Özellikle peygamber efendimizin (sav) duasını okurken çok duygulandım.Allaha emanet olun...

gulen76

Kayıtlı Kullanıcı
süper yaaaaaaa..... allah razı olsun... gönlümüz nurlandı...

SAYG

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH'ım!
Ya Erhamerrahimin!
Sensin benim Rabbim!
Güç ve kuvvet sendendir,yalnız senden."

allah razı olsun... çok güzel bir dua

gulen76

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH'ım!
Ya Erhamerrahimin!
Sensin benim Rabbim!
Güç ve kuvvet sendendir,yalnız senden." (İbn Hişam, Sire II/29-30)

kalbiminurlandır

Eposta Onaylanmamış Üyeler
Bizi, kendine dost seçinceye kadar yaşat ve aşkınla yandığımız bir anda canımız al!.. Ki ölüm, aşkın adı olsun. Ölüm, vuslatın tadı olsun.

--------------------------------B)----------------------------

selamunaleykum degerli kardeşim
RABBİM KABUL ETSİN İNŞALLAH BU DUALARI.
duanız cok guzeldi. yürekleri yakan bir duaydı.
ALLAH CC RAZI OLSUN
selametle kalınız
O' na emanetsiniz

C

ceylin2009

Dua

Dua

-Cebrail bana dediki:“Ey Muhammed,kim ömründe bir kere bu duayi okursa,Allah´ü Teala onu,kiyamet gününde yüzü ayin ondördü gibi parlak hasreder.
Hatta bütün insanlar onu,bir peygamber veya melek sanirlar.

Ben ve sen onun kabrinin üzerinde dururuz.
Ona hesapsiz ve azapsiz,üzerine binip Cennete girmesi icin Cennetten bir Burak getirilir.
Sirat köprüsünden simsek gibi gecer.
Onun günahi denizlerden suyundan,yagmurlarin damlasindan,agaclarin yapraklarindan,kumlarin adedinden,taslardan daha fazla olsa bile,kendisine kabul olunmus(nafile)hac ve bin umre sevabi yazar.

Korkan kimse olursa,Allah onu onu korktugundan emin kilar.
Susayan kimse okursa,Allah onun susuzlugunu giderir.
Ac olan okursa,giyindirir,hasta okursa sifa verir,hastanin üzerine okunursa,hastaligindan kurtulur,dünya veyahut ahiret ihtiyaclarindan okursa Allah istedigini verir.
Bir düsmandan veya sultandan korktugu icin okursa,Allah onlarin serrinden korur ve Allah´in mahlukatindan gelecek olan tüm zarar ve eziyetleri kendisine ulasmaktan meneder.
Borclu olan okursa,Allah onu,borcunu ödemeye muvaffak kilar,hicbir kimseye muhtac olmaz.
Eger onu hasta olan yazan üzerinde tasirsa iyilesir.
Kadin tasirsa kocasi ona ikram eder.
Cinden,insden ve seytandan,sanci ve hastaliklardan emin olur.
Kayip ise ailesine sag,salim kavusur: Bu duayi okuyan icin cin, melek istigfard ederler.
Ömrü bereketli olur.
Kim bes defa bu duayi okursa Peygamber Aleyhisselami rüyasinda görür.

Ebu Bekir Siddik:“-Gece olsun gündüz olsun bu duayi okudum, Peygamber Aleyhisselam´i rüyamda gördüm.“buyurur.

Hz. Ömerde söyle buyurur:
„-Hicbir hacetim olmadi ki onun icin bu duayi okuyayim da giderilmesin.

Hz. Osman (R.A.)diyorki:“-Ben Kur´an-i Kerim´i ezberleyemezdim.

Resul´u Ekrem (s.a.v)´e Bu hususu sikayet ettim.
Bana bu duayi ögretti.
Onu okudugumda Kur´an-i Kerim´i ezberlemeyi basardim.

Hz. Ali Kerremullahü vechedü buyuruyorki:

-Ben bu duayi okudugum vakit düsmanima galebe calardim.
Kimki Fatihayi,Ihlas suresini,Kafirunve Felak ve Nas suresini üc kere okuyup sonra bu duayi okursa Allah onu karsilastigi bütün varliklarin serrinden korur ve her türlü hastaliktan,her zalimin serrinden onu emin kilar ve bütün isteklerini verir.
Kim ki okudugu gibi onu yazip üzerinde tasirsa ve kim ki basinin altina koyup uyursa Allah´ü Teala o kimsenin malindan calinan ve evinden kacani geri iade eder.
Akan suya okursa su durur,yahut yanan atese okursa dag paramparca olur, Kimki iki rekat namaz kilip her rekatinda Fatiha ve bir de Ihlas okuyup selam verdikten sonra bu duayi okursa dünya ve ahirete ait ne isterse tüm istediklerine nail olur.
Bu duanin fazileti sayilmayacak kadar coktur; Dua budur.
(Nevadir´i kaylubi´den alindi)

BISMILLAHIRRAHMANIRRAHIM
La ilahe illellahül melikül hakkul mübin.
La ilahe illellahül hakemül adlül metin.
Rabbüna ve rabbü abainel evvelin.
La ilahe illa ente sübhaneke inni küntü minez zalimin.
La ilahe illellahü vehdehu la serike leh,lehül mülkü ve lehül hamdü yuhyi ve yümitü ve hüve hayyül la yemutü ebeden biyedihil hayru veileyhil masiru ve hüve ala küllü sey´in kadir.
La ilahe illellahü sükran li ni´metih.
La ilahe illellahü ikaran bi rububiyyetih.
Ve sübhanellahi tenzihen li azametih..
Es´elükellahümme bi hakkismikel mektubi ala cenahi cibrile aleyke ya rab.
Ve bihakkismikel mektubi ala cenatubi ala cenahi cibrile aleyke ya rab.
Ve bihakkismikel mektubi ala cenahi mikaile aleyke ya rab.
Ve bihakkismikel mektubi ala cebheti israfile aleyke ya rab:
Ve bihakkismikel mektubi ala keffi azraile aleyke ya rab.
Ve bi hakkismikellezi semmeyte bihi münkeran ve nekiran aleyke ya rab.
Ve bihakkismike ve esrari ibadike aleyke ya rab.
Ve bihakkismikellezi temme bihil islamü aleyke ya rab.
Ve bihakkismikellezi telekkahü ademü lemma hebeta minel cenneti fe nadake fe lebbeyte düaehü aleyke ya rab.
Ve bihakkismikellezi nadake bihi sitü aleyke ya rab.
Ve bihakkismikellezi kavveyte bihi hameletel arsi aleyke ya rab.
Ve bihakkismikelmektubi fittevrati vel incili vezzeburi vel fürkani aleyke ya rab.
Ve bihakkismikeila münteha rahmetike ala ibadike aleyke ya rab.
Ve bihakki temami kelamike aleyke ya rab.
Ve bihakkismikellezi nadake bihi ibrahimü fecealtennara aleyhi berden ve selamen aleyke ya rab.
Ve bihakkismikellezi nadake bihi ismailü fe necceytehü minezzebhi aleyke ya rab.
Ve bihakkismikllezi nadake bihi hudü aleyke ya rab.
Ve bihakkismikellezi deake bihi ya´kubü fe ra.dedte aleyhi basarahu yusufe aleyke ya rab.
Ve bihakkismikellezi nadake bihi davüdü fe cealtehü halifeten fil ardi ve elente lehül hadide fi yedihi aleyke ya rab.
Ve bihakkismikellezi deake bihi süleymanü fe a´taytehül mülke fil ardi aleyke ya rab.
Ve bihakkismikellezi nadake bihi eyyubü fe necceytehu minel gammillezi kane fihi aleyke ya rab.
Ve bihakkismikellezi nadake bihi isebnü meryeme fe ahyeyte lehül mevta aleyke ya rab.
Ve bihakkismikellezi nadake bihi musa lemma hatabeke aletturi aleyke ya rab.
Ve bihakkismikellezi nadetke bihi asiyetümraetü fir´avne fe razaktehel cennete aleyke ya rab.
Ve bihakkismikellezi nadake bihi benu israfile lemma cavezulbahra aleyke ya rab.
Ve bihakkismikellezi nadake bihil hidiru lemma mesa alel mai aleyke ya rab.
Ve Bihakkismikellezi nadake bihi muhammedün sallallahü aleyhi ve selleme yevmel gari fe necceytehu aleyke ya rab.
Inneke entel kerimül kebiru.
Hasbünellahü ve ni´mel vekil.
Ve la havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim.
Ve sallallahü ala seyyidina muhammedin ve ala alihi ve sahbihi vesellem.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt