Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

namaz (3 Kullanıcı)

volide

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Gençlikte Namaz...

EVET AZİZ KARDEŞİM NAMAZ AKŞAMA KADAR AMELELİK YAPIP ÇALIŞAN BİR İNSANIN ÇALIŞMADIĞI GÜNLERDE ONA NAMAZIN AMELELİKTEN DAHA ZOR GELDİĞİNİ SÖYLEYEBİLİRİM ÇOK GÜZEL BİR KONUYA TEMAS ETMİŞ Sİ
NİZ SİZİ KUTLAR... VE SELAMETLE KALINIZ

AHSEN-I FIGAN

Kayıtlı Kullanıcı

S.A!!!
SAOLASIN!!

CEVDET-71

Kayıtlı Kullanıcı

S.A KARDEŞİM ELİNE SAĞLIK ALLAHA EMANET OLB)B)B)B)

Allah_affetsin

Kayıtlı Kullanıcı

evet zaten dinimizcede 40 yaşından sonraki namaz gençlikte yapılan namaz kadar makbul değildir..bende bir kitap önermek istiyorum KIL BENİ EY NAMAZ.... harika bir kitaptır...Allah bizleri doğru yoldan ayırmasın..özellikle sabah namazlarında vesveseyi daha çok hissediyorum ama şunu düşünüyorum Allah-u teala eğer beni huzurunda görmek istemezse namaz kılmıyorumdur ama demekki istiyorki kılacağım..umarım Allah herkese nasip eder namazı..

handan06

Kayıtlı Kullanıcı

çok güzel bi konuya değinmişsin inş.namazızı hiç bırakmayız ölene kadar her ne durumda olursak olalım ibadetimi inş.asla bırakmayız zaten gençlikte başlicaksın

allahım nefsimin ve şeytanın şerrinden sana sığınırım

amin

TRABZONLU20_BERRAK

Kayıtlı Kullanıcı

S..A ALLAH RAZI OLSUN COK GUZEL BIR KONU GERCEKTEN OYLEE HEP YASLANDIKLARI ZAMANA BIRAKIYOLAR BENIM DEDEM MESELAA 70 YASIND AGALIBA BASLADI DUSUNUN YANI AMAA ALLAHIMA SUKURLER OLSUNN AILEMIZDEN EN GENCI BEN BASLADIM GURUR DUYUYORUMM ALLAHA EMANETOLUNN SELAMETLEEB)

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Vasıtalarda nasıl namaz kılınır???

RE: Vasıtalarda nasıl namaz kılınır???

B)

kutluel

Kayıtlı Kullanıcı
namaza başladım çok huzurluyum

namaza başladım çok huzurluyum

ilk kez namaza başlamaya karar verdim elimde kitap kıldım allah kabul etmiştir inşallahhh

RECEB-I KAMER

Kayıtlı Kullanıcı
RE: namaza başladım çok huzurluyum

S.ALEYKÜM NE GÜZEL NAMAZA BAŞLAMIŞ OLMANIZ..RABBİM DAİM EDER İNŞAALLAH..ALLAHA(c.c.)EMANET OLUN..

evindar

Kayıtlı Kullanıcı

selamünaleyküm ~kutluel kardeşim,

sizin adınıza çok ama çok sevindim. Namazlarınıza devam etmeye başladıktan sonra hayatınız çok değişecek Rabbimiz yar ve yardımcın olsun kardeşim.

selamünaleyküm

tsunami

Kayıtlı Kullanıcı

s.a
ne güzel maşallah rabbim daimi eder inş kardeşim rabbim isteyen herkese nasip eder inş. aeoB)

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net

S.A.KARDEŞİM.ALLAHA ŞÜKÜRLER OLSUN.ALLAH DAİM ETSİN İNŞAALLAH.A.E.O.

umeyye

Kayıtlı Kullanıcı

s.a kardeşim ALLAH a Şükürler olsun ALLAH deim eylesin .Efendimiz ( s.a.v.) Hadis i Şeriflerinde şöyle buyuruyor : NAMAZ DİNİN DİREĞİDİR KİM KILARSA DİNİNİ AYAKTA TUTAR KİM DE TERK EDERS DİNİNİ YIKAR . buyuruyorlar A.E.O

muzaffer_kaya37

Kayıtlı Kullanıcı
NAMAZ HAKKIYLA EDA EDİLMEZSE NE OLUR

NAMAZ HAKKIYLA EDA EDİLMEZSE NE OLUR

İslamda bir ibadetten beklenen netice,onun hayatımıza etki etmesidir.Buda,o ibadetin şuurlu olarak yapılmasına bağlıdır. İşte namazın şuurlu olarak yerine getirilememesi, pratikte faydasının olmaması demektir. Namazda bazı duygular kazanamazsak, namazın hayatımıza yeterli etkisi olamaz. Bu nedenle, Müslümanlar, hakkıyla namazı eda etmedikleri zaman hayatlarında iyilik namına bir değişiklik olmaz; ahlakları Allah'ın istediği gibi ahlak haline gelmez. Yani o namaz, sahibini kötülüklerden alıkoymayan bir alışkanlıktan ibaret olur. Belki sadece farz yerine getirilmiş olur.
Ümmet olarak içinde bulunduğumuz olumsuzluklar, sadece namazların terkinden değil, aynı zamanda onların hayatımıza yeterince etki etmeyişindendir.
İslami faliyetlerimizin, tebliğ çalışmalırımızın ağır yürümesi, neticeye ulaşaması, naması terkettiğimizden değil; namaz kıldığımız halde onu şuurlu olarak ve dostdoğru kılamayışımızdandır. Kısaca hareketlerimizdeki bereketsizlik buna bağlıdır. Başarılı olanlar ise, namazlarından gereken güç ve kuvveti elde edenlerdir.
Namazlarımızn şuurlu ve gereği gibi kılınmazsa, Allah'a olan itaatimizde bir zayıflama, bir gevşeme olur. Her an Allah'ın emirlerine hazır olma duygusu kaybolur. Allah korkusu ve Allah sevgisi tesirini göstermez. Dolayısıyla Allah'ın emirlerine, O'nun kanunlarına karşı vurdumduymaz ve kayıtsız kalınır. Ama her namazda neler okuduğumuzun, Allah'ın bizden neler istediğinin farkında olursak, namazı gereği gibi kılmadaki esas maksat gerçekleşmiş olur. Hz Ali (r.a) "anlaşılamayan bir ibadette hayır yoktur." diyor.namazların bizdeki tesiri, onun anlaşılmasına bağlıdır. Böyle olmadığı takdirde, Müslümanlar bugün olduğu gibi uyumaya, uyutulmaya devam ederler.
Namazlar dosdoğru kılınmadığı zaman, namazla dirlme söz konusu olamaz. Adet yerini bulsun cinsinden bir ibadeti, ne Alla-u Teala emretmiş, ne de resulullah (s.a.v) bize öğretmiştir. Mü'minlerin de böyle bir ibadete ihtiyacı yoktur. çünkü anlaşılmadan yapılan ibadetin, hayatımıza tesiri olamaz.
Allah'ım! Bizleri namazı hakkıyla ikame edenlerden; dosdoğru kılanlardan eyle!
Allah'ım Ümmet-i Muahmmed'e namazla dirilmeyi nasip et! Amin!
HASAN HAFIZOĞLU yazısından alıntıdır.

Aşkâ Mecnun

Kayıtlı Kullanıcı
Namazı Terkin Cezası__!!!

Namazı Terkin Cezası__!!!

Namazı Terkin Dini Cezası
Osman ERSAN​
Namazı inkar eden kafir olur. Çünkü kat'i delille sabittir. Umursamayarak yani tembelliğinden dolayı kasten namazı terk eden fasık olur. (İbni Abidin, Reddü'l Muhtar, c. 2, s.7).

Farz olduğunu inkar etmemekle birlikte beraber tembellikle namazı kılmaya uygulanacak dünyevi cezanın ne olacağı mezhepler arasında mezhepler arasında itilaflıdır.

Hanefîlere Göre; namazı kılmayan fasıktır. Namaz kılıncaya veya ölünceye kadar hapsedilir ve dövülür.

Mâlikîlere Göre; vaktin sonuna kadar beklenir, bu müddet zarfında kılarsa serbest bırakılır, kılmazsa ceza olarak (kafir sayarak) öldürülür.

Şâfiîlere Göre; vaktin sonuna kadar beklenir, sonra tövbeye davet edilir. Tövbe edip namazını kılarsa, serbest bırakılır. Aksi halde ceza olarak öldürülür. Öğleyi ve ikindiyi terkten dolayı güneş batıncaya kadar, akşam ve yatsıyı terkten fecir, sabahı terkten dolayı da güneş doğuncaya kadar ceza tatbik edilmez. Ancak kendisinden namazı vaktinde eda etmesini istemek şarttır.

Hanbelîler Göre; namazı tembellik göstererek terk eden kimseyi devlet başkanı veya naibi namazı kılmaya davet eder. Eğer sonra ki namazın vakti daralıncaya kadar kılmazsa katli vaciptir. Fakat üç gün kendisi tövbeye davet edilmedikçe ceza infaz edilmez. Mezheplerin her birinin görüşlerini dayandırdıkları akli nakli deliller vardır. Ancak sözü uzatmamak için bu kadarıyla yetindik. (Necati Yeni el, Hüseyin Kayapınar, Sünen-i Ebû Davud Terceme ve Şerhi c. 2, s. 112)

Kaynak: Osman ERSAN, Gözümün Nûru Namaz, Erkam Yayınları.​

desertrose

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Namazı Terkin Cezası__!!!

"Kul ile küfür arasında namazı terk etmek vardır" Hadis'i Şerif (Ahmed İbn'i Hanbel)

"Kul ile küfür arasında sadece namaz kılmamak vardır" Hadis'i Şerif (Ebu Davud, Nesei)

"Kul ile şirk arasında sadece namaz kılmamak vardır" Hadis'i Şerif (Tirmizi)

"Kıldıkları namazın önemini kavramadan namaz kılanların vay haline" Mâun/4-5
(Efendimiz SAV burada namazı vaktinde kılmayanların kastedildiğini bildirmiştir.)

"Sizi cehenneme sürükleyen sebep nedir? Derler ki: 'Biz namaz kılanlardan değildik'." Müddessir/42

"Namaz kılmayanın İslâm'dan payı yoktur, namaz kılmayanın dini yoktur." Hadis'i Şerif (Taberani)

"Mazeretsiz ve kasden namaz kılmayanın adını ALLAH C.C. cehenneme gireceklerden biri olarak cehennemin kapısına yazar" Hadis'i Şerif (Ebû Nuaym)

Aşkâ Mecnun

Kayıtlı Kullanıcı

desertrose yazdı:
"Kul ile küfür arasında namazı terk etmek vardır" Hadis'i Şerif (Ahmed İbn'i Hanbel)

"Kul ile küfür arasında sadece namaz kılmamak vardır" Hadis'i Şerif (Ebu Davud, Nesei)

"Kul ile şirk arasında sadece namaz kılmamak vardır" Hadis'i Şerif (Tirmizi)

"Kıldıkları namazın önemini kavramadan namaz kılanların vay haline" Mâun/4-5
(Efendimiz SAV burada namazı vaktinde kılmayanların kastedildiğini bildirmiştir.)

"Sizi cehenneme sürükleyen sebep nedir? Derler ki: 'Biz namaz kılanlardan değildik'." Müddessir/42

"Namaz kılmayanın İslâm'dan payı yoktur, namaz kılmayanın dini yoktur." Hadis'i Şerif (Taberani)

"Mazeretsiz ve kasden namaz kılmayanın adını ALLAH C.C. cehenneme gireceklerden biri olarak cehennemin kapısına yazar" Hadis'i Şerif (Ebû Nuaym)

Teşekkür ederim Allah razı olsun Allah'a emanet olun selam dua ve sağlıkla kalın

tevbekar

Kayıtlı Kullanıcı

Allah razı olsun sizlerden inşallah bu kadar bilgi, hadis ve ayetlerden sonrada namaza başlamakta geçiken hiç kimse kalmaz...

B)selam ve dua ile... Rabbime emanet olunB)

Aşkâ Mecnun

Kayıtlı Kullanıcı

tevbekar yazdı:
Allah razı olsun sizlerden inşallah bu kadar bilgi, hadis ve ayetlerden sonrada namaza başlamakta geçiken hiç kimse kalmaz...

B)selam ve dua ile... Rabbime emanet olunB)

Amin ecmain inşAllah Rabbim muhaffak etsin Rabbim hayırlı ömürler nasip etsin Allah'a emanet olun selam dua ve sağlıkla kalın

Canan38

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH RAZI OLSUN KARDESIM COK GUZEL KONUYA DEYINDIN RABBIM GAFLETTEN UYANDIRSIN CÜMLEMIZI SELAM VE DUA ILE.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt