Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

NAMAZ VAKİTLERİNİN SIRRI.... (1 Kullanıcı)

Kaan Erdem

Yönetici
selamünaleyküm aklı,kalbi,gönlü,yüreği güzel kardeşim...bu vesile ile bayramını kutlarım..selam ve dua ile kal..ALLAH cc emanet ol..arayı fazla açmayalım...kardeşim...selametle..........

Kalb-i selim

Kayıtlı Kullanıcı
selamünaleyküm aklı,kalbi,gönlü,yüreği güzel kardeşim...bu vesile ile bayramını kutlarım..selam ve dua ile kal..ALLAH cc emanet ol..arayı fazla açmayalım...kardeşim...selametle..........

Aleyküm Selam
İlmi çok, fıtratı yüksek kardeşim; Allah (c.c.)razı olsun İnşAllah. Allah sizin bayramınızıda Mübarek eyleye, Kurbanlarınız kabul eyleye.. İnşAllah. Vakit ayırıp okuduğun için Teşekkür ederim. Haydi Allah'a emanet ol..

HAyırlı öğlenler ve bayramlar... B)

desertrose

Kayıtlı Kullanıcı
Namaz İçin Ağlanır mı?

Namaz İçin Ağlanır mı?

Yıllar önce bir otobüsle yolculuk ederken sabah namazının vakti girmişti. Her yolculukta yaşadığım “namaz sancısı” her yanımı öylesine kaplamıştı ki, uyuyamıyordum. Şoför bir türlü mola vermiyor, vakit gittikçe daralıyordu.

Birlikte yolculuk ettiğimiz arkadaşıma yöneldim:

— Namaz geçmek üzere. Ben şoföre namaz için ricada bulunacağım. Durmazsa ineceğim, dedim. Kaşlarını çattı, alaycı bir ifadeyle:

— Ya sen aklını mı kaçırdın, dedi.

Şaşırdım, üzüldüm, kırıldım. Namazlarını kılan bir kimseydi o. Gerçekten ben aklımı mı kaçırmıştım? Otobüste mışıl mışıl uyuyup, Rabbimi düşünmeden oturmalı mıydım?

Kendimi sorguladım. Sabah namazını bu kadar düşünmekte haksız mıydım?

Oysa bir gece dayısına misafir olan babam, sabah hıçkırık sesleriyle uyanıyor. Dayısının oğlu çocuk gibi gözyaşı döküyor. Sebebini sorduğunda aldığı cevap ilginç:

— Sabah namazına kalkamadık. Baksana, güneş doğmuş; onun için ağlıyorum.

Evet, namaz için ağlanır, namaz için akıl kaçırılır, ona can ve canan feda edilir. Ne yazık ki, şimdi bu gerçek tam anlaşılmıyor.

Öyle bir çağda yaşıyoruz ki, sabah namazını düşünmek “delilik”, kalkamayınca ağlamak “gariplik” olabiliyor! Gerçekten sabah namazını kaçırınca üzülmemiz gerekmez mi?

“İmandan sonra en büyük ve en mühim mesele olan namaz”ın bir vakti geçirilince hiçbir şey olmamış gibi normal mi karşılamalıyız?

Sabaha kadar dünya kupası maçlarını izlemek mantıklı, ama Kur’an’da en fazla emredilen ibadet olan namazı düşünmek gereksiz mi? Oysa sabah uyanamadığı için üniversite sınavını kaçıran bir genç, üzüntüsünden, kahrından, yeri göğü yıkabiliyor.

Peki, Peygamberimizin (s.a.v.), iki ayrı hadiste, “Dünya ve içindekilerden hayırlıdır” dediği sabah namazının sünneti ve farzı, bir maç kadar önemli değil mi? Dünya ve içindeki tüm hazinelerden daha değerli olan sabah namazı, bir üniversite imtihanı kadar ehemmiyet taşımıyor mu?

Bir ankete göre, ülkemizde namaz kılanların oranı yüzde 25, kılmayanlar ise yüzde 75. Beş vakit namaz kılan mü’minler içinde, haftada, ayda veya birkaç ayda bir namazını kaçıranların sayısı oldukça fazla.

Oysa sabah namazı ve tüm farz namazlar, başta Peygamberimiz (s.a.v.) ve onun güzide ashabının üzerinde titrediği muhteşem bir ibadettir. Bir mü’min namazını kaçırdığında “aklını kaçırmış gibi” deli divane olmalı, dünyası kararmalı, yemek yiyecek bir iştah bulamamalı, kendini cezalandırmalıdır.

Ve hepsinden önemlisi, namazı kaçırmayı kesinlikle “sıradan” bir olay gibi görmemeli, “olabilir” kabul etmemeli; nefsine, gaşetine, uykusuna isyan etmelidir. Hemen, “Nerede hata ettim? Hangi tedbiri almalıyım ki, bir daha bu acıklı azaba düşmeyeyim?” diyerek çözüm arayışına girmeli, çözümü bulmalı ve derhal uygulamalıdır.

Çünkü söz konusu olan çocuk oyuncağı değil, basit bir hadise değil, üç günlük dünya hayatını ilgilendiren bir mesele değil. Sözünü ettiğimiz; bizim, kâinatın ve her şeyin Sahibi, Sultanı, Yaratıcısı olan Allah’ın huzuruna girme; Onun dergâhında secdeye kapanma; canımız, cananımız, biricik varlığımız, sevenimiz, sevgilimiz olan Zât-ı Zülcelâle ibadet etme meselesidir.

Dünyada hiçbir şey bundan daha mühim, daha lüzumlu, daha sevimli, daha vazgeçilmez olamaz. Eğer burada bir eksiğimiz varsa, hata bizdedir. Kulu olmakla iftihar ettiğimiz Rabbimiz bizden namaza karşı umursamazlık, vurdumduymazlık istemiyor. Ümmeti olmakla şereflendiğimiz sevgili Peygamberimiz (s.a.v.), bize ihmalkârlığı değil, aksine hassasiyeti emrediyor.

Namaz konusunda nasıl bir durumda olursak olalım, ister onu haftada bir, ister yılda bir, hatta birkaç yılda bir kaçırıyor olalım; yeni bir ubudiyet şuuruyla donanmak, yeni bir cehd ve gayret kılıcını kuşanmak, yeni bir tebliğ ve ikaz harekâtı başlatmak durumundayız.

Cemil Tokpınar

islamkent.com

keltepe

Kayıtlı Kullanıcı
rabbim Razi Olsun Kardeşim..

çok Güzel Anlamli Bir Paylaşim...

Rabbime Emanet Olun Dua Ile...

musa____

Kayıtlı Kullanıcı
Allah Razı Olsun...
Güzel Bir Paylaşımdı...
Allaha Emanet Ol...
Selam Ve Dua İle...

Ahmet&Gizem

Kayıtlı Kullanıcı
emeğine sağlık kardeşim.Rabbim uygulamayı nasip etsin inşallah daima.

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm kardeşim. Allah sizden razı olsun, paylaşımınızı tesirli kılsın inşaAllah. Sultanül arifin Bayezidi Bestami'nin şeytanla kıssası geldi aklıma yazınızı okurken.. Mevla Teala o dostlardaki namaz aşkından bizleri de nasipdar eylesin inşaAllah. Namazlarımızı hakkıyla kılabilmek duasıyla..selametle kalın..

-Yalancı_Dünya-

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm kardeşim. Allah sizden razı olsun, paylaşımınızı tesirli kılsın inşaAllah. Sultanül arifin Bayezidi Bestami'nin şeytanla kıssası geldi aklıma yazınızı okurken.. Mevla Teala o dostlardaki namaz aşkından bizleri de nasipdar eylesin inşaAllah. Namazlarımızı hakkıyla kılabilmek duasıyla..selametle kalın..

Ve aleyküm selam. Allah'ın selamı, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun inşallah. Allah hepimizden razı olsun emeklerimizi zayi etmesin. Amin.

AMİN. AMİN. AMİN. Namaz dinin direğidir. Kişinin öldükten sonra sorguya çekileceği ameli namazdır. Rabbim öbür dünyada bizlerin yüzlerimizin karasına bakmasın, bizi narına atıpta yakmasın. Rabbim hidayete erdirsin hepimizi inşallah. AMİN.
Hayrılı akşamlar.

hsynorc

Kayıtlı Kullanıcı
DEĞERLİ KARDEŞLERİM, ABİLERİM, ABLALARIM, AMCALARIM, TEYZELERİM HEPİNİZ OKUYUN İNŞALLAH .

Sevgili kardeşim şunu bilmeliyizki namazın kazası diye bir şey söz konusu değil. sadece üzerimize yüklenen borcu Rabbim kabul ederse affeder inşallah. çünkü namazın mazereti yok. ne şartlarda olursa olsun kılınmalı. Şayet bizlerin yaptığı gibi esnek bir konu olsaydıYüce Peygamberimiz SAV savaş zamanında bile sahabesine kısım kısım namaz kıldırmaz kazaya bırakırdı. Atalarımız ve dedelerimiz sayesinde miras gibi gördüğümüz müslümanlığı iyice hafife almak için araya sıkıştırılmış oyunlardır bunlar. bir müslüman namazını kılacak bunun kazası telafisi yok ne olur kendimizi kandırmayalım. Ve başbelası şeytanın Rabbimin bizleri affedeceği fikrinden olabildiğince uzak duralım. mahkemeler bile ancak hafifletici sebeplerle cezada indirim yapıyor affetmiyor. Bizler bu kapıyı sadece ümitle bekleyelim ve ne olur uyanık olalım

sudelet

Kayıtlı Kullanıcı
Namaz, ALLAH Azze ve Celle ye yakınlaşma vesilesidir.ALLAH tüm müslüman kardeşlerime namazı dost doğru kılan kullardan eylesin..(amin)

-Yalancı_Dünya-

Kayıtlı Kullanıcı
Sevgili kardeşim şunu bilmeliyizki namazın kazası diye bir şey söz konusu değil. sadece üzerimize yüklenen borcu Rabbim kabul ederse affeder inşallah. çünkü namazın mazereti yok. ne şartlarda olursa olsun kılınmalı. Şayet bizlerin yaptığı gibi esnek bir konu olsaydıYüce Peygamberimiz SAV savaş zamanında bile sahabesine kısım kısım namaz kıldırmaz kazaya bırakırdı. Atalarımız ve dedelerimiz sayesinde miras gibi gördüğümüz müslümanlığı iyice hafife almak için araya sıkıştırılmış oyunlardır bunlar. bir müslüman namazını kılacak bunun kazası telafisi yok ne olur kendimizi kandırmayalım. Ve başbelası şeytanın Rabbimin bizleri affedeceği fikrinden olabildiğince uzak duralım. mahkemeler bile ancak hafifletici sebeplerle cezada indirim yapıyor affetmiyor. Bizler bu kapıyı sadece ümitle bekleyelim ve ne olur uyanık olalım[/QUOTE]

Selamun aleyküm sevgili ve saygıdeğer amcacığım. Benim yazıyı yazmamdaki maksadım "namazı kazaya bırakmanın ve hiç kılmamanın" ne derece kötü ve günah olduğunu izah ederek gözler önüne sermekti.
Kendimce şayet aramızda namazı kazaya bırakanlar varsa diye onları bir nebze olsun bilgilendirmeye çalıştım nacizane. Namazı geç kıldığımızda bile kıldığımız namaz yüzümüze çarpılır kaldı ki kazaya bırakmak...
Eğer sürçü lisan ettiysem özür dilerim şimdiden.
Allah'a emanet ol amcacığım.
:gulegule:gulegule:gulegule:gulegule

hsynorc

Kayıtlı Kullanıcı
[

Selamun aleyküm sevgili ve saygıdeğer amcacığım.

Değerli kardeşim benim yazım sana cevap değil okuyan kardeşlerimin aklında bir kaç kelime bırakmak için di. Rabbim senden ve cümlemizden razı olsun ve seni her zaman güzel insanlarla karşılaştırsın

-Yalancı_Dünya-

Kayıtlı Kullanıcı
[

Selamun aleyküm sevgili ve saygıdeğer amcacığım.

Değerli kardeşim benim yazım sana cevap değil okuyan kardeşlerimin aklında bir kaç kelime bırakmak için di. Rabbim senden ve cümlemizden razı olsun ve seni her zaman güzel insanlarla karşılaştırsın

SELAMUN ALEYKÜM MUHTEREM AMCACIĞIM,
AMİN inşallah cümlemizi. Duan için çok teşekkür ederim . Allah senden de razı olsun inşallah. O zaman ben yanlış anlamışım. Çok özür diliyorum hakkını helal et amcam.
ALLAH'A EMANET OL.

<DAMLA>

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleykum kardeşim ellerine yüreğine saglık rabbim razı olsun bizlerle paylaştıgın için teşekkür ederim
rabbimize emanetsin inşallah
selam ve dua ile
<<B)>>

desertrose

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleykum kardeşim ellerine yüreğine saglık rabbim razı olsun bizlerle paylaştıgın için teşekkür ederim
rabbimize emanetsin inşallah
selam ve dua ile
<<B)>>

Aleykum selam kardeşim.. Beğenmenize sevindim, Rabbim cümlemizden razı olsun..

Sağolasın.. Selam ve dua ile kal inşaAllah..B)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt