Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kuran-ı Kerim ezber dersimiz (1 Kullanıcı)

~Leyfunnur~

Kayıtlı Kullanıcı
ve aleykumselam Sila ablam, Erhan kardesim, Mervecim, Hüzünlü, NDYZLF kardesim ve bütün kardeslerim, hayirli cumalar, bu günün hürmetine RABBIM bütün dualarimizi kabul etsin...

Erhan kardesim üzülme dicem ama üzülmemek elde degil,
kul hakkı diye birsey kalmamis, Rabbim islah etsin onlari,
ALLAH C.C. büyüktür, ben inaniyorum hayirli bir kapi açilacak sana insALLAH, ALLAH c.c. sıkıntılarından feraha çırkarsın seni, yardimcin olsun...

ALLAH'a emanet olun, hayirli günler
...B)

~Leyfunnur~

Kayıtlı Kullanıcı
14.DERSİMİZ (hümeze suresi)

meali

1, 2.Mal toplayan ve onu durmadan sayan, insanları arkadan çekiştiren, kaş göz işaretiyle alay eden her kişinin vay haline!

3.O, malının, kendisini ebedileştirdiğini sanır.

4.Hayır! Andolsun ki o, Hutâme'ye atılacaktır.

5.Hutame'nin ne olduğunu sen ne bileceksin?

6, 7.O, Allah'ın, yüreklere işleyen tutuşturulmuş ateşidir.

8, 9.Şüphesiz uzatılmış direkler arasında (bağlı oldukları halde) ateş onların üzerine kapatılacaktır.

ablacim yeni dersimiz hayirli olsun, benim son 4 ayetim kaldi, daha ezberleyemedim, insALLAH hafta sonu Hümeze, sifa ve nazar ayetlerini erberlemis olurum ALLAH'in izniyle...

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün aleyküm kardeşlerim hayırlı cumalar

Erhan kardeşm biraz daha sabret sonucu bir görelim bakalım belki iyi gider hiç belli olmaz bu işler. inşallah iyi olur.

amin amin amin arkadaşlar şu ana kadar yoğun geçti. hatim duasını koymam lazım. hümezeyi bitirelim inşallah bugün. bir ara yeni dersi koyucam inşallah.

şekerleme

Kayıtlı Kullanıcı
bu sure zor geldi bana çok uğraşırım büyük ihtimal

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
canım zor değil ilk ayeti ezberle önce sonra ikinciyi ezberle
1. ve 2. yi defalarca oku sonra üçe geç. 3.de ezberleyince ilk üçünü de tekrar et öyle uyu bugün. yarın da kalanını ezberlersin bu şekilde tamamlarsın inşallah.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
14.DERSİMİZ (hümeze suresi)

[URL="http://img39.imageshack.us/img39/9463/hmeze.jpg"] [/URL]

meali

1, 2.Mal toplayan ve onu durmadan sayan, insanları arkadan çekiştiren, kaş göz işaretiyle alay eden her kişinin vay haline!

3.O, malının, kendisini ebedileştirdiğini sanır.

4.Hayır! Andolsun ki o, Hutâme'ye atılacaktır.

5.Hutame'nin ne olduğunu sen ne bileceksin?

6, 7.O, ALLAH'ın, yüreklere işleyen tutuşturulmuş ateşidir.

8, 9.Şüphesiz uzatılmış direkler arasında (bağlı oldukları halde) ateş onların üzerine kapatılacaktır.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün aleyküm hayırlı sabahlar arkadaşlar nasılsınız?

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
15.DERSİMİZ

KALEM SURESİ 51-52. AYETLER (NAZAR AYETİ)

bismillahirrahmanirrahim

meali
"Gerçekten o küfredenler Kur'an-ı işittikleri zaman az kaldı seni gözleriyle yıkacaklardı. "O, mutlaka bir mecnundur" diyorlar. Oysa Kur'an bütün alemler için büyük bir uyarıcıdır.." (Kalem Sûresi, 51-52)

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
16.DERSİMİZ

ŞUARA SURESİ 80.AYET ŞİFA AYETİ

bismillahirrahmanirrahim

“Ve ize meridtü fehüve yeşfîn.” (Hastalandığımda bana şifâ veren Allah’tır.”

Ferat MAVİYILDIR

Kayıtlı Kullanıcı
Değerli Kardeşlerim;

Hepiniz hayırlı işler yapmaktasınız,dosdoğru yolda ilerlemektesiniz,Yüce Allah tüm insanların hidayetini inş artırırda Rabbimize hakkıyla herkez kulluk eder..

Değerli kardeşlerim,yanlızca Kutsal Kitabımız Kuranı Kerimi okumak yetmiyor,okuyup hayatımıza geçirmeli öğrenip öğretmekle mükellefiz!

Kuranı Kerimi anladığımız dilde aksettiğimiz dilde okuyup hayatımıza gerçirmeliyiz,Yüce Rabbimizin ilk emri ''oku'' olmuştur.Kuranı Kerim apacık mucizevi bir kitaptır,herkezin anlayacağı şekilde Rabbim indirmiştir..

Önce anladığımız dilde okumalıyız,okudumuzu anlayalımki Yüce Allah'ın emir ve yasaklarını iyice öğrenelim,sadece arapça'sını okumak yetmiyor,arapçasını okuyup bu sorumluluğumuzu atamayız,dilediğimiz kadar arapça okuyalım ama içerisinde ne yazdığını bilmessek dosdoğru hakkıyla iman edemeyiz..

Saygılarımla
Ferat MAVİYILDIRIM

mir_erhan

Moderator
Ve alyküm selam sıla ablam
allah celle celalüh razı olsun idare etmeye çalışıyoruz
Rabbimiz beterinden korusun inşallah.
bu arada yeni dua ezberimizi de hazırlmaşsın Ellerine sağlık
inşallah karşılığını rabbimiz verir ablam.

bütün kardeşlerime hayırlı günler olsun

selam ve dua ile

imported_mine_

Kayıtlı Kullanıcı
s.a sıla abla ve arkadaşlar iyisinizdir inşallah..takip etmeye çalışıyorum daha iyi olacak inşallah..rabbim çalışan tüm arkadaşlara zihin açıklığı versin..allah senden razı olsun sıla ablacım bilmediğimiz detayları öğrenmemizi sağlıyorsun rabbim de senin evladının karşısına büyüdüğünde faydalı kişiler çıkarssın inşallah..allah razı olsun..

allah a emanet olun inşallah...

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
aleyküm selam arkadaşlar amin amin Allah razı olsun. böylece kısa surelerimiz bitmiş oldu gözümüz aydın. :) sırada yasinimiz var.

VaVeyla

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm hayırlı günler yasine mi geçiyoruz
maşallah:) ne güzel
Rabbim kolaylık versin inşallah
selam ve dua ile...

~Leyfunnur~

Kayıtlı Kullanıcı
ve aleykumselam,
ben geldim:a35:
ALLAH c.c. razi olsun ablacim, nazar ve sifa ayetlerini eklemissin, hemen ezberlenir insALLAH,
sıra yasin suresinde insALLAH, RABBIM kolaylik versin...
hayirli aksamlar...
B)

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
amin inşallah canlarım birkaç şifa ayeti var bu en kısa olan. anlamı da çok güzel. baya ilerledik hamd olsun Allahıma

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Bir ışık ister misin?
Hazret-i Âişe vâlidemiz
radıyallahü anha
anlatıyor:
Bir gün,
kandilimizin yağı
kalmamıştı.
O akşam
Resûlullah Efendimiz
aleyhissalâtü vesselâm
eve gelince, durumu arzettim.
Yâ Âişe! Bir ışık ister misin ki, ona
yağ ve fitil îcab etmesin?
buyurdular.
İsterim yâ Resûlallah!
dedim.
O zaman bana bakıp,
tebessüm buyurdular
O anda hânemiz aydınlandı.
Nur kapladı her yeri
Dikkat ettim, o nur,
(Resûlullahın mübarek dişleri)
arasından saçılıyordu.
Öyle aydınlık olmuştu ki,
o ışıkta
(Bâzımız ip eğirdik)
Bâzımız da iğneyle
(Dikiş diktik)

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı

Hikmet ehli zatlar buyuruyor ki:
8 Cennetin, 8 kapısı ve 8 anahtarı vardır. Bu anahtarlardan birincisi, beş vakit namaz kılan müminlerin imanıdır. İkincisi, Besmele-i şeriftir. Altısı da, Fatiha-i şerifenin içindedir. Fatiha suresinde zaten 6 âyet-i kerime var. Allahü teâlâ, her namazda bize Fatiha-i şerife okutuyor. Müslüman namaza durduğu zaman Cennetin 8 kapısı birden açılır; çünkü imanı olan namaza durur. Namazda her rekâtta Besmele okunur. Anahtarlardan ikisi bunlar. Diğer altısı da Fatiha-i şerifede gizli. Her namazda da, her rekâtta da Fatiha-i şerife var. İşte Müslüman namaza durduğu zaman 8 Cennetin 8 kapısı açılır. Namazdayken vefat etmek büyük nimettir.
Birisi bizim istediğimizi yapmasa, hayır dese, çok kızarız ki, biz bir kuluz, o da bir kul. Hâşâ, ne onun hücrelerini, kalbini çalıştıran biziz, ne de onun rızkını veren biziz. Hele bu söz dinlemeyen, evladımızsa, daha çok kızarız. Allahü teâlâ, (Bütün kullar benim ıyalim) buyuruyor. Yani hâşâ, benzetmek gibi olmasın, bir aile efradı nasılsa, bütün kullar öyle. Böyle bir yüce Rabbe karşı ki, Cenab-ı Hak, (Eğer benim size verdiğim nimetleri yazmak için, bütün ağaçlar kalem olsa, bütün denizler mürekkep olsa, bu nimetleri yazsa, deryalar biter, yine benim verdiğim nimetler bitmez) buyuruyor. Güneş, ay ve bütün yıldızlar, topraktaki bütün bitkiler, bütün böcekler, havadaki mikroplar, karadaki ve denizlerdeki hayvanlar, kâinatta aklımıza gelebilen ne varsa, Allahü teâlâ, (Bunların hepsini sizin istifadeniz için yarattım) buyuruyor. Bundan mutlaka dolaylı veya dolaysız, insanlara fayda vardır.
Namaz kılmayan bir insan, böyle yüce olan Allah’a, bize bu kadar nimetler bahşeden Rabbimize, hayır diyor, ben gelmiyorum diyor. Ezanda, (hayye-alel-felâh) yani kurtuluşa gelin deniyor. Kurtuluşun namazda olduğu bildiriliyor. Namaz kılmayan ise, (Ben gelmiyorum) diyor. Öğleyin, ikindi, akşam, yatsıda bir daha, gelin kurtuluşa... Namaz kılmayan ise yine, (Ben gelmem) diyor. Yani boğulmakta olana diyorsunuz ki, uzat şu elini, seni boğulmaktan kurtaracağım, vermiyorum diyor. Yahut da damdan düşmek üzere olan adama, gel diyorsunuz, elini tutacağım, gelmiyorum diyor. Ne deriz sonunda. Kardeşim ne yapayım, bu kadar el uzattık. Ömrümüz boyunca kurtuluşa gel deniyor, gelmiyor. Ondan sonra da çukura düşüyor. Sonra da, (Ya Rabbi niçin attın beni buraya?) diyecek, hiç böyle şey olur mu?

alıntıdır

denizhkn

Kayıtlı Kullanıcı
esselamunaleykum ve rahmtullah ve berektüh Sıla Ablacım.. bundan sonra ezberlerde ben de varım inşallah..
Rabbim kolaylığını versin inşallah dualarınızı eksik etmeyin..
Selametle

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt