Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kuran-ı Kerim ezber dersimiz (2 Kullanıcı)

şekerleme

Kayıtlı Kullanıcı
yazdığım yazıları bulamıyorum siliniyor mu?
yoksa ben gönderemiyor muyum?

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Mahşerdeki dünya
Hak teâlâ hazretleri
Mahşer gününde,
Dünyaya, (İnsan) sûreti verip,
herkesin görebileceği bir
yerde durduracaktır.
Şöyle ki;
Saçları karmakarışık, gözleri mosmor,
dili dışarı sarkmış, sivri köpek dişleri
ağzından dışarı uzamış, kapkara,
çirkin suratlı bir koca karı
sûretindedir.
Vazifeli bir melek,
bütün mahşer halkına;
Ey insanlar! Bunu tanır mısınız?
diye sorar.
Mahşer halkı;
Onu tanımayız, tanımaktan da
Allaha sığınırız,
derler.
Melek;
Ey insanlar!
Uğrunda kavgalar edip dövüştüğünüz
ve birbirinizi vurup öldürdüğünüz,
uğrunda günahlar işleyip,
yalanlar söylediğiniz,
çoğunuzu aldatan o dünya,
karşınızda gördüğünüz
şu Çirkin şeydir,
diye tanıtır
dünyayı.
Sonra
Zebânîler
gelir
Ve onu, sürükleyerek
Cehenneme götürürler
Dünya,
Ateşe doğru sürüklenirken;
Yâ Rabbî, beni çok sevip de âşık olanlar?
Bana tâbi olup, ardımca yürüyenler,
seni bırakıp, bana gönül verenler,
ömrünü, benim için tüketen
gâfil ve günahkârlar
nerededirler?
Dün,
benim peşimden kimler geldiyse,
bugün de, benimle birlikte
Ateş’e atılsınlar!
diye arzeder.
Onlar,
mahşer içinden seçilip,
Dünya ile birlikte
Cehennem ateşine
atılırlar

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
13.DERSİMİZ(asr suresi)

euzubillehimineşşeydanirracim
bismillehirrahmanirrahim

ARKADAŞLAR İLK ÖNCE TÖVBE EDELİM:estağfurullah el azim ve etubu ileyk

SONRA RABBİMİZE HAMD EDELİM (elhamdülillehi Rabbil alemin)
PEYGAMBERİMİZE SALAVAT GETİRELİM(Allahumme salli ala seyidina Muhammed in ve ala ali seyyidina Muhammed.)

İLİM AYETİMİZİ OKUYALIMGâlû subhâneke lâ ilme lenâ illâ mâ allemtenâ inneke entel alîmül hakîm )

Meali: - melekler: “biz, (sana itiraz olunmaktan) seni tenzih ederiz.senin bize öğrettiğinden başka, hiç bir ilmimiz yok. Muhakkak sen her şeyi hakkı ile bilensin, üstün hikmet sahibisin.” Dediler.

6. inne meal üsri yüsra(. Gerçekten güçlükle beraber kolaylık vardır.)

EZBERİ KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN DUAMIZI OKUYALIM(Rabbi yessir vela tuassir Rabbi temmim bil hayr-Rabbim kolaylaştır Rabbim zorlaştırma Rabbim bu işimi hayırlısıyla tamamına erdir)

Rahman Rahim olan ALLAH'ın adıyla

[URL="http://img17.imageshack.us/img17/2994/capture2dri.jpg"] [/URL]

1.Asra andolsun;
2.Gerçekten insan, ziyandadır.
3. Ancak iman edip salih amellerde bulunanlar, birbirlerine hakkı tavsiye edenler ve birbirlerine sabrı tavsiye edenler başka.

VaVeyla

Kayıtlı Kullanıcı
ablacım yukarıda yazdığın paylaşım ders vericiydi emeğine sağlık
Rabbim bizi dünya işlerine dalmaktan kurtarsın/korusun amiinn
hayırlı geceler...

mir_erhan

Moderator
selamün aleyküm.
Allah hayırlı bereketli iman ve huzur dolu bir gün nasip etsin hepinize inşallah.
sıla ablam verdiğin faideli bilgiler için Allah c.c senden razı olsun inşallah.

selam ve dua ile

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
aleyküm selam arkadaşlar amin Allahım dünya sevgisini, hırsı, tamahı kalbimizden çıkarsın. hayırlı sabahlar günümüz kalbimiz nurla dolsun. tüm kötülükler cümlemizden uzak olsun.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
13.DERSİMİZ(asr suresi)

bismillehirrahmanirrahim

PEYGAMBERİMİZE SALAVAT GETİRELİM(Allahumme salli ala seyidina Muhammed in ve ala ali seyyidina Muhammed.)

İLİM AYETİMİZİ OKUYALIMGâlû subhâneke lâ ilme lenâ illâ mâ allemtenâ inneke entel alîmül hakîm )

Meali: - melekler: “biz, (sana itiraz olunmaktan) seni tenzih ederiz.senin bize öğrettiğinden başka, hiç bir ilmimiz yok. Muhakkak sen her şeyi hakkı ile bilensin, üstün hikmet sahibisin.” Dediler.

EZBERİ KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN DUAMIZI OKUYALIM(Rabbi yessir vela tuassir Rabbi temmim bil hayr-Rabbim kolaylaştır Rabbim zorlaştırma Rabbim bu işimi hayırlısıyla tamamına erdir)

Rahman Rahim olan ALLAH'ın adıyla

[URL="http://img17.imageshack.us/img17/2994/capture2dri.jpg"][URL="http://img17.imageshack.us/img17/2994/capture2dri.jpg"] [/URL][/URL]

1.Asra andolsun;
2.Gerçekten insan, ziyandadır.
3. Ancak iman edip salih amellerde bulunanlar, birbirlerine hakkı tavsiye edenler ve birbirlerine sabrı tavsiye edenler başka.

~Leyfunnur~

Kayıtlı Kullanıcı
esselamu aleykum Sila abla ve Erhan kardesim,
hayirli günler olsun insALLAH,
Rabbim herkese zihin açikligi versin, yardimcimiz olsun...

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
14.DERSİMİZ (hümeze suresi)

bismillehirrahmanirrahim

meali

1, 2.Mal toplayan ve onu durmadan sayan, insanları arkadan çekiştiren, kaş göz işaretiyle alay eden her kişinin vay haline!

3.O, malının, kendisini ebedileştirdiğini sanır.

4.Hayır! Andolsun ki o, Hutâme'ye atılacaktır.

5.Hutame'nin ne olduğunu sen ne bileceksin?

6, 7.O, Allah'ın, yüreklere işleyen tutuşturulmuş ateşidir.

8, 9.Şüphesiz uzatılmış direkler arasında (bağlı oldukları halde) ateş onların üzerine kapatılacaktır.

http://www.kuran.gen.tr/?x=s_main&y=s_middle&kid=1&sid=104

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
TEFSİRİ

1. İnsanları diliyle ve kaş ve göz işaretleri ile alay eden, gönüllerini kıranların vay haline!
Hümeze: Çekiştirici, dürtücü, ayıplayıcı, çimdikleyici, kakıcı, istihza eden ve gıybet edici ve arkadan konuşan demektir. Yine “Hümeze” dil ile zarar veren, gıybet, dedikodu, ayıplama ve gammazlık yapan kimse demektir. Velid b. Mugire ve benzerleri kötü lakaplar takarak insanlarla alay ederdi.
Lümeze: Herkese bir ayıp ve kusur bularak azarlamayı ifade eder. El ile ve işaretlerle, kaş ve göz işaretleri ile alay eden anlamına gelir. Buna insanları güldürmek için davranışlarını taklit edenler buna dâhildir.
Yüce Allah bir ayetinde “Kendi nefsinizi ayıplamayın” (Hucurat, 49:11) buyurur. Yüce Allah bu ayette başkasını ayıplamayı yasakladığı gibi, kendi nefsini ayıplamayı da yasaklamıştır. Çünkü insanın kendisini günahından dolayı kınaması ayrıdır, kendini devamlı olarak suçluluk psikolojisi ile öz güvenini kaybetmesi ayrıdır. Kendine olan özgüvenini kaybeden kimse hayatta hiçbir şeye cesaret edemez.
İbn-i Abbas (ra) “Hümeze, gıybetçi, lümeze ayıplayıcı anlamına gelir” demiştir. Bu gerçekten ahlâkî bir problemi ve kişinin düşük seviyesini gösteren bir davranış şeklidir. Başkalarını onların bulunmadığı yerde gıybetini yaparak, hazır bulundukları yerde de ayıplayarak incitmek kişinin düşük ve basit ruh halini ve düşük ahlakî durumunu gösterir.

2. O insan ki malı yığar ve sayar.
Dünyada ebedî kalacak gibi dünya sevgisini kalbinde taşımak, bunu da malı yığarak sayma ve her şeyden çok paraya ve mala değer vermekle göstermek de düşük bir ahlakî durumdur. Bir kimsenin ölümü düşünmemesi ve dünyada ebedi kalacak gibi davranması cehalet olarak ona kâfidir. Malını biriktirerek cimrilik edip kimseyi faydalandırmaması da günah olarak kendisine kâfidir.
Hukemâ “Bir insana şeref olarak cömertlik, düşkünlük olarak da cimrilik yeterlidir. Cömerdin malında bereket vardır. Cimrinin malı ise insana fayda sağlamaz. Cömerdin ekmeği şifa, cimrinin malı insana sıkıntı ve zarar verir” demişlerdir.

3. Malı da kendisi de dünyada ebedi kalacağını zanneder.
Dinin her şeyden önce insan “Allah’ın baki, Allah’tan başka her şeyin fani” olduğunu öğretir. Topladığı malına güvenir ve malı olmayanı ayıplar, malının kendisini her yönden koruyacağını zanneder. Hâlbuki iman, sıhhat, huzur, şifa ve mutluluk gibi güzel nimetlerin hiçbiri mal ile alınan şeyler değildir. Aynı şekilde Allah’ın rızası ve cennet de malı insanların hizmetine ve faydasına kullananlar içindir.
Yüce Allah gözleri malda, işleri güçleri gammazlıkta olanların durumunu açıklamaktadır. Biriktirdiği malın başına ne belalar açacağını düşünmezler de kendilerini her türlü tehlikeden mallarının koruyacağını zannederler. Böylece hayal dünyalarında kendi kuruntuları ile yaşarlar.

mir_erhan

Moderator
selamün aleyküm..
allah cumanızı mübarek kılsın, dua ve ibadetleriniz kabul olsun inşallah..

benim canım o kadar sıkıldı ki ya kafayı yiyeceğim ya artık farklı düşünmeye başladım.
bende biraz içimi dökmeye geldim size ne olur kusuruma bakmayın.

gerçi ayın 20 sinde girdiğim sınav daha doğrusu mülakat ayın 30 na kadar devam edecekmiş. kesin bir sonuç yok ama tanıdık biri komisyona beni sormuş
komisyon da 3 soru sorduk demiş iki cevabı bizi tatmin etmemiş demişler.

şimdi mesele nedir biliyormusunuz.amaçları torpilleri alacaklarya.
ben 1300 kişinin arasında hem kpss puanı hemde ilk aşamadan sonra 72 sıradaydım.alınacak kişi sayısıda 125.yani hakkımı yemeseler tamamdır.
ama mülakat die bir şey yapmışlar mülakatta istediğine zor soruyor örneğin bana sorduğu soru 82 anayasasına göre bir şehrin il olması için ne yapması lazım dedi.bende ne varsa saydım.bir sorudada ceza infaz kurumlarının gözlemci heyeti seçildikten sonra kaç saat eğitimle göreve başlar. ya böyle bir soru yok tamamı
böyle bir soru ancak o heyetin yıllarca okuyup bileceği şeydir.
ama istediği kişiye de süper ligde düşen takımlar
birisine birleşmiş milletler merkezini sorabiliyorlar
ama bizin gibilerine de bulabildikleri en zorunu soruyorlar.
Gerçi birşey belli değil ama
Allah kabul etmesin diyorum hakkımız yıllardır yeniliyor
bir yuva için rızkımız için çalışıyor didiniyoryuz birileri torpil yapıyor 70 puanla ben de 86 puandayken beni geçip alınıyorsa
ve ben eleneceksem Allah kabul etmesin inşallah.

kusura bakmayın isyan falan etmiyorum
bu insanlar daki biten ;Allah korkusu bu adaletszlik bu merhametsizlik bunlar insanın canını sıkıyor.

neyse ne olur hakkınızı helal edin. benden de dualarınız eksik etmeyin ki Allah belki onların oyunlarını torpil çınarlarını devirsin inşallah.

selam ve dua ile

VaVeyla

Kayıtlı Kullanıcı
aleyküm selam erhan kardeşim hayırlı sabahlar
canını sıkma dicem ama ben olsam daha fazla tepki gösterirdim heralde
ama her şerde bir hayır verdır derler
böyle düşünmek en iyisi galiba

artık insanlar işlerini hep torpillerle hallediyolar
ama Rabbim herşeyi görendir
torpili de hakkı yenen insanları da
inşallah sana bir hayır kapısı açılacak buna inanıyoruz
ama nerden açılır Rabbim bilir
belki bunlardan daha güzel fırsatlar çıkacak karşına...

şimdi hiç umutsuzluğa kapılıpta "kafayı yiycem" deme emi:)
Rabbim hayırlısından en kısa zamanda bir kapı açar sana ve isteyenlere inşallah

düğün hazırlıklarıda başladıysa senin için çok zor oluyodur eminim
ama sabır göstermeye çalış
bu kadar yıl zorluk çektin
Rabbim sınavını biraz daha zorlaştırıyor belki de
unutma Rabbim sevdiğği kulları sabır sınavından geçirir;)

neyse bende çok uzattım
bi kat daha kafanı şişirmeyim:)
varsa hakkım helal olsun kardeşim sen de helal et

selam ve dua ile...

Hüzünlü

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm arkadaşlar.

Sila, Erhan, Merve, Leyfennur ve diğer arkadaşlar, hayırlı sabahlar, gününüz aydın olsun, bugününüz dünden çok daha güzel, huzurlu, mutlu, sağlıklı ve hayırlı geçsin, işleriniz rast gitsin, kolay gelsin inşallah. Hayırlı Cumalar...

Erhan kardeşim üzülmeyin. Rabbim er geç Fettah ismi hürmetine size güzel bir kapı açacaktır inşallah. Olumlu düşünmeye çalışın. Biliyorsunuz ki, bu dünyada hiç bir şey üzülmeye değmez. Hayırlısı ne ise o olsun sizin için. Allah yar ve yardımcın olsun. Selam ve dua ile ...

mir_erhan

Moderator
selamün aleyküm allah razı olsun sizden
biliyorum Herşey Rabbimizin takdiri
ama benim zoruma giden haksızlık var zulüm var ve bir şey yapmadan göz göre göre haklı iken hakkınızın yenilmesi.bir tek kendi adıma demiyorum.
evet bende çok mağdur olacağım nerdeyse kuracağım yuva bile tehlikeye giriyor
ama bir çok mağdur insan var benim gibi hakkları yeniliyor.
bizim haykırdığımız nokta bu işte.
neyse Allaha havale ediyorum hepsini.

bugün mübarek gündür hepinizden namaz sonraları dua isterim.
dualarımdasınız Allah sizden razı olsun
selam ve dua ile

NDYZLF

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm
Hayırlı cumalar,
Yeni ezber dersimiz hayırlı olsun inşallah.
Ezber yapan bütün kardeşlerim,
Rabbim Cuma gününün hürmetine dualarımızı kabul eylesin. Her ne iyi muradınız varsa Rabbim kabul etsin. Sıkıntılı olanların sıkıntısı gidersin, Hastalara şifa, evleneceklere hayırlı kısmet, işi olmayanlara hayırlı iş, çocuğu olmayanlara hayırlı evlat, evlerimize huzur bereket sıhhat afiyet versin inşallah rabbim.
Bugün Cuma dualarım sizlerle..
Allaha emanet olun. Rabbim zihin açıklığı versin hepimize...İşlerimizi kolaylaştırsın..
Gönüllere ferahlık versin inşallah..
Selametle kalın...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt