Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kuran-ı Kerim ezber dersimiz (2 Kullanıcı)

ayşe-rana

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm
Allah ezber yapan bütün kardeşlerime zihin açıklığı, sağlık afiyet versin inşallah.

Arkadaşlar ben de bir kaç gündür halsizlik var kafamı kaldıramıyorum. mevcut hamileliğim nedeniyle. Doktorum normal olduğunu söyledi. Derslerden geri kalacağım diye endişe ediyorum. Bana ne olur dua edin sağlığıma kavuşayım.
Bir de bu dönemde okunacak dualar neler? Bilgilendirirseniz Allah razı olsun..

Allah üç ayları hakkımızda hayırlı eylesin. Sevabına nail eylesin cümlemizi.
Allaha emanet olun..

canım ben sana yarın ileteyim bu dönemde okunacakları.
vaktim olsa bugün eklerim.
çok normal,bu günler de geçer hayırlısıyla.
ALLAH kolaylık versin.

ayşe-rana

Kayıtlı Kullanıcı
esselamün aleyküm ve rahmetüllahi ve berekatüh...

Allah celle celalüh bugününüzü hergünden daha güzel mutlu ve huzurlu kılsın inşallah...
sizleri yalnız bırakmasın...

sıla ablam ayşe ablam mine ablam mine kardeşim merve kardeşim leyfnur hüzünlü kardeşim ve btün kardeşlerim inşallah hepiniz iyisinizdir. Allah celle celalüh sizi darda sıkıntıda bırakmasın.
dualarımdasınız inşallah dualarınızda olurum...
selam ve dua ile

aleyküm selam ve rahmetullah ve berakatüh
amin kardeşim cümlemizi.
arkadaşlar kısmetse 10 temmuzdan 1 ağustosa kadar sizlerden ayrı kalacağım.
sizleri çok arayacağım eminim.
anneciğime gideceğim kısmet olursa.
fırsat bulursam bir yerden görüşürüz inşALLAH.

dua edin,mutlu,huzurlu,kolaylıkla gidip gelelim.
güzellikle gidip,güzellikle dönelim inşALLAH.
BİLİYORSUNUZ ANNEM HEM RAHATSIZ,HEM EV İŞLERİNE MECBUR DURUMDA.
KISA BİR ZAMAN ZARFI OLSA DA FAYDALI GEÇİRMEYİ RABBİM NASİP EYLESİN.
KARDEŞİM DE İŞ BULAMADIĞI İÇİN BUNALMIŞ DURUMDA.
ANNEM ONA DA ÇOK ÜZÜLÜYOR.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
kafam çok karışık şu ana kadar da hiç çalışamadım maalesef. :(

mir_erhan

Moderator
Selamün aleyküm ve rahmetüllahi ve berekatüh

ayşe ablam allah yolunu açık etsin.selametle gider gelirsin inşallah.
annenin ellerini de öp yerimize dua beklediğimizi selamlarımızla bildir.
Rabbimiz anneciğinize şifa kardeşinize en kısa zamanda hayırlı bir iş nasip etsin inşallah..
sende dualarında bizleri unutma..
birde ayın 15 il 20 sinde bir sınavım var inşallah bu defa yerleşirim onun için o tarihlerde duanı esirgeme ayşe ablam..

sıla ablam seninle aynı durumlardayız bende bir türlü 3 ayeti geçemedim.
aslında ben hep dikkat etmişim insaların hayatında dönem dönem sıkıntıların fazlaca baş gösterdiği zamanlar oluyor belki de o dönemlerdeyi.Rabbimiz sabır ve sebat ile atlatmayı nasip etsin inşallah.daha çok dua etmemiz lazım demek
Allah ezberimizi de kolaylaştırsın inşallah.

selam ve dua ile

~Leyfunnur~

Kayıtlı Kullanıcı
aleyküm selam ve rahmetullah ve berakatüh
amin kardeşim cümlemizi.
arkadaşlar kısmetse 10 temmuzdan 1 ağustosa kadar sizlerden ayrı kalacağım.
sizleri çok arayacağım eminim.
anneciğime gideceğim kısmet olursa.
fırsat bulursam bir yerden görüşürüz inşALLAH.

dua edin,mutlu,huzurlu,kolaylıkla gidip gelelim.
güzellikle gidip,güzellikle dönelim inşALLAH.
BİLİYORSUNUZ ANNEM HEM RAHATSIZ,HEM EV İŞLERİNE MECBUR DURUMDA.
KISA BİR ZAMAN ZARFI OLSA DA FAYDALI GEÇİRMEYİ RABBİM NASİP EYLESİN.
KARDEŞİM DE İŞ BULAMADIĞI İÇİN BUNALMIŞ DURUMDA.
ANNEM ONA DA ÇOK ÜZÜLÜYOR.

esselamu aleykum ablacim,
hayirlisiyla gidip gelirsin insALLAH,
ALLAH C.C. annenize sifa ve kardesinize hayirlisiyla bir is nasip etsin insALLAH...
dualarimdasin insALLAH ablacim,
ALLAH'a emanet ol

erhan kardesim hayirlisiyla sende sinavini geçersin insALLAH, dualarimda olacaksin insALLAH,

hayirli aksamalar herkese...

VaVeyla

Kayıtlı Kullanıcı
aleyküm selam ayşe rana ablacım hayırlı yolculuklar
erhan kardeşim inşallah sınavların iyi geçer dualarım sizinle...
sıla ablacım aynı durumdayız galiba benimde kafam allak bullak
neyse Rabbim kolaylık versin bize
kendimi toparlayınca ezbere devam edicem
şuan okusam bile anlayamam heralde
dualarınızda bana da yer verirseniz mutlu olurum
selam ve dua ile...

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
ndyzlf Allahım şifa versin sana. hamilelik kolay değil. inşallah daha kötü hastalıkların olmaz tansiyon şeker reflü gibi. hormonlar değişiyor normaldir. günahlarımıza keffaret olacaktır inşallah. şu an aklıma bişey gelmiyor. günde bin kere elhamdülillah zikrim vardı benim. kendin içinden geldiği gibi dua et. esmaül hüsna oku her gün. hamileliğin sağlıkla geçmesi için. bebeğin sağlıkla doğması huzurlu bir bebek olması için. Kuran- ı Kerim dinlersin.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
ayşe rana baya gidiyormuşsun yirmi gün sen döneceksin biz gideceğiz :)

erhan kardeşim hakkında hayırlısı ise inşallah sınavlardan geçersin Rabbim nasip eder belki inşallah. amin amin amin.

leyfunnur deniz yıldızı aslında gece kalkıp çalışmak lazım sessizlikte kafa durgunken. erken de yatılmıyor. yatsı geç kılınıyor. benim ilk dört ayet tamam da bugün beşinciye geçemedim :(tabi pes edecek göz yok ben de ya olacak ya da olacak :)

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Sual: Dini hükümlerin çoğunu inkâr eden bir komşumuza, (Evde köpek besleme! Köpek olan eve melek girmez) dedim. O, da (Daha iyi ya, o zaman, Azrail meleği de gelmez, 250 yıl yaşarım) dedi. Böyle demesi uygun mu?
CEVAP
Dini bilmeyen kimse, din cahilidir. Rahmet melekleriyle hafaza melekleri ve ölüm meleği ayrıdır. Vazifeleri de ayrıdır. Her insanın omuzlarında amellerini yazan melekler bulunur. Bunlar, köpek giren eve de girer. Rahmete vesile olan melekler, şu yerlere girmez:
1- İçinde canlı resmi veya heykeli bulunan odaya,
2- Alkollü içki içilen ve içki bulunan yere,
3- Kumar oynanan veya kumar aleti olan yere,
4- Günah işlenen yere,
5- Köpek olan yere,
6- Cünüp bulunan odaya,
7- Çalgı aletleri [mesela TV] bulunan odaya,
8- Misafir gelmeyen eve,
9- Avret yeri açık olan kimselerin olduğu yere,
10- Ana-babaya asi olunan eve. (Nisabül-ahbâr)
Peki, rahmet melekleri bir eve girmezse ne zararımız olur? Rahmet meleklerinin faydaları nelerdir? Hadis-i şerifle bildirilen birkaç husus şöyledir:
1- (Melek girmeyen eve şeytan girer.) Şeytan da her türlü kötülüğü yaptırmak için vesvese verir. [Buralarda, melekten kasıt rahmet melekleridir.]
2- (Bir eve misafir gelince, melekleri sofrada ev sahibine dua eder.) Melekler girmemişse, o duadan mahrum kalırız.
3- (Sofrada sirke yiyene, yine melekler dua eder.) Melekler girmeyince, sirke de yense, duadan mahrum kalırız.
4- (Melekler, sahura kalkanlara dua eder.) Melekler girmeyince, o kişi meleklerin yapacağı bu duadan mahrum kalır.
5- (Salevat getiren kişinin günahlarının affolması için melekler dua ederler.) Melekler gelmezse bu duadan mahrum kalırız.
6- (Allahü teâlânın zikredildiği yerlere, melekler rahmet saçar.) Melekler girmezse, bu rahmetten de mahrum kalırız.
7- (Kur’an-ı kerimi hatmedene 60 bin melek dua eder.) Melekler gelmezse bu duadan mahrum kalırız.
8- (Bir kimse, namaz kıldığı yerden ayrılıncaya kadar, melekler, “Ya Rabbi, buna rahmet et” diye dua ederler.) Melek girmezse bu duadan mahrum kalırız. Rahmet meleklerinin girmesine engel olan şeyler varsa, namazımız da mekruh olur.
9- (Melekler, iyilik öğretenlere dua ederler.) Melek gelmezse, bu duadan mahrum kalırız.
10- (Din kardeşinin bir işini yapana, binlerce melek dua eder.) Melekler gelmezse, bu duadan mahrum kalırız.
11- (Yatağa abdestli yatan kimse için, bir melek sabaha kadar, “Ya Rabbi, bunu affet” diye dua eder.) Melek gelmezse, bu duadan mahrum kalırız.
12- Ölüm hastasının bulunduğu odada, hayzlı kadın veya melek girmesine mani olan başka şey bulunmamalı. Mümin, ruhunu teslim edeceği vakit, rahmet meleklerini görüp, can verme acısını duymaz. Oraya rahmet melekleri girmezse, o kimse ölürken sıkıntılara maruz kalabilir. Onun için rahmet meleklerinin girmesine mani olacak iş yapmayalım.
Ölüm meleğinin can alması
O kimsenin, (Melek eve girmezse canımı alan olmaz, 250 sene yaşarım) demesi çok yanlıştır. Niye 250 sene, o zaman bin sene yaşasın, hatta hiç ölmesin. Ölmemek mümkün mü? Ölmemek mümkün olmadığına göre, ölüm meleği, nerede olursak olalım, canımızı alır. Dünyanın çeşitli yerlerinde aynı anda ölen kimselerin canlarını da, aynı anda alır. Bir şehrin elektrik lambalarını aynı anda söndürmeye benzer.
İbrahim aleyhisselam, Azrail aleyhisselama sordu:
— Dünyanın çeşitli yerlerinde deprem, savaş, hastalık gibi sebeplerle aynı anda ölen çok kimse oluyor. Aynı anda bunlara nasıl yetişiyorsun?
Azrail aleyhisselam dedi ki:
— Eceli gelenleri çağırırım hemen hepsi avucumun içine geliverir.
Hikmet ehli zatlardan biri, (Yeryüzü, ölüm meleği için önündeki bir leğen gibidir. Eceli geleni alır) buyurdu.
Süleyman aleyhisselam, ölüm meleğine dedi ki:
— Canını aldığın insanların, kimi genç, kimi çocuk oluyor. Bu nasıl oluyor?
— Ecelleri ben takdir etmiyorum. Elime eceli gelenlerin listesi veriliyor. Ben de çağırıyorum geliyorlar.
Müslümanların ruhunu Azrail aleyhisselam alır, kâfirlerin canını ise Azrail aleyhisselamın emrindeki melekler alır. Yani fasık ve kâfirlerin ruhunu diğer meleklere emrederek aldırır.

Fasit akit
Sual: Avrupa’da, çok cirolu bir bonoyu, gayrimüslime vermek günah mıdır?
CEVAP
Günah değildir; çünkü gayrimüslim ülkelerde, gayrimüslimlerle ve dinsizlerle fasit akit caizdir.

Sünnet günü
Sual: Çocuk sünneti için belli bir gün var mıdır?
CEVAP
Çocuk sünneti için belli bir yoktur.Her gün olabilir.

dinimizislam

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
canlı resmi derken kıyafetlerin üzerindeki resimlerde dahil olmalı değil mi? mantık olarak böyle. yani insan sureti olan kıyafetleri de üç harfliler severlermiş musallat olurlarmış diye biliyorum. kıyafet alırken dikkat etmek lazım özellikle çocuklara.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
8.DERSİMİZ
BEYYİNE SURESİ

[URL="http://img189.imageshack.us/img189/2664/capture1v.jpg"][URL="http://img189.imageshack.us/img189/2664/capture1v.jpg"][URL="http://img189.imageshack.us/img189/2664/capture1v.jpg"] [/URL][/URL][/URL]

TÜRKÇE KURAN-I KERİM ( DİYANET MEALİ )98 - BeyyineBismillahirrahmânirrahîm Medine döneminde inmiştir. 8 âyettir. Beyyine, apaçık delil demektir

1.Kitap ehlinden inkâr edenler ile ALLAH'a ortak koşanlar, kendilerine apaçık delil gelinceye kadar (küfürden) ayrılacak değillerdi.

2.Bu delil, tertemiz sahifeleri okuyan, ALLAH tarafından gönderilen bir peygamberdir.

3.O sahifelerde dosdoğru hükümler vardır.

4.Kendilerine kitap verilenler, ancak kendilerine o apaçık delil geldikten sonra ayrılığa düştüler.

5.Halbuki onlara, ancak dini ALLAH'a has kılarak, hakka yönelen kimseler olarak O'na kulluk etmeleri, namazı kılmaları ve zekâtı vermeleri emredilmişti. İşte bu dosdoğru dindir.

6.Şüphesiz, inkâr eden kitap ehli ile ALLAH'a ortak koşanlar, içinde ebedi kalmak üzere cehennem ateşindedirler. İşte onlar yaratıkların en kötüsüdürler.

7.Şüphesiz, iman edip, salih ameller işleyenler var ya; işte onlar yaratıkların en hayırlısıdırlar.

8.Rableri katında onların mükafatı, içlerinden ırmaklar akan, içlerinde ebedi kalacakları Adn cennetleridir. ALLAH onlardan razı olmuştur, onlar da ALLAH'tan razı olmuşlardır. İşte bu mükafat Rablerine derin saygı duyanlara mahsustur.

~Leyfunnur~

Kayıtlı Kullanıcı
ayşe rana baya gidiyormuşsun yirmi gün sen döneceksin biz gideceğiz :)

erhan kardeşim hakkında hayırlısı ise inşallah sınavlardan geçersin Rabbim nasip eder belki inşallah. amin amin amin.

leyfunnur deniz yıldızı aslında gece kalkıp çalışmak lazım sessizlikte kafa durgunken. erken de yatılmıyor. yatsı geç kılınıyor. benim ilk dört ayet tamam da bugün beşinciye geçemedim :(tabi pes edecek göz yok ben de ya olacak ya da olacak :)

evet ablacim, hele ki sabah namazindan sonra ögrenmek daha da kolay,
çok azimlisin ablacim, bizlere de örnek oluyorsun, birbirimizi tesvik etmek çok güzel birsey,
ALLAH C.C. yardimcimiz olsun, kolaylik versin ezber yapanlara,
dualarimdasiniz insALLAH...

mine35

Kayıtlı Kullanıcı
Hayırlı sabahlar arkadaşlar nasılsınız?Hepinize hayırlı umalar...ALLAH YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN ...

mir_erhan

Moderator
selamün aleyküm
hayırlı sabahlar mine ablam ve bütün kardeşlerime hayırlı bir gün olur
cumanız mübarek olsun bütün kardeşlerim.
Allah dua ve ibadetlerinizi kabul etsin inşallah..

sıla ablam verdiğin bilgiler ile çok güzel nasiplendik inşallah
Allah senden razı olsun

selam ve dua ile

Hüzünlü

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün aleyküm, tüm arkadaşlarımın günü aydın olsun, Bugününüz dünden çok daha güzel, huzurlu, sağlıklı ve bereketli olsun inşallah. İşleriniz kolay gelsin, rast gitsin. Hayır kapılarınız hep açık olsun inşallah. Hayırlı Cumalar...

Sıla, Rabbim zihin açıklığı versin, kolaylaştırsın inşallah. Tabi başlayıca pes etmek yok. Ben de pek vakit bulup tam ezberlemedim, inşallah hafta sonu çalışırım. Bilgilerin için sağol, Allah razı olsun. Çok güzel... Hayırlı günler. Selam ve dua ile...

Ayşe-Rana, güle güle git gel inşallah. Allah annenize şifa versin. Sıkıntılarıı gidersin. İnşallah sevdiklerinle birlikte mutlu, huzurlu ve güzel bir tatil geçirirsin. Tam dinlenmiş olarak dönersin. Seni özleyeceğiz. Hayırlı günler.. Selam ve dua ile..

Erhan kardeşim, inşallah istediğin gibi sınavın çok başarılı geçer. Fettah ismi hürmetine hayır kapıları ardına kadar açılır inşallah. Allah kolaylıklar versin. Hayırlı günler.. Selam ve dua ile..

ndyzlf, geçmiş olsun. Bu dönemin sorunsuz geçsin inşallah. Allah kolaylıklar versin. Hayırlı günler. Selam ve dua ile..

leyfunnur, deniz yıldızı, mine35, mine kardeşlerim sizlerde iyisinizdir inşallah. Allah zihin açıklığı versin hepinize. Hayırlı günler.. Selam ve dua ile...

VaVeyla

Kayıtlı Kullanıcı
aleyküm selam hüzünlü, erhan ve diğer kardeşlerim
hayırlı cumalar
allah yardımcınız olsun, ezberlerimizde kolaylık versin inşallah
selam ve dua ile...

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm kardeşlerim hayırlı cumalar

güzel dualara aminnnnn diyorum. bugün cuma diğer günlere göre daha yoğun benim için. inşallah ezberde ilerleme kaydederiz cümleten. Allahım zihin açıklığı versin kolay ezberlememiz için bizlere yardım etsin. şimdi ereni ders çalıştırıcam kursa götürücem. dün yasini bitirdi. oğlum tekrar yasini okuyalım iyice öğrenirsin dedim. galiba öğretmeni de haitm başlatıcak. bişeyler konuşuyorlardı. anne neden benim haitm başlamamı istemiyorsun dedi. bakalım napıcam. üç ayeti yarım saatte okutuyorum. grş inşallah hoşçakalın.

ayşe-rana

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm güzel gönüllü kardeşlerim,
hepinizin dualarına amin.
hayırlı ,bereketli bir cuma nasip eylesin Rabbim.

~Leyfunnur~

Kayıtlı Kullanıcı
ve aleykum selam Ayse abla, Sila abla, Erhan, Merve, Hüzünlü, Mine35, Mine, Ndyzlf ve bütün forum arkadaslari,
cumaniz mübarek olsun,
ALLAH celle celaluh kolaylik versin, yardimcimiz olsun,
hayirli günler herkese

~Leyfunnur~

Kayıtlı Kullanıcı
TÜRKÇE KURAN-I KERİM (DİYANET MEALİ)

98-Beyyine Suresi

Bismillahirrahmânirrahîm

Medine döneminde inmiştir.
8 âyettir.
Beyyine, apaçık delil demektir

1.Kitap ehlinden inkâr edenler ile ALLAH'a ortak koşanlar, kendilerine apaçık delil gelinceye kadar (küfürden) ayrılacak değillerdi.

2.Bu delil, tertemiz sahifeleri okuyan, ALLAH tarafından gönderilen bir peygamberdir.

3.O sahifelerde dosdoğru hükümler vardır.

4.Kendilerine kitap verilenler, ancak kendilerine o apaçık delil geldikten sonra ayrılığa düştüler.

5.Halbuki onlara, ancak dini ALLAH'a has kılarak, hakka yönelen kimseler olarak O'na kulluk etmeleri, namazı kılmaları ve zekâtı vermeleri emredilmişti. İşte bu dosdoğru dindir.

6.Şüphesiz, inkâr eden kitap ehli ile ALLAH'a ortak koşanlar, içinde ebedi kalmak üzere cehennem ateşindedirler. İşte onlar yaratıkların en kötüsüdürler.

7.Şüphesiz, iman edip, salih ameller işleyenler var ya; işte onlar yaratıkların en hayırlısıdırlar.

8.Rableri katında onların mükafatı, içlerinden ırmaklar akan, içlerinde ebedi kalacakları Adn cennetleridir. ALLAH onlardan razı olmuştur, onlar da ALLAH'tan razı olmuşlardır. İşte bu mükafat Rablerine derin saygı duyanlara mahsustur.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt