Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kuran-ı Kerim ezber dersimiz (1 Kullanıcı)

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün aleyküm arkadaşlar nasılsınız? bugün ezberi tamamlayalım yarın yeni suremize geçelim inşallah.

deniz yıldızı da tamamlamış maşallah.

-Burcu-

Kayıtlı Kullanıcı
canım tam otistik değil.
zekası süper,matematiği vs. çok iyi.
yaygın gelişim bozukluğu tanısı.
davranışlarında problem var.
istediği her şeyi yapmak istiyor.
yani,dışarda az gezdi diye kızmış.
her şeyin iyisini bilir maaşALLAH.
ama işte idaresi zor öfkelenince.
o da yıllardır eğitim alıyor.
bu yıl farklı bir okuldaydı.
çok faydası oldu.
benden iyi matematik çözüyor.
kendini kontrol edemediğinin farkında bu da sinir yapıyor.
normalde otistikler sessiz sakin oluyor galiba.
canım seni cok iyi anlıyorum hafif otistiklerle ilgili bir durum
dediğin gibi istediği herşeyi yapmak isterler taki yapana kadar zorlarlar ve mecburen yapmak zorunda kalırsın yapamayınca sınırlarını aşıyorlar kendini yere atarlar yuksek seste cıglıkları vardır bir nevi karşındakini pes ettirmek hoslarına gider bundan haz duyar ... öfke onlar için bir aractır aslında istediklerine ulaşmak için.
canım kimi otistikler sakin olabildiği gibi kimiside acayip hırcın öfkeli ve saldırgan olabiliyor
eşim
yıllardır işin içinde ve herzaman ne yaparsa gelir anlatır sorunlardada birlikte çözüm aradıgımız içinbiraz bilgi birikim oldu
Canım ben eşime yine anlatayım bakalım size azıcıkda olsa faydamzı olabilirse ne mutlu bize

mir_erhan

Moderator
misafirliğe geldim :) bakayım dedim arkadaşlarımız nasılmış
Erhan kardeşim inan sevindim Rabbim tamammına erdirdiği o gunleride göstersin...
Ne guzel Rabbim oyurekten edilen dualarını kabul eylemiş
İnşallah bizde burda mujdeli haberleri vermyeyi Rabbim
nasip eder
Ayşe rana benim eşim özel eğitim öğretmeni bir bucuk seneden beri otistik cocuklar eğitim merkezinde öğretmen ve cok iyi biliyor otistikleri
ben ona sorayım ne yapılması gerekiyor hırcın davranısşalrında nasıl bir yol izlemesi gerekiyor gecen sene aynı durumda bir öğrencisi vardı okulda tek başa cıkabilen eşimdi
canım eminim cok yardımcı olacaktır
Eşimin velilere izlettiği bir filim vardı otistik cocugun dünyasını anlatan onuda birşekilde sana ulaştırayım cocugun ablacıgımıza yararlı olacaktır canım

ve aleyküm selam burcu kardeşim..
Allah senden razı olsun
inşallah en kısa zamanda Rabbim yuvanın en güzel meyvesini nasip eder sizlere
sende hep dualarımızdasın kardeşim..
evet ne güzel.dualarımız kabul oldu gerçekten..
Allah seninde dualarını kabul etsin inşallah
selam ve dua ile

ayşe-rana

Kayıtlı Kullanıcı
canım seni cok iyi anlıyorum hafif otistiklerle ilgili bir durum
dediğin gibi istediği herşeyi yapmak isterler taki yapana kadar zorlarlar ve mecburen yapmak zorunda kalırsın yapamayınca sınırlarını aşıyorlar kendini yere atarlar yuksek seste cıglıkları vardır bir nevi karşındakini pes ettirmek hoslarına gider bundan haz duyar ... öfke onlar için bir aractır aslında istediklerine ulaşmak için.
canım kimi otistikler sakin olabildiği gibi kimiside acayip hırcın öfkeli ve saldırgan olabiliyor
eşim
yıllardır işin içinde ve herzaman ne yaparsa gelir anlatır sorunlardada birlikte çözüm aradıgımız içinbiraz bilgi birikim oldu
Canım ben eşime yine anlatayım bakalım size azıcıkda olsa faydamzı olabilirse ne mutlu bize

Allah razı olsun.
tabiki canım,anlat.yönlendirici olur mesleği olduğu için.
cesaret bulduğu insanlara yapıyor daha çok.
çekindiklerinin yanında çok sakin.
ama geçen yıl çok kötüydü çok.
evlerine de yeni taşınmışlardı,bir de kardeşi oldu.
değişiklikleri kabullenemiyor.
bütün yaz felaketti.
Allah bir daha göstermesin.
ben de dünden beri çok üzgünüm.
dualarınızı da eksik etmeyin canım.

NDYZLF

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm

Ezber yapan tüm kardeşlerim iyisinizdir inşallah.Allah hepimize sağlık sıhhat afiyet versin.. Rabbim sıkıntılarımızı gidersin inşallah..Rabbim hepimize zihin açıklığı versin..

Sıla Ablacım ben de iyiyim.Allah razı olsun.. Benim oğlum da sünnet olacak..Onun telaşı var. Dua ederseniz Allah razı olsun..
Benim ezberim tamam inşallah..

Mir Erhan kardeşim hayırlı olsun.. Allah tamamına erdirsin inşallah..Dualarımız kabul oldu çok şükür. Allah her şeyin hayırlısı versin..

Ayşe Rana kerdeşim Allah acil şifalar versin.. Sıkmayın fazla canınızı Çocuk işte zamanla düzelir inşallah..

Allaha emanet olun..
Selam ve dua ile..

ayşe-rana

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm

ezber yapan tüm kardeşlerim iyisinizdir inşallah.allah hepimize sağlık sıhhat afiyet versin.. Rabbim sıkıntılarımızı gidersin inşallah..rabbim hepimize zihin açıklığı versin..

Sıla ablacım ben de iyiyim.allah razı olsun.. Benim oğlum da sünnet olacak..onun telaşı var. Dua ederseniz allah razı olsun..

Mir erhan kardeşim hayırlı olsun.. Allah tamamına erdirsin inşallah..dualarımız kabul oldu çok şükür. Allah her şeyin hayırlısı versin..

Ayşe rana kerdeşim allah acil şifalar versin.. Sıkmayın fazla canınızı çocuk işte zamanla düzelir inşallah..

Allaha emanet olun..
Selam ve dua ile..

hayırlı olsun sünnetiniz.
Kolay ve güzel bir şekilde atlatırsınız inşallah.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm

Ezber yapan tüm kardeşlerim iyisinizdir inşallah.Allah hepimize sağlık sıhhat afiyet versin.. Rabbim sıkıntılarımızı gidersin inşallah..Rabbim hepimize zihin açıklığı versin..

Sıla Ablacım ben de iyiyim.Allah razı olsun.. Benim oğlum da sünnet olacak..Onun telaşı var. Dua ederseniz Allah razı olsun..

Mir Erhan kardeşim hayırlı olsun.. Allah tamamına erdirsin inşallah..Dualarımız kabul oldu çok şükür. Allah her şeyin hayırlısı versin..

Ayşe Rana kerdeşim Allah acil şifalar versin.. Sıkmayın fazla canınızı Çocuk işte zamanla düzelir inşallah..

Allaha emanet olun..
Selam ve dua ile..
aleyküm selam canım ne zaman olacak sünneti? benim oğlumda dört ay önce sünnet oldu eve geldi sünnetçi. hamd olsun atlattık.
ezberini bitirdiğine de sevindim.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
http://www.kuranmeali.org/kuran_meal...esi=tin&ayet=1

TİN SURESİ
[URL="http://img40.imageshack.us/img40/8374/capture3d.jpg"][URL="http://img40.imageshack.us/img40/8374/capture3d.jpg"][URL="http://img40.imageshack.us/img40/8374/capture3d.jpg"][URL="http://img40.imageshack.us/img40/8374/capture3d.jpg"][URL="http://img40.imageshack.us/img40/8374/capture3d.jpg"][URL="http://img40.imageshack.us/img40/8374/capture3d.jpg"] [/URL][/URL][/URL][/URL][/URL][/URL]

[URL="http://img40.imageshack.us/img40/3786/capture4n.jpg"][URL="http://img40.imageshack.us/img40/3786/capture4n.jpg"][URL="http://img40.imageshack.us/img40/3786/capture4n.jpg"][URL="http://img40.imageshack.us/img40/3786/capture4n.jpg"][URL="http://img40.imageshack.us/img40/3786/capture4n.jpg"][URL="http://img40.imageshack.us/img40/3786/capture4n.jpg"] [/URL][/URL][/URL][/URL][/URL][/URL]

Mekke döneminde inmiştir. 8 âyettir. Tîn, incir demektir
1.Tîn'e ve zeytûn'a andolsun.
2.Sinâ Dağına andolsun,
3.Bu güvenli şehre (Mekke'ye) andolsun ki,
4.Biz, gerçekten insanı en güzel bir biçimde yarattık.
5.Sonra onu, aşağıların aşağısına indirdik.
6.Ancak, iman edip salih ameller işleyenler başka. Onlar için devamlı bir mükafat vardır.
7.(Ey insan!) Böyle iken, hangi şey sana hesap ve cezayı yalanlatıyor?
8.ALLAH, hükmedenlerin en iyi hükmedeni değil midir?

diyanet meali

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
arkadaşlar ezberlerimizi bugün kesin bitirelim gece sabah çalışalım. ezberleyenler bugün tekrar yapsınlar. daha önce ezberlediğimiz sure ayetleri namazlarda okuyalım ihmal etmeyelim iyice pekişsin.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
6.GÜNÜMÜZ

ALAK SURESİ

euzubillehimineşşeydanirracim
bismillehirrahmanirrahim

ARKADAŞLAR İLK ÖNCE TÖVBE EDELİM:estağfurullah el azim ve etubu ileyk

SONRA RABBİMİZE HAMD EDELİM (elhamdülillehi Rabbil alemin)
PEYGAMBERİMİZE SALAVAT GETİRELİM(Allahumme salli ala seyidina Muhammed in ve ala ali seyyidina Muhammed.)

İLİM AYETİMİZİ OKUYALIMGâlû subhâneke lâ ilme lenâ illâ mâ allemtenâ inneke entel alîmül hakîm )

Meali: - melekler: “biz, (sana itiraz olunmaktan) seni tenzih ederiz.senin bize öğrettiğinden başka, hiç bir ilmimiz yok. Muhakkak sen her şeyi hakkı ile bilensin, üstün hikmet sahibisin.” Dediler.

6. inne meal üsri yüsra(. Gerçekten güçlükle beraber kolaylık vardır.)

EZBERİ KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN DUAMIZI OKUYALIM(Rabbi yessir vela tuassir Rabbi temmim bil hayr-Rabbim kolaylaştır Rabbim zorlaştırma Rabbim bu işimi hayırlısıyla tamamına erdir)

6.DERSİMİZ

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif][/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]MEALİ [/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]96-el-ALAK [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Alak, insanın yaratılış safhalarından olan aşılanmış yumurtayı ifade eder. Bu sûreye "İkra' sûresi" de denir. Mekke'de inmiştir; 19 âyettir. İlk 5 âyeti, Kur'an'ın ilk inen âyetleridir. Bu sûrede okumanın, öğrenmenin üstünlüğü, insanın yaratılışı, kalemin özelliği, bunların insana Allah'ın ihsanı olduğu, insanın bunları düşünmesi, Rabbine itaat etmesi gerektiği, aksi halde azaba dûçar olacağı anlatılır.[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Rahmân ve Rahîm (olan) Allah'ın adıyla. [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]1. Yaratan Rabbinin adıyla oku![/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]2. O, insanı bir aşılanmış yumurtadan yarattı.[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]3. Oku! Rabbin, en büyük kerem sahibidir.[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]4. O Rab ki kalemle (yazmayı) öğretti. [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]5. İnsana bilmedikleri şeyi öğretti. [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]6. Gerçek şu ki, insan azar. [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]7. Kendini kendine yeterli gördüğü için.[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]8. Kuşkusuz dönüş Rabbinedir. [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]9. Gördün mü şu men edeni, [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]10. Namaz kılarken bir kulu (Peygamber'i namazdan)? [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]11. Gördün mü, ya o (Peygamber) doğru yolda olur, [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]12. Yahut takvâyı emrediyorsa? [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]13. Ne dersin o (meneden, Peygamber'i) yalanlıyor ve doğru yoldan yüz çeviriyorsa! [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]14. (Bu adam) Allah'ın, (yaptıklarını) gördüğünü bilmez mi! [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]15. Hayır, hayır! Eğer vazgeçmezse, derhal onu alnından (perçeminden), yakalarız (cehenneme atarız). [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]16. O yalancı, günahkâr alından (perçemden), [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]17. O, hemen gidip meclisini (kendi taraftarlarını) çağırsın. [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]18. Biz de zebânîleri çağıracağız. [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]19. Hayır! Ona uyma! Allah'a secde et ve (yalnızca O'na) yaklaş! [/FONT]

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
96 – ALAK SÛRESİ
Mekke’de indirilmiş olup 19 âyettir. Bu sûre-i celilenin ilk beş âyeti, Kur’ân-ı Kerîm’den ilk nazil olan kısmı teşkil eder. Sûre adını 2. âyette geçen el-alak kelimesinden almıştır. Bu kelime, “yapışkan, asılıp tutunan şey” demek olup, bundan maksat insanın, ana rahminin cidarına yapışan döllenmiş bir hücreden yaratıldığını hatırlatmaktır. Bu sûre-i şerife Hz. Peygamber (a.s.)’a vahyin gönderilmeye başlamasını, okumanın, yazmanın ve ilmin önemini vurgulayarak başlar. İkinci bölümde zenginleşen kâfirde azıtma ve tuğyan damarının kabardığını, üçüncü bölümde ise, başlıca örneğini Ebû Cehil’de bulan azgınların, dinin direği olan namazı engellemeye çalıştıklarını ve onların müstehak oldukları cezaya çarptırılacaklarını bildirir.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
19 – Hayır! Ona boyun eğme! Rabbine secde et, O’na yaklaş.
Bu âyeti okuyan veya dinleyenin tilavet secdesi yapması vaciptir.

VaVeyla

Kayıtlı Kullanıcı

selamün aleyküm yeni dersimiz hayırlı olsun
ben bu surede çok zorlanıyorum
inşallah Rabbim kolaylık verir
selam ve dua ile..

mir_erhan

Moderator
aleyküm selam..
evet yeni dersimizi hazırlamış sıla abla hayırlı olsun
Rabbimiz zihin açıklığıı versin inlah.evet bu güzel surede biraz zorlanacağız
ama başaracağız Allah ın izniyle
sıla ablam ellerine sağlık Rabbimiz kat kat sevap versin inşalah
bütün kardeşlerim Mevlam Hepinizin yar ve yardımcısı olsun inşallah.
selam ve dua ile

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün aleyküm arkadaşlar amin Allah razı olsun.

sureyi üçe bölelim. bugün sadece ilk bölümü çalışalım. iyice ezberleyince namazda-namaz dışında devamlı tekrar edelim. ben kelle ile başlayan ayete kadar bugün halledicem öyle planladım. siz de kendinize göre ayarlayın. pazar bitirecek şekilde ayarlayalım pzt tekrar yapalım inşallah.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
6.DERSİMİZ

[URL="http://img196.imageshack.us/img196/1904/capture5z.jpg"] [/URL]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]MEALİ [/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]96-el-ALAK [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Alak, insanın yaratılış safhalarından olan aşılanmış yumurtayı ifade eder. Bu sûreye "İkra' sûresi" de denir. Mekke'de inmiştir; 19 âyettir. İlk 5 âyeti, Kur'an'ın ilk inen âyetleridir. Bu sûrede okumanın, öğrenmenin üstünlüğü, insanın yaratılışı, kalemin özelliği, bunların insana ALLAH'ın ihsanı olduğu, insanın bunları düşünmesi, Rabbine itaat etmesi gerektiği, aksi halde azaba dûçar olacağı anlatılır.[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Rahmân ve Rahîm (olan) ALLAH'ın adıyla. [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]1. Yaratan Rabbinin adıyla oku![/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]2. O, insanı bir aşılanmış yumurtadan yarattı.[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]3. Oku! Rabbin, en büyük kerem sahibidir.[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]4. O Rab ki kalemle (yazmayı) öğretti. [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]5. İnsana bilmedikleri şeyi öğretti. [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]6. Gerçek şu ki, insan azar. [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]7. Kendini kendine yeterli gördüğü için.[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]8. Kuşkusuz dönüş Rabbinedir. [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]9. Gördün mü şu men edeni, [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]10. Namaz kılarken bir kulu (Peygamber'i namazdan)? [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]11. Gördün mü, ya o (Peygamber) doğru yolda olur, [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]12. Yahut takvâyı emrediyorsa? [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]13. Ne dersin o (meneden, Peygamber'i) yalanlıyor ve doğru yoldan yüz çeviriyorsa! [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]14. (Bu adam) ALLAH'ın, (yaptıklarını) gördüğünü bilmez mi! [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]15. Hayır, hayır! Eğer vazgeçmezse, derhal onu alnından (perçeminden), yakalarız (cehenneme atarız). [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]16. O yalancı, günahkâr alından (perçemden), [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]17. O, hemen gidip meclisini (kendi taraftarlarını) çağırsın. [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]18. Biz de zebânîleri çağıracağız. [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]19. Hayır! Ona uyma! ALLAH'a secde et ve (yalnızca O'na) yaklaş! [/FONT]

mine35

Kayıtlı Kullanıcı
Hayırlı akşamlar arkadaşlar sılacım yeni dersimiz hayırlısı olsun ben bugunlerde fazla giremiyorum ama takibindeyim biraz sıkntılarımız var bunlarda gecicek ALLAHIMA HAMD OLSUN ne olur dualrınız esirgemeyin bende hayırlı geceler...cümlemize

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Hayırlı akşamlar arkadaşlar sılacım yeni dersimiz hayırlısı olsun ben bugunlerde fazla giremiyorum ama takibindeyim biraz sıkntılarımız var bunlarda gecicek ALLAHIMA HAMD OLSUN ne olur dualrınız esirgemeyin bende hayırlı geceler...cümlemize
hayırlı akşamlar minecim sağol. evet sakin burası bugünlerde. kimsesiz kaldık. :( hayırdır canım noldu sıkıntılarınız en kısa zamanda geçer inşallah. bizlerde de oluyor Allahım hepimizin sıkıntılarını gidersin ferahlatsın bizleri. Allahım beterinden korusun. hayırlı geceler canım.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt