Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kapanmak isteyipte kapanamayan arkadaşlar haydi buyrun... (1 Kullanıcı)

beyaz_gull

Kayıtlı Kullanıcı
selam

Ben de kapanmak isteyen arkadaşlar için bi şeyler yazmak istedim.

Benim de 2 yıl oldu kapandığım. Kapanmadan önce hep düşünüyordum zorlanır mıyım diye. Hiç ama hiç zorlanmadım. Aksine daha rahat dışarı çıkabiliyorum. Nişanlım istemişti kapanmamı, ama ayrıldım nişanlındam, herkes açılırım diye bekledi. Ama ben bunda ki hayır buymuş diye düşündüm ve açılmayı hiç düşünmedim. Ve ona da dua ediyorum benim kapanmama vesile olduğu için. İnsanın için de varsa bi de daha çabuk alışıyor. Allah inşallah kapanmak isteyen arkadaşlarıma da nasip eder.

ŞEB-İ ARUS

Kayıtlı Kullanıcı
çok sağolasın kardeşim verdıgın fıkırler ıcın ama hıc danısmadan pat dıye kapanıp cıkarsam herkesın karsısına onları yoksaymıs gıbı olmaz mıyım?ana baba önemlı degıl mı.
babanın bedduası tutar derler.
Rabbım korusun öyle bısey olursa naparım ben:S

ah canım benım
ben kapanacagım zaman babama baba kapanıyorum fikrin ne demedim dıyemedım cunku cekınırım resmıyız biraz.anneme sen söyle falan dıodum annemde söyluyordu ve babam kapanmaz falan fılan vs dıyordu fıkrını bılsınler ama kapanabılırmıuyım dedin mi konu degişir.
ama sana soyleyebılecegım su var
kapanmak kadar guzel başka bir duygu daha tatmadım basıma örtumu her aldıgımda ALLAHım hamdolsun iyiki kapanmişim dedim kapandıgım her zamn inan ki kendımı bambaska hissedıyorum yuzunuze nur iniyo ya mutluluktan herhalde:)
bu guzel duyguyu tatmanı canı gonulden isterım ve dılerim.nolursa olsun erteleme kapandıgım ilk gun aklımda her sanıyesı kı kımse benden beklemzdı herkes sok olmuştu olmayada devam edıyorlar saolsunlar.ama bak yavas yavas duzene oturtum hamdolsun inşa-ALLAH sende bu duyguyu tadacaksın cok ama cok isterim..

_şimal_

Kayıtlı Kullanıcı
ah canım benım
ben kapanacagım zaman babama baba kapanıyorum fikrin ne demedim dıyemedım cunku cekınırım resmıyız biraz.anneme sen söyle falan dıodum annemde söyluyordu ve babam kapanmaz falan fılan vs dıyordu fıkrını bılsınler ama kapanabılırmıuyım dedin mi konu degişir.
ama sana soyleyebılecegım su var
kapanmak kadar guzel başka bir duygu daha tatmadım basıma örtumu her aldıgımda ALLAHım hamdolsun iyiki kapanmişim dedim kapandıgım her zamn inan ki kendımı bambaska hissedıyorum yuzunuze nur iniyo ya mutluluktan herhalde:)
bu guzel duyguyu tatmanı canı gonulden isterım ve dılerim.nolursa olsun erteleme kapandıgım ilk gun aklımda her sanıyesı kı kımse benden beklemzdı herkes sok olmuştu olmayada devam edıyorlar saolsunlar.ama bak yavas yavas duzene oturtum hamdolsun inşa-ALLAH sende bu duyguyu tadacaksın cok ama cok isterim..

a.s aylincim sağol yardımın ıcın ben de babamla öyleyim sanıırm benım de öyle olucak annem söylıycek her zaman oldugu gibi inşallah en kısa zamanda kısmet eder Rabbim çok istiyorum..dua ile kall....

zeynomis

Kayıtlı Kullanıcı
zeynomisim güzel yürekli kardeşim cok teşekkur ederim...
İnşallh hep beraber buradan destek olursak enazından bir arkadaşımızın o huzura kolayca erişebilmesini sağlabilirsek nemutlu bizlere...

inşallah ablacım.Ben hazırım destek olmaya.İnşallah birilerinin kapanmasına vesile oluruz hep beraber...

zeynomis

Kayıtlı Kullanıcı
selam

Ben de kapanmak isteyen arkadaşlar için bi şeyler yazmak istedim.

Benim de 2 yıl oldu kapandığım. Kapanmadan önce hep düşünüyordum zorlanır mıyım diye. Hiç ama hiç zorlanmadım. Aksine daha rahat dışarı çıkabiliyorum. Nişanlım istemişti kapanmamı, ama ayrıldım nişanlındam, herkes açılırım diye bekledi. Ama ben bunda ki hayır buymuş diye düşündüm ve açılmayı hiç düşünmedim. Ve ona da dua ediyorum benim kapanmama vesile olduğu için. İnsanın için de varsa bi de daha çabuk alışıyor. Allah inşallah kapanmak isteyen arkadaşlarıma da nasip eder.

Canım kardeşim senin adına çok sevindim.Demek ki her işte vardır bir hayır.Şu anda evlimisin.Yok sa bekar mısın hala....

Huyela

Kayıtlı Kullanıcı
Açık gezmek farklı bir günahtır !

Açık gezmek farklı bir günahtır !

Açık gezmek farklı bir günahtır

Sual: Bazıları, "Açık gezmek imanın veya İslam’ın şartı değildir. Tesettür üzerinde bu kadar fazla durmamalı" diyorlar. Açık gezmek, diğer haramlardan farklı değil midir?
CEVAP
Böyle söylemek çok yanlıştır. Farzlara uymaya, haramlardan sakınmaya teklif denir. Tekliflere yani emirlerin yapılmasına ve yasaklardan sakınmak gerektiğine inanmak, imanın şartıdır. Tekliflerin çoğuna inanıp da, yalnız birine inanmayan, buna uymak istemeyen, Muhammed aleyhisselama inanmamış olur. Kâfir olur. Müslüman olmak için, tekliflerin hepsine inanmak, hepsini beğenmek gerekir. Bir müslüman, tekliflere inandığı halde, bunlara uymazsa, mesela, kötü arkadaşa ve nefsine uyarak, içki içerse, tesettüre riayet etmezse, imanı gitmez, kâfir olmaz. Günahkâr müslümandır.

Tekliflerin [Allah’ın emirlerinin] hepsine inanıp amel ettiği halde, sadece birine uymak istemezse, yani beğenmez, vazife olduğuna önem vermez ise, hafif görürse, imanı gider, kâfir olur.

Mesela, (Açık geziyorsam ne çıkar? Sen kalbe bak. Kalbim temizdir) demek, tekliflerin bir kısmını beğenip bir kısmını beğenmemektir. Her müslümanın bu inceliğe dikkat etmesi, tekliflere uymayanların, imanlarının gitmemesi için uyanık olmaları gerekir. Teklife uymamak başka, uymak istememek, beğenmemek başkadır. Bu ikisini karıştırmamalıdır!

Açık gezmek, diğer günahlardan üç yönden farklıdır:

Birincisi: Ara sıra değil, devamlı işlenen bir günahtır. Hadis-i şerifte, (Küçük günaha devam edilirse, büyük olur) ve (İnsan, günah işlediği zaman kalbinde siyah bir nokta hasıl olur. Günaha devam ederse, o leke büyür ve kalbinin tamamını kaplar) buyuruldu. (Haraiti)

Demek ki, devamlı günah işleyenlerin kalbleri kararır. Kalbi kararan ne olur? Peygamber efendimiz, (Günaha devam edenlerin zamanla kalbi mühürlenir. O, artık sevap işleyemez olur) buyuruyor. (Bezzar)

Tesettürsüz kadın, oruç tutsa, oruç borcundan, zekat verse zekat borcundan kurtulur, fakat orucunun ve zekatının sevabı azalır. Yani, işlediği günahlar, kazandığı sevapları alır götürür. Elinde sevabı kalmadığı için, sevap alamaz, sevabı olmaz deniyor. Yoksa sahih ve ihlaslı olan her ibadetin sevabı olur.

Sonra dinimizde, sevap kazanmaktan önce, günahtan kaçınmak esastır. Hadis-i şerifte, (Ufacık bir günahtan kaçınmak, bütün cin ve insanların ibadetleri toplamından daha iyidir) buyuruldu. (S. Ebediyye)

Zengin kadına hacca gitmek farzdır. Yanında mahremi yoksa gitmek haram olur.

İkincisi: Gizli işlenen günahı açıklamak da ikinci bir günahtır. Açık gezen kadın, bu günahı pervasızca işlediği için, başkalarına kötü örnek olmaktadır. Hadis-i şerifte, (Her mümin affedilir, ancak günahını başkalarına açıklayan hariç) buyuruldu. (Buhari)

Tesettürsüz kadın, günahı alenen işlemiş oluyor, günahını başkalarına açıklamış oluyor. Hadis-i şerifte bildirildiği gibi, açık işlenen günahların affı zor olur.

Her ne kadar açık-saçık gezene kâfir dememek gerekir ise de, açık gezen kadının zamanla kalbi kararır, açık gezdiği için, içi sızlamazsa, imanı da zayıflayıp bir gün tamamen sönebilir.

Üçüncüsü: En önemlisi budur. Açık saçık gezmek, iffetsizliğe yol açan bir günahtır. Bir kadın içki içse, kumar oynasa, hırsızlık etse, kocası, bunlardan vazgeçirmeye, tedavi etmeye çalışır. Fakat açık gezen kadın, iffetsizliğinde ileri giderse, kocası tedavisine çalışmadan hemen bırakır. Öldüren bile çıkar.
Peygamber efendimiz, erkeğin avret yerinin diz ile göbek arası, kadının ise, yüz ve iki elinden başka bütün bedeninin avret olduğunu bildirmiştir. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Avret yerini açmak büyük günahtır.) [Hakim]

(Avret yerini açana, başkasının avret yerine bakana Allah lanet etsin!) [Beyheki]

Kur'an-ı kerimde ise mealen buyuruldu ki:
(Mümin kadınlara söyle: [Yabancı erkeklere bakmaktan] sakınsınlar, ırzlarını korusunlar, [el, yüz gibi] görünen kısmı hariç, ziynetlerini [Saç ve gerdan gibi ziynet takılan yerleri] göstermesinler, başörtülerini yakalarına kadar [saç, kulak ve gerdanlarını] örtsünler!) [Nur 31]

Ahzab suresinde de, Allah’tan korkan kadınların, yabancı erkeklerle konuşmak durumunda kalınca, kötü niyetli erkeklerin tahrikine sebep olmamaları için, yumuşak konuşmamaları emrediliyor. Sesten tahrik olan erkek, açık kadına bakınca tahrik olmaz mı?

Artık dileyen Allahü teâlânın emrine uyar, dileyen de nefsine ve şeytana uyar.

Tesettür ve setr-i avret .:.: www.dinimizislam.com :.:.

zeynomis

Kayıtlı Kullanıcı
çok haklısın kardesım senın adına cok sevındım...
ama senın baban namaz kılan bırıymıs o yuzden o konularda hassastır
ama benımkı namaz kılmıyo:(malesef kapalılara da tepkılı bazen rastladıgım kadarıyla...
ama bılmıyorum...

sevgili şimal bence kapansan korktuğun kadar zor olmadığı göreceksin.Allah zaten yar ve yardımcın olur.Sen bu konuda kendine güven kimsenin ne düşeneceğini hiç umursama.Hesaba çekilirken tepki veren insanların hiç biri yanında olmıcak.Orda herkes kendiyle ve Rabbiyle başbaşa.Hem bu yolda karşına ne kadar zorluk çıkarsa o kadar mukafat alacağını da sakin unutma.Bu senin bi imtihanın.Sınavdan geçmeye çalış sevgili kardeşim...

inam_9

Kayıtlı Kullanıcı
s.a. Arkadaşlar sizleri çok iyi anliyorum
Neden hep kapanmak isteyen kardeşlerim istedikleri zaman kapanamiyorda, her seferinde sorun yaşiyorlar veya engellerle karşilaşiyorlar...
Dinimiz bize kapanmamiz gerektigini söyledigi halde, aileler özellikle anneler neden bunu idrak edemiyorlarki...

Ama unutmayin bütün zorluklara ragmen çok güzel bir duygu hepinizin bu duyguyu yaşamasi dilegiyle...
Selam ve dua ile...

-Burcu-

Kayıtlı Kullanıcı
s.a. Arkadaşlar sizleri çok iyi anliyorum
Neden hep kapanmak isteyen kardeşlerim istedikleri zaman kapanamiyorda, her seferinde sorun yaşiyorlar veya engellerle karşilaşiyorlar...
Dinimiz bize kapanmamiz gerektigini söyledigi halde, aileler özellikle anneler neden bunu idrak edemiyorlarki...

Ama unutmayin bütün zorluklara ragmen çok güzel bir duygu hepinizin bu duyguyu yaşamasi dilegiyle...
Selam ve dua ile...

verdiğiniz destek için cok teşekkurler...
Aslında o ilk adım atılsa o engel gibi gördukleri şeyler aslında engel olmadıkları engeli oluşturanın nefis ve şeytan oldugunu anlaşılacak...
İnşallh cok geç kalınmış olmadan o ikl adım atılır...

zeynomis

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar bişey soracam konuyla ilgili değil ama.Profilin altındaki resimleri nasıl ekliyosunuz orya.Ben bi türlü yapamadım.Yardımcı olursanız sevinirim.

-Burcu-

Kayıtlı Kullanıcı
zeynomiscim
ust kısımda kontrol paneli var ordanda
avatar kullanmak istiyorum işretle
resmi bilgisayarından yuklemek istyorsan göz atkısmından resmi bul canım
deişikliği kaydet yap
bukadar.....
canıminşallh yardımcım olabilmişimdir

yeni hayat

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm arkadaslr.. bnde kapanmak bu huzuru daha da içten yaşamak istiyoum ama bi türlü yapamıyorum. bna da o ellerinizi uzatıp doğru yola gitmeme yardımcı olursanız cok sükran duyucam. lütfen yardmcı olun bna

-Burcu-

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm arkadaslr.. bnde kapanmak bu huzuru daha da içten yaşamak istiyoum ama bi türlü yapamıyorum. bna da o ellerinizi uzatıp doğru yola gitmeme yardımcı olursanız cok sükran duyucam. lütfen yardmcı olun bna

canım kardeşim aramıza hoşgeldin
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce sana yardım etmekten buyuk mutluluk duyacağız...
İnşallh bizim desteğimizle bu harika huzura ulaşursın ...
Bende burdaki arkadaşlarımızın dsteğiyle bu huzura ulaştım Rabbim onlardan Razı olsun...
peki nedenlerin neler neden yapamıyorsun anlatırsan cok sevinirim

yeni hayat

Kayıtlı Kullanıcı
canım kardeşim aramıza hoşgeldin
Elimizden geldiğince dilimizin döndüğünce sana yardım etmekten buyuk mutluluk duyacağız...
İnşallh bizim desteğimizle bu harika huzura ulaşursın ...
Bende burdaki arkadaşlarımızın dsteğiyle bu huzura ulaştım Rabbim onlardan Razı olsun...
peki nedenlerin neler neden yapamıyorsun anlatırsan cok sevinirim

kendmle ilgili celişkilerim var sonradan acılmaktan faln korkuyorum galba. böle bişe olur mu die düsünyrm hep. ama biyerden baslamm gerektgnide biliyrm bunn farkındayım. ama nerden baslıcamı ve nası yapacagımı bilmiyorum. degerli kardesm sende burdaki degerli kardelerimiz aracılıgıyla kapandıgına göre bni en ii sen anlarsın die düşünyrm. bna bi yol gözterrsen eger cok sevinirim. dedigim gbi nerden ve nası baslıcamı bilmyrm. etraftan arkadaslardan tepki alırım diede cekiniyrm.

-Burcu-

Kayıtlı Kullanıcı
kendmle ilgili celişkilerim var sonradan acılmaktan faln korkuyorum galba. böle bişe olur mu die düsünyrm hep. ama biyerden baslamm gerektgnide biliyrm bunn farkındayım. ama nerden baslıcamı ve nası yapacagımı bilmiyorum. degerli kardesm sende burdaki degerli kardelerimiz aracılıgıyla kapandıgına göre bni en ii sen anlarsın die düşünyrm. bna bi yol gözterrsen eger cok sevinirim. dedigim gbi nerden ve nası baslıcamı bilmyrm. etraftan arkadaslardan tepki alırım diede cekiniyrm.

canım kardeşim hemen baştan başlayalım olurmu kendimle ilgili çelişkilerimvar demişsin... bu çelişkiler zaten nefsimizin ve şeytanın oyunları kafanı kurcalıyorlar devamlı... buda senin zaman kaybetmeni sağlıyor oyuzden o içindeki sesi sustur kesin kararlıyım ben acılmayacağım diye içindeki sesi sustur
nereden başlıyacaksın biliyormusun canım karar vermekten karar ver sende bu kararından emin ol ve şunu unutma sen bu işe bir baş koydumu rabbim okadar yardım ediyorki bakıyorsun engel dediğimizşeyler hemen çözlüyor...
karar verdikten sonra hemen faaliyete geç ne kadar zamanı uzatırsan okadar kapanma suren uzuyor hatta kapanamıyrosun...
hem yarınımızın var olduğu garantimi hem bu buyuk gunahın vebaliyle ahirete gitmek ne kadar kötü değilmi ...
karar verdikten sonra sana destek verecek bir insan varsa hemn ona acıl... anlat ... ve uygulamaya geç alısverişini yap alacağın bir eşarp uzun bir mont...
evde takabileceğin ortü...
Sonra karalı oldugun gibi hemen başörtünü tak ve dışarı cık
tepikeri düşünme sakınCunku sen en dogrusunu yapıyorsun gerisi boş Rabbimiz senin bu halinle mutlu oluyor kulum benim için birşeyler yapıyor bana 1 adım gelen kuluma ben 10 arşın giderim demiş...
olumsuz tepkiler olacaktır her zaman umursama bile gül geç cunku senin yaptıgın hayatındaki en dogru şeylerden biri ...
lutfen canım sureyi cok uzatma uzattıkca seytan nefis seni daha cok zorlayacaklar karar verdiğin gibi yap
bizler her zaman yanındayız isteiğin zaan buraya yaz ben canı gönulden isteyerek sana yardımcı olacağım

yeni hayat

Kayıtlı Kullanıcı
canım kardeşim hemen baştan başlayalım olurmu kendimle ilgili çelişkilerimvar demişsin... bu çelişkiler zaten nefsimizin ve şeytanın oyunları kafanı kurcalıyorlar devamlı... buda senin zaman kaybetmeni sağlıyor oyuzden o içindeki sesi sustur kesin kararlıyım ben acılmayacağım diye içindeki sesi sustur
nereden başlıyacaksın biliyormusun canım karar vermekten karar ver sende bu kararından emin ol ve şunu unutma sen bu işe bir baş koydumu rabbim okadar yardım ediyorki bakıyorsun engel dediğimizşeyler hemen çözlüyor...
karar verdikten sonra hemen faaliyete geç ne kadar zamanı uzatırsan okadar kapanma suren uzuyor hatta kapanamıyrosun...
hem yarınımızın var olduğu garantimi hem bu buyuk gunahın vebaliyle ahirete gitmek ne kadar kötü değilmi ...
karar verdikten sonra sana destek verecek bir insan varsa hemn ona acıl... anlat ... ve uygulamaya geç alısverişini yap alacağın bir eşarp uzun bir mont...
evde takabileceğin ortü...
Sonra karalı oldugun gibi hemen başörtünü tak ve dışarı cık
tepikeri düşünme sakınCunku sen en dogrusunu yapıyorsun gerisi boş Rabbimiz senin bu halinle mutlu oluyor kulum benim için birşeyler yapıyor bana 1 adım gelen kuluma ben 10 arşın giderim demiş...
olumsuz tepkiler olacaktır her zaman umursama bile gül geç cunku senin yaptıgın hayatındaki en dogru şeylerden biri ...
lutfen canım sureyi cok uzatma uzattıkca seytan nefis seni daha cok zorlayacaklar karar verdiğin gibi yap
bizler her zaman yanındayız isteiğin zaan buraya yaz ben canı gönulden isteyerek sana yardımcı olacağım

bana nasıl basladıgını faln anlabilirmsn birini kendime örnek almak ıstyrm. sen nası basladn nası kapandn neler yaptn bana anlatrmsn

-Burcu-

Kayıtlı Kullanıcı
bana nasıl basladıgını faln anlabilirmsn birini kendime örnek almak ıstyrm. sen nası basladn nası kapandn neler yaptn bana anlatrmsn

canım anlatayım
eğer yaşadıklarımı aokumak istersen dua köşesinde dualarınızı esirgemeyin benden topiği benim kapanmadaki yaşadıklarım ve arkadaşlarımızı cevapları ver onlarıda okuyabilirsin ....
ben ramazan ayında namazıma başladım o sırada başka bir sitede tanıştıgım cok sevdiğim arkadaşım sıla1 meal okumaları yapıyprdu hemen ona katıldım meali okudukca okadar etkilendimki ve karar verdim nezamandan beri istiyordum ama Faaliyete geçiremedim ve bende cevremden cekiiyordum...
annem acık cevreside acık ve cok karşıve bende bu cevrenin hergun içindeyim...Evliyim eşim hep isterdi kapanacağım dediğim o gun hemen eşime söyledim oda dediki acılma sakın sonra hayırdedim Rabbimin emri asla acılmayacağım dedim... sonra eşimle karar verdik nasıl yapacagımı etrafımda destek verecek kimse yoktu örtüyü bağlamayı bile bilmiyordum kapalılar ne giyerler ondanda bi haberdim sonra eşim veben gözlemleme başladık kapalılar ne giyerler öğretmen arkadaşlarından öğrenmiş bende nette siteleri dolastım nasıl giyindikleri hakkında ön hazılık yaptım bir nevi...
bunlar en kolay kısmıydı işin gel gelelim annem ne der babam neder cevrem nasıl tepki verir diye düşün meye başladım sonra nederlerse desin dedim ve anneme acıldım ilk önce hiç joş karşılamdı dinlemedi dalga gecti yapamazsın dedi seninle dısarı cıkmam gibi laflara getirdi...Yılmadım o nun bu tepkisi isteğimi daha arttırdı...ve her gecen gun onun kanına girdim en sonunda ben senin yuzunden yanmak istemiyorum anneciğim dedim ve o bunu düşünmüş olacakki ertesi gun dısarı cıktıgımızda esarp alacağım ben dedğimde ben gelmem dedi ve bir baktım ki oda esapbımı arlırken bu al demey başladı...
sonra babama acıldım namaz kıla bir insanın bana destek vereceği düşündümama maalesef cok olumsuzdu yılmadım
ne yazıkkı mevim gevcişi oldugu için aldıgım şey birekee olacagı için kışlık şeylerin gelmesini bekledim 15 gun... toplam 1 ay oldu ama bu bir ayın içinde görsen canım hergun içimdekiistek bitecek diye cok uzuldum hatta eşimi aradımbirgun ya kapanammazsam diye ve hız verdik heryeri aramay başladık uygun bişrşey için...buzaman zarfındada annemi iyice alıstırdım...ve buldukcok şukur hemde istediğim şeylerdi Rabbim cok yardımcı olfu bilyrmusun
ve 7 kasım perşembe 2008 de sabah namazından sonra 2 rekat şükür namazı kıldım ve başörtümü taktım 8 kasımda cuma gunude bizim pazarmız vardı ilkkez dısarı cıktım ne tepkiler aldım bir bılsem ama hiçbiumurudada değildi
veeee... o istemeyen annem varya o tepkilereocebp veriyor şimdi kendisini kalkan yaptı bana
ve o istemeyen babam beni öyle görunce okadar mutlu olduki kızım sen en dogrusunu yaptım inan cok mutlu oldum dedi sakın kiöm nerdese desin aldırma dediii...
canım kısaca bu benim dediğim yerdende okuyabilirsin erzaman desteğe hazırımtaki bende kapandım haberini verene kadar o gunku mutlulu olacaım nasıl bir bilsen en kısa zamanda yapmaya calış erteleme sakın erteledilce olmuyor ve uzuluyorsun....
bak birde sana bir arkadaşımızın yazını kopyalacaıgım onundailk kapanıs hikayesi yardımcı olacaktır sana ......

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt