Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

kalbdenkalbe mesajlar(3 sual ve 1 cevap) (1 Kullanıcı)

emimur

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH razı olsun kardeşim ne güzel değilmi sorularının cevabını yaşayarak öğrenmesini sağlamış bizlerde öyleyiz galiba görerek ibret almıyoruz hiç bir şeyden illaki yaşamamız gerekiyor acıyıda sevincide ALLAH ım herşeyin hayırlısını yaşatsın cümlemize sonumuzda hayırlı olur inşallah.

ŞEB-İ ARUS

Kayıtlı Kullanıcı
3 soru!!!!tek cevap!!!

3 soru!!!!tek cevap!!!

3 soru...

Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî'ye felsefecilerden bir grup geldi. Suâl sormak istediklerini bildirdiler. Mevlânâ hazretleri bunları Şems-i Tebrîzî'ye havâle etti. Bunun üzerine onun yanına gittiler. Şems-i Tebrîzî hazretleri mescidde, talebelere bir kerpiçle teyemmüm nasıl yapılacağını gösteriyordu. Gelen felsefeciler üç suâl sormak istediklerini belirttiler, Şems-i Tebrîzî;

-Sorun! buyurdu.

İçlerinden birini başkan seçtiler. Hepsinin adına o soracaktı.

Sormaya başladı:

-Allah var dersiniz, ama görünmez, göster de inanalım.

Şems-i Tebrîzî hazretleri;

-Öbür sorunu da sor! buyurdu.

O;

-Şeytanın ateşten yaratıldığını söylersiniz, sonra da ateşle ona azâb edilecek dersiniz hiç ateş ateşe azâb eder mi? dedi.

Şems-i Tebrîzî;

-Peki öbürünü de sor! buyurdu.

O;

-Âhirette herkes hakkını alacak, yaptıklarının cezâsını çekecek diyorsunuz. Bırakın insanları canları ne istiyorsa yapsınlar, karışmayın! dedi.

Bunun üzerine Şems-i Tebrîzî, elindeki kuru kerpici adamın başına vurdu. Soru sormaya gelen felsefeci, derhâl zamânın kâdısına gidip, dâvâcı oldu.

Ve;

-Ben, soru sordum, o başıma kerpiç vurdu. dedi.

Şems-i Tebrîzî;

-Ben de sâdece cevap verdim. buyurdu.

Kadı bu işin açıklamasını istedi. Şems-i Tebrîzî şöyle anlattı:

- Efendim, bana Allahü teâlâyı göster de inanayım, dedi. Şimdi bu felsefeci, başının ağrısını göstersin de görelim.

O kimse şaşırarak;

- Ağrıyor ama gösteremem, dedi.

Şems-i Tebrîzî;

- İşte Allahü teâlâ da vardır, fakat görünmez. Yine bana, 'şeytana ateşle nasıl azâb edileceğini' sordu. Ben buna toprakla vurdum. Toprak onun başını acıttı. Hâlbuki kendi bedeni de topraktan yaratıldı. Yine bana;'Bırakın herkesin canı ne isterse onu yapsın. Bundan dolayı bir hak olmaz.' dedi. Benim canım onun başına kerpici vurmak istedi ve vurdum. Niçin hakkını arıyor? Aramasa ya! Bu dünyâda küçük bir mesele için hak aranırsa, o sonsuz olan âhiret hayâtında niçin hak aranmasın?' buyurdu.
Felsefeci, bu güzel cevaplar karşısında mahcûb olup, söz söyleyemez hâle düştü

Guo1903

Kayıtlı Kullanıcı
Bu sorulara daha güzel bir cevap düşünemiyorum..Çok etkili olmuş.. Allah senden razı olsun Aylin kardeşim..

hafiz mehmet

Kayıtlı Kullanıcı
Rabbim razı olsun güzel bir paylaşım ama verilen cevaplar daha bir güzel selam ve dua ile inşallah

GÖKTÜRK_İSLAM

Kayıtlı Kullanıcı
ne büyük insanlarmış arkadaşlar bu mübarekler.allahım onlara layık kulların olmayı nasip eyle.

paylaşım için eyyvallah

selametle

Nur_u Secde

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm aylinim.Rabbim razı olsun.

cakdoc

Kayıtlı Kullanıcı
bu insanlar nerde .. boyle insanlar varmiki zamanimizda? insaallah vardirlar.. Allah razi olsun paylaism icin..

mervenur1

Kayıtlı Kullanıcı
emegine saglık aylin en güzel cevabı vermıs

efendi_33

Kayıtlı Kullanıcı
ustanın incilerinden desek hakkını teslim etmiş oluruz...

serap8191

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm.ALLAH razı olsun .gerçekten ne güzel cevaplar nasıl büyük bir zeka.çok ama çok güzl bir yazı.ALLAH razı olsun senden

pinar1988

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun kardeşim. Böyle düşünen insanlara böyle davranarak en güzeli yapılmış.keşke şuan içinde bu tür insanlara verebilcek güzel cevaplarımız olsa

ŞEB-İ ARUS

Kayıtlı Kullanıcı
bu insanlar nerde .. boyle insanlar varmiki zamanimizda? insaallah vardirlar.. Allah razi olsun paylaism icin..

tevekkul etse cumlemız bu ınsanlar gibi olamayız belkı ama en azından soruyu soranlar gibi kişilerde kalmaz..rabbım yar ve yardımcımız olsun..selam ve dua ile..

leyla-1

Altın Üye
Selam Aleyküm kardeşim Allah razı olsun çok güzel ve bir o kadar anlamlı paylaşımlardı emeklerinize sağlık.
Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun bu dünyada ve ahirette sevdiği razı olduğu kullar olmak nasip etsin selam ve dua ile Allah'a emanet olun herşey gönlünüzce olsun.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt