Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kadınlar Neden Daha Çok Konuşur? (2 Kullanıcı)

_Resul_

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Kadınlar Neden Daha Çok Konuşur?

aska mecnun yazdı:
Resul_Acer yazdı:
Hayır... Çok konuşanlar zaten kendilerini çok iyi biliyor zannederler ama hiçte öyle değil...Şuandada sizin yaptığınız gibi...Ayrıca birsürü hadis var...
Ve az konuşmakla bir çok şey anlatılabilirde;)

1,2,3, tıp bitti:D;)

sustum abiB)

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

E KADINLAR DA KONUŞMASA İNSANLAR KONUŞMAYI UNUTURLAR.İYİKİ VARIZ:) B)B)B)B)

Aşkâ Mecnun

Kayıtlı Kullanıcı

mavi22 yazdı:
Resul_Acer yazdı:
aska mecnun yazdı:
Yaw ben şunu merak ediyorum acaba hiç susmazlar mı? Yoksa hep susturulmayamı alışıklardır?:D:D:D
Bencede:D:D Bunu Bayanlarımız cevaplasın bakalım:D

s.a
konuşmasını bildiğimiz kadar susmasını da biliriz..[/
b]

Aleykümselam;

Tamam doğru haklısın, konuşmasınıda çok iyi biliyorsunuz bir daha konuşmıycakmış gibi sustuğunuz zamanda edebiyen susuyorsumuş.sunuz gibi oluyor... eşler arasında herşey akşama kadar olmalı.. bunu haftalarca aylarca sürdürmenin ne anlamı var yaw biz erkeklere eziyet değil mi? yaw...

Kadının çok konuşanıda Hayra alamet değil... Az konuşanıda derler Halk dilinde Ortasını bulmak lazım bilemiycem artık:)B)

huzunlu_gurbet

Kayıtlı Kullanıcı

selamunaleykum bence çok konusmak degilde yerinde konusmak lazim çok konusarak konu kokuyu açar ve tartisma çikabilir ALLAH korusun bide bence erkeklerin çogu haksiz oldukalri noktalarda diger taraftan ozur dilemeye yanasmiyor istisnalar kaideyi bozmuyor maalesefki kimse uzerine alinmasin haa selam ve dua ile kalin insallah amin...:p:p:p:D:D:D

_Resul_

Kayıtlı Kullanıcı

huzunlu_gurbet yazdı:
selamunaleykum bence çok konusmak degilde yerinde konusmak lazim çok konusarak konu kokuyu açar ve tartisma çikabilir ALLAH korusun bide bence erkeklerin çogu haksiz oldukalri noktalarda diger taraftan ozur dilemeye yanasmiyor istisnalar kaideyi bozmuyor maalesefki kimse uzerine alinmasin haa selam ve dua ile kalin insallah amin...:p:p:p:D:D:D

üstüme alınmıyorum:D Ama kendi adıma konuşayım haksız olduğum konularda susarım..

Aşkâ Mecnun

Kayıtlı Kullanıcı

huzunlu_gurbet yazdı:

Aleykümselam;

Estafirullah kardeş şimdiden diyeyim burda sadece fikir alış verişi yaptık kırılmaca darılmaca yok. Öyle olan varsa kırdıysam Özürdilerim Hakkını Helal etsin..

Sustum
:|:(

_Resul_

Kayıtlı Kullanıcı

aska mecnun yazdı:
mavi22 yazdı:
Resul_Acer yazdı:
aska mecnun yazdı:
Yaw ben şunu merak ediyorum acaba hiç susmazlar mı? Yoksa hep susturulmayamı alışıklardır?:D:D:D

s.a
b]

Aleykümselam;

Tamam doğru haklısın, konuşmasınıda çok iyi biliyorsunuz bir daha konuşmıycakmış gibi sustuğunuz zamanda edebiyen susuyorsumuş.sunuz gibi oluyor... eşler arasında herşey akşama kadar olmalı.. bunu haftalarca aylarca sürdürmenin ne anlamı var yaw biz erkeklere eziyet değil mi? yaw...

Kadının çok konuşanıda Hayra alamet değil... Az konuşanıda derler Halk dilinde Ortasını bulmak lazım bilemiycem artık:)B)

KATILIYORUM B):D

_Resul_

Kayıtlı Kullanıcı

EZAN OKUNUYOR Allaha emanet olun inşallah...B)

Selma_

Kayıtlı Kullanıcı

aska mecnun yazdı:
mavi22 yazdı:
Resul_Acer yazdı:
aska mecnun yazdı:
s.a
b]

Aleykümselam;

s.a
haklısınız konuşmanın ve susmanın zamanını iyi ayarlamak gerekiyor. ben kendime adıma cevap vereyim o kadar süre suskun kalamam en fazla 5 dk sonra yelkenler suya iner.B)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

FATMA_ERGUN yazdı:
demi yani fatma kardeşim güzeldi bakkk siz olmasanız ne olurdu bu erkeklerin hali kim cevab yetiştirecekti kendimi dışarda tutuyorum bakın

Aşkâ Mecnun

Kayıtlı Kullanıcı

Ravza_Nur yazdı:
FATMA_ERGUN yazdı:
demi yani fatma kardeşim güzeldi bakkk siz olmasanız ne olurdu bu erkeklerin hali kim cevab yetiştirecekti kendimi dışarda tutuyorum bakın

Zaten bayanların birlik olduğu kadar Erkeklerde birlik olsa ortada bu sorun kalmaz kale yıkılır beyaz sançak çekilir ama bizde nerde o şanas...:(:(

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

Aslında inkar edilmeyecek bir durum varsa buda kadınımızın çok konuşuyor olmasıdır yerli yersiz konuşmalar eşini olduğu gibi diğer insanlarıda rahatsız eder sözü nerede ve nasıl söyleyeceğini bilmelidir bir kadın uslubu ile duruşu ile kendisine hayran bırakmalı bir kelam etsede dinlesek gibisinden olmalıdır.Düşüncek olursak başımıza ne geliyorsa şu dilimizi fazlasıyla tutmadığımızdandır.SÖZ GÜMÜŞ İSE SUKUT ALTINDIR demiş büyüklerimiz daha ne denir.selam ve dua ile

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

aska mecnun yazdı:
O zaman şöyle diyelim "Çok konuşan mı haklıdır..Susan mı"??:p[ikiside değildir çok konuşan hatalıdırki durumu bastırmak için konuşup durur hiç konuşmayanda hatalıdır söyleyecek sözü yoktur bir iki kelam edip suçsuzluğunu belirtir insan baktı olmuyor Allaha havale edip kenara çekilmesini bilir
yorumum bu ama farklı yorumlarda çıkabilir

Aşkâ Mecnun

Kayıtlı Kullanıcı

Ravza_Nur yazdı:
aska mecnun yazdı:
O zaman şöyle diyelim "Çok konuşan mı haklıdır..Susan mı"??:p[ikiside değildir çok konuşan hatalıdırki durumu bastırmak için konuşup durur hiç konuşmayanda hatalıdır söyleyecek sözü yoktur bir iki kelam edip suçsuzluğunu belirtir insan baktı olmuyor Allaha havale edip kenara çekilmesini bilir
yorumum bu ama farklı yorumlarda çıkabilir

geçen gün bir arkadaşı azarladım... beni dinliyor öyleeee bayan değil ama önemi yok önemli olan insan olması... Hatalıyım biliyorum ama oda hatalı konuşmak yerine sustu vede altan alıyorum dedi sadece neyse Allahtan ki kızsakta, çağırsakta öyle darılmacalığımız yok... Maksat sadece içini dökmekti:D:D

Hakime ifade verir gibi hissettim kendi mi?:p

evindar

Kayıtlı Kullanıcı

Hayâ ve az konuşmak imandan, fahiş söz ve çok söz nifaktandır. Tirmizî​

Yahya ibni Muaz Er Razi (rahimullahu) der ki, "Allah (C.C)´in emirlerine uyarak ve nefsinin azgin arzularina karsi koyarak nefsinle cihad eyle." Riyazet, az uyumak, az konusmak, canlilari incitmemek ve az yemektir.
Cünkü az uyku, irada kararligi saglar, az konusmak, bir cok belalari önler, canlilari incitmemek insanin amacina ulasmasini kolaylastirir, az uyku nefsin azgin arzularini öldürür.
Cok yemek kalbi katilastirir, nurunu giderir, hikmetin nuru aclikla bagdasir. Oburluk, ulu Allah (C.C)´dan uzaklastirir.

Mirac gecesi Cehennemi gösterdiler, çoğunun kadın olduğunu gördüm.Tirmizi​

meftun61

Kayıtlı Kullanıcı

Resul_Acer yazdı:
aska mecnun yazdı:

ALLAH ALLAH NEDEN SUSTURULMAYI BEKLESİNLER.SÖYLEYECEKLERİ BİTMEDEN SUSMAZ TAMAMMI.KİMSEDE SUSTURAMAZ.NEDEN SADECE KONUŞANA BAKIYOSUNUZ BİDE AYNAYA BAKIP KONUŞTURANI GÖRSENİZ DAHA İYİ ANLARSINIZ NEDEN ÇOK KONUŞTUKLARINI TAMAMMIII

meftun61

Kayıtlı Kullanıcı

Resul_Acer yazdı:
mavi22 yazdı:
Resul_Acer yazdı:
aska mecnun yazdı:

s.a
b]

Allah razı olsun bu cevap güzeldi..B)

HAKSIZSAK ZATEN KONUŞMAYIZ ÖZÜR DİLERİZ.AMA HAKLIYSAK VE BİZE HAKSIZ MUAMELESİ YAPILIRSA HAKLI OLDUĞUMUZU ANLATANA KADAR SUSMAYIZ.

Aşkâ Mecnun

Kayıtlı Kullanıcı

meftun61 yazdı:
Resul_Acer yazdı:
aska mecnun yazdı:

ALLAH ALLAH NEDEN SUSTURULMAYI BEKLESİNLER.SÖYLEYECEKLERİ BİTMEDEN SUSMAZ TAMAMMI.KİMSEDE SUSTURAMAZ.NEDEN SADECE KONUŞANA BAKIYOSUNUZ BİDE AYNAYA BAKIP KONUŞTURANI GÖRSENİZ DAHA İYİ ANLARSINIZ NEDEN ÇOK KONUŞTUKLARINI TAMAMMIII

Tamam abla olur bir dahakine yaparım celallenme

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı

AZ YEMEK, AZ UYUMAK, AZ KONUŞMAK-4

Az ve öz konuşmak, doğruyu ve faydalı olanı konuşmak kemal ve hikmet ehli salihlerin, muttaki müslümanların, ilmiyle âmil kişilerin şiarıdır.

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellemin bir özelliği de cevamiül kelim olmasıdır. Yani pek çok hikmetleri çok az ve öz ifadelerin içine sığdırmasıdır. Onun bu özelliği Kur’an’dan yansıyan bir lütfu ilahidir. Çünkü Kur’an lafzıyla, manasıyla muciz, çok kısa ve öz ifadelerle okyanusları içine alan, bir ayeti üzerinde kitaplar yazılacak Allah kelamıdır. Onun için biz müslümanlar da her konuda olduğu gibi bu konuda da Kur’an’ı ve efendimiz, önderimiz, Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellemi örnek almalı, lisanımızı o doğrultuda kullanmalıyız.

Hz. Aişe radıyallahu anha, Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellemin konuşmaları hakkında şöyle demektedir:

"Peygamberimiz sözlerini birbirine ulamaz, uzatmazdı. Sözü ayıra ayıra söyler, dinleyenlerin gönüllerine sindirirdi. Bir şeyi anlatırken kelimeleri tane tane söylerdi. Öyle ki isteyen onları sayabilir ve ezberleyebilirdi."

Hind bin Ebi Hâle radıyallahu anh de:

"O lüzumsuz yere konuşmazdı. Söze başlarken de, sözü bitirirken de Allah’ın adını anardı. Konuşurken kısa ve çok özlü kelimelerle konuşurdu. Konuşurken ne fazla ne de eksik konuşurdu." demektedir.

Konuşulduğu zaman:

Az ve öz konuşmak..

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmaktadır:

“Sözünden arta kalanı tutana, malından arta kalanı infak edene müjdeler olsun.” (Bezzar)

Diğer bir Hadis-i Şerif’te şöyle buyurulmaktadır:

“Sözü çok olanın hatası çok olur.” (Ebu Nuaym)

Başka bir Hadis-i Şerif de şöyledir:

“Kim Allah’a ve ahiret gününe inanıyorsa, ya hayırlı söz söylesin, yahut sükut etsin.” (Buhari-Müslim)

Faydasız, gereksiz lakırdılardan sakınmak..

İftira, yalan, gıybet, dedikodu yapmamak..

Kur’an ve sünnete muhalif bir şey söylememek..

Muhakkak hak olanı, doğru olanı konuşmak..

Zararsız fakat dünyaya da, ukbaya da faydası olmayan konuşmalar yapmamak..

Bu hususta Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmaktadır:

“Malayaniyi terk etmek, kişinin islamının güzelliğindendir.” (Tirmizi)

İmam Gazali, “Konuşulduğu zaman günah olmayan ve zarar vermeyen, fakat hiç bir faydası da bulunmayan bütün konuşmalar malayanidir.” der.

Batıl, zararlı konuşmalar yapılan meclislerde bulunmamak..

Bulunduğumuz yerde batıl, zararlı konuşmalar, dedikodular yapılıyorsa önce ikaz etmek, ikazımız fayda vermiyorsa orayı terk etmek gerekir. Bunları böylece yapmak mecburiyetindeyiz. Aksi takdirde indallah mesul oluruz.

Az konuşmayı itiyat haline getirmeliyiz. Çünkü çok konuşmak:

Kalbe kasvet verir.

Zihni, dimağı yorar.

Tefekküre mani olur.

Dinleyenleri usandırır.

Çok konuşan çok hata eder.

Konuşanın mehabetini giderir.

Sözün tesirini azaltır.

Ehli hikmetten bir zat şöyle demektedir:

"Konuşmana dikkat et. İnsan faziletini konuşması ile gösterir. Akıl kendisini konuşma ile meydana kor. Bu sebepten dolayı az konuş, öz konuş. Kısa ve manalı ifade beğenilir. İçli insan öz konuşur, açık konuşur.”

Evet az konuşmak, öz konuşmak, doğruyu, hakkı konuşmak bir fazilettir, bir kemâlettir.

Yukarıda da ifade edildiği gibi salihlerin, muttakilerin şiarıdır.

Allah Teala buyurmaktadır:

"Ey iman edenler! Allah’tan korkun ve doğru söz söyleyin. Böyle yaparsanız, Allah işlerinizi düzeltir. Günahlarınızı bağışlar. Kim Allah ve Rasulüne itaat ederse büyük bir kurtuluşa ermiş olur." (Ahzab/70-71)

Bu hususta Yunus Emre’miz de şöyle söylemiş:

"Söz ola kese savaşı,

Söz ola kestire başı.

Söz ola ağılı aşı,

Bal ile yağ ide bir söz.

Kişi bile söz demini,

Demeye sözün kemini.

Bu cihan cehennemini,

Sekiz uçmağ ide bir söz"

Ayeti kerimeden anlaşılacağı üzere, doğru konuşmak, günahların affedilmesine, dünyevi, uhrevi işlerin düzelmesine vesile olmaktadır. Yunus’umuz da sanki yukarıdaki dörtlüklerde bu ayeti kerimeyi tefsir etmektedir.

Yersiz, zamansız, doğuracağı sonuç düşünülmeden, doğru olup olmadığı tefekkür edilmeden konuşulan sözler, kişiye ve bazen konuşanın durumuna göre topluma zarar verir. Şahsi çıkarları ön plana çıkaran konuşmalar telafisi güç ve belki de imkansız neticeler tevlid edebilir. Öyle sözler de vardır ki önceden düşünülmüş, tartılmış, fayda ve zararı hesaplanmıştır.

İşte böylesi sözler de nice bela ve musibetlerin önüne geçer. Fert ve toplumları nice felaketlerden kurtarır.

Şirk ve küfür kalbi öldüren bir zehirdir.

Kem söz cehennem ateşinden bir şuledir.

İnsan, kelimeyi şehadet getirip İslam’a girmekle, kalbdeki küfür ve şirk zehirlerini yok eder.

Kem sözlerin en kemi küfür ve şirk içeren sözlerdir. Bu sözler kişiyi cehenneme sürükler.

Kelimeyi şehadet ise cehennemin alevlerini söndüren, sahibini ebedi cennet nimetlerine gark eden kelimeyi tayyibedir.

Onun için kula düşen her zaman doğruyu konuşmak, yalan, iftira, gıybet, dedikodudan uzak durmaktır.

Kişi tevhidini bozacak, şehadetini yaralayacak kem sözlerden, çirkin lakırdılardan her zaman ve zeminde hazer etmelidir. Bin düşünüp bir konuşmalıdır. Bunu başarmak dünyada da, ukbada da kurtuluştur.

Bir hadisi şerifte Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmaktadır:

"Ademoğlu, sabahladığı zaman bütün organları dilden kifayetli olmasını isteyerek derler ki: Bizim hakkımızda Allah’tan kork. Çünkü bizim istikametimiz sana bağlıdır. Sen doğrulursan, biz de doğruluruz. Doğruyu buluruz. Sen eğrilirsen biz de eğriliriz." (Tirmizi)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt