Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kadının Çalışması ve Kadının Malı... (3 Kullanıcı)

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Kadının Çalışması ve Kadının Malı...

EGER BAŞ ÖRTÜSÜ TAKMICAKSA BENCE ÇALIŞMASIN.ÖNCE ALLAHIN FARZI,AZİM DİYE BİR ŞEY VAR KENDİMİZİ GELİŞTİRE BİLİRİZ.BENCE ÇALIŞMASIN KADIN.....

Siyahgulsevdalisi

Kayıtlı Kullanıcı

S.A. kardeşlerim bu kolay bişey aslında çok zor görünen kolay bir şey biz toplum olarak dinimize sarılsak ALLAH TAN istesek gerisi çorap sökügü ama biz sebebplere nedenlere takılıyoruz onun yerine ne geldiyse ALLAH tan diyorz dille ama ginede bildigimiz okuyoruz RAhman ve Rahim olana bi yönelsek her sorun çözülecek sevgili kardeşim ALLAH HU AZİMUŞAN hazretlerinin en sevmediği şeylerden biride Cehalettir. Ve cehaletten kurtulmak sadece başka biryerden alınacak eğitimle degil insanın kendi kendini yetiştirmesi ile olur yani Tatabbuat yapmak ile... Ben sevgili Hanım kardeşlerimize asla okumayın demem demicemde ama Başı açık okumalarınada çok üzülüyorum hani bir ara bi söz vardı EĞİTİM ŞART diye evet bu kesinkez dogru... Son olarak şunu soylicem sevgili kardeşlerim. İlim ikiye ayrılır. 1 Dini ilim 2 Müspet ilim. Dinilim i Öğrenmek Farz ı Ayındır. Müspet ilim (fizik kimya Matematik Vs. ilimler) öğrenmek ise Farzı Kifayedir.
Farz ı Ayın :Tüm müminler üzerine farzdır herkez yapmalıdır.
Farz ı Kifaye : Bir Mümin üzerine aldığında diger Tüm müminlerin üzerinden farzın düştügü farzdır.

fidan

Kayıtlı Kullanıcı

s.a. seyyah56 kardeşim peki çocuğunuzu bir karış etek giyen dinden habersiz ellere teslim etmek dahamı mantıklı? o zamanda kızınızı okutmazsınız değilmi ama o kız sonra sizden hesap sormazmı niye ben dünyaya böyle uzak kaldım diye.

benim lisedeyken bir öğretmenim vardı bir karış etek giyer saçları sarı boyalı ve en iyi benim edasıyla yürüyen yürüdümü bütün erkeklerin ona baktığı bir öğretmenim vardı ilk zamanlar ona çok özenirdik sonra okulumuza kapalı bir öğretmen geldi çok güzel anlatır çok güzel konuşurdu yalan söylemeyin kopyaçekmeyin benden ne isterseniz isteyin derdi ve ben bir süre sonra ona daha çok özenmeye başladım diğerini gördüğümde artık o çok zavallı gelmeye başladı gözüme bu bir örnektir kardeşlerim tamam başımızı açalım herşeyi yapalım demiyorum ama bu düzeni değiştirelim baş örtüsü yasağını kaldırtalım artık bu sorun ancvak böyle çözülür

allaha emanet olun

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

değerli kardeşler eğer bir tartışma yapılacaksa herşey uslubunca olmalı şunu düşünelim lütfen rabbimizin emirleri ve allah rasulunun hayatı bizim için en güzel örnektir birde içinde bulunduğumuzu durum neden biz bugün kadınların çalışmasını ve okumasını tartşıyoruz ne kadar acı bir durum bunu bu hale getiren bizleriz kadınımız tabiki okuyacak ma nasıl veneşekilde kardeşlerrr bizler manevi değerlerimize sahip çıkmadık ve elimizden alınıncada feryadı figanı basıyoruz neden başörtülüler okullara alınmıyor neden imam hatipliler puan kaybına uğruyor bu yazıyı okurken lütfen elimizi vicdanımıza koyalım kimse kızmasın bunlar yaşanan gerçekler içinizden diyenler çıkabilir birkaç kişinin yaptığı bizibağlamaz diye ama bir kişi dahi hata yapsa bizi bağlar zararı bize dokunur bakın bizler başımızı örttük ama hakkını veremedik başımızı kapattık altına pantolun giyindik namahrem erkeklerle sanki mahremmiş gibi konuştuk güldük oturduk başımızı örttük müslümanız dedik okulda bir vakit namaz kılmadık çoğu gencimiz okurken dini nikahlı yaşıyorrr bizler hangi değer,mize sahip çıktıkta bugün kalkmışız bu değerleri savunuyoruz elbette savunacağız ama iş işten geçmeden öncee rabbim rahman sıfatıyla tecelli eder yani çalışana verir ayırt etmezzz bizler çalışmadık ne hakkıyla okuduk ne hakkıyla örtündük nede hakkıyla manevi değerleirmize sahip çıktık bugün gelinen noktanın tek sorumlusu vara bizleriz elbette müslüman bir bayanın öğretmnelik yapması güzel olurdu kardeşim bunlar artık lafta kaldı herşey menfaat oldu sadece hizmet olsun diye görev yapan kardeşler parmakla sayılacak kadar azz elbette kadınımız okumalı kendini eğitmelii ama hz aişe validemiz o en çok hadis rivayet eden sahabi kadın ünvanını almıştır osmanlı hanımları hep eğitimli birer hanımefendi idiler bir insan kendini eğitebilir cahil bir anne olmaz peygamberimizin anneside belki okuma yazma bilmiyordu ama bir rasul dünyaya getirdi rasulumuz bir ümmi idi amakainat hürmetine yaratıldı ve ona inen kitap hala günümüzde okuuyorr bir insan önce kendini eğitebilmeli vicdanında maneviyatında imanı ile biz bugün bunun tartışmasını yapmayalımm bizz bugün bu gidişatı nasıl düzeltebiliriz onun muhasebesini yapalımm değerli kardeşler bizler evlatlarımızı düzgün yetiştirirsek dini imanı edebi düzgün öğretirsek gerisi gelecektir bizim evlatlarımız arzı edilen birer öğretmen birer doktor olacaktır ama yüreğinde vatan sevgisi allah sevgisi rsul sevgisi olan birer fert olup toplumdaki yerini alacaktır ama önce bizzz yetişmeliyizzz selam ve dua ile

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

ÖRTÜNMEK FARZDIR.BAŞIMIZ AÇILICAKSA BENCE KADINLAR OKUMASINLAR VE ÇALIŞMASINLAR.ALLAH ÖRTÜN DİYOR BAŞKA YOLU VARMI?

fidan

Kayıtlı Kullanıcı

ZERDA ABLACIM DÜŞÜNCELERİNE SAYGI DUYUYORUM AMA ŞU VARKİ EFENDİMİZİN ANNESİYLE KIYASLAMA YAPMAK YANLIŞ O ALLAHIN LÜTFUNA NAİL OLDU ELBETTE CAHİLLİK SADECE OKUMAKLA AŞILMAZ ÖNCE İNAM DİN İLMİ LAZIM YOKSA ÖĞRENİLENLERİN NE FAYDASI OLUR

BENDE SİZİNLE AYNI GÖRÜŞTEYİM ÇÖZÜM ANCAK BU DİN ÜSTÜNE KONULAN YASAKLARIN KALDIRILMASINDADIR İNSANLARA KENDİ DİNLERİNİ YAŞAMAYI YASAKLAYAN BİRE ÜLKEDE YAŞIYORUZ VE YAŞAMAKTA ZORUNDAYIZ BURASI BİZİM YURDUMUZ AMA BUNCA YILDIR HİÇ BİR ÇÖZÜM BULUNAMADI YANİ BU YASAKLAR KALDIRILMADI ÖNCE BUNLARIN ÇÖZÜMÜ LAZIM

BEN BİLİYORUMKİ BİR İNSAN KURANDA YAZANLARI TAM ANLAMIYLA ÖĞRENDİ İSE DİĞER İLİMLER SADECE EK OLACAKTIR YANİ ASIL İLİM KURANDIR BUNUN FARKINDAYIZ ÇOK ŞÜKÜR AMA MÜSLÜMANLIĞI TEMSİL EDECEKSEK BİR TOPLUMDA BAŞKA İLİMLERDE BİLMELİYİZ.

ALLAHA EMANET OLUN

VEYS

Kayıtlı Kullanıcı

FATOS_TELSIM yazdı:
EGER BAŞ ÖRTÜSÜ TAKMICAKSA BENCE ÇALIŞMASIN.ÖNCE ALLAHIN FARZI,AZİM DİYE BİR ŞEY VAR KENDİMİZİ GELİŞTİRE BİLİRİZ.BENCE ÇALIŞMASIN KADIN.....

PEKİ FATOŞ HANIM SİZ ÇALIŞIYORMUSUNUZ?

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

ÇALIŞIYORUM AMA BENİM ÖRTÜME KİMSE KARIŞMIYOR.AÇIL DESELER ARKAMA BAKMADAN ÇEKER GİDERİM

VEYS

Kayıtlı Kullanıcı

PEKİ HERKESIN ÇALIŞŞMA ŞARTLARI BIRMI
ORNEK VERIYORUM SIZIN IS YERINIZ KENDINIZE AIT OLABILIR.

Ecrin Hicran

Kayıtlı Kullanıcı

Siyahgulsevdalisi yazdı:

Kadının çalışmasının dinimizde yeri nedir?

Kadın evlendiği andan itibaren tüm masrafları kocasına aittir. Buna mukabil kadının da kocasına karşı yerine getirmesi gereken bir takım sorumlulukları vardır. Kadın bunları yapmakla mükelleftir. Eğer bir kadın üzerine düşen görevleri yerine getirir ve kocasının izni ile çalışmak isterse çalışabilir. Fakat bunun bir takım şartları vardır: Yapacağı iş dinimizce meşru bir iş olmalı, çalıştığı ortam bir Müslüman kadına uygun bir yer olmalıdır.
selamun aleyküm kardeşim.çok güzel bir konuya değinmişsin..ve bu paragraf çok güzel açıklık getirmiş konuya...Allahım razı olsun..selametle..

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

VEYSEL BEY BEN SİZİNLE TARTIŞMAK İSTEMİYORUM SİZİNLE TARTIŞINCE SİNİRLERİM BOZULUYOR.ALLAH KADINA ÖRTÜN DEMİŞ ERKEGEDE KADININA BAK DEMİŞ OKADAR

VEYS

Kayıtlı Kullanıcı

SIZIN SINIRLERINIZIN BOZULMADIGI GUN YOK MAŞŞALLAH AYRICA SUAN TARTISTIGIMIZIDA SANMIYORUM.SADECE SIZIN YAPMIS OLDUGUNUZ YORUM COK SERT

SİZE HZ.HATİCE NİN HAYATINI OKUMANIZI TAVSIYE EDERIM COK KADIN HAKKINDA COK NET VE ACIKLAYACAI BILGILER VERILMILTIR.

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

DAHA AKŞAM OKUDUM

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

TAMAM İŞYERİ BENİM AMA BANADA KILIKK KIYAFET DÜZENİNE UY DİYORLAR.AMA BANA DESELERKİ BAŞINI AÇ BEN ÇEKER GİDERİM.ALLAH ÖRTÜN DEMİŞ, TELSİM AÇIL DERSE BEN GİDERİM

Birnur

Kayıtlı Kullanıcı

herkezin şartları bir değildir kardeşim ve biraz anlayış lütfen..

FATIH_TELSIM

Kayıtlı Kullanıcı

SELAMUN ALEYKUM

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

ALEYKÜM SELAM.BİLİYORUM ŞARTLAR BİR DEGİL AMA ALLAH ÖRTÜN DİYOR

Siyahgulsevdalisi

Kayıtlı Kullanıcı

ARKADAŞLAR ŞARTLARI AYARLAMAK SİZİN ELİNİZDE ZORUMLU DEGİLSİNİZ SİZE AÇIL DİYEN BİRİNİN YANINDA ÇALIŞMAYA VE DÜŞÜNÜN ALLAHIN RIZASI MI YOKSA ELİNİZE GEÇECEK BİR KAÇ KURUŞ PARA MI ? YA DA DAHA ETKİLİ BİR SORU DÜNYA MI ALLAH RIZASI MI ?

Ecrin Hicran

Kayıtlı Kullanıcı

siyahgulsevdalisi kardeşime katılıyoru..tabiki her şeyin başı Allah rızası..herkes aynı şarlar altında yaşamıyor bunun için bakış açılarına sonuna kadar saygı duyuyorum.selametle

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

Siyahgulsevdalisi yazdı:
ARKADAŞLAR ŞARTLARI AYARLAMAK SİZİN ELİNİZDE ZORUMLU DEGİLSİNİZ SİZE AÇIL DİYEN BİRİNİN YANINDA ÇALIŞMAYA VE DÜŞÜNÜN ALLAHIN RIZASI MI YOKSA ELİNİZE GEÇECEK BİR KAÇ KURUŞ PARA MI ? YA DA DAHA ETKİLİ BİR SORU DÜNYA MI ALLAH RIZASI MI ?

HAY YAŞAYIN. BAHANE ARARSAK BENDE BİNLERCE VAR

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt