Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kadının Çalışması ve Kadının Malı... (2 Kullanıcı)

Siyahgulsevdalisi

Kayıtlı Kullanıcı
Dinimizde kadınların kazancına malına nereye harcadığına nereye harcadığına kocaların ne kadar karışma hakkı vardır?

Kadının malı kendisinindir. Kocanın o mal üzerinde bir yetkisi yoktur. Koca, karısına verdiği mallara da karışamaz. Allah Teâlâ şöyle buyurur:

“Müminler! Kendilerinden hoşlanmadığınız halde kadınlara mirasçı olmaya kalkmanız size helal değildir. Onlara verdiğinizden geri almak için baskı da yapmayın; ispatlanabilir bir fuhuş yapmış olurlarsa o başka. Onlarla marufa uygun geçinin. Eğer onlardan hoşlanmadıysanız bakarsınız ki, siz bir şeyden hoşlanmıyorsunuz ama Allah onda bir çok hayırlar yaratacak olabilir.” (Nisa 4/19)

Kadının çalışmasının dinimizde yeri nedir?

Kadın evlendiği andan itibaren tüm masrafları kocasına aittir. Buna mukabil kadının da kocasına karşı yerine getirmesi gereken bir takım sorumlulukları vardır. Kadın bunları yapmakla mükelleftir. Eğer bir kadın üzerine düşen görevleri yerine getirir ve kocasının izni ile çalışmak isterse çalışabilir. Fakat bunun bir takım şartları vardır: Yapacağı iş dinimizce meşru bir iş olmalı, çalıştığı ortam bir Müslüman kadına uygun bir yer olmalıdır.

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Kadının Çalışması ve Kadının Malı...

BENCE ÇOK GÜZEL BİR KONU. BAYANLAR BENCE HEMEN EVLENSİNLER :) EVDE OTURSUNLAR.EMEGİNİZE SAGLIK ALLAH RAZI OLSUN

yelda

Kayıtlı Kullanıcı

allah razı olsun çok güzel:)

yeliz

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.resulugulu.com

ALLAH RAZI OLSUN ÇOK GÜZEL BİR KONUYA DEYİNMİŞSİNB):(

nisa eda

Kayıtlı Kullanıcı

s.a.Allah razı olsun.açıkcası bayanların yaşadığımız bu ahir zamanda çalışmalarını ben çok uygun görmüyorum EĞER ZORUNLU DEĞİLLERSE bence her mümin bayan çalışmamalı yaşadığımız hayat belli bide nefis ve şeytan olunca daha zor hanımlarımız için.Benimde elimde mesleğim olduğu halde ki kışın düğünüm var evlenince çalışmayı düşünmüyorum.rabbim bütün müsliman kardeşlerimizin ve hanımlarımızın yardımcısı olsun.(buarada kardeşim mustafa allah senden razı olsun seninle konuşduğumdan beri yüreğim sanki kuş gibi hafifledi inan ozamandan beri çok huzurluyum rabbim bana rehber olduğundan dolayı senden razı olsun rabbim inş karşına mümin bi hanımla evlenmeyi nasip etsin ve geçmiş mirac kandilinide rabbim kabul etsin sevgili kardeşim dualarım seninledir.)selametle.

firaterdem

Kayıtlı Kullanıcı

Selam Arkadaşlar

Bende katılıyorum...Ama günümüz şartlarında bildiğimiz gibi eşlerimizde çalışmak durumunda olabiliyor...Elbette ahlaki yönden güzel bir işte çalışması uygundur...Rabbimiz Kur'anı Kerimde insan için çalışmaktan başka birşey yoktur buyurmuştur...Bu kadın olsun erkek olsun Allah'ın istemiş olduğu standartlarda her açıdan düzgün bir iş olmalıdır. İnşallah Allah çalışmak zorunda kalan bacılarımıza yardım etsin...

birde yukardaki resim dikkatimi çekti...Çok anlamlı bir resim ne olursa olsun kız çocukları okutulmalıdır...onlar geleceğin annesidir...Her açıdan maddi manevi dimdik olmalıdırlar...Birde biliyorum baş örtüsü sorunu var ama bu yapılan bir zulümdür. Allah zaten haklının yanındadır...Ama ne olursa olsun okumalıyız okuldaki sıramızı ahlaktan edepten inançtan uzak insanlara bırakmamalıyız...Bu zorluklara katlanıp birer doktor birer öğretmen olmalıyız ve dinimizide en güzel şekilde yaşamalıyız diye düşünüyorum...

Allah (c.c.) razı olsun...

sevgiler saygılar..

B)

aise_sahra

Kayıtlı Kullanıcı

ESSELAMU ALEYKÜM
Bence şu zamanda kaDının çalışması çok zor.bi kadının yapabileceği iş seçeneği çok az.ve bu işlerdede yine erkelerle aynı ortamda bulunmak durumunda kalabiliyor.bu yüzden ben kendi adıma bi kadının çalışmamasından yanayım.çünkü bu çağda müslüman bi kadının başını açmadan çalışacağı iş yok denecek kadar az.başımı açmaktansa aç kalmayı tercih edirim.bence bi müslüman kadında bunu düşünmeli.tabi bu benim fikrim..
güzel bi konuya değinmişsin kardeşim ALLAH razı olsun inşaALLAH. SELAM VE DUA İLE...

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

aise_sahra yazdı:
ESSELAMU ALEYKÜM
Bence şu zamanda kaDının çalışması çok zor.bi kadının yapabileceği iş seçeneği çok az.ve bu işlerdede yine erkelerle aynı ortamda bulunmak durumunda kalabiliyor.bu yüzden ben kendi adıma bi kadının çalışmamasından yanayım.çünkü bu çağda müslüman bi kadının başını açmadan çalışacağı iş yok denecek kadar az.başımı açmaktansa aç kalmayı tercih edirim.bence bi müslüman kadında bunu düşünmeli.tabi bu benim fikrim..
güzel bi konuya değinmişsin kardeşim ALLAH razı olsun inşaALLAH. SELAM VE DUA İLE...

BENDE KARDEŞİME KATILIYORUM EN İYİSİ AÇLIŞMAMAK AMA HAYAT ŞARTLARI.

aise_sahra

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH (c.c) bize o şartları kolaylaştırsın.çalışmadan yaşayabileceğimiz duruma getirsin yardımcımız olsun kardeşim.B)

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

AMİN İNŞALLAH

firaterdem

Kayıtlı Kullanıcı

amin ARO

Muslima

Kayıtlı Kullanıcı

Allah razi olsun kardesim
Bende calisiyorum ama keske calismasam diyorum.Cunki düsünüyorum da zamanimin cogunu ibadetle gecirmenin daha faydali oldugunu düsünüyorum.Sadece bu degil, evden cikip isyerine ve orada karsilastigim insanlara kadar,insan yinede acaba birisi baktimi, art niyet düsündümü,birisine sebep oldum mu düsünmesi icin .....diye düsünüyorum.Icim sikiliyor calismayi birakacagim InsaAllah Allahin izni ile.Hem düsünüyorum da,Peygamber(s.a.v) bile bollukta yiyip icmemistir ,senede bir kere et gördügü (kurbanda)rivayet ediliyor,o gunku inanmislarin ekmekten baska yiyeycekleri yokmus daha saymakla bitmez o dönemin zorluklari,O zaman benim neyime türlü türlü yemegin bulundugu sofralar diyorum,calismasamda Allah c.c "un kalbimdeki niyetiomi biliyor olmasi yani hangi sebeple calismak istemedigimi biliyor olmasindan dolayi beni öyle yada böyle Riziklandirir yüce Rabbim diye düsünüyorum Allahin izni ile.

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

En Hayırlı Kadın

Peygamber (s.a.v.) Efendimiz:

"Kadınların en hayırlısı, kocası ona baktığı zaman mesrûr olur, bir şey söylediğinde emrini yerine getirir. Nâmûsunda ve malında, kocasının hoşlanmıyacağı bir harekette de bulunmaz." (45) buyurur.

Başka bir hadîs-i şerîflerinde:

"Dünyâ’nızdan bana üç şey sevdirildi; kadın, güzel koku ve gözümün nûru namaz." (46) buyurmakla, kadına sevgi, saygı ve şefkat gösterilmesi gerektiğine dikkati çekmişlerdir.

"Dünyâ’nın hepsi metâ, eşyâdır. Ve Dünyâ’nın en hayırlı varlığı ise, sâlihâ kadındır." (47) hadîs-i şerîfi de, İslâm’ın kadına verdiği büyük kıymetin bir başka ifâdesidir.

Sâliha kadınların huzur ve sükûn kaynağı olduklarına işâretle Rasûl-i Ekrem (s.a.v.) Efendimiz:"Cenâb-ı Hakk her kime iyi bir eş nasîb etmişse, onun ayakta durmasına ve dîninin yarısına yardım etmiştir. (Dîninin diğer) yarısını da kendi çalışarak muhâfaza etsin ve Allâh’dan korksun." (48) buyurmuşlardır.

Bu anlamda diğer bir hadîs-i şerîfte de şöyle buyurulur:

"Dört şey kime verilmişse, ona dünya ve âhiretin hayrı verilmiş olur; Şükreden kalb, Allâh’ı anan lisân, belâya sabreden beden, nâmûsunda ve kocasının malında hıyânet etmeyen kadın." (49)

kardelen_misali_

Kayıtlı Kullanıcı

Sa. arkadaşlar ele alınan konu çok güzel ve yerinde. Bu konuda ben çok dertliyim ama elimden geleni yapıyorum Allah izin verirse ömrüm yettikçe de yapacağım.
Ben şu an Türkçe öğretmenliği 3. sınıfta okuyorum.Rabbim nasip ederse tabi ki de çalışmayı düşünüyorum.
Neden mi?
Çünkü ben çocuğumu mini etekli, suratına bir batman boya sürmüş dinden imandan haberi olmayan birinin okutmasını istemiyorum.
Yalnız benim değil bütün Türk evlatlarının da böyle yetişmesini istemiyorum...
Bu kararımı perçinleyen ne oldu biliyor musunuz?
1. Sınıfta Milli Eğitim'in bir ortaokuluna staja gittiğimizde okuldan çıkışta öğrenciler beni başörtüsüyle gördü ve birbirlerine; "Aaa hoca TÜRBANA GİRMİŞ" dediler. Sonra dersine girdiğimiz bir öğrenci yanıma gelip; "Hocam neden türbana girdiniz?" dedi.
Ben güler yüzle anlatmaya başladım dinimiz İslam'ın emri olduğu için falan...diye.
Çocuk bana ne desin beğenirsiniz "Hocam benim annem İslam'a inanmıyor mu o zaman" dedi.
Yorum sizin.
Bizler bir fedakarlık yapmazsak nereye gidecek bu ülkenin hali?...
ÜSTADIM'ın da dediği gibi "Milletimin imanını selamette görsem cehennemin alevlerinde yanmaya razıym..."

Siyahgulsevdalisi

Kayıtlı Kullanıcı

s.a. Kardeşlerim hepinizin yorumlar güzel herkez kendi hayatından bir bakış açısı getiyor duruma ben bu konuda hepinizin görüşlerine katılıyorum. Kardelen misali kardeşime bir yönden katılıyorum. Savaşmak gerek Hanımlarımız ve biz Hep birlikte Mücadele gerek bu devirde Müslüman kardeşlerimizle sihala savaş degil dogruyu anlatmak için gereken silah kalem ile savaşmalı buda ancak eğitim ile olur secgili kardeşlerim. Peki bu nasıl başarılıcak birileri fedakarlık yapması gerek bu kesin ama bunlar kim olmalı ??????? Soru açık aslında cevabıda açık Bu şuanda bir çalışma sureci ile aşılabilir ancak ama bu fedakarlıgı yapıcak olan hanımlar degil biz beyleriz dogruyu göstermek için yapmamız gereken çok çalışmalı inananlar ve münafıklar ve inanmıyanlar olmak üzere ülkemizi üçe ayırabiliriz hepimiz bu cogrefyada yaşıyoruz ve bu Çoğrafyada dogru olanı inananlar olarak göstermeliyiz. dediğim gibi fedakarlık yapmak erkeklere düşüyor hanımlarımızın başını açarak okuması haramdan başka bişey degil bu yüzden ki Böyle verilen eğitim bize yakışmaz bir süreç içerisinde elimizden geleni yaparsak inşallah birgün katılaşan kalplerde yumuşayacaktır. Önemli olan Hakkı Savunmaktır Kardeşlerim Hakkın savunması ise Kesin bir haram ile olmaz. ALLAH RAZI OLSUN S..A

kardelen_misali_

Kayıtlı Kullanıcı

İnsaf be kardeşim ben bu davaya canımı adamışım sen çıkmış ne diyosun!!!
Sana tek şey söyleyeceğim:
Bir bayanın 1 tel saçını görmek 1 zina günahı değil mi! O halde bizim bakkalımız da kasabımız da öğretmenimiz de doktorumuz da birebir bayanlarla temasa geçen herkes günahkar zaten. Bu durumda sen neyin hesabını yapıyorsun da bana çekil bu yoldan diyorsun.
Bu durumda erkekler de hem okul hem iş hayatından çekilsin.Her anı günah ....

Siyahgulsevdalisi

Kayıtlı Kullanıcı

hanım efendi uslübunusa dikkat edin...

Sevgili kardeşim çekil kenara ne demek ???????? Siz anlamıyorsunuz herhalde bu davaya baş koyan tek gönül siz degilsiniz hanım efendi çarpık düzenin çarpık siteminde her tarafa hanımlar geçiriliyorsa ben ancak kendimi muhafaza edebilirim başka bişey yapamam sevgili kardeşim onlar günahta diye bende günaha girmeye yönelemem sizlerin görev ve durumlarınız sınırlı siz bayansınız sizin göreviniz evinizden başlar evinizden sonra eger bir vasvınız varsa bunu yaparsınız mesela Doktor Mesela Öğretmenlik gibi sevgili kardeşim şunu yanlış anlıyorsunuz. Sizde haklısınız çun kü bu siteme karşı çıkıyorsunuz dininizi yaymaya çalışuıyorsunuz sizede haksızsınız diyemem ve hiç bir şekil içerisinde size karşı çıkmam ama dogru olan budur. Hanımlarımız dikkat etmelidir ki ALLAH RIZASI HARAM OLAN ŞEYLE NASIL OLABİLİR...

firdevs

Kayıtlı Kullanıcı

kardeşlerim bende çalışan bir bayanım.bunun iç hesaplaşmasını kendimle çok yaptım.hatta 3 yıl çalışmadım.ama şunuda düşünmek gerekir ki bizim gibi muslumanların sosyal hayatın içine sızması gerekir ki çocuklarımız sağlam ellerde yetişsin.sen ben bu davadan geçersek yeni nesli kimlere teslim edeceğiz.sahneyi bunlara bırakmamak gerekir.inşallah bizlerinde inancımıza uygun ortamlarda çalışacağımız gunler gelecek.ALLAH a emanet olun kardeşlerim.

fidan

Kayıtlı Kullanıcı

allah razı olsun kardeşim güzel bir konu yine düşünce farklılıkları var tabi ama bide şöyle düşünmek lazım hiç okumamış bir kadın anne olduğunda çocuğuna ne verebilir o zaman da yanlış örnek olmazmı çünkü çocuk ne düşünür benim annem okumadığı için cahil bir şey bilmiyor hayata dair ben kızım olursa mutlaka okutacağım demezmi o çocuk.......

aslında kökten çözüm gerekiyor yani başörtü yasağı olmasa ne kadar kolay olacak herşey hiç kimsenin ne okuması nede okumaması için sebep kalmayacak ama nasıl yapılacak bu öyle bir işlemişki içimize başörtü yasağı artık bunu sineye çekiyoruz bişey gelmiyor elimizden diyoruz baş örtü yasağı olmasa hayat bizim için daha kolay olacak ama................

allaha emanet olun

seyyah56

Kayıtlı Kullanıcı

Bana göre,kadının evinde oturması gerekir.Günümüzde kadının çalışmasını uygun görmüyorum.Evlendiğimde eşimin çalışmasını kabul etmem.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt