Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İçinden geçeni paylaş... (4 Kullanıcı)

ecthelion

Kayıtlı Kullanıcı
Dünya hayatını bitirerek kabre girmiş olan bir kişi kıyamet sonrası kalkışa kadar belki binlerce sene kabirde kalmış olsa bile, ne kadar dahi kaldığını bilemeyecek bir şekilde kabrinde yeniden dirilmeyi beklemektedir ve yeniden dirilince ne kadar kaldığından habersiz oldukları konusundaki aşağıdaki ayetler bizlere yeterli bilgiyi vermektedir.
-----17.052 O, sizi çağırdığı gün; hamdederek davetine uyarsınız. Ve çok az kalmış olduğunuzu zannedersiniz.
-----020.103-104 Onlar, aralarında: «On günden fazla durmadınız.» diye gizli gizli konuşacaklar. Onların sözünü ettiklerini biz daha iyi biliyoruz. Tutulan yol bakımından onların daha üst olanları ise: «Siz yalnızca bir gün kaldınız» derler.
-----023.112-113-114 Allah onlara yine: «Yeryüzünde kaç yıl kaldınız» der.«Bir gün veya daha az bir süre kaldık, sayanlara sor» derler.Buyurur: Sadece az bir süre kaldınız; keşke siz (bunu) bilmiş olsaydınız!
-----030.055-56 Kıyamet koptuğu gün suçlular sadece çok kısa bir müddet kalmış olduklarına yemin ederler. Böylece onlar dünyada da aldatılıp haktan döndürülüyorlardı.Kendilerine ilim ve iman verilenler; «And olsun ki, siz Allah'ın yazısında mevcut yeniden dirilme gününe kadar kaldınız. İşte bu yeniden dirilme günüdür, fakat sizler anlamıyordunuz» derler.
-----010.045 Onları toplayacağı kıyamet günü, sanki gündüz, birbirleriyle sadece tanışacakları bir saat kadar kalmış gibidirler. Allah'ın karşısına çıkmayı yalan sayanlar kaybetmişlerdir.
-----046.035 O halde üstün irade sahibi peygamberlerin sabrettiği gibi sabret ve onlar hakkında ivedilik etme! Onlar, kendilerine va'dedilen acıyı görecekleri gün, gündüzün bir saatinden başka durmamışa döneceklerdir. Bu yeterli bir tebliğdir. Demek ki, helak edilecekler, başkası değil, ancak itaattan çıkmış fasıklar topluluğudur!
-----079.046 Onlar, onu (kıyameti) görecekleri gün, sanki bir akşam veya bir kuşluğundan başka durmamışa dönecekler.
----- 036.052 «Vah halimize! Yattığımız yerden bizi kim kaldırdı?» derler. Onlara: «İşte Rahman olan Allah'ın vadettiği budur, peygamberler doğru söylemişlerdi» denir.
-----037.019-20-21İşte o, yalnızca bir tek çığlıktan ibarettir; artık kendileri (diriltilmiş olarak) bakıp durmaktadırlar.Şöyle derler: «Vay bize! İşte bu ceza günüdür.»Onlara: «İşte bu, yalanladığınız hüküm günüdür» denir.
-----054.007-8 Sanki etrafa yayılmış çekirge sürüsü gibi bakışları perişan (utançtan yere bakar) bir halde ve dâvetçiye koşarak kabirlerden çıkarlar. O esnada kâfirler: Bu, çok çetin bir gündür! derler.
-----070.043-4 O gün onlar, sanki dikili bir şeye koşuyorlar gibi, gözleri horluktan aşağı düşmüş ve kendileri zillete bürünmüş bir halde kabirlerinden fırlaya fırlaya çıkarlar. İşte bu, onların tehdit edilegeldikleri gündür!

leyla-1

Altın Üye
Sabah namazından sonra elektrikler kesilmişti pazar pazar ne içinse çok şükür geldi de siteye girebilidim:)

leyla-1

Altın Üye
Tebbet Suresinin Türkçe Okunuşu
Bismillahirahmanirrahim
Tebbet yedâ ebî lehebin ve tebb.
Mâ eğnâ anhü mâlühû ve mâ keseb.
Sayeslâ nâren zâte leheb.
Vemraetühû hammâletelhateb.
Fî cî dihâ hablün min mesed.

Tebbet Suresinin Türkçe Meali ( Anlamı )
Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla
Elleri kurusun Ebu Leheb’in ve kurudu da! Bura da Ebu Leheb’in nasıl helak olacağı önceden bildirilmektedir ve bu Kuran’ın mucizesidir. Ne kazandığı ne de malı ona fayda etmedi yani o nu ne zenginlik ve serveti ne de dostları ve arkadaşları kurtaramadı. O ki işlediği günahlar nedeni ile Alevli Ateşe yaslanacak ve ona uyan karısı da boynunda bir ip asılı olarak ona odun taşıyacaktır.

ALLAH'IM EBU LEHEB'İN ELİNİ KURUTTUĞUN GİBİ TERÖRÖRÜNDE ELİNİ KURUT SABİHİBİMİZ VEKLİMİZ SENSİN YARABBİM MAZLUMLARIM ŞEHİTLERİMİZİN HAKKINI HAKİMLERİN HAKİMİ YÜCE ALLAH'A HAVEL EDİYORUM. ÜLKEMİZE DİRLİK DÜZEN GEÇİM VER KARDEŞLİK BAĞLARINI BİRLEŞTİR BİRLİK BERABERLİK NASİP ET RABBİM.

Muhtazaf

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.aydin-aydin.com
Kurumuş bir ağacım çölde ben
Ellerim, ayaklarımdı o uzayan dallarım
Şimdi kurumuş bedenimde yıllarımın izi var
Kervanlara hancı gibiydim,
Her birinin kollarımda izi var
Ne yıllar bunun farkında, nede kervancılar

Muhtazaf

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.aydin-aydin.com
Doğru zannettiklerimiz yanlışta olabilir. Doğruyu tespit edince, yanlışı bırakmak erdemliktir.
M.S.A.

leyla-1

Altın Üye
Allahım! Verdiğin nimetlerin son bulmasından, verdiğin sağlık ve afiyetin gitmesinden, azabının ansızın gelmesinden ve her türlü gazabından sana sığınırız. AMİN

leyla-1

Altın Üye
Ey Alemlerin RABBi!

Ey mülkünde daim olan

Ey celalinde azim olan

Ey saltanatında kadim olan,

Ey kullarına rahmet eden,

Ey herşeyi bilen,

Ey emirlerine uymayana bile HALiM olan

EY kendisine ümit bağlayanlara kerim olan,

Ey ölçülerinde hikmetli olan,

Ey hükmünde lütuf sahibi olan,

Ey lütfunda KAdiR olan..

SEN bütün kusur ve noksan sıfatlardan münezzehsin, SEN'den başka ilah yok ki bize imdat etsin. EmAn ver bize, eman diliyoruz, bizi cehennem azabından muhafaza eyle.. ​

Muhtazaf

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.aydin-aydin.com
Andolsun, düşünüp öğüt alsınlar diye o sözü (Kur’an âyetlerini) onlara peş peşe ulaştırdık.
Kasas Suresi 51. Ayet Meali

melissa26

Kayıtlı Kullanıcı
La tahzen..İnnAllahe meana...(üzülme ...ALLAH bizimle..)
Karşı karşıya kalabileceğin muhtemel bir musibet için en kötü ihtimal ne olabilir sorusunu kendine sor
Sonra bu muhtemel sonuca kendini alıştır, ona tahammül etme konusunda kendine telkinde bulun "Allah bize yeter, O ne güzel vekildir" ayetini tedebbür ederek bu hali sakin bir şekilde iyimser bir tabloya dönüştürmeye bak
La- Tahzen / Üzülme-
Şunu unutma yaşadığın günün sınırları içinde yaşamazsan sıkıntı ve kaygıların artacak demektir Biraz daha açarsak; Sabaha çıktıktan sonra artık akşamı bekleme, akşama kavuşunca da sabahı bekleme Ne maziye takıl kal ne de gelecek kaygısı içinde ol Yani ânı yaşa
La- Tahzen / Üzülme-
İnne maal usri yüsran / Her zorlukla birlikte kolaylık vardır Yani kolaylık zorluğun içinde saklıdır! Bir başka ifade ile; kolaylık; zorluk zannettiğimiz şeyin taa kendisidir!
La- Tahzen / Üzülme-
Arapların bir sözü vardır; Gerilen ip kopar yani sıkıntılar, üzüntüler üst üste geldikçe ferahlama, rahatlama kapı da demektir Allah Teala buyuruyor ki Kim ki Allahtan gerçek manada ittika ederse Allah da ona bir çıkış, kurtuluş yolu lütfeder ve ona hiç beklemediği, hesap etmediği yerlerden rızık ihsan eder-Ahiret inancı, insanlığa huzurlu bir dünya hayatını sağlama yolunda büyük bir güç kazandıran muhteşem bir inanç sistemidir Bu dünyada malı gasp edilen, zulme uğrayan vs bir şekilde haksızlığa maruz kalan kimse ahirette adaletin yerine geleceği inancıyla kalbi bir sükunete kavuşurÜnlü bir Alman filozofun şöyle söylediği rivayet edilir Dünyadaki hayat oyununun bir ikinci perdesi olduğu muhakkak Çünkü bu ilk sahnede zalim ve mazlumu görüyor insafı göremiyoruz Galib ve mağlubu görüyor adaleti göremiyoruz O halde tüm bu adaletsizliği ortadan kaldıracak bir ikinci hayat mutlaka vardırKıyamet ve ahiretin varlığını zımni itiraf niteliğindeki Alman filozofun bu ifadeleri aklın yolunun bir olduğunu gösteriyor aslındaBu dünyada zahiren adaletsizlikmiş gibi görünen haller, zenginlik/fakirlik, hastalık/sağlık, güçlülük/zayıflık gibi ölçülerin birer imtihan vesilesi olduğunu unutmayıp ona göre adımlarını atanlar kazançlı çıkacak olanlardır sakın unutma Dolayısıyla içinde bulunduğun ortamdan dolayı üzülmeyi bir kenara bırak da imtihanı kazanmaya bakİnkâr edenler, katiyyen diriltilmeyeceklerini sandılar De ki: Hayır, Rabbim hakkı için mutlaka diriltileceksiniz, sonra yaptıklarınız size haber verilecektir Bu, Allaha göre kolaydır (Teğabun, 64/7, Nahl, 16/30-40)***İçebileceğin Suyun, Bir Parça Ekmeğin Varsa Üzülme !İçebileceğin temiz suyun, seni doyurabilecek kadar bir aşın, üstünü örtecek bir elbisen varsa üzülme! Uzunca bir müddet ıssız bir adada mahzur kalan bir denizciye yaşamış olduğu bu tecrübeden çıkardığı en önemli dersin ne olduğunu sormuşlar O da şunları söylemiş;İçebilecek temiz bir su, yetecek kadar aş olduğu sürece asla şikayetçi olunulmayacağını öğrendim
Öfkeyi Terk Et ve Affedici Olİstatistiklere göre Çinlilerde strese bağlı kalp rahatsızları oranı oldukça düşükmüş Bunun en önemli nedenleri arasında Çinlilerin sakın yapılı olmaları gösterilmiştir Dolayısıyla sende mutlu ve huzurlu bir hayat için olaylara sükunetle yaklaş, her türlü kaygıyı, öfkeyi, şiddeti bir kenara bırakıp affedici ol Tıpkı Kur'an-ı Kerim'deki mümin tasvirinde olduğu gibi;"Onlar ki, bollukta da darlıkta da Allah yolunda harcarlar; kızdıklarında öfkelerini yutar, insanların kusurlarını affederler....

leyla-1

Altın Üye
ALLAH'IM...Sen seni anlatan dilleri...Seni anlatan halleri...Ugrunda gecen günleri...Sevginle dolup tasan aydinlik kalpleri...; ihsan eyle...ilahi iman verdin ; daim eyle...ihsan verdin ; kaim eyle... Bu mesaji okuyan kulunu "Cennetinle, cemalinle müserref eyle" (Amin)

mavci

* ZİKİR * FİKİR * ŞÜKÜR *
Yönetici
Ayın En İyi Üyesi
Çocukluk bu ya...

1934265_1021702021237369_1071557705855913455_n.jpg

BASKENTLI

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH'IM...Sen seni anlatan dilleri...Seni anlatan halleri...Ugrunda gecen günleri...Sevginle dolup tasan aydinlik kalpleri...; ihsan eyle...ilahi iman verdin ; daim eyle...ihsan verdin ; kaim eyle... Bu mesaji okuyan kulunu "Cennetinle, cemalinle müserref eyle" (Amin)

Amin ..
İnşallah.

leyla-1

Altın Üye
ALLAH'IM SANA SONSUZ ŞÜKÜRLER OLSUN VERDİĞİNE VERECEĞİNE SENDEN GELENE SONSUZ ŞÜKÜRLER Olsun..:)

melissa26

Kayıtlı Kullanıcı
diyecek birşey yok yaşanan yaşanıyor.. inanan isek??
zaman başka mı akıyor?
Kalbimden bir acı geciyor .. herkes kendi derdiyle ugraşıyor..
Garibin sesimi duyulur?
kimin sesi duyuluyor?
Rabbim ... sana geldim açtım ellerimi.. senden istedim, senden bekliyorum
boşver,, diyecektim birşeyler vazgectim.. çünkü kapıyı açtı gül yüzlü ile tanıştım..
Hay Allahhcc !!! Rabbim Rabbimmm Harikasın hala.. ben ise çaresiz beklerim bazen insanlardan ..
Unutma de r unutma FATİHA ne der??? utanmazmısın sen ey insan ya!!!!
Rabbim bağışla hala ham'ım HAM!!!

Muhtazaf

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.aydin-aydin.com
Allah öyle güzel kader yazsın ki ; dünyanız da ahiretiniz de cennet olsun.
Elinizi kaldırıp Yaradan'dan istediğiniz her şey ve tüm dualarınız kabul olsun.
Tüm ömrünüz hayırlı, sağlıklı, mutlu olsun.
CUMÂ AKŞAMINIZ HAYIRLARA VESİLE OLSUN
?
TÜM DUALARINIZ KABUL OLSUN İNŞAALLAH............Amin............​

leyla-1

Altın Üye

Allah'ım! Bu mübarek Cuma günü hürmetine, bizi sevdiğin kullar arasına kat, bizi çok sabreden, çok şükreden kullarından eyle. Seni çok analım ömrümüz seviğin ve razı olacağın işlerle (amellerle) geçsin. Sıhhat ve afiyet daim eyle. Sevdiklerimizi bize bağışla. Amin! Hayırlı Cumalar.

ecthelion

Kayıtlı Kullanıcı
Leyla-1 06:02 de mesaj gönderiyor, sabah namazı kılınmış heralde :) :)

Cuma -9: Ey iman edenler! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığı zaman, hemen Allah’ın zikrine koşun ve alışverişi bırakın. Eğer bilirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır

Cuma-10:Namaz kılınınca artık yeryüzüne dağılın ve Allah’ın lütfundan nasibinizi arayın. Allah’ı çok zikredin ki kurtuluşa eresiniz.

Benim anladıklarım,
Ey iman edenler dediğine göre kadin erkek tüm inananlar için kuranda özellikle belirtilen cuma namazı farz olmuyor mu?
Hep cumanın tatil olması konuşulur ama ayette alışverişi bırakın diyor demekki bir alışveriş durumu var.
Ayrıca namaz sonrası dağılıp rızkınızı arayın diyor, bu gün tatil gidip yatın demiyor? Bu furumda cuma tatil olsun yaygarası neyin nesi?

melissa26

Kayıtlı Kullanıcı
Leyla-1 06:02 de mesaj gönderiyor, sabah namazı kılınmış heralde :) :)

Cuma -9: Ey iman edenler! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığı zaman, hemen Allah’ın zikrine koşun ve alışverişi bırakın. Eğer bilirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır

Cuma-10:Namaz kılınınca artık yeryüzüne dağılın ve Allah’ın lütfundan nasibinizi arayın. Allah’ı çok zikredin ki kurtuluşa eresiniz.

Benim anladıklarım,
Ey iman edenler dediğine göre kadin erkek tüm inananlar için kuranda özellikle belirtilen cuma namazı farz olmuyor mu?
Hep cumanın tatil olması konuşulur ama ayette alışverişi bırakın diyor demekki bir alışveriş durumu var.
Ayrıca namaz sonrası dağılıp rızkınızı arayın diyor, bu gün tatil gidip yatın demiyor? Bu furumda cuma tatil olsun yaygarası neyin nesi?

Yine yanılgı, BEN ne düşünüyorum ??? BEN ne yapıyorum BEN ! BEN YOK Be adem!!!
Resul aleyhisselam geldi herşey yaşandı, söylendi uygulandı, tamamlandı..
Onlar ne yaptı ? nasıl uyguladılar , bizim uygulamalarımız dogrumu? soralım
Kadın , erkek ayırmaz evet, dört yavrunu toplada git bakalım cemaate .. hı!!
ah be adem anlamazmısın? yaşandı, kadına farz değil cuma , erkeğin etegine dolaşan mı varr???
Tatil olmasını isteyen niye ister, o saatte cumaya gitmesine izin verilmediği için serbest çalışmayanlardır elbet..hem iyisi istenir yasak diyen kim?
Pazar gün tatil,, hrıstiyanlara , pazar ayini için
cumartesi çalışmaz Yahudiler gider , hahamlarına Ya biz?
Rabbim diyor tatil yapmanıza gerek yok, cumadan sonra işinize bakabilirsiniz..
tatil yaparsan yasak değil kendimize göre anlarsak.. din diye milyonlarca belirsiz hal ortaya çıkar.. düşün , düşün ama bu din deme
Allah cc ne emretti ise ..Resul aleyhisselam ne uyguladı ise bize o gerek ..

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt