Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

İçinden geçeni paylaş... (2 Kullanıcı)

berat05

Yönetici
Hayırlı CUMALAR ..Dilemek geçiyor..

Hastaya ŞİFA
Borçluya EDA
Dertliye DEVA verecek olan ancak Rabbimdir.

Bu cuma günü hürmetine Rabbim gönüllerimizi sevgi ve merhametiyle doldursun inşaallah..

ecthelion

Kayıtlı Kullanıcı
miss melisa26,

şu ayetlerin genellikle sonlarında yer alan vurguyu (bazılarında bütün bir ayet) anladığın dilden, ağır ağır , sindire sindire oku!

Bakara Suresi, 269
En'am Suresi, 50,80,126
Yunus Suresi, 3
Hud Suresi, 24, 30
Nahl Suresi, 17
Taha Suresi, 113
Mü'minun Suresi, 68,85
Furkan Suresi, 62
Secde Suresi, 4
Sebe Suresi, 46
Mü'min Suresi, 13
Duhan Suresi, 13
Muhammed Suresi, 18
Muhammed Suresi, 24
Kamer Suresi, 17, 22, 32, 40
Vakıa Suresi, 62

Yine yanılgı, BEN ne düşünüyorum ??? BEN ne yapıyorum BEN ! BEN YOK Be adem!!!
Resul aleyhisselam geldi herşey yaşandı, söylendi uygulandı, tamamlandı..
Onlar ne yaptı ? nasıl uyguladılar , bizim uygulamalarımız dogrumu? soralım
Kadın , erkek ayırmaz evet, dört yavrunu toplada git bakalım cemaate .. hı!!
ah be adem anlamazmısın? yaşandı, kadına farz değil cuma , erkeğin etegine dolaşan mı varr???
Tatil olmasını isteyen niye ister, o saatte cumaya gitmesine izin verilmediği için serbest çalışmayanlardır elbet..hem iyisi istenir yasak diyen kim?
Pazar gün tatil,, hrıstiyanlara , pazar ayini için
cumartesi çalışmaz Yahudiler gider , hahamlarına Ya biz?
Rabbim diyor tatil yapmanıza gerek yok, cumadan sonra işinize bakabilirsiniz..
tatil yaparsan yasak değil kendimize göre anlarsak.. din diye milyonlarca belirsiz hal ortaya çıkar.. düşün , düşün ama bu din deme
Allah cc ne emretti ise ..Resul aleyhisselam ne uyguladı ise bize o gerek ..

Son düzenleme:

melissa26

Kayıtlı Kullanıcı
Hayırlı CUMALAR ..Dilemek geçiyor..

Hastaya ŞİFA
Borçluya EDA
Dertliye DEVA verecek olan ancak Rabbimdir.

Bu cuma günü hürmetine Rabbim gönüllerimizi sevgi ve merhametiyle doldursun inşaallah..

En güzel bu ..inşallah Rabbim kabul etsin tüm dualarımızı..
Ve Muhammed s.a.v ümmetini korusun, anlama idrak kolaylıgı versin
Hakkını helal et . kardeşim kötü niyetim yok idi..
Lahmacun gibi kokuyorsun demekle anlamsız gelsede incitici değildi anlatmadım
Aşk gizlenemez kokusu mutlaka çıkar ve aşk kokuyorsun demek istemiştim..
Bizden kötü söz, kalpten kötü zan çıkmaz inşallah.. sadece hala da çok çoşkuluyum
biraz durulsam.. olacak inşallah...
Ah Şems !!Hz hatırladım yine o çağlayan duruldumu ? bir an bile? Nerde?
Durulmak da istemem, ya aşkım bittimi diye korkmaktan..

leyla-1

Altın Üye
Yakarisim Sanadir Ey Rabbim!

Gecelerden sabahalara, karanliklardan güneslere dogru açilan yüreklerimizin
perde araliklarindan süzülen nur katreleriyle geldim kapina!

Biliyorum, güllerden gecer sana giden yollarI Yakarislarla, dualarla, tahiyyatlarla bezenir.
Ey rahmetiyle kalpleri evirip çeviren, Sana kalbimi getirdim.

Ey kalpleri nuruyla sarip oksayan! Onulmaz yaralarla kan-revan kalbim avuçlarimda, kapina geldim.
"Selam olsun ömür seccadesini gönül dergahina serenlere" diyebilmeyi ne çok isterdim, ama biliyorum ne yüzüm var nede hakkim.

Ögrendim ki dua, asigin masuguna bir haber salmasidir; gözyaslariyla yazilmis bir mektubu. Ve bir bekleyistir, istiyakla, korkuyla, ümitle bekleyis.

Iste, zaman her saniyesini balyozlamaktayken ömrün, verilmemis hesaplarin korkusuyla, titreyen yüreklerimizin bir lahsa umut adina geldik kapina Ah gelebildik mi, bir haber var mi affina dair?
Acziyeimi alarak koynuma, bir dervis hirkasiyla, sevgili Eyyüb'unün sabrini yüklenerek gelebilmek isterdim kapina!

Meryem örtülerimle örtünebileseydim Tur Dagindaki o ses bir yanki bulabilseydi ruhumda insanligim adina. Önünde bütün ruhumla secde edebilseydim.
Yeri gögü bagrina basan Ey Rabbim!

Ey gökyüzünü kudretiyle sürmeleyen!
Rahmetini serp taslasan gönüllere Ey Rabbim!

Sanadir münacatim, yalniz Sana olsun askim lutfeyle!

Bir avuç ates böcegi uçuver ne olur zifiri yüreklerimize. Kararan günlerimize,
gecelerimize Ve ne olursan ol gel diyen asiklarin hürmetine, ne olur affeyle!

Seni aradim durdum gönüllerin yalnizliginda çöllerinin, menzilsiz yollarinda
ve bir katre rahmetine muhtaç topraginda. Ah perde, ah sah damarim!

leyla-1

Altın Üye
Allah hiç kimseyi tek başına sahipsiz bırakmasın inşallah.Amin

leyla-1

Altın Üye
ZORLUKLAR YAŞAM YOLUNDA bir SINAV HATALAR İSE BU SINAVLARDAN ALINACAK EN GÜZEL DERSLERDİR...

leyla-1

Altın Üye
Kötülük ve fesatlığa niyete edersen KÖTÜLÜK

Sevmeye niyet edersen SEVGİ.

Neye niyet edersen
Onu bulacaksın...

"herkesin niyeti ne ise eline geçecek odur"

mir_erhan

Moderator
Yine yanılgı, BEN ne düşünüyorum ??? BEN ne yapıyorum BEN ! BEN YOK Be adem!!!
Resul aleyhisselam geldi herşey yaşandı, söylendi uygulandı, tamamlandı..
Onlar ne yaptı ? nasıl uyguladılar , bizim uygulamalarımız dogrumu? soralım
Kadın , erkek ayırmaz evet, dört yavrunu toplada git bakalım cemaate .. hı!!
ah be adem anlamazmısın? yaşandı, kadına farz değil cuma , erkeğin etegine dolaşan mı varr???
Tatil olmasını isteyen niye ister, o saatte cumaya gitmesine izin verilmediği için serbest çalışmayanlardır elbet..hem iyisi istenir yasak diyen kim?
Pazar gün tatil,, hrıstiyanlara , pazar ayini için
cumartesi çalışmaz Yahudiler gider , hahamlarına Ya biz?
Rabbim diyor tatil yapmanıza gerek yok, cumadan sonra işinize bakabilirsiniz..
tatil yaparsan yasak değil kendimize göre anlarsak.. din diye milyonlarca belirsiz hal ortaya çıkar.. düşün , düşün ama bu din deme
Allah cc ne emretti ise ..Resul aleyhisselam ne uyguladı ise bize o gerek ..

Eyvallah Kardeşim...

ecthelion

Kayıtlı Kullanıcı
Doğrusu Allah Rasulü sizler için, Allah'a ait ve ahiret gününe umut besleyen ve Allah'ı sürekli hatırda tutan herkes için güzel bir örnek teşkil eder. Ahzap-21

Benim anladığım :) :)

Örnek almak, birinin bize örnek olması yaşanabilir, uygulanabilir alanlarda ancak ortaya çıkabilir.
Şu an örnek almaktansa taklit mantığı devrede.
Oysa örnek almak farklı bir şeydir taklid etmek farklı bir şey
Taklid yanlışına düşersek, Muhammed nebinin yaşadığı dömemi, toplumu o devrin kültürünü almak zorunda kalırız.
Mesela o dönemde ağırlıklı çoğunluğun sakallı olduğu, benzer kıyafetler giydiği biliniyor.
O bölgede doğan yaşayan ve risaletle görevlendirilen Muhammed Nebi de gayet doğal olarak benzer kıyafetleri kullanmıştır.
Ben şöyle bir beyin fırtınası yapıyorum, Muhammed Nebi Rusya da dünyaya gelse oranın kültürel ortamına, iklim şartlarına göre kıyafet giyecekti.
Bu durumda taklid etmek yerine
Örnek alırsak
- temiz olmayı
- temiz giyinmeyi
- ahlaklı giyinmeyi
- başkalarını rahatsız etmemeyi
- güzel, uygun kokular sürünmeyi
- birbirimizi görünüşüne göre değerlendirmemeyi
-....
Anlıyorum
BENİM bu akşamki brainstrorming.

Son düzenleme:

BASKENTLI

Kayıtlı Kullanıcı
Ahzâb : 21
İçinizden Allahın lutfuna ve âhiret gününe umut bağlayanlar, Allahı çokça ananlar için hiç şüphe yok ki, Resûlullahta güzel bir örneklik vardır.

Zümer : 29
Allah şöyle bir örnek veriyor: Bir adam var ki onun birbiriyle ihtilâflı birçok ortak efendisi bulunmaktadır; bir adam da var ki bir tek kişiye bağlıdır. Şimdi bu iki adamın durumları eşit olabilir mi? Bütün övgüler Allaha mahsustur; fakat çoğu bunu anlamamaktadır.

Allah C.C. Tekdir.. Eşi, oğlu, ortağı yoktur..
Hüküm ve hikmet ondadır..
Ondandır..

Onun Resulleri birdendir.. Kitapları Kelamıdır..

Ahir zaman Peygamberi..
Hz. Muhammed Mustafa A.S. 'dır..
Kıyamet onun zuhuru ile yaklaşmıştır..
AY Yarılmış..
Hesap günü yaklaşmıştır..

O.. Resul Son örnektir..

Allahu Tealanın HABİBİ dır..
Allahu Tealanın Sevgilisi hepimizin sevgilisi olmalıdır..
Allahu Tealaya YAKIN olmak sevgilisini örnek almakla mümkün olur..

Bizden hatırlatma..

ecthelion

Kayıtlı Kullanıcı
Yunus suresi 15. Ayet
Okuyun
Okutun
Anlayın
Tefekkür edin
Tedebbür edin
...
...
.

Muhtazaf

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.aydin-aydin.com
1) -(Ey Muhammed! Onlara) Deki: “Allah’ı seviyorsanız, bana tabi olunuz ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın...”(Al-i İmran / 31)

2)-(Ve yine) de ki: “Allah’a ve Rasule itaat edin; eğer yüz çevirirlerse, şüphesiz Allah kafirleri sevmez.” (Al-i İmran / 32)

3) -“Allah’a ve Peygambere itaat edin ki rahmet olunasınız.” (Al-i İmran /132)

4 Ey iman edenler! Allah’a itaat edin. Peygambere ve sizden olan emir sahiplerine de itaat edin...” (Nisa / 59)

5)-“Her kim Allah’a ve Peygambere itaat ederse,” (Nisa / 69)

6)-“Her kim o Peygambere itaat ederse, Allah’a itaat etmiş olur.” (Nisa / 80)

7) -“Ey iman edenler! Allah’a ve Rasulüne itaat ediniz....” (Enfal / 20)

8) -“Allah’a ve Rasulüne itaat edin ve birbirinizle çekişmeyin...” (Enfal / 46)

10) -“Oysa aralarında hüküm vermesi için Allah’a ve Peygamberine davet olunan mü’minlerin sözü ise, “işittik ve itaat ettik” demeleridir...” (Nur / 51)

11) -“Kim, Allah’a ve Peygamberine itaat eder ve O’ndan korkar, sakınırsa, işte kurtuluşa erenler de bunlardır.” (Nur / 52)

12) -“(Ey müslümanlar!) Namazı dosdoğru kılın; zekatı verin ve Peygambere itaat edin ki rahmet olunasınız.” (Nur / 56)

13) -“İçinizden kim Allah’a ve Rasulüne itaat eder ve salih amel işlerse,...” (Ahzab / 31)

14) -“...kim Allah’a ve Rasulüne itaat ederse büyük bir kurtuluşa ermiş olur.” (Ahzab / 71)

15) -“...Peygamber size neyi verirse, onu alın; neden sizi nehyederse, ondan da sakının...” (Haşr / 7)

16 ) -“Allah’a itaat edin; Rasüle de itaat edin.” (Teğabun / 12)

leyla-1

Altın Üye
» Uğraşma boşuna.Seni ancak gördükleri ve duydukları kadar anlayacaklar. Gördükleri, ancak kendi anladıkları kadardır.

Mevlâna

leyla-1

Altın Üye
» Aşk kalpten, dost sırttan vurur. Kalbin iyileşir ama sırtın hep kambur kalır ! Hz.Mevlana

Muhtazaf

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.aydin-aydin.com
Ya Rabbi, kendi sevgini, sevdiklerinin sevgisini, sevgine kavuşturacak amellerin sevgisini nasip eyle! İlmimizi, ihlasımızı, kabiliyetimizi artır, muratlardan, muhlaslardan olmamızı nasip eyle, cömert ve îsâr sahibi kullarından eyle.
Riyadan, nifaktan, şikaktan, her türlü hastalıktan, kazadan, belâdan, tembellikten, acizlikten, zelil olmaktan, zulüm görmekten, azdıran zenginlik ve azdıran fakirlikten, şeytan ve nefsin şerrinden, düşman galebesinden, kötü huydan, bid’at işlemekten, dalalete düşmekten, ihlassız amelden, her çeşit günahtan, küfre girmekten, erzeli ömürden, ölürken gelecek fitnelerden, dinimize, dünyamıza zarar verecek şeylerden bizleri koru!

Hakiki iman, güzel bir ahlak, şükredici bir kalb, zikredici bir dil, kaza ve kadere rıza gösteren hayırlı bir ömür, az yemek, az uyumak, az konuşmak, az gülmek ve çok hizmet etmeyi, kabir azabından ve ahiret dehşetinden kurtulmayı, ömür boyu rızana uygun iş yapmayı, şehit olarak ölmeyi ve son nefeste ehl-i sünnet itikadına uygun bir iman ve tevbe nasip eyle.

Ana babamıza ve evlatlarımıza ve akraba ve ahbabımıza ve bütün din kardeşlerimize hayırlı ömürler ve güzel huy, akl-ı selim ve sıhhat ve afiyet rüşdü hidayet ve istikamet ihsan eyle ya Rabbi!
Amin.

ecthelion

Kayıtlı Kullanıcı
Duhan suresi 56. ayet ve casiye suresi 23. ayetler
Okuyun
Okutun
Tefekkür edin
Tedebbür edin
..
...
.

berat05

Yönetici
Esselamu aleyküm değerli abimiz

Esselamu aleyküm değerli abimiz

Esselamu aeyküm ve rahmetullahi ve berakatuhu

Ne güzel bir duadır..Sabahın en erken vaktinde........

Ya Rabbi, kendi sevgini, sevdiklerinin sevgisini, sevgine kavuşturacak amellerin sevgisini nasip eyle! İlmimizi, ihlasımızı, kabiliyetimizi artır, muratlardan, muhlaslardan olmamızı nasip eyle, cömert ve îsâr sahibi kullarından eyle.
Riyadan, nifaktan, şikaktan, her türlü hastalıktan, kazadan, belâdan, tembellikten, acizlikten, zelil olmaktan, zulüm görmekten, azdıran zenginlik ve azdıran fakirlikten, şeytan ve nefsin şerrinden, düşman galebesinden, kötü huydan, bid’at işlemekten, dalalete düşmekten, ihlassız amelden, her çeşit günahtan, küfre girmekten, erzeli ömürden, ölürken gelecek fitnelerden, dinimize, dünyamıza zarar verecek şeylerden bizleri koru!

Hakiki iman, güzel bir ahlak, şükredici bir kalb, zikredici bir dil, kaza ve kadere rıza gösteren hayırlı bir ömür, az yemek, az uyumak, az konuşmak, az gülmek ve çok hizmet etmeyi, kabir azabından ve ahiret dehşetinden kurtulmayı, ömür boyu rızana uygun iş yapmayı, şehit olarak ölmeyi ve son nefeste ehl-i sünnet itikadına uygun bir iman ve tevbe nasip eyle.

Ana babamıza ve evlatlarımıza ve akraba ve ahbabımıza ve bütün din kardeşlerimize hayırlı ömürler ve güzel huy, akl-ı selim ve sıhhat ve afiyet rüşdü hidayet ve istikamet ihsan eyle ya Rabbi!

Amin.

leyla-1

Altın Üye

Amin.

Amin Amin Amin Allah razı olsun abim:)

Muhtazaf

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.aydin-aydin.com
Memlekette büyük bir acı yaşanıyor sonra herkes kendi dünyasına dönüyorsa, o acı herkes tarafından yaşanmıyordur, ateş düştüğü yeri yakıyordur.

ecthelion

Kayıtlı Kullanıcı
“Kuranı dinledim kendimden geçtim” anlayışından; “Kur’an’ı okudum, anladım, kavradım yaşadım, kendime geldim” anlayışına biran önce ulaşmamız temenni ve duasıyla…

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt