Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

ibretlik dini hikaye (1 Kullanıcı)

gonulturker

Kayıtlı Kullanıcı
Gencin birisi Kabe'de hep,

- "Ey doğruların yardımcısı olan Allah'ım, Ey haramdan sakınanların yardımcısı olan Allah'ım, sana hamdü sena ederim," diye dua eder.

Bu durum herkesin dikkatini çeker. Birisi:

- "Neden hep aynı duayı yapıyorsun, başka birşey bilmiyor musun?," der.

O da anlatır:

Yedi sekiz sene önce yine Kabe'de iken içi altın dolu bir torba buldum. Tam bin altın vardı. İçimden bir ses:

- "Bu altınlarla, şunları şunları yaparsın" diyordu. Hayır dedim kendi kendime. Bu benim değil. Başkasının malı, kullanmam haram olur dedim. Bu sırada birisi

- "Şöyle bir torba bulan var mı?" diye bağırıyordu. Çağırdım onu.

- "Nasıl bir torbaydı? İçinde ne vardı?" diye sordum. Torbayı tarif etti ve "İçinde bin altın vardı" dedi.

- "Torban burada." diyerek verdim. Adam torbayı açıp bana otuz altın verdi. Pazara gittim. Temiz yüzlü genç bir esiri överek satıyorlardı. Gencin temizliği dikkatimi çekti. Yanlarına gittim,

- "Bu köle için ne istiyorsunuz?" dedim. "Otuz altın dediler". Adamdan aldığım otuz altını verip genci satın aldım. Bir iki yıl geçti. Genç çok çalışkan, çok edepli idi. Onu aldığıma çok memnun olmuştum. Bir gün onunla giderken karşıdan iki üç kişi geliyordu. Genç bana dedi ki,

- "Efendim, ben Fas emirinin oğluyum. Bu gelenler babamın adamları. Beni buldular. Senden beni satın almak isterler. Sen iyi bir insansın. Onlara otuz bin altından aşağıya satma." dedi. O kişiler yanıma geldi.

- "Bu esiri bize satar mısın?" dediler. "Satarım." dedim. "Altmış altın verelim." dediler. Ben de "Olmaz." dedim.

- "Sen bunu pazardan otuz altına almadın mı? Biz sana iki mislini veriyoruz" dediler.

- "Öyleyse gidin pazardan alın." dedim. Arttıra arttıra yirmibin altına kadar çıktılar. Otuzbin altından aşağı olmaz dedim. Çaresiz kabul ettiler. Ben o otuzbin altın ile işyerleri açtım. Ticaret yaptım. Daha çok zengin oldum. Bir gün bana arkadaşlarım,

- "Çok zengin bir ailenin iyi bir kızı var. Babası yeni vefat etti. Onunla seni evlendirelim." dediler.

- Ben de "Olur." dedim. Nikah kıyıldı. Deve yükleri çeyizini getirdiler. Çeyiz arasında bir torba dikkatimi çekti. Kıza, "Bu nedir?" dedim.

- "İçinde 970 altın var. Babam Kabe'de bunu kaybetmiş. Bulan gence otuzunu vermiş. Kalanını da bana hediye etti. Çeyizine koyarsın dedi" diye anlattı. Demek ki bulduğum altınlar benim rızkım imiş. Vermese idim haram yoldan gelecekti. Şimdi helal yoldan yine bana geldi. Bana yardım edip haramlardan koruyan, nice nimetler ihsan eden yüce Rabbim'e hamd ederim.
selam ve dua ile...B)B)B)

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı
RE: ibretlik dini hikaye

selamun aleyküm kardeşim..gerçekten çok ibretlik, çok güzel bir hikayeydi..Allah razı olsun bizlerle paylaştığınız için..Emeğinize sağlık..Selametle kalınB)B)B)

gonulturker

Kayıtlı Kullanıcı

nigdeli yazdı:
selamun aleyküm kardeşim..gerçekten çok ibretlik, çok güzel bir hikayeydi..Allah razı olsun bizlerle paylaştığınız için..Emeğinize sağlık..Selametle kalınB)B)B)
ve aleykum selam kardesim..begendiginize sevindim..Rabbim bizi haramdan uzak tutsun..est amin..ecmain...sagolun...

l@l

Kayıtlı Kullanıcı

S.A. Emeğine sağlık ibretlik bi olaymış Allah(c.c.) razı olsun ...

gonulturker

Kayıtlı Kullanıcı

l@l yazdı:
S.A. Emeğine sağlık ibretlik bi olaymış Allah(c.c.) razı olsun ...
ve aleykum selam kardesim...amin ecmain...selam ve dua ile...B)B)B)

leni

Kayıtlı Kullanıcı
s.a. gercekten cok güzel bir hikayeymiş paylaşımın için teşekkürler allah razı olsun allaha emanet olun..

cennet_agaci

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm kardeşim; çok beğenerek okuduğum bır hıkaye geçenlerde de başka bi yerde okumuştum sayende hatırlamış oldum :) Allah (c.c) razı olsun inş Selam ve Dua ile hayırlı gunler kardeşim selametle...

erhunakarsu

Kayıtlı Kullanıcı
s.a çok güzel bir hikaye selam ve dua ile..

gonulturker

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm kardeşim; çok beğenerek okuduğum bır hıkaye geçenlerde de başka bi yerde okumuştum sayende hatırlamış oldum :) Allah (c.c) razı olsun inş Selam ve Dua ile hayırlı gunler kardeşim selametle...
ve aleykum selam kardesim; begendigine sevindim...:)...amin ecamin....selam ve dua ile...hayrli aksamlar...

oznur

Kayıtlı Kullanıcı
s.a paylaşımın için teşekkürler

Resul Aydın

Kayıtlı Kullanıcı
Gencin birisi Kabe'de hep,

- "Ey doğruların yardımcısı olan Allah'ım, Ey haramdan sakınanların yardımcısı olan Allah'ım, sana hamdü sena ederim," diye dua eder.

Bu durum herkesin dikkatini çeker. Birisi:

- "Neden hep aynı duayı yapıyorsun, başka birşey bilmiyor musun?," der.

O da anlatır:

Yedi sekiz sene önce yine Kabe'de iken içi altın dolu bir torba buldum. Tam bin altın vardı. İçimden bir ses:

- "Bu altınlarla, şunları şunları yaparsın" diyordu. Hayır dedim kendi kendime. Bu benim değil. Başkasının malı, kullanmam haram olur dedim. Bu sırada birisi

- "Şöyle bir torba bulan var mı?" diye bağırıyordu. Çağırdım onu.

- "Nasıl bir torbaydı? İçinde ne vardı?" diye sordum. Torbayı tarif etti ve "İçinde bin altın vardı" dedi.

- "Torban burada." diyerek verdim. Adam torbayı açıp bana otuz altın verdi. Pazara gittim. Temiz yüzlü genç bir esiri överek satıyorlardı. Gencin temizliği dikkatimi çekti. Yanlarına gittim,

- "Bu köle için ne istiyorsunuz?" dedim. "Otuz altın dediler". Adamdan aldığım otuz altını verip genci satın aldım. Bir iki yıl geçti. Genç çok çalışkan, çok edepli idi. Onu aldığıma çok memnun olmuştum. Bir gün onunla giderken karşıdan iki üç kişi geliyordu. Genç bana dedi ki,

- "Efendim, ben Fas emirinin oğluyum. Bu gelenler babamın adamları. Beni buldular. Senden beni satın almak isterler. Sen iyi bir insansın. Onlara otuz bin altından aşağıya satma." dedi. O kişiler yanıma geldi.

- "Bu esiri bize satar mısın?" dediler. "Satarım." dedim. "Altmış altın verelim." dediler. Ben de "Olmaz." dedim.

- "Sen bunu pazardan otuz altına almadın mı? Biz sana iki mislini veriyoruz" dediler.

- "Öyleyse gidin pazardan alın." dedim. Arttıra arttıra yirmibin altına kadar çıktılar. Otuzbin altından aşağı olmaz dedim. Çaresiz kabul ettiler. Ben o otuzbin altın ile işyerleri açtım. Ticaret yaptım. Daha çok zengin oldum. Bir gün bana arkadaşlarım,

- "Çok zengin bir ailenin iyi bir kızı var. Babası yeni vefat etti. Onunla seni evlendirelim." dediler.

- Ben de "Olur." dedim. Nikah kıyıldı. Deve yükleri çeyizini getirdiler. Çeyiz arasında bir torba dikkatimi çekti. Kıza, "Bu nedir?" dedim.

- "İçinde 970 altın var. Babam Kabe'de bunu kaybetmiş. Bulan gence otuzunu vermiş. Kalanını da bana hediye etti. Çeyizine koyarsın dedi" diye anlattı. Demek ki bulduğum altınlar benim rızkım imiş. Vermese idim haram yoldan gelecekti. Şimdi helal yoldan yine bana geldi. Bana yardım edip haramlardan koruyan, nice nimetler ihsan eden yüce Rabbim'e hamd ederim.

SELAMÜN ALEYKÜM KARDEŞİM.

PAYLAŞIMIN İÇİN ALLAH RAZI OLSUN, EMEĞİNE SAĞLIK.
SELAM VE DUA İLE.
ALLAH"A EMANET OLUN

pearly1985

Kayıtlı Kullanıcı
dünyada kimse kimsenin hakkını, kısmetini yemez.Eğer o kişinin hakkıysa zaten er geç onu bulur.Bizlere bunu tekrar hatırlattığın için saol.Allah razı olsun...

hacet

Kayıtlı Kullanıcı
Allah Razi Olsun çok Güzel Ve Hikaye

gülençiçek

Kayıtlı Kullanıcı
Allah Razi Olsun Kardeşim.. Gerçekten Ibret Alinacak Bi Hikaye... Hayirli Günler

gamze001

Kayıtlı Kullanıcı
gercekdenn süper birhıkaye tskler paylaştııgın ıcın hayırlı gunler

smmmtuba

Kayıtlı Kullanıcı
:) Allah razı olsun kardeşim, Allah cümlemizi haramdan esirgesin B) ve helal yoldan rızkımıza kavuşmayı nasip eylesin inşaallah.

Emeğine sağlık, selametle kalın.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt