Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hadislerde Namaz kavramı (1 Kullanıcı)

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
29. İKAMER İLE İLGİLİ HADİSLER

509
Humeyd b. Mes'ade İsmail'den, O da Hâlid el-Hazzâî'den, o da Ebî Kılâbe vasıtasıyla Enes'den (508 nolu Vüheyb hadisinin), benzerini nakletmiştir.
İsmâîl der ki; "Ben bu hadisi Eyyûb'e naklettim, o da ancak ikâmet "kad kameti's-salât" kelimesi müstesnadır. (Bu cümle iki defa söy*lenir)" diye cevap verdi.

510
İbn Ömer (r.a.)den, demiştir ki:
"Resûlullah (s.a.) zamanında ezan ikişer ikişer, ikâmet ise, birer birer okunurdu. Fakat (müezzin) iki kere, kad kaameti's-salâh, Kad kaameti's-salâh derdi. Biz ikâmeti duyunca abdest alır, sonra camiye giderdik."

Şu'be der ki; Ebû Cafer'den, bu hadisten başka (bir hadis) işitmedim.

511
Muhammed b. Yahya b. Fâris, Ebû Âmir yani el-Akadî'den, o da Abdülmelik b. Amr'.dan, o da Şu'be'den, o da el-Uryan mescidinin müezzini Ebû Ca'fer'den, o da el-Ekber mescidinin müezzini Ebu'l-Müsennâ'dan o da, "İbn Ömer'den işittim" diyerek (510 numaralı) hadisi nakletmişlerdir.

SÜNEN-İ EBUDAVUD
Namaz bölümü
Bölüm 29 Hadis no 509-510-511

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
30. BİR KİŞİNİN EZAN OKUYUP BAŞKASININ KAMET GETİRMESİ

512

Muhammed b. Abdillah, amcası Abdullah b. Zeyd'den, naklederek dedi ki:
Nebi (s.a.) namaz vaktinin girdiğini ilân için bir şeyler yapmak istemiş ama bunlardan hiç birini yapmamıştı. Sonra Abdullah b. Zeyd'e rü'yasmda ezan gösterildi. O da Peygamber (s.a.)'e gelip gördüğünü haber verdi.
Resûlullah (s.a.) "Onu Bilale öğret" buyurdu, Zeyd de Bilâl'e öğretti. Bunun üzerine Bilâl ezanı okudu. Bilâl -radiyellahü anh- ezanı okuyunca Abdullah, "Onu rüyada ben gördüm ve ben okumak istiyordum" dedi.
Resûlullah (s.a.) de, "Sen de ikâmet et" buyurdu.

513
Abdullah b. Muhammed'den demiştir ki: - "Dedem Abdullah b. Zeyd bu (512 no'lu) hadisi naklederdi' (Sonra da) ve "dedem ikâmet etti" sözünü ilâve etti.

514
Ziyâd b. el-Hârisî es-Sudâî demiştir ki: Sabah ezanının ilk (vakti) girince Nebiyy-i Ekrem (s.a.) bana emir verdi, ben de ezan okudum ve ya Resûlullah (sa..):
"İkâmet de edeyim mi? deyince doğu tarafına doğru, sabahın doğuşunu gözetlemeye başladı, "hayır" dedi.
Sabah olunca devesinden indi, abdest bozduktan sonra namaza hazırlanan arkadaşlarının arasına katıldı. Yani abdest aldı.
Bilâl ikâmet etmek isteyince Resûlullah (s.a.) O'na, "Ezanı Suda'lı (Ziyâd b. Haris) okudu. Ezanı kim okursa ikâmeti de o eder" buyurdu. Bunun üzerine ikameti de ben ettim.

SÜNEN-İ EBUDAVUD
Namaz bölümü
Bölüm 30 Hadis no 512-513-514

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
31. EZANI YÜKSEK SESLE OKUMAK

515
Ebû Hureyre (r.a.) den rivayet edildiğine göre, Nebiyy-i Ekrem (s.a.) şöyle buyurmuştur:
"Müezzin sesinin (ulaştığı yer) miktarınca mağfirete erişir, kuru ve yaş (ne varsa) ona şahitlik eder. (Cemaatle) namaz kılan kimseye de yirmi beş namaz (sevabı) yazılır ve ondan (cemaatle kıldığı) iki na*maz arasındaki (küçük günahlar) affedilir
516
Ebû Hureyre (r.a.)'nin Rivayet ettiğine göre Resûlullah (s.a.) şöyle buyurmuştur:
"Namaz için ezan okunduğu zaman şeytan arkasını dönüp yellene yellene ezan sesini işitmez oluncaya kadar uzaklaşır. Ezan bitince geri gelir; namaz için ikâmet edilince (tekrar) arkasını dönüp kaçar. İkâmet bitince tekrar geri gelir, (namaz kılan) kişiyle kalbi arasına gi*rer ve hatırına gelmeyen şeyler hakkında "şunu da bunu da hatırla" der. Nihayet adam kaç (rekât) namaz kıldığını bilmez hale gelir."

SÜNEN-İ EBUDAVUD
Namaz bölümü
Bölüm 31 Hadis no 515-516

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
32. NAMAZ VAKİTLERİNE DİKKAT GÖSTERMEK MÜEZZİNE DÜŞEN BİR VECİBEDİR

517

Ebû Hureyre (r.a.)'den; demiştir ki; - Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem);
"İmam (cemaat için) kefil, müezzin de mu'temeddir. Ey Allah'*ım, imamları doğru yola eriştir, müezzinleri de bağışla" buyurdu.

518
A'meş dedi ki; Ebû Sâlih'den bana haber verildi; ancak bunu ondan başkasından işitmiş olduğuma ihtimal de vermiyorum-(Ebû Salih) Ebû Hureyre'den (rivayetle şöyle) demiştir: Resûlullah (s.a.) şöyle buyurdu; (diyerek bir önceki hadisin) benzerini nakletmiştir.

SÜNEN-İ EBUDAVUD
Namaz bölümü
Bölüm 32 Hadis no 517-518

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
33. EZANI MİNAREDE OKUMAK

Neccâr oğullarından bir kadın (şöyle) demiştir:
Benim evim mescidin etrafında bulunan evlerin en yükseği idi. (Mescid-i Nebevi yapılmadan önce) Bilâl (r.a.) sabah ezanını onun üze*rinde okurdu. Seher vakti gelir, evin üzerine oturur, sabahın olmasını beklerdi.
Sabahın olduğunu görünce ayağa kalkar ve "Ey Allahım sana şükranlarımı arzeder, Kureyş'in (müslüman olması ve) senin dinini ayakta tutmaları için yardımını dilerim "derdi.
Sonra da ezanı okur*du. O kadın dedi ki; "Vallahi onun bu kelimeleri terk ettiği tek bir geceyi (bile) hatırlamıyorum."

SÜNEN-İ EBUDAVUD
Namaz bölümü
Bölüm 33 Hadis no 519

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt