Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

hadis ve dua ezber derslerimiz (2 Kullanıcı)

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
aleyküm selam Erhan kardeşim evet sizin için bugün böyle yaptım yetişmeniz içn. amin inşallah yetişirsin.

cümlemizden de pektaş kardeşim sevindim ezberlediğinize. ezberlemek istemeyenler bikaç kere okusa onun bile çok faydası olur. ayetlere yer verelim derken ezber diyorsunuz galiba. bu forumda dua ezberleyelim. bu forum kapanınca ayet ezberleriz Allah izin verirse. öyle bir niyetim var bakalım nasip.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
arkadaşlar daha önceden dediğim gibi kağıda yazıp wc kapısının dışına asın duayı. iyice pekişir. gözünüzün gördüğü yerlere asın. uyumadan önce ve uyanınca dualarıda bu şekilde yapın. zamanla alışıyor insan.

mir_erhan

Moderator
aleyküm selam Erhan kardeşim evet sizin için bugün böyle yaptım yetişmeniz içn. amin inşallah yetişirsin.

cümlemizden de pektaş kardeşim sevindim ezberlediğinize. ezberlemek istemeyenler bikaç kere okusa onun bile çok faydası olur. ayetlere yer verelim derken ezber diyorsunuz galiba. bu forumda dua ezberleyelim. bu forum kapanınca ayet ezberleriz Allah izin verirse. öyle bir niyetim var bakalım nasip.

Allah celle celalüh senden razı olsun ablam..çok iyi düşünmüşsün..
çok istiyordum bu dersi böyle olmasa hakkıyla ezberleyemiyruz..
senin sayende ablam inşallah ayetleri bile ezberleyeceğiz
Rabbim Cami ismiyle bizleri hep bir arada birlik içerisinde tutsun inşallah..
selam ve dua ile

mir_erhan

Moderator
HADİS

1-Ummetimin din işlerinde faydalı kırk hadis ezberleyen alimlerle haşr olur.
2-Ummetimin fesada gittiği zamanda kim sünnetime sarılırsa ona yüz şehid sevabı vardır.
3-Hiç kimse, nasibinden fazla rızka kavuşamaz. Rızkına kavuşup yemedikçe de ölmez. İstemese de rızkı kendisine verilir. [Hakim]
4-Her insan hata eder hata işleyenlerin en hayırlısı tövbe edenlerdir.
5-Cennetin bedeli la ilahe illallah(Deylemi)
6-Sıdk-ı ihlas ile (Lâilâheillallah) diyen kimseden, bu kelime 99 belayı defeder. (Bu belaların en küçüğü gam, hüzün ve kederdir) (Ramuz Şehri C.4. S.735)
7-"Duasının kabul edilmesini ve sıkıntısının giderilmesini isteyen, sıkıntıda olan borçluya yardım etsin." (İbn Ömer radıyallahu. Ahmed.)
8-Ebû Hüreyre radıyallahu anh şöyle dedi : Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem yemekte hiçbir zaman kusur aramazdı. İştahı varsa yer, canı çekmiyorsa yemezdi. (Buhârî, Menâkıb 23; Et`ime 21; Müslim, Eşribe 187, 188. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Et`ime 13; Tirmizî, Birr 84)

9-oruçlu iken ölen cennete gider (bezzar)

10-işçiye ücretini (alnının) teri soğumadan veriniz ..(tirmizi)

DUA
1-Rabbi yessir vela tuassir rabbi temmim bil hayr.
(Rabbim kolaylaştır Rabbim zorlaştırma Rabbim bu işimi hayırlısıyla tamamına erdir)
2-Ibni Abbastan rivayetle peygamberimiz (sav) iki secde arasında : "Allhümmeğfir li verhamni vecbürni, vehdini verzukni.
(ALLAHım bana mağfiret et, merhamet et, beni zengin kıl, bana hidayet ver, bana rızık ver, derdi.)
3-ALLAHümme bismike emutu ve ahya.
(ALLAHım senin ismini anarak uyur senin ismini anarak uyanırım. (Tirmizi ve Buhari)
4-Uyanınca okunacak dua : " Elhamdü lillahillezi ahyâna ba'de mâ emâtenâ ve ileyhinnûşur "
(Bizi öldükten sonra dirilten ALLAH'a hamdolsun. Yeniden diriltip huzurunda toplayacak olan da O'dur) (Müslim, Zikir 59; Ebû Dâvûd, Edeb 98; İbni Mâce, Duâ 17)

5-Euzu Billehi minel hubsi vel habais (ey Allahım erkek ve dişi şeytanlardan sana sığınırım)

mine35

Kayıtlı Kullanıcı
HADİS EZBERİMİZ

9.Oruçlu iken ölen cennete gider. (bezzar)
10.İşçiye ücretini, (alnının) teri kurumadan veriniz(tirmizi)

DUA EZBERİMİZ

5.tuvalete girmeden önce okunacak dua: euzu billehi minel hubsi vel habais. Manası: "Ey ALLAHım! Erkek ve dişi şeytanlardan sana sığınırım

mir_erhan

Moderator
HADİS

2-Ummetimin fesada gittiği zamanda kim sünnetime sarılırsa ona yüz şehid sevabı vardır.
3-Hiç kimse, nasibinden fazla rızka kavuşamaz. Rızkına kavuşup yemedikçe de ölmez. İstemese de rızkı kendisine verilir. [Hakim]
6-Sıdk-ı ihlas ile (Lâilâheillallah) diyen kimseden, bu kelime 99 belayı defeder. (Bu belaların en küçüğü gam, hüzün ve kederdir) (Ramuz Şehri C.4. S.735)
7-"Duasının kabul edilmesini ve sıkıntısının giderilmesini isteyen, sıkıntıda olan borçluya yardım etsin." (İbn Ömer radıyallahu. Ahmed.)
8-Ebû Hüreyre radıyallahu anh şöyle dedi : Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem yemekte hiçbir zaman kusur aramazdı. İştahı varsa yer, canı çekmiyorsa yemezdi. (Buhârî, Menâkıb 23; Et`ime 21; Müslim, Eşribe 187, 188. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Et`ime 13; Tirmizî, Birr 84)

DUA
(Rabbim kolaylaştır Rabbim zorlaştırma Rabbim bu işimi hayırlısıyla tamamına erdir)
2-Ibni Abbastan rivayetle peygamberimiz (sav) iki secde arasında : "Allhümmeğfir li verhamni vecbürni, vehdini verzukni.
(ALLAHım bana mağfiret et, merhamet et, beni zengin kıl, bana hidayet ver, bana rızık ver, derdi.)
(ALLAHım senin ismini anarak uyur senin ismini anarak uyanırım. (Tirmizi ve Buhari)
4-Uyanınca okunacak dua : " Elhamdü lillahillezi ahyâna ba'de mâ emâtenâ ve ileyhinnûşur "
(Bizi öldükten sonra dirilten ALLAH'a hamdolsun. Yeniden diriltip huzurunda toplayacak olan da O'dur) (Müslim, Zikir 59; Ebû Dâvûd, Edeb 98; İbni Mâce, Duâ 17)

5-Euzu Billehi minel hubsi vel habais (ey Allahım erkek ve dişi şeytanlardan sana sığınırım)

güncelll...............

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Allah celle celalüh senden razı olsun ablam..çok iyi düşünmüşsün..
çok istiyordum bu dersi böyle olmasa hakkıyla ezberleyemiyruz..
senin sayende ablam inşallah ayetleri bile ezberleyeceğiz
Rabbim Cami ismiyle bizleri hep bir arada birlik içerisinde tutsun inşallah..
selam ve dua ile
amin kardeşim pazar günü de tatil düşünüyorum o zamanda eksikleri tamamlarız inşallah. amin inşallah kardeşim çok güzel dua. bu arada oğlum bugün Kurana geçti. ağlamamak için kendimi zor tuttum gerçekten çok güzel bir duygu Rabbim isteyen herkese nasip etsin. hayırlı akşamlar.

VaVeyla

Kayıtlı Kullanıcı
-oruçlu iken ölen cennete girer.
-işçiye ücretini, (alnının) teri kurumadan veriniz.

DUA
-Tuvalete girmeden önce okunacak dua:
euzu billehi minel hubsi vel habais(ey allahım erkek ve dişi şeytandan sana sığınırım)

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
HADİS

DUA
5-Euzu Billehi minel hubsi vel habais (ey ALLAHım erkek ve dişi şeytanlardan sana sığınırım)

ayşe-rana

Kayıtlı Kullanıcı
amin kardeşim pazar günü de tatil düşünüyorum o zamanda eksikleri tamamlarız inşallah. amin inşallah kardeşim çok güzel dua. bu arada oğlum bugün Kurana geçti. ağlamamak için kendimi zor tuttum gerçekten çok güzel bir duygu Rabbim isteyen herkese nasip etsin. hayırlı akşamlar.

gözün aydın.maaşALLAH,çok sıkıntı ettin ama başardı eren.ahyırlı olsun.kaç ayda öğrendi.fazla olmadı sanırım dimi?

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
gözün aydın.maaşALLAH,çok sıkıntı ettin ama başardı eren.ahyırlı olsun.kaç ayda öğrendi.fazla olmadı sanırım dimi?
sağol canım ikinci dönemden itibaren harekelerdeydi. ilk döneme bikaç gün kala harfleri öğrenmişti. harfleri kolay öğrendi zaten kitap resimliydi güzeldi çünkü. inşallah bundan sonrası da iyi olur. kreşte az kaldı zaten bakalım napıcaz senin kızın nasıl arada okuyor musunuz yasin filan?

ayşe-rana

Kayıtlı Kullanıcı
sağol canım ikinci dönemden itibaren harekelerdeydi. ilk döneme bikaç gün kala harfleri öğrenmişti. harfleri kolay öğrendi zaten kitap resimliydi güzeldi çünkü. inşallah bundan sonrası da iyi olur. kreşte az kaldı zaten bakalım napıcaz senin kızın nasıl arada okuyor musunuz yasin filan?

en iyi çocuk 4 ayda hergün devam ederek öğreniyor.bence eren çok başarılı.3 ayda haftada 3 gün hesaplarsan 2 ay gibi birşey.süper bir başarı.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
evet canım hamd olsun Allahıma. daha önce geçenlerde oldu galiba iki kişi. geçemeyenler çoğunlukta inşallah onlarda geçerler. zaten çok hareketli dikkat dağınıklığı var her dua ezber Kuran dersinden sonra mutlaka hediye aldım. çok faydası oldu. tabi kendimde çok uğraştım nasıl dertlendiğimi biliyorsunuz. hareke kitabından Kuran çok farklı yazıları küçük arada okunmayan elif lamlar var biliyorsun. onlar kafasını karıştırıyor. birde arka arkaya şeddlerin gelmesi zor geliyor. inşallah okumaya devam eder. başarız bunları da. Allah yardımcımız olsun.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
6.GÜN

HADİS EZBERİMİZ

11.Bir millete Allahü Teala azap göndermeyi hükmetti. Onların çocuklarından biri Fatihayı öğrenip okuyunca, Allahü Teala onların üzerinden kırk yıl azabı kaldırdı. (beyzavi)

12.eve girerken ihlas suresini okuyan yoksulluk yüzü görmez. (t.kurtubi)

DUA EZBERİMİZ

6. tuvaletten çıktıktan sonra okunacak dua: elhamdülillehillezi ezhebe annil eza ve afani min zelik
manası: Eziyet veren şeyleri benden giderip bana afiyet veren Allah’a hamdolsun! Tuvaletten çıktıktan sonra bu duanın okunması sünnettir.

ON PARMAK Q KLAVYE DERSİMİZ

6.gün
rrr rrr rrr sol elimizin işaret parmağı fyi kullanıyordu bir üst sırada r yide bu parmakla kullanıcaz.
mmm mmm mmm sağ elimizin işaret parmağı j yi kullanıyordu m yide bu parmakla kullanıcaz
şal şak as asa kas kal las aşk asalak ala aka ak aş sasa sal kaş fas fal fak
eş el es ses esef ek kele kel lale leş şef keş sakal sakla ela dede keke iş işlek kalleş eşi is sis gel elişi şiş has hak hal haşhaş ah jale jel jak ilgi masa emek mal makas mil imla kalem mil mal mali maslak sam kalem lam lamel lama ram rem aras ara kara kir şirk lara sara sir sille hara gar

kelimeleri 15dk kadar yazalım. kendinizde türetebilirsiniz.harfleride 5 er dakika çalışalım.kolay gelsin .

ayşe-rana

Kayıtlı Kullanıcı
evet canım hamd olsun Allahıma. daha önce geçenlerde oldu galiba iki kişi. geçemeyenler çoğunlukta inşallah onlarda geçerler. zaten çok hareketli dikkat dağınıklığı var her dua ezber Kuran dersinden sonra mutlaka hediye aldım. çok faydası oldu. tabi kendimde çok uğraştım nasıl dertlendiğimi biliyorsunuz. hareke kitabından Kuran çok farklı yazıları küçük arada okunmayan elif lamlar var biliyorsun. onlar kafasını karıştırıyor. birde arka arkaya şeddlerin gelmesi zor geliyor. inşallah okumaya devam eder. başarız bunları da. Allah yardımcımız olsun.

bizde hergün ders vardı ve 2 kez tüm baştan tekrar oldu.elif bada çok kalınca kuranda zorlanmadı.sadece uzatmalar renkliydi onda biraz takıldı.
bu kadarını başardı ya inşALLAH GERİSİ GELİR.
kuran partisine biz de davetlimiyiz.

ben neler yaptım bilsen.okula gitmem diye her sabah ağlardı.servise zor binerdi.epey araştırdım netten.en sonunda bir süre ben götürmeye karar verdim.ilk gün orda beklediğimi gördü.sonraları da orda olduğumu eğer benim olduğum yere gelirse bir daha beni almayacaklarını söyledim.git gel,çok sıkıntılar atlatarak devamını sağladık.şimdi hala orayı çok özlüyor.hediye çoktu orda.ben de alıyordum.neyse işte o muradı da Rabbim nasip eyledi bizlere çok şükür..

ayşe-rana

Kayıtlı Kullanıcı
6.GÜN

HADİS EZBERİMİZ

11.Bir millete Allahü Teala azap göndermeyi hükmetti. Onların çocuklarından biri Fatihayı öğrenip okuyunca, Allahü Teala onların üzerinden kırk yıl azabı kaldırdı. (beyzavi)

DUA EZBERİMİZ

6. tuvaletten çıktıktan sonra okunacak dua: elhamdülillehillezi ezhebe annil eza ve afani min zelik
manası: Eziyet veren şeyleri benden giderip bana afiyet veren Allah’a hamdolsun! Tuvaletten çıktıktan sonra bu duanın okunması sünnettir.

6.gün
rrr rrr rrr sol elimizin işaret parmağı fyi kullanıyordu bir üst sırada r yide bu parmakla kullanıcaz.
mmm mmm mmm sağ elimizin işaret parmağı j yi kullanıyordu m yide bu parmakla kullanıcaz
eş el es ses esef ek kele kel lale leş şef keş sakal sakla ela dede keke iş işlek kalleş eşi is sis gel elişi şiş has hak hal haşhaş ah jale jel jak ilgi masa emek mal makas mil imla kalem mil mal mali maslak sam kalem lam lamel lama ram rem aras ara kara kir şirk lara sara sir sille hara gar

kelimeleri 15dk kadar yazalım. kendinizde türetebilirsiniz.harfleride 5 er dakika çalışalım.kolay gelsin .

hadis aklıma birşey getirdi.2 yaşındaki çocuklar da ezber çok kolay oluyor.ben kızıma 2 yaşındayken kevser suresini öğrettim Rabbimin izniyle.babası her akşam uyumadan tekrarlatırdı.çoğu sureyi evede uyumadan tekrar ederek öğrendi.zaman sınırı yok.yıllarca tekrar edilerek öğretilebilir.bir de ona kadar sayardı.sekiz,gokuz diye.
hafızlığa 3 yaşında başlasın istedim ama öğretici bulamadım.o hayalim kaldı.......

ya mucib

Kayıtlı Kullanıcı
6.GÜN

HADİS EZBERİMİZ

11.Bir millete ALLAHü Teala azap göndermeyi hükmetti. Onların çocuklarından biri Fatihayı öğrenip okuyunca, ALLAHü Teala onların üzerinden kırk yıl azabı kaldırdı. (beyzavi)

DUA EZBERİMİZ

manası: Eziyet veren şeyleri benden giderip bana afiyet veren ALLAH’a hamdolsun! Tuvaletten çıktıktan sonra bu duanın okunması sünnettir.

6.gün

mir_erhan

Moderator

selamün aleyküm sıla ablam bak ne güzel o kadar dert ediyordun..
benim biricik yeğenim eren gördünmü ben demiştim sıkma canını..
abla bende çok küçüktüm ilk kuranı kerime geçtiğim gün geldi aklıma
ne hediyeler alınmıştı gerçi şimdiki hediyeler gibi değil ama o zaman çok kıymetli idi ve en büyük hayalini kurduğumuz şeyde kuranı kerime geçtikten sonra herkesin kendisine ait bir kuranı oluyordu
en büyük hediye o kuranı kerimdi..bak o günlere gittim kabardı yüreğim...
Rabbim ebediyen kuran hikmetiyle ve nuruyla aydınlatsın güzel erenimizin yolunu..sen çabalıyorsun ablam Rabbim mükafatını verecektir inşallah..
bu ara bizden de hediye haketti inşallah nasip olur hediye veririz bizde yeğenimize..
Allah celle celalüh sizinle olsun...

mir_erhan

Moderator
6.....

11-bir millete Allahu teala azap göndermeyi hükmetti,onların çocukalrından biri fatihayı öğrenip okuyunca, Allah ü Teala onların üzerinden kırk yıl azabı kaldırdı..(beyzavi)

12- eve girerken ihlas süresini okuyan yoksulluk yüzü görmez (T.Kurtubi)

dua
manası: Eziyet veren şeyleri benden giderip bana afiyet veren ALLAH’a hamdolsun! Tuvaletten çıktıktan sonra bu duanın okunması sünnettir.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
bizde hergün ders vardı ve 2 kez tüm baştan tekrar oldu.elif bada çok kalınca kuranda zorlanmadı.sadece uzatmalar renkliydi onda biraz takıldı.
bu kadarını başardı ya inşALLAH GERİSİ GELİR.
kuran partisine biz de davetlimiyiz.

ben neler yaptım bilsen.okula gitmem diye her sabah ağlardı.servise zor binerdi.epey araştırdım netten.en sonunda bir süre ben götürmeye karar verdim.ilk gün orda beklediğimi gördü.sonraları da orda olduğumu eğer benim olduğum yere gelirse bir daha beni almayacaklarını söyledim.git gel,çok sıkıntılar atlatarak devamını sağladık.şimdi hala orayı çok özlüyor.hediye çoktu orda.ben de alıyordum.neyse işte o muradı da Rabbim nasip eyledi bizlere çok şükür..
ya evet sizi davet etmeyi unuttum. pastamız var biraz gelin yiyelim :) evet baya emek vermişsin sen de. hiç olmazsa her gün şeker çikolata. kahvaltı yapıyorlar oyun oynuyorlar. zaten süresi az. zaman geçiveriyor. biz annelerde sevdik birbirimizi. hamd olsun bugünleri gösteren RAbbime. şimdi kısa sureleri okutucam sonra yasini. inşallah hatim yaptığı günlerde yakın olur. uğraşıcam Allahın izniyle peşini bırakmam Rabbim içinden istek versin.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt